REVOLUTIE VAN EEN NACHT Aurora vertrekt nog niet K.Y.P. Sovjet-Unie viert revolutiefeest GELUIDSHINDER IN RAAD AMSTERDAM OVER SCHIPHOL, CREMER EN PROVO NA HALF JAAR VOORBEREIDING Kerensky probeerde oorlog te lang vol te houden Kapper Mario nog in arrest Prof. Muntendam: bezuinigen op gezondheidszorg niet geoorloofd Beeldhouwer Jacques Jutte in opstand DE LEIDSE COURANT «J&i PETROGRAD, 2 november 1917 Lenin had gesproken. De Amerikaanse journalist John Reed was op een van zijn dagelijkse zwerftochten door het Smolnyinstituut, bijna omvergelopen door 'n bolsjewiek, die uit de verga derzaal van de partijleiders kwam ge stormd. Reed kreeg de primeur van zijn leven. ,,Lenln heeft het besluit ge nomen," vertelde de bolsjewiek hem „De zesde november is nog te vroeg. De opstand moet de steun hebben van geheel Rusland. En op 6 november zul len alle gedelegeerden nog niet op het Congres zijn aangekomen. Maar 8 no vember zal weer te laat zijn. Dan zal nl. het Congres georganiseerd zijn en het is moeilijk voor een grote gevestig de vergadering om snelle en definitie- DAGBOEK VAN DE REVOLUTIE ve beslissingen te nemen. Het is op de zevende dat wij tot de actie moeten overgaan, de openingsdag van het Con- Dit klonk wel een beetje anders dan het telegram dat de ambassadeur van de Verenigde Staten, David Fancis, deze tweede november naar Washing ton stuurde. Hij meldde hierin de in druk te hebben gekregen dat de bols jewieken niet tot demonstraties zou den overgaan: ,,De publieke opinie keert zich momenteel tegen hen, al dus het telegram. Zo normaal zagen de activiteiten van Lenins partijmannen er voor de buitenwereld uit, in aan merking genomen dat het lEind (A) in oorlog was, en B) sinds maart in een De kruiser „Aurora", bemand met bolsjewistische matrozen. Op de dag van de machtsgreep zou het schip de Newa opvaren en zijn kanonnen richten op het Winterpaleis, waar Kerenski probeerde stand te houden. nagenoeg permanente staat van lutie verkeerde. Men was dus wel wat gewend. De burgers, zakenlieden, grondei genaren, de meeste legerleiders er overheidsfuctionarissen zagen in de oproerige elementen onder de laagste bevolkingsklassen slechts schreeuwers, bluffers en betreurden alleen dat de regering-Kerenski niet strenger optrad. Slechts weinigen waren echt bang een grote opstand, maar de meeste niet-proletariërs konden niet begrijpen wat er gaande was: het paste eer dig niet in hun maatschappijbeeld. De bevelen aan het adres van dege nen, die in Rusland nooit anders had den gedaan dan gehoorzamen solda ten, arbeiders, boertjes ketsten nu terug op een muur van onwil. Zo had Kerenski vandaag bevel gegeven, dat de kruiser „Aurora", die aan de mon ding van de Newa voor anker lag, ma noeuvres moest gaan houden in volle zee. Dit schip, waarvan de beman ning in zijn geheel pro-Sovjet .respec- toevelijk pro-bolsjewistisch was, wilde Kerenski weg hebben van Petrograd. De gezagvoerder kreeg van de matro zen echter te horen: we gaan niet weg vóór 7 november Moskou vol met hoge gasten MOSKOU (DPA-Reuter) Ter gele genheid van de 50e verjaardag van d« Oktoberrevolutie is gisteren in Moskou op het beroemde Manjezjplein een eer ste steen gelegd van een monument dat in 1970, op de honderdste verjaardag van Lenins geboortedag, moet worden onthuld. Het Manjezjplein, waar eens de tsaren hnn paarden oefenden, werd tegelijk omgedoopt in „Plein van d« 50ste verjaardag van de Oktoberrevo lutie". Het ligt naast het Rode Pl^in en loopt langs de noordelijke muur van (Vervolg t e voorpagina schoenen. In het algemeen worden trouwens de burgers te weinig be trokken in zaken, die hen rechtstreeks raden. Er is behoefte aan grotere eigen verantwoordelijkheid niet voor enkelen, maar voor allen. De wereldvrede is het nemen van risico's waard. Onvoorwaardelijk stop zetten bombardementen op Noord- Vietnam. Het Atlantisch bondgenoot schap dienstbaar maken aan de ont spanning met als einddoel: bezuini ging op de defensie en tenslotte ontwapening. Staatsrechtelijke hervormingen, waar door een kabinet niet meer kan wor den vervangen buiten de kiezers om „Dit soort gedachten leven niet alleen bij de radicalen. Veel andere KVP'ers zouden willen meewerken aan een con creet, vooruitstrevend program. Het program is niet genoeg. Het gaat erom, dat het wordt uitgevoerd", aldus het pamflet, waarmee de KVP-radicalen zich vandaag tot een groot aantal kiezers ge richt hebben. Wat volgens de KVP-radicalen voor uitstrevende politiek is, hebben zij in „tien geboden" vastgelegd. Plicht tot persoonlijke inzet: iedereen is verantwoordelijk voor de gang van Belastingverlaging behoort geen voor rang te hebben, zolang er nog ver schrikkelijk veel te doen valt voor de zwaksten en er nog zoveel moet ge beuren om in ons dichtbevolkte land te kunnen leven. Arme landen moeten geholpen wor den. Niet met een aalmoes. Zij moeten rechten krijgen, zoals de verdrukten in de westelijke landen in de laatste eeuw rechten hebben gekregen: door mee te beslissen. Ais het nuttig is voor de arme landen en goed voor de toenadering tussen de volkeren, moe ten dienstplichtingen kunnen kiezen tussen de strijdkrachten of werk in de ontwikkelingslanden. Al is er minder nood dan vroeger: ook binnen Nederland zijn de ver schillen ln kansen, inkomens en ver mogens nog altijd te groot. Nederland moet duidelijker stelling nemen tegen dictatoren en voor hun slachtoffers. Voorrang voor de woningbouw (ook krotopruiming) en de werkgelegen heid. De eigendom is een belangrijk goed, maar geen heilig goed, dat altijd on aantastbaar is. Het meespreken van de werknemers in hun bedrijf staat nog in da kinder- het Kremlin. Men heeft er een uitzicht op het Kremlin en op de hoofd straat van Moskou, de Gorkistraat. De dag voor het officiële begin var de viering waren nog duizenden werk lieden bezig met de laatste hand te leg gen aan de versieringen in de stad. De voornaamste Sovjet-Russische leiders repten zich van vliegvelden naar spoor wegstations om gasten uit andere lan den te ontvangen. Uit Zuid-Slavië kwam president Tlto aan met een Zuidslavi- sche delegatie, uit Bulgarije partij- en regeringsleider Todor Zjivkov, uit Tsjecho-Slowakije president en partij leider Novotny, uit Polen partijleider Gomoelka, en uit Roemenië partijleider Ceausesoe. De Mongoolse volksrepubliek vaardigde partij- en regeringsleider Tse- denbal af. Dinsdag had partijleider Brezjnev al de Noordvietnamese partijleider Le Duan verwelkomd, terwijl de delegaties uit Oostenrijk, Ceylon, de VS, Chili, Co lumbia, de Dominicaanse Republiek, Mexico en Libanon door lagere functio narissen werden ontvangen. Ook uit niet-communistische landen worden nog prominente gasten veracht: premier In dira Gandhi van India, president Kekko nen van Finland en president Al Sallal van Jemen. Officieel zou het feest vanmiddag beginnen met de onthulling van een Le- ninmonument in het Kremlin. Morgen en zaterdag komen het centrale comité van de Sovjet-Russische communistische partij, de opperste Sovjets aande Sov jet-Unie en de Sovjetrepubliek en bui tenlandse partijafvaardigingen in het Kremlin bijeen. Het hoogtepunt volgt dinsdag met een militaire parade op het Rode Plein. Miljoenen zullen deze gebeurtenis via de televisie kunnen vol gen; met behulp van communicatie kunstmanen kan zij tot in de uiterste hoeken van het land worden ontvangen. Leningrad heeft op die dag een bij zondere attractie, om 21.45 uur zal de legendarische pantserkruiser „Aurora" evenals 50 jaar geleden een kanonschot lossen. Het schip is daardoor speciaal in de Newa voor anker gegaan. Des tijds was dit schot het teken voor de be storming van het Winterpaleis. Het com mando wordt nu evenals toen gegeven door Alexander Belushev. Onderzoek naar ziekteverzuim (Van e r verslaggevers) DEN HAAG Het Nederlands Insti tuut voor preventieve geneeskunde gaat een onderzoek instellen naar de oorza ken van het stijgend ziekteverzuim. Het instituut heeft daartoe een opdracht ontvangen van staatssecretaris Krulsin- ga van sociale zaken en volksgezond heid. Het instituut zal in het kader van dit onderzoek een analyse maken van de verschillen in fequentie en duur van het ziekteverzuim tussen werknemers ouder en jonger dan 35 jaar. Men verwacht dat de gegevens van dit onderzoek in 1970 beschikbaar komen. Door dra. U. Weaseling) Tussen de „gewone" revolutie van 1 maart en de ongewone, de commu- 1 nistische revolutie van oktober, lag een half jaar, waarin het voorspel te vinden is tot de „tien dagen die de wereld deden wankelen". Wil men begrijpen hoe in Rusland de eerste communistische revolutie ter wereld kon plaatsvinden, dan, het is duide lijk, moet de sleutel tot dit raadsel in dat halve jaar gezocht worden. Hoe slaagden de bolsjewieken erin om in oktober de macht over te nemen, of, anders gezegd, waarom slaagde de nieuwe regering er niet in haar gezag te vestigen? Om deze vraag te beant woorden moeten we kijken naar de po litieke verhoudingen die na maart ont staan waren en naar de problemen waarvoor de regering te staan kwam. Het verwarrende van de situatie na de maartrevolutie was, dat er eigenlijk twee regeringen waren: de officiële burgerlijke regering van Lvov er onofficiële tegenregering: de Sovjet. De regering van Lvov steunde voorn lijk op de conservatieve oktobristen (die tevreden waren met het oktobermani- fest van 1905) en op de liberale kadet- ten zo genoemd naar de initialen var hun officiële naam, Konstitutionele De mocraten. Hun doel was de vestiging van een parlementaire regering en het voortzetten (èn winnen) van de oorlog. Om het contact met de arbeiders niet geheel te verliezen had men echter ook reeds een socialist in het kabinet opge nomen in de persoon van de minister van Juatitie, Alexander Krenski, later premier en de werkelijke leider van de regering. Hiernaast of hiertegenover had men dan de Sovjet, die op zijn beurt weer verdeeld was in een aantal socialis tische groepen en partijen. De voor naamste hiervan waren de revolutionai- socialisten, die niet revolutionair wa- i en de sociaal-democraten die niet allen democraten waren. Hiertoe be hoorden immers ook de aanhangers van Lenin en Trotzki, die zich „meerder heidspartij" noemden, bolsjewiki, en die meestal in de minderheid waren. De situatie was waarlijk enigszins verwar- Het voornaamste, ja het allesbeheer sende probleem waarvoor iedere rege ring te staan kwam, was het probleem oorlog of vrede. Dat er vrede moest komen, daarover was iedereen het wel eens, het ging er echter maar om, wat voor soort vrede. De visie van de bolsjewiki, van Lenin vooral, was duidelijk genoeg. De macht aan de Sov jets, de grond aan de boeren, brood voor de hongerigen en onmiddellijke vrede, zo luidde zijn niet mis te "versta- me program, Kerenski, die in mei pre mier was geworden, dacht hier echter anders over. Ook hij wilde wel vrede, geen vrede tot elke prijs en dus geen eenzijdige vrede zonder de bond genoten en geen gebiedsafstand. Voor lopig moest de oorlog dan ook worden voortgezet. Het is begrijpelijk, dat hij hierbij de westerse mogendheden ach ter zich vond, die er alles aan gelegen Ruslajid in de strijd te houden. Het streven was echter tot mislukking ge doemd. De eenvoudige waarheid was ADVERTENTIEJ dat Rusland tot oorlogvoeren niet meer in staat was. Premier Kerenski had inmiddels veel van zijn gezag verloren. Een staats greep van de reactionaire generaal Kornilov in september wist hij nog net te boven te komen, maar de voorberei dingen voor een nieuwe werden toen al gemaakt. De oktoberrevolutie was name lijk in tegenstelling tot de voorgaande geen spontane volksopstand, maar een goed voorbereide, geplande en uitge voerde greep naar de macht. Petrograd dat voor de derde maal het toneel van de revolutie zou zijn was aan de voor avond daarvan letterlijk in twee kam pen verdeeld. Aan de ene kant had men de regering, die zetelde in het vroegere winterpaleis van de tsaar aan de ande kant de Sovjet, die was onderge bracht in een voormalige meisjesschool, het Smolni, die langzamerhand een cen trum van de bolsjewieken was ge worden. Hiertussen lang de St.-Pieter- Paulvesting, die van groot belang j, omdat zich daar t wapenarsenaal bevond. Trotzki had 't garnizoen de vesting aan zijn zijde weten te krij gen. Op de rivier de Newa tenslotte be vond zich de kruiser Aurora, wat de bemanning niet meer aan de rege ring gehoorzaamde. Zo lagen de kaar ten op 6 november. De revolutie begint in de daaropvol gende nacht en een dag later is ze al bijna voorbij. Het meest opvallen- an de hele revolutie is namelijk de snelheid waarmee ze zich voltrekt, in stilte en praktisch zonder bloedvergie ten. Dit keer geen massa's van hon derdduizenden, geen vuurgevechten fusillades, geen zingende menigten, een snel en efficiënt uitgevoerde staatsgreep, die steunt op de sympathie het leger en de bezetting van stra tegische punten. Op de avond van vember, de eerste dag van de revolutie, komt er alleen nog verzet van de rege ring-Kerenski, dia zich in het Winter paleis tracht staande te houden. Het aantal troepen waarover zij beschikt (waaronder ook een vrouwenbataljon) is echter te gering en als da Aurora zijn kanonnen op het gebouw richt, geeft ook hier de bezetting zich De revolutie is voorbij. „Nu", zegt Le nin da volgende avond, „zullen i een socia- Dit alles ls nu vijftig jaar geleden en de vraag dringt zich op wat er is te rechtgekomen van dat eenvoudige en aantrekkelijke program van vrede, grond, brood en macht. Wie de afgelo pen halve eeuw van Ruslands geschie denis overziet, ontdekt de sporen van mislukking en van succes: oorlog en vrede, welvaart en hongersnood. De grond is aan de gemeenschap gebracht, maar niet zonder verbitterde strijd en het verlies van miljoenen mensenle vens. De macht berüst bij de Sovjet, maar een democratische staat is de Sovjet-Unie (nog) niet geworden. Het leven schijnt wat vrijer te worden, maar de dooi ls pas laat gekomen, na jaren van terreur en dictatuur. De Rus sische geschiedenis is natuurlijk niet an- Lenin en zijn voornaamste mede werkers na de revolutie, wandelend over het Rode Plein in Moskou. ders dan alle geschiedenis: een afwissr- ling van licht en schaduw, waarvan de balans nog niet is op te maken. Wat heeft het dan voor zin er toch bijzonde re aandacht aan ta wijden, waarom te rugzien in plaats van vooruit te zien? Het beste antwoord hierop Is waar schijnlijk te vinden in de woorden die een tijdgenoot en waarnemer reeds ln 1918 schreef: „De wijse waarop China en India tot de nieuwe wereldbescha ving sullen toetreden, zal rrotendeels worden bepaald door wat er geschiedt en sal geschieden in Rusland De waar heid hiervan sal weinigen vijftig jaar la ten ontgaan. (slot) AMSTERDAM (A.N.P.). De 27-jarige Amsterdamse dameskapper Marlo Th. W., die verdacht van bedriegeHJke bank breuk maandagmiddag werd gearres teerd. bl(Jft nog ses dagen In voorarrest Hij zou in 1965, nadat zijn kapsalon failliet was verklaard, kostbare appara tuur aan de boedel hebben onttrokken en voorts, met het faillissement in het vooruitzicht, buitensporige uitgaven heb ben gedaan. Hij voorkwam een arres tatie door naar Spanje te vertrekken, hij twee jaar bleef. Financiële grens nog niet in zicht (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Nimmer sullen wü mogen besuinigen op die toepassingen van de wetenschap, waardoor het leven kan worden behouden, siekte voorkomen, gesondheld hersteld en vitaliteit bevor derd, hoe hoog de kosten, hoe Intensief de hiertoe benodigde mankracht ook mo gen z(Jn". Aldus prof. dr. P. Muntendam in s(jn rede, waarmee hij vanmorgen ln Amsterdam het congres voor openbare gesondheidsregeling opende. Prof. Muntendam stelde, dat het recht op gezondheidszorg een sociaal grond recht ls. Doch slechts uit de Juiste ver vulling van plichten vloeit de aanspraak op rechten voort Deze mogen slechts worden gesteld, als de ter beschikking gestelde middelen verantwoord worden gebruikt. Zo rijst de vraag, aldus prof. Muntendam, of de organisatie van het uitvoeringsapparaat der maatschappe lijke gezondheidszorg' doelmatig is en een optimaal effect waarborgt. Dr. Dolman (hoofd financiële zaken van het departement van Economische Za ken), stelde, dat wetenschappelijke en technische ontwikkeling de kosten van dé gezondheidszorg zullen doen stijgen. De financiële grens is nog lang niet ln zicht Zijn er patiënten geweest, die ten koste van tonnen gelds per jaar zinvol hadden kunnen blijven leven, maar die door hun arts ongeneeslijk werden ver klaard, omdat die arts de kosten te hoog vond?, zo vroeg dr. Dolman. Zo Ja, dan moet er nodig een nieuwe commissie ko men om exacte maatstaven te formule ren. Want de wetenschap staal pas ln de kinderschoenen. Straks kan het leven niet alleen worden verlengd, maar ook worden uitgesteld door slijtageprocessen aanzienlijk te vertragen. Wie zal van ge val tot geval oordelen over de noodzaak, respectievelijk de wenselijkheid daar van? Pietersens portemonnee of de over heid?, zo vroeg dr. Dolman. Mr. dr. H. Leenen (secretaris-generaal van het Wit-Gel# Kruis), stelde, dat doel matigheid niet is eèn zo groot mogelijke matigheid in het nastreven van het doel, maar een optimale opstelling om dat doel zo goed mogelijk te bereiken. De over heid zegt zijns inziens te gemakkelijk dat er geen geld is. Volgens mr Leenen leert de ervaring, dat aan de doelmatig heid van het werk van het overheids apparaat ln de gezondheidszorg wel een en ander ontbreekt. Een doorlichting dat apparaat lijkt hem noodzakelijk. Vol gens mr. Leenen moet ook aan het ont breken van een goed geoutilleerd weten schappelijk apparaat veel feilen in onze gezondheidszorg worden toegeschreven. Mensenleven Is geld De geneesheer-directeur van het dia- conessenhuis Bronovo in Den Haag, dr. P. A. de Groot, zei dat grote behoefte bestaat aan een groot landelijk zieken huisresearchinstituut. Wat de kosten stijging in de ziekenhuiswereld betreft, zei hij, dat hier niet alleen een econo misch probleem ligt, maar ook een emo tioneel etisch vraagstuk. Gesteld wordt wel, dat het recht van de patiënt op medische hulp niet ls het recht torenhoge kosten te maken. Zo rijst de vraag, hoe is een mensenleven in geld uit te druk ken, aldus dr. De Groot. De overheid zal moeten uitmaken wat ons land over heeft en kan uitgeven aan gezondheidszorg. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Driewerf ramo< gistermiddag in de altijd zo tamme Amsterdamse gemeenteraad. Het be trof, in volgorde van geluidssterkte, rel rond het herboren provo, dat zich thans „Comité Explosief Amsterdi noemt, het onthouden van een 4000 gul den grote literatuurprijs aan Jan Cre- mer, en tenslotte de nieuwe bulder bsan van 8chiphol. De rel, meteen ni het berin van de vergadering, leidde tot lichamelijk geweld, zoals dst <>r het Prinsenhof sinds ambtenarenheuge nis niet Is voorgekomen. Toen burgemeester Samkalden aar punt drie van de agenda wilde beginnen (de ingekomen stukken), sprong op de publieke tribune uit eeri groep lige provo's de bekende beeldhouwer Jacques Jutte (38) omhoog schreeuwde: „Actualiteit, actualiteit U zou over het gebouw van de Vrije Ge meente praten. Daar hebben wij voor gevochten". Hij doelde op het Incident van afgelopen zondag, waarbij 300 Jon gelui, die het voor de jeugdcreatlvitelt bestemde pand wederrechtelijk waren binnengedrongen, door de politie met harde hand werden verwijderd. Jutte, die reeds herhaaldelijk bij relletjes be trokken is geweest en daarvoor ver schillende malen is gestraft, werd door een (nog) kalme Samkalden gemaand zich aan de regels te houden en geen commentaar op de vergadering te le veren. Even later schreeuwde hij ech ter weer: „Actualiteit, actualiteit" Samkalden (nu rood) herhaalde zijn waarschuwing, waarop Jutte, met de armen zwaaiend, oversprong naar dé •mbtenarentribune en glide: „De ge meenteraad is van ons". Samkalden schorste onmiddellijk de vergadering en gelaste de beeldhouwer het Prinsen hof te verlaten. Hoewel hij hieraan ge volg gaf, werd hij toch hardhandig beetgenomen door enkele toegeschoten rechercheurs. Er volgde ven korte vechtpartij, waarin zich ook andere provo's mengden en waarbij Jutte luid keels schreeuwde: „Ik sta onder be scherming van de gemeenteraad, niet vechten, Samkalden. Help. U bent hier het gezag. Wethouder Polak, ïielp". Pas toen Samkalden daarna weiger de met een provo te discussiëren, die hel voor de beeldhouwer opnam, en dreigde de hele tribune te zullen laten ontruimen, als de rust niet weerkeerde, was het incident gesloten. De provo's bleven echter de hele vergadering lang, sissend en propjes-schietend onrustig. „Wat zal er gebeuren, als een Jury volgend Jaar de Amsterdamse prijs voor de beeldhouwkunst aan Jacquet Jutte wil toekennen?", werd er ge mord. „Die zal hij dan ook wel niet krijgen". Dit naar aanleiding van de affaire Jan Cremer. waarover de gemeente raad op dat moment debatteerde. In meerderheid bleken de leden het niet eens met het standpunt van burge meester en wethouders, dat de gerucht makende auteur de prlja niet moeat krijgen, omdat een lid van de driekop pige Jury er in een mlnderhekdsrapport tegen was geweest. Ook het besluit van B. en W. om hun adviseur In deze sa- ken (de Amsterdamse kunstraad) te vragen, een nieuwe Jury samen te stel len. ontmoette kritiek. Wethouder Po lak (kunstzaken) bleef echter op zijn standpunt staan: geen prlja voor boze Jan. HIJ meende, dat B. en W. daar mee helemaal niet het verboden toe gang van de kunstbeoordellng hadden overtreden. „We hebben uitsluitend het meerderheids- en minderheidsrapport van de Jury gelezen", atelde hl J. „Daarbij zijn wij gestoten op een es sentiële zaak zonder precedent in de afgelopen 20 Jaar. Wij werden als het ware geconfron teerd met een vraagstuk, waarbij de aard van de prlja ln het geding kwam en wel dit: behoort het werk van een auteur tot de literatuur of niet? Zo nee, dan kan hij ook niet in aanmerking ko men. De enige principiële mogelijk heid voor ons om aan een literair con flict te ontkomen was toen te besluiten de prijs niet toe te kennen en de kunst- raad te vragen om advies over oen nieuwe jury. Wij kunnen het ons als overheid niet permitteren betrokken te raken bij een artistiek# controveree. Stel, dat we het meerderheidsrapport hadden gevolgd, dan was de kans groot geweest, dat we in deze zelfde zaal te horen hadden gekregen: hoe komt u er bij deze prijs toe te kennen aan deze auteur? Dat is ontwaarding van de prijs". Ondertussen circuleerde onder de raadsleden het nieuws, dat de Am sterdamse kunstraad geweigerd heeft 'n nieuwe Jury voor te dragen. Daarmee staan burgemeester en wethouders voor een moeilijke keus. Ofwel ze moeten Jan Cremer alsnog bekronen, ofwel de prijs, waarnaar zoveel romanciers met platte beurzen hunkeren, blijft t in de brandkast. (ADVÈRÏEXflÈ) Tenslotte de geluidshinder van Schiphols nieuwe bulderbaan. HIJ ral, het tegensputteren van de Amsterdam se raad ten spijt, op 16 november onge twijfeld ln gebruik worden genomen, daarmee minstens eenderde deel van de nieuwe tuinstad Buitenveldert met ernstige overlast opschepend, zodat du discussies over de planologische schuldvraag veel geschreeuw tegen een omgekeerde evenredige hoeveelheid wol opleverde. Waar de onrust van do raadsleden de toekomst na 1970 gold geschat aantal vliegtuigbewegingen vsn van 83.000 per Janr waarschijnlijk te laag, bovendien veel grotere en zwaar dere machines) had het debat toch wel B. en W. hadden ln hun betreffen de nota van 20 oktober geconcludeerd, dat de juiste hindernormen voor vlieg tuigen zo snel mogelijk wetenschappe lijk moeten worden vastgesteld en dat ïemen van beperkende maatregelen met kracht nagestreefd dient te wor- Maar de raad wilde meer concrete geluiden horen, zoal* het Instellen van klachtenbureau voor de hele ag glomeratie, het verrichten van gehel- metingen achter de rug van de luchthaven om, een grotere nationale samenwerking bij de bestrijding van dit probleem, het verlengen van een be paalde baan en selfs het aanleggen van veel nieuwe banen. Alleen over de koe ten van deze laatste Ingrepen aweeg

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5