In toekomst op Mytylschool meer verkeersslachtoflertj es verwacht Rennies dageffibs'ngoede portie vlees yteesetenis-. verantM-oom eten Mytyl- een sprookjesnaam uit een verhaal van Maeterlinck PIERROT feestje bouwen? schenk de slijter ffif| uw vertrouwen! „Er loopt een blank Europees priester mee in deze protestdemonstratie..." DONDERDAG 16 NOVEMBER 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Rector-magnificus Leidse universiteit opende nieuwe Mytylschool aan Blauwe Vogelweg Tijdens de opening van het nieuwe gebouw van de Mytylschool aan de Blauwe Vogelweg te Leiden heeft de rector-magnificus vanmorgen zijn verwachting uitgesproken, dat in de toekomst het aantal kinderen met kinderverlamming als leerlingen van de Mytylscholen minimaal zal zijn. Wel was hij echter bezorgd, dat het aantal verkeersslacht- offertjes als kandidaten voor deze school zal toenemen. Over de prog nose met betrekking tot de spastische verlammingen durfde prof. dr. P. Muntendam geen oordeel te vellen. Wel stelde hij, dat getracht wordt door verbetering van verloskundige hulp een vermindering van het aantal geboorteletsels te krijgen. A.W.Z. van invloed op ontwikkeling „Anderzijds staat het allerminst vast, dat in de naaste toekomst een doel matige strijd aangebonden kan wor den tegen de verschillende virussen, die hersenontsteking kunnen veroor zaken. En wat hebben wij in deze te verwachten van het gebruik van medi camenten en het roken van sigaretten in de zwangerschap?", zo vroeg de rector-magnificus zich af. „Wij weten, dat zij bevorderend kunnen werken op het ontstaan van aangeboren gebreken. Welnu, hier is de preventie al heel gemakkelijk toe te passen, n.l. door de moeder zelf als zij haar verantwoordelijkheid kent. Ik dacht dit woord, weliswaar in verwij derd verband tot het thema van van daag, te mogen laten horen, laten wij zeggen als tegengif tegenover de wijze van voorlichting over geslachtelijk verkeer en zwangerschap, waarvan sommige organisaties zich menen te moeten bedienen." Integratie Prof. Muntendam kende het drie weken geleden aangenomen ontwerp A.W.Z., de Algemene Wet op de Bij zondere Ziektekosten grote invloed toe op de ontwikkeling van het My tylschoolwezen in Nederland. In deze wet wordt voorzien in het door ver zekering dekken van het risico van ADVERTENTIE Brandend maagzuur, druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direkt! Uitslagen van NeVoBo - Leiden De uitslagen van de wedstrijden, welke ia de vijfde week gespeeld werden in de afdeling Leiden van de Nederlandse Volleybalbond, zijn als volgt: Heren le klas: WS 4-Castellum 1 0-3 DSS 1-Kangeroes 3 3-1, Donar 1-Donar 2 3-1, De Valken 1-R'burg 2 2-2, DVO 1- Castellum 2 3-1, R'burg 1-WS 2 sch. Heren 2e klas: DAC 1-SUES 1 2—2, LUSV 3-Castell. 3 1-3, Blijf Fit 1-WW 1 «ch. n.o., Leython 1-DSS 2 3-0, Catena 1 -Raaphorst 1 1-3, GGV 1-LUSV 2 1-3. Heren 3e klas: Leython 3-LUSV 4 S-0, DOG 1-Armada 1 3-0, DVO 2-Ley- thon 2 0-3, Meerburg 1-R'burg 3 3-0, de Valken 2-Donar 3 3-0, de Vinnen 1- WS 5 3-1. Heren 4e klas A: Advendo 1-Castell. 6 3-0, R'burg 6-Leython 4 2-2, DAC 2- Raaphorst 3 3-0, Castell. 4-Raaphorst 2 1-3, de Valken 3-DVO 3 3-1, WW 2-DSS 3 1-3, Kangeroes 4-WS 6 0-3. Heren 4e klas B: Catena 3-Augustinus 1 2-2, Donar 4-Advendo 2 2-2, GGV 2- In Up Go 1 0-3, SUES 2-R'burg 4 1-3, Meerburg 2-Castell. 5 0-3, WW 3-Rijns- burg 5 3-1, Catena 3-LUSV 5 1-3. Dames le klas: DAC 1-WW 1 3-1, Nw. Brunh. 1Argos 3 0-3, Kangeroes 2- DVO 1 0-3, Rijnsburg 2-Castell. 1 2-2, RiJnsburg 1-de Valken 1 3-1. Dames 2e klas: Raaphorst 1-DAC 2 1-3 Donar 1-DAC 3 3-0, Nw. Brunh. 2- SUES 1 2-2, Castell. 2-Argos 4 3-1. Dames 3e klas: GGV 1-Leython 1 2-2 Donar 2-de Vinnen 2 sch. n.o., Argos 5- Armada 2 3-0, Catena 1-Castell. 3 3-0, de Vinnen 1-DAC 4 3-0. Dames 4e klas: Catena 2-Rijnsburg 4 2-2, DSS 1-WW 2 1-3, Augustinus 1- In Up Go 1 laatste n.o., Raaphorst 2- ln Up Go 2 3—0. (ADVERTENTIE) Deze verzekering, welke door de zie kenfondsen zal worden uitgevoerd, zal het eerste jaar alleen de zogenaamde intramurale zorg omvatten, dus de opneming. „Deze beperking is te be grijpen als men eerst de kostenont wikkeling van de invoering van deze wet wil volgen. Logisch is zij niet, omdat juist door de validerende dag- zorg, waarbij het onderwijs een zo belangrijke rol speelt, de opneming „De waarheid gebiedt mij echter te zeggen, dat het mij bekend is, dat de regering er naar streeft spoedig te overwegen of ook extramurale zorg krachtens de A.W.Z. kan worden ver leend, waarbij zeker ook aandacht aan de Mytylscholen zal worden besteed. Er zou dan derhalve sprake moeten zijn van een financiering zowel van de zijde van Onderwijs als van Volks gezondheid, daarmee nog eens beklem tonend de integratie van medische zorg en onderwijs in de revalidatie." Dubbel- gehandicapten Ook sneed de rector-magnificus het probleem aan van het lichamelijk ge handicapte kind, dat niet zelden be hoort tot de groep van z.g. dubbel- gehandicapten. Dit wel zeggen, dat ook in verstandelijke zin het kind als gehandicapt moet worden beschouwd. Volgens prof. Muntendam is er aan een zekere selectie niet te ontkomen teneinde de groep leerlingen, waar bij men enig resultaat van het onder wijs mag verwachten, de kans op het optimale rendement niet te ontnemen. Deze selectie is overigens een moei lijke kant. Niet zelden wordt een ge stoorde perceptie bij spartische kin deren ten onrechte aangezien als een verminderd intellect. Tot slot van zijn toespraak richtte hij zich tot het hoofd van de school, mej. Hilarius, en sprak de wens uit: ,,Ik open deze nieuwe school met het uitspreken van de hoop, dat mej. Hilarius nog lang voor dit zware maar mooie werk gespaard mag blijven, daarmede aan de Blauwe Vogelweg haar witte vogel offerend aan al die kinderen, die haar hulp zo van node hebben." ROND DE OPENING VAN EEN SCHOOL HET NIEUWE SCHOOLGEBOUW van de Mytylschool aan de Blauwe Vogelweg is al sinds 21 augustus van dit jaar in gebruik. Op die datum reden de scholieren in zeventien „lelijke eendjes" van het oude schoolgebouw aan de Zuidsingel naar de Blauwe Vogelweg. Het was een van de mooiste dagen uit de 15-jarige schoolhisto- rie. Leiden kreeg in 1952 als tweede stad van ons land een Mytylschool. Er bleek grote behoefte te bestaan aan het werk van onderwijzer Keijser en heilgymnaste mej. Koelman, die op 27 oktober 1952 met vijf leerlingen be gonnen. Met de snelle groei van het leerlingenaantal groeide de school ook uit haar jasje. Het betekende wer kelijk een verlichting, toen het gemeentebestuur in 1959 school en nieuwbouwplannen van de stichting overnam. In augustus 1965 verleende de gemeenteraad een bouw- krediet van 2,6 miljoen. Burgemeester Van der Willigen sloeg de eerste paal in februari 1966 en reeds anderhalf jaar later stond het gebouw er, dank zij de toepassing van het „HB 80"- houtbouwsysteem. TYLTYL EN MYTYL DE NAAM MYTYL is ontleend aan een sprookje van de Franse schrijver Maurice Maeterlinck, getiteld „De blauwe vogel", waarin een ziek kind geneest door het geluk dat een blauwe vogel haar brengt, haar door twee kinderen geschonken. De eigenlijke gelukbrenger is Tyltyl, terwijl zijn zusje die hem vergezelt Mytyl heet. Door een abuis is de naam Mytyl aan deze onderwysrlch- ting gegeven. Nu de naam Mytyl is ingeburgerd heeft men dat maar liever zo gelaten. Het Mytylonderwijs is in het leven geroepen voor kinderen, die door hun li chamelijke handicap aangewezen zijn op bijzonder on derricht, waarbij aandacht besteed kan worden aan me dische begeleiding, spraakles en andere para-medische behandelingen. WETENSCHAPPELIJKE BEGELEIDING Kinderen van alle gezindten in de leeftijd van 6 tot 20 jaar komen in aanmerking voor toela ting, na beoordeeld te zijn door een commissie, bestaande uit het hoofd van de school, een revalidatie-arts, een schoolarts en een psycholoog. Voor elke klas van ten hoogste 15 leerlingen zyn een onderwijzeres en een kin derverzorgster aanwezig. Tot de vaste staf behoren voorts twee hellgymnasten, een spraakleraar en een gym- nastleklerares. Het vervoer van en naar de school wordt door de gemeente geregeld. De school heeft een vrucht bare samenwerking met de Annakliniek, het revalidatie centrum van het Rotterdams Zeehospitium te Katwijk, het Academisch Ziekenhuis, het Psychologisch Instituut van de Rijksuniversiteit, de Stichting Leidse Werkplaat sen, de Leidse Mytylstichting e.d. WARM INSTRUCTIEBAD DE NIEUWBOUW bestaat uit twee achter elkaar ge legen vleugels, evenwijdig aan de Blauwe Vogelweg. Deze zijn in het midden verbonden door een royaal be- glaasde gang, die al de „Begonialaan" is genoemd, dank zij de activiteiten van de plantsoenendienst. 4an weers zijden van de Begonialaan zijn twee met gasstralers te verwarmen overdekte terrassen ter grootte van een lo kaal. Deze bieden de kinderen die in wagentjes zitten, de kans ook bij minder gunstig weer van de buitenlucht te genieten. Tussen beide vleugels ligt de speelplaats met o.m. een zandbak, een vijvertje met fontein en een tegeltableau, waarop in kunstglazuur het sprookje van Maeterlinck is uitgebeeld. Tot de bijzonderheden in de nieuwe school behoort zeker het bad, dat op een con stante temperatuur van 32 graden Celsius wordt gehou den. Het bassin, dat 5 bij 12,5 meter groot is, heeft een beweegbare vloer, waardoor elke gewenste diepte van 10 tot 170 centimeter mogelijk wordt. Tot nu toe moesten de leerlingen met allerlei ongemakken gebruik maken van het Zweilandbad. ADVERTENTIE PRISMA 'n Gouden herenhorloge».? Kjjk dan eens naar onze PRISMAVkollektie Juwelier-Horloger Maarsmansteeg 21 Lelden - TeL 20778 Daar bent u vóór, want met 'n goede portie vlees kunt u er tegen I Vlees Is rl]k aan waardevolle eiwitten. Vlees is uitstekend voor de lijn. Enhet hele gezin houdt ervan, van lekker vlees en lekkere Jual „MAV0N" VERHUIST VAN LEIDEN NAAR ALPHEN De N.V. „MAVOM", een bedrUf, dat zich gespecialiseerd heeft in het che misch behandelen van metaalopper vlakte, gaat Leiden verlaten. Het be drijf aan de Oude Singel, waarin ge middeld 25 mensen werk vinden, kaïnpt al geruime tijd met uitbrei dingsmoeilijkheden. Door de verplaat sing van het gehele bedrijf naar Al phen a. d. Rijn wil men ook de ver bindingen met het oosten, noorden en zuiden van het land verbeteren. Voor de nieuwe vestiging heeft de „MAVOM" zich in Alphen verzekerd van een terrein van 5000 m2. De plan nen voor de nieuwbouw zijn inmid dels ook gereed. Het ontwerp voor de fabrieks- en kantoorruimten is van T. v. Manen, architect HBO uit Voor schoten, de ontwerper o.m. van het houten noodgebouw van C. en A. aan het Damrak te Amsterdam. Met de bouw hoopt men volgend jaar te kun nen beginnen. Eind 1968 of begin 1969 hoopt de „MAVOM" in Alphen met de produc tie te kunnen beginnen. De fabrieks- oppervlakte zal aanvankelijk 1300 m2 bedragen, maar rekening is gehouden met een verdubbeling van de fa- fabrieksruimte. Het kantoorgebouw, waarvan een belangrijk deel bezet wordt door het controle- en beproe vingslaboratorium. is apart van de fa briek geprojecteerd en daarmee ver bonden door middel van een gang. De totale gevellengte is 80 m. Bij het ontwerpen van de fabrieks- gevel is een origineel gebruik ge maakt van de M, die de MAVOM sinds enige tyd in haar reclame voert. Omdat de werkzaamheden in de producerende sector van het bedrijf en op het laboratorium een sterk spe cialistisch karakter hebben, is het waarschijnlijk, dat een groot gedeelte van het personeel met de fabriek mee eal verhuizen naar Alphen, RIJNSBURG HET WAS GEEN HELDENDAAD „Het is beslist geen heldendaad welke u verrichtte," zo stelde de Haagse poli tierechter vast, hoewel de 24-jarige schilder uit Rijnsburg probeerde de ge beurtenissen simpel voor te stellen. Dat hij een 70-jarlge inwoner var gemeente met een ladder zo'n duw in diens rug had gegeven, dat de man een gebroken rib opliep en ruim zes ken in een ziekenhuis moest worden pleegd en daarna nog vier weken rust houden, was het gevolg van een ruzie over betaling van een dag werk door de schilder voor het slachtoffer verricht. Hij zou de keuken opknappen doch toen ontstonden moeilijkheden en kwam de schilder niet terug. Hij wilde betaling voor die dag doch de ontkenden zulks en hielden vol, dat af hebt". Toen schold de schilder hem op een keer uit voor „oplichter". Er zou met stenen zijn gegooid en volgens verdachte was de bejaarde man gestruikeld. Doch deze zowel als zijn echtgenote ontkenden zulks en hielden val, dat ver dachte met de ladder had geslagen.' De Officier van justitie was van oor deel, dat hiervan toebrengen van zwaar lichamelijk letsel dient te worden ge sproken en eiste zonder meer drie weken gevangenisstraf. De verdedigster vroeg zich af of wel vast stond, dat het slachtoffer het rug letsel niet reeds had of later had opge lopen en z|j bepleitte opleggen van een geldboete. De rechter wilde met een nog blanco strafregister van verdachte rekening houden en veroordeelde tot 100,- boete en de drie weken gevangenisstraf voor waardelijk. Proefschrift over Romeins lederwerk uit Valkenburg (ZH) I een proefschrift getiteld „Romeins S lederwerk uit Valkenburg (Z.H.)" is i gisteren aan de universiteit van Am- j sterdam tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen gepromo- veerd mevrouw W. Groenman-Van Waateringe. Promotor was prof. dr. I W. Glasbergen, gewoon hoogleraar in de prehistorie van West- en Midden- I Europa en de archeologie van Neder land, aan genoemde universiteit. Prof. Glasbergen trad hierbij op als gast- promotor in de faculteit der wiskunde natuurwetenschappen. Mevrouw Groenman, die in Am sterdam geboren werd, studeerde aan de universiteit van deze stad achter eenvolgens biologie en preshistorie. Momenteel is zij wetenschappelijk hoofdmedewerker, beheerder van afd. 2, „Oecologische prehistorie." Haar proefschrift is een systematische be werking van het tot nu toe in Neder land te voorschijn gekomen Romeinse lederwerk. Hoewel een uitgebreide lederindustrie voor het Romeinse leger een noodzaak was (per legioen waren honderden tenten en duizenden schil den nodig), biedt de klassieke litera tuur weinig houvast over de vervaar- digingswijze van leren uitrustings stukken. Dr. Groenman constateerde dat de toegepaste naden en zomen voor de interpretatie van essentieel belang bleken. Reconstructies bleken moge lijk van twee typen ovale schilden, een legertent, een zadel, een beurs en een soort etui. Met uitzondering van schoeisel werd bij de opgravingen in Valkenburg kleding vrijwel niet aan getroffen. De grote gelijkvormigheid van de leervondsten, afkomstig uit 't gehele voormalig Romeinse imperium wijst op de vervaardiging in staats- manufacturen. Wrakkenbestuurder fors gestraft Het voertuig waarmee een losarbeider uit Leiden had gereden moest worden gerangschikt onder de rijdende wrak ken. Er mankeerde van alles en nog wat aan en bovendien was er geen verzeke ring. Na een aanrijding te hebben ver oorzaakt, reed de man bovendien door en bij de Haagse politierechter liet hy ver stek gaan. Omdat hij reeds eerder wegens ver keersdelicten is veroordeeld eiste de Of- flcir 100,- boete voor het onverzekerd zijn en voor het doorrijden na een aan rijding twee weken gevangenisstraf en een jaar intrekking van het rijbewijs. De rechter veroordeelde tot 100,- boete, twee weken gevangenisstraf en zea maanden intrekking van het rij be- ZOETERWOUDE In memoriam J. van Cromvoirt Gistermorgen overleed onverwachts op 28-jarige leeftijd in het St. Elisa- bethzlekenhuis te Leiden de heer J. van Cromvoirt. Met ontsteltenis heeft de Zoeterwoudse gemeenschap kennis ge nomen van het verscheiden van dit jon ge leven. Grote verslagenheid ls er in het bijzonder bij de jeugdbeweging. In 1961 kwam Jan van Cromvoirt als vaan drig bij de St.-Christoffelgroep. Door zijn leiderskwaliteiten was hij twee jaar later de aangewezen man om hopman Van Mil by diens vertrek op te volgen. Hy kreeg ook de functie van groeps leider over het gehele jeugdwerk, zo wel van de meisjes als de jongens. Ge durende die jaren was hy ook een voor- treffeiyk leider van de zomerkampen. De wyze waarop hy de grote groep leidde dwong allerwege respect af. De fyne wyze waarop hij met een ieder omging zorgde voor een ideale sfeer binnen de staf. Deze leidde tot hoogtepunten zo als de grandioze viering van het vierde lustrum in september 1965 waarby de jeugd zelf centraal stond. Deernis gaat op de eerste plaats uit naar de jonge echtgenote die met haar zoontje ach terblijft. Moge God haar de kracht ge ven dit smartelijk verlies te kunnen dragen. Zaterdagmorgen a.s. vinden uitvaart en begrafenis plaats. Kaartavond v.v. „Meerburg" Mor genavond om 8 uur kunnen de klaver- jasliefhebber8 van de v.v. „Meerburg" weer terecht in de kantine waar de kaartavond gehouden zal worden. Ook nu weer staan de leden leuke pryzen te wachten. LEIDSE UNIVERSITEIT De heer P. H. W. Mey, geboren te Leipzig en thans wonende te Leiden, is gepromoveerd tot doctor in de fa culteit der wiskunde en natuurwe tenschappen op proefschrift, getiteld „The geology of the upper ribacorzana and baliera valleys, central Pyrenees, un résumé"). De promotie geschiedde U. de Sitter. De heer F. R. J. Knetsch, geboren te Leiden en thans wonende te 's-Gra- venhage, is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der Godgeleerdheid op proefschrift, getiteld „Pierre Jurieu (theoloog en politikus der refugé avec un sésumé"). De promotie geschiedde cum laude. De promotor was prof dr. Bakhuizen van den Brink. De heer D. J. Lankamp, geboren te Oegstgeest en thans wonende te Uit geest is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der geneeskunde op proef schrift getiteld „The fibre composition of the pedunculus cerebri (crus cere bri) in man". De promoter was prof, dr. W. J. C. Verhaart. Doct.ex. Ned. Recht, de heer G. P. v. d. Berg (Leiden); kand.ex. W. so- advertentie ïïfflïïfT ciologie, de heer C. P. J. v. Alkemade (Den Haag); doct.ex. II Gen. mevr. C. Pinedo-Veels (Leiden); de heer O. T. Terpstra (Leiden). Marktberichten GOUDA, 16 nov. Kaas Aanvoer 23 partijen kaas. Prijzen: le kw. 3.80- 3.86, 2e kw. 3.65-3.79, extra kw. 3.87- 4.28 Handel kalm. UTRECHT, 16 nov. Vee Totale aanvoer 4792; 1306 runderen; 231 vette kalveren; 101 graskalveren; 431 nuch tere kalveren; 965 schapen; 487 var kens boven 100 kg; 77 varkens bene den 100 kg; 1158 biggen; 36 bokken en geiten. Prijzen: melk- en kalfkoeien 1050—1400; kalfvaarzen 900—1000; va re koeien 8001000; pinken 550—675; stieren 8501125; graskalveren 250 500; nuchtere kalveren 4080; fokkal- veren 100250; schapen 85120; lam meren 90140; drachtige varkens 325 -450; lopers 70-90; biggen 50-65; bokken en geiten 12-60, alles p- st. Vette koeien le kwal. 3.75—4 10. 2e kwal. 3.55—3.75, 3e kwal. 3.253-55; vette kalveren le kwal. 3.75—3.80, 2e kwal. 3.45—3.65, 3e kwal. 3.203.45; nuchtere kalveren 1.401.80; zware vette kalveren 1.95— 2.05; zouters 2.202.25; slachtzeugen 1.551-60; jonge slachtzeugen 1.60 1.70. Overzicht handel: melk- en kalf koeien: flauw - niet prijsh.; vette koeien: lui - prijsh.; vare koeien: matig niet prijsh.; vette kalveren: lui - niet geheel prijsh.; graskalveren: rustig - prijsh.; nuchtere kalveren: PAUZE WIJDSER DAN HET HEELAL Op het Vliegende Schotels-congT®® UFO (Unidentified Flying Objects) te Mainz heeft pater Grasso SJ uit Rom® gezegd, dat een ontmoeting met bewo ners van andere planeten „godsdienstig vruchtbaar" zou kunnen zyn. Verstandeiyk leven elders in het heel al hoe nieuw het denkbeeld ook ïykt ls al vele eeuwen onderwerp van god geleerde bespiegelingen geweest. Het zyn van die bespiegelingen waar je evenmin mee opschiet als met „science fiction" (wetenschappeiyke fantasie). Het op nieuw voorschotelen van die ruim te-theo logie aan de Vliegende Schotelaars en dat door een zo onverdacht iemand als een Italiaanse Jezuïet! dikt nog eens even aan, dat mocht ooit bewust leven elders geconstateerd worden het géén doodwond betekent voor het christendom. Het is al enige eeuwen bekend, dat de aarde niet het middelpunt van het heelal is. Toch biyft men van onchristelijke zyde maar door hakken op de vergissing met Galllel, alsof het christendom nog steeds de aardse mensheid centraal stelt. Het cen trum van het christendom ls nadrukk»- ïyk „niet van deze wereld", een ge dachte nog wydser dan het heelal wyds ls. LEIDSE BIOSCOPEN Camera: Bariera (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Lido: Dr. Zjivago (14 jr.) Dagelijks: 2.15 en 7.30 uur Zondag: 2.15 en 7.30 uur Luxor: Ontembare Angelique (18 Jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Studio: You're a big boy now Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Trianon: Wat deed jij nou in de oor log, Pappie (14 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur Rex: Zeventien (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4 45, 7.15 en 9.15 uur KORRELTJE Het is een daad, even zeldzaam al» hoog te schatten, met veel mensen zaken te doen zonder ooit God of zich zelf te vergeten. (St.-Ignatius) rustig - prysh.; fokkalveren: lui - lager; schapen: rustig - prysh.; lam meren: rustig prijsh.; varkens: rustig - even lager; biggen: rustig - even lager. BARNEVELD, 15 nov., Pluimvee Aanvoer plm. 15.000 stuks, handel kalm Pryzen (in per kg.), slachtkippen wit 1.00-1,20, zwart 1.00-1,10, rood 1,40-1,50; slachtkuikens 1.40-1,50. Ervaringen van pater Alfons Kroese uit Hazerswoude in V.S. „HET GING VAN MOND TOT MOND: er loopt een blanke priester uit Europa mee in deze demonstratie. Naderhand kvvnmen de negers me bedanken voor myn medewerking aan die protestdemonstratie. En daarop heb Ik hen verteld, dat er ook In Nederland voor de rechten van de neger wordt gedemonstreerd". In het oosten wordt men als Nederlands priester gezien nis ketter, vooruit strevend als de Kerk In Nederland nu eenmaal Is. In het weaten van de Sta tes daarentegen kykt men naar Je op: de Katholieke Kerk In Nederland beschou wen ze daar als een proef tuin. Er wordt dan ook toestand Ingen te wachten op dn dood. Ik werd woest. Zo'n toestand Is In Neder land onvoorstelbaar. Het was weldadig te ervaren, dnt do vrouwelijke reli gieuzen dit levenspatroon wilier •ernlei letten r de NEDERLAND BESCHOUWD ALS EEN PROEFTUIN AAN HET WOORD i. pater drs. Alfons Kroese (OCD), een van de leiders van het Hazerswoudse Diepgangcentrum, die en kele weken geleden een oriëntatiereis door de Ver enigde Staten maakte. „Ik bezocht onder meer de stad Milwaukee en kwam er in contact met pater Groppi. een van de voorvechters voor de rechten van de Amerikaanse neger. Daar werd voor de zevenenveer tigste keer een demonstra tie gehouden. Het begon met een samenkomst in de Bonifatiuskerk, 's avonds om een uur of zeven. Daar voerden pater Groppi, een negerleider, een rabbijn en een methodlatcnleider het woord ten aanhore van negers, blanken, ja ook religieuzen. Die byeen- komst In de kerk elndigd® met een gebed, je zou beter kunnen zeggen: met een noodkreet. Om negen uur gingen we de stad in, met zo'n vyftienhonderd. Zin gend, byvoorbeeld „We shall overcome", of leuzen roepend, „Freedom". ONTROEREND. Zo ken schetst pater Kroese deze gebeurtenis tydens z(]n drie weken durende reis. „De problematiek I's van zelfsprekend veel groter dan je aan de buitenkant zou zeggen. Maar voor my staat wel dit vaat: er moet wat gebeuren voor de ge- ïykberechtiging van de neger in Amerika". De Diepgangcentrum- medewerker, die op 3 de cember in Kruispunt, een KRO-radloprogramma. de activiteiten van het cen trum zal belichten, heeft zich overigens uitgebreid laten voorlichten betref fende het religieuze katho lieke leven in Amerika. „Veel lijkt er nog op het rijke roomse leven in ons land van weleer. Dat ver wacht je niet in een land, waar de mechanisatie, het rationele hoogty vieren. activiteiten In Nederland gwnfinnnn" DE VROUWELIJKE reli gieuzen in de V.S. karak teriseert pater Kroese als „provo's". „Zy maken er de Kerk, zy voelen aan, dat het tijd wordt, dat afstand wordt genomen van die welvarende Kerk. Zy willen Iets voor de vrede doen, zy willen naar de negers, zy willen zich verdlensteiyk maken voor de armen. Het gebeurt dan ook heel vaak, dat er heel wat zusters uittreden en daarna een nieuwe statua aanvaarden. Ze vormen de mobiele groepen die de Kerk te midden van de armen Eén voorbeeld heeft de In Enschede geboren karmeliet uittentreure geërgerd. „Op de deur van een enorm r(jk aangeklede kathedraal zag Ik een foto, met het onder schrift: „Ze hebben In India nog één dag te leven, geef nü!" Dit was een Mchrynend voorbeeld van het leven In twee werelden, omdat Ik even te voren het Chronicle Hospital In Chi cago had bezocht, waar de arme mensen ln deplorabele ZOALS BOVEN al werd gezegd: de vrouweiyke reli gieuzen zyn de rebellen ln de katholieke wereld van Amerika. Ben LP, getiteld „Rebel", die pater Kroese van zijn reis als „levend" souvenir heeft meegebracht, ls een van de bewezen. Leden van een zustercon gregatie zorgen voor de- vertolking van de verschei dene protestsongs... Want ze vinden het hoog tyd worden, dat het Tweede Vaticaans Concilie ook ln hun land vruchten gaat afwerpen. Want by aan komst In Chicago, na een vertrek uit Holland, moet Je de klok niet alleen reëel zeven uur terugzetten. „Dat moet Je ook symbolisch doen wat de Kerk betreft", aldus drs. Kroese, die zyn reis naar Amerika kon maken na een uitnodiging, die hy mocht ontvangen van vrouweiyke religieuzen. Pater Kroese besluit met: „Maar Ik ben ervan over tuigd, dat deze symbolisch® tyd spoedig zal z.yn Ingelo pen, daar de haast een van de grote kenmerken Is van de Amerikaanse levons- wyze. Ook hier Is de Kerk springlevend en de nieuwe lente doet veel goeds

Leidse Courant | 1967 | | pagina 3