S)a£eldóc(S<M4Aant AFSCHEID HANS CITROEN Vijftig jaar na Russische revolutie KRO-ploeg zag verschil tussen leuzen en de werkelijkheid TELEVISIE VANAVOND UIT DE STAPEL J, I Vrijheid van j| filmen was zeer beperkt PAGINA 2 DB LEIDSE COURANT WOENSDAG 1 NOVEMBER 1967 Een weg naar duidelijkheid TUSSENTIJDS de stand opmakend van bijval en kritiek voor de KVP-radi- calen moet men constateren dat er onder de partyleden „aan de voet" onverwacht veel instemming wordt betuigd met een politiek vanuit evangelische bewogen heid, maar nog minder animo dan te verwachten viel van kabinetsafspraken vóór de verkiezingen. De radicalen heb ben wel ruime aanhang gevonden voor hun principe van „progressiviteit", doch niet voor hun stembusakkoord en stre ven naar een uiteindelijk twee-blokken systeem. Nu hebben drs. Bogaers en zijn groepsgenoten zeker het recht om de vraag te stellen hoever de evangelische bewogenheid van hun medestanders op dit punt In de praktik zal gaan. Het is altijd gemakkelijk een terminologie over te nemen zolang niet vast staat wat men over en weer omtrent de Inhoud ervan denkt. Zelfs de KVP-radlcalen zijn op dit punt nog rijkelijk vaag gebleven. Nog altijd hebben we tegen hun pro grammatische schets hetzelfde bezwaar als tegen vrijwel alle KVP-programs: het is. meer een politieke geloofsbelijdenis dan aanwijzing hie men op basis hiervan moet en kan leven. DAAROM voelden we ons plezierig verrast te kunnen vernemen, dat de voorzitter van de Limburgse KVP-krlng, drs. Verlnga, na zijn Instemming met de evangelische bewogenheid te hebben betuigd, deze week pleitte voor iets. wat wij ln deze kolom al sinds jaren hebben verdedigd: een eenvoudige weg naar meer duidelijkheid, waarbij stembus akkoorden minder Interessant en minder nodig worden. Drs. Verlnga zei het maandagavond ongeveer op de volgende manier. De KVP-programs zijn altijd zo omslachtig en onleesbaar, dat bij verkiezingen de meeste katholieken die KVP stemden, dit deden zonder te weten wat de partij feitelijk aan program in petto had. Dui delijkheid wordt geschapen wanneer het verkiezingsprogram concreet aangeeft, hoever de partij met betrekking tot hoofdpunten ln de komende periode wil gaan. Dat is nu precies wat wij al in de dagen van Romme bepleit hebben; de ellenlange vertogen die de kiezer ge meenlijk voorgeschoteld werden alleen dit jaar was het iets beter waren amper de kandidaten bekend en op de kiezers werkten ze als de vele bomen die het bos onzeker maakten. Een kort, zakelijk program: gericht op de duur van een normale parlemen taire periode. Liefst met volgorde van urgentie lnzoverre er financiële conse quenties aan gepaard gaan. En dan liefst zo herhalen we nogmaals dat dit concrete program geprojecteerd wordt tegen de achtergrond van een betrouw baar beeld inzake de financiële mogelijk heden en de offers die eventueel extra gevraagd moeten worden. die manier wordt er een weg naar duidelijkheid gewezen. Een weg die eerlijker is, zelfs dan de methode van de bindende stembusovereenkomst. Want ook dan kan het gebeuren, dat de kie zers maar half weten wat ze kiezen. Want een stembusakkoord dat uitgaat van alleen maar wensen, is ergens een fictie En wanneer dit dan gebeurt onder de vlag van evangelische bewo genheid, maakt het de zaak alleen maar erger. Daarom blijven we erbij: het duidelijk program is het allervoornaamste. Verzekering wil zekerheid WANNEER de verzekeraars van brand schade ontdekken dat hun Inkomsten uit premiebetaling overtroffen worden door de uitgaven wegens brandschade, ligt het voor de hand dat ze premie verhoging in overweging nemen. De ver zekeraars van de schade die kan voort vloeien uit ongelukken en materiaal- schade bij het gemotoriseerd verkeer hebben ook niet gewacht op het moment dat hun rekening onder de streep ging sluiten. Maar wanneer de verzekering meer zekerheid wil hebben, moet ze toch niet al te vlug als middel daartoe naar een algehele premieverhoging grijpen. Wan neer er dit jaar voor brandverzekeraars verlies dreigt, komt dat niet omdat de kleine particulier-verzekerden hen de das om doen. Het zijn te gebrekkige voorzieningen in een aantal grotere be drijfspanden die bij eenmaal uitgebroken brand een snelle uitbreiding en daar door miljoenenschade in de hand hebben gewerkt. Daar zullen de verzekeraars dan ook een pleister voor hun wonde moeten zoeken. (Van ome omroepcorrespondent) HILVERSUM In de KRO-documentaire „Vijftig jaren later" die, zoals gemeld, maandagavond wordt uitgezonden hebben Henk Neuman en Joost Tholens bij hun bezoek van drie weken aan Rusland getracht na te gaan, wat er na vijftig jaar terecht is gekomen van de oude idealen. Tijdens hun reis door Rusland, met (gedwongen) medewerking van het persbureau Novosti, hadden zij interviews met vele vooraan staande Russen. Zij spraken met prof. Alexander Birman, verbonden aan het instituut voor nationale economie „Plekhanov", over het nieuwe Russische eco nomische systeem; met metropoliet Nikodi van de Het K.R.O.-team bezocht ook een staatsboerderijwaarvoor zij zich moesten hullen in witte jassen. Op de foto van links naar rechts: filmer Pim Korver, regisseur Joost Tholens (zittend) en Henk Neuman. Drukke receptie in Kurhaus (Van i i onzer verslaggevers) DEN HAAG Vandaag vertrekt Hans Citroen, artistiek secretaris van het Residentie-Orkest naar de Verenigde Sta ten, om daar de taak van wijlen Max Tak als presentator van de Nederlandse cultuur over te nemen. In New York zal h(J tevens optreden als correspondent voor ons blad. Gistermiddag heeft het bestuur van het Residentie-Orkest, waaraan hij sinds 1949 onafgebroken is werkzaam geweest, hem en zijn echtgenote de gelegenheid geboden in een der zalen van het Kur haus afscheid te nemen van de talrijke vrienden en goede kennissen, die hij in deze faze van zijn leven heeft gemaakt. Het was voorzitter L. Brouwer, die hem enkele zéér hartelijke woorden toe voegde. Hy prees en dankte de artistiek secretaris van het orkest, tevens belast met de voorlichting, voor de grote lief de die hij steeds de muziek had toege dragen: een grote liefde, geschraagd door een niet minder grote kennis. Uit gedragen, niet slechts by het orkest, doch ook op talloze andere plaatsen: het Holland Festival, de radio, de televisie, de school. „Na al deze gunstige antecedenten zult ge het ambt van Max Tak overnemend, echt op de Juiste plaats zitten". Hans Citroen zei het prettig te vinden Nederland in Amerika te gaan presente ren; wat niet wegnam, dat hij het niet zo eenvoudig vind. de oude, vertrouwde omgeving te verlaten. Na dit officiële gedeelte zijn velen nog geruime tyd gezellig byeen gebleven. Amusementsinusici vaak te traditioneel ingesteld DEN HAAG (A.N.P.). Minister Rool- vlnk (Sociale Zaken) en minister Klompé (C.R.M.) zien geen onmiddellijk effec tieve mogelijkheden om de werkgelegen heid van de Nederlandse amusements musici tc verbeteren. Verbetering daar van ia alleen te bereiken door zich aan te passen aan de wensen van het publiek en voorts te trachteu meer belangstelling te wekken voor deze categorie muziek, waardoor meer mogelijkheden zouden kunnen ontstaan, terwijl zij een ruimer gebruik zouden kunnen maken van de ook voor hen bestaande mogelijkheden om In den vreemde op te treden. In antwoord op vragen van het Tweede- Kamerlid Willems (P.v.d.A.) wordt ge steld dat voor bepaalde categorieën van amusementsmusici de vraag inderdaad is afgenomen. Voor andere categorieën is er sprake van een toenemende vraag Deze richt zich in het bijzonder op orkes ten en bands, die voor de jeugd aan trekkelijke muziek ten gehore brengen (beatbands). Vele traditionele orkesten van beroeprmusicl voldoen niet aan deze eis, zodat de arbeidsplaatsen worden bezet door Jeugdige musici, die hetzij als „amateur" werken, hetzij als semi- professional. Minister Roolvink geeft een overzicht van de voorwaarden waaronder buiten landse musici hier kunnen optreden. Voor een deel is men gebonden door Benelux- en E.E.G.-verdragen, die echter wederzyds werken. Voor het overige worden restricties toegepast die de Ne derlandse musici een bepaalde bescher ming bicden. Driehonderd spelletjes voor grote en kleine kinderen zijn verzameld ln „Wij spelen buiten" (uitgeverij Moraboe Flash). Opvallend is de bijzonder ple zierige aanduiding bij de vex-schillende spelen. In een oogopslag kan de lezer aan de hand van eenvoudige vignetjes zien welk soort spel hij onder ogen heeft. Een rustig spelletje voor in de kamer, een spel dat lichaamskracht vereist of een spel dat veel herrie maakt. Een leuk boekje speciaal voor hen die met veel kinderen te maken hebben zoals kleuterleidsters. De Maanman (Bruno en Zn. Utrecht) bevat veel uitstekend prentwerk in kleur naast beperkte tekst. Dit (pren ten) boek is kennelijk bestemd voor kinderen in de leeftijd van zes zeven jaar, maar de tekst kan door deze kinderen moeilijk gelezen worden, omdat hij wat te hoog grijpt. Hoe kan het kind er zich een voorstelling van maken, wat een krater is, een komeet en de standen van de maan? Daarom is het vooral een boek voor ouders, die de tekst als uitgangspunt willen nemen voor fantasierijke vertelsels uit „de vrije hand" voor hun eigen kinderen „Praktische wenken voor elke dag" staat er op de omslag van ,,Ons Kind" Uitgeverij Lannoo). Er staan inder daad wat bruikbare, ndet al te opvoed kundig-hoogdravende tips in maar het is allemaal zo beperkt niet meer dan 30 pocketbladzijden en dat is echt wat weinig voor één heel kinder jaar. Het zijn dan ook aardige boekjes om voor 48-jarigen „erbij te hebben" op zich hebben ze niet veel te beteke- J. J. G. Boot: Burgemeester in bezet tingstijd (Semper Agendo, Apeldoorn). Burgemeester Boot van Hilversum werpt de vraag op hoelang een burge meester in de bezettingstijd als burge meester kon aanblijven zonder „fout" te zijn. Zoals hij dat zelf, als burge meester van Wisch ln de Achterhoek waartoe ook Terborg en Varsseveld be horen heeft ondervonden, was dat 'n moeilijke zaak voor een burgemeester. De heer Boot bleef met naast zich een NSB-secretaris aan het bewind. Ds be zetter had niet ln ds gaten dat samen- De heer Hans de Roo, directeur van het Residentie-Orkest (links) neemt afscheid van de artistiek secretaris van het Residentie-Orkest en diens echtgenote. werking met de heer Boot in wezen het incasseren van tegenwerking was en toonde zich zeer met hem ingeno men. Hoewel door zijn NSB-secretaris op de vingers gekeken, kon burgemees ter Boot zeer actief aan het illegale werk deelnemen. Hij hield van de ge beurtenissen in die oorlogsdagen nauw keurig verslagen bij en al die wekelijk se en dagelijkse dagboekregels teza men vormen een zeer waardevol docu ment dat interessant en spannend wordt opgediend. „Oldenberg" eenakter De naam Barry Bermange zal bij radioluisteraars wellicht bekend zyn. De NCRV heeft ln de loop der jaren van lieni verschillende hoorspelen uitgezon den. Nu zal de televisie twee eenakters van zyn hond op het scherm brengen, die speciaal voor dit medium werden geschreven. Als eerste kan men van avond kyken naar „Oldenberg". Dit korte stuk wordt momenteel, sa men met een ander werk van Berman ge, gespeeld in het theatercentrum van Londen Een echtpaar besluit de kamer van hun overleden zoon te gaan ver huren, want zy hebben geld nodig. Met veel liefde maken zij de kamer in orde. zy zullen trachten de nieuwe bewoner- op t® nemen in hun gezinnetje en niet te behandelen als zomaar een huurder. Plotseling komt by hen evenwel de ge dachte op, dat hun toekomstige huis genoot wel eens iemand zou kunnen zyn van een ander ras. Vooral de naam Oldenberg roept by hen een wereld op. die zy verre willen houden van nummer 35, hun huls. ln hun straat. Heel fatsoenlijke mensen ontaarden daardoor ln neo-fascististen, met alle nare gevolgen van dien. (Nederland H - 31.05 uur) Dave Pike gast in Jazz met Jacobs Jazz met Jacobs gaat het vijfde seizoen ln voor de NCRV-televlsic. In deze uit zending zal naast Rita Reys, Pim Ja cobs, Ruud Jacobs, Wim Overgauw en Han Bennlnk de Amerikaanse vibrafo- nlst Dave Pike te gast zijn. Deze 29- jarige Amerikaan geniet in Nederland ai enige bekendheid. Hy kwam hier onlangs op een Euro pees toxirnee, die hij in oktober 1966 in Beriyn begon. Acht jaar oud begon hij piano en slagwerk te studeren. Drie jaar later was hy slagwerker bij het Detroit Junior Symphony Orchestra en op 12-jarige leeftijd stichtte hy een eigen Dixieland Band, die veel optrad op schoolfeesten. Een jaar later ver huisde hy naar Los Angeles en begon een Rook 'n Roll Band. waarin hij plano en slagwerk speeiae. Toen hy 14 jaar was bespeelde hij de vibrafoon en sinds dien heeft hij met vele groten in de wereld van de jazz samengewerkt. Bo vendien zijn veel grammofoonplaat opnamen van hem verschenen. Onlangs vertrok hy weer naar de Verenigde Sta ten, maar hij heeft het voornemen terug te keren naar Europa, om zich hier voorgoed te vestigen. (Nederland n - 19.28 uur) De film van vanavond Onder regie van niemand minder dan John Huston en niet Katherine Hep burn en Humphrey Bogart in de hoofd rollen werd in 1951 C. S. Foresters roman „The African Queen" verfilmd. Het Is het verhaal van de zuster van een door de Duitsers vermoorde zende ling en de onbehouden kapitein van een klein stoombootje „The African Queen" op hun uitputtende en ge vaarvolle tocht door de binnenlanden van Duits Oost-Afrlka naar de kust. De oerwouden zitten vol gevaren, waar van de Duitsers de geschiedenis speelt zich af gedurende de eerste wereldoorlog nog niet eens de ergste zijn. Op prachtige wyze brengt Huston de groeiende affiniteit bussen zijn twee zo totaal verschillende hoofdfiguren zy een preutse vrijster, hij een avonturier met de bekende blanke pit onder de ruwe bolster ln beeld. Langzaam aan ook slaat hun passieve houding enig doel het vege lijf te redden - om in verontwaardiging over het ge drag der Duitsers en zij besluiten op hun eigen wijze terug te vechten. Katherine Hepburn en Humphrey vul len vrijwel de gehele film alleen het scherm, zonder dat ook maar één mo ment de aandacht van de toeschouwer verslapt, geen geringe acteerprestatie. De enige die naast dit tweetal en hun primitief stoombootje nog enigszins aan bod komt is Robert Morley als de zen deling, die al snel de dood ontmoet. „The African Queen" is een machtig avonturenverhaal met haarscherpe ka raktertekening en kan in Hustons oeu vre ln een adem worden genoemd met films als „Asphalt Jungle", „Treasure of de Sierra Hadre", „Key Largo" en „Moulin Rouge". (Nederland I - 20.85 uur). Claude Helffer solist hij Residentie-Orkest DEN HAAG De Franse pianist Claude Helffer ls op 8 november solist op het concert van Het Residentie-Or kest in de Kurzaal. Hij zal de solopartij vertolken van Bachs planoconcert in d en van Milhauds Carnaval d'Aix. Het programma van dit concert, dat wordt geleid door Willem van Otterioo, ver meldt voorts de Symfonie nr. 94 („Met de paukslag") van Haydn en het Con certo gros so op 6 nr, 6 van Hëndel. Russisch Orthodoxe Kerk over geloofsvrijheid; met generaal-majoor Lapigin, commandant van een tank divisie, enz. Er werden filmopnamen gemaakt van het militaire vertoon, dat zich dagelijks afspeelt tijdens het aflossen van de wacht op het Rode Plein in Moskou en men filmde in een autofabriek, op een staatsboerderij en in een Moskous theater tijdens de repetitie van het spel „Optimistische tragedie", een toneelstuk over de revolutie. In deze KRO-documentaire komt duidelijk het verschil naar voren tussen de officiële regerings leuzen, waarin de viering van de vijftigste verjaardag van de revolutie wordt aangemoedigd, en de werke lijkheid. „Why do you want to film that?" It has nothing to do with the revolu tionDat was een van de vaak gehoorde kreten van de tolk en „coör dinatrice" die de KRO-filmploeg bij hun werk begeleidde. Wanneer haar werd uitgelegd dat ook oude mensen en oude huizen karakteristiek zyn voor een film over het Rusland van van daag, werd dat weggewuifd met de op merking dat al te veel arbeidsters in een autofabriek waren gefilmd en te veel krotten, zodat het vast een zeer slechte film over de Sovjet-Unie zou worden. GEEN VRIJHEID Na in Nederland twee extra-dagen te hebben gewacht op visa arriveerde het team op 6 september in Moskou. Het Russisch persbureau Novosti had tegen betaling in dollars beloofd te zullen helpen met het organiseren van alles wat men wenste. Weken tevoren waren lijsten met personen en locaties inge diend, die het team wilde interviewen of filmen. En weken tevoren waren er bij de KRO telexberichten uit Rusland binnengekomen dat een aantal van de te interviewen personen in september „out of town" of „not feeling" waren. Tóch is de samenwerking met Novosti best meegevallen, de coördinatrice was natuurlijk bij ieder interview en maak te ijverig aantekeningen van alles wat dc Russische zegslieden te vertellen hadden. Geïnterviewden, die Duits spraken, werd opdracht gegeven in het Russisch te antwoorden of in het En gels. Ook werden alle shots genoteerd, maar zelden werd er direct iets ver boden. Dat gebeurde alleen in Lenin grad, toen de cameraman bruggen over de Neva wilde filmen. De tolk zag zich. toen genoodzaakt zeer hardhandig te gen het statief te duwen. Naast de gecoördineerde uitstapjes naar Lehingrad (in één dag heen en weer), naar een militair kamp 100 km buiten Moskou, naar een staatsboerderij en naar de te interviewen personen was het team binnen een straal van 30 km vrij om te filmen wat men wilde. Meestal namen de mensen weinig no titie van hen. Eigenlijk ook niet in een meer afgelegen straat waar het team op een soort arbeidsmarkt stöotte. Ze wandelden er rustig heen en filmden er een paar minuten tot er moeilijk heden ontstonden met een van de orde bewaarders. OOK SCEPSIS Op de vraag wat voor zin het heeft vijftig jaar na de oktoberrevolutie in 1917 er nog aandacht aan te schenken, antwoordt Henk Neuman: „De herden king van de revolutie wordt ook in de Sovjet-Unie met gemengde gevoelens tegemoet gezien. Er is veel kritiekloze geestdrift, er is ook scepsis en een ge voel van onbehagen over wat allemaal had kunnen worden gerealiseerd en wat niet is gebeurd". Desondanks gelooft hij, dat een terugblik op 1917 en een reportage van de Sovjet-Unie nu nög alle zin heeft. „Er zit, om te beginnen een stukje ge schiedenisfilosofie in. De meesten her inneren zich van 1917 alleen die okto berrevolutie, maar vergeten de fe- bruarirevolutie, het mislukte Mornilov- avontuur en de eerste valse start van de Bolsjewisten en het daarop volgende ontstaan van de Sovjet-Unie te zien als de noodzakelijke uitkomst van een langdurig historisch proces. Men ziet over het hoofd, dat het gemakkelijk anders had kunnen lopen en dat de Sovjet-Unie misschien voor dertig pro- NEDERLAND I STER (Reclamcuitzendingen om 19.03, 19.56 en 20.16 uur) NTS 18.55 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.07 nur: Schateiland, t.v.-serie (kleurentelevisie) 19.32 uur: Panoramiek 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Zendtijd Politieke Partijen (CHU 20.30 uur: Uitzending Stichting Socutera HILVERSUM I VARA 21.50—22.15 uur: Trammelant in Loeren aan de Hor, luister spelserie 22.55—23.55 uur: De grote verzoeking van Sint-Antonius, Radioprogramma 20.35 uur: African Queen, film 22.35 uur: Tweede journaal 22.40 uur: Sluiting NEDERLAND II STER (Reclameuitzendingen om 20.16 en 22.11 uur) NTS 18.55 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort NCRV 19.03 uur: Vidocq, t.v.-serie HILVERSUM II NRU 20.20—22.20 uur: NederlandJoego slavië, voetbal 22.40—23.55 uur: Iks - een sprong in het duister, amusements programma 19.28 uur: Jazz met Jacobs, jazzmuziek NTS 20.00 uur: Journaal NCRV 20.20 uur: Gevraagd, sollicitantenprogr. 21.05 uur: Oldenberg, t.v.-spel 21.50 uur: Rekening en verantwoording NTS 22.15 uur: Tweede Journaal 22.20 uur: Sluiting RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00. 8.00, 11.00, 13.00, 16.00. 18.00, 19.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 12.30. 18.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM III: heel uur vanaf 9.00 Elk HILVERSUM II (298) NCRV: 18.00 Gram., 18.30 Nieuws, 18.45 Actual., CVK: 19.00 Gerei, kerkd.; NRU: 19.45 Joego-Slavlsche volks muziek, 20.20 Reportage interland voetbal- dstrljd Nederland—Joego-Slavlë, 22.20 24.00—1.00 Woensdagnacht onder de BRUSSEL Nederl. (324) 18.00 Nleu Amusementsmuziek,, 20.00 idem, 21.If 22.15 Serenade, 23.40 Nieuws. ■genwljdtng, 9.00 Klass. muziek, 9.40 dlo, 10.00 Voor de kleuters, 10.10 Ar beidsvitaminen, 12.00 Klass. pianomuziek, tuinbouw, 12.35 ars, 13.00 Nieuws, ïzlek, 14.00 Kerkorgelconcert, rs. 13.10 Journ., enst van de Paus, klankbeeld, eken, 16.00 Nieuws, 16.02 Lezing, ing, 17.00 Voor de jeugd, 17.31 12.50 Variant, radio-snelbuffet, 13.30 Nederl. knalmuziek, Netty Rosenfeld, 15.00 Nieuws, 15.02 Where the action is. 16 00 Nieuws, 16.02 Platenshc.w v.d. tieners, 17.00 Nieuws, actual., 17.07—18.00 Verzoekplaten. VERONICA (192) 6.00 Ook goeiemorgen, 9.00 Muziek terwijl u werkt. 10.00 KoIIletUd, 11.00 Kookpunt: Hulsvrouwenverzoekprogr., 12.00 Muziek bij de lunch, 14.00 Van concert zaal tot jukebox, 15.00 Speciaal programma voor alle zieke vrienden van Veronica, 16.00 Donderdagmiddagparade. BRUSSEL Nederl. (324) 12.00 Nieuw», 12.03 Amusementsmuziek, 13.20 Tafelmuziek, 14.03 Pianomuziek, 14.15 Amusementsmuziek, 16.09 idem, 17.15 Orgelmuziek, 17.30 Koormuziek. Samenvatting interlandvoetbal De NTS zendt vanavond van 22.85 tot 22.45 uur op Nederland I een samen vatting uit van de interlandvoetbal wedstrijd Nederland Joego-Slavië, dlo in liet Feijenoordstadion ln Rotterdam wordt gespeeld. In verband hiermee wordt het laatste journaal van 22.45 tot 22.50 uur uitge zonden, waarna nog een samenvatting volgt van de in de ochtend van die dag uit te zenden rechtstreekse reportage uit de Sovjet-Unie. Dui 1st- documentaire over katholicisme in Nederland (Van onze correspondent HILVERSUM. De Westdultse televi sie gaat binnenkort aandacht besteden aan het katholicisme In Nederland. In het programma „Kreuzverhör" van Hannover, komt op 7 november tussen acht en tien uur de bisschoppeiyke vicaris R. Kopen O.F.M. van het bisdom Haarlem aan het woord. Pater Koper is uitgekozen, niet alleen omdat hy goed op de hoogte is van de toestand ln Nederland, maar ook omdat hij zeer goed Duits spreekt. Hy is docent geweest te Munster. ln „Vijftig jaren later" voert Henk Neuman gesprekken met tal van vooraanstaande Russische personen. Hier is hij in gezelschap van generaal-majoor Lapigin, commandant van een Russische tankdivisie. Links op de foto de cineast van het K.R.O.-team Pim Korver. cent het produkt is van ideologisch be raad en zeker voor 70 procent van toe val en improvisatie. Maar er is meer. Het jubileum is in zekere zin ook een mijlpaal voor de Russische communistische partij. In de chaos van 19181919 heeft ze orde ge schapen. In het grote en ongezeggelijke Rusland heeft zij 50 jaar de macht ste vig in handen gehouden. Dat de nacht merrie van het Stalinisme mogelijk is geweest en er thans vormen van onvrij heid bestaan, die de vooruitgang alleen maar kunnen hinderen, doet geen af breuk aan het feit, dat de oktober revolutie de belangrijkste politieke ge beurtenis is geweest, die onze eeuw tot dusver heeft opgeleverd. Vandaar dat het zin heeft daar aandacht aan te schenken. „HALF A SIXPENCE" Patricia vervangt Jenny Arean rVan een onzer verslaggever*) ROTTERDAM Necrlands hipste zangeresje Patricia Paay zal in de mu sical „Half a sixpence" die de NCRV-tv In vier afleveringen op het scherm zal brengen in het derde deel de rol overnemen van Jenny Arean, die elders verplichtingen heeft. Patricia speelt dan een arm meisjè, dat verliefd wordt op een welgestelde musicus en daarmee in het huwelijks bootje treedt. Regisseur Paul Cammer- man is attent gemaakt op de achttien jarige Patricia door tekstschrijver Pie- ter Goemans. Een in allerijl gehouden camera-test viel positief uit. De defini tieve opnamen voor de musical wor den deze week in Amsterdam gemaakt. Binnenkort komt van Patricia een nieuwe plaat uit: „Wat moet ik doen?" en „Love-in". Haar platenmaatschap pij verbond aan de single een kleine prijsvraag. Wie het meest originele idee instuurt voor wat Patricia nu wer kelijk moet doen, mag een hele dag op stap met het zwartharige zangeresje. Het succes in het vorige seizoen van het programma „Ja nee geen mening" is voor de VPRO aanleiding geweest deze vaak boeiende botsing van meningen ook in de komende maanden op het scherm te brengen. En als het er juist zo toegaat als gister avond doping voor wielrenners en strengere straffen voor zedendelicten valt er nog menig interessant t-v.-uur te beleven, al zouden we wensen dat dc presentator een klein beetje meer met zün onderwerpen en de voor- en tegenstanders meeleefde. Het schakelprogramma met als kern „Twente en de textiel" was o.i. tech nisch overbodig. Er werd druk gescha keld tussen Almelo, Enschede en Am sterdam, maar het programma had aan inhoud beslist gewonnen als men alle gespreksdeelnemeis in één zaal had ondergebracht. Het succes met het schakelprogramma ter gelegenheid van de jongste verkiezingen is nog geen garantie voor het succes van andere t.v.-evenementen in deze geest. De omroepdwergen gisteravond was de NVSH aan de beurt hebben tot nog toe geen blijk gegeven van de nood zaak tot bet uitzenden van hun t.v.- of radioboodschappen. Mevrouw Zelden- rust-Noordanus had gisteren voor de camera's plaatsgenomen in gezelschap van haar pijprokende echtgenoot. Er werd wat been en weer gepraat en de kijkers werden vergast op enkele film beelden van het congres „Sextant" in Amsterdam. Ouwe koek dus. Zou het niet veel actueler zijn geweest in te haken op bijv. de jongste zitting van de Haagse gemeenteraad, waarin de door publikatics zo beruchte A.P.V. aan de orde kwam? Tenslotte heeft de NVSH met enkele aanverwante or ganisaties zich enige tijd geleden heftig tégen deze nieuwe A.P.V. opge steld. Het is maar een vraag. Tenslotte Jaap van der Merwe: we blij ven onze bezwaren herhalen; Van der Merwes teksten zijn goed, zéér goed zelfs. Hij maakt alleen de fout ze voor een deel althans zelf te pre senteren. VDM.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2