S)e CoicliieSoii/tcmt Extra soldij (f20,-) na 16 maanden dienen Militairen buiten kazerne in burger VERDWIJNENDE MIJN SLEEPT VOSSEN MEE: 100 MAN OP STRAAT Lectuur verbod opgeheven GERO CASSETTES v. d. WATER Britten zien f vliegende kruizen en schotels DISCO DANCING met een boel vreugde Sociale onlusten in WOLK Le Mans en Mulhause Traangas tegen betogers DANSEN Uitbreiding weekend verlof gedetineerden PAetNürlALn I 32 - LtlUtfM TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 en 2.55.94 ADVERTENTIEAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. P. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR L O. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p w. ƒ0.98; p. maand ƒ4.20: p. kwart ƒ12.55: francn per poet ƒ15.40. ADVERTENTIES 22 ct p mm Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging teL 3.38.39 (18.00-19.00). VRIJDAG 27 OKTOBER 1967 Aanvankelijk ■waarbewolkt met regen. Morgen overdag opklaringen en plaatslljk enkele buien. Krachtige tot stormachtige wind, aan de kust wellicht tijdelijk storm, tussen zuid en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN '(Van i oneer verslaggevers) (Van correspondent DEN HAAG Minister Den Toom van Defensie heeft gisteren in de Tweede-Kamercommissie voor Defensie een aantal maatregelen aangekondigd, die militairen prettig in de oren zullen klinken. Alle dienstplichtigen, die langer dan 16 maanden moeten dienen, krijgen een maandelijkse toelage van twintig gulden. Dienstplichtigen, die hun eerste opleiding achter de rug hebben, mogen voortaan na de dienst in burger kleren lopen. De groetplicht wordt vereenvoudigd. Het lectuurverbod in de inrichtingen van de krijgsmacht wordt opgeheven. De vervangende dienstperiode voor gewetensbezwaarde dienstweigeraars - thans 26 maanden - zal worden verminderd. Minister en Kamercommissie stonden ook sympathiek tegenover een voorstel om diengtpllchtlngen een vakantietoeslag van 6 procent te geven, 's Rijks financiën laten dat evenwel nog niet toe. Het voor stel was afkomstig van de socialist Wiel- draayer. En dat deed wel een beetje vreemd aan. omdat juist de P.v.d A. eerder was gekomen met een motie voor grotere zuinigheid. De vakantietoeslagregeling zou een extra-uitgave van ongeveer 10 mil joen gulden vergen. Om budgetaire rede nen wees de Kamercommissie het voor stel met 9 tegen 4 stemmen af. Over het reizen in burgerkleding per militaire trein voert de minister nog over leg met de Nederlandse Spoorwegen. Ten aanzien van de groetplicht zei de minister, geen aanleiding te zien deze bulten de kazernes af te schaffen. Dat ls gewoon een burgerlijke beleefdheid. Ten aanzien van de groetplicht op het kazer neterrein wil de minister de vrijheid van beslissing overlaten aan de betrokken be velhebbers. Voor openbare gelegenheden, zoals bioscopen, stadions e.d. zal de groet plicht niet meer gelden. De opheffing van het lectuurverbod be helst. dat alle bladen en tijdschriften in de kazernes mogen worden gelezen, ook pornografische of gezagsondermijnende. Er komt wel een verbod tot verspreiding van dergelijke geschriften Bij geschil van mening zal de minister, geadviseerd door een commissie, bepalen of de lectuur toe laatbaar ls. De voorgenomen vermindering va vervangende dienstperiode voor gewetens bezwaarde dienstweigeraars houdt ver band met de Invoering van de diensttijd- verkorting bij land- en luchtmacht Nage gaan wordt, of de procedure tot erken ning van 't gewetensbezwaar kan worden verkort. De Defensiecommissie zal binnenkort de financiële problemen bespreken die de res-luitenants-arts krijgen door de nieuwe wedderegeling Zoals bekend heeft de op- leldlngsklas te Amersfoort zich hierover al tot de inspecteur van de geneeskundige dienst gericht. KERKR.4DE Het constructiebedrijf N.V. Vosen in Kerkrade (Haanradei heeft gisteren bij de rechtbank in Maastricht surséance van betaling aangevraagd. De onderneming verkeert in zeer ernstige moeilijkbeden. Volgens de directie moefr er ernstig rekening mee worden gehouden, dat het gehele personeel van ruim honderd man op zeer korte termijn zal moeten worden ontslagen. De laatste weken zijn zowel door de directie van Vossen als door het ministerie van Economische Zaken talrijke pogingen ondernomen om het bedrijf nog te redden. De minister van Economische Zaken, mr. L. de Block, heeft zich er zelfs persoonlijk mee bemoeid. Al deze activiteiten zijn op niets uitgelopen. Vossen heeft relaties met de Amrobank. Het constructiebedrijf Vossen heeft in het verleden meer moeilijke perioden mee gemaakt. Vorig jaar moest het personeel met zestig man worden ingekrompen. De onderneming Vossen werd ln 1911 gesticht. Het bedrijf heeft zich altijd toegelegd op levering aan de mijnbedrijven. Dieeelfde mijnbedrijven trekken het constructie bedrijf nu mee naar beneden. Overname of samenwerking met andere bedrijven bleek niet meer mogelijk. Over een afvloeiingsregeling kon de directie ons nog niets zeggen. Het personeel ls nog niet ontslagen. Er is alleen surséance van betaling verleend. De bewindvoerder, mr. H. J. A. Priokarta uit Heerlen, zal de afvloeiing moeten helpen regelen. Er is voortdurend contact onderhouden met de vak- verenigingen. De verslagenheid onder het personeel is groot. I Politie Madrid sluit priester taxichauffeur in klooster op MADRID (KNP) De politie van Ma drid heeft pater Carlos Jimenez de Par- ga, die als taxichauffeur een van de weinige priester-arbeiders ls in Madrid, gearresteerd en in een klooster opgeslo- Carlos Jimenez was op weg naar een bijeenkomst van arbeiders, die de politie (Clandestien noemt. Met pater Jimenez, broer van de schrijver Manuel Jimenez de Parga uit Barcelona, zijn dertig an dere kopstukken van de arbeiderscomi tés gearresteerd. De onrust, die in Ma drid de laatste maanden merkbaar is, heeft reeds vorige week tot arrestatie van verscheidene arbeiders geleid. Ru moerig was het deze week ook bij een rechtszaak, waarbij arbeiders-leiders van 'n christelijk geïnspireerde vakor ganisatie veroordeeld werden. Volgelingen van Theodorakis voor rechter ATHENE (Reuter) In Griekenland I zal op 15 november voor een militaire rechtbank een proces beginnen tegen een groep van 47 mensen, die worden beschuldigd van ondermijnende activi teit. Dit is uit betrouwbare bron ver- De leider van de groep zou de 42- jarige componist Nikis Theodorakis zijn, die in augustus in een huis in Athene, waar hij zich verborgen hield, werd ge arresteerd. Theodorakis zal zelf later terechtstaan, wanneer het onderzoek te gen hem is afgesloten. Zaterdag ver oordeelde een militair tribunaal in Athene, wegens samenzwering tegen het bewind, 27 mensen van een groep van 38 tot straffen variërend van één tot twintig jaar. (ADVERTENTIE) Voor JUWELIER-HORLOGE R Haarlemmerstraat 181 (ADVERTENTIE) Wereldmissiedag viel op de voorlaatste zondag van oktober. Soedan Op deze lódtste zondag had u beter Birma in uw geld gezeten Guinee WAT LET U Giro 8725 Pauselijke Missiewerken, Den Haag ADVERTENTIE Geen krant ontvangen? Bel tussen 6.00—7.00 uur. nummer 33839 en per speciale koerier wordt u de krant alsnog gebracht. Waar agentschap pen zijn gevestigd wende men zich tot de agent „Atlantisbeivoners" LONDEN. Reuter Nu al twee dagen long uit Zuid-Engeland mel dingen zijn binnengekomen over een vreemd „lichtend voorwerp" heeft ook het serieuze koninklijk observatorium moeten bekennen j dat het dit verschijnsel, dat alch C voordoet als een „brundend krul»", f niet kan verklaren. „Er staat iets aan de hemel dat geen ster of planeet is", aldus een woordvoerder voor het oteerva- j, torium. Aanvankelijk had men meldingen over ongeïdentificeerde voorwer- pen aan het firmament niet ern- i stlg genomen en gesuggereerd dat V Venus het antwoord op de vragen was. Gisteren kwam echter een rapport f binnen van een betrouwbare sterre- 3 kundige uit Hastings, die beweerde P dat Venus en het „lichtend voor- S werp" beslist niet hetaelfde waren. In de afgelopen 48 uur zijn uit heel X Zuld-Engeland meldingen binnen- j? gekomen over flttsende, flakkeren- de en bewegende lichten, vliegen- de kruisen en vliegende schotels. 2 Sommigen houden het op bezoekers uit een nndere wereld, die een kijkje komen nemen in Londen. 1 De origineelste veronderstelling komt misschien van het Britse 5 genootschap dat gelooft in een platte narde. Volgens het genoot- J schap zijn de lichten afkomstig 1 van machines die bediend worden X door bewoners van de verloren j stad Atlantis, dat „aan het einde J van de aarde, achter de grote U»- 5 barrière" sou liggen. Zingende eenden gewurgd MkLAAN (AP) De ctrcusknecht Ouido Manfred I la ln staat van beschul diging gesteld, omdat hij twee eenden heeft gewurgd, die door een clown «es jaar lang waren afgericht om „An der schónen blauen Donau" te kwaken. De eenden hadden tot groot vermaak van de bezoekers van het Orfeteircue de melodie gekwaakt in geheel Italië. De 36-jarige circusknecht heeft ze woensdagavond, toen hij op zijn werk kwam, de nek omgedraaid. (ADVERTENTIE) Noordwijk aan Zee Boule 7 HEROPENT AS. ZATERDAGAVOND (Van onze correspondent Lucas Kleijn) PARIJS In de loop van donderdag zjjn weer onlusten uitgebroken onder de Franse boeren. Ditmaal in Le Mans en Mulhouse. Het «IJn vooral de jonge boe ren geweest die zich hebben geroerd, ge steund door arbeiders, aangesloten bij de twee vakcentrales C.G.T. (communistisch) en C.F.D.T. (vroeger katholiek, thans neutraal). Voor Le Mans was een betoging uit- (ADVERTENTIE) Cultureel Centrum NIEUWE WETERING BONDAG A.S. Aanvang 7.46 The Namby Pa ra by geschreven die door de prefect was ver boden. De boeren mochten wel demon streren in een park buiten Le Mans, maar de toegang tot het centrum van de stad was hun ontzegd. De prefectuur zelf was omgeven door prikkeldraad en be schermd door de C.R.S. (marechaussee). De afzetting naar de stad wekte de woede op van boeren en arbeiders. Om te beginnen werden alle wegen naar Le Mans afgezet door barricades van om gezaagde bomen. Daarop trokken diverse groepen naar de binnenstad, waar het tot botsingen kwam met de C.R.S., die van traangasbommen gebruik maakte om de demonstranten tegen te houden en te verspreiden. Van hun kant braken de betogers de straat open en gooiden met ■tenen naar de C.R.S. en politie, die zich eveneens te verdedigen had tegen een groep van 5000 demonstrerende vrouwen. Bepaalde eisen werden niet gesteld. Het was niets anders dan een uiting van wan hoop en een waarschuwing, dat binnen kort nog veel grotere demonstraties zou den volgen. Pas tegen acht uur in de avond was de kalmte teruggekeerd. Om streeks vijftig demonstranten werden tijdelijk vastgehouden ter controle van hun identiteitsbewijzen- De later opge maakte balans vertoonde 36 gewonden, van wie vijf politieagenten, die in het ziekenhuis worden verpleegd. In Mulhouse was een menigte op de been van 10.000 personen, die de weg in sloeg naar het Place de l'Europe, waar op een groot spandoek viel te lezen: 200 fabrieken gesloten in het departement van de Boven-Rijn, 8000 grensarbeiders gedwongen werk te zoeken in Zwitser land en Duitsland. De burgemeester van de stad en ver scheidene gemeenteraadsleden, met uit zondering van de gaullistische, namen aan de demonstratie deel. Op de stoep van de prefectuur werd een rouwkrans neergelegd met opschrift: Ter herinne ring aan onze dierbaar gesloten fabrie ken. Toen een delegatie die door de on derprefect was ontvangen, naar buiten kwam, werd geschreeuwd dat gewapende CJl.S. onderweg was. Uit de menigte werd geroepen: „Lynch ze". Verschei dene ruiten van de prefectuur werden ingegooid. De onderprefect werd met de galg bedreigd. Men kreeg een ogenblik het gevoel dat een ware opstand uitbreken, maar de commissaris van litle en diverse vakverenigingsleiders slaagden erin de mensen te kalmeren hen rustig naar huis te laten gaan. Dit stevig in zijn vlees zittend man netje is, zoals u ongetwijfeld zult be grijpen, prins Wil lem Alexander. De foto's werden door zijn vader gemaakt omdat hij een half jaar is geworden. Daarbij hoort dan ook de prent ran 'n poon bij groot moeder op schoot. (Van onze parlementaire radetie DEN HAAG - Minister Polak (Justitie) overweegt het systeem van weekend verlof ook toe te staan aan Jehova's getuigen, die wegens principiële dienst weigering in de gevangenis verblijven. Ook wil hij nagaan of voor andere categorieën gevangenen weekend-verlof mogelijk ls, dit laatste speelaai met het oog op de positie van de gehuwde gedeti neerden. Minister Polak, die dit gisteravond ln de openbare commissievergadering der Tweede Kamer over zijn begroting mee deelde, zei speciale aandacht te zullen geven aan de opvang van Jeugdigen ln huizen van bewaring. Op 10 oktober J.l. bevonden zich 792 jeugdigen tussen 16 en 23 Jaar in hulzen van bewaring wegens preventieve hechtenis, er waren daar toen 178 veroordeelde Jeugdigen sn 1280 oude re veroordeelden. Met betrekking tot de psychopaten zorg merkte de minister op, dat gebleken ls. dat slechts een gering percentage (2,5) psychopaten tydens proefverlof echt fout gaat. Wij moeten dus verder gaan op het pad vun een humane be handeling van psychopaten, met als doel hun geschlktmaklng voor terugkeer ln de maatschappij. Het Is natuurlijk ver schrikkelijk als Iemand het slachtoffer wordt van een psychopaat, aldus de mi nister, maar toch moet ik begrip blijven vragen voor mijn verantwoordelijkheid ook Jegens deze groep. Eind 1966 bevonden zich 800 psycho paten in Inrichtingen: 400 wegens een vermogensdelict, 270 wegens een zeden delict. 80 wegens een aggressief delict en de rest om diverse andere redenen. Vorig Jaar ls in 290 gevallen proef verlof aan psychopaten verleend. Medio oktober van dit Jaar was 52% van dezu gevallen weer teruggekeerd ln de maat schappij. Dertig procent bevond alch weer In de Inrichting wegens het be gaan van kleine overtredingen, 15,5% wegens een vermogensdelict en 2,5% wegens een aggressief of zedendelict. Minister Polak segde de K&mercooi* missie toe, aan de voorlichting aan het publiek over zijn beleid Inzake de psy chopatenzorg alle aandacht te zullen

Leidse Courant | 1967 | | pagina 1