Haanstraschool te Leiden deze maand eeneeuw oud 3 Ondanks groot aantal invallers toch winst PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 23 OKTOBER 1967 Uitgebreid EERSTE NEDERLANDSE SCHOOL VOOR „BEWAARSCHOOLJUFFROUWEN" De Kweekschool voor Voorbereidend Onderwijs, in de wandeling; de Haanstra school genoemd, bestaat deze maand honderd jaar. Dit onderwijsinstituut te Leiden is de oudste instelling in Nederland, die de vorming van kleuterleidsters behartigt. Ter gelegenheid van het eeuwfeest worden deze weck een reeks feestelijke activiteiten ontplooid, die zich gedeeltelijk in het schoolgebouw aan de Vliet afspelen en voor een ander deel plaatsvinden in de Stadsgehoorzaal. Naar aanleiding van het jubileum organiseert De Lakenhal een expositie van antiek speelgoed. Het feestprogramma vermeldt in chronologische volgorde de volgende activiteiten. Vandaag: in de middag uren fietstocht in historische kleding door Leiden met een onderbreking op het Schuttersveld voor een hapje erw tensoep; om vijf uur ls de officiële opening van de jubileum verricht in het schoolgebouw, wa&rbQ de leerlin gen zelfgemaakte toneelgordijnen aan geboden hebben aan het bestuur en een bedrag ter beschikking hebben gesteld aan de stichting „Terre des hommes", die oorlogsslachtoffertjes geneeskun dige behandeling verschaft. Morgen: 's avonds kwart over acht opening ten toonstelling „Spelen en lezen" in de La kenhal. Woensdag: begin van een drie daagse besloten conferentie te Noord- wfjk over het onderwerp „Kleuterschool en Volksgezondheid", georganiseerd door het Ned. Instituut voor Kinder studie en de Wereldgezondheidsorga- feestprogramma De geboorteakte van de school is een uit 1867 daterend „Bericht aangaande eene bewaarschool voor kinderen in ver band met eene Kweekschool voor be- waarachoolonderwUzeressen en kinder juffrouwen", opgesteld door de Lelde- naren dr. A. Rutgers van der Loeff, dr. J. Marconler en dr. W. Plcyte. Het initiatief tot oprichting van een opleiding van kleuterleidsters sproot voort uit het besef, dat de leiding op de bewaarscholen (germanisme, dat later werd veranderd in „kleuterschool") al lesbehalve geschikt was voor de taak. Het bleef er doorgaans by, dat de kinde ren opgeborgen en in tucht gehouden werden door middel van breien, klok le- kljken. het leren opzeggen van het nlsatle „iet medewerking Onze Vader en het van buiten leren van avonds ontvangst van ouders en versjes. In Leiden werd in 1855 de eer- i enlging zelf. Van acht tot half tien ste kleuterschool geopend Jn een voor- J vrienden in het schoolgebouw. mallge armenschool in de Groenensteeg. De hoofdonderwyzere8, mej. Steenber gen, verdiende hier wekeiyks 4,en de onderwyzeressen hadden een tracte- ment van 1,50. Als gratificatie werd nu en don een nieuwe Japon verstrekt. Haanstra Officieel heet de vereniging sinds 1877 „Vereniging tot opleiding van Bewaar- schoolhouderessen", maar in het dage- lijks woordgebruik heeft het Instituut een eenvoudiger naam: „Vereniging voor Voorbereidend Onderwys". De naam van Wljbrandua Haanstra is nauw met de ^en overigens ook een tentoonstelling instelling verbonden. Deze Fries, aan- Van hun handwerk in hun eigen ge- vankeiyk hoofdonderwyzer, later direc- bouw. De Reünisten, van wie de oudste, teur (van 1882-1922 ontwikkelde de sys- die zaterdag komt. in 1901 examen temen van Fröbel verder en zijn opvat- heeft gedaan, hebben vervolgens een tingen werden overal bekend als de uitgebreid programma in de Stads- methode Haanstra", of de „methode Leldsche Kweekschool". Enkele citaten van hem: „De stoutheid, die gy vindt in 't kind ls, wel begrepen, deugd der jeugd", en „Er is een hoogst ordeiyk wanorde". Reünie Donderdag: galabal in de Stadsge hoorzaal voor leerlingen eu leraressen. Vrijdag; hoogtepunt in de feestviering in de Schouwburg, waarby ook het ge meentebestuur is uitgenodigd. Pro gramma nog geheim, wel goed. Zater dag: groot slotfeest 's avonds in het Zinger-hotel te Noordwyk. Tevens reü niedag. De oud-leerlingen worden ont vangen In het schoolgebouw, waar dan een exposite van kleuterstukjes is in gericht, De kweekschoolleerlingen heb- Pionier Tegeiyk met de kweekschool werd een kleuterschool opgezet, waar de kweke lingen de theorie aan de praktyk zou den kunnen toetsen. Deze kleuterschool heet thans „Haanstraschool" en is ge vestigd Rapenburg 129. De kweek school telt op het ogenblik 160 leerlin gen en 40 B-cursissten, de kleuterschool wordt door 110 kinderen bezocht. De vereniging, die gepionierd heeft op het terrein van de kleuterschool, heeft met matige subsidies vaak moeiiykheden met de financiering gehad in de loop van de eeuw van haar bestaan. Eerst in 1957 werd deze vorm van on derwys by een wet geregeld. GR0FVUIL- 0PHAALDIENST Dinsdag 24 oktober Buurt 10: Ter Haarkade, Boshuizer- laan, Boshuizerkade, 5 Meilaan, 5 Mei plein, Bevrijdingsplein. Gerrit v. d. Veenstraat, Titus Brandsmalaan, Mont- gomerystraat, Joh. Poststraat, Walra ven van Halstraat, Wiardi Beekman- straat, v. d. Helmlaan, Arent Brun- straat, Lieven de Keystraat, Zocher- straat, Ven Banchemhof, De Bazelstr., Jac. Romanstraat, Jan Keldermanstr., Vingboonshof, Jacob v. Campenlaan, Voorschotenseweg, Stalparthof, Van 's-Gravensandestraat, Berlagestraat. Donderdag 26 oktober Buurt 11: Maresingel (van Zwarte Pad tot Haarlemmertrekvaart), Pas teurstraat, Hansenstraat en Korte Han senstraat. Leeuwenhoekstraat, Groen- oordstraat en -plein, Lucas v. Leyden- straat. Bakker Korffstraat, Jan Lieven- straat, Frans v. Mierisstraat. Gabriël Metzusstraat, Broekweg, Stadspolder- weg, Haarlemmerweg, Raampoort, Raamstraat, Maredijk, Piet Heinstraat, Vondelstraat. Poelgeeststraat. Schut terstraat, Maredijkhofje, Vaartkade, Aloëlaan, Rijnsburgersingel, Marislaan, Mussenbroekstraat. Vrijdag 27 oktober Buurt 12: Veilingkade, Lammen- schansweg (van Veilingkade tot Lam- menschansplein)Lnmmenschansplein, Zoeterwoudseweg, Meloenstraat, Ap pelstraat. Tomatenstraat, Druivenstr., Kersenstraat, Carbuterweg, Planteyn- straat, Kanaalweg (van Lammenbrug tot Spoorlaan), Vlietweg, Zoeterwoud seweg, Cronestein. gehoorzaal, waar de leerlingen een musical opvoeren onder de titel „Zelfportret 1967" en de oud-leerlingen j onder elkaar een eigen cabaret opvoe- I Het bestuur recipieert zaterdagmid- i dag van half drie tot vijf uur in de ontvangstkamer van de Stadsgehoor- i zaal. Voorzitter ls de kinderarts J. P. Boekhold. De pennlngmeesteresse me vrouw C. Verhey van Wijk-Roem ver vult haar functie al veertig jaar. gelegenheid van het eeuwfeest heeft de oud-leerlinge mej. W. M. Nijkamp een boekje geschreven, getiteld: „100 Jaar kleuter", waarin een overzicht wordt gegeven van pedagogische sys temen. De directrice van de kweek school, mej. H. M. ter Beek ,de voor zitster van de leerlingenvereniging „Iduna", mej. C. Segaar en de voor zitster van de reünisten, mevr. E. M. C. Ommens-De Haas hebben veel by- gedragen tot de samenstelling van het uitgebreide programma, een honderd jarig instituut waardig. Bejaarde fietser gewond Op de Valkbrug te Leiden is zaterdag morgen om kwart voor elf de 65-jarige J. Boon van zijn fiets gevallen, nadat hij was geslipt. Met een rechterenkel- breuk is hij in het Academisch Zieken huis opgenomen. Burgemeester van Leiden in radiodebat Op woensdagavond 25 oktober om half tien zal burgemeester mr. G. C. van der Willigen van Leiden via Hil versum II te beluisteren zijn in een radiodebat onder het motto: „Burge meesters onder elkaar." Samen met zijn collega's van Hilversum (J. J. G. Boot) en van Almkerk (mr. L. A. Splunder) zal hij van gedachten wis selen over „De gemeente van de toe komst." MICRO-THEATER IN LEIDEN Burgemeester mr. G. C. van der Willigen zal zaterdagavond 4 novem ber om zeven uur in de Vestestraat het Micro-theater „Imperium" officieel openen. Hierna zal de toneelgroep „Imperium" een uitvoering geven van „De herbergierster" van Carlo Gol- doni. Ouderavond bij Apparatenfabriek Vrydagavond jl. werd in de kantine van de N.V. Leidsche Apparatenfabriek de jaarlijkse Ouderavond gehouden. De bedoeling is, dat zij de ouders van de leerlingen nauwer in contact brengen met het bedrijf waar hun zoons werken, doch waar zij bovenal de opleiding krij gen voor het „Bemetel"-diploma. Dat hiervoor belangstelling is, blijkt uit de opkomst van bijna alle ouders. Zelfs was er dit jaar een grootmoeder by, die haar varende schoonzoon verving. Op deze avond krygen de ouders de gelegenheid kennis te maken met en vra gen te stellen aan allen die met deze op leiding te maken hebben. Daartoe waren aanwezig de diverse afdelings-chefs, de directeuren en enkele leraren van de scholen, waar het part-time onderwijs gegeven wordt en de consulent van de Stichting Bemetel. Het hoogtepunt vorm de echter wel de diploma-uitreiking door de directeur van de L.A.F., Ir. E. Ruem- pol, aan de zeven geslaagden van dit jaar. Overigens waren dit alle kandida ten die dit jaar examen gedaan hadden! VOORSCHOTEN Scholenbouw in Noord-Hofland B. en w. stellen aan de raad voor beschikbaar te stellen: Voor de openbare Ulo f 300.voor de aanschaf van bijbeltjes; f 12.625. voor de inrichting van het definitieve schoolgebouw van de openbare kleu terschool „De Speeldoos", f 800.000 voor de stichting van een I schoolgebouw in Noord Hofland, be- 1 vattende 14 lokalen, bestemd voor de I stichting van een 3e openbare kleu terschool, een r.-k. lagere school, een i prot.-chr. kleuterschool en een prot.- chr. lagere school. i Vorengenoemde wil de gemeente j laten starten met ingang van 't cur susjaar 1968/1969. Een oplossing kan hiervoor voorlopig worden gevonden door de bouw van een permanente 14- klassige school met enkele gemeen schappelijke voorzieningen in sys teembouw. Over de verdeling van het gebouw over de verschillende scholen zal nader overleg plaatsvinden met de betrokken besturen. Van rijkswege zijn aan de gemeen ten nieuwe richtlijnen verstrekt voor overdracht van woningwetwoningen. De regelingen gaan verder dan de be staande. Voorschoten wil zich tot niet geheel binden aan de rijksregelingen. Zo stellen b. en w. geen woningwet woningen te verkopen aan bewoners, die boven de weistandsgrens (f 12.000) verdienen. Ook willen b. en w. geen flats overdragen. Voorschoten wil ook vasthouden aan het kettingbeding van 10 jaren (10 jaar zelf bewonen voor dat tot verkoop kan worden overge gaan). DE TORENFLAT IN VLIETWIJK In 1959 besloot de raad tot verkoop van grond in Vliet wijk H aan de N.V. Bouwbureau Brandwyk te Leldschendam voor de bouw van een torenflat van 32 woningen in 8 woonlagen. Naderhand verzocht genoemde N.V. dit bouwplan te wijzigen in een toren flat van 36 woningen in 9 lagen, welk plan inmiddels door G.S. is goedgekeurd. Met de uitvoering van dit herziene bouw plan is Inmiddels een aanvang gemaakt. Bij deze flats bleef nog grond over voor gcmeenschappeiyke tuinen, dat eigen dom bleef van de gemeente. Nu heeft het bouwbureau de gemeente verzocht van deze grond een gedeelte in koop te mogen ontvangen voor de bouw van 2 te mogen ontvangen voor de bouw van 25 garageboxen en voor inrichting van een 25 parkeerplaatsen. De gemeente gaat accoord, welstandscommissie idem. Een verhoging van de aanvankeiyke koopsom met 37.500. zijnde 1500, per garagebox is alleszins gerechtvaar digd. De wederpartij gaat hiermede ac coord. Het betrokken voorstel komt a.s. vrijdag in deg emeenteraad. WATER IN VOORSCHOTEN DUURDER De watertarieven in Voorschoten da teren van 1956. Uiteraard zijn sinds dien de exploitatiekosten, kapitaals- lasten, grotere inkoop van water door de beperkte eigen produktie gestegen, Deze gestegen kosten konden tot nu toe worden opgevangen door de toe neming van het aantal aansluitingen en de regelmatige stijging van de huur waarde personele belasting. Thans is een punt bereikt, waarop het meer mo gelijk is de bestaande tarieven U handhaven. De exploitatierekening over 1966 zal een nadelig saldo ople veren van f7.895,25 en een schatting van het nadelig saldo voor fip 1 f33.652.12. Daarom willen b. en v. tarieven als volgt vaststellen: A. Voor huishoudelijk gebruik 1. een vastrechtbedrag voor Iedere Woningbouw in Noord-Hofland Aansluitend aan het project vai premie B-woningen met garages, waar toe 31 maart werd besloten, is in bouw- teamverband aan de orde gekomen de bouw van ongeveer 150 eengezinswo ningen te bouwen voor de verhuur de premie A-categorie. Het bouwteam heeft zich uitgespro ken voor een industrieel type Vaneg- woning, breed buitenwerks 6.4 diep binnenwerks 8.30 m, bevattende begane grond woon-eetkamer, keuken, hal, w.tc., bergkast, le verdieping drie slaapkamers, badkamer met w.c., berg kast en zolder, 1 slaapkamer met dak kapel, alsmede een zolderberging, voorzien van een centrale verwar mingsinstallatie. Dit plan komt het college voor als een welkome voorziening in de plaat selijke woningbehoefte, daarbij voor al het oog hebbend op de zo nood zakelijke doorstroming. De gemeente heeft echter nog niet alle grond, waarop deze huizen ge bouwd zullen worden. Daarom stellen b. en w. de raad voor die grond te verkopen, die daarvoor in aanmerking komt, zodat het bouwteam kan begin nen met de bouw van 71 premiewo ningen met 17 garages en in principe te besluiten tot verkoop van grond nadat deze door de gemeente in eigen dom is verkregen waarop nader hand 92 woningen met 59 garages kun nen worden gebouwd. Koper is de Na tionale Nederlanden N.V. Gevraagc wordt een prijs van f 10.500 per wo ningkavel en f2000.— per garageka vel. Verder zullen in acht worden ge nomen de voorwaarden en bepalingen der alg. verkoopvoorwaarden. KNIPLAAN WORD GEASFALTEERD Er komen op de Kniplaan een vijftal uitwijkplaatsen voor auto's en de laan zal worden voorzien van een afdeklaag met asphalt. De kosten hiervan bedragen 3.000,Bovendien dient voor de uit monding van de Kniplaan een strook grond van 30 m2 grond van de heer J. C. de Koning te worden gekocht. De heer de Koning is genegen deze grond voor 500,aan de gemeente te ver kopen. Voorbereidingskosten voor compostbedrijf, dat niet doorgaat, kost halve ton In augustus 1962 werd met de ge meenten Leidschendam en Voorburg (later Zoetermeer) een regeling aan gegaan inzake de stichting en exploi tatie van het Vuilverwerking- en Compostbedrijf De Vlietgemeenten). In 1967 deden zich naarmate de ver dere voorbereiding tot stichting vor derde, steeds meer moeilijkheden en problemen voor. Dientengevolge be sloot de raad in april 1967 uit te tre den of verlenen van medewerking tot „Groen Wit" gaf eerste uitvoering van seizoen O De r.k. gymvereniging „Groen Wit" had gisteren in Leiden de primeur van de eerste uitvoering in het nieu-1 we turnseizoen. Meer dan 250 jongens en meisjes meer meisjes dan jon- gens, want het voetbal en tegenwoor dig ook in hevige mate het basketball oefenen een enorme zuigkracht uit verleenden hun medewerking aan de show, die door ruim 400 enthousiaste ouders in de Stadsgehoorzaal werd bijgewoond. De show stond zoals gebruikelijk onder leiding van de heer Waltman, die het geheel vlekkeloos en zonder storingen liet verlopen. Wat geen geringe prestatie is gezien het massale karakter van de uitvoering. Mejuf frouw Van Hameren begeleidde alles op de piano. Bijzonder genoten werd er ook van het optreden en de demon straties van de keurploeg van „Groen Wit", welke dit jaar sterker is dan ooit tevoren met turnsters, die in re gionaal en landelijk verband al 'n flink woordje aan het meespreken zijn: Clariet Versteeg, Annemarie van der Steen en Jenneke Verver. Foto: Eén van de vele meisjesgroe- pen in actie op de evenwichtsbalk. opheffing van de gemeenschappelijke regeling en per 1 januari 1968 a.s. ge bruik te maken van de vuilverbran dingsinstallatie van Leiden. Nu heeft de stichting Compostbe drijf Vlietgemeenten inmiddels een bedrag van f54.677,91 aan voorberei- dingskosten gemaakt en daar ook de gemeenten Leidschendam en Voor burg tot opheffing besloten zullen de ze kosten door de betrokken gemeen ten gezamenlijk moeten worden ge dragen. Een becijfering is gemaakt naar het aantal inwoners. De schade komt Voorschoten neer op f 10.712,95, Leidschendam op f 14.178,03, Voorburg f 27.528,40 en Zoetermeer een kleine f3000.zijnde het aandeel voor het gemaakte studierapport. Leden „Oud Leiden" bezochten Utrecht Een zestigtal leden van de vereni ging „Oud-Leiden" bracht zaterdag j.l. een bezoek aan de stad Utrecht, waar het werd verwelkomd door het be stuur van de vereniging „Oud Utrecht". De leden maakten onder deskundige leiding een wandeling door de stad tijdens welke wandeling op het Dom plein werd aangewezen hoe de stad daar haar oorsprong vond. Vele ge schiedkundige bijzonderheden werden verteld o.a. over de grachten en de daaraan grenzende werven en kelders en over enige uit de middeleuwen stammende nog aanwezige, doch van gewijzigde gevels voorziene, versterkte huizen en over hun oorspronkelijke bewoners. Bezichtigd werden de Ja- cobikerk, de Janskerk, de regenten kamer van het Bartholomie Gasthuis, de Maria Kloostergang en de Domkerk. Snoeplustige dief Van vrijdag 18.00 uur tot zondag 12.00 uur heeft een onbekende zich via een geforceerd raam toegang schaft tot een theehuisje aan de Leidse Hout. De dief heeft enkele blikken met koeken, 50 repen en een onbekend aantal pakjes kauwgum en rollen pe permunt meegenomen. Totale waarde f 150,—. In het afgelopen weekeinde is inge broken in de openbare lagere school aan de Rijnsburgersingel. Volgens de politie hebben kwajongens zich via een stuk geslagen ruitje toegang verschaft tot de klaslokalen. Alle laden en berg ruimten werden doorzocht. Er wordt slechts een klein bedrag aan geld uit een blikken busje vermist. In de nacht van zaterdag op zondag is bij Fasson N.V. aan de Lammen- schansweg een luik geforceerd, waar door een onbekende zich toegang heeft verschaft in de kantine. Een daar aan wezige vruchtensapautomaat werd j opengebroken, waardoor een onbekend I gebleven geldbedrag kon worden weg- I genomen. Zondagavond om tien over half j zeven is in een hut op het speelterrein 1 aan de Surinamestraat brand gesticht. De brandweer was snel ter plaatse en kon het vuur tijdig bedwingen. De brandstichters waren niet meer te achterhalen. I verbruiker van f 9.60 per kwartaal, waarvan 12 m3 water vrij van betaling beschikbaar wordt gesteld; 2. voor het meer verbruik boven de 12 m3 f0.40 per m3; 3. aan gezinnen met 4 of 5 personen beneden de 16 jaar per kwartaal 3 m3 en aan gezinnen met 6 of meer kinderen beneden de 16 jaar per kwartaal-5 m3 meer verbruik bo ven de 12 m3 zonder bijbetaling toe te staan. B. Water, bestemd voor ander dan huishoudelijk gebruik: 1. een vast rechtbedrag van f9.60 per kwartaal; 2. voor het waterverbruik f 0.40 m3; 3. voor het verbruik voor tijdelijke doeleinden f 0.50 per m3. De verhoging der tarieven kan in werking treden met ingang van de eerste meteropneming na de vaststel ling van de betreffende verordening door de raad. Met bovenstaande ta rieven wordt een hogere opbrengst verwacht, die voldoende is om het geschatte tekort voor 1968 op te hef fen en waaruit de nog te verwachten kostenstijgingen kunnen worden ge dekt. De oude tarieven bij gebruik ge meentelijke lokaliteiten en gymnas tieklokalen zijn niet meer toereikend om de kosten van onderhoud, verlich ting, verwarming enz. te dekken; daarom stellen b. en w. ingaande 1 januari 1968 nieuwe tarieven in te voeren. Voor de zaal van het Ambacht huis, oude openb. lag. school aan de Schoolstraat en overige openbare scho len bij 1 uur per week per jaar f75. (oud f55.1 uur per 2 weken of 2 uur per maand f38.(oud f28), 1 uur per 3 weken f25.(oud f 19. en bij 1 uur per 4 weken of per maand f 19.(oud f 14. Voor het avondgebruik van de gym nastieklokalen: 1. Vereniging of afdeling met le den beneden de 18 jaar bij 1 uur per week f110.— (was f90.—), 1 uur per 2 weken f55.(was f45.1 uur per 3 weken f40.(was f30.1 ur per 4 weken f30.(was f25. 2. Alle andere gebruikers bij 1 uur per week f140.(115.1 uur per 2 weken f75.— (f60.—), bij 1 uur per 4 weken f40.(f30. VOORSCHOTEN De raad van de gemeente Voor schoten komt voor een openbare ver gadering bijeen op vrijdag 27 oktober a.s. voor afhandeling van een 30 stuks agendapunten. O.a. f 2.200.voor het onderhoud van het brandweermateri aal; voorbereiding van een bestem mingsplan voor de dorpskern en om geving volgens een besluit der Wet op de ruimtelijke ordening; centrale ver warming voor de dienstwoningen op de begraafplaats Rosenburgh; over dracht in eigendom aan de bewoners van diverse woningwetwoningen; ver koop van bouwgrond in Noord Hof land; opheffing van de gemeenschap pelijke regeling Stichting Compostbe drijf De Vlietgemeenten; verkoop grond in Vlietwijk II aan de N.V. Bouwbureau Brandwijk te Leidschen dam. Onderhoud en verbetering van de Kniplaan; verhogen van de keur lonen; verhogen van de watertarie ven; verhogen van de gebruiksvergoe- dingen voor de gemeentelijke lokali teiten; verhogen van de tarieven voor het gebruik van de gemeentelijke gym nastieklokalen; beschikbaarstelling f 12.625.voor de eerste inrichting van de openbare kleuterschool „De Speeldoos"; f800.000.— voor het stich ten van een schoolgebouw in „Noord Hofland"; het verlenen van medewer king aan de stichting van een chr. la gere school en een chr. kleuterschool in Noord Hofland; idem voor 'n r.-k. kleuterschool in Noord Hofland. Bouwplannen in Adegeest Voor de stichting van 36 etagewo ningen door de N.V. Bouw- en Han delmaatschappij Waddinxveen in Ade geest was reeds eerder de benodigde grond verkocht. De directie van ge noemde N.V. heeft onlangs het Col lege verzocht om in plaats van het bovengenoemd project op het betrok ken terrein 18 eensgezinswoningen met garages te mogen oprichten, zulks in verband met de gewijzigde situatie op de bouwmarkt. B. en w. maken geen bezwaar. De stedebouwkundige gaat ook akkoord en de Welstands commissie gaf een gunstig advies. In de koopsom van f 180.000. komt geen wijziging. Goede dag voor Crescendo Voor het Leidse korfbal was het gis teren en zaterdag een redeiyke dag. Twee nederlagen van Vicus Oriëntls en Fluks, al was dat in een derby, twee overwinningen van Zuiderkwartier en Crescendo en een gelijkspel by de De DanaïdenDe Algemene. KNS en Noor derkwartier stonden stil. OVERGANGSKLASSE B: BEP—Vicus Oriëntls 54 Vicus heeft het na de goede resultaten van de laatste wedstrijden gisteren af laten we ten. Tegen BEP, als debutant in de Over gangsklasse byzonder goed op dreef, werd met klein verschil verloren. Een opgelopen 10 achterstand werd al gauw door Sjaak Sjardin weggewerkt (11). In de volgende opstelling was de thuisclub in de meerderheid en wist dat goed uit te drukken in twee gave tref fers (3—1). Vicus liet het er niet by zit ten en kwam door Tiny de Vink, na een gemiste strafworp, op 32, maar met de rust was het verschil toch weer twee punten 42). Toen het in de tweede speelhelft 52 voor de thuisclub werd, leek het alsof Vicus verslagen was, maar Leny Link gaf onze stadgenoten weer nieuwe moed door raak te schieten: 53. Nadat ze een strafworp gemist hadden maakte Flip v. d. Meygaarden er 54 van, zodat weer alles mogelijk was. Een unieke kans op de gelijkmaker liet men liggen door nl. een strafworp te missen. Quick 2Vicus Oriëntis 2 16. EERSTE KLASSE De DanaïdenDe Algemene 44 De derby tussen De Danaïden en De Al gemene is in een draw geëindigd, een uitslag waar beide partyen vrede mee konden hebben. Het was een goede wed strijd, waarin het moeilijk was vry te komen. De verdedigingen van belde clubs hebben 't de aanvallers zeer moeliyk ge maakt. De eerste helft was De Algemene iets beter dan de thuisclub, hetgeen wel tot uitdrukking kwam in de ruststand, welke 31 voor de Algemene was. De Algemene was het eerst over de zenu wen heen, wat nu 5 min. leidde tot het eerste doelpunt. Bart Lambooy was even vrij van zijn tegenstander en dat bete kende 01. Het spel golfde op en neer totdat Bart Lambooy in de 20ste min. er 02 van maakte. Tien minuten later werd het 12 uit een ver schot van Eric Filemon, maar De Algemene rook het gevaar en nam uit een strafworp van Andries Molenaar weer twee punten afstand van De Danaïden. Dit was te vens de ruststand. Na de thee was de thuisclub sterker, vooral ook omdat het in de Algemene-aanval niet vlotte. Reeds na 1 min. was het 23 door Elly Lo- cher-v. Rhljn, die nog al eens vrijheid werd gegeven. Toch duurde het lang totdat de verwachte gelijkmaker kwam. nadat beide partijen een paar kleine kansjes gemist hadden. Met nog een kwartier te spelen was het gelijk, weder om door Elly Locher. Een kleine 5 min. voor het einde zette Lenie Slegtenhorst de Algemene op winst door uit een fraaie doorloopbal te scoren. Drie minu- voor tyd bracht Gerard Nap de Da naïden uit een vrije worp de verdiende gelijkmaker (44). DKC 2Danaïden 2 93. FluksZuiderkwartier 25 Na ze ven wedstrijden is ook Zuiderkwartier nog steeds ongeslagen, evenals de Alge- De wedstrijd tegen Fluks werd vooral gekenmerkt door het missen van veel opgelegde kansen, met name Wim Seller Fl.miste nog wel 32 min. schoot Ab Niesing 1—0. Hoewel Fluks in de eerste helft sterker was, kon men niet tot scoren komen. Eén min. voor rust bracht Gys Kloos de partyen op gelijke voet door het benutten van een strafworp. Na de thee n de rollen omgekeerd. Zuiderkw. had de zaak in 5 min. bekeken. Eerst scoorde Frits v. d. Riet uit een mooie doorloopbal, vervolgens schoot Jan Se van ver In (13). Vanaf dat mo ment speelde Zuiderkw. een gewonnen wedstryd, alleen het schot liet nog al ens te wensen over. Door Cor Nieboer erd het na een verdedigingsfout 14. Het werd 15 door Sari de Vink die een strafworp uitstekend benutte. In de slot fase kwam Fluks door Corrie Planje nog tot 25. Eureka 2—Fluks 3 2—5; Deetos 4— Fluks 4 92; Zuiderkwartier 2Ons Eibernest 6 16. TWEEDE KLASSE A Crescendo—Swift 65 Een door veel invallers geteisterd Crescendo heeft zaterdag weer een overwinning binnen gehaald. Vry wel de gehele wedstrijd heeft de Leidse ploeg een voorsprong ge had, doch juist in het laatste kwartier werd het nog spannend toen de Zeeuwen van 63 op 65 kwamen. Onze stadge noten pasten hiervoor het juiste tegen spel toe, door op balbezit en zekerheid te spelen. Crescendo met invallers voor Aad Schouten, Wim Mulder en Kees Cornelissen, terwijl Ton Ouwerkerk al geruime tijd uitgeschakeld is, startte goed. Reeds na 2 min. schoot Els Cor nelissen raak (1—0). De aanval van de gasten kreeg in debeglnfase nog al eens vrijheid, hetgeen na 6 min. leidde tot de gelijkmaker (1—1). De vakverwis seling bracht een tempoloze Crescendo- aanval voor de korf. De combinatie was er wel, doch het tempo ontbrak. Merk waardig genoeg zette juist deze aanval Crescendo op winst. Dit was te danken aan Leny Kok, die byzonder goed op schot was. In de 12de minuut schoot ze van afstand zuiver in (21). De gasten combineerden wel snel, maar het ontbrak hen volkomen aan het zuivere schot. Daardoor bleef het lange tijd 21, tot dat Leny Kok na 35 min. voor 31 zorgde. ïn dezelfde minuut echter be nutte Swift handig een in eerste instantie gemiste strafworp (32). Eén minuut voor de rust bracht Marian Luysterberg d.m.v. een strafworp de stand op 42. Ook na de rust een slecht schietend Swift tegen een veel feller Crescendo, een felheid die een week tevoren vol komen zoek was. Na 13 min. bracht in valler Louis Kok, die verreweg de ge vaarlijkste speler was, uit een door Fr. Cornelissen uitstekend genomen vrije bal de stand op 52. Na 2 gemiste straf- worpen van Swift werd het na 20 min. toch 53. Nog geen 5 min. later was het al 64 toen eerst Leny Kok haar derde treffer liet aantekenen en vervolgens Swift raak schoot. In de slotfase kwam een verwoed aanvallend Swift nog wel tot 65 maar daar bleef het by. Rest nog te vermelden dat de drie invallers zich goed van hun taak gekweten hebben Het derde team van Crescendo wist eveneens zaterdag het ongeslagen Vicus Or. 3 haar eerste verliespunten te be zorgen. In een behooriyk gespeelde wed strijd werd het 54 voor de thuisclub. UITSLAGEN KNKB: Nederland—België 4—2. Overgangsklasse B: Het Zuiden Swift (A) 7—5; BEP—Vicus Or. 5—4; DetoDie Haghe 57; DKCSperwers 42; SpangenRegenboog 52. Eerste klasse: DanaïdenAlgemene 44; RozenburgODO 63; HSV OSCR 75; FluksZuiderkwartier 25 Tweede klasse A. ReadyOlympiaan 35; TOVGymnasiasten 52; Cres cendo—Swift (M) 6—5; BKC—Trekvo gels afgelast. Derde klasse A: SchiedamEureka 4—3; Hou Stand—ONDO 5—7; Hoog vlietZwervers 47. LEIDSE KORFBALBOND Klasse 1; Algemene 3Vicus OF. 4 -3; Crescendo 3Vicus Or. 3 54; De wat. Na J Dan. 4—KNS 3 3—3. Fluks in. Klasse 2: Crescendo 4Zuiderkw. 3 2—7; KNS 5—Fluks 6 2—0. Junioren A; De Dan.Fortuna 74; Zuiderkw.Trekvogels 22; Ons Eiber nest—DKC 5—5. Junioren BI: DKCAlgemene 111; KNSNoorderkwartier 53. Junioren C: Madjoe AZuiderkw. B 1—11. Crescendo Reeds boven werd de goede prestatie van het derde vermeld. De uitslagen van de overige teams zijn: Fluks 5Crec. 2 afg.; Cresc. 4—Zuider kwartier 3 2—7; Dan. B—Cresc. A 1—3; Madjoe ACresc. B 80; Cresc. a Madjoe a 100.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 4