Vrouw in de politiek net belangrijk als in het gezin Weggezakt mammoet-zeeverdampervat K UNST-s.t-u-k-j.es Nachtelijk antwoord van B. en W. Leidschendam op vragen over begroting 1968 WOENSDAG 8 NOVEMBER 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Katholiek Vrouwengilde - afdeling Leiden Stuurinrichting defect AUTO RAMDE TWEE ZO TEGENLIGGERS OP RIJKSWEG 4A MEVR. GROENSMIT-VAN DER KALLEN OVER DE STROMINGEN IN DE KVP Het Katholieke Vrouwengilde afdeling Leiden organiseerde gisteravond een politieke avond in restaurant Van der Heijden in samenwerking met de Leidse KVP-afdeling, waarvan een vertegenwoordiging aanwezig was. Mevr. H. J. Lindenhoff-Hop, presidente, verwelkomde mevr. A. M. C. V. Groen- smit-van der Kallen, lid van de Tweede Kamer en van de Provinciale Staten van Noord-Holland als inleidster. Na een globale uiteenzetting van de katho lieke politiek en de taak van de vrouw daarin, beantwoordde mevr. Groensmit een aantal vragen die de vergaderden haar stelden. smit zei deze punten wel duidelijk tegenover de kiezers te vinden, maar dat bij onverwachte tegenslagen of meevallers in de verkiezingsuitslag weinig van de gemaakte accoorden over zal blijven. Op de vergadering van de partij raad op 8 en 9 december zullen de verscheidene groeperingen in discus sie gaan. Het partijbestuur adviseert in de toekomst voort te blijven bou wen op de christelijke inspiratie en acht de tijd nog niet rijp voor één grote confessionele partij. Wel zal Bestaansrecht van een katholieke partij De drang naar vernieuwing in de politiek na de Tweede Wereldoorlog hangt samen met de enorme mentali teitsverandering in de samenleving, die voor de oorlog nog overwegend agrarisch was ingesteld, maar steeds meer onder de invloed van de indus trialisatie raakt, aldus mevr. Groen smit. Bij de drang naar vernieuwing is ook het bestaansrecht van een spe cifiek katholieke politieke partij sterk aangevochten. Uitgangspunt moet zijn, aldus spreekster, dat de mogelijkheid geboden moet worden op basis van een christelijke levensvisie politiek te bedrijven, dus op evangelische begin selen gegrondvest. VOLKSPARTIJ Op deze grondslag heeft een party zeker bestaansrecht naast partijen die steunen op het beginsel van het libe ralisme of socialisme. Een volkspartij biedt bovendien het voordeel dat alle geledingen van het volk erin verte genwoordigd zijn, zodat de problemen van vele kanten kunnen worden toe gelicht in b.v. fraktievergaderingen, zonder dat men zich beperkt tot het eigen enge standpunt. STROMINGEN Toch Is de KVP innerlijk volop in beweging. De z.g. groep van 18. waar in vertegenwoordigers uit KVP. AR en CHU zitting hebben, studeert op een nauwere samenwerking tussen de drie confessionele partijen. Binnen de KVP zijn een aantal stromingen ont staan, die alle een eigen oordeel over het gezicht van de partij vertegen woordigen. De christen-democraten staan een algemene christelijke volks partij voor, het Democratisch Cen trum Nederland streeft naar 'n volks partij in brede opzet zonder christe lijke grondslag, een andere groep wil de partij in zijn huidige constellatie handhaven en de christen-radicalen tenslotte zeggen evangelisch bewogen de christèlyke beginselen radicaal in praktijk te willen bregen in de poli tiek. RADICALEN Over de laatste groepering gaf mevr. Groensmit nadere toelichting. Hun programma komt voor tweederde overeen met het officiële partijpro gramma. Knelpunten zijn echter de standpunten van de radicalen, dat vóór de erkiezingen een uitspraak moet worden gedaan met wie de par tij een nieuwe regering zal vormen en dat in ieder geval met de P.v.d.A. moet worden samengewerkt. Mevr. Groen: Afsluit-avond van „BonaMeest Gisterenavond waren enkele honder den blpse Bona-bippers samengekomen In de feestelijk versierde fietsenkelder van het St.-Bonaventura-lyceum aan de Mariënpoelstraat te Leiden. Voor deze avond, die voor de hogere klassen van dit lyceum was georgani seerd, had men een beatband, „The Ex ception", uitgenodigd om te komen spe len; deze was echter niet op komen da gen, zodat op het laatste ogenblik nog een andere band gevraagd moest wor den, namelijk „The Butts". De avond, een afsluitavond van een drie-daags festival op het lycetim, ver liep op goede wijze, zeker door de mede werking van de laatstgenoemde band. Het 40-jarig jubileum van het Bonaven- tura-Lyceum werd zó voor de school jeugd feestelijk afgesloten en mag zeker, dank zij de uitmuntende organisatie van het feestbestuur, bestaande uit pater Overeem (rector) en de heer J. Hendrik- sen (conrector) en pater Mikx (secre taris, een geslaagde avond genoemd worden. moeten worden gestreefd samenwerking i met AR en CH. Op rfjksweg 4a onder de gemeente Lelden heeft zich gistermiddag om tien over vier een gecompliceerde botsing voorgedaan, waarbij drie wagens waren betrokken. Drie inzittenden van een personenwagen uit Koudekerk federatief verband j gewond. Het ongeluk gebeurde, toen de stuurinrichting van een personenauto - die in de richting Amsterdam reed en die werd bestuurd door de 45-jarige hr. W. Bloemer uit Haarlem - onklaar raakte. VROUW EN POLITIEK Vervolgens omschreef mevr. Groen smit de taak van de vrouw, gehuwd of ongehuwd, zich te oriënteren over de problemen in de maatschappij. Om bij te blijven, met de kinderen van gedachten te kunnen wisselen, is het noodzakelijk het een en ander aan meningsvorming te doen b.v. door werkgroepjes te vormen of actief aan een vereniging deel te nemen. De vrouw heeft in de politiek, waarin alle facetten van de samenleving worden besproken, een eigen taak, zoals in het gezin man en vrouw samen de problemen oplossen. Na de pauze, waarin door mr. M. J. D. A. Hanssen, bestuurslid van de KVP, namens het KVP-bestuur een kopje koffie werd aangeboden, be antwoordde mevr. Groensmit een aan tal vragen o.m. over de verplaatsing van de rijksdiensten, het verschijnsel D '66 en ontwikkelingshulp. Engels toneel in Leiden Het Engelse toneelgezelschap „Thea tre Royal York" verzorgt op donderdag avond 16 november in de Leidsche Schouwburg een voorstelling van het stuk „The Birthday Party" van Harold Pinter. De voorstelling begint om 19.30 uur. Het „York Theatre Royal Compa ny" gaat drie weken lang onder auspi ciën 'van de Britse ambassade in ons land en WIKOR op tournee langs verschil lende schouwburgen. WATERPOLO.. VERBETERING RIJNSBURGERWEG WACHT OP GEREEDKOMEN VAN NIEUWE WEGEN KRUISPUNT HÓUTLAAN HAAKS GEDACHT Het bureau Voorlichting van de ge meente Leiden deelt het volgende mede: In de rubriek „Uw mening" (Leidse Courant 2 nov. jl.) beklaagt „Wegen belasting betaler" zich over het slechte wegdek van de Rtjnsburgerweg en over de gevaarlijke oversteekplaats b(j de Houtlaan. Inderdaad is de Bituatie hier niet ideaal. Dat er niets aan gedaan wordt is_ echter een misvatting. Drievoudige taak. De Rfjnsburgerweg, waarover op werkdagen zo'n 28.000 motorvoertuigen passeren, heeft eigenlijk een drie dubbe le functie: 1. voor het locale verkeer van Leiden en Oegstgeest, 2. voor het doorgaande verkeer tussen Ryn- en Kuststreek, 3. als invalsweg voor verkeer uit de richting Amsterdam. Dat zijn twee functies te veel. Wat de laatste functie betreft: het ge- fneentebestuur hoopt volgend jaar te kunnen beginnen aan de voltooiing van de In- en uitvalsweg langs het Legermu- De tweede funotle zal eind april 1968 voor een belangrijk deel kunnen ver vallen omdat tegen die tyd de Oegst- geesterweg door de Kikkerpolder klaar kan zjjn. Pas wanneer het aantal van 28.000 voertuigen door deze maatregelen aan zienlijk vermindert, kan met de gron dige reconstructie van de Rijnsburger- weg worden begonnen. Enorme hinder. Herbestrating zou nu theoretisch ook mogelijk zijn, maar zou voor het verkeer enorme hinder opleveren en bovendien door het tijdelijke karakter een onver antwoord hoge uitgave betkenen. Dat is dan ook de reden, dat de gemeente zich voorlopig nog Blechts kan en moet be- Krulspunt Houtlaan. Wat het kruispunt Houtlaan-Rijns- burgerweg betreft, ook hieraan wordt gewerkt. De bedoeling Is dat de Wassenaarse- weg haaks wordt aangesloten op de RÏJnsburgerweg. De kruispunten van de Rynsburgerweg met de Wassenaarse- weg, de Houtlaan en de Kagerstraat kunnen dan met een systeem van ver keerslichten en beveiligde oversteek plaatsen op verantwoorde wyze het ver keer verwerken. Alvorens hiertoe kan worden overge gaan dient echter eerst een stuk grond, dat thans nog particulier eigendom Is, door de gemeente te worden verworven. Men ziet dat er echt wel over deze problemen wordt gedacht en dat er met voortvarendheid wordt gewerkt. Maar vervangende wegen en reconstructies kosten veel geld. Dat geld zal uit de ge meentekas moeten komen, want dat deze werken uit de (ryks) wegenbelasting zouden worden betaald is een misver stand, helaas. „VOLA" OPENDE WINTERSEIZOEN Gisteravond opende de Vereniging van Oud-Leerlingen der Ambachts school te Leiden het nieuwe winter- programma met een filmavond. De films werden welwillend afgestaan door het Technisch Filmcentrum te Den Haag. De films waren getiteld „Een brandende vraag," over de kaar senmakerij, „Miljoenen ogen" over de techniek die bij t.v.-opnamen komt kijken en „Langs jaagpad en wolken" over het reizen per trekschuit en per straalvliegtuig. Hierdoor schoot de wagen naar het llnker-weggedeelte. waar op hetzelfde moment twee auto's naderden. Beide voertuigen werden resp. bestuurd door de 47-jarige J. Langenberg uit Naarden en de 48-jarige H. Vonk uit Koudekerk. Alle wagens reden op één rijbaan we gens herstelwerkzaamheden. De perso nenwagen uit Haarlem botste eerst in de flank tegen de auto uit Naarden en met de wagen uit Koudekerk. De be stuurder, de heer Vonk en twee in zittenden, liepen door de schok, resp. een gekneusde rechterheup en knie- en hoofdwonden op. Zy werden naar het Diaconessenhuis overgebracht. De an dere automobilisten liepen geen verwon dingen op. Wel werden de wagens zwaar beschadigd. De auto uit Koudekerk werd zelfs geheel vernield. GROFVUIL- Donderdag 9 november Buurt 19: Lage Morsweg, P. C. Hooft- laan, Vondellaan, Van Baerlestraat, Ja cob Catslaan, Gerard Brandstr., Coorn- hertstraat, Const. Huygenslaan, Brede- rostraat, Spieghelstraat, Roemer Vis- scherstraat, Tesselschadestraat, Leegh- waterstraat, Storm Buysingstraat, Ca- landstraat, Leemanstraat, Dijkstraat, Stuwstraat, Sluisstraat, Duikerstraat, Damlaan, Haagsestraatweg, Conradstr. Vandaag en morgen wordt rond de Vyf Meilaan In spannend werk verricht om two© kolossale produkten van dc Hollandse Constructie Werkplaats op transport te stellen naar Terneuzen. Het zyn twee reusachtige zee waterverdamper-vaten, die vervaardigd werden voor Europa's grootste chemische industrie, Dow Chemical Nederland. In totaal heeft Dow Chemical 8 van deze, elk ruim 110.000 kg. wegende, gevaarten (waarin het zee water wordt verdampt) besteld. Werkspoor heeft hier van 4 voor zyn rekening genomen, de resterende 2 wor den gebouwd door AKF te Goea, een zusteronderneming van de HCW. De eerste verdamper raakte gisteravond ln de verdruk king, nadat de reus via met vet Ingesmeerde halken op een lage wagen met 82 wielen (draagvermogen 800.000 kg.) was gedeponeerd. By de terrelnnltgang aan de Vyf MeUaan zakte de verdamper weg. De hele nacht la men bezig geweest om de constructie op te vflzelen. Vandaag Is dit karwei voortgezet. Morgen moeten de twee zee waterverdam per-vaten op een dekschuit ln de Vliet Mg- gen; morgenavond hoopt men ermee op weg te syn naar Terneazen. PROGRAMMA WATERPOLO De twee Leidse jeugdteams komen op nieuw beide zaterdagavond in het wa ter. In de overdekte staat LZC voor de onmogeiyke taak om van het Haagse ZIAN te winnen, terwijl De Zyi een grote overwinning moet behalen ln Gouda ln de wedstryd tegen BZ&PC. In de eerste klasse heren van de kring wordt de wed stryd Woerden 1-AZC 1 gespeeld, waar bij de Alphense ploeg de beste papleren heeft. Compleet programma: zaterdag 11 no vember te Leiden: 20.00 uur de zyi a-BZ érPC a adsplranten; 20.15 uur LZC a-de Gouwe adsplranten; 20.30 uur LZC-ZIAN jeugd; 21.00 de Zijl 2-BZ&PC 2 heren; 21.20 uur Woerden 1-AZC 1 heren. Za terdag 11 november te Gouda; 20.45 uur BZAPC-de Zijl Jeugd. De eaten zit met gevouwen vlerken op de loer. Zijn holle ogen geen spiedend rond over d etad Lelden en doorschouwen de gedachtenverwarrlng In de uni versiteit. Wat de bouwheer van de aanbouw In de Nonnensteeg er in 1915 toe bewogen heeft op de nok van het dak dit gruwelijke, wel driemaal levensgrote gedrocht uit te beelden? Het een neogothlache aardigheid, afgekeken ven de middeleeuwse kathedralen. Ven de overzijde ven het Rapenburg bij de bibliotheek ie 't monster te zien. evenste zyn ooflege op de tegenovergestelde nok ven 1 dek. Burgemeester niet enthousiast over samengaan met Voorburg IN TOEKOMST DRIE VERGADERINGEN Voortzetting huidig woonruimtebeleid Gisteravond hebben b. en w. van Leidschendam geantwoord op de verleden week door de raadsleden gehouden beschouwing op de gemeente-begroting 1968 ln een vergadering welke evenals de vorige week duurde van 20 uur tot 's morgens 2 uur. Burgemeester E. J. M. Kolfschoten was getroffen door de historische kyk welke de heer Kranenburg aan de dag had gelegd betreffende de problematiek van Leidschendam, nu de gemeente van agrarisch dorp zich tot een woongebied van de Haagse agglomeratie aan het uitbreiden is. Deze uitbreiding veredst de nodige studie, overleg, onderling vertrouwen en ook kennis van zaken voor het oplossen van de diverse problemen. Wat de uitlating ln de Voorburgse raad Qyer een samengaan van Voorburg en Leidschendam betreft vroeg de burgemeester zich af: „Is Voorburg het alleen- zyn moe? Is het een huwelijksaanzoek op lange terrayn of langs een omweggetje? Zyn we zo aantrekkeiyk met it-n niet te versmaden bruidsschat binnen onze gren zen? Hoe men zich snel ryk kan rekenen zonder het te zyn of te worden. Vreest bepaalde partner avances uit andere windrichting?" Niemand gelooft hier, aldus de burgemeester, dat dit samengaan door Voor burg als een liuweiyk uit louter liefde-bedoelingen wordt gezien. De heer Kolf schoten was het met de heer Kranenburg eens dat Leidschendam nog niet aan een twen-leeftyd is begonnen, waardoor ook nog niet aan een uitzet kan worden gedacht. Wel benadrukte de burgemeester de vriendscliappeiyke samenwerking welke er op vele punten met Voorburg bestaat. voorby het Hulp en Heil-tracé worden verlegd, omdat hier de aansluiting op ryksweg 14b van Den Haag naar Bode graven moet komen. De wens om overeenstemming tussen het gemeentebestuur en de opgeheven veiling over de verkoop van grond is in vervulling gegaan. Begin 1968 zal een voorstel by de raad worden Ingediend. Sportaccommodatie Een cultureel centrum is nog niet zo urgent als een overdekt zwembad en een sporthal. Deze zullen in serlebouw worden uitgevoerd in samenwerking met andere gemeenten zoals Katwyk, Noordwyk, Gouda en Alphen a. d. R(jn. De wethouder voor sportzaken, de heer H. P. Greuter, bracht hulde aan het initiatief van de Leidschendamse Jon geren. die in mei jl. 10.000,- voor min- der-valide kinderen byeenbrachten om hen de gelegenheid te geven zwemlessen ln het a s. overdekte zwembad te doen nemen. Wel stelde de wethouder, dat het zwembad bestemd is voor de Leidschen damse bevolking en niet voor revalidatle- patlënten. Wel heeft het college de ar chitecten verzocht om maatregelen voor het weglaten van drempels in het zwembadcomplex te nemen waardoor het ook de patiënten gemakkeiyk gemaakt wordt hier te komen zwemmen. Het in gezamelde geld door de jongeren zou be- Medio 1968 kan men rekenen op de voorbereiding van de omschakeling van ryks- op gemeentepolitie waarby wordt gedacht aan nauwere samenwerking ln regionaal verband en bepaalde taken ge combineerd kunnen worden. Een z.g. blauwe zóne voor de Damlaan zal volgens onderzoekingen geen oplos sing betekenen omdat daar byna al leen kort-parkeerders zijn. Parkeerme- tera zullen hier dus meer voldoen. De Sweelincklaan zal verbreed moeten worden ten behoeve van het Intensieve verkeer aldaar, zodat enkele voortuin tjes (waarvan de grond reeds eigendom van de gemeente is) zullen opgeofferd moeten worden. Het belang van het be houd van het Hofpleintreintje zal door het college by de betrokken instanties worden bepleit o.m. in het belang van de bewoners van de Zeeheldenbuurt. Na het vertrek van de brandweercomman dant, de heer Haagen, zal getracht wor den in de top van de brandweerorganl- saie verandering te brengen door het aantrekken van een full-time kracht als commandant. De begraafplaats waarover thans ook besprekingen met Den Haag zijn zal meer ten oosten van de Noordheylaan, UITSLAGEN EXAMENS DOKTERSASSISTENTE CURSUS L0.I. LUst A Mej. C. J. M. Arkesteyn, Rotterdam: mej. M. Blansjaar, Lelden; mej. M. M. C. de Boer, Hazerswoude; mej, C. A. van der Boog. Waasenaar; mej. M. G. van der Boon, Woulirugge; mej. L. B. P. Bosma, Lelden: mej. R. Bosman, Rotterdam; mej. Y, E. M. Bos man, 'a-Gravenhage; mej. C. M. P. Bo venlander. Delft; mej. W. M. T. Brouwer Delft; mej. E. W. van Diemen Arbelter, Lelden; mej. M. T. B. A. Diepstraten, Lelden: mej. E. A. M. Dingen, Rijswijk ZH; mej. M. Du Ry van Beest Holle, Oegstgeest; mej. C. G. M. van Dijk, Haarzuilens; mej. A. T. Kdlxhoven, Voorschoten: inej. W. Goilschalk, Utrecht; mej. I. A. de Graaff, Haarlem; mej. A. J. M. Haaker, Badhoevedorp; mej. A. J. Hayes, Wassenaar, mej. V. J. B. S. Hendriks, Wassenaar; mej. A. van Iterson, Wassenaar; mej. M. .1. M. Ja cobs, Utrecht; mej. M. A. C. Kuulartz, 's-Gravenhage; mej. M. J. C. Kemp, Breukelen; mej. G. M. Kool, Overschie; mej. W. Kormelink. Nieuwkoop; mej. M. M. M. de Korte, Gouda; mej. A. Krijgsman, Zoetermeer; mej. H. A. W. Kuipers, Alphen a. d. Ryn; mevr. M. .1. P. Laterveer-Maghielse, Lelden; mej. H. M. van Leeuwen, Alphen a. d. Rijn; mej. P. J. J. Lutz, Vinkeveen; mej. C. D. H. Marks, Leiden; mej. L. J. Martijn, Lei den: mej. A. W. van de Meent, Alphen a. d. Ryn; mej. L. C. M. Nota, Woerden; mej. G. F. Rozet, Waasenaar; mej. L. C. M. Rutgers, Haarlem: mej. H. A. Schel- ke. Lelden; mej. Y. E. M. Scholtz. 1*1- mej. L. M. Smit, Aalsmeer; mej. I. M. T. Snorn, Voorburg; mej. M. W. H. Som- meling, Oegslgeest; mej. C. Spies, Noordwyk aan Zee; mej. A. L. van der Steen, Lelden; mej. M. Stevens, Utrecht mej. M. Straus, Wageningen; mej. E. van de Water, Voorburg; mej. W. G. M. WillemBen, Leiden; mej. M. B. Witter, Voorscholen; mej. G. C. Wolters, 's-Gra venhage. L(Jst B Mevr. H. M. Battjes, Delft; mej. A. J. ter Beest, Varsseveld; mej. E. P. T. Boog, Utrecht; mevr. G. G. v. d, Bovenkarnp-Teesink, Amsterdam; mej. T. J. Brakeboer, Bergen; mej. C. L. Breestraal. Geervliet; mevr. G. .1. O. Derkseu-Key, Maartensdijk; mej. A. G. Dik, Alkmaar; mej. A. Fictoor, Rotter- steed kunnen worden voor het aanbren gen van een liftje waardoor de patiënten gemakkeiyk naar het zwembassin af hun rolstoel kunnen worden plaatst. Openbare werken De wethouder van openbare werken, de heer A. M. v. d. Laan, deelde mee in Leid8chendam-Noord nog plaats is voor 348 woningen voor de R.K. Woning bouwvereniging en voor 168 woningen voor de Algemene Bouwvereniging. Als deze woningen gebouwd zyn dan zullen hier geen woningwetwoningen meer ver- krygbaar zyn. In LeidscheDdam-Zuld zullen 950 wo ningen gebouwd worden, waarby ook aandacht gegeven zal worden aan pre- miebouw. Het realiseren van keuzewo ningen is niet gemakkeiyk, omdat deze slechts tot vier woonlagen gaan, terwyi de planen ln Zuid zijn gebaseerd op 6 tot maximum 12 woonlagen. De grond- kosten stygen wanneer slechts in vier woonlagen wordt gebouwd. Hoewel het aanvankeiyk stagneerde zyn thans toch nog 404 premiewoningen In aanbouw. Wegenplan De wethouder benadrukte, dat het onmogeiyk Is vooruit te lopen op de ryksplannlng hiervan. I>c suggestie de Middenweg door te trekken wil het col lege In overweging nemen. Deze weg Is echter geen eigendom van de gemeente. Over de aanleg van de voormalige tram baan is met Voorburg volledige over eenstemming gekomen. Gedeput. Sta ten hebben Inmiddels hun goedkeuring gegeven voor het gevraagde credlet ten behoeve van de aanleg en verbreding van de Bostaan, de l'rlnsenslngel en tfeuvelweg. Uitvoering bijstandswet Wethouder Ten Heuvelhof ging by zyn antwoord op de door de raadsleden ge stelde vragen uitvoerig ln op de wyze van uitvoering van de bystandwet al hier. Spreker constateerde, dat by de uit voering van deze wet In Nederland nog geen sprake is van uniformiteit en acht te het juist, dat niet alles in een ryks- keurslijf wordt gedrongen, zodat modu latie op dit gebied in eigen sfeer mo gelijk is. Aan een zich ontwikkelende dam; mej. M. M. J. Rulasen, Rotterdam; mej. J. A. M. van Schooten, Noord w(j- kerhout; mej. M. W. Schretlen, 's-Gra venhage; mej. P. Simonie, 's-Gravenha- ge; mej. E. M. C. Smeets, Oss; mej. G. S. Steeman, Medemblik; mevr. W. F. J. Tolk-Ulrich, Spaubeek; mej. A. A. M. Vollebrngt, Zoetermeer; mej. E. M. de Vries, Rockanje; mej. A. M. Zwemstra, Heere waarden. jurisprudentie blijft vanzelfsprekend behoefte bestaan. Dat Leidschendam op het terrein bestreffende de toepasalng van de bystondswet aan de goede kant van het landeiyk gemiddelde staat acht te de wethouder een gelukkige omstan digheid. De wethouder vond het byzon- der prettig, dat by de gemeente op het gebied van het loonbeleid ln vele geval len gemakkelijker kan worden geope reerd dan by het ryk. De gemeentelijke autonomie is althans hier nog enigszins levend. De weg naar de algemene wel zijnszorg moet echter nog voor een groot deel worden afgelegd. De belastingen De heer Dorsman, de wethouder van financiën, kon nog niet zeggen of er wel of geen belastingverhogingen moe ten plaats hebben want de gemeente heeft de zorg dat de budgetalre positie gezond biyft. Stabiel De woningtoewyzing vun huurwonin gen naar draagkracht zal worden voort gezet. De herziening van de doorstro mingsregeling Is thans gereed. Huur verhogingen zullen in het kader van het huur- en subsidiebeleid van de regering moeten worden genomen. Persoonlijk acht de wethouder 6% huurverhoging per jaar te hoog. De enqueterlng van de woonschepen- concentratie in de Starrevanrt is thans gereed en die In de Keln Plospoelpol- der zal spoedig een aanvang nemen. Ook voor ingezetenen van leidschendam zyn in Zoetermeer woningen verkrijg baar met eenzelfde huurprijs als voor de woningen in Prinsenhof. De begroting werd om twee uur 's nachts zonder stemming aangenomen. De voorzitter deelde nog mee, dal ge zien «ie breedvoerige besprekingen de behandeling van de liegrotlng voor 196» over minstens drie vergaderingen ver deeld zal worden, dit om te voorkomen dat de vergaderingen, zoals nn In ge schied, telkens ver na mlddemarhl zullen worden bci'lndlgd. Zo laat aln het nu Is geworden Is het tydens het bewind van oud-burgemeester Banning nimmer voorgekomen. Haagtie rechtbank Half jaar voor kabeldiefstal Voor de Haagse rechtbank hebben zich te verantwoorden gehad een 27-Jarlge magazijnbediende uit Lelden en een 22- jarige koopman uit Oegstgeest, die sa men te Leiderdorp ten nadele van be drijven te Lelden een hoeveelheid elektr. kabel hadden gestolen. De bedoeling was om het lood van de kabel te verkopen. De rechtbank heeft uitspraak gedaan en beide verdachten veroordeeld leder tot zes maanden gevangenisstraf waarvan twee maanden voorwaurdelljk en aftrek de tyd in voorarrest doorgebracht. I'olitiererhter derdorp; mej. O. J. Schut, Vla&rdingen; Ambacht; mej. A. B. Rozema, Rotter- Wilt u iets weten Vraag: Zijn er in Leiden winkels aar rnen leuke surprises kan kopen. Worden er ook boekjes uitgegeven, waarin men alles kon vinden over het feest rondom de goede heilige mun? Antwoord: Bij de volgende adressen zult u zeker succes hebben: Van Brus sel, Haarlemmerstr. 287; en Padden burg, Nieuwe Rijn 11. HPHHHRii Vele winkelltedrijven geven momen- dam; mej. C. S. M. Sales, Hilversum; teel uitgebreide folders uit, waarin mej. M. G. M. de Graauw, Bergen op Zoom; mej. E. H. M. Hagcr, Utrecht; mej. G. Hamer, Zwolle; mevr. J. A. Hansscn-Patlst, De Bilt; mej. P. J. HeiJ- nen, Rotterdam; mej. H. Hilbrands, As sen; mej. A. Hoekstra, Amsterdam; mevr. H. H. Janse-KrulsifLx. Rotterdam; mej. J. A. de Jong, IJsselsteln; mej. A. M. W. van Katwijk, Uden; mej. D. J. Kempe, VMssingen; mej. C. M. Kops, Helloo; mej. H. F. M. van der Lee; Me demblik; mej. W. G. Llndhout, St.-Maar- tensdyk; mej. M. T. G. van Montfoort, Ermelo; mej. B. E. M. Nooy, Amers foort; mej. J. J. L. M, Nyst Zeist; mej. J. L. J. M. Paalvast. Breda; mej. C. C. de Regt. Axel: mej. N. Rodenhuis. H.I, Pakje - Wanneer vertrekt er een vrachtboot naar Autralië- Nieuw-Gul- nea en hoeveel dagen van te voren moet het pakje aan boord zyn? Aantwoord: Voor de verzending van een pakket naar Auatrallë kunt u zich wen den tot de firma Ruya A Co, Veerha ven 7. Rotterdam (tel. 010-132140). Dagindeling Wanneer begint nu pre cies da nacht, de ochtend, de middag en de avond Antwoord: Men houdt de volgende In deling aan: van 0 tot 8 uur nacht, van 6 tot 12 uur moreen, vnn 12 tot 18 uur middag en van 18 tot 24 uur avond. Gevangenisstraf voor rijden onder invloed op brommer Een 22-jarige timmerman uit Lelden maakte op de Hoge RIJndyk mot de door hem bestuurde bromfiets een rare slin ger. hetgeen de aandacht trok van een politieman. Die vond aanleiding de bromfietser aan te houden en toen bleek al duidelijk, dat de drank met het allngeren te maken had. Wegens het besturen van een brom fiets terwyi hij onder Invloed van drnnk verkeerde, had de timmerman zich nu voor de Haagse politierechter te verant woorden. „Ik kon nog beat bromfietsen", aldus het standpunt van verdachte. „Maar in elk geval niet op een veiligs manier voor andere weggebruikers", stelde de Officier van justitie daar tegen over. die een week gevanKcnlsstraf en ontzegging van het bromfietsen gedu rende zes maanden vorderde. De rechter veroordeelde tot 100.- boete en de zes maanden verbod om een motorrytulg te beaturen.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 3