Revolver op de slaap Paus vraagt synode: Petitie met invoering nieuwe 2627namen canon toelaatbaar? SEX PRIVÉ; GEEN OVERHEIDSZAAK Vietnamdemonstranten brengen het Museumplein in rep en roer Zachte landing van Venus-4 op donkere deel planeet Botsing der meningen op Sextant '67 POLITICI KLEM IN CHAOS VAN AUTO'S Serie wagens totaal vernield Bommen vol anti-joodse pamfletten uitgegraven voor pastoor Miedema A.R. wijst stembus akkoord af KAMPVUREN RONDOM HET PENTAGON I MAANDAG 23 OKTOBER 1967 DE LEIDSE COURANT DAGBOEK VAN DI^^tEVOLUTIE PETROGAD, 23 oktober Drie da gen nadat de bolsjewieken het voor lopig parlement zo demonstratief hadden verlaten, zaten twaalf rode kopstuk ken rond de tafel in het huis van een niet-partyiid, maar vooraanstaand socia list, Sockhanov. Onder hen bevond zich Lenin, zonder de vertrouwde baard en snor, en met een peper- en zoutkleu rige pruik die de vergadering had bijeengeroepen om zijn plannen voor de bolsjewistische machtsgreep voor te leg gen. De vrouw des huizes, mevrouw Soe- khanova, was een fel partijgenote, die haar man met een zacht lijntje voor die nacht het huis had uitgewerkt om de kust vrij te maken voor deze geheime (bespreking. „De gewapende opstand is onvermij delijk", betoogde Lenin. „Niet alleen in Petrograd, maar ook in Moskou, Minsk alle andere steden, meerderheid hebben in de Sovjets (ar beiders- en soldatenraden) en beschik ken over betrouwbare troepenWij moeten het Mariapaleis, waar het voor lopig parlement zetelt, omsingelen de vesting St.-Peter en Paul bezetten, de generale staf en de regering arres terende telegraafkantoren en sta tions bezetten". Er kwam protest uit de vergadering. „Wij zijn niet sterk ge noeg", meende Zinovjev: „Nee, duizend maal nee! Wij nemen de bougeoisie onder vuur met een revolver die we op haar slaap gericht houden. Die revol ver zijn het leger en de Sovjets", zei Kamenev: „Een revolver zonder kogels" merkte Stalin op. „Met kogels wil zeg gen: de opstand", antwoordde Lenin vastberaden. Lenin wilde een greep naar de macht voor de opening van het tweede Al- russische Sovjetcongres, begin novem ber, waarop praktisch de stemmenver houding in het socialistische kamp be paald zou worden. Zouden de bolsje wieken hier niet de meerderheid krijgen, dan zou het volk zich van afkeren en zouden ze een onbetekenende fractie worden in de straks democra tisch te kiezen Wetgevende Vergadering. De macht moest vooraf met geweld ge grepen worden. .Alleen geweld", Lenin Barricaden in de straten van een wijk in Petrograd. De ondergrondse activiteiten van de bolsjewieken maakten plaats voor de straat gevechten van de Rode Garde. Inmiddels was de eerste sneeuw gevallen. Maar veel licht heeft de situatie niet. bleef erop hameren, „kan voorkomen dat de „stem des volks" zich tegen ons zal keren". Van de elf aanwezige ka meraden-leiders kreeg Lenin er negen mee. Het zou voldoende blijken. Hij had gewonnen. Het was drie uur in de DEN HAAG (ANP) Het Russische ruimteschip „Venus 4", dat op 12 juni werd gelanceerd, heeft woensdag een zachte landing op Venus gemaakt, al dus TASS. De Venus 4 kwam neer op het onverlichte deel van de planeet, zodat de sonnebatterijen niet opgeladen kunnen worden, ook is het mogelijk dat de antenne verkeerd gericht is. Van- r het uitblijven van seinen. Volgens het bericht van TASS be- t de dampkring van Venus voor 90 t 95 procent uit koolzuur. Het zuur- ofgehalte is 0,4 procent en het water dampgehalte 1.6 procent: stikstof is t gemeten. De temperatuur bij de oppervlakte is 280 graden en de druk tussen de 15 en 22 atmosfeer. De metin gen tijdens de vlucht van de Venus 4 hebben aangetoond, aldus het commu niqué, dat de dichtheid van de zonne straling in de ruimte zich verveelvou digd heeft vergeleken met de periode 19641965, een verschijnsel, dat ver band houdt met toenemende zonneacti- viteit. (Van c icorrespondent) AMSTERDAM Homofilie linksaf. Pornografie de trap op. Met deze en der gelijke wegwijzers in de RAI maakte de Nederlandse Vereniging voor Seksuele Hervorming zaterdag duidelijk, welke provocerende bedoelingen zij had met de kruising tussen congres en teach-in, die zij in Amsterdam had georganiseerd on der de veelzeggende naam Sextant '67. De vereniging deed zich tijdens de vaak tintelende, soms prikkelende happening voor als 'n duidelijke pressiegroep, die haar speerpunt rechtstreeks richt op het hart van de heersende moraal. Voorzitster Mary Zelden rust-Noo rda- nus verbloemde dat trouwens niet in haar openingswoord. Zij verklaarde, dat het evenement mede op touw was gezet om de vaak gehoorde opmerking te WOERDEN (ANP) Een lievige regenbui na zonnig weer waarin het hoge snelheden werd gereden veroorzaakte zaterdag een aantal botsingen op rijks weg 12 waarbjj ongeveer 20 auto's be trokken waren. Zes personen rakten ge wond waaronder drie Haagse dames wond waaronder drie Haagse dames die naar een ziekenhuis werden ge bracht. Verscheidene auto's werden to taal vernield. Enkele poliHci op weg naar vergaderingen liepen klem. De wagen van mr. J. T. Mcllema fractievoorzitter van de C.H.U. werd geheel vèrnield en ook de wagens van dr. A. Veerman (AR.) en mr. K. P. van der Mandele (V.V.D.) kanden niet verder. Zy kregen een lift van collega-politici HEERLEN Op een automatische halve spoorbomen beveiligde overweg heeft een trein een personenauto meege sleurd. Vier Inzittenden liepen verwon dingen op. IJSSELMUTDEN Bij een botsing tussen twee auto's is de 21-jarige mej. D. N. Holtland om het leven gekomen. BEDUM De 16-jarlge J. Ellerie werd bij het oversteken door een auto gegrepen. HJJ was op slag dood. UTRECHT Op een nlet-beveiligde overweg is de heer T. van der Woude uit Harlingen, die op een bromfiets reed, door de trein gepakt. Hij bezweek aan zfln verwondingen. LEIDERDORP De 18-jarige R. K. Kossen kwam om het leven nadat hij met zijn bromfiets frontaal tegen een melkauto was gebote. DIRKSLAND Voorbijgangers heb ben de 36-jarige ongehuwde W. A. Me- llssant zwaar gewond naast zijn brom mer aangetroffen. Hij overleed enige tijd later. BOXTEL De 19-jarige A. Vlassak uit Esch bezweek nadat hy met zijn motorfiets tegen een boom was gereden. BLEISWLJK Na een botsing met een tegenligger is de 41-jarige H. Elslnk In het kader van de Kunstkoop Kollek- tle zal in De Bijenkorf ln Den Haag tot 8 november een tentoonstelling worden gehouden van houtsneden van Hap Grleshaber. uit Nieuwkoop met zijn wagen van een dijk gereden. Hij overleed ter plaatse. KERKDRIEL By een botsing tus sen een personenauto en een busje ls de 53-jarige W. Eltink uit Beneden-Leeu- wem om het leven gekomen. HAARLEMMMERMEER Met hoge snelheid is de 19-jarige J. Dubbeld uit Rljsenhout met zijn auto in de Ringvaart gereden en verdronken. NIGTEVECHT De tweeënhalf jaar oude Mirjam Duits ia spelenderwijs ln de Vecht geraakt. Zij verdronk. (Van onze correspondent) OOSTERHOUT „Waarom sterven voor Stalin en de joden? Er zijn betere dingen om voor te leven!" Dit zijn de laatste zinnen op folders, die In enorme aantallen zijn aangetroffen in de zogenaamde pamfletbommen, die de mijnopruimingsdienst zaterdagoch tend In Oosterhout heeft geborgen. Vier van deze projectielen en een torpedokop werden gevonden tijdens graafwerkzaamheden, die nodig zijn voor de verlegging van 'n deel van het Wilhelminakanaal. Vermoed wordt dat de torpedokop tegen het einde van de tweede wereldoorlog door de terugtrek kende Duitsers is geplaatst om bij de nadering van de geallieerden de weg langs het kanaal te vernielen. De torpe dokop, die 'n lengte had van ruim een meter en 'n diameter van ongeveer 60 cm, zat vol springstof. Door vocht was het gevaarlijk goedje echter nagenoeg geheel verteerd. Vermoedelijk zijn de pamfletbommen afkomstig van een aangeschoten Duitse bommenwerper, op weg naar Engeland. De bommen bestonden .uit een kleine explosieve lading en een container, vol gepropt met duizenden pamfletten. Ze waren kennelijk bedoeld om boven En geland te worden afgeworpen, getuige de in het Engels gestelde propaganda tekst, waarin vooral tegen Stalin en tegen de joden wordt tekeer gegaan, weerspreken, dat de NVSH zich zelf heeft overleefd, nu de geboortenregeling min of meer een aanvaard begrip is gewor den. „Wij willen", zei ze, „de vraag naar ons bestaansrecht beantwoorden met de volgende wedervraag: hoe staat het in Nederland met het denken over voor- en buitenechtelijk geslachtsver keer, over echtscheiding, over prostitutie, over abortus en over ontucht met min derjarigen vein hetzelfde geslacht? Teneinde Sextant '67 een solide basis te geven, was de gespreksstof de afgelo pen maanden voorgekauwd door 200 dis cussiegroepen in 't hele land, waaraan meer dan 3000 personen hebben deelge nomen. Bijna 30 procent was geen lid van de NVSH. Er waren groepen bij van buurtbewoners, maar ook van pastoors, dominees, artsen, maatschappelijk wer kers e.d. De meerderheid kwam", aldus mevrouw Zelden rust-Noord anus, „tot de volgende conclusies: de abortus moet worden gelegaliseerd; het wetsartikel, dat echtscheiding nim mer kan plaatsvinden met onderlinge toestemming, moet worden afgeschaft; geboortenregeling dient een algemeen aanvaard begrip te zijn; de prostitutie mag niet zonder meer wordenn afgewe zen; het wetsartikel, dat ontucht met minderjarigen van hetzelfde geslacht verbiedt, is discriminerend en moet wor de afgeschaft; weg met de wetsbepa lingen betreffende pornografie; in prin cipe geen buitenechtelijk geslachtsver keer wel aanvaarding van voorechtelijk geslachtsverkeer, mits er huwelijksplan- Ondanks de schijnbare eenstemmig heid in deze stellingen kwam het tijdens Sextant '67 in de RAI (evenals daar voor in de 200 discussiegroepen) tot felle botsingen van opinies, waar het details en nuances betrof. Enkele voorbeelden Op het stuk van de gelegaliseerde abor tus stonden diegenen, die daaraan slechts willen denken bij klemmende medische noodzaak lijnrecht tegenover de groep, die In de ingreep een aanvaardbaar mid del tot geboortenregeling ziet. Even groot was de tegenstelling tussen die de aanwezigheid van kinderen werkt willen hebben in de formulering van nieuwe echtscheidingsgronden diegenen, die dit absoluut niet nodig vinden. Sommige deelnemers waren oordeel, dat seksualiteit zich uitsluitend in het huwelijk ten volle kan ontplooien en dat buitenechtelijk geslachtsverkeer onvoorstelbaar is, als men respect heeft voor de huwelijkspartner. Anderen daar entegen vonden een incidenteel „slipper tje" acceptabel en begrijpelijk. Tenslot te waren er voorstanders van seksueel experimenteren met wisselende part ners voor het huwelijk en tegenstanders van ieder voorechtelijk geslachtsverkee dat niet rechtstreeks verband houdt met het aanstaande huwelijk. Kortom: vrouw Zeldenrust-Noordanus sprak re woorden, toen zij bij de opening a spelde: „Vooraf staat vast, dat de ningen zullen botsen, maar dat is juist de bedoeling. Uit Sextant '67 zal niet de waarheid naar voren komen, hoogstens een gelegenheid tot vernieuwing en ver dieping van inzichten". Dat het de NVSH (ondanks veel op-art- Burgemeester Baart gecremeerd ZAANDAM (ANP) In het crema torium Velsen te Driehuis Westerveld is zaterdag het stoffelijk overschot van Zaandams burgemeester, de heer I. Baart gecremeerd. In de aula waar bijna 10U bloemstuk ken waren opgesteld en honderden be langstellenden aanwezig waren, werd 't woord gevoerd door de commissaris der koningin in Noord-Holland, mr. F. .1. Kranenburg, de heet M. 2tondervan, voorzitter van de Algemene Nederland se Metaal Bedrijfsbond, mr. H. Ph. de Kanter, directeur van de Federatie Me taal en Elektrotechnische industrie, dra. H. Peschar, lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid en M. J. Hille, locoburgemeester van Zaandam. Zij allen schetsten wijlen de heer Baart als «en grote figuur, zowel in de vakbeweging (hij was tot 1965 voorzit ter van de ANMB) als in de Kamer en in Zaandam. toestanden in de RAI) ernst is geweest met Sextant '67 bleek uit het besluit van het bestuur om de neerslag van de dis cussies reeds woensdag in de vorm van concrete voorstellen aan de wetgever aan te bieden. Daarbij zal centraal de ge dachte staan, dat de seksualiteit een privébelevenis is van het Individu een privécommunlcatiemiddel tussen twee mensen waarmee de openbaarheid (lees: de wetgever) niets te maken heeft. Consecratie meer in overeenstemming met de bronnen? ROME In zijn inleding van zater dagmorgen heeft kardinaal Lercaro de vragen toegelicht, die de vaders ge steld zijn over het vijfde en laatste agen dapunt: de hervorming van de liturgie. Deze vragen hebben betrekking op de algemene structuur van de mis, op de hervorming van het brevier en op dc herziening van de ritus voor de sacra- Bij wijze van verrassing werden daar aan op het laatste moment nog drie vragen toegevoegd, waarop de Paus per se een antwoord wil hebben. Is het aan vaardbaar om naast de Romeinse canon andere canonteksten in de Romeinse liturgie in te voeren T Is het aanvaard baar dat de consecratieformule ln deze nieuwe canon ln overeenstemming wordt gebracht met de bijbelse bronnen? Is het aanvaardbaar dat het gebruikelijke credo bij bepaalde gelegenheden door de twaalf artikelen des geloofs wordt vervangen? Het waarom van deze vragen is niet direct duidelijk. De postconci liaire raad voor de liturgie heeft naast de Romeinse canontekst al vier teksten in bewerking. Waarom de Paus nu een speciale vraag heeft ingelast, die het invoeren van nieuwe canonteksten als zodanig weer discutabel schijnt te stellen is niet helemaal duidelijk. Heb ben bepaalde kringen, die per se aan de Romeinse canon willen vasthouden, druk op hem uitgeoefend? Of vindt hij zelf het Invoeren van nieuwe teksten een zo radicale ingreep, dat hij daarvoor het uitdrukkelijke fiat van de synode wil hebben? De vraag of de consecratieformule meer in overeenstemming mag worden gebracht met de bijbelse bronnen heeft betrekking op de onder andere in ons land reeds wijd verbreide gewoonte, om bij de consecratie van de wijn de later Ingevoegde woorden „geheim van het geloof" weg te laten en aan de woorden „dit ls mijn lichaam" toe tc voegen „dat voor u wordt overgeleverd" De Paus wil uitdrukkelijk van de syno de horen, of naar diens oordeel deze verandering van een oude kerkelijke traditie kan worden toegestaan. Nieuwigheden In zijn Inleiding sprak kardinaal Ler caro vrij uitvoerig over de nieuwe struc tuur van de mis, zoals die door de postconciliaire raad werd ontworpen, en waarbij de actieve rol van de gelo vigen geaccentueerd wordt. Nieuwighe den zijn: het invoeren van een derde lezing, het vereenvoudigen van de toebereiding der offergave, het Invoeren van een nieuwe comminierttus, waar bij het communiceren van priesters en gelovigen tot een gemeenschappelijk ge beuren is uitgegroeid. Kardinaal Lecaro zette ook uiteen ln welke richting een vernieuwing van het brevier wordt gezocht. Over het al gemeen komt het hier op neer, dat de lengte der verschillende uren drastisch wordt ingekort, dat de voorraad lezin gen, hymnen en gebeden wordt uitge zuiverd en aangevuld; dat elk uur zijn eigen karakter krijgt, nu eens van lof gebed, dan weer van lezingendienst of van korte bezinning (kleine uurtjes). Zeer opvallend was, dat kardinaal Lercaro in zijn inleiding met geen woord repte over de vrijheid, waarmee sommi ge op de officiële vormvernieuwingen zijn vooruitgelopen. HIJ wekte de in druk dit wel te kunnen begrijpen en te hopen op een spoedig herstel van het evenwicht, wanneer de officiële vernieu wing eenmaal tot stand zou zijn geko- Kolendampvergiftlglng Buren heb ben zaterdagmiddag de 64-Jarige Th. Walters en zijn eveneens 64-jarige vrouw M. WaJters-Cobben dood aangetroffen ln hun huls aan de mr. Ulrlchweg in Maas tricht. Een onderzoek heeft ultgeweaen, dat het echtpaar ten gevolge van een defecte schoorsteen aan kolendamp vergiftiging ls overleden. ADVERTENTIE (Van onze correspondent 8CHAE8BERG Een delegatie uit de St.->l Ir hartparochie In Schaee- brrg beeft gisteravond In Roer mond de bisschop, mgr. P. Moon, een boekwerk met meer dan 2627 adressen overhandigd van mensen, die hem vragen af te zien van het ontslag van pastoor Mle- TlJdens de missen van gisteren werden onder de kerkbezoekers formulieren verspreid, waarin sympathie kon worden betuigd met pastoor Miedema. In de druk be zochte kerk werd daar bijzonder veel gebruik van gemaakt. Door 1358 parochianen, 670 man uit het overige Schaesberg en door 599 kerkbezoekers van bulten Schaesberg. Drie parochianen stomden tegen. Een aantal Jongelui uit de parochie St-Michaël (het Elkske) had zich gistermorgen met spandoeken voor de kerk opgesteld. Hun leuzen toonden overduidelijk aan. dat ook zij zich achter hun pastoor op stellen. ZIJ stonden daar overigens niet met goedvinden van de parochieraad en kerkbestuur, die van een betoging niets wilden weten. Omdat voor deze kleine demonstratie geen toestemming was aangevraagd, greep de politie met zachte hand ln. Daar hndden de Jongens en meisjes wel begrip voor. Nu hebben ze vanochtend toestemming gevraagd om van avond aan deken Mertens een petitie te overhandigen met het verzoek zijn Invloed aan te wen den om pastoor Miedema voor de parochie te behouden. In het programma „Kenmerk" wordt vanavond tussen zeven uur en half acht nader op deze kwes tie Ingegaan. (Van o t parlementaire redactie) UTRECHT De AR-partlJ ook de meeste zogenaamde spljtatcmmera wijzen een Ntembusakkoord voor de ver kiezingen af. Wel wil deze partij een bepaalde voorkeur uitspreken met wie men na de verkiezingen over een rege ringscoalitie kan praten. Dit bleek zaterdag ln Utrecht op de najaarsbijeenkomst van do AR. Uit op merkingen van partijvoorzitter dr. W. P. Berghuis, van oud-min later mr. B. Biesheuvel, thans fractie-voorzitter van de AR en van een aantal jongere partijleden, waaronder verschillende christen-radicalen. „Ik bedank stichtelijk voor een stem busakkoord", zei dr. Berghuis. „Ik wil mijn partij ook niet vereenzelvigen met de KVP-radlcalen, hoewel bun evange- liech-radlcalisme mij wel aanspreekt. Wij willen ln de groep van 18 met de KVP en de CHU praten over samenwer kingsvormen ln de toekomst. Hoe wei de AR al een heei eind op de weg gevor derd ls, die de KVP en de CHU eigen lijk nog moeten beginnen. Ik hoop daar- om niet dat wij straks toch onze eigen weg verder zouden moeten gaan." Oud-minister Biesheuvel vroeg zich middags na een langdurige discussie over de parttjvemleuwlng af: „Met wie moeten wc dan eLgenlljk wel een stem busakkoord aangaan? Met nleuw-links, Den Uyl, Vondeling, Lammere of Patljn? Ook van de Partij van de Arbeid moet meer duidelijkheid komen. Trouwens ook van de WD, want ook ln deze partijen Is een stuk onduidelijkheid". Enkele AR-jongeren, waaronder de christen-radicalen drs. Feddema en dre. Kuypers uit Amsterdam kregen van de partijleden veel bijval, toen zij beklem toonden, dat de christenen zich moeten bevrijden van een gezapige rust, die de ze christenen kenmerkt". In Groningen zal volgend Jaar een con cours voor jonge musici worden uitge schreven. Hieraan kan worden deel genomen door al degenen die ln zullen behalen met onderscheiding. De Groningse Raad voor de Kunst heeft 3.000 gulden gereserveerd ais hoofd prijs voor de concourswinnaar. BIJ welslagen zal worden overwogen vnn traditie te makenn. AMSTERDAM—WASHINGTON (ANP- AP-Reuter). De rustig verlopen mas sale demonstratie van ongeveer 15000 j man in Amsterdam ondr leiding van Piet I N'ak. tegen de oorlog in Vietnam heeft saterdagmiddag een onofficiële en ru moerige voortzetting gehad voor het Amerikaanse consulaat-generaal op het Museumplein. Een groep van ongeveer vUftig betogerse stelde zich even voor half vyt op tegenover het consulaat, waar manschappen van de mobiele eenheid onder leiding van hoofdinspecteur F. Per- reis zich opgesteld hadden. De politie gaf dc demonstranten op dracht zich onmiddellijk te verwijderen. Aangezien de meesten daar weinig voor voelden werden zij in de richting van de Van Baarlestraat gedreven. Inmiddels waren meer groepen van de (oude) RAI, het eindpunt van dc officiële betoging, naar het Museumplein gekomen, waar zich bovendien veel publiek verzameld had. Zij werden door een groep van de mobiele eenheid uiteengejaagd, warbij gebruik werd gemaakt vn de wapenstok. Terwijl de Jongelui de vlucht namen brachten zij, voor het Concertgebouw nog enige rookbommen tot ontbranding. Veer tien betogen, in leftijd variërend van 16 tot 22 jaar werden overgebracht naar het bureau Overtoom. Elf werden weer vrij gelaten nadat proceaverbaal was opge maakt. Een wordt beschuldigd van over treding van de wapenwet; hij had een ijzeren staaf in een boodschappentas bij zich. Twee jongens, resp. veertien en zestien jaar worden nog vastgehouden wegens openlijke geweldpleging. Tegen zee uur In de avond was de rust op en om het Museumplein hersteld. In Washington waren do betogingen aanvankelijk ruetlg begonnen b(J het Llncolnmonument. Dat duurde totdat de Britse vakbondsleider Jenklne ln een toespraak sprak van een „vuil, bloedig oorlogje". Leden van de Amerikaanse nazipartij ondernamen een stormloop naar het podium en «meten dat om. Enkele nazi's werden gearresteerd. Een van de «prekers was ook de bekende Amerikaanse kinderarte dr. Spock, die verklaarde dat Johnson onze vijand 1«". De massale optocht van dertig- tot veertigduizend man (de demonstratie- leiding «preekt zelf van meer dan honderdduizend man) naar het Pentagon, verliep in alle rust en orde. Pa* toen groepen betogers het Pentagon zelf begonnen te bestormen, was de boot aan en begonnen de van heinde en ver ■amengetrommclde militairen vijfen twintighonderd ln getal op te treden. Er werden in het weekeinde ongeveer zeshonderd mensen aangehouden. Het aantal gewonden ls meer dan vyftlg; zesenveertig mensen, onder wie de helft betogers, moesten naar het ziekenhuis. In de nacht van zaterdag op zondag hielden de betogers het Pentagon ln omsingeling. Ze stookten kampvuren en zongen liederen, de wachtdoende mili tairen uitnodigend om ook te gaan zitten en mee te zingen. Geen van hen ging op de uitnodiging ln en speelden stom metje, wat er ook gevraagd of gezegd werd. Om twaalf uur vannacht liep de ver gunning af en werden de meest hard nekkige betogers ln vrachtwagens weg gevoerd.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5