Grote belangstelling voor jachthaven aan Noorderhem Nakomertjes van Moeder Natuur Wilde schaatstochten" ook nu weer punt van gesprek PAGINA 3 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 30 OKTOBER 1967 MEERBURG-PAROCHIE NAM AFSCHEID VAN MISSIONARISSEN Gisteren, op het feest van Christus Koning, is er het plechtige afscheid en uitreiking der missiekruisen aan twee parochiezonen van de Meerburgkerk, de paters Frans van der Poel ofm en Theo Pieters scj en de medebroeders de fran ciscanen Silvanus van Rooy, Lando Tij link en Rufus Schjjns. Tientallen pries ters woonden deze plechtigheid bij. Om 5 uur werd door de Provinciaal der Franciscanen de vlce-provinciaal van «le paters van het H. Hart samen met de missionarissen de H. Eucharistie ge vierd. Door het koor der fraters Fran ciscanen werden samen met de gelovi gen de vaste gezangen van de H. Mis uitgevoerd. Het parochiële dames- en herenkoor zong, onder leiding van de heer Goddijn de wisselende gezangen en het Missielied. De predikatie werd gehouden door 'n klasgenoot van de missionarissen. Hij bracht naar voren dat missie een moei lijke taak is omdat men niet alleen een ,,door God gezondene" is, want dan is het niet moeilijk, maar men komt ook ,,uit de mensen genomen" en men komt uit het westen, waar luxe is en ka pitaal. De volkeren waar men komt we ten dit en preekt dan maar eens de boodschap van Christus over liefde en de soberheid. De predikant besloot met de gedach te dat wij niet iets leren aan de missie, maar dat deze uitzending ons iets leert n.l. met hart en ziel te werken aan de opdracht van Christus, wil men in de missie recht hebben om te spreken. Na de preek werden de benoemings brieven voorgelezen, de missiekruizen gewjjd en door de provinciaal der Fran ciscanen aan Frans van der Poel en zijn medebroeders uitgereikt, terwijl de vice-provinciaal der pater van het H. Hart dit deed aan pater Theo Pieterse. Hierna werd het H. Misoffer voortge zet en zong het koor der fraters Fran ciscanen aan het eind het Zonnelied. Op het priesterkoor hadden plaats ge- Van links naar rechts: Sjef Schijns (Maastricht) Wim de Rooy (Haar lem), Frans v.d. Poel (Zoeterwou- de), Theo Pieterse (Zoeterwoude), Felix Tydink (Hengelb). nomen pastoor J. Kragtwijk, rector Campfens en kapelaan v.d. Plas. Na afloop was er voor de zeer vele parochianen en andere belangstellenden, onder wie zich ook burgemeester J. H. Detmers van Zoeterwoude bevond, ge legenheid om afscheid van de missiona rissen te nemen, waarna er in de pasto rie van de Meerburg een ontmoeting met de priesters plaats vond. Pater Frans van der Poel vertrekt a.s. donderdagavond om 12 uur naar Bra zilië en pater Theo Pieterse op 17 no vember naar Chili. Bromfietser gewond Op de hoek Mauritsstraat - Molen straat te Leiden is gistermorgen een 18-jarige bromfietser uit Leiden aan zijn rechterbeen verwond geraakt bij een botsing met een personenwagen. Het ongeluk ontstond, doordat de jon gen geen voo.rrang verleende- Het slachtoffer moest naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht. Auto gestolen In de nacht van vrijdag op zaterdag is een grijze Opel Rekord 1963 van 't Utrechtse Veer gestolen. De wagen, die slotvast dicht was, draagt als ken teken JH 16 - 92. In de nacht van donderdag op vrijdag is uit een geparkeerde auto aan het Pieterskerkplein een reserve-band ge stolen. Het merk van de wagen is Renault Dauphine. Onder invloed BELHAMELS AANGEHOUDEN Op het Stationsplein te Leiden heeft de politie vannacht drie landarbeider uit Voorhout (resp. 18, 19 en 18 jaai'. aangehouden, die onder invloed van sterke drank 4 fietsen en een brom fiets hadden vernield. Tegen de jon gens is proces-verbaal opgemaakt. Zuid-Hollands Jongeren Parlement naar Leiden Het Leids Jongerenparlement komt op donderdag 2 november om acht uur 's avonds in de Raadszaal van het Stadhuis bijeen om een nota van het Zuid-Hollands Jongerenparlement, dat op 11 november in Leiden zal verga deren, te bespreken. De nota heeft betrekking op de sociaal-economische samenwerking met de - ontwikkelings landen. Het dertien punten tellende stuk over het actuele onderwerp zal ongetwijfeld veel stof tot discussie leveren. VOORSCHOTEN GEEN DOORGANG VERLEEND Op het kruispunt Veurseweg-Karel Doormanlaan werd zaterdagmiddag om 14.30 uur een bromfietser aange reden door een personenauto, die de op het fitespad rijdende bromfietser geen doorgang verleende en bij het afslaan afsneed. De bromfietsbestuur der, J. P. J. uit Den Haag, liep daarbij een flinke wond op aan 't scheenbeen en werd naar het ziekenhuis „Sint- AntoniuShoeve" te Voorburg overge bracht. ADVERTENTIE Erkend dealer' r-, ItbéUe oupphose* ftfa/HiëcJke Stationsweg 22 Breestraat 126 Haarlemmerstraat 158 OOK URSULINEN IN MODERNE KLEDING De zusters Ursulinen, die in Hazers- woude-Groenendijk een klooster bezit ten, zullen binnenkort hun klederdracht veranderen in een eenvoudige, doch smaakvolle kleding. „Weet u, dat de klederdracht van de kloosterzusters ge groeid is vanuit de middeleeuwen? Wel nu, in deze tijd van snelverkeer, sociale werkzaamheden, aanpassing aan werk milieu enzovoort, kon men niet langer aan deze klederdracht blijven vasthou den. Religieus zijn is men tenslotte van binnen uit en dit moet niet van buitenaf worden opgelegd". Aldus de overste der zusters Ursulinen, zuster Maria Simona, die de hoop uitspreekt „in deze hernieuw de kleding de taak als religieuzen met eenzelfde élan en totale beschikbaar heid met des te grotere vruchtbaarheid te mogen voortzetten". REÜNIE MET MUSICAL VAN HAANSTRASCHOOL Dat Moeder Natuur voor verrassingen kan zorgen ls voor Nederlanders een bekende zinsnede, waarbij velen misschien hun schouders onverschillig ophalen. In het weekeinde heeft men de verschillende kuren van haar leren kennen: storm en zware regenval worden plots afgewisseld met een vroiyk schijnend zonnetje, dat ech ter de herfstkoude niet mocht verdrijven. De weergoden zijn dikwijls niet gunstig gezind en schoppen vaak de weekendplannetjes in de war, zodat men zich binnens huis moet proberen te vermaken. Niet alleen het weer is wel eens van slag, maar ook de natuur. Onze fotograaf verraste in een sloot achter de Meerburgkerk aan de Hoge Ryndijk te Zoeterwoude een moeder eend met tien Jongen (4 witten en 6 gespikkelden), die waarschijniyk op een laat tijdstip de lente in haar hoofd heeft gekre gen. Gelukkig is de trotse moeder, die haar kuikens met grote nauwkeurigheid ln het oog houdt, niet alleen in de sloot. Nog drie eenden waaronder een woerd, assisteren haar bij de verzorging van haar plulmlge kin deren. Ook de omwonende mensen vertroetelen de jonge eenden, die een harde opvoeding ondergaan, want het gure weer en een gemis aan lekker mals kroos gaat hen niet In de koude veertjes zitten. Ook het gevaar van hon gerige ratten, die een lekker eendeboutje niet veraipa- den, ligt op de loer. Toneelgroep „HillegonT deed Flora lachen met „Vader heeft een bok geschoten" B. Homan Free en F. Drost schrevenvingen de dames een prachtig najaars- samen een koatelflk biyspel in drie be drijven: „Vader heeft een bok gescho ten", waarmee de toneelgroep „Hille- gom" zaterdagavond J.l. zo'n 300 bezoe kers (sters) méér dan geamuseerd heeft. Voorzitter H. Seysener heette het pu bliek welkom op deze eerste toneelavond van deze groep. Daarna kwam het elftal spelers voor het voetlicht. Piet Marijnls als Pa Jansen overtrof zichzelf. Hij had zich een edelman- spraakaccent aangemeten, hield dat kon- sekwent vol en was 'n lust hem bezig te zien. Mevrouw C. Noordermeer als zijn echtgenote was vooral goed op dreef in semi-ernstlge passages; uitste kende rolkennls stelde haar ln staat het accent op mimiek te leggen. Mej. .B Otte (Puk) is ook zo'n oude routlnlère, De Haanstraschool aan de Vliet te Leiden, het opleidingsinstituut voor kleuterleidsters, heeft zaterdagmorgen haar poorten opengesteld voor ruim 350 reünisten uit alle delen van 't land. De oudste deelneemster aan deze reü nie was de 94-jarige mej. Perné. De Stadsgehoorzaal was de gehele dag afgehuurd om de oud-leerlingen een onvergetelijk feest aan te bieden; ook de reünisten hadden echter een ver rassing. 's Morgens schonken zij het bestuur van de school een wandkleed. Om twaalf uur volgde een lopende lunch en voerden leerlingen in de grote zaal de musical „Spiegelbeeld" op, die met groot enthousiasme - werd gevolgd. Na afloop volgde een ®thé- dansant, terwijl in de benedenzaal het schoolbestuur recipieerde. WATERSPORTVERENIGING „BRAASSEMERMEEER" Dat de activiteiten van de watersportvereniging „Braassemermeer" in de laatste jaren een stimulans zijn voor de leden om hun belangstelling te tonen, bleek wel op de buitengewone algemene ledenvergadering, welke onder voorzitterschap van de heer E. R. Behrend in .,De Woelige Baren" te Roelofarendsveen werd gehouden. De voorzitter kon nl. het welkom toe roepen aan bijna honderd leden enthousiaste leden blijkens de geanimeerde besprekingen, welke tijdens deze vergadering over allerlei onderwerpen de revue passeerden. Daar was natuurlijk in de eerste plaats de niet aflatende belangstelling voor de steeds meer werkelijkheid wordende jachthaven annex clubhuis aan de Noorderhem. Hoe meer dit complex zijn voltooiing nadert, des te groter wordt de belangstelling van ieder, die een bezoek aan het terrein heeft gebracht. De voorzitter zei in zijn openings woord bijzonder dankbaar gestemd te zijn over dit meeleven en deelde mee, dat zaterdagmorgen indien het weer geen spelbreker zou worden de nieuwe seinmast, welke- door een drietal leden is geschonken, per tjalk over het Braassemermeer naar de Noorderheh zou worden gevoerd om een plaats bij het clubhuis te krijgen. Financieel verslag Verder deed de voorzitter beknopt financieel verslag over de periode vanaf 1 oktober en deelde o.a. mede, dat de kosten van de bouw tot nu toe alle zijn betaald. Er is evenwel nog veel meer geld nodig, waartoe bij de Coöp. Raiffeisenbank te Oudewetering een crediethypotheek is opgenomen. Hoe minder daarvan gebruikt wordt, des te beter natuurlijk. De beneden verdieping van het clubhuis wordt op het ogenblik voorzover de werk zaamheden zulks toelaten ook ge bruikt voor berging van kleinere .schepen, hetgeen weer liggelden op brengt Een voorzichtige raming, al dus de voorzitter, is dat bij zuinig beheer wel aan de verplichtingen zal kunnen worden voldaan. Dit mede dank ril t feit, dat aan da heer Korf wagen alleen de prijzen van verwerk te lonen en de kostprijzen van mate riaal behoeven te worden vergoed. De vragen, welke door de leden over een en ander -toerden gesteld, konden door de voorzitter naar ge noegen der vergadering worden be antwoord. Entreegeld Na breedvoerige discussie werd voorts besloten van nieuwe leden na 28 oktober een entreegeld te heffen van 100,-, dit om om hen eniger mate mee te laten delen in de kosten, die jachthaven en clubhuis in de af gelopen jaren vergden. Aangezien volgend jaar het gouden bestaansfeest der vereniging zal wor den herdacht, terwijl tevens de offi ciële opening van jachthaven en club huis zal plaats hebben, werd een com missie van voorbereiding benoemd, waarvoor allereerst werden aange zocht de heren P. Goudriaan, M. Koo- pel en A. Hasselman. Deze heren zul len nog andere leden aanwerven om de commissie zo veelzijdig mogelijk te doen zijn, natuurlijk in nauwe sa menwerking met de verenigingsvoor zitter. Voorafgaande aan de uitreiking van de prijzen der onderlinge wedstrijden, deelde de voorzitter mede, een wissel beker beschikbaar te stellen voor de Solo-wedstrijden, welke op het Braas semermeer worden verzeild. Verder zei hij, dat de organisatie der wedstrijden in de toekomst wel een geheel andere vorm zal gaan krijgen doordat men in het Verbond wil komen tot grotere spreiding van de wedstrijden, zodat niet elke ver eniging met een twintigtal klassen zal opgescheept zitten. De Westeinder en Braassemer zullen ingeschakeld wor den voor meerdere wedstrijden op verschillende weekends, waardoor de Braassemweek als zodanig waarschijn lijk komt te vervallen. Dat de Braas semer thans eveneens is ingeschakeld bij de organisatie der kampioenswed strijden, kon de voorzitter van harte toejuichen. Voor de organisatie der onderlinge wedstrijden werd een commissie uit de leden benoemd, welke de wed strijdsecretaris, dr. F. C. de Vos, zal kunnen bijstaan. Hierin werden be noemd de heren A. R. Manuel, A. Hasselman, P. Goudriaan en P. E. Stolp. Prijsuitreiking Dr. F. C. de Vos reikte hierna de prijzen uit aan de winnaars der on derlinge wedstrijden in het afgelopen seizoen. Dit zijn in de Valkenklasse: 1 Berkhout; Schakelklasse: 1 Hassel man (wisselbeker), 2 Bulk Jr.; de Nero-wisselbeker ging voor de tweede maal naar de heer Bulk Sr.. terwijl de prijs in de handicapklasse voor de overige deelnemers werd veroverd door de heer J. E. A. Zeeman, 3e Ten Hoopen, 4e Koopel. Hierna werden door de voorzitter vrijwilligers gevraagd voor werk zaamheden bij de verdere inrichting van het clubhuis, waarvoor zich een 25-tal personen opgaf. Evenals elk ander agendapunt vroeg ook de rond vraag tal van besprekingen van di verse aard, waarop de voorzitter ieder naar genoegen kon beantwoorden, zo dat het alweer laat was toen de voor zitter onder grote dank de vergade ring kon sluiten, nadat hem door een der aanwezigen dank was gebracht voor zijn voortreffelijke leiding en het bestuur voor de vele werkzaam heden voo* de leden. Wethouder Sannes bood namens het gemeenteebstuur een wandkleed aan en een vertegenwoordiger van 't Ned. Instituut voor Kleuterleidsters in Den Haag verraste met het aanbieden van een presenteerblad. Na een voortreffe lijk diner verzorgden de reünisten zelf een cabaretvoorstelling. De leerlingen half hadden in hotel Zinger te Noord- wijk een slotfeest. BURGEMEESTER Q. WAVERIJN VAN KOUDEKERK BENOEMD TE MAARSSEN Met ingang van 16 november 1967 is benoemd tot burgemeester van Maarssen de heer Q. Waverijn met toekenning van gelijktijdig eervol ont slag als burgemeester van Koudekerk aan den Rijn. De heer Waverijn, die 41 jaar is, is sinds 1959 burgemeester, tevens secretaris van Koudekerk aan den Rijn. Hij is Nederlands Hervormd en lid van de C.H.U. Tijdens de ambtsperiode van burge meester Waverijn is onder zijn geestdrif tige leiding zeer veel tot stand gebracht. Er werden 400 hulzen gebouwd, waar van 174 woningwetwoningen, het bejaar dencomplex „Poelgeest" en een winkel centrum. Door middel van de grootscheepse „burgerzln"-aktie kwam een zwembad tot stand. Voorts tennisbanen, een nieu we alg. christelijke kleuterschool en een lagere school, een riool-zuiverings installatie, de verbetering en verbreding van de Hogewaard, een aula op algemene begraafplaats, verbouwing van de oude openbare school tot bedrijfsruimte voor gemeentewerken, de vernieuwing van de brug, de aanschaffing van een brand weerauto en een roltrommel-vuilnisauto. Een nieuw bestemmingsplan werd goed gekeurd; de krotopruiming werd degelijk uitgevoerd. Het verenigingsleven werd geanimeerd door een aantal nieuwe De samenwerking van de burgemees ter met de wethouders en de gemeente raad en met de gehele bevolking ls voor treffelijk geweest. Het is daarom met weemoed, dat Koude kerk van zijn enthousiaste en dynami sche burgemeester afscheid gaat nemen. verlevendigen. Mej. J. Marijnis speelde een bijrol: het 26-jarlge „deftige" meisje Hen. Dat er van een bijrol meer kan uitgaan, dan de tekst zou doen vermoe den, daarvoor stond zy borg. Cock Sey sener speelde met alle vrymoedlgheid de aangeschoten Joop: vrij en frank. De heer Dirk Schrama als boerenknecht was een boer ten voeten uit. De heer A. de Wagt bracht een natuurgetrouwe uitspraak van het platteland over de Bü hne. Joop Seysener kroop in de huid van de plattelandsburgemeester, terwyi zijn vrouw Clea (mevrouw A. de Haas-De Vries) relief aan haar rol gaf op niet mis te verstane wyze. De spelers hadden moeten wachten tot 't schaterlachen verstomd was, maar dat Is by volg. opvoeringen (Bloemswaard) gemakkeiyk te verhelpen onder de des kundige regie van de heer H. de Wagt, die met recht trots kan zyn op zyn to neelgroep „Hillegom". Grimeur W. A. Hoppezak uit de Sleutelstad zorgde voor gedaantewisseling. Tegen 11 uur ont- ZOETERWOUDE Aansluitend aan de kinderboekenweek wordt van 3 t.m. 5 november onder auspiciën van het oudercomité Stichting E.K. Scholen in de Aloyslusschool een kinderboeken-tentoonstelling gehouden. Aan het begin van het leesseizoen kry- gen de ouders een uitstekende gelegen heid kennis te nemen van het goede kinderboek. Voor het nabye Sint Nlco- In het oudercomité van de kleuter scholen „Hummelhof" en Zonnegaarde en de St. Aloyslus- en H. Hartschool zyn een 16-tal personen gekozen. Op de eerste byeenkomst werd het dageiyka bestuur als volgt samengesteld: voorz. A. Paardekoopersecr. C. Straver; pen ningmeester: mevr. J. A. van Veen-de Boer. Succesvolle npaanveek Ook dit jaar ls de Ralffelsenweek een groot suc ces geworden. Aangemoedigd door de reclamecampagne en de aangekondigde presentjes brachten 1338 spaarders een bezoek aan de bank om duar bedragen te storten. Hieronder was een record aantal van 64 nieuwe Hpaarders. Totaal werd ln deze week 153.013 op de spaar bank gestort. Ook dit bedrag betekent een nieuw record Ondanks de wat te ruggelopen conjuctuur bestaat dus In Zoeterwoude nog een grote spaarzin. JAARVERGADERING MERENDISTRICT Officiële erkenning De kwestie der z.g. „wilde" tochten, die in de laatste jaren op enkele plaatsen in Zuid-Holland werden gehouden en die reeds enige malen een onderwerp van bespreking vormden op de vergaderingen van het Meren-districht Zuid- Holland, was ook afgelopen zaterdagmiddag in de jaarvergadering, gehouden in „De Woelige Basen" te Roelofarendsveen, weer het voornaamste punt van gesprek. sturen en andere openbare lichamen". Een en ander lokte langdurige be sprekingen uit, waarbij de voorzitter zei gaarne te zullen zien, dat vereni gingen, die voor het houden van kleine tochten voelen, zich bij het Merendistrict zouden melden. In een daarna te houden vergadering zou men nader kunnen vaststellen op welke voorwaarden die tochten kun nen worden gehouden. Daarbij werd evenwel opgemerkt, dat in het ver leden dergelijke tochten vooral wer den georganiseerd door niet-aangeslo- ten verenigingen of particulieren, die maar „even" een organisatie stichtten tot het houden van In betref fende plaatsen bestaat hierover wei nig animo tot samenwerking onder de burgemeesters, terwijl een vergun ning voor dergelijke tochten in de regel niet wordt gevraagd. De voorzitter, burgemeester P. M. F. Smolders, deelde naar aanleiding van een vorig jaar gedane toezegging mede, dat hij t.a.v. dit punt contact had opgenomen met de ijsclubs in Nieuwkoop-Noorden. Daaruit was ten slotte wel déze overeenkomst bereikt, dat z.g. „wilde" tochten geen concur rentie zullen inhouden voor het Me rendistrict. Dergelijke tochten kun nen b.v. wél worden georganiseerd wanneer de ijstoestand zodanig is, dat wél op kleinere sloten en vaarten kan worden gereden doch de ijstoe stand nog geen gelegenheid biedt voor het houden van de Molen- en/of Merentochten. Worden deze eenmaal gehouden, dan dienen de betreffende ijsclubs daarmee rekening te houden. In dit verband attendeerde de heer H. Kolff. secretaris van het Gewest Zuid-Holland van de KltfSB, die na mens deze organisatie deze vergade ring bijwoonde, op een bericht in „IJsberichten" over „Erkenning van Tochten". Daarin heet het: „De ge westelijke Technische Commissie heeft aan het bestuur voorgesteld een „in ventarisatie" te houden van de ijs tochten, welke in Zuid-Holland, ijs en weder dienende, kunnen worden georganiseerd. Aan de hand van de gegevens, waarover de commissie de beschikking heeft, zal een advies wor den aangeboden om aan bepaalde met name te noemen tochten een officiële erkenning te verlenen. Alleen voor het houden van deze tochten toestem mingen af te geven en hierbij mede werking te vragen van gemeentebe- Conclusie Als conclusie van alle betogen werd tenslotte als vaststaand aangenomen, dat de KNSB hier regelend dient op té treden, zodat dez.e kwestie zeker een onderwerp van bespreking zal dienen uit te maken van de vergade ring van het Gewest Z,H. op 11 no vember en op de in het voorjaar te houden vergadering van de KNSB. De Toercommissie van het Gewest en die van de KNSB dienen zo spoedig mogelijk met een goede reglemente ring dienaangaande te komen, want een energieke aanpak ls de enig mo gelijke oplossing. Districtsindeling Ook de nieuw voorgestelde districts indeling, waarbij het Bolleiv- en het Merendistrict tot één district worden samengevoegd, lokte nogal besprekin gen uit Aangezien het Bollendlstrlct het wedstrijdwezen behartigt en het Merendistrict alleen de toertochten organiseert, blijft het werkterrein dus gescheiden en vraagt Iedere afdeling een voorzitter, zodat het eventueel samengevoegde district twee voorzit ters zou krijgen. De heer H. van der Voet achtte dit ongewenst, zodat ook hierover in de jaarvergadering van het Gewest wel stelling zal worden genomen. De rest van de agenda vroeg niet zoveel tijd van bespreking. Nadat de voorzitter in zijn openingswoord het overlijden had herdacht van de heer J. P. Jorren uit Aalsmeer, die jaren lang een ijverig commissaris üi het district was geweest, vond wederom een bespreking plaats van de te hou den toertochten, indien het weer daartoe gelegenheid biedt. In wezen is er hieromtrent niet veel veranderd. Wel zullen hier en daar enkele wijzi gingen dienen te worden aangebracht in verband met gewijzigde omstandig heden in sloten en vaarten. De secretaris-penningmeester, de heer J. W. de Ren, deelde mede, dat ruim voorzien ls van de voor ver schillende tochten beschikbare me dailles. Doordat ook het afgelopen Jaar geen tochten konden worden ge houden. Is de positie van de kas even wel niet erg rooskleurig, zodat van het Gewest een voorschot werd ge vraagd voor het betalen van nog lo pende rekeningen. De heer Kolff deelde mede, dat dit verzoek was In gewilligd tot een bedrag van 500,- rentcloos. Deze mededeling werd mot applaus ontvangen. Na nog enige mededelingen over het materiaal bezit der vereniging werd de vergadering gesloten.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 3