f Afschaffen pretbelasting welkome verrassing een 'etrograd n gevaar TWIGGY: een dodelijk idool AMUSEMENTSWERELD: ■m f Daily Express noemt man en paard van Britse geheime dienst Traditioneel zwijgen Jury worstelt met 3-voudige moord MEISJE (15) AL 3 MAANDEN SPOORLOOS Wijziging gemeente wet nodig T.v.-bezitter Arrestatie na boerderij brand Toelating pleegkinderen weer in studie moet f 75.- be talen Verhoor van Amerikanen na moord op prostituee Zoon verried zijn vader RIJDAG 20 OKTOBER 1967 DE LEIDSE COURANT -yCJfc PAGINA 5 'ETROGRAD 20 viel regen en natie 8i bt verlichte straten v een sombere groep zwijgende man- het Muriapaleis verliet. Binnen •f het rumoer weg. Zelden was er kabaal geweest In het eerbicdwaar- jiue bouwwerk, waar nu het voorlopig ent van de Russische Republiek •actie 3 Deftige i. Elders in de il voor zich uit. was leeg Daar voltallige Bolsji e lindervleugel gez (Va i 'stugge t dit de DEN HAAG De mededeling Klompé (C.K.M.), dat het plan bestaat om de vermakelijkheidsbelasting af te schaffen, heeft in de kringen die ermee te maken hebben, grote verrassing gewekt. Bij de Vereniging Nederlandse Gi bijvoorbeeld ot gisteren m nini.stcries, die de afschaffing moeten bewerk- telligen zijn nog niet in staat antwoord te op de vele vragen, die vanuit het misbedrijf en gemeentelijke kringen teen zijn gesteld. Met de afschaffing is mei ijk niet het ministerie van mejuffrouw gev n heftige discussie hadden deze lannen, die voor iedereen te links - op deze openingszitting van 't lorlopig parlement, alles wat in Rus- nd moeizaam probeerde te lijken op irlementaire democratie ostentatief de ig toegekeerd. Pe zestig mannen wer- :n door de meerderheid der parlemen- riërs verachtelijk nagekeken en zelfs tgejouwd. Men was ze eindelijk kwijt, er tenminste geregeerd worden! revolutionair-socialisten en de ensjewieken, beide eveneens partijen in de linker vleugel, begrepen echter aar al te goed wat dit vertrek van in „broeders" betekende. Zij waren iller geworden, terwijl de anderen de ilsjewiekenleider Trotski hadden gepro- terd te overschreeuwen, toen hij uit- ep„Wij, de bolsjewistische fractie in de sociaal-democratische partij, irklaren dat wij met deze regering ui nationaal verraad..." het tumult as nog groter geworden „...niets ge- een hebben." enkele heethoofden idden geprobeerd hem van het po- trekken Wij doen een be- lep op de arbeiders, soldaten en boe- n van geheel Rusland, om vastbera- n en dapper te zijn. Petrogad is in ge- iar, de revolutie is in gevaar, het volk in gevaar!" En bijna onverstaanbaar het tumult: Leve de vrede, alle acht aan de sovjets, alle grond aan volk.." Toen waren ze gegaan, -otski voorop. DAGBOEK In deze krant zullen wij, nu precies halve eeuw later, als in een feullle- deze mannen volgen gedurende komende weken. Weken waarin zij ch gereedmaken voor de laatste grootste stap in de Russische Re- ilutie. Hiin revolutie. is vóór deze 20e oktober al veel ibeurd in Rusland. Gevangen in een middeleeuwsfeodale maatschappij- •uctuur was dit immense tsarenrijk 20ste eeuw binnengegaan. Rusland :rd geregeerd door één man, de tsaar, niemand behalve aan O. L\ verantwoording schuldig was. e nieuwe eeuw was nauwelijks ,.Weg met de kapitalisten" Arbeiders tijdens een protestoptocht door de straten van Fetrograd. Sinds de juli-opstand van 1917 waren derge lijke demonstraties echter niet meer waargenomen. De bolsjewieken ope reerden de laatste maanden onder gronds en met meer succes vijf jaar oud toen de eerste socialistische revolutionairen door kozakken werden neergeschoten. Onder leiding van een orthodox priester, Vader Gapon, nader de 22 jan. 1905 een groep de tsarenre- sidentie met een petitie: a.u.b. een 8- urige werkdag en een minimumloon van één roebel per dag. De groep werd neergemaaid. Maar later in het jaar kreeg Rusland zijn eerste „grondwet", en een „parle ment", de Doema, maar de tsaar hield in feite alle macht in handen. Het moest maart 1917 worden voordat het verzet tegen de oude en het geloof in een ge heel nieuwe maatschappij sterk ge noeg waren. De arbeiders gingen in sta king, soldaten kozen partij voor de fa- brieksmassa's en de opstand brak los. De halfslachtige regering en de Doe ma verdwenen, de tsaar werd gedwon gen afstand te doen en naast de nieu we -voorlopige regering ontstond een nieuwe macht: de arbeiders- en sqlda- tenraden, de Sovjets. De maanden die op de maartrevo lutie volgden, waren maanden waarin DAGBOEK VAN DE REVOLUTIE één groep socialisten ontevreden bleek met de bereikte resultaten: de marxis ten van Lenin die zich als de bolsjewie ken steeds verder verwijderden, van de andere groep socialisten, de mensje- kén. Deze bolsjewieken zagen nu. te midden van het over-en-weer-geredeka- vel over hoe het nieuwe. Rusland er uit zou moeten zien, hun kans schoon. En ze kregen de arbeidersmassa's mee, want het leven was voor hen hard en moeilijk gebleven. In de ko mende dagen zouden Lenin en zijn man nen de rijke vruchten van de collectieve 0n1.vr.471t.yi (Van onze correspondent) LONDEN De Londense Daily Ex- (oplage: vier miljoen exemplaren) aakt in Groot-Brlttannic furore door bruik te maken van een reeks artike- 1 het Amerikaanse weekblad The day Evening Post (oplage: zeven iljocn exemplaren) om de namen te tthullen van de twee mannen die res- ctievelijk aan het hoofd staan van spionagedienst (M.I.6) en van de intraspionage (M.I.5). Volgens de Britse regering moeten de itse kranten dergelijke inlichtingen, de nationale veiligheid zouden kun- schaden, vrijwillig geheim houden. :e traditie, die wilde dat de namen 1 de hoofden van de geheime dienst de contraspionage naamloos bleven, frd door de Britse journalisten geëer- edigd tot de „Daily Express" besloot klip te omzeilen door 'n Ameri- 5 boek te citeren waarvan de in- md als vervolgverhaal door de Satur- y Evening Post gepubliceerd wordt, Dit boek heet The Espionage Esta- ishment en werd geschreven door Amerikanen David Wise en Tom s, die gespecialiseerd zijn in sterke ionageverhalen. Volgens Wise en Ross MERIDIAN (AP) Een geheel blanken bestaande jury heeft geen reenstemming kunnen bereiken in taak van achttien mannen, die te- •eht staan wegens het beramen van moord in 1964 op drie strijders voor lljkc burgerrechten. Rechter Harold Cox gaf hun opdracht bewijsmateriaal nog eens te bezien lang over te doen als u nodig ndt". vijf de jury begonnen hun overleg gis- middag. Ze hadden negen uur en 40 nuten vergaderd toen zij in de htszaal terugkeerden. 3e achttien blanke beklaagden wor- beschuldigd van medeplichtigheid een „berekende, in koelen bloede gezette samenzwering van de Ku Klan om de drie jongemannen, blanken en een neger te is Sir Dick Goldsmith White het hoofd van de Britse geheime dienst. Sir Mar tin Fumnival-Jones zou het hoofd van de- Britse contraspionage zijn. Officieel werd dit in Londen tegengesproken noch bevestigd. Steeds volgens Wise en Ross bevindt het hoofdkwartier van de MI 6 zich aan 'n straat in centraal Londen die Queen Anne's Gate heet. Het hoofdkwartier van de MI 5 zou gevestigd zijn aan Cur- zon Street, in Mayfair. De auteurs ont hullen zelfs de geheime telefoonnum mers van beide spionagediensten. De- bleken gisteren gewijzigd e zijn. BOXTEL (ANP) De Boxtclse poli tie speurt al drie maanden naar de 15- jarige Tineke van de Laak uit deze ge meente. Vermoed wordt dat het meisje geschaakt is door een 32-jarige gehuw de inwoner van Boxtel, die eerder een straf heeft ondergaan voor het plegen van ontucht met een minderjarig meis- Tineke van de Laak is op 24 juli j.l. naar een zwembad gegaan en is sinds dien spoorloos. Wel zijn enkele tips ont vangen dat zij in Helmond en Eindhoven zou zijn gezien. Vorige week ontvingen haar ouders een brief van haar met 'n vaag argument voor haar vertrek, af gestempeld in Geldrop. De op zichzelf toe te juichen liquidatie van de vermakelijkheidsbelasting houdt verband met het voornemen, het gemeen telijk belastinggebied te verruimen. Want tegenover het verlies aan vermakelijk heidsbelasting landelijk te stellen op 30 miljoen gulden per jaar, waarvan voor bioscoopvoorstellingen naar verluidt 12 miljoen gulden zullen andere in komsten moeten staan. Het wetsontwerp tot verruiming van het gemeentelijk be lastinggebied zal naar wordt aangenomen binnen een maand de Tweede Kamer bereiken. Ingewijden weten echter, dat het probleem van de vermakelijkheids belasting daarin nog niet zal worden aangesneden. Daarover zal nog een nader wetsontwerp moeten worden opgesteld, dat nog vele instanties zal moeten pas seren. Met name zal het nodig zijn, de gemeentewet te wijzigen, waarin de mogelijkheid tot het heffen van verma kelijkheidsbelasting is geopend. De af wikkeling van dit wetsontwerp zal nog het volgende jaar moeten geschieden, want minister Klompé heeft als datum voor de intrekking van de vermakelijk heidsbelasting voor bioscopen I januari 1969 genoemd. Het bioscoopbedrijf, dat elke dag belasting betalen op zichzelf als een grief ziet, is in zoverre verheugd over deze datum, omdat op dat tijdstip de nieuwe omzetbelasting (belasting op de toegevoegde waarde) wordt ingevoerd, die een nieuwe, zwaardere last op het toch reeds weinig florissante bioscoop bedrijf zal leggen. Entr<fr|>ri]a»> M I'IT' J)f. W .w.'h veimskelukln-itfs-. belasting wordt gehevën, verschilt van gemeente tot gemeente, maar in het algemeen kan worden gesteld, dat voor culturele en Nederlandse films 10 pet en voor andere films 15 25 pet over de bruto-entreeprijs wordt geheven. Andere vermakelijkheden worden doorgaans met 20 pet belast. Een interessante vraag zal te zijner tijd worden, of de entreeprijzen na de afschaffing verandering zullen onder gaan. Volgens de „spelregels" van Econo- Klompé gemoeid, maar de departementen van Binnenlandse Zaken en van Financiën. Men krijgt sterk de indruk, dat dit punt daar nog slechts in de ambtelijke sfeer vertoeft en dat degenen, die de afschaffing moeten voorbe reiden, de mededeling van minister Klompé nog wat voorbarig vinden. /'/«11 kabinet-De Jon« f't of zonder radio BUINERVEEN (ANP) De rijkspoli tie te Buinerveen (gem. Borger) heeft de 52-jarige mevr. R. M. G. aangehouden in verband met de brand, die dinsdag avond j.l. een boerderij in Buinerveen in de as heeft gelegd. Van de inboedel van de boerderij, die werd bewoond door het echtpaar G., kon niets worden gered. mische Zaken moeten externe kosten dalingen in de prijzen worden verrekend. Hoewel dit ministerie zich nog niet in de materie heeft verdiept, wordt aan genomen dat er niet op een prijsverla ging zal worden gestaan, gelet op het feit, dat degenen, die vermakelijkheids belasting moeten betalen en met name het bioscoopbedrijf, al de grootste moeite hebben het hoofd boven water te houden. Zouden de entreeprijzen moeten dalen met het bedrag van de erop drukkende vermakelijkheidsbelasting, dan zouden de betrokkenen nog geen soelaas krijgen. Een eventuele actie zal echter van het ministerie van Economische Zaken moe ten uitgaan, want in feite verhogen de vermaaksobjecten hun prijzen niet, zodat zij ook niets krijgen aan te melden. „Oorden des duivels" Hebben de bioscoopexploitanten thans dus enige zekerheid behoudens dan, dat de hele parlementaire behandeling nog nodig is de exploitanten van andere objecten tasten nog in het duister over het moment, waarop van hun schouders een niet onaanzienlijke last wordt weggenomen. Met name de exploi tanten van ongesubsidieerde objecten (shows, circussen, ijsrevues) zien reik halzend uit naar de afschaffing van deze belasting. Tal van ondernemers hebben er de laatste jaren al van afgezien, hun pro gramma's in Nederland te brengen van wege de belastingdruk. „Zelfs als een object met verlies draait, verdient de gemeente nog", zo gaf één hunner ons te verstaan. Deze zegsman meende te weten, dat de vermakelijkheidsbelasting zijn oorsprong vond in het calvinisme, dat via belastingheffing het bezoek aan „oorden des duivels" wilde verhinderen of beperken. Toen de belasting eenmaal ingevoerd was, was afschaffing zeer moeilijk, omdat de gemeenten er een interessante inkomstenbron aan hadden. De bioscoopexploitanten jarenlange strijd om afschaffing van de vermakelijkheidsbelasting dan eindelijk beloond. In Delft leidde deze strijd enige jaren geleden tot een bioscooploos tijdperk, dat in soverre succes opleverde, dat de gemeente de vermakelijkheidsbelasting ver laagde van vijfendertig tot twintig Op hel DEN HAAG (ANP) rle van Justitie wordt een commissie In gesteld om de richtlijnen voor toelating van bultennlandse pleegkinderen te be zien, aldus heeft de minister van Jus titie, prof. Polak in de Tweede-Kamer commissie van justitie meegedeeld. Voorts hebben 312 kinderarme gezin nen (gezinnen met minder don twee kinderen), die een Vietnamees of Kore- aans kind wensen op te nemen, een vra genlijst van het ministerie ontvangen. 168 kinderrijke gezinnen, die eveneens voor opname van een Koreaans of Viet namees kind in aanmerking wensen te komen hebben een brief ontvangen, waarin onder meer wordt gewezen op de mogelijkheid van opname van een Ne derlands kind. Enige tijd geleden heeft de AR-afge- vaardigde dr. C. Boertlen namens zeven partijen herziening van de richtlijnen voor toelating van buitenlandse pleegkin deren bepleit. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Twiggy viel voor het eerst op, toen zij in Parijs een shoiv van Balmain bezocht. Ze zat in opvallend mini tussen de grote inkopers en beroemde modejournalis ten. Eugenia Shephard, mode journaliste, beschreef haar zo: „Twiggy is gebouwd als een tiener jongen, zo mager als een lat en zo plat als een stuk papier, maar met een echt meisjesgezichtje waarin grote blauwe ogen overheersen. Ze heeft een fijn neusje, hopen sproeten en een ouderwetse, roze mond met cupido-boog- jes". Toen ze ontdekt werd door modefotograaf Justin de Vil- leneuve, was ze pas vijftien jaar, haar figuur is in die twee jaar niet veranderd, als dat zou gebeuren, zou het fotomodel verloren zijn. Waarschijnlijk hebben de meeste lezers dit bericht enige tijd ge leden in ons blad wel gelezen: „Een 18-jarig Zweeds meisje, dat er net zo wilde uitzien als hel broodmagere Engelse fotomodel Twiggy, is na een vermagerings kuur als een geraamte in een ziekenhuis overleden. Ze was zo uitgeteerd, dat ze geen enkele weerstand meer had tegen een lichte longontsteking. Daaraan en aan ondervoeding is ze gestorven. Ze weigerde al enige tijd te eten; kunstmatige voeding kon haar niet meer redden. Bij haar dood woog ze 20 kilo". Met vier schoolvriendinnen had ze afgesproken, een vermage ringskuur te houden om zoveel mogelijk te lijken op hun idool. Een ander geval is dat van de filmster Marie-France Boyer, die een gruwelijke hekel had aan haar bijnaam: de Franse Marilyn Monroe. Deze rijke, mooie en beroemde vrouw wilde vermage ren om te lijken op het jongens- achtigslanke type vrouw, dat de modebladen propageren, en viel in zeventien dagen twintig pond af. Daarna nam ze een te grote dosis slaaptabletten. Oorzaak, zware depressies, die dikwijls bij snelle vermageringskuren optre den. Gelukkig kon ze op het laatste moment gered gorden. Haar man, een jonge regisseur, stond machteloos tegenover haar fanatiek vermageringscomplex. Ook een psychiater koh haar niet van deze drastische vermage ringskuur afhouden. Wat brengt deze en andere vrou wen en meisjes ertoe, op Twiggy te willen lijken? Kindvrouwtje 5 bij Dal ze daardoor groter de mannen zouden hebben, niet waarschijnlijk: de meeste mannen vinden Twiggy een zielig geval met een mooi kopje erop. Ze zouden niet willen, dat hun eigen vrouw er zo uitzag. Nie mand is, qua figuur tenminste, minder sexy dan Twiggy. Hel moet dus een andere oorzaak hebben. Twiggy schijnt voor de jonge meisjes het symbool te zijn, waarop ze gewacht hadden, voor al de schoolmeisjes. Ze mochten van hun ouders, die aanvankelijk tegen minirokken waren, deze wel dragen, omdat te aan het model-Twiggy zo piepjong en onbedorven stonden. Hier hebben we waarschijnlijk ook de oorzaak, waardoor Twiggy een idool werd, vreemd genoeg praktisch alleen van vrouwen. Zij ls het toonbeeld van jeugd, zelfs kinderlijkheid, ongekun steld en onschuldig. Ze is het hulpeloze, argeloze kindvrouwtje dat beschermd wil worden. Haar onontwikkeld bonestaken- figuurtje, haar onschuldige ogen, haar schijnbaar verlegen poses geven een totaalbeeld van vol slagen .afhankelijkheid. Haai benadrukt toegeven, dat ze niets weet, zelfs niet, wat of waar Hiroshima was (waarvoor ze door een Italiaans blad een echte stommerd genoemd werd) is nog eens een accent op deze infan tiliteit. Droombeeld Dit beeld van totale afhankelijk heid en hulpeloosheid is iets, dat veel- vrouwen missen. Ze worden verondersteld onafhankelijk te zijn en hun eigen weg te kunnen vinden (ze zijn immers geëman cipeerd) en hebben intussen toch behoefte aan bescherming. Twig gy is daarom een droombeeld voor hen, een deel van henzelf, dat ze niet kunnen uiten. Dat deze verering zover gaat, dat een aantal vrouwen bereid is, hun figuur, hun verstand en hun vrouwelijkheid eraan op te offeren, is een mooi staaltje van Amerikaanse verkooptechniek. Een tweede groot punt is, dat vooral de vrouwen langzamer hand genoeg hebben van de bui- tenmodel-sexbommen met enor me boezemt, idioot slanke tailles en wulps* blikken. Vooral in Amerika, dat overstroomd is met dergelijke extreme symbolen van bijna onsmakelijke vrouwelijk heid, is een reactie hierop duide lijk te merken. Filmsterren als Raquel Welch en Ursula Andress, de twee popu lairste, zijn al lang niet meer zo builen elke proportie als wijlen Jane Mansfield en Anita Ekberg vroeger (die heeft Inmiddels ook een vermageringskuur gedaan). Twiggy is een doorslaan naar het andere uiterste. Ze heeft nu orders van miljoenen in haar zak voor Twiggy-kleren, Twiggy-foto's en zelfs Twiggy- poppen. In de beoordeling van haar persoontje lopen de menin gen sterk uiteen: Amerika noemt haar een Super Star Model, waarna de hele wereld zich moet lichten (hopelijk vallen er geen doden meer) en anderen noemen haar een mislukt geval, waarvan het klierensteisel niet helemaal Voorzichtig ndat u zelf 1 Twiggy- kuur begint, een waarschuwing van dokters: „Bij een pessimis tisch iemand kan een drastische vermageringskuur nog deprime- render werken. Voordat het menselijk lichaam zich aan een magere toestand heeft aangepast, heeft het tijd nodig. In die tijd loopt de weerstand voor ziektes en geestelijke spanningen sterk terug. Bij honger daalt de zoge naamde suikerspiegel van het bloed, waardoor een mens ner veus, kribbig wordt en geestelijk niet veel meer kan hebben". Als u dat ervoor over hebt, vraag dan eerst uw man naai zijn mening, voor u vermagert. U kunt misschien toch beter blijven, zoals u bent. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering Is voor de luister, en kijkgelden te ver hogen voor mdlo en televisie tesumen uil z(j 75 gulden gaan vragen (thans 54 gulden, zijnde 36 gulden voor l.v. en 18 gulden \oor radio) en voor radio 24 gulden. Wie alleen televisie heeft moet. als de Tweede Kamer n»el liet voorstel akkoord gaat, toch 75 gulden betalen. Minister Klompé deelde dit gisteren mede tijdens de behandeling van haar begroting in de Tweede-Kumercommlssie van C. R. en M. Het is overigens zeer de vraag of deze verhoging de goedkeuring van de Kamer zal krijgen, ge/.lcn de vele bezwaren die gisteren reeds in de com missie werden geuit. Mevr van Someren- Downer (V.V.D.) noemde het regerings- plan voorbarig, omdat men nog geen Inzicht heeft in de opbrengst van de rudioreclnme, die vermoedelijk 1 Januari volgend Jaar 7.al worden ingevoerd. De heer A. Nuijens <B.P t was pertinent tegen, „omdat de programma's vaak zo slecht, zo Immoreel cn m In strijd zijn met de christelijke beginselen, dat een verhoging niet passend is". Ook de heren Van de Lek (P.S.FM en Wolff 1C.P.N.1 spraken zich tegen de verhoging uit. Minister Klompé vond dat men de discussie beter kon uitstellen tot het wetsontwerp aan de Tweede Kamer wordt voorgelegd (Vuil o«re correspondent) AMSTERDAM In om laatste groot scheepse poging om opheldering te bren gen in de mysterieuze wurgmoord op de Amsterdamse prostituee Barbara van der Eng. zal de hoofdstedelijke politie de ko mende tijd talrijke in Duitsland geleger de Amerikaanse militairen i.aar Neder land laten overkomen voor een verhoor. De spits werd gisteren afgebeten door vier manschappen, die onder meer een wandeling door de rosse buurt moesten maken, ter staving van de verklaringen, die zij hadden afgelegd Noch hun na men noch hun legeronderdeel zijn be kendgemaakt Hoofdinspecteur Van Dijk van de moordbrigade legde er de nadruk op, dat de miltairen niet als verdachten worden beschouwd, maar slechts als po tentiële getuigen. Zij logeren in de ka zerne van de marechaussee en zullen vandaag naar Duitsland terugkeren Bij de moordbrigade leeft nog steeds het vermoeden, dat de 29-jarlgc prosti tuee, die in de vroege ochtend van 3 september door haar souteneur in een pand op de Wallen dood werd aange troffen. gewurgd ls door een van de on geveer '2000 Amerikaanse cn Canadese militairen, die toen in Amsterdam op verlof waren. In eerste instantie heeft men al deze manschappen door de mili taire politie in West-Duitsland laten ver horen. Vele tientallen verlofgangers ble ken niet zo duidelijk of compleet in hun verklaringen te zijn, als de moordbrigude zou hebben gewenst. Hel 1 deze om vangrijke groep, die bij gedeelten In Am- Ie Ooslriuitsc polItl verstrekt over zljr Westdullse gchelir irkt Illj ontving voor deze inlichtingen tweeduizend Mark. Een rechtbank in Karlsruhe achtte hem donderdag schul dig aan het verraden van staatsge heimen. Volgens de verdediger ls Bcrg- schimclt een typisch geval van een kind, dat wraak neemt op zijn vader wegens een ontregeld gezinsleven. DIEREN. (A.NPi - De directie van NV Emallleerfubriek ..De Use!" (Edy) te Dieren deelt mee. dat de verwachte con- Junctuurverbeterlng tn de verschillende sectoren, waarin Edy nis toeleveruncier optreedt., Is uchtergebloven Hierdoor en mede door verdergaande rutlonallsatle van het produktieappnrunt zul het personeels bestand met 40 werknemers moeten wor den verminderd Met de vakbonden u overeenstemming bereikt Inzake de af vloeiingsregeling

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5