WERELDMACHT fa zonder atoombom JAPAN ATHENAGORAS ZATERDAG 11 OKTOBER Ï98| vreedzaam op weg naar derde plaats (Van onze redactie buitenland) Japan is op weg de derde wereldmacht te worden naast de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie. Maar tot nu toe speelt het poli tiek geen rol in de wereld en militair is het een te verwaar lozen factor. Het is hetzelfde Japan, dat in 1945 een vijftigjarige periode afsloot, die ge kenmerkt was door voortdurende aggressie en militaire expansie, en dat in de tweede wereldoorlog tenslotte slechts op de knieën kon worden gedwon gen door de atoom bommen op Hiroshima en Nagasaki. Nu, 22 jaar later, vindt nie mand enige aanleiding om te vrezen, dat Ja pan zich opnieuw zal bewapenen en weer een gevaar voor zijn naaste buren en daar mee voor de wereld vrede zal worden. Dit in tegenstelling tot zijn bondgenoot uit de tweede wereldoorlog, West-Duitsland, dat nog steeds vooral van de kant van zijn com munistische buren, wordt bekeken en be handeld. Met zijn 250.000 man verdedigings troepen is Japan geen partij in de wereld van nucleaire zwaargewichten. Er zijn geen aanwijzingen dat Japan met deze situatie niet tevreden zou i de tweede wereldoorlog aan zijn wederopbouw begonnen. De produkten variëren van de fijnste elektronische apparatuur zijn. Integendeel. Het is gelukkig met zijn grondwet, die het in 1947 kreeg voorgeschreven door de Amerikanen en waarbij werd bepaald dat Japan geen strijdkrachten mag hebben. Ge lukkiger dan Amerika, dat kort na 1947 begon te denken over Japan als bastion tegen het communisme in Azië. Maar Japan ziet daar geen brood in en acht- zich genoegzaam beschermd door het wederzijdse vei ligheidspact met de Verenigde Staten, dat tot 1970 van kracht blijft. „Het is de basis van onze welvaart", zegt Ja pans minister van Buitenlandse Za ken en op dit ogenblik althans zou Ja pan het niet anders wensen. Zelfs het belangrijkste geschilpunt met de Ver enigde Staten, dat gevormd wordt door de Amerikaanse bezetting van Okinawa en de Ryu-Kyu-eilanden, kan daaraan weinig veranderen. Japan wil deze eilanden wel terughebben. Maar het wil er geen breuk met Amerika voor riskeren. Het zou echter al even min ingaan op een eventuele voor waarde van Amerika, dat na terugga ve van Okinawa de daar gevestigde nucleaire basis zal worden gehand haafd. Atoomwapens op Japans grond gebied is iets waarover geen enkele regering in Japan zou behoeven te be- Ook in de buitenlandse politiek bleef Japan tot nu toe angstvallig in het Amerikaanse spoor. De heer Sato heeft bij zijn vorige grote reis wel Formosa bezocht, maar hij liet Rood China, waar het al jaren geestdriftig mee handel drijft, links liggen als niet- erkende mogendheid. Toch beataat in Japan oppositie tegen deze politiek, zoals bleek uit demonstraties bij het vertrek van Sato, vorige week, voor een bezoek o.a. aan Zuid-Vietnam. Of het zich deze passiviteit op militair en politiek gebied in de toekomst zal kun nen blijven veroorloven, is een open vraag. Japan met zijn 100 miljoen in woners groeit snel naar een positie van derde wereldmacht door zijn ge weldige economische expansie. Op het gebied van de autoindustrie is het al het derde produktieland in de wereld. Japan bouwt de helft van de schepen, die de zeevaart in de wereld nodig heeft. inyesteert tweemaal zoveel van zijn nationaal inkomen als bij voorbeeld Engeland en het gebruikt meer computers dan enig ander land, met uitzondering van de Verenigde Staten. Ook op het punt van de economie heeft het land zich echter tot nu toe verre gehouden van alles wat zou kunnen zwemen naar overheersing van andere landen of naar kolonialis me, terwijl he4 toch voor zijn econo mische expansie op de eerste plaats is aangewezen op zijn Aziatische buur landen, van wie ditzelfde Japan in 1942 wel een heel ander soort van „coöperatie" afdwong. Toch is men in die landen niet hele maal gerust, al zit men er nog zo te springen om Japans kapitaal. Japan heeft namelijk een enorme behoefte aan goedkope arbeidskrachten, die in eigen land met het stijgen van de wel vaart steeds schaarser worden. Het heeft deze niet nodig voor de grote kapitaal-intensieve bedrijven, waar mee het op de wereldmarkt wil con curreren, maar wel voor de kleinere bedrijven, waarvan de grote als toe leveringsbedrijven med< ifhankelijk zijn" en die bijgbnder arbeidsintensief zijn. Men vreest nu, dat Japan derge lijke bedrijven in de nabuurlanden zal willen vestigen, waar de arbeids krachten nog goedkoop zijn, maar dat het tegelijk deze bedrijven geheel in eigen hand zal willen houden. Terwijl Japan hoopt met de kwali- tei tap rod ukten van zijn grootindustrie met name op de Amerikaanse markt te kunnen concurreren het staat nog maar aan het begin van dit punt is het met de produkten van die kleinere bedrijven vooral aangewezen op nabije markten, vooral de markt met zijn onbeperkte mngriHjfc heden- En daar is goedkope produte tie een eerste vereiste voor, zo goed als voor de ondersteuning var» óm grootindustrie. De opmars van Japan naar de derde positie in de wereld als economische macht te tot op heden ronder milk, talre en politieke expansie een vei» bazin gwekkend verschijnsel in onze wereld. Dat kon zich voordoen, omdat Japan op die punten welbewust het kielzog koos van de Verenigde Stater», ook al de nauwe verbintenis met de ze wereldmacht la Jupan geen populai- re mak. Men heeft echter geen andere keuze. Het alternatief zou zijn, dat Japan voor de ondersteuning van zijn positie in de wereld zelf actief zou moeten worden en met name op mili tair gebied een machtsapparaat sou moeten opbouwen; vanzelfsprekend met de consequentie, dat het nu ar een nucleaire strijdmacht zou moeten stre ven. Op dit ogenblik is daar nog geen sprake van. Maar het ls en blijft een wel zeer bijzondere positie. Eigenlijk te mooi om er voor do toekomst in te blijven geloven. onderweg naar Rome CONSTANT1NOPEL (KNP) Patriarch Athenagoras van Con- stantinope) is met grote verwach tingen zijn reis naar Rome be gonnen, die loopt via de patriar chaten van de Balkan. Met de patriarchen van de Servische, Roemeense en Bulgaarse ortho doxe Kerken wil hij komen tot een panorthodox orgaan, dat alle oecumenische activiteiten van de orthodoxie zou moeten coördine ren. Daarnaast wil hij de steun van de patriarchen krijgen voor zijn activiteiten tot verdere toe» nadering tot de Kerk van Rome. In deze laatste bedoeling is hij door kruist door het patriarchaat van Mos kou. Patriarch Alexei, die het erepri- maatschap van de orthodoxie aan Con- stantinopel betwist, heeft laten we ten dat het bezoek van Athenagoras niet gelegen kwam en uitgesteld zou moeten worden tot het komende voor jaar. Moskou vindt bovendien dat de patriarch van Constantinope! in de oecumene wat hard van stapel loopt, en wil hem op deze manier wat ai- Na zijn reis door Oost-Europa brengt Athenagoras komende week zijn aange kondigde bezoek aan Pau9 Paulus. Van 26 tot 28 oktober zal hij als persoonlij ke gast van dé Paus in de Joannes- toren in de Vaticaanse tuinen wonen. Vrij eenvoudig Patriarch Athenagoras blijkt het her stel van de eenheid betrekkelijk een voudig te zien. In een gesprek met pa ter F. Wijnhoven A. A., directeur van het nationaal bureau van het aposto laat der hereniging, verklaarde hij on der meer: „Voor 1054 leefden de Oos terse en Westerse Kerk in volkomen geloofsgemeenschap met elkaar. Daar- aan heeft de ruzie tussen een pa triarch en een kardinaal geen verande- „We drinken dezelfde kelk, en de eenheid is hersteld" ring gebracht. Wel hebben ze elkaar in de ban gedaan, maar dit b hebben Paus Paulus en Ik onlangs opgeheven. Er blijft dus nieta anders te doen dan terug te keren naar de toestand van voor 1054. Daarom ga ik naar Rome en op zekere morgen be treden Paus Pauius en Ik de Sint-Pi*, ter en vieren daar een heilige liturgie De patriarch bedoelt hiermee duide lijk het misoffer. ,.We drinken uit de zelfde kelk en nuttigen het bloed van de Heer en de eenheid Is hersteld. De theologen kunnen daarna net zoveel discussiëren als ze willen over de ver schilpunten". Bijna naïef Pater Wijnhoven tekent hierbij aanf op het eerste gezicht lijkt dit allemaal wel een beetje al te simpel, men zou bijna zeggen naïef. En toch te het d»4 bij nadere beschouwing niet. De pa triarch stelt zich op het standpunt van de Orthodoxe Kerk,, die geen onder al gemeen leergezag kent dan het oecu menisch concilie. Over de kwestie, die de Oosterse cn Westerse Kerk schel den: het primaatschap van de Paus, de pauselijke onfeilbaarheid, da onbe vlekte ontvangenis en de tenhemelop neming van Maria heeft tot nu toe geen enkel oosters concilie een uit spraak gedaan, zodat men wat deze punten betreft niet kan spreken van de leer van de Oosterse Kerk, mnar wel van de opinie van eon of andere theo loog of school. Over deze punten te dus in het Oosten een vrije discussie mogelijk. Dat de patriarch overigens niet hele maal zeker is van het succes van zijn pogingen bij de andere orthodoxe p« triarchen, kon pater Wijnhoven opma ken uit zijn afscheidswoorden: „Gij zult de hereniging nog meemaken, ik niet meer". Want zelfs niet alle leden van de synode van het patriarchaat van Constantinopel zijn het met de pa triarch eens. Overigens is het niet ze ker dat het tot een geconcelebreerde mis van Paus en patriarch zal komen. Men is in Rome van mening dat het een al te grote achok zou zijn voor landen als Griekenland, en dat een concelebratie de hereniging eerder zou schaden dan verhaasten. grootte sloegen hun nieuwe schepen alle records.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 11