Hele Nederlandse industrie moet gestimuleerd worden „Was overleg met prov. bestuur bevredigend Koninklijk goud voor adjudant E» Beens bij afscheid uit Leidse politiedienst Verscheidenheid aan verkeerszondaars voor de Leidse kantonrechter WOENSDAG 1 NOVEMBER 1967 DE LEIDSE COURANT VOORZITTER K.V.K.-RIJNLAND KRITISCH OVER FISCALE MAATREGELEN REGERING Ir. J. J. G. van Hoek, voorzitter van de Kanier van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, heeft gistermiddag tijdens de ledenvergadering van de Kamer enkele kritische kanttekeningen geplaatst bij de regeringsbeslissing ter zake van de investeringsaftrek en de voor bepaalde delen van het land toegestane vervroegde afschrijvingen. „Belastingheffing', aldus de heer Van Hoek, „is een gevoelige zaak. De gevoeligheid is zeker aanwezig, wanneer de overheid met het toestaan van belastingfaciliteiten onderscheid maakt het mode woord hiervoor is discrimineert tussen de belastingplichten naar de plaats waar zij gevestigd zijn. Men behoeft geen jurist te zijn om de rechtsgeldig heid voor de wet van de belastingplichtigen als een uiterst belangrijk element en kenmerk van onze rechtstaat te zien en ook te willen aanvaarden". MISVATTING De Kamervoorzitter betoogde ver der, dat de maatregel op de eerste plaats gezien moet worden in het ka der van het werkgelegenheidsvraag stuk. Het zou derhalve een misvatting zijn als men deze maatregel zou zien als een maatregel van de overheid voor de verbetering van het indus- triëel klimaat in Nederland. Wat het industriëel klimaat betreft: „Wij zijn beslist nog geen industrie land, maar nog steeds 'n industriali serend land", aldus ir. Van Hoek. „Wanneer de industrie van Nederland zich van een tertiaire weg wil ont wikkelen tot een primaire weg van bedrijvigheid en welvaart, dan be hoeft deze industrie financieel en fis caal de nodige armslag". Een hardnekkig fabeltje noemde ir. Van Hoek het misverstand omtrent de bedrijfswinsten: ,,Zy zijn over het geheel genomen niet voldoende om met de nodige investeringen bij te blijven, laat staan de achterstand op een toenemend aantal Europese lan den in te halen". Na de afhandeling van de agenda, waarbij de begroting voor het jaar 1968 werd vastgesteld op een batig saldo van 2.550,-, hield de heer C. F. Meerpoel, ondervoorzitter van de Kamer en voorzitter van de Midden standscommissie uit de Kamer, een causerie over het vraagstuk der win kelsluitingsregelingen. WINKELSLUITING De heer Meerpoel maakte de Ka mer vooraf duidelijk, dat deze com missie slechts tot taak heeft de wet ten van de centrale overheid uil te voeren en slechts de gemeentelijke overheid kan adviseren bij het treffen van verordeningen. Hetgeen niet wil zeggen, dat ook de commissie t.o.v. be paalde vraagstukken geen verlangens heeft. Hij ging in het kort in op de geschiedenis van de vestiginswet (in 1937), de niet verplichte en later ver plichte halve-dagsluiting, de vakan tieregeling en het onderscheid, dat bestaat tussen warenhuizen en super markten, welke laatste zijn gebonden aan oppervlakte, jaaromzet, groot aantal branches en het karakter moe ten dragen van zelfbediening T.a.v. een koopavond merkte spre ker op. dat meer dan de helft van de Nederlandse gemeenten 'n koopavond kent. In het district van de Kamer hebben 9 van de 27 aangesloten ge meenten een koopavond. Hoewel de heer Meerpoel niet ont kende, dat het vraagstuk van winkel sluitingsregelingen. waarbij zich thans ook de vijfdaagse werkweek heeft aangediend, tal van problemen op roept, blijft hij de mening toegedaan, dat steeds gezocht moet worden naar de grootste gemenedeler. In dit op zicht blijft z.i. nog een belangrijke taak voor de gezamenlijke Kamers weggelegd. AFSCHEID De heer N. Langezaal, die deze mid dag voor het laatst deel uitmaakte van de Kamer, gaf in aansluiting op deze inleiding zijn visie over een koopavond en de vijfdaagse werk week. Vooraf dankte de voorzitter hem voor het aandeel, dat hij sinds 1951 in de werkzaamheden van de Kamer had gehad. U heeft uw lid maatschap, aldus ir. Van Hoek, steeds nauwgezet opgevat en al uw werk zaamheden niet als een sinecure be schouwd. Het scheidende lid waarschuwde de Kamer er bij haar beslissingen voor om niet alleen te letten op de economische belangen van de werk gevers, doch vooral ook de sociale belangen van de werknemers in het oog te houden. T.a.v. een koopavond en de vijfdaagse werkweek hield spr. de leden het standpunt van de Sa- menwerkingscommissie van werkne mersorganisaties in de detailhandel voor ogen. Een standpunt, dat ervan uitgaat, dat een koopavond (op vrij dag) alleen dan aanvaardbaar is, in dien de werknemers daarvoor vrij krijgen vanaf zaterdagmiddag één uur tot maandagmiddag één uur. De koop gewoonten van de consument zullen aan deze tijden moeten worden aan gepast. Aan het einde van deze vergadering werd van de zijde van het secretari aat meegedeeld, dat de leden van de Kamer op 30 november een bezoek zullen brengen aan de Post-, cheque- en girodienst in Den Haag. Inwoner van Ter Aar (74) brak nekwervel De 74-jarige heer J. van E(jk Dz aan de Oostkanaalweg te Ter Aar is in een schuur achter zyn woning zodanig ern stig gevallen dat hy zijn nekwervel heeft gebroken. Dokter Quartel liet hem naar een ziekenhuis in Leiden vervoeren. Voor zijn leven wordt gevreesd. Hij had in de vroege dinsdagmorgen geholpen om kippen af te leveren van het bedrijf van zijn zoon. Toen hij daar na niet in huis terugkeerde, ging zijn zoon hem zoeken en vond hem in de schuur. PTT-fraude voor de rechter RAADSMAN EN OFFICIER WENSEN NADER ONDERZOEK VERDACHTE Het was met de 19-jarige ambte naar van de PTT uit Leiden, die zich voor de Haagse rechtbank had te ver antwoorden, wel van kwaad tot erger gegaan. Hij had een keer een beris ping en een geldboete van tien gul den gehad, omdat hij een kastekort had van honderd gulden, welk be drag hij mogelijk teveel uitbetaalde of te weinig ontving. Dit feit nu zou de jongeman een wrokgevoel hebben bezorgd, dat hij wel op zeer bijzon dere wijze uitte. Hij stelde nl. op 14 juli, dat hij die dag totaal viermaal een bedrag van tweeduizend gulden had uitbetaald, waarvoor hij de kas- bewijzen bezat. Deze had hij even wel gefingeerd en vals ondertekend. Omdat hij het geld niet mee naar huis durfde te nemen, begroef hij het geld die avond in de duinen nabij de Zwar te weg te Scheveningen. Toen hij op 18 juli dat geld wilde halen, kon hij de juiste plaats niet meer vinden. Terwijl hij aan het zoeken was, ver schenen twee politiemannen. Om zijn aanwezigheid en gedrag te rechtvaar digen vertelde de jongeman een ver haal, dat hij zojuist in de duinen was overvallen en beroofd van f 8000. Van dat feit werd procesverbaal op gemaakt en door verdachte onderte kend. Dit was dus een valse aangifte. Waarmee evenwel alles nog niet „rond" is. Want terwijl de jongeman in het Huis van Bewaring verbleef, bekende hij te hebben deelgenomen aan een poging tot roofoverval in een noodpostkantoor aan de Erasmusweg te Den Haag. Toen had verdachte des morgens vroeg, terwijl werksters- in het gebouw waren, getracht diefstal te plegen, doch door het gegil van de werksters ging hij er vandoor. Al deze feiten werden door verdachte voor de rechtbank vlot bekend. De vraag voor de president was evenwel, of verdachte nu wel zozeer uit wraakgevoelens had gehandeld dan wel om in bezit te komen van geld, omdat hij graag een auto wilde kopen. Volgens verdachte golden beide fac toren. De raadsman, mr. M. H. Huygens, John Hofland en N. van Buren wonnen seizoen-zeilprijzen De seizoenprijs ln de Regenboogklasse Is ln het afgelopen zomerseizoen ver zeild ln de wedstrijden van de Voor- Braassem, Braassemweek, Na-Braassem, Westelnder, Kaagweek en Sneekweek. Van het totale aantal van 23 wedstrijden werden de v(jf slechtste niet mee gerekend. Het eindresultaat was, dat John Hof land met totaal 452 punten winnaar werd vóór Bouw van Wijk 434, L. de Goe deren 294. G. A. Bakker 292 en L. de Wit 191 j>unten. Voor de Valkenklasse golden voor de seltóenprljs de wedstrijden van de Voor kaag, de oefenwedstrijden en de Na- kaag. Winnaar werd hier N. v. Buren met 239 punten. De rangorde na hem was: H. Maasen 183, E. Hoppe 166, J. van Asselt 161, C. Sentel 157, Th. Möl- lers 105, A. J. Klein 97, B. Kraan 66. E. Rolf v.d. Baumen 64 en F. R. Kolff van OosterwQk 46 punten. vond het ook een zeer merkwaardige gebeurtenis, die wijst in de richting een psychische gestoordheid. Hij verzocht de rechtbank dan ook eerst psychiatrisch onderzoek te doen plaats vinden alvorens de thans ten gelegde zaak te behandelen. La ter zou immers ook nog een strafver volging in verband met de poging tot de diefstal met geweldpleging worden ingesteld, en voor beide zaken is het dus wel gewenst wat meer over ver dachte te weten. De president wees er op, dat een ander wel geruime tijd zal vorde ren, omdat verdachte dan opgenomen moet worden in de Psychopatische Onderzoek Kliniek (P.O.K.) te Utrecht. De officier van Justitie kon het standpunt van mr. Huygens delen en stelde daarom voor de verdere behan deling van deze zaak aan te houden, waarna een tweede dagvaarding zal worden uitgebracht voor een gelijktij dige behandeling. De rechtbank ging hiermee akkoord en stelde de behandeling van de zaak voor onbepaalde tijd uit. LEIDSE AGENDA WOENSDAG 1 NOVEMBER Jubileumconcert „Ex Animo" Stadsgehoorzaal, 20.00 uur. Toneelgroep Theater Leidsche Schouwburg met „Het Kroondomein' Kropp's laatste band", 20.15 uur. DONDERDAG 2 NOVEMBER Groot Auditorium der Universiteit Diesrede door dr. C. J. Dippel voor studenten van SSRL, 16.15 u. Stadsgehoorzaal Tsjechisch Fol kloristisch Ensemble „Broln", 20.00 u. Gebouw Leger des Hei ls Cursus Bloemschikken voor Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, 19.00 u. Stadhuis Leids Jongerenparle- ment, 20.00 u. VRIJDAG 3 NOVEMBER St.-Lidwinaschool Contact Com missie Kinderbescherming Leiden en Omstreken, 20.15 u. ZATERDAG 4 NOVEMBER St.-Bonaventuralyceum Reünie Bataven, 17.00 u- Micro-theater, Vestestraat 40 Of ficiële opening. Imperium, 19.00 u. Van vrijdag 27 okt. tot en met don derdag 2 november geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Her- dingh Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502, en apotheek Zuid-West, Brahms- laan 20, tel. 21522. Gevaarlijk .snoepgoed in Sassenheim gen om 11 uur. naar zijn zeggen, van een 3 k 4-jarige kleuter een hoeat bonbon, die hem onwel maakte en pijn in de mond ver oorzaakte. Zijn huisarts verwees hem op het spreekuur direct naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden, daar z(jn tandvlees en lippen vrij ernstig begonnen op te zetten. Hij werd direct in het ziekenhuis op genomen. Geconstateerd werd, dat het snoepje loog moet hebben be vat. Gisteravond was zijn toestand redelijk en baarde geen zorgen. Een en ander was voor de politie aanleiding om in de omgeving van de 5 Meilaan, waar het gevaarlijk snoepgoed zou zijn gekregen, per geluidswagen de bewoners te waarschuwen en bij het eventueel vinden van het snoepgoed dit b(j de politie te deponeren. Koudekerks burgemeester Q. Waverijn voor radio Woensdag 8 november zal burgemees ter Q. Waveryn 's morgens om half 10 te horen z(jn voor de radio in een uK- zending van de N.R.U. Als burgemees ter van een kleine gemeente is hij uit genodigd om deel te nemen aan het programma „Burgemeesters onder el- Dit programma staat o.l.v. mr. G. E. van Walsunt, oud-burgemeester van Rot terdam. en hierin spreken de burgemees ters van een grote, een middelgrote en een kleine gemeente met elkaar. De bur gemeester van de grote gemeente is dra. J. J. F. Roeien van Zwolle en de burge meester van de middelgrote gemeente de heer H. J. Langman van Ernielo. Oud-voorzitter L.P.M.G. en Chr. Politie Bond I morgen in de kantine van het Bureau aan de Zonneveldstraat afscheid van j de 60-jarige adjudant E. Beens, die de dienst op grond van het functioneel I leeftijdsontslag heeft verlaten. Voor zijn uitstekende staat van dienst sinds Izijn indiensttreding in september 1930 Vragen aan G.S. over aardgasleiding door duinen MR. A. Q. C. VAN RUITEN: 99 Mr. A. Q. C. van Ruiten te Gouda, lid van de Prov. Staten van Zuid- Holland voor de KVP, heeft met be trekking tot de voorgenomen aanleg van een aardgasleiding door de Zuid en Noordhollandse duinen een aantal vragen gesteld aan G.S. Gevraagd wordt of G.S. kunnen bevestigen, dat het besluit, de leiding door de duinen te leggen, door daartoe bevoegde auto riteiten is genomen en zo ja: kan het college dan de stelling onderschrij ven, dat een dergelijke beslissing op zijn minst niet strookt met het door de regering ingenomen standpunt, dat de transportleidingen in z.g. leiding zones moeten worden bijeengebracht. Hoewel het bekend d vinciale besturen van Zuid holland en andere instanties, waai on der het Staatsbosbeheer, ernstige be zwaren tegen de leiding door de dui nen hebben ingebracht, vraagt samen steller zich af of er te dezer zake wel voldoende en bevredigend overleg is geweest en tenslotte welke stap pen het college voornemens is bij de betrokken instanties te doen. te>^"de zo mogelijk een aanleg door de duinen nog te voorkomen. een tracé door de Haarlemmermeer polder met een voortzetting door het Plassengebied, parallel aan het tracé van de Mobil-Óilleiding. Bij een zo danig tracé zal geen aantasting van zeewering en van het duinlandschap plaatsvinden, zal de schade aan de agrarische gronden spoedig hersteld kunnen worden bereikt door de kunst zijn daaraan een zone voor andere leidingen toe te voegen, hetgeen in 't duingebied niet mogelijk is. Voor de aanleg van het gedeelte van de leiding tussen Noordwijk en Voorschoten zullen grote kosten moe ten worden gemaakt, met name in de omgeving van Leiden en Voorschoten (landgoed „Berbice"). Aan de andere kant hadden de door de Gasunie be- Noord- ciJferde kosten van het poldertracé (grotere lengte van de leiding, meer kunstwerken in verband met de bo demgesteldheid) o.i- kunnen worden verlaagd dor de leiding bij de Rijn dijk in plaats van bij Voorschoten te laten beginnen, waardoor een verkor ting van de leiding met enige kilo- Het Leidse politiecorps nam heden- ontving de heer F. Beens uit handen a. yan burgemeester mr. G. C. v.d. Wil ligen de gouden eremedaille, verbon den aan de orde van Oranje Nassau. De burgemeester sprak zijn spijt uit over het vertrek van de adjudant op een moment, waarop het corps nog niet op volle sterkte is. Hij sprak voorts zijn waardering uit over de positieve instelling van de scheidende functio naris ten opzichte van de taak van de politie. Het is een verdienste geweest van de heer Beens, dat hU meege groeid Ls met de veranderingen in de samenleving en zich goed heeft weten aan te passen. Commissaris Barends zei in zyn toe spraak. respect te hebben gehad voor de wijze van optreden van de heer Beens, die zijn mening niet onder stoelen of banken steekt Hy memo reerde de loopbaan van de vertrek kende adjudant, die tot deze functie was opgeklommen via de volgende be i-orderingen: in 1945 agent 1ste klasse. 1947 hoofdagent, 1949 brigadier. In '57 werd hy benoemd tot adjudant. De commissaris overhandigde de heer Beens enkele geschenken namens het corps en stelde hem bovendien de ge bruikelijke gratificatie ter hand. WAARDERING Brigadier E. H. v.d. Mooren sprak zijn waardering uit namens de afde ling vreemdelingendienst, waar de heer Beens de laatste periode van zyn diensttijd werkzaam is geweest cn overhandigde namens de afdeling een portefeuille; De heer M. Bakker ver tolkte de dank van de Chr. Politie Bond, waarin de heer Beens de heer Bakker gedurende lange tijd als voor zitter is voorgegaan. Hij deed zijn woorden vergezeld gaan van 'n boe- kenbon en een plantenbak voor mevr. Beens, die overigens door alle spre kers in de afscheidshulde werd be trokken. De heer R. F. S. Voerman, voorzitter van het Leids Politie Mu ziek Gezelschap, zwaaide dc heer Beens als oud-voorzitter lof toe. Hy sprak de hoop uit, dat de adjudant, die sinds 1932 deel uitmaakt van het ge zelschap, nog lang zyn aandeel zal blyven leveren. Hij overhandigde een medaille, verbonden aan het erelid maatschap van het L.P.M.G. en een ballpoint met inscriptie. meters was verkregen het daarvoor nodige meet- en regelstation had dan aan de Rijndijk in plaats van bij Voor schoten moeten zijn gebouwd en zou overigens een kostenbesparing kunnen worden beerikt door de kunst werken in combinatie met andere lei dingen (de Mobil-Oilleiding) tot stand te brengen. G.S. hebben zich, tezamen met hun ambtgenoten van Noord-Hollanrl, na het bekend worden van de beslissing van de Minister van Economische Za ken omtrent het duintracé telegrafisch tot genoemde bewindsman, alsmede tot de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, gewend met het verzoek om nadere inlichtingen en overleg terzake. Eerstgenoemde bewindsman heeft ons medegedeeld, dat het standpunt van de provinciale besturen over deze aangelegenheid bij het regeringsberaad bekend was en dat daarom niet is in te zien dat hernieuwd overleg tot een verandering in de genomen heslissing zal kunnen leiden. Antwoord G.S. Na een opsomming van de bezwaren, die door G.S. by de betrokken instan ties tegen een aanleg van de leiding door de duinen zijn ingebracht, zegt KAPPERSPRIJS VOOR „ONZE MAN" IN OEGSTGEEST Tijdens een Intiem diner-dansant in het Parochiehuis te Oegstgeest ter afsluiting van de feestelijkheden bij het tienjarig bestaan van de afd. Leiden van de Ned. Kath. Kapperapatroonsbond overhandigde de voorzitter, de heer E. Langezaal, de persprijs aan de correspondent van „De Leidse Courant" in Oegstgeest, de heer A. N. C. Koch. „Onze man" in Oegstgeest ontving een geldbedrag en een diploma, waarop vermeld „wegens buitengewone verdiensten in de propaganda voor het kapperswerk in het algemeen en voor het Leidse afdelingswerk". De echtgenote van de heer Koch werd verrast met een boe bloemen en een fraai geechenk. Dit was een van de hoog tepunten van deze feestavond. Voor een grote verras sing zorgde de harmonie „St.-Matthias" uit Warmond, die onverwachts onder pittige marsklanken de zaal binnen marcheerde. Tijdens een van de vele daaropvolgende polonaises ging de voorzitter de heer E. Langezaal op de schouders; onder luid gejuich en als uiting van dankbaarheid voor hetgeen het aktieve bestuur in Leiden en omstreken heeft weten te bereiken. BIJ de aanvang van het diner sprak de voor zitter woorden van dank tot allen die hebben bijgedragen het feest te doen slagen. De heer Dofferhoff, één van de initiatiefnemers destijds, vertelde op geestige wijze, hoe het in Lelden allemaal begonnen was. L^it de beginperiode kwam ook de naam van de heer Buikstra naar voren die tevens aanwezig was met echtgenote. Ook door hem werd het woord gevoerd. Pater Prinsenberg o.f.m„ sinds kort geestelijk adviseur van de afdeling, verklaarde ge ïmponeerd te zijn door de uitstekende geest die er heerste. Moeder met zoontje (2) achterop gaf geen voorrang Dat nog zeer vele weggebruikers zondigen tegen de voorrangsregels. bleek ook maandag weer overduidelijk uit een aantal „voorrangszaken," waar. in de Leidse kantonrechter, mr. W. de Koning, vonnis moest wijzen. Onder de velen, meest automobilisten, die tegen de voorrangsregel hadden gezon digd, behoorde eveneens een 25-jarige inwoonster van Katwijk, wier fout extra scherp onder de „rechterlijke loupe" werd bekeken. Verdachte ver leende met haar bromfiets links af gaande geen voorrang aan een haar tegemoelrijdende bromfietser, hetgeen een botsing en een fikse valpartij tot gevolg had. Zij had weinig of niets lot haar verdediging aan te voeren. De kanton rechter nam haar de overtreding bij zonder kwalijk en wel, omdat zy haar tweejarig zoontje achterop haar bromfiets vervoerde. „U stelde hem ook aan het gevaar bloot en dat is extra afkeurenswaardig," verweet hij verdachte. De officier, mr. J. A. J. v. d. Bruggen dacht er net zo over en eiste ter correctie een boete van 50-- subs. 10 dagen. Verdachte gaf te kennen, dat zij 50.boete voor een huisvrouw wel rijkelijk veel vond. „Ik zal aannemen, dat uw man ook wel 'n hartig woordje met u heeft gesproken en u een goede les heeft gehad," merkte de kanton rechter hierna nog op. Hy liet 't mede daarom bij 40.- subs. 8 dagen. Mel auto over de kop door le lioge snelheid Onder degenen, die zich voor een geheel ander „verkeersdelict" moesten verantwoorden, was een 54-jarige di recteur uit Deurne, die het met de veiligheid van zichzelf en medeweg gebruikers niet zo nauw had genomen. Hy reed namelyk met een snelheid van circa 90 km/u de oprit naar de Rijksweg op. verloor de macht over het stuur, sloeg tweemaal over de kop om vervolgens een nabij gelegen sloot in te duiken. „Ik weet heus wel wat ik doe," verzekerde verdachte. „Er zat een kuil in de weg of er lag een steen op de weg, want andera zou er beslist niets zijn gebeurd." Twee ooggetuigen ver klaarden nogal bezwarend: „Nadat hy als een wonder heelhuids uit de auto was gekropen roken wij, dat hij alco hol had gedronken." „Ik dronk inder daad twee borrels, maar dat was en kele uren vóór dat ongeval", bracht verdachte hier tegenin. Daar van een steen of een kuil in de weg, aldus verbalisant, niets was gebleken, weet de officier één cn ander aan de veel te hoge snelheid, waarmede verdachte had gereden en zag hij voor dit feit het voorafgaand gebruik van alcohol als een straf be zwarende omstandigheid, verdachtes ontkenning ten spijl. Gezien de ernst van een en ander eiste hij naast een geldboete van 150.. subs. 30 dagen de voorwaardelijke intrekking van verdachtes rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar. De kantonrechter zag geen reden tot enige clementie en vonniste derhalve conform. In sloot geslipt met sterk gesleten handen Een 18-jarige betonUzervlechter uit Leiden moest zich vervolgens verant woorden voor twee overtredingen. Na dat hij namelijk met zijn auto in dc avond van 18 augustus j.l. uit een bocht in dc Voorsehotenseweg te Val kenburg en daarna in een sloot was gevlogen, constateerde de politie, dat de twee voorbanden van de auto tot op het canvas glas waren afgesleten. „Het was enigszins mistig cn ik reed dus op een witte streep om de weg niet kwijt tc raken," voerde verdachte tot zijn verdediging aan. De witte streep hield echter ineens op en toen raakte hij rechtdoorrydende toch de weg kwijt. „Volgens de politie mistte het helemaal niet," las dc kantonrech ter in het proces-verbaal. Daar be greep verdachte totaal niets van. De politie was zijns inziens absoluut abuis. „Waarom reed u met zulke gladde banden." informeerde de kantonrech ter. „Ik was bezig om voor nieuwe banden te sparen en zou ze de andere dag gekocht hebben." probeerde ver dachte dit excuus aan het rechtscol lege te slijten. „Wel toevallig" vond de kantonrechter. «Twee gladde banden en een grote dosis jeugdige overmoed." zo zag de officier de aanleidingen tot verdachtes laakbare stunt. Aanleidingen, die hem tot de eis van twee geldboeten van I 75- subs. 30 dagen en aan onvoor waardelijke intrekking van verdachtes rijbevoegdheid voor de tyd van 6 maanden brachten. „Ik heb m'n rij bewijs nodig voor m'n werk," aldus verdachtes laatste woord. De kantonrechter stelde daarom de gevraagde intrekking ditmaal nog voor waardelijk met een proeftyd van 2 jaar. doch verhoogde daarentegen dc geldboeten tot tweemaal 100.- subs. 40 dagen. Frontale botsing Hoewel een 40-jarige grossier uit Rijnsburg verstek liet gaan, kreeg de tegen hem aanhangig gemaakte zaak toch een openbare behandeling^ Hier uit bleek, dat de grossier met zeer hoge snelheid (door getuigen geschat op 90 km/u) een bocht in de Lange- velderweg had willen afronden, de macht over het stuur verloor en als gevolg hiervan frontaal met een tegen ligger in botsing was gekomen. „Weer een geval waarbij van verre gaande roekeloosheid sprake is en het leven van mede-weggebruikers in ernstig gevaar wordt gebracht," zei dc officier onder meer in zyn requisitoir. Hij eiste dan ook een geldboete van 50-. subs. 30 dagen en de voorwaar delijke intrekking van verdachtes rij bevoegdheid voor de tijd van 6 maan den met een proeftijd van 2 jaar. De rechter was het volkomen met de offi cier eens en vonniste by verstek ge heel conform. Verkeerafout erkend Een 42-jarige ingenieur uit Wasse naar verleende met zyn auto te Voor schoten geen voorrang aan een brom fietser, die op de voorrangsrybaan van de Karei Doormanlaan reed. „Ik was inderdaad fout en betreur het erg, dat ik die bromfietser heb aangereden", aldus verdachte. De eis werd 50.- subs.10 dagen. „Het komt helaas slechts zelden voor, dat men hier zyn fout volmondig toegeeft," zo richtte de rechter zich hierna tot verdachte. Hij vond dit een beloning waard cn von niste daarom met 40- sub». 8 dagen.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 3