S)e£aicbe6oti^cmt Aalberse en Bogaers zien beiden chaos opdoemen JAMIN K.V.P.-opponenten debatteerden H. de Wildt weet weg buiten Den Haag Verduurzaming van levensmiddelen door bestraling Vrees voor schade gezondheid KLM vliegt met zand als ballast Radicalen bereid tot toenadering Zonder schram uit hoop schroot Kongolese soldaten bedreiging voor huurlingen in Roewanda Veel werk overplaatsing rijksdiensten Militairen in Duitsland omgekomen Treinramp in zuiden Italië: 8 doden Twee doden bij botsing auto/trein PAPENGRACHT 32- LEIDEN TELEFOON 209.35 REDACTIE 2.00.15 en 2^5>4 dDVERTENTIEAFDELING 2.08.26 - GIRO 10.30.03 t>ir.: J. F. J. M. Koens Hooïdred.: LC.J. Roozen ABONNEMENT (by vooruitbetaling) p. week ƒ0.98: p. maand ƒ4.20; p. kwart ƒ12.55; fr. p. post ƒ15.40 ADVERTENTIES 22 cent p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.00-19.00 uur) MINDER KOUD De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond! Vanavond en vannacht veel bewolking met voor namelijk in het noorden van het land enige regen. Morgen overdag opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Minder koud. Overwegend matige wind tussen zuidwest en west DONDERDAG 9 NOVEMBER 1967 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 59e jaargang, no. 17.290 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Euratom, de Europese gemeenschap voor atoomenergie, is ge start met een grootscheeps onderzoek naar de invloed van ioniserende stralen op voedingsmidelen in verband met de verduurzaming van levensmiddelen door bestraling. Deze organisatie heeft Neder land. meer in het bijzonder het Rijksin stituut voor de Volksgezondheid, ver zocht een deel van dit onderzoek uit te voeren. Gisteren heeft staatsecretaris dr. R. J. H. Kruisinga hierover een contact getekend met Euratom. In de Ver. Staten en Canada vindt bestralen voor sommige produkten en onder bepaalde voorwaarden reeds toe- (Van onze correspondent SCHIPHOL Alle machines van de KLM, die op West-Duitsland vliegen, sjouwen dagelijks een hoeveelheid zand op en neer, die per vlucht varieert van 1 tot 4 ton. Deze ballast heeft geen an der doel dan de Duitse autoriteiten te vreden tc houden. Bonn vindt, dat de KLM een te groot aandeel had in het vrachtvervoer naar de Bondsrepubliek en heeft de toegestane vrachtcapaciteit van de vliegtuigen per I november aan een maximale limiet gebonden. Hoe hoog die is, wil de KLM niet zeggen. Met de belofte van de maatschappij niet meer dan het toegestane kwantum te zullen vervoeren, nemen de Duitse autoriteiten geen genoegen. Vandaar dat de KLM nu gedwongen is zijn vracht capaciteit op de Bondsrepubliek kunst matig te verkleinen door containers vol zand aan boord te nemen. De KLM kan de zaak niet oplossen door kleinere ma chines in te zetten, want kleiner dan de Electra en de DC-9 heeft zij nu eenmaal niet. De' protectionistische maatregel van Duitsland betekent een flinke schadepost de Nederlandse luchtvaart Niet alleen is kostbare betalende lading ver loren gegaan, maar bovendien vergt het versjouwen van de verplichte ballast extra-brandstof. passing op industrieel niveau. Men ls er al zover gevorderd, dat industriële toepassing in Europa van atoombestra ling in een niet ver verwijderde komst waarschijnlijk lijkt. Op dit ment is levensmiddelenbestraling in de EEG-landen nog niet toegestaan ter be scherming van de volksgezondheid. Men is bevreesd, dat de bestraling schadelij ke neveneffecten kan opleveren. Daarom wil Euratom de doelmatig heid van de conserveermethode nader toetsen. Er moeten nieuwe controle meetmethodieken worden ontwikkeld na te gaan, of goede en doelmatige i serveringsmethodes met ioniserende streden zijn toegepast of in de produk ten zich geen voor de gezondheid scha delijke stoffen hebben ontwikkeld en of zij hun voedingswaarde hebben behou- Moordenaar in schoonheidssalon veroordeeld tot gaskamer PHOENIX (AP) Robert Benjamin Smith .is ter dood veroordeeld wegens moord op vijf mensen in een schoon heidssalon in Mesa. Op 2 februari zal het vonnis in de gaskamer van de staat Arizona worden uitgevoerd. De 19-jarige Smith leunde zwaar op zijn stoel toen rechter Laurance T. Wren zich tot hem richtte met de woorden „Ik meen dit in alle oprechtheid: moge God uw ziel genadig zijn". Het was de enige keer dat de beklaagde tekenen van ontroering gaf tijdens het lange proces. De jongen pleegde de moorden om in de openbare belangstelling te komen. (ADVERTENTIE) speculaas niet duur weI heerlijk Ned. schip in Gironde gezonken BORDEAUX (AFP) Het Nederland se bevoorradingsschip „Lady Carolina" is na een aanvaring met de Panamese tanker „Barranca Bernaja" in de Giron de gezonken. Van he gezonken schip, dat was uitgevaren ter bevoorrading van het platform „Neptune-Gascogne" voor op sporing van olie op zee, werden negen van de tien opvarenden onmiddellijk ge red. Naar het vermiste bemanningslid, «en Portugees, wordt nog gezocht. De „Lady Carolina" (499 ton), is eigendom van de Offshore Marine Service Ltd, met als thuishaven Rotterdam. DEN HAAG (ANP) De sneltrein Amsterdam-Eindhoven is gistermiddag tussen Olsterwijk en Boxtel op een losge broken koe gebotst, waardoor een half uur vertraging ontstond. De koe werd 'ogen een seinpaal geworpen, die daar door dwars over de rails kwam te lig gen, Hot dier wond gedood. De 22-jarige Alzbeta Strkulove, Miss Tsjechg-Slowakije 1967, is in Londen aangekomen voor de Mies Worldverkiezingen. Zij is in het gewone leven filmster en televisie omroepster. Het is voor het eerst, dat de Tsjecho-Slowaakse mede- Partij zilveren munten gedolven UTRECHT (ANP) Twee grondwer kers uit Ingen (gemeente Lienden) heb ben bij werkzaamheden aan een weg in Groenekan (gemeente Maartensdijk) ruim 200 oud-zilveren munten opgegra ven. Men schat de waarde ervan op en kele duizenden guldens. Aangezien de munten zijn gevonden op gemeentegrond zal de opbrengst van deze collectie aan de gemeente ten goede komen. (Van onze parlementaire redactie EINDHOVEN Een tussentijds trek van het kabinet-De Jong zal niet meer of minder dan een chaos in Neder land veroorzaken. Wie met deze ge dachte speelt, handelt zeer lichtvaardig. Daarmee moeten we niet onze gesprek ken over de partyvernieuwing ook reke ning houden, aldus sprak gisteravond in Eindhoien mr, P. Aalberse, voorzitter van de K.V.P. Zijn opponent, oud-minis ter dra. Bogaers, de woordvoerder van de K.V.P.-radicalcn, sprak op deze debatavond van de gemeenteiyke K.V.P.- ccntrale eveneens over een chaos. Maar dan een cliaos die de K.V.P. en de Party van de Arbeid bedreigt. „Want zonder ingrypende hervormingen zet het verlies van dezo grote partijen zich voort", al dus drs. Bogaers. „De politieke chaos die daaruit zou ontstaan is nu reeds onder de oppervlakte aanwezig". Partijvoorzitter Aalberse kon het eens zijn met het idealisme van de K.V.P.- radicalen. „Iedereen echter die verant woordelijkheid draagt moet tegeiyk realist zijn. Met idealisme alleen komt men er niet. De slagzin dat alles moge lijk is wat gedaan moet worden, klinkt mij te veel als een simBalabim in de oren. Het puinruimen laat men dan maar aan de opvolgers over". Daartegenover stelde drs. P. Bogaers x>r een zaal met zeker 4 a 500 aan wezigen vast, dat een christelijke poli tiek zonder meer een radicale politiek is. Politiek bedrijven vanuit een christelijke visie betekent steeds weer een keuze in christelljk-radic&le zin, zei hjj. Voor de duidelijkheid ervan is een samenwer kingsverband en een stembusakkoord noodzakelijk. Consequenties Opnieuw waarschuwde drs. Bogaers in dit Verband, dat wanneer de besliste keuze in christeiyk-radicale zin door de K.V.P. niet gemaakt zou worden, daar uit de consequenties getrokken moeten worden. „Een meerderheid durven wor den met anderen, is een onverbrekeiyke voorwaarde voor een consequente poli tiek". Mr. Aalberse bestreed opnieuw de noodzaak van een stembusakkoord. „Men dwingt de kiezer namelijk hiermee naar een tweepartijenstelsel. Het is in strijd met de werkelijke situatie in Nederland. Van Heystschuld pensioenfonds ongeveer 8 ton (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In antwoord op vragen 'an het VVD-Kamerlid Delprat heeft mi nister Roolvink meegedeeld, dat de schuld van de firma Van Heijst aan het pensioenfonds in augustus ongeveer 850.000 gulden was. Deze schuld lag 170.000 gulden hoger dan de toegestane norm. Eenzelfde overschrijding was ook vorig Jaar al geconstateerd. In juli was deze achterstand door een betalings regeling ingelopen. Maar hapering in de uitkeringen in augustus leidde opnieuw tot overschrijding van de norm, aldus minister Roolvink. De bewindsman meent, dat het nodig is de inhoud van de pensioen- en spaarfondsen nader te bezien, zodat herhalingen van derge lijke schulden kan worden voorkomen. GENèVE (AP) Om wraak roepende Kongolese soldaten drommen samen voor de grens met Roewanda en vormen een groot gevaar voor de ongewapende huurlingen, die op 15 kilometer afstand in een kamp zUn geïnterneerd, zo hebben officiële zegslieden van het Internationale Rode Kruis in Genève bekendgemaakt. De 130 Europese huursoldaten, 900 Katangese gendarmes en de ongeveer 700 Katangese vrouwen en kinderen zijn zondag uit de Oostkongolese stad Boekavoe geëvacueerd uit hoofde van een overeenkomst tussen het internationale Rode Kruis en de regeringen van Kongo en Roewanda. Toen zij de grens passeerden gaven zij hun wapens af aan de wachtende soldaten en werden vervolgens overgebracht naar een inder haast geïmproviseerd kamp bij Kamembe op ongeveer 15 kilometer van de grens. Vele huurlingen en Katangezen zijn gewond en krijgen niet voldoende medische hulp. Ook heerst er gebrek aan dekens. „De toestand van de gehele groep is uitermate ernstig", zo werd gezegd. Het Rode Kruis heeft een beroep gedaan op alle Europese en Afrikaanse landen om de groep asiel te verlenen en behulpzaam te zijn bij de organisatie van de evacuatie. De taak van het parlement wordt er bovendien door aan banden gelegd". Beide sprekers waren het met elkaar op één punt volledig eens. Mr. -Aalberse behoeft geen consequenties te trekken uit de bestaande meningsverschillen in partij. De keuze van een nieuwe partyvoorzitter moet een normale reglementaire kwestie zijn. Ook volgens drs. Bogaers. Toenadering De aanwezigen wisten tenslotte drs. Bogaers tot een duidelijke stellingname te lokken over het stembusakkoord. „Wanneer de partijraad op 8 en 9 decem ber zich wel uitspreekt voor een christe- lijk-radicale politiek zoals de K.V.P.- radicalen dit willen, maar tegen een stembusakkoord zyn, wat doet u dan, stapt u er dan uit?" „Nee", zei drs. Bogaers zeer duideiyk, „als de meerder heid van de partijraad zo denkt, dan vragen wij een nieuw beraad tussen geestverwanten. Wy zullen dan onze houding opnieuw moeten bepalen. Geef dan de tijd, ons op deze nieuwe situatie te bezinnen voor wij ons over dit akkoord tenslotte definitief zullen uit spreken". Drs. Bogaers wil er zelfs akkoord mee gaan, dat de beslissing over het stem busakkoord en het radicale programma oorlopig nog uitgesteld wordt, wanneer dit uitstel kan bijdragen tot een toe nadering tot eikaars standpunt. Geen krant ontvangen? Bel tussen 6 00—7.00 uur, nummer S3839 en per speciale koerier wordt a de krant alsnog gebracht. Waar agentschap pen zijn gevestigd wende men zich tot de agent. Het Is haast onbegrijpeiyk maar uit deze schroothoop klom gisteren een nagenoeg ongedeerde chauffeur. De Duitser. waarecJiUnJtjk door slaap overmand, ramde met zyn truck met oplegger twee dikke bomen. Het restant van de wagen vouwde zich tenslotte rond een derde boom- Eén en ander gebeurde In bet Noordbrabantse Heesch. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Ik heb geen behoefte aan meer overplaatsingen van ryksdiensten uit Den Haag naar elders. Ik verwacht dat ook niet. Aan de thans voor genomen overplaatsingen zullen wU de komende ja ren de handen volledig vol hebben." Dit zei de directeur van het pas opgerichte centraal bureau spreiding rijksdienst, de heer H. H. de Wildt. De heer De Wildt, in zijn vorige functie hoofd van de afdeling formatiezaken op personeelsgebied, ver wacht dat hij in zijn nieuwe functie wel een jaar of tien bezig zal zijn. Hij zal dan net zelf de pensioen gerechtigde leeftyd bereikt hebben. Zijn nieuwe functie trok hem aan, omdat hij meent de komende jaren met een hele serie moeilijkheden te zullen moeten stoeien. In zijn voordeel is, dat de heer De Wildt de organisatie en opbouw van de rijksdienst goed kent en ook buiten Den Haag de weg weet. Zijn bureau is fris van start gegaan, maar voorals nog minimaal bemand. Het hele bureau bestaat uit 5 man, typistes meegerekend. De heer De Wildt ziet zijn taak en die van zyn bureau vooral in het coör dinerende vlak liggen. Het bureau moet zijn werk spelen via de diverse departementen, die zelf het leeuwedeel van het werk, verbonden aan over plaatsingen, moeten voorbereiden en uitvoeren. Zelf •telt hy zich op het standpunt) wat niet strikt in Den Haag moet zetelen kan beter naar elders over geplaatst worden. Het lijstje overziende van de thans aangekondigde overplaatsingen van 15 rijksdiensten, geeft de heer Dc Wildt toe, dat het betrachten van efficiency geen leidend beginsel is geweest. Dat blijkt b.v. uit het be sluit om de centrale dienst voor in- en uitvoer (186 personeelsleden) over te plaatsen van Den Haag naar Groningen. Hij geeft toe, dat het uit een oogpunt van efficiency wellicht beter zou zijn dit bureau in de buurt van de grote steden te houden. De wens tot spreiding heeft 't op dit punt blijkbaar gewonnen van het efficiencystreven. Dit geldt ook enigszins voor de afdeling rijksstudietoelagen van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen (98 personeelsle den), die de regering .eveneens naar Groningen wil overplaatsen. Dit bureau ontvangt veel studenten, die inlichtingen komen vragen. Dc overplaatsing zal studenten uit het noorden en oosten van het land uiteraard wel welkom zijn. Als men uitgaat van een geografisch centrale ligging dan zou men allerlei ryksdiensten wellicht het beste naar Apeldoorn kunnen overplaatsen. Maar dat kan weer niet omdat men dan dc arbeidsmarkt aldaar snel volledig zou uitputten, zo hebben onderzoekin gen uitgewezen. De datum van de overplaatsingen van de 15 aangewezen rUksdiensten en -instellin gen valt nog niet aan te geven. Waar het om grotere aantallen personeelsleden gaat zal de overplaatsing ■oker nog een paar jaar op zich laten wachten. Een gerechtvaardigd bezwaar van de ambtenaar te gen overplaatsing kan zijn, dat er b.v. in een gezin een spastisch kind, dat moeilijk uit zyn verzorgende omgeving kan worden weggehaald, aanwezig is. Er kunnen studerende inwonende kinderen zijn of min der valide kinderen, die verhuizing bezwaarlijk ma ken. Het bezit van een eigen huis kan ook een fac tor zijn, evenals het buitenshuis werkzaam zijn van de echtgenote. Over dit soort zaken zyn er de nodige cantacten met de rijkspsychologische dienst. Zeker jongere ambtenaren behoeven volgens de heer De Wildt niet bang te zijn, dat zij niet bij een andere rijksdienst in Den Haag aan de slag zullen kunnen komen- Voor het personeel van naar Lelystad over te plaat sen diensten is een huurregeling getroffen, waarbij het rijk voor 50 gulden bijdraagt in de maandhuur van 180 gulden die een woning in Lelystad moet op brengen. In een periode van 7 jaar wordt deze bij drage van 50 gulden dan geleidelijk afgebroken. B. en W. van Leeuwarden hebben een telegram aan de minister van Binnenlandse Zaken gestuurd, waar in zij hun teleurstelling uitspreken over de plannen tol overplaataing van verscheidene rijksdiensten. Leeuwarden is vooral teleurgesteld, omdat er geen plannen bestaan voor vestiging van een administra tieve dienst in deze stad. Leeuwarden zou er bijzon der mee gebaat zijn als het juist In deze diensten sector in aanmerking was gekomen, aldus het ge- meec te bestuur in zijn telegram. Johnny Kraaykamp en vrouto Ttlly riffen midden in de rommel. Het echtpaar is pas verhuisd naar de Amsterdamse Johannes Verhulst- straat. Tussen de voorstellingen en t.v.-opnamen door kan Johnny nog juiet een beetje tijd vrijmaken om bwast en hamer te hanteren. DEN HAAG (ANP) Een verkeerson geluk tussen Borgholshausen en Halle In Wcstfalen heeft aan twee Nederlandse luchtmarhtmlllt&iren het leven gekost, terwijl twee andere werden gewond. De vier militairen reden dinsdagavond laat met eon personenauto tegen een vrachtwagen, die in een flauwe bocht op een parkeerstrook stond. Zij werden naar een zdekenhuis gebracht waar de 21-jarige G. Hummel uit Bellen later in de nacht aan z'n verwondingen overleed. Gistermiddag overleed de 21-jarige F. H. C, Rljkae uit Eibergen, die de wagen be stuurde. De twee anderen, afkomstig uit Enschede en Exloermond rijn zwaar, maas mot levensgevaarlijk gewond. SALERNO, (A.P.). -- Twee sneltreinen zijn vanmorgen voor het aanbreken van de dag bij de zuidwestkust van Italië met elkaar ln botsing gekomen, nadat een van de treinen op een kudde koelen was Ingereden en ontstoorde Tenminste acht personen zijn omgekomen en zestig go- De nachttrein, die met passagiers op weg was van Reggio dl Calabria op het uiterste puntje van de teen van het Italiaanse schiereiland, reed ongeveer hal verwege de reis naar Rome op een kudde koeien in. die de rails overstak. De trein ontspoorde. De locomotief kwam op het andere spoor terecht. Op dat moment kwam van tegenovergestelde richting de Mllaan-Patermo Express. bijgenaamd „PUI van het Zuiden" en rankte in bot sing met de trein naar Rome. Uit Salemo en Napelc, resp 20 en 60 km van de plaats des onhells kwamen onmiddeliyk brandweerlieden, politieagenten en red dingsploegen naar de plek van de ramp- DEN HAAG (ANP) BU een botsing tussen de stoptrein MsasUchtEindho ven en een met kolen geladen vrachtwa gen op een met automatische halva bomen beveiligde overweg lussen Bae- xemHeythuyscn en Halen z(jn vanmor gen de machinist en de conducteur van de trein, die zich in de bestuurdersea- blne bevonden, om het leven gekomen. De trein, die uit één treinstel bestond, ontspoorde. Het achterste compartiment kantelde in zijn geheel. Het ongeluk gebeurde om vier minuten voor tien. Een tiental rei zigers raakte gewond. Ze zyn overge bracht naar het St.-Laurentiusziekenhuls in Roermond. De omgekomen conducteur is de 38-jarige B. Niesink uit Maastricht. De verongelukte machinist is J. J. Bruins- ma uit Eindhoven. Het treinverkeer raakte over twee sporen gestremd. Auto bussen namen de verbinding over. DEN HAAG De sneltrein Amster damEindhoven is gistermiddag tussen Olsterwijk en Boxtel op een losgebroken koe gebotst, waardoor een half uur ver traging ontstond. De koe werd tegen een seinpaal geworpen, die daardoor dwars over de rails kwam te liggen. Het dier werd gedood. RAVENSTEIN Op een brug kwam vanmorgen tegen negen uur 'n 17-jarige scholier uit Batenburg ln aanraking met de trein NUmegen—Den Bosch. Met ver wondingen ls hij naar een ziekenhuis overgebracht De trein had 23 minuten vertraging. HEERENVEEN By het verloten van het station botste de trein ZwolleLeeu warden vanmorgen tegen een dienstwa gen van de Spoorwegen, die een rangeer beweging niet tydig had voltooid. De trein liep 20 minuten vertraging op.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 1