Jeruzalem S01BANDRI0 ACHT ZICH ONSCHULDIG een andere stad SOEKARNO BESLISTE ALS ENIGE Handelscentrum van New York: 110 verdiepingen MAANDAG 23 ORiOBER JBgZ DE LEIDSE COURANT PAGINA Z (Van onze correspondent) JERUZALEM. Sedert de annexatie van het oos telijk deel van Jeruzalem door Israël lijkt Jeruzalem het symbool van de ver zoening tussen joden en Arabieren. Na twintig jaar kunstmatige schei ding is het ongelooflijke gebeurd: joden en Ara bieren bewijzen in Jeru zalem dat zij samen kun nen leven. Het Israëlische leger heeft door de ver overing van de westelijke oever van de Jordaan de muur van haat die de Arabische propaganda in twintig jaar had gebouwd, geslecht. De Israëlische veroveraars hebben zich niet gedragen zoals de Arabische propaganda het had voorgesteld. Arabi sche mannen zijn niet wil lekeurig vermoord, Arabi sche vrouwen en kinderen niet verkracht. Dat wil niet zeggen dat de Arabi sche inwoners van de westoever van de Jordaan de Israëliërs juichend hebben begroet. Maar de passieve weerstand die zij de Israëliërs bieden, is geringer dan twintig jaar fanatieke anti-Israëlische I Van een bijzondere correspondent Een dezer dagen was dr. Soeban- drio, de ex-eerste-vice-premier in het eertijds honderd leden tellen de kabinet van president Soekar- no, weer in het nieuws naar aanleiding van de vraag of hij al of niet terechtgesteld zal worden. Soebandrio werd in oktober vorig jaar ter dood veroordeeld voor zijn aandeel in de militaire staatsgreep van 1 oktober 1965, die door de communisten zou zijn geïnspireerd. Het is onwaarschijnlijk, dat Soebandrio de doodstraf zou krijgen, indien hy isnog terecht kon staan. De politieke srtstochten na president Soekarno's leflnltleve afzetting zijn wat geluwd en de politieke inspanning is in de eerste plaats gericht op economische ehabilltatie en stabilisatie, waarvoor Soekarno met ztjn bezetenheid van een immer aflatende revolutie het grote •bstakel was. Met al zijn briljante ^genschappen was Soebandrio niet Jan een instrument voor de litvoering van Soekarno's politiek. )ndanks zijn indrukwekkende titel vijanden. Dit was Soekarno's politiek, met de uitvoering waarvan Soebandrio was belast. In het proces tegen Soebandrio achtte de rechtbank bewezen, dat Soebandrio als hoofd van de C.I.D. had nagelaten om de president over de voor bereidingen van de P.K.I. voor een staatsgreep in te lichten. De rechtbank nam daarbij aan, dat Soebandrio overtuigd was, dat een coup zou plaatsvinden Het is in dit verband interessant te vermelden, dat toen president Soe- karno van andere zijde wel over plannen voor een P.K.I.-coup ingelicht werd, hy de uitbrenger van het rap port de mantel uitveegde als een ljjder aan „communist-fobie". Soebandrio heeft stelselmatig ontkend enig aan deel in de staatsgreep van 1 oktober 1965 te hebben gehad. Consequent heeft hij de enige juridische mogelijk heid om aan executie te ontkomen door Indiening van een verzoek om gratie, geweigerd. Een man, die on schuldig is, vraagt niet om gratie. In Indonesië betekent dit evenwel nog niet, dat Soebandrio's executie nu on vermijdelijk is. Vermoedelijk zal de wnd.-president generaal Soeharto, de kwestie-Soebandrio op de lange baan schuiven tot de tijd rijp is voor her ziening van een vonnis, dat onder grote, emotionele druk tot stand is ge- De schok van de hernieuwde ontmoeting tussen joden en Arabieren, die elkaar nog vaak kenden van de man- daattjjd, is minder hard aan gekomen dan men had mo gen verwachten. Het straat beeld in Jeruzalem is na de Israëilsch-Arabische oorlog volkomen veranderd. Ara- fleren wandelen met hun feiten door het Israëlische deel van de stad. dat zij vanaf hun daken in de oude stad in twintig jaar hebben zien groeien tot een moderne stad. Binnen de door Turkse muren omringde oude stad drommen dag in dag uit duizenden Israëliërs naar de klaagmuur en naar de an dere heilige plaatsen. De Arabieren begroeten de Is raëliërs met de Israëlische groet „sjalom" en proberen onmiddellijk zaken met de nieuwe „toeristen" te doen. In Jeruzalem hangt een nieuwe, mystieke sfeer. In orthodox-Joodse kringen ge looft men dat de tijd van de MesBlas nabij is, dat de her eniging van Jeruzalem een nieuw tijdperk in de wereld geschiedenis inluidt. Voor de Arabieren is het nog steeds het aftasten van het nieuwe, het onbekende en het wennen aan het gevoel dat zij nu „Israëli's" zijn: Israëls minister van Buiten- Het vluchtelingenprobleem is minder een politiek dan een menselijk vraagstuk. Waar zal deze vader zijn kind opvoeden, dat hij over de Jordaan gedragen heelt: ln een kamp of als vrije burger tussen andere vrfje burgers? iandse Zaken, Abba Eban, heeft er tijdens zijn laatste persconferentie in Jeruza lem geen twijfel over laten bestaan, dat over Jeruzalem niet te onderhandelen valt. Geen enkele Israëlische politicus zou de huidige mys tieke sfeer ln Israël kunnen onderbreken met de verkla ring dat Israël de annexatie van het oostelijk deel van Jeruzalem, van de oude stad, teniet zou doen. Het zou zijn politieke zelfmoord in het nog steeds wat gespannen Israël betekenen. Jeruzalem is onscheidbaar van Israël. Vrv reizen Door de annexatie van Jeruzalem beschouwt Israël de inwoners van de oude stad als Israëli's met alle daaraan trerbonden voor rechten en plichten. De Israëlische autoriteiten stel len momenteel alles ln het werk om deze categorie Arabieren in het bezit te stellen van Israëlische identiteitskaarten. In tegenstelling tot de Ara bieren van de door Israël bezette gebieden op de wes telijke oever van de Jordaan, hebben de Arabieren van Jeruzalem het recht om vrij door Israël te reizen. Een recht waarvan zij met gretigheid gebruik maken. De trein van Jeruzalem naar Tel-Avlv is iedere morgen overvol met Arabieren, die naar hun verwanten reizen in Jaffa of Haifa. Verwan ten die zij vaak ln twintig jaar niet gezien hebben. De Arabische Inwoners van Jeruzalem konden nu weer baden ln de Middellandse Zee. Men moet in het Mid den Oosten wonen om te beseffen welk een aantrek kingskracht de zee op alle mensen ln dit deel van de wereld uitoefent. Aan het strand zoekt iedereen ver koeling voor de lange, snik hete en kurkdroge zomer. Maar naast de voordelen, die de annexatie van de oude .stad de er wonende Arabie ren heeft gebracht, kleven er ook nadelen aan. De Israëlische belastingen gel- ook de van eerste vice-premier-minister van Buitenlandse Zaken was Soebandrio niet meer dan een „pembantoe", een helper van Soekarno. Wanneer er kritiek op een van de ministers werd uitgeoefend, placht Soekarno erop te wijzen, dat zijn ministers slechts helpers waren en dat hij president en premier Soekarno, mandataris van het Volkscongres, opperbevelhebber van de strijdkrachten, de grote leider van de revolutie alleen en uitsluitend verantwoordelijk was. Dit was geen theorie, maar praktijk. Elke minister kwam met de problemen van zijn departement rechtstreeks bij Soekarno. De president besliste in alle zaken. Het was uitgesloten, dat onder een man als Soekarno, met zijn grenzeloze ambitie, een minister een eigen, zelfstandige lijn in de binnen- of buitenlandse politiek zou kunnen volgen. Carrière Soebandrio werd op 15 september 1914 te Kepandjen, bij Malang in Oost-Java. geboren als zoon van een bestuurs ambtenaar. In 1941 studeerde hij af aun de medische hogeschool te Batavia en werd assistent in een ziekenhuis. Tijdens de Japanse be zetting zou hij hebben deelgenomen aan ondergrondse activiteit. Na de eenzijdige afkondiging van de on afhankelijkheid op 17 augustus 1945, werd hij voorlichtingsambtenaar in Midden-Java en reeds in 1946 werd hij benoemd tot secretaris-generaal van het Indonesische ministerie van Voorlichting. In 1947 werd hij naar Londen gezonden, van waaruit hij de wereldopinie bewerkte ten gunste van een onafhankelijk Indonesië. Na de soevereiniteitsoverdracht op 27 december 1949 werd Soebandrio de eerste ambassadeur van Indonesië in Londen. In 1954 werd hy in de functie van ambassadeur naar Moskou overgeplaatst. In 1956 keerde hij naar Indonesië terug en werd secretaris generaal voor Buitenlandse Zaken. In 1957 werd hy tot minister van Buitenlandse Zaken benoemd. Toen ln 1959 president Soekarno onder de leuze „terug naar de revolutie van 1945" de uitvoerende macht in eigen handen nam, bleef Soebandrio minister van Buitenlandse Zaken. In deze hoedanigheid speelde hij 'n belangrijke rol in het herstel van de vriendschap met de Chinese Volksrepubliek in 1961. Deze vriendschap was door een verbod van de Indonesische regering aan de honderdduizenden in Indonesië wonende Chinezen om op het platte land, buiten de Chinezen, handel te drijven, ernstig aangetast. Voorts had Soebandrio een belangrijk aandeel in de campagne voor de overdracht van Nederlands Nleuw-Guinea aan Indo nesië. In het partijwezen Is Soebandrio nooit op de voorgrond getreden. Aan vankelijk was hij lid van de P.S.I., de partij voor de intellectuelen, onder leiding van Sutan Sjahir. Later ging hij over naar de P.N.I, de partij van nationalisten, die door president Soekarno begunstigd werd. Met Soekarno's steeds feller wordende anti-neukolonalistische, anti-imperia listische politiek raakte Indonesië en daarmee onvermijdelijk ook Soe bandrio verder in het vaarwater van communistisch China. Inlichtingendienst Soebandrio was voorts hoofd van de C.I.D. Centrale Inlichtingen Dienst. Deze dienst was in de eerste plaats bedoeld om Soekarno's idee van NASAKOM een samenwerking van de nationalistische, godsdienstige en communistische groeperingen in de maatschappij te bevorderen en. wat hij noemde, het verschijnsel van communist-fobie vrees voor het communisme te bpstrljden. De C.I.D. was in alle overheidsdiensten diep doorgedrongen en maakte zich door intriges en willekeur talloze (Van onze Amerikaanse correspondent NEW YORK Aan de Laagste punt van het eiland Manhattan, in Wall Street, zal een gigantisch gebouwen complex verrijzen, waarbij twee wolken krabbers van ieder 110 verdiepingen ver boven alle huidige torens en banken uit zullen steken. De bedoeling van de stad New York Is om hier bet hart van de Amerikaanse import en export te ves tigen. De ganse onderneming valt onder gezag van dr zogenaamde port autho rity van New York. Het werk zal vijf Jaar ln beslag nemen. Ongeveer 7.000 tot 8.000 arbeiders zullen hier te werk wor den gesteld. De kosten zullen voorlopig 575 miljoen dollar bedragen (ruim twee miljard gulden). In augustus vorig Jaar werd een aan- R vang met do constructie ervan gemaakt. In de belde wolkenkrabbers alleen al V gaat men 192 000 ton staal verwerken. Minstens 250 liften en automatische rol trappen zullen benodigd zijn. Men heeft om ruimte te meten 2:<b winkels, 143 op slagplaatsen en 102 flatgebouwen en privé-woningen moeten omhalen om aan het wereldhandelscentrum te kunnen beginnen. Er is voorzien in snelle on dergrondse verbindingen, treinen en bus sen. terwijl ook ren speciale hellkop- terdlenst naar de voornaamste vliegvel den zal worden opgezet. Naast particuliere kantoren en vertegen woordigingen van overzeese handelsfir ma's zal ook een groot aantal Ameri kaanse overheidsbureaus in dit handels centrum worden gevestigd om een snelle afwikkeling van vergunningen, douane- faciliteiten en ander papierwerk te kun nen garanderen. Vooral verzekerings kantoren. .scheepvaartlijnen, Internatio nale banken en makelaars in tal van verschillende produkten worden ver wacht hier hun hoofdkwartier te zullen vestigen. In New York spreekt men van ..een stroomlijnen" van alle op New York geconcentreerde handelstransac ties. Het plein waar de gebouwen omheen komen te staan zal worden beplant, terwijl men vijvers met fonteinen zal aanleggen. Vanuit dit nieuwe complex zal men ook alle bestaande financiële kantoren en instellingen In Wall Street gemakkelijk kunnen bereiken. D« eweellngwolkenkrsbbcr, die hoog boven stad van Jeruzalem. Aange zien het belastingniveau ln Israël tot de hoogste van de wereld gerekend kan wor den, Is het begrijpelijk dat dc Arabieren hiermee niet zo gelukkig zijn. Dit was een van de redenen die hen ertoe gebracht heeft hun winkels een dag te sluiten als protest tegen de nieuwe belastingen. In zekere zin worden de Arabieren van Jeruzalem door Israël als nieuwe im migranten beschouwd, waardoor zty vallen onder de belastingwetgeving voor nieuwe Immigranten ln Israël. Maar iedere nleuwo Immigrant ln Israël moet In leder geval twintig procent belasting op zjjn nieuwe auto betalen. Nu zullen ook de nieuwe Arabische be woners van Israël deze be lasting. die voor hen nieuw en onbegrijpelijk Is, moeten betalen. Ocen andere keus De Arabieren in Jeruzalem klagen echter niet over dc wijze waarop zU ln het al gemeen door de Israëlische autoriteiten worden behan deld. Maar diep ln hun hart verlangen zy terug naar de toestand zoals die voor het uitbreken van de oorlog bestond. Op zijn minst hopen zij. dat Jeruzalem geïnter nationaliseerd zal worden. „Goed, de Israëli's zyn cor rect, wfl werken met hen samen, omdat wy ons brood moeten verdienen. We heb ben geen andere keus. Dacht u soms dat wjj tegen ze zouden kunnen zeggen, dat ze moeten ophoepelen?", zei een Arabische inwoner van Jeruzalem. „Maar wjj alle maal houden nog steeds van onze dappere koning Hoes sein. HIJ wilde geen oorlog. Maar hij werd door Syrië, Irak en Egypte gedwongen met hen mee te doen. Ais hy geweigerd zou hebben, zou hij onmiddellijk zijn ver moord. Wij rekenden op het sterke Egyptische leger. Maar Israël heeft opnieuw bewezen dat het te sterk voor ons is", vervolgde deze Arabier, die niet voor de aanstormende Israëlische troepen ia gevlucht, zoals 150.000 van zijn land genoten. die nu een nieuw vluchtelingenprobleem heb ben geschapen.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 7