BANKEN LEGGEN BURGER IN FINANCIËLE COUVEUSE ALLES CONTANT BETALEN ZONDER ZAK VOL ZILVER Geld speelt geen rol meer* '(Van een onzer redacteurenj AMSTERDAM In de loop van november zal de dag aanbreken, dat we niet meer met een zak vol zilver of een portefeuille vol papiergeld binnen gaan bij kruidenier, slager en andere frequent bezochte detail listen. Op die dag zal een nieuwe wijze van betaling ingevoerd worden. Met contante betaling zullen we dan onze rekeningen vereffenen zonder een cent op zak. In samenwerking met alle banken komt dan de betaalcheque ons leven binnenvallen. Hierop hoeft alleen nog maar het verschul digde bedrag ingevuld te worden. Verwar ringen rond wisselgeld zijn met één veeg van de baan. En het getob met het laatste tientje op het eind van de maand is ook meteen de wereld uit. Zolang u over betaal cheques beschikt, kunt u blijven uitgeven. De bank schiet het zo lang voor. De bank tikt u pas op de vingers, wanneer u het te bont maakt, maar dan moet u wel zo onge veer rijp zijn voor curatele. AA. IIK'.I.N /U' \N N Bi //.Sb inleen ohëqneboelef Velett <mbvahgen salaris al via de bank. Anderen kunnen hun werkgever hierom vragen. Men laat het geld daar rustig staan en werkt met cheques, die op naam zijn esteld en qua opschrift en nummer orresponderen met een bijbehorende letaalpas, zodat ze voor derden on- iruikbaar zijn. Diefstal en verlies vor- alleen nadeel, wanneer ook de etaalpas in verkeerde handen komt. >aarom doet men er goed aan de be- aalpas, die men wel altijd bij de hand toet hebben, afzond el ijk van de che- te bewaren, olgena advertenties, die in de bladen illen komen, kunt u met de cheques lie kanten uit. U betaalt er uw kleding; sportartikelen mee, uw benzine, boe- an,kapper, bioecoop, treinkaartje, eten- 1 ln de stad, verloren weddenschappen, wat niet al. En als u na verloop in tijd toch nog eens wilt weten, hoe n dan uiteraard zeer ouderwets ge- rorden tientje er eigenlijk uitziet, dan lapt u een willekeurige bank binnen een cheque contant geld in anden te krijgen. de detaillisten brengt het accep- van cheques het belangrijke voor- eel met zich mee, dat zij geen zakken n kousen vol geld in huis hoeven te ebben, dat nog op zaterdagavond de uit moet, omdat insluipers en in- rekers in die donkere uren pas goed akker plegen te worden. De benzine- tations hoeven geen vrees meer te oesteren voor rovers. Als een gauw dief kans ziet zon zak vol cheques in zijn bezit te krijgen, dan zal hij ook alle bijbehorende betaalpasjes moeten ontfutselen aan de klanten. En dan bij nota bene dezelfde winkelier, wiens fimmnaam op de cheques is geplaatst, deze cheques als wettig betaalmiddel moeten gebruiken tegen precies die be dragen, die erop staan ingevuld. Nee, dan toch liever een kluis kraken. Dure klank We weten het, cheque klinkt duur. Sommige detaillisten hebben er zelfs moeite mee. Laat staan de winkelende mannen en vrouwen, die je overigens om een boodschap kunt sturen. Toch is het heel eenvoudig. U koopt in een winkel een of meer artikelen ten be drage van 36.75. U vult dan op uw cheque dit bedrag in. alsmede uw hand tekening. Deze laatste komt ook voor op uw betaalpas, die u moet tonen, om dat het daarop ingedrukte nummer moet overeenstemmen met de num mers op uw cheques. Nu kan men per cheque geen groter bedrag betalen dan vijftig gulden. Koopt u nu iets voor f 73,50, dan schrijft u een oheque uit van 50.— en een van 23 50. Dan bent, u er ook. De betaalpas hoort er echt wel bij en om te bereiken, dat u ook uw kinderen nog eens om een boodschap kunt sturen, kunt u ook voor uw kinderen zo'n betaalpas krij gen. Vooruit, geef het hele gezin zo'n pas, maar laat dan niet het chequeboek slingeren. strekt, tien, twintig, dertig. Of u een tegoed dan wel een schuld hebt bü de bank, beeft de detaillist geen zorgen te geven, want voor elke cheque krijgt hij bet daarop vermelde bedrag bijge schreven op zijn rekening. In het hele bankchequesystecm ligt besloten, dat de gezamenlijke banken tekorten voor hun rekening nemen. Zij staan garant voor de betalers met cheque*. De winkelier heeft niet meer te doen dan de cheques te deponeren bij zijn bank, die ervoor zorgt, dat binnen twee dagen de daarop vermelde bedragen op Geen kosten Kosten zijn aan deze service van de gezamenlijke Nederlandse banken niet verbonden. Integendeel, u verdient er zelfs geld mee, want over het bij de banken in beheer liggend deel van uw geldelijk bezit krijgt u rente, die ver schillend van bank tot bank rond de drie pet ligt. Het kan voorkomen, dat uw tegoed bü de bank door uw royale betaalwijze intussen is veranderd in een schuld aan de bank, terwijl u nog cheques heeft. Geen nood, u kunt blij ven doorgaan met cheques uitgeven. Er komt natuurlijk wel een moment, dat de bank u zal waarschuwen dan wel u gevoelig op de vingers zal gaan tik ken door geen cheques meer beschik baar te stellen, totdat er weer sprake is van een redelijk tegoed. Afhankelijk van uw tegoed bü de bank krügt u bepaalde hoeveelheden cheques ver- zyn rekening worden bijgeschreven. Ditzelfde gebeurt met de cheques, waarmee maandelijks de salarissen worden overgemaakt door grote bedrij ven o.a. de overheid die van de hele rompslomp en kosten- en tijdro vende bezigheid afwillen van de sala risverstrekking. Deze werkgevers zen den de salarisgegevens door aan de bank, die voor de rest zorgt. Hiervoor is door de gezamenlijke Nederlandse banken een uitgebreid computercen trum in Amsterdam gesticht, het girale hért van het hele chequesysteem Door deze activiteit reageren de geza menlijke Nederlandse banken scherp Evenmin als geld stinken ook cheque* niet. op de wijzigingen in het geldverkeer. Zy dragen hiermee bij tot de popula risering van het bankwezen, dat tot voor kort alleen hen tot klant had, die geld bezaten of ermee werkten. Zij doen dit overigens niet alleen uit een zucht tot service, maar ten dele ook nood gedwongen als gevolg van wijzigingen in de monetaire situatie. De bezits- spreiding begint haar invloed te doen gelden. De koopkracht van een steeds breder deel van de bevolking stijgt. Om haar taak te kunnen verrichten moet de bank over geld beschikken. Dit gebeurt door een steeds bredere kring van de bevolking aan zich te binden. dat uiteindelijk elk briefje van tien aan het loket door een duim en wijsvinger moet, kan men nagaan hoeveel werk uren worden verdaan door deze om slachtige werkwijze. Door middel van de bankcheques houden de banken nu het geld in huis en kunnen zy zich sterker concentreren op hun andere taken. Doorredenerend ligt het voor. de hand, dat het girale geldverkeer zulk een omvang aanneemt, dat het geld-in- omloop tenslotte helemaal geen rol meer speelt. Wat dit betreft zullen de ontwikkelingen nauwlettend worden gevolgd, in elk geval door de Neder landse Bank. Strikt genomen komt er een dubbele hoeveelheid geldswaardig papier in omloop, die men bijvoorbeeld zou kunnen indammen door krediet beperking op te leggen. Intussen hebben de spaarbanken al gereageerd op dit cheque-initiatief van de handelsbanken. Vroeger bestonden deze twee bankvormen vreedzaam naast elkaar met elk hun eigen clientèle, resp. de kleine spaarder en de werker met groot geld. Nog voor de betaalcheques als een milde regen over de maat- sdhéppij ztilierl rieerdhlen, hebban zij al besloten hun klanten in het bezit te stellen vim zogenaamd 0 „spaarUuik- aheques". die op dezelfde wijze als de be aalcheques gebruikt kunnen worden als wettig betaalmiddel. De spaarbanken hebben hun giraal com putercentrum ondergebracht in Am- hom. waar alle spaarbanken al langer centraal worden behandeld. De spaar banken willen hun systeem graag on derbrengen bij dat van de handels banken en hebben om dit te vergemak kelijken precies hetaelfde betaalcheque- systeem gekozen als de handelsbanken. Momenteel wordt tussen belde bank- grootheden onderhandeld Het is te hopen, dat zij tot een akkoord komen, omdat speciaal voor de detaillist een dubbel betalingssysteem oorzaak zal kunnen zijn van verwarring Zelfs de PTT met zijn gesettelde giro- gemak is onrustig geworden en werpt ten behoeve van haar rekeninghouders allerlei nieuwe wapens ln de strijd, met de blauwe girokaart kan men bij anderhalf miljoen landgenoten terecht; bij elk postkantoor kan men direct duizend gulden opnemen uit eigen te goed met twee kascheques van vijf honderd gulden elk; het tegoed kan overgeschreven worden op een speciale spaarrekening met verschillende rente- mogelijkheden; men krijgt na elke gi rale handeling een duidelijke stand van de eigen financiële zaken thuis ge stuurd. Deze laatste service wordt trouwens ook geboden door de spaar- en han delsbanken. Sinds kort heeft de PTT bovendien de mogelijkheid opengesteld om ook telefoongesprekken vanuit de kantoorcel, telegrammen en andere loketaangelegenheden giraal te ver rekenen. Dit ls het antwoord van de PTT op de klantenbinding, die de spaar- en handelsbanken nastreven door hun bezoekers erop te wijzen, dat het voordeel van de bunkklant ls, dat hij al zijn andere zaken bij dezelfde bank kan regelen als daar zijn per soonlijke leningen, vreemde valuta, verzekering, hypotheken, financiële ad viezen. Kortom, met een heel pakket verrichtingen wordt men bü de bank in de financiële couveuse gelegd. Staan of vallen Momenteel wordt door de banken de inlddrnntand bewerkt. Het hole cheque- systeem staat of valt met de detaillist- Weigert bü deze betaalwU>e. dan blUft de cheque pen waardeloos vod. lh> win keliers worden in deze dagen bestookt met folders, die als losse flodders In hun neringen neerdalen, stuk voor stuk bedoeld om hun welwillendheid te watteren. Een van de daarbij gehanteerde argu menten is: grotere omzet, omdat impuls aankopen gemakkelijker worden. Hier schuilt nu juist de problematiek van de bankcheque voor de gemakkelijke" kopers, maar ook voor de vroegere weckloners-contant-in-de-hand, die nu eens in de maand giraal hun broodje aan huis bezorgd krijgen. Waar boven dien de banken een zekere vrijheid toestaan bij het overschrüden van de gevaarlijke grens tussen tegoed en te kort, zuilen er vrijwel zeker moeilUk- heden ontstaan in die huishoudens, waar niet elk dubbeltje driemaal wordt omgedraaid voor het wordt uitgegeven, maar waar men na bet uitgeven van het laatste muntje rustig met de dui men begint te draaien en er geen mo ment ongelukkiger door leeft De enige oplossing is, dat de huisvrouw-met- cheques haar maandelijks tegoed ln vier porties verdeelt en er scherp op toeziet, dat wekelijks niet meer dan een kwart van dit bedrag in de vorm van cheques de deur uitgaat. Guldens hebben bet nadeel, dat ze zo gemakkelijk de portemonnee uitrollen, papieren cheques, dat ze wegwualen oj> de wilde bries van de koopwoede. Geld speelt geen rot meer. Cheque* zyn voortaan het slijk der aarde, zonder nochtans te stinken. Twee oorzaken Twee omstandigheden hebben ertoe geleid, dat de banken in een precaire llnanciëlc situatie dreigen te raken. Ten eerste groeit de vraag naar kredieten met een niet te lange looptüd voor in vesteringen. Deze vraag steeg ln de laatste tien jaar van drie tot tien mil jard per jaar. De toename van de spaargelden, althans bü de handels banken. hield daarmee geen gelUke tred. Deze groeide over dezelfde periode van vüf tut tien miljard, liet gcld-in- omloop bleek zo welig te rouleren, dat de bodem van de kluis voortdurend byna-zichtbaar was. De liquiditeits- positie van de banken werd derhalve per jaar slechter. Op de tweede plaats deed zich hierbij een andere moeilijkheid voor, veroor zaakt door het feit, dat meer en meei grote werkgevers besloten salariseen via de banken over te maken. De volgende gang van zaken ontstond, die zeer sto- iend werkte op de beweeglijkheid van de banken: Rond de maandwisseling namen als gevolg van de salarisbet:.- ling-nieuwe-stijl de girale tegoeden bij de banken sterk toe. Kort nadien ver schenen de werknemers aan de loket ten, dia in hun wens naar verzilvering van de oheque* bressen sloegen in de liquide middelen van de banken. Naar mate de maand verstreek en de con sumenten hun geld besteedden, kwam dit geld via de detaillisten weer terug bij de banken. Als men zich realiseert, I>* .rfum Inderdaad wordt betaald.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 9