Gedecimeerd Oranje streed met overgave in Feijenoordzwem bad KESSLER TROTS OP SPELERS EN PUBLIEK Keizer van regen in drup Johan Cruyff dacht aan een beenbreuk CRUYFF ALS EEN ROBINSON CRUSOË VAN GORP: „Goede kans op verkiezing tegen Rusland Tschenscher: „Ik kon niet anders )NDERDAG 2 NOVEMBER 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 ROTTERDAM Rotterdam-voetbal- stad. Na de deceptie tegen Denemar ken leek het Nederlandse elftal weer in de kuil te vallen waarin het een wedstrijd moest spelen voor weinig publiek dat waarschijnlijk niets anders wist te verzinnen dan toch maar naar de wedstrijd te gaan. Maar zie: Kess- ler haalde Coen Moulijn in zijn forma tie en vooral Rotterdam ondernam een massale stormloop op de kaarten. In de als een waaier neervallende regen, die op de kledij bleef plakken en de kijkers tot het hemd doorweekte, had den ze eerst dringend in de rij voor de loketten gestaan om de laatste dui zenden plaatskaarten te bemachtigen. Een uur voor de aanvang stonden ze al op de tribunes, doornat. Een lid van de administratie van het stadion Feij- enoord, kwam, met de schouders als maar optrekkend alsof hij het zelf niet kon geloven, vertellen dat het stadion volkomen was uitverkocht. Een stadion vol publiek, dat zijn steun aan het Oranje-equipe niet onthield. Het heeft niet geholpen. De Joego slavische coach Mitic had inderdaad een wilde greep in het beschikbare materiaal gedaan. Men sprak van een elftal van de tweede keus maar dat was niet geheel juist. Mitic is aan de opbouw bezig en hoewel hij de inter land van gisteravond als een oefen wedstrijd beschouwde voor het duel met Albanië dat voor het Europees kampioenschap voor landenteams nog op zijn programma staat, was hij niet naar Rotterdam gekomen met de be doeling er een schertspartij van te maken. Inderdaad, Joego-Slavië speel de bij lange na niet op het peil dat deze voetbalnatie eens bereikte. Maar daar staat tegenover dat Nederland na ze ventien minuten Piet Keizer moest missen. Hij werd door de rauw spelen de Holcer met beide benen omklemd, rukte zich los en trapte na. Scheids rechter Kurt Tschenscher stond er bovenop en strekte onmiddellijk zijn arm in de richting van de kleedkamer. Protesten van Nederlandse zijde maar Keizer had nagetrapt en daarop staat slechts één straf: van het veld. Men verweet Kurt Tschenscher, die zijn naam en faam volkomen eer aandeed, dat hij tegenover de Joego-Slaven bepaald geen lieve jongens, speciaal Holcer en de na de rust voor Lazarevic spelende Novak te lankmoedig op trad. Zij begingen overtredingen, wer den daarvoor ook bestraft. Maar zij wachtten zich wel voor natrappen. Dat Nederland me) tien man stand hield, dat Oranje slechts verloor door twee blunders van de altijd zo betrouwbare Eddy Pieters Graafland, is een com pliment waard. Ook tegen een ploeg, die niet in de sterkste formatie aan treedt, is dat juist. Eén man minder ge durende drieënzeventig minuten telt zwaar. Dit Oranje speelde weer voor wat het waard was. Kessler was te vreden. Dat mocht hij zijn. Tevreden met deze nederlaag, hoe vreemd het mag klinken. Een nederlaag in twee minuten Op de tribunes waren alle controver- en tussen Rotterdam en Amsterdam vergeten. Moulijn, het idool van de Maas stad dat aan een tweede voetbaljeugd is begonnen, stond naast Piet Keizer. Daar bij het talent Cruyff, dat toch niet meer in de glanzende vorm is als enige maan den geleden. Toen zou hij, met nog slechts twee man voor zich, niet te stui ten zijn doorgestoomd. Ditmaal moest hij zich gewonnen geven. Dat drietal werd gecompleteerd door Sjaak Swart, meest al zeer nuttig. Ook gisteravond. De eer ste combinatie tussen Keizer en Cruyff werd met gejuich begroet. De Joego-Sla ven hadden al gauw door dat die dek selse balkunstenaar, die apatisch langs de lijn kan staan om ineens weg te filt- als hij in het bezit van de bal wordt gesteld, een gevaarlijk heerschap was. Holcer begon dan ook maar meteen Cruyff met handen en voeten dé door tocht te beletten. Maar dat Cruyff DE Cruyff niet meer geheel en al is, be merkte men tot zijn schrik toen hij in kansrijke positie onder de bal doorkopte die Swart bijna op zijn hoofd had gelegd. Man In vrije vak Intussen hadden de Joego-Slaven hun speelpatroon op de met plassen bedekte grasmat gelegd: schuiven, combineren, eenzelfde tempo dat nimmer werd versneld. En die combinaties sneu velden vrijwel alle op de hechte defensie, in Van Gorp, de debutant, zich snel aanpaste en na de rust zelfs een dikke voldoende verwierf. De Joego-Slaven i bevreesd het beslissende schot te lossen. Rechtsbuiten Musovic kwam al leen voor P. G. te staan maar gaf toch en passje naar iemand die er op dat moment niet meer was. En toch konden ze schieten. Osim bracht Pieters Graaf land met een onverwacht schot in moei lijkheden. Tegenover het „dammen" van de Joego-Slaven, die de bal van-man-in-het- vrije-vakje naar man-in-het-vrije-vakje stuurden het positiespel was sterker lan Nederlandse zijde stelde Cruyff stond, toen Piet Keizer het veld was uitgestuurd, vaak hélemaal alleen tegenover de resoluut ingrijpende Joego-Slavische verdedi gers. Als laatste man stond er dan ook nog doelman Vukcevic. (Van onze sportredactie ROTTERDAM Direct na afloop fan de wedstrijd gisteravond is Johan Cruyff naar het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam vervoerd. De Nederlandse anvalslelder had In de tweede helft een flinke trap tegen het scheenbeen opge lopen en hoewel hij de wedstrijd uit speelde, dachten de racesten in de Ne derlandse kleedkamer, dat Cruyff toch zijn scheenbeen had gebroken. Zodoen de werd onmiddellijk om een ziekenwa gen gevraagd, die Cruyff naar het zie kenhuis bracht. Foto's wezen echter ge lukkig uit dat het scheenbeen heel was gebleven. Johan Cruyff kwam zodoende veel later aan het banket en met een pijn vertrokken gezicht stapte hij later de bus weer in. „Die pijn gaat ge lukkig wel weer over. Het scheenbeen Is heel gebleven. Ze hebben er overi gens wet flink tegenaan staan te trap- was de laatste reactie van Johan Cruyff toen hij naast zijn clubmakker Keizer in de bus plants nam. Oranje een brok energie dat door het overvloedige hemelwater zelfs niet kon worden geblust. De fraaiste combinatie van de gehele wedstrijd kwam er uit voort. Moulijn gaf een verre pass, op de millimeter zuiver, naar Cruyff, die de bal meteen als een „lob" naar Keizer speel de. De felle kopstoot van de (weer) ijveri ge Keizer kon doelman Vukcevik, een debutant, met flair tot hoekschop ver werken. In die combinatie schitterde de grote klasse van het drietal. Onverbiddelijk Twee minuten later, in de zeventiende minuut, ontstond het drama-Keizer. Wat is dat toch, dat hij en Cruyff zichzelf zo weinig in bedwang hebben? Gebrek aan innerlijke kracht, menen dat een ster zich dat wel kan veroorloven of doodge woon gebrek aan zelfbeheersing? Vorig jaar 6 november Cruyff, tegen Tsjecho- Slowakije eruit, gisteravond Keizer. "Waarbij moet worden aangetekend dat Cruyff even tevoren zijn bekende hak- beweging had gemaakt. Had hij de tegen stander geraakt, dan zou Tschenscher hem waarschijnlijk ook naar de kleed kamer hebben verwezen want het was duidelijk een poging tot natrappen Dc onverbiddelijke Tschenscher haalde zich meteen het ongemotiveerde misnoe gen op dc hals van het publick. HU leid de sterk, zonder meer. HU was een auto riteit in hel veld. Hoe dikwijls wordt om dergclUkc figuren niet gesmeekt. Helaas werd een speler van het Nederlands elftal er het slachtoffer van maar nie mand kan de beslissing van dc West duitser weerleggen. Maar weer was het Holcer, die Keizer bij beide benen vasthield. Tegenover zijn rauwe spel stak dat van de midden veldspeler Belin sterk af. Keer op keer deelde hij fraaie passes uit. Hij was de heerser op het middenveld waar bij Ne derland Muller zwoegde zoals men dat van hem gewend is maar waar hij ook weer ettelijke onzuivere passes afgaf. Ook Finnen naar Heerenveen HEERENVEEN Aan de invitatie- schaatswedstrijden, die zaterdag op de kunstijsbaan van Heerenveen worden gehouden, neemt naast de eerder aan gekondigde Duitse afvaardiging ook 'n Finse ploeg deel. Kaja Mustonen (uit stekend klassementsrijdster)Arja Kampola en de heren Kimmo Koskienen en de bekende Jauko Launonen, zullen aan de start verschijnen. Wim Jansen voelde zich letterlijk als een vis in het water met een groots spelende Coen Moulijn voor zich. Eiland Hij zorgde voor de verademingen want de Joegoslaven drongen soms zo sterk op, dat alles en iedereen zich op Nederlandse helft bevond- Maar door het trage tempo en het eindeloze combineren kwamen er toch slechts weinig schoten op het Ne derlandse doel. Vukcevik had het nog minder druk. Tweemaal moest hij in de eerste helft handelend optreden. Logisch, want meestal stond Cruyff als een Ro binson Crusoë op het verlaten eiland in de spits. Swart was naar achteren ge haald en omdat Oranje even de klap van het wegzenden van Keizer moest ver werken, konden de Joego-Slaven zich wat uitleven. Zij deden dat soms ook met passes door de lucht maar daarmee wis ten Eijkenbroek en Israël wel raad. Coach Mitic had een verse kracht in gezet na de rust: Novak in plaats van Lazarevic. Hij begon meteen al, wat men noemt, te „schaven" en Tschenscher hief onmiddellijk de vinger terechtwijzend op. Dat duldde hij niet. Voor de rust had hij Holcer, die tweemaal tekeer ging alsof hij aan een zuiveringsactie bezig was, op geschreven. Dat deed de massa deugd, en terecht. Hard en laag Die massa sprong als natte poedels op en wierp de druppels van zich in de ne gende minuut na de rust. Een onwaar schijnlijk fraaie pass van Moulijn iedereen verwachtte dat hij op zijn be kende wijze „binnendoor" zou gaan kwam precies voor de rechtervoet van de opgerukte Sjaak Swart die meteen vuurde, hard en laag in de door Vukce vik onbeschermd gelaten hoek. Met tien man had Oranje een voor sprong bevochten. Het loon van het har de werk, van de complete inzet, was ge- akelig zelfverzekerde spel vallen. Het publiek had de Zilvervloot al weer opge poetst. Oranje werd opgezweept. Weer waagde Swart een kans en Vukcevik liet de bal uit het harde schot los maar wierp zich meteen weer op het leer. Van Gorp had zich zo aangepast dat hij De Joego-Slaven lieten het koele, soms durfde aanvallen. Zijn schot vloog naast. Suurbier stormde naar voren en loste een venijnige schuiver. Dat alles gebeurde in het eerste half uur, twee minuten voor de twee fatale blunders van Pieters Graafland. Tweëendertigste minuut: rechtsachter Fazlagic, ver opgerukt gaf een voorset. Pieters Graafland wilde de bal grUpen. EUkenbroek botste tegen hem op en het leer stuitte uit de handen van de doel man. Belin aarzelde niet en schoot van flinke afstand raak (11). Een minuut nadien eenselfde situatie. Uit een door Musovic genomen vrije trap liet P. G. de bal weer los. Israël en Van Gorp zagen het gevaar, stortten zich op de doellijn maar Osim had al gescoord: 12. Deze tweede dreun kwam Oranje niet meer te boven. Het tiental deed nog wel zijn best, zette nog enige aanvallen op maar de Joego-Slaven gingei) onmiddellijk het spel vertragen, speelden weer met de superieure glimlach om de lippen. Pieters Graafland miste zelfs nog eens, weer op een voorzet van Fazlagic maar het liep goed af. Nederland had weer een nederlaag op het lijstje bij te schrijven maar het was er een met ere. Met tien man verliezen en dat op een schlemielige" manier is geen schande. Er was in het zwembad van Feijenoord met overgave gestreden voor een beter resultaat. En coach Mitic is nog lang niet uit de zorgen. Voor Kessler geldt dat hij een geïnspireerd elftal heeft laten spelen. Maar hij zal op 29 november tegen Rusland Keizer moe ten missen. Dan zal Wim Jansen wel naast de man staan, die hij zo bewon dert: Coen Moulijn, die in Oranje de hoofdrol speelde, zoals Belin dat bij de Joego-Slaven deed. Maar N.A.C. speelt dezelfde dag voor Europa Cup Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Een half uur na zUn eerste interland, gestoken in het stemmig donkerblauw van een kenrig maatkostuum, wist Jan van Gorp het zeker. HU «al *U«» vereniging N.A.C. vragen om de Europa-CupwedstrUd tegen Cardiff City. gepland voor 28 november, te verzetten. Vanaf het moment dat hU gekozen Is voor het Nederlands elftal speelde de Roosen daler met deze gedachte, maar durfde die niet uit te spreken voor bU de afloop van sUn debuut kende. Gister avond, tegen elf uur, was Jan van Gorp een tevreden man en daarom zei hU het voor het eerst hardop: „Ik heb een goede kans opgesteld te worden tegen Rusland op 29 novem ber, de dag dat ik met N.A.C. tegen Cardiff moet spelen. Het sou Jammer sUn als ik die Interland moest missen. Ik hoop dat N.A.C. aan mUn verzoek gevolg wil geven". Dc woorden die bondscoach Kessler even daarvoor over het spel van de debutant had gesproken, deden hem goed. zoals ook de lof van zijn mede spelers hem streelde. Ze hebben Jnn van Gorp gecomplimenteerd om zijn spel dat vertrouwen schonk. „Ik weet niet of ze dat altijd zeggen, maar het ls wel leuk". Jan van Gorp zelf was wat meer bescheiden in zijn commentaar op zijn spel, „Volgens mij mag Je nooit te vreden zijn. Je kunt natuurlijk wel voldoening hebben, maar dat ls een andere zaak. Echt tevreden ben Ik dan ook niet, maar ik voel me wel gelukkig. In het begin kreeg ik wat last van zenuwen. Ik hoorde die duizenden mensen, lk realiseerde me, dat ik in het Nederlands elftal speelde en dat maakte me even wat nerveus. Daarom was lk het eerste kwartier meer gespannen dan anders. Toen ging het echter beter. Makkelijk is het overigens niet geweest, want met tien man spelen is geen eenvoudige opgave. Omdat de linksbuiten zelden terugging kon ik ook minder naar voren dan anders en dat was eigen lijk een beetje Jammer. Maar Ja. over het algemeen ging het toch wel, ge loof ik....". Jan van Gorp, de debutant, kreeg zijn oranjeshirt mee. Het recht van iedere speler, die voor het eerst in het nationale team komt. De Roosendaler was er zichtbaar blij mee. Hot geluk rond de ervaring in het Feijenoordstadion werd echter kort voor het banket overschaduwd door het bericht dat zijn schoonvader was over leden. ROTTERDAM Tien minu ten na de wedstrijd kwam bondscoach Kessler de pers kamer van het stadion binnen. Hij wreef met zijn hand aan zijn neus en zette zich achter een tafeltje glas jus d'oran- ge in de hand in postuur. De verwijdering van Piel Keizer was natuurlijk de eer ste vraag. Kessler: „Dinsdag, en vanochtend ook nog. hel) ik de spelers gewezen op het explosieve spel van de Joego- Slaven. Ik wist het en het is uitgekomen, kijk maar naar de vele vrije trappen. Ik heb de spelers erop gewezen dat ze zelfbeheersing moesten be trachten. Piet Keizer werd vastgehouden, trapte na en moest eruit. Meer wil ik er niet van zeggen. Ik plaats me altijd achter de scheidsrech ter". Piet Keizer had een verdedigen de opdracht gekregen die hU goed heeft uitgevoerd. Was dat niet zo geweest, dan zou Keasier hem na de rust hebben vervan gen door Nuninga. Die eventuele opzet ging dus niet door. Kessler houdt niet van apel dat tot ge vaarlijke situaties kan leiden. Men wees hem op de twee keer In een jaar dat een speler van het Nederlands elftal uit het veld werd gestuurd: vorig jaar no vember Cruyff tegen Tsjecho- Slownklje, gisteren Keizer Kessler: ,,Ik voel me ervoor ver antwoordelijk, gedeeltelijk al thans. Maar zondag heb ik Spar ta Ajax gezien en daar werd ook fel gespeeld. Ook daar had „Ik heb veel lof voor het publiek en ben dankbaar voor de onder steuning toen we met tien man verder moesten spelen, rk ben trots op het publiek, zoals lk het ook ben op de spelers. Dit wa ren weer Nederlanders die de wereldzeeën beheerst hebben". Groots Over de spelers liet Kessler zich spaarzaam uit. Hij was zeer te- eiftalgroep. Hij heeft twee keer in Jong Oranje gespeeld en was toen niet zo goed als in zijn club. Hij moet naar het Nederlands elftal toegroeien. Dat is met Van Gorp ook gebeurd. Die heeft tien keer In Jong Oranje gespeeld". Kessler bleek behalve na tuurlijk op het punt-Keizer te vreden. Zelfs met het resultaat. „Wij kwamen op 10 met een mooie aanval, Joego-Slavië kwam niet anders. HU moest er uit". Tschenscher, de man die zo dui- delUk de wedstrüd heeft beheerst, was daarna snel vertrokken naar de ruimte waar hot banket wachtte, De spelers van het Ne derlands elftal kwamen als lam metjes achter hem aan. Over het Incident met Keizer wilden de speler vertel lei wel het iemand van het veld gezonden kunnen worden. Dat ligt aan de opvatting van de scheidsrechter". Overigens was Kessler tevreden, vooral over de grote inzet van het tiental. HU had Van Gorp opdracht gegeven aanvallend te spelen. Sjaak Swart na het verdwijnen van Keizer naar ach teren gehaald moest zoveel mogelijk in de aanval opduiken. Zo verdeelde Kessler de krachten van het tiental. Vol bewondering was hij ook voor het publiek. Hij heeft wel eens gezegd dat het Nederlandse publiek geen steun verleend. Die woorden nam hQ volledig terug: vreden. Moulfjn had groots ge speeld. niet alleen aanvallend maar ook verdedigend. Van Gorp had een verdienstelijk debuut ge maakt en kwam na de rust tot het spel zoals hij ook bU NAC speelt: H&nvallend. Wim Jansen, meende Kessler, had zich op het middenveld aangeboden als een potentiële kracht. En waarom niet Jan van Beva ren van Sparta in het doel? Kesaler: „Ik spring niet van de hak op de tak. Als je steeds ver andert. lUkt het of je achter een overwinning aan jaagt ten koste van de spelers. Ik wil Van Beve- ren inbouwen ln de Nederlands- aan twee doelpunten door twee blunders. Ik heb nog zo gezegd: „Als Je met een paar man naar de bal springt, moet de keeper stompen en niet proberen de bal lammetjes Als een der laatsten kwam uit de kleedkamers onder de tribune van het FeUenoordstadion de West<Juitse scheidsrechter Tschenscher. „Ach, meneer, wat «Nt u nu. Dat geval met Keizer was toch ergerlijk. Alls toeschou wers hebben het met eigen ogen kunnen zien. Dit was het school voorbeeld van natrappen. Dc kon uitblinkers, zei: „Tschenscher had Keizer nooit uit het veld mo gen sturen. Het had hooguit een waarschuwing mogen zijn. Per slot van rekening had hij nog niets uitgehaald. De Joego-Sla ven maakten de ene overtreding na de andere". Afwachten Plet Keizer, nog wat onder de in druk van het incident, wilde eerst niet veel loslaten. „Ik heb geen enkel commentaar. Wat er met rnU gebeurt, wacht lk maar rus tig af. De FIFA zal uiteindelijk wel weer gaan beslissen". Uraël vond het een veel te zwa re beslissing. „Het was de eerst»* vrUe trap tegen ons. terwUl de Joego-Slaven er al <lri$ tegen hadden op dat moment". De belde doelpunten, die Neder land deden verliezen, brachten natuurlUk ook de tongen los. Dt Spartaapeler Eijkenbroek vond het twee onnodige doelpun ten. „De eerste goal was een dui delijke fout van Pieters Graaf land, terwUl het tweede doelpunt uit een verwarrende situatie ont stond, waaraan verschillende ver. dertigers schuld hadden". Pieters Graafland prees de ge weldige inzet van de spelers. „Jammer van die ongelukkige momenten, die tenslotte die twee doelpunten inleidden. Ik dacht dat we naar een 20-overwin ning zouden gaan en toen werd het Ineens een 2—1-nederlaai; Enige spelers stonden me ln dc weg, waardoor lk In belde geval len niet goed kon optreden. Ik wilde de ballen steeds vangen, maar dot rrtialukte". Gemeen Wim Jansen, de jonge FeUen- oorder, was nogal hard ln zUn oordeel. „Osim was gewoonweg een gemeen stukkle mens en die Novak, die na de rust Inviel, maakt»* er helemaal Iets moois van. Als hU een bol had dan be tekende h«*t ook direct een over treding. Overigens ben Ik btyzon- M U md» Het was mUn fijn ste wedstrijd".

Leidse Courant | 1967 | | pagina 9