AANDEELHOUDERS KEURDEN VOORSTEL WINSTVERDELING GOED feestje bouwen? schenkde slijter (H uw vertrouwen! Scherpere bedrijfsselectie beïnvloedt groter aantal werkloze jongeren van 19 tot 25 jaar „Fabrieken kieken" in de boeiend beeld van Leidse Lakenhal arbeidssfeer DONDERDAG 9 NOVEMBER 1967 DE LEIDSE COURANT „VERZEKERINGEN VAN DE L.T.B." DIRECTEUR VAN OMMEN OVER HUIDIGE GANG VAN ZAKEN ADVERTENTIE „EEN ROKERTJE BIJ EEN MIJLPAAL" Nieuwbouw te Zoeterwoude in voorjaar gereed De opkomst op de algemene verga dering van de Onderlinge Waarborg maatschappij Verzekeringen van de LTB wijst er ongetwijfeld op hoezeer de verzekeringen op het ogenblik in het middelpunt van de belangstelling itaan. Er waren rond 250 bezoekers op deze m Treslong te Hlllegom ge houden vergadering. Deze plaats van vergaderen betekende het breken met traditie om deze jaarlijkse bijeen komst in Haarlem te houden. Het be sluit daartoe was genomen om tege moet te komen aan de grote parkeer problemen, waarmede het gemotori seerde bezoek aan het overigens aan trekkelijke Haarlem heeft te kampen. De voorzitter, de heer G. H. Berg uit Poeldijk, gaf na een .woord van welkom tot de aanwezige geno digden en afgevaardigden een uitvoe rig overzicht over het beleid in het afgelopen jaar, waarvan wy de grote lijnen reeds in het jaarverslag heb ben weergegeven. Hij wees er daarbij vooral op, dat de wettelijke voorzie ningen in de verzekeringssfeer zich van jaar tot jaar uitbreiden, zodat men op het ogenblik zeker mag stellen, dat men verzekerd kan zijn „van wieg tot het graf'. Tooh blijven desondanks nog voldoende mogelijk heden voor de Verzekeringen van de LTB bestaan om haar bestaansrecht te geven. Aan het slot van zijn over- rich stelde de voorzitter, dat men de voortgaande ontwikkelingen nauwlet- :end dient gade te slaan, om op alle gebeurtenissen voorbereid te zijn. De directeur, de heer W. H. M. Ommen, lichtte balans en resultaten rekening 1966 uitvoerig toe, waarna hij enkele gestelde vragen beant woordde. Tenslotte werd de resultatenreke ning 1966 afgesloten met een batig saldo van f 443.065. Het bestuursvoor stel werd aangenomen om dit saldo als Nvolgt te bestemmen: aan de voor ziening voor latente belastingverplich tingen in 1966 berekende egalisatiere serves een bedrag toe te voegen van f37.167, aan de reserve nieuwbouw toe te voegen een bedrag van f250.000 en aan de algemene reserve idem f 155.898. In de plaats van de aftredende heer H. A. C. v. d. Zanden uit Wateringen werd de heer A. J. Stokman uit Vijf huizen benoemd tot lid van de finan ciële commissie. De gang van zaken in 1967 Hierna ging de heer W. H. M. van Ommen, directeur van de maatschap pij uitvoerig in op de gang van zaken 1967. Hij wees er daarbij op, dat, inmiddels tien maanden van het huidige jaar voorbij zijn, het verant woord is een inzicht te geven over de groei en ontwikkeling van het af gelopen jaar. Uiteraard blijft daarbij voor de schadeverwachtingen het no dige voorbehoud geboden ten aanzien van de resterende maanden, 'n Voor behoud, dat een verzekeringsbedrijf wel in het bijzonder past. Met betrekking tot de premie-ont wikkeling valt in 1967 een voortge zette daling te constateren van de on gevallen- en ziekengeldverzekering. Hiertegenover stond een sterke toe name van de arbeidsongeschiktheids verzekering (AOV), waarvan de voor 1967 geboekte premie op 9 ton zal uit komen. Sinds enige maanden is de mogelijkheid opengesteld om een zgn. klimmende AOV te sluiten met jaar lijks stijgende verzekerde bedragen, ter compensatie van de sluipende geld ontwaarding. De aanpassingen vinden «ldus jaarlijks automatisch plaats bij deze verzekering en hiervoor zijn ver der geen geneeskundige waarborgen nodig. Ziektekostenverzekering De ziektekostenverzekering heeft in het teken gestaan van de plannen en voorstellen van overheidswege rond om de AWZ. Intussen heeft de Twee de Kamer het wetsontwerp in de oud ste stijl aanvaard: opname in zieken huizen en psychiatrische inrichtingen na één jaar. De uitvoering van de AWZ houdt voor de ziektekostenver zekeraars een risicobeperking in, waar bij tegelijkertijd aangetekend moet worden, dat de schade in deze sektor niet het zwaarste drukt. Het open stellen van de mogelijkheid door de gezamenlijke ziektekostenverzekeraars tot acceptatie zonder beperking van de zgn. anormale risico's heeft de pro- duktie in het afgelopen halfjaar mede gestimuleerd. De verwachtingen over de schade-uitkomsten zijn niet opti mistisch. Het aantal aangiften steeg met 10 pet. en de uitbetaalde schade lag per 1 oktober 1967 3 ton hoger dan op 1 oktober 1966. Het bestuur zal wanneer de uitkomsten aan het eind van het jaar vastliggen en tegen de achtergrond van de AWZ zich nader beraden over het premiebeleid. De uitbreiding in de W.A.-verzeke ring is bevredigend. In 1967 vond een aanpassing van de premie voor de W.A.-Landbouw plaats. De noodzaak hiervan wordt onderstreept door de schade-ontwikkeling in 1967, die ten minste op hetzelfde niveau van het ongunstige jaar 1966 uitkomt. De voor waarden van de W.A.-Landbouw zijn intussen uitgebreid met de risico's van produkben- en dienstenaansprakelijk heid. Brandverzekering De brandverzekering is hard op weg naar de mijlpaal van 1 miljard ver zekerd kapitaal, die de maatschappij in het voorjaar van 1968 hoopt te pas seren. Intussen zijn er plannen opge steld voor een grootscheepse aktie on der de relaties om het euvel van de onderverzekering tegen te gaan. De schade lag in de eerste helft van 1967 zeer hoog. Spr. benadrukte hierbij Amoral de onderverzekering van de inboedels der verzekerden, want het blijkt bij her haling, dat deze veel minder aandacht hebben dan de verzekeringen van het bedrijf, hetgeen maar al te dikwijls tot onaangename gevolgen leidt. De toename in de sektor tuinders- glas en -opstallen is in 1967 geringer dan in vorige jaren duidelijk als ge volg van de mindere investeringen in nieuwbouw en verbeteringen. De pre mietoename zal ongeveer 1 ton be dragen. De verzekering van gewassen onder glas kwam in 1967 verder tot ontwikkeling. In het komende winter seizoen zal een speciale aktie worden gevoerd voor deze verzekeringsvorm, waarvan het belang zich inmiddels aftekende in enige ernstige schade gevallen. Tot op heden werd ruim f 75.000,uitgekeerd. De bloembollenhagelverzekering gaf in het lopende jaar een toename te zien van 50 pet. van het aantal ver zekerden. De verzekeringsbehoefte is ongetwijfeld meer bewust gaan leven onder de kwekers als gevolg van het rampzalige jaar 1966. Intussen is in 1967 die behoefte duidelijk gebleken door de ernstige schade, uitkomend op 190 pet. van de premie. Voor 1967 is de zgn. benzinebranche voor de maatschappij belangrijk door het besluit deze branche per 1 decem ber a.s. zelfstandig te gaan voeren. De oversluiting van de lopende ver zekeringen zal evenwel eerst in 1968 plaats kunnen vinden. De premie- omzet komt in 1967 uit op een bedrag van rond 2% miljoen gulden. Tenslotte, aldus de heer Van Om men in zijn met belangstelling aan hoord betoog, valt in het kader van het door de maatschappij te verrich ten werk ook nog te noemen de ak- tiviteit op het terrein van de levens verzekeringen van de BTL. De bij zondere sterke groei in 1966 zal in 1967 nog zeker worden overtroffen. De nieuwbouw Nog even herinnerde de heer Van Ommen aan de nieuwbouw, in het teken waarvan het komende jaar zal staan. De afbouw van het gehele com plex zal naar verwachting in het a.s. voorjaar plaatsvinden. Het gehele be drijf is inmiddels in het nieuwe ge bouw aan de Hoge Rijndijk 306 te Leiden gehuisvest. Op de uiteenzetting van de direc teur der Mij. werden door verschil lende afgevaardigden nog tal van vra gen gesteld over de techniek en de toepassing van de al of niet nieuwe verzekeringswetten, in het bijzonder over de in eigen bedrijf werkzame eigen kinderen, over de AOV, die de plaats van de Landbouwongevallen- verzekeringsweiten heeft vervangen. Over deze en nog andere details zeg de het bestuur toe te zullen trachten op zo kort mogelijke termijn de no dige voorlichting te zullen geven. Nadat de voorzitter tenslotte af scheid had genomen van de aftreden de bestuursleden J. Hooyman uit Bo venkerk en J. Schouten uit Schoorl, aan wie onder dank voor hun vele werk een blijvend aandenken werd aangeboden, werd de aanwezigen een aperitief aangeboden, waarna een ge zamenlijke koffiemaaltijd de geslaagde bijeenkomst bezegelde. Wilt u iets weten Dienstplicht Hoeveel kostwinners vergoeding krijgt de vrouw van een dienstplichtig soldaat en hoeveel als zij blijft werken? 2. Ik heb vernomen dat als de vrouw blijft werken zy inkom stenbelasting moet betalen over haar eigen loon en over het loon dat de man event, zou verdienen als hij niet in dienst zat. Is dat waar? Zo ja, hoeveel inkomstenbelasting zouden wij dan ten betalen? Het loon is dan bij elkaar 1500,bruto per maand. Antwoord: T.a.v. echtelieden is de zaak zo geregeld, dat de inkomsten van de vrouw aan de man worden toegerekend (vanaf het moment van huweiyk dus). Dus het inkomen van de man zou dan bestaan uit zyn inkomsten, kostwin nersvergoeding, eventueel militaire belo ning, evt. spaarbankrente enz. en die u zelf na het huweiyk, dus loon evt. rente enz. Naar dat totaal wordt hij dan aangeslagen naar het z.g. ge huwdentarief, dat lager is dan het on- gehuwdentarief, dat thans voor ieder u, geldt. De van u en van hem in gehouden loonbelasting en premie gel den dan als vooruitbetaling op de in komstenbelasting, re8p. premieheffing. uw gegevens is niet exact na te gaan hoe groot uw inkomen zou zyn, doch wanneer het door u genoemde maandinkomen het gehele jaar zou zijn genoten, komt u, na aftrek van ver wervingskosten en betaalde premie uit en jaarinkomen ad rond 16.000,-. Daarover is naar het gehuwdentarief 1967 verschudigd 2816,inkom stenbelasting. wy maken u er voorts op attent dat het voor de vrouw meest- i voor de man soms voordeliger ls, in het Jaar van huwelijk een aanslag PAUZE inkomstenbelasting te vragen, daar op die wyze soms een deel van de in dat jaar ingehouden loonbelasting kan terugkrygen. Inlichtingen hierover kunt u bij de belastinginspectie krijgen en particuliere adviseurs. Het 'eerste Peperomla Weet u lets over de ge- geschiedenis van de peperomla (kamer- iant) en zyn er boekjes en/of fotoma teriaal over deze plant te verkrijgen Antwoord: Dit is een typisch planten geslacht uit Zuid-Amerika. Veelal ls het een kwestie van de reizen van plan- tenzoekers, die verschillende nieuwe planten ingevoerd hebben. Hybriden 7ün b.v. Perifolia. P.-magnoUfllla, P.- incana en P.- residiflora die alle ge kweekt worden als kamerplant. De ge wone peper behoort ook tot dit ge slacht. Dóór het vrij onbelangryke plan ten 7tln. ls er voor zover wy wpten «*eer aparte literatuur over. In ieder bloe- Vraagt u eens in een goede bedrijfaboek- hanciel in uw woonplaats. Er z^jn er teveel om hier te vermelden. Vraagt u om inlichtingen aan de bibliothe caris van de Leidse Universiteit of mis schien kan de Rijkstulnbouwconsulent tv woonplaats u wel inlichten waar TOENEMEND AANBOD VAN BOUWVAKKERS IN DISTRICT LEIDEN VERWACHT De verwachte werkloosheid in de maand oktober -f- 92 man en 4- IS vrou- ren bleef binnen redelyke grenzen en werd voornameiyk veroorzaakt door sel- oeninvloeden, met name in de horeca- en verkeerssector en van losse arbeiders uit selzoensmatlge Industrieën. De stand van vraag naar een aanbod van bouw vakkers bleef vrywel constant- Het aantal werkloze mannen bedroeg vorige maand In oktober 1966 waren er 856 mannen zonder werk. Het aantal openstaande aanvragen steeg vorige maand met 55 en bedraagt 595 (in okt. vorig jaar: 809). Een vry grote werkloosheid valt te constateren In de leeftijdsgroep van 19-25 jaar (totaal 139). De kwaliteit van deze jonge werknemers ls over het algemeen niet best. De hoogconjunctuur, waarin z(j de eerste start ln het bedrijfsleven heb ben gemaakt, heeft mentaal niet gunstig op deze jeugdigen gewerkt. Nu strengere maatstaven door het bedrijfsleven worden aangelegd vallen onder deze groep nogal wat ontslagen. het dikwyis ontbreken van de vereiste vakkleding. Het aanbod van chauffeurs liep verder omhoog (+8). De moeiiyk- heden in de kust- en handelsvaart mani festeerden zich in een toeneming van het aanbod (+11), vooral van stuurlie- De vraag naar arbeidskrachten in de metaalsector (160 man) bleef over het algemeen goed, waarbij er vooral voor Jeugdig personeel ruime mogelykheden aanwezig zyn. Ook voor ongeschoolden blyven er gunstige perspectieven. Voor zover er vraag is naar handels- Ruime vraag naar personeel in metaalsector Eenzelfde tendens ls merkbaar met betrekking tot oudere werknemers uit de bouwnyverheid. Onder hen bevinden zich vry veel mindergeschikten. Zij zijn een belangrijk deel afkomstig uit de vroegere sector ongeschoolden, door de grote tekorten in de bouwnijverheid in de voorgaande jaren min of meer als vakman geaccepteerd maar by de hui dige strenge selectie-normen als eersten uitgerangeerd. Bovendien vindt men on der hen nogal wat zwak-begaafden. De jeugdwerkeloosheid steeg welis- aar van 39 tot 54, maar dit is geens zins verontrustend. Voor zover de be trokkenen niet reeds naar een werkge- zyn verwezen, zyn ze door persoon- lijke factoren moeliyk plaatsbaar. Er is ruime vraag naar Jeugdigen ln alle sectoren van het bedrijfsleven, -alleen de vraag naar kantoorpersoneel is mini maal. Het aantal jeugdigen dat direkt af komstig is van de scholen bedroeg op het einde der verslagmaand ln totaal 19, waarvan geen enkele met een bouwop leiding en slechts vier met een metaal- technische scholing. Horeca-groep Naar beroepsgroepen gezien kwam de styging van het aanbod voor een belang rijk gedeelte voor Tekening van de ho- •a-sector (+24), voornameiyk koks kelners. Vooral de laatste catagorie is moeiiyk plaatsbaar in niet-selzoenbedry- door te geringe vakbekwaamheid en en kantoorpersoneel richt die zich op jonger personeel, terwyi het beschik bare aanbod voornameiyk uit ouderen bestaat. Opvallend is de stygende vraag naar boekhoudkundige krachten. In het algemeen wordt in de komende maand een verdere styging van het aan bod verwacht, waarby de nadruk zal bly ven liggen op afvloeiing van personeel op grond van seizoen-invloeden, met name in de bouwwereld. De geringe toenneming van het aan bod van vrouweiyke arbeidskrachten (+13) kwam evenals In september uit sluitend voor rekening van de horeca- sector (+5) en van kantoorpersoneel (+7). Ondanks de daling van de vraag ln vergeiyking met de vorige maand, waarvoor vooral de sector hulshoudeiyk personeel verantwoordeiyk was, lag de totale vraag hoger dan ln de overeen komstige maand van 1966. Het aanbod van jeugdige vrouwen tot 19 Jaar ls met 17 Ingeschrevenen zeer gering. Bloemenveiling E.M.M. te Roelofarendsveen passeerde de tien miljoen Van de in Nederland aanwezige bloemenveilingen neemt „E.MJVI. Roe lofarendsveen" naar grootte van de omzetten de vijfde plaats in n.l. achter C.C.W.S. Naaldwijk, beide Aalsmeerse veilingen en Flora te Rijnsburg. Van morgen was de veiling nog maar even op gang, of de klok werd door veiling meester H. van Zaal stilgezet, met de mededeling dat met de door Co de Jong, Floraweg 27 aangevoerde anjers de voor Roelofarendsveen record-omzet van 10-000.000.- was overschreden. Voor 0,30 per stuk bleek de inkoper Max v. d. Lippe de koper die het be drag volmaakte. Door de voorzitter van de veiling, de heer A. H. Verdel, werd begrijpelijk enige aandacht aan dit plaatselijk heugelijke gebeuren besteed. Nog nooit eerder hebben wij dit bedrag bereikt, aldus voorzitter Verdel, en het mag gezien worden als een mooie mijlpaal in de geschiedenis van onze veiling. Omdat zowel kopers als aanvoerders aan deze omzet hun medewerking hebben gegeven, achtte de voorzitter hiervoor een wederzijdse gelukwens op zijn plaats. Zowel koper Max v. d. Lippe als aanvoerder Co de Jong mochten uit handen van voorzitter Verdel een grote luxe kist sigaren in ontvangst nemen. De overige aanwe zige kopers kregen een consumptie en ;n rokertje aangeboden. Om de groei van de Veense bloe menveiling in de laatste jaren te ac centueren volgen nog deze cyfers. Opgericht in 1946 werd dit eerste jaar omzet behaald van 2.827.979.22 een omzet die tot aan 1954 vrij stabiel bleef. In 1956 werd het 4.071-976,22; in 1962 werd het 6.193.497,83; in '64 8.119.521,80 en in '66 9.370.074,65 en thans 9 november 1967 passeerde men reeds de 10 miljoen, zodat aan genomen mag worden dat ook de 11 miljoen nog wel behaald zal worden. De heer A. H. Verdel (links) handigt een kist sigaren aan in koper Max v. d. Lippe, die de 10 miljoen volmaakte. Marktberichten BARNEVELD, 8 nov., Pluimvee Aanveoer ca. 18.000 stuks, handel traag. Pryzen (ln per kg.): slachtkippen witte 1,10-1,30, zwarte 1.00-1,10, rode 1,40-1,50; slachtkuikens 1,40-1,50. DEN BOSCH, 8 nov.. Vee Aan voer totaal 6988, w.v. 2800 runderen, 589 gra8kalveren, 369 vette kalveren. 1382 nuchtere kalveren. 253 schapen. 18 fokzeugen, 480 slachtvarkens. 1097 biggen, 769 slachtrunderen. Pryzen: melk- kalfkoeien 940-1620, guls te koelen 785-1215. graskalveren 325- 535, kalfvaarzen 1050-1600, klamvaar- zen 900-1150, gulste vaarzen 850-1100, pinken 610-840, nuchtere kalveren 115- 260, weldeschapen 90-125, drachtige zeugen 340-485, biggen 55-68, slacht runderen extra kwal. 4,40-4,70, le kwal. 3,90-4,30, 2e kw. 3,50-3,80, 3e kw. 3.20- 3,40; vette stieren 3,80*4,50, worst koeien 2.90-3.20, vette kalveren le kw. 3.80-4.10, 2e kwal. 3.50-3.70, 3e kwal. 3,10-3,40, nuchtere slachtkalveren 1,25- 1,65, per stuk 35-70. slachtzeugen le kw. 1,70-1,76, 2e kw. 1,63-1.68, slachtvarkens 1,95-2,10, vette schapen 105-135, vette schapen 110-150. Handel: melk-, kalfkoeien: minder, langzaam, duur; gulste koelen: normaal, goed, styf duur; jongvee: groter, gun stig. ruim prysh.; vette kalveren: min der, williger, vast; nuchtere slachtkal veren: behooriyk, beter, gelijk; schapen lammeren: beperkt, levendig, stabiel; fokzeugen: gewoon, traag, nauw. prysh.: lopers, biggen: ruimer, gedrukt, ge drukt: slachtvee: minder, vlot. minder prysh.; slachtzeugen: minder groot, goed. stevig prysh. LEEDSCHENDAM 8 novemb. Eieren Aangevoerd waren 62100 kipeieren. De noteringen waren voor 4100 st. no. 0 1700-1760, 14500 no. 1 1605-1645. 20800 2 1540-1625, 13900 no. 3 1420-1450, 7000 no. 4 1205-1345, 700 no. 5 1130- 1200, 200 no. 6 1045-1050, 900 kneus 1025-1295. POOLSE AFFICHEKUNST BIJ HET LA.K. IN DE LEER BIJ DAF EN PHILIP» Dominee J. Overduin heeft ln het ga* reformeerd „Centraal Weekblad" een wens geuit. H(J vindt dat de theologen nog wel iets kunnen leren van Daf en Philips, die jarenlang binnenshuis ex perimenteren alvorens hun nieuwe pro* dukten op de markt te brengen. HU be pleit allerlei theologische proefnemingen eerst in de speciale vakbladen tot grote mate van rijpheid te laten komen „om ze na de kinderziekten pas op de markt van het kerkvolk te gooien". De domi nee vervolgt: Natuuriyk moet de ge meente voorgelicht en opgevoed worden, maar niet met hetgeen onrijp 1»- En natuuriyk pleit Ik niet voor een dubbe le boekhouding: één voor de theologen en één voor het kerkvolk. Maar vergeet niet dat ons kerkvolk niet mondig is doordat men het woord mondig honderd maal uitspreekt. En vergeet ook niet dat mondigheid ook Iets te maken heeft met deskundigheid. Er ls ook een an der hinderiyk gevaar, n.l. dat het kerk volk soms al te vlot klaar atnat met oordelen zonder de zaak goed te ver- LEIDSE BIOSCOPEN De films In de week van 9 t.m. 15 november zyn als volgt gekeurd: Camera: „Kopstand Madame" (18 jr.). Dageiyks: 2.30, 7.00 en 9 15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uui\ IJdo: Dr. Zjlvago (14 Jaar), prol. Dageiyks en zondags 2.15 en 7.30 uun Luxor: Angelique en de koning (18 jr.). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag; 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur, Studio: Een liefde voor twee weken. prol. (18 Jaar). Dageiyks: 2 30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4 45, 7.00 en 9.15 uuk Trianon: Myn prinses. (18 Jr.), proL Dagelijks2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Rex: Star Black (18 Jaar). Dageiyks: 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uua KORRELTJE PUNT Extra opgave voor de brandweer Leids Academisch Kunstcentrum (L.A.K.) georganiseerde Poolse film week ls ln het academiegebouw aan het Ra penburg een aantal affiches geëxpo seerd uit het bezit van de Poolse am bassade te Den Haag. Het ls slechts een kleine selectie, eer twintigtal. We kunnen ons derhalve aan de hand daarvan over de algemene stand van deze vorm van pubUcatieve Bij gouden jubileum Leidsche Vereeniging voor Industrieelen Amateurfoto's van hoge kwaliteit In de Lakeihal te Leiden werd gis teravond de fototentoonstelling „Fabrie ken kieken" geopend, waarop de foto's zyn geëxposeerd van de deelnemers aan de gelijknamige wedstrijd voor amateur- fotografen. uitgeschreven door de 50- Afscheid rector en soiree-dansant PROGRAMMA VAN REÜNISTEN VAN ST. BONAVENTURALYCEUM VRIJDAG 10 NOVEMBER: 20.0024.00 uur: SPELAVOND in de aula van het R.K. Lyceum Marien- poelstraat, Lelden: bridgen - dammen - klaverjassen. ZATERDAG 11 NOVEMBER: 16.0017.30 uur: ONTVANGST op het R.K. Lyceum, Marienpoelstraat te Leiden, met attractie. 17.30 uur: AFSCHEID pater-rector dr. P. A. M. Geurts o.f.m. VERWELKOMING pater-rector A. P. Th. Overeem o.f.m. Aanbieding Jubileum-geschenk. 18.15 uur: KOUD BUFFET 19.30 uur: TAPTOE van de Paulusband op de speelplaats Van het Lyceum, waarna ieder, op eigen gelegenheid, naar de Stadsgehoorzaal, Breestraat, Leiden vertrekt. 20.002.00 uur: SOIRéE-DANSANT, in alle zalen van de Stadsgehoor zaal met een strykje en 3 bands, waaronder Dolf del Prado en zyn ensemble. Donker costuum gewenst. ZONDAG 12 NOVEMBER: 12.00 uur: PLECHTIGE H. MIS ter Intentie van de overleden lera- raren, leerlingen en oud-leerlingen van het R.K. Lyceum, op te dragen door de rector, pater A. P. Th. Overeem jarige Leidsche Vereeniging van dustrieëlen. Ruim veertig verschillende amateurfotografen zonden ln totaal 230 foto's in, die in 22 bedrijven v genomen. Het meest werd gefotogra feerd l»y de Kon. Ned. Grofsmederij, de Koninklyke van Kempen en Begeef, N.V. „Elml", Wernlnks Beton en Aan neming My en N.V. Electra v.h. W. M. Brandt. Ook op de grafische afdeling van de Leidse Courant werden enkele foto's gemaakt. De voorzitter van de LVI, Ir. A. Sitsen, overhandigde gister avond de prijzen aan de fotografen, wier werk bij de Jury het hoogst tal punten behaalde. De heer F. A. Era dus verwierf de hoofdprijs, 750, met een opname in de Ver. Touwfabrieken, die eerder reeds in dit blad is gepubli ceerd. In de categorie „De men» In het bedrijf" waren de winnaars de heren J. Stoppel», K. C. van Ark en J. Ver steeg, allen uit Lelden, met pryzen van reap, 250, 150, en 100, en In de categorie „Het bedrijf" de heren R. Sln- geriing. Lelden en H. T. Wysman, Kou- derkerk en mej. A. v. Dommelen uit Den Haag (reap, le, 2e en Se pril")- HOOG PEIL De heer Sitsen verklaarde, dat de jury het niet gemakkeiyk heeft gehad met de beoordeling van de inzendingen. Ondanks de betrekkelijk korte termyn de wedstrijd speelde zich in onge veer een maand tljds af ls het aan tal inzendingen enorm meegevallen. De kwaliteit werd boven gemiddeld peil ge oordeeld. hoewel de artistieke visie vaak groter bleek dan het technisch vermo gen bij het hanteren van de camera. De juryleden ontvingen een geschenk voor hun beoordelingaarbeid. BOEIEND De tentoonstelling geeft verrassende kykjes in de bedrijven, waar een groot deel van de Leidse bevolking hun dag taak verricht. Door de fotografen zyn soms ontdekkingen gedaan by hun toch ten door bedrijven, die aan de mensen, die er dageiyks mee te maken hebben, gewóoniyk ontgaan. Het bewijst, dat arbeid soms fascinerend boelend kan zijn. Voor iedereen, die zich interesseert voor zyn medemensen in hun werk is de tentoonstelling ten zeerste aan te beve len. De expositie is dageiyks van 10 tot 16 uur geopend tot en met volgende week dinsdag. ZATERDAG KLAPROOSDAG Zaterdag ls het weer Klaproosdag. Op die dag worden ook nu weer in Lei den de gelden ingezameld, die het Ne derlands Oorlogsgravencomlté nodig heeft om zijn werk ook ln de toekomst voort te kunnen zetten. Werk. dat in ons land de sympathie van zeer velen heeft. Dankzy dit oorlogagravenwerk is het nu reeds twintig Jaar mogciyk ge weest om nabestaanden van geallieerde soldaten, die In ons land hun laatste rustplaats vonden, in staat te stellen het graf van hun man, vader of zoon te be zoeken. De Klaproosdag staat ook dit jaar weer ln het teken van: hun offer, s antwoord. Dit antwoord kunnen wy zaterdag geven door by de die dag te houden klaprooscollecte royaal te ge ven. Maar ook collectanten zyn nodig. Zy, die zich hiervoor zaterdag enkele uurtjes willen inzetten, kunnen hun ti en adres opgeven by mevrouw Zit- i-Schoppen, Burggravenlaan 21 in Leiden. Men kan ook in de loop van za terdag (reeds vanaf 8 uur 's morgens) een collectebus afhalen by het gebouw „De Hoeksteen" op het Levendaal hoek Garenmarkt. In totaal zullen ln ons land 33 klaprooscollectanten (by loting aan te wyzen) ln de Paasvakantie een vijf daags bezoek aan Londen brengen, waar :y de gast zuUen zyn van de Engelse Oud-atryders-organlsatie. kunstnyverheld ln Polen moeliyk een oordeel vormen. De collectie zal wel bestaan uit de meest sprekende voor beelden, maar als het een doorsnede is van wat de Poolse affiche-ontwerpers op dit gebied presteren, dan moet die kunst ln dat land een hoog peil hebben bereikt. Geraffineerde vlakverdeling, op ver antwoorde wyze ingevoegde teksten, soms beperkt tot een uiterst minimum, sprekende kleuren en artistiek hoog staand tekenwerk maken de geëxpo seerde prenten tot voortreffeiyke werk stukken. Verschelden ls ook de vormgeving. Zowel klassiek als neigend naar de pop-art, streng geometrisch zowel als demi-surrealistisch bereiken de ontwer pers altyd 't primaire doel: de aandacht vestigen op het te propageren object. stelling, de Poolse filmweek, zal er de oorzaak van zyn dat het merendeel der tentoongestelde prenten filmaffi ches zyn, hoewel de enkele blade van algemener strekking merkwaardigerwy- ze tot de beste exempels van de collec tie behoren. En in dit verband mogen we wyzen op het zeer exclusieve en indringende p0pC^ lö-ÏV" S^bil ^S-ïoÖT Subere UTRECHT, 9 nov. - Vee - Totale aan- ier 4547, runderen 1330, vettekalveren 238, graskalveren 34, nuchtere kalveren schapen 973, varkens 484 (boven 100 kg), idem 42 (benden 100 kg), big gen 1053, bokken, geiten 55, melk- en kalfkoeien 1075-1410, kalfvaarzen 960- 1075, vare koelen 800-100, lnken 575- 700, stieren 850-1100, graakalveren 250- 510, nuchtere kalveren 40-80, schapen 85-125, lammeren 105-140. drachtige varkens 350-475, lopers 85-110, biggen 60-72, vette kalveren: le kw. 3.75-4.10, 2e kw. 3.55-3.75, 3e kw. 3.25-3.55, vette kalveren le kw. 3.75-3.80, 2e kw. 3.45- 3.65, 3e kw. 3.20-3.45, nuchtere kalveren 1.40-1.80, zware vette varkens 2.05-2.10, zouters 2.20-2.24, slachtzeugen 1.65-1.70, Jonge sl.zeugen 1.70-1.80, melk- en kalf koeien: rustig, ruim prysh., vette koelen redeiyk, even hoger; vare koelen: rede- ltjk, niet prysh., vette kalveren: rustig, lager; graakalveren: matig, prysh., nuchtere kalveren: rustig, prysh., fok- kalveren idem; schapen: rustig, ruim prysh., lammeren: rustig, prysh., varkens redelijk, prysh., biggen: idem. RUNSBURG, 8 nov.. Bloemen Am. Anjers: Rode Sim 18-24, Farah Dlba 20- 22, Orange Triumph 20-22, Keefer 18-22, Witte Sim 16-22, Crowly Sim 16-18, Dus ty Sim 18-20, Arthur 11-18, Anthurlum 110-220, Gerbera 15-36, Rozen: Baccara 20-45, Zorlna 14-26, Carol 16-18, Garnet 15-16, Geplozen chrysanten: Indianapo lis 23-26, Bornholm 12-20, Alex Bedser 20-26, Clingendaal 40-50, Diplomaat 30- 35, alles per stuk. Troschrysanten: Rose chrysant 150-160, Oranje wonder 130- 160, Jacob Maris 130-150, Golden Seal 100-135, Tokio 125-135. Indianapolis 100- 135, Senaation 115-125, Roodkapje 110- 125, Lyona 100-125, Golden Glint 110- 115, Bornholm 85-100, Carollen 85-100, affiche van J. Petka: „Auschwltz-Birke- nau", gemaakt ter gelegenheid onthulling van het Auschwitz-monument op 16 april van dit jaar. Zwarte tekst op zwarte achtergrond maar niette min goed leesbaar met als enige kleurnoot het beruchte rode driehoek- Je, by voormalige gevangenen maar a te goed bekend. Het geheel omiyst door enkele honderden kleine fotografische reproducties van portretten van kamp bewoners. Dan wyzen we ook op een affiche ter herdenking van de honderdste geboorte dag van madame Marie Curie. Eveneens zwart met ln een kleine witte spot haar vérder geen andere tekst er decoratie dan de twee simpele jaartal portretje van de grote na tuurkundige. den byzonder getroffen door enkele ge ometrische affiches, waaronder een van onbekende ontwerper voor de film „De moordenaars zyn onder ons". Een mooie prent mnakte ook Rapnlckl van „De Klokkenluider van de Notre Dame". Voor de film „Darling" maakte L. Baczewska een goed affiche en voorts Franciszek Stanowleyskl, die een sur realistische plaat maakte voor de film „Traglczne Dolowanle". Tenslotte noe- we nog een affiche van Swlery voor .The Warsaw Autumn', 't lie Inter nationale festival voor eigentijdse mu ziek. Al met al een interessant overzicht van aantrekkeiyk werk, dat voor velen een prettige kennismaking zal beteke nen met een vorm van artistiek verant woorde reclamekunst. De tentoonstel ling biyft tot 22 november geopend, da gelijks behalve zaterdags en zon dags van 10 tot 6 uur. Wpr form 75-90, Irissen 180-300, Freesla's White Swan 200-325, Golden Yellow 160-185 alles per bos. TER AAR, 8 novëmber, Groenten Kassnljbonen 3.15. B 225-235, stek 135, andijvie glas 62, andyvle natuur 43-52, B 12-19, prei 37. boerenkool 22-27, uien 16-25, sjalotten 15. groene kool 23-26, witlof afw. 118, stek 54, spruiten A 34-38, B 26-27 alles per kg. bloemkool 26-59 per stuk, selderij 7 per bosje. Tomaten export- A 720-740, B extra 850, BI 720-750,'C 610, CC 330, toma ten blnneland A 250-510, B 250-555, C 240-290, bonken 290-300 per bakje van zes kg. Spruiten export: A 60-64. B 59. C 49. D 68 per kg. R.A.VEEN, 8 november. Bloemen Am. Anjers Sim Rose 24-37. Sim Rood 24-29, Sim White 23-29. Keefer 24-26, Arthur 21-23, Red Diamond 24. Espé- rance 26-27, Rozen Garnette en Carol 13-19, Nordia 39-40, Zorlna 23-25, Coral Princes 35-39, Baccara 37-43, Nerine 20-67. Lelies White Superior 24-28, Cy clamen 75-115, Kalanchoë 68-71, gepl. chrysanten 13-42 p. st. trosehrysanten Chocod 57-71, Superform 67-81, Sybil 79-101, Popcorn 61-70, Bonnie Jean 68- 87, Tokyo 110-120, Indianapolis 85-115, Portrait 71-120. Luyona 80-95. White Hope 60-75, Roodkapje 75-111. Red Pe- trole 81-89, Utile America 95-103. Born holm 72-101, Julia 70-76. Golden Seal 74-108, Matterhorn 115, Iceberg 100- 110, Criterion 80-109. Blue»hip 92. Ei kenblad 45-54, Freesla Golden Yellow 145-196 per bos. BARNEVELD, 9 nov. - ElervHIlnr - Aanvoer 660.265 stuks, handel rustig. 37-48: 7.76-10.87, 52-58: 11.60-14,18; 62- 67: 16.44-16.26; 71-72: 17,04-17,15. GOUDA, 9 nov. - Kaas - Aanvoer 33 partyen kaas. Pryzen: le kwal. 3,76- 3.84, 2e kwal. 3.62.-3,75, extra kwal. 8 85 -4.21. Handel goed.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 3