Alle 24 opvarenden overgenomen LIBERIAANS SCHIP ZINKENDE SUCCESVOLLE REDDINGSACTIE Lichte straf voor Tony v. d. Boorn v. untur Rennies IN 1980 MOGELIJK MENS NAAR VENUS Radicaal standpunt van Alfrink Ramp in omgeving Vlieland Kinderlokker gearresteerd Mariner-5 is vanavond bij planeet Gemengd huwelijk ook zonderwaarborg toegestaan Rechter mild uit politieke overwegingen ONDERZOEK BEURSFIRMA'S Weer werk voor Turken in Twente Ambtenaren DONDERDAG 19 OKTOBER 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van onze correspondent) DEN HELDER. „Wat een sterke kerels zijn onze redders. Onze bewondering voor de levens gevaarlijke reddingsactie is moei lijk onder woorden te brengen Deze woorden sprak gisteren stuur man Nicos Margouis in de behaag lijk verwarmde kantine van het hoofdbureau van politie in Den Helder. Hier kwamen de 24 opva renden van de gezonken, in tweeën gebroken vrachtvaarder Margariti onder wie ook de 16 maanden oude Apostolis op verhaal. De bemanning van de onder Italiaan se vlag varende Griekse vrachtboot (7.500 ton) is zichtbaar gelukkig dat allen het er levend hebben afgebracht. Het feit dat de mannen van verschil lende nationaliteit vrywel al hun be zittingen hebben verloren, doet niet veel aan hun blijdschap af. Iets moeilijker heeft het de man, die 6.000 gulden in het zinkende schip moest achterlaten. Kapitein Grekos Basilios (44) zit achter de telex om de rederij van <le scheeps ramp, die zich in de nabijheid van Vlie land heeft voltrokken, verslag te doen. Stuurman Margouis vertelt: „We wa ren met een lading kunstmest van 6600 ton op weg van Stettin naar Alexandrië in Egypte. De kunstmest kwam uit Oost- Duitsland. Al enkele dagen kampten wy met vrij zwaar weer. De laatste 60 uur was de windkracht nooit lager dan 10. Op een zeker ogenblik sloeg het ruim op twee plaatsen lek. brak het roer en raakten de motoren onklaar. Het schip was onbestuurbaar geworden. Ofschoon (ADVERTENTIE) Brandend maagzuur, druk op de maag. opgeblazen gevoel? helpen direct we de ankers uitwierpen, hielp het bit ter weinig, want de kettingen braken als lucifers. De situatie werd kritiek, te meer omdat we in tegengestelde rich ting begonnen af te drijven. Toen het schip doormidden was ge broken, seinden we s.o.s. en vroegen we sleepboothulp. De Holland probeerde langszij te komen, terwijl later ook de Charlotte van Terschelling vergeefs trachtte contact te maken. Man, man, wat waren we blij -dat we de Prins Hen drik aan zagen komen, je moet niet ver geten dat evenals onze radarapparatuur, ook de radio was uitgevallen. Wjj waren op dat moment machteloos". Dan be schrijft de stuurman, nu en dan gehol pen door zijn collega's, de strijd van de bemanning, die meer dan 60 uur in touw is geweest om het schip voor ondergang De eenentwintigjarige Nadia Silakova wordt beschouwd als de charmantste politieagente van Moskou. Althans, dat zeggen natuurlijk haar bewonderaars. Ze heeft haar vaste plaatsje op de Leninsky Prospekt in de Russische hoofdstad, waar ze al sinds haar achttiende jaar staat. Een van haar werkzaamheden is patrouille lopen bij het warenhuis Moskva, hier op de achtergrond te zien. De motor reddingsboot ,J*rins Hen drik" zette in Den Hélder alle vierentwintig opvarenden van het Liberiaanse schip Margarit aan land. Onder hen bevond zich de vrouw van de kapitein en haar zestien maanden oude dochtertje. te behoeden. De eerste zorg komen dat de ruimen zich' met water vulden, wat op zichzelf al geen sine cure was. Schipper Piet Bot van de Prins Hen drik en zyn mannen zijn even blij als de geredden. Opnieuw is een fantastische prestatie geleverd, die met ere in de annalen van de Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Reddings Maatsohappy zal opgetekend. Een gesprek met schipper Bot is met betrekking tot red dingsacties moeilijk te voeren. Het is dik- wys een kunst hem te pakken te krijgen omdat hij het reddingswerk niet graag ziet opgeschroefd. Hij vertelt: „Het meest blij ben lk over de kleine Apostolis, die zioh zo fantastisch heeft gehouden. Het kind werd door Jacques Oversluit, een van de runners in het net opgevangen en meteen in de warmte gebracht". „Ach, wat moet ik eigenlijk verder zeggen? Het is toch een normale zaak. Toen we 19 mensen van het achter schip aan boord hadden gehaald, zag ik in de stortregen plotseling nog vijf man nen op het dek staan. We laveerden zo goed en zo kwaad als het ging in hun richting. Op het moment, dat zij in het vangnet sprongen, braken In het schip de vlammen los. Ik boorde een hevig gerommel en plotseling zonk de Marga riti ln een baaierd van vlammen". Aan boord van de in de buurt van Vlieland gezonken „Margariti" bevond zich ook een lading van 300 ton stook olie. Rijkswaterstaat heeft alle dienst- kringen verzocht vilt te zien naar even tuele olievlekken. RIDDERKERK (ANP) Op verden king ontuchtige handelingen met kin deren te hebben gepleegd, heeft de po litie van Ridderkerk de 32-jarige J. de B. uit Ridderkerk aangehouden. MOSKOU (AP-DPA-Reutcr) On danks de bevindingen van het Russische ruimtevaartuig Venus 4 dat vrijwel geen zuurstof in de dampkring van de planeet Venus voorkomt en dat het er verder veel te heet ls, voorspellen Sovjet-geleerden dat tegen 1980 of later de mens Venus zal bezoeken. De hoofdontwerper van Venus 4 houdt het in een vraaggesprek met Komsomolskaja op 1980 terwijl andere geleerden die aan de Venus 4 gewerkt hebben bezoeken voorspellen in respec tievelijk 1985, 1990, 1995 en 2007. Een volgstation ln Australië heeft van daag het Amerikaanse ruimtevaartuig ..Mariner 5" „opdracht" gegeven van koens te veranderen en op Venus af te stevenen. De manoeuvre is goed verlopen. De „Marines 5" moet vanavond vier over half zeven Ned. tijd Venus tot op 4.000 km genaderd zyn, dat ls ongeveer 36 uur nadat de Russen met hun „Venus 4" een houder met instrumenten op de maan hebben laten landen. Van de metingen die de instrumenten aan boord van de „Mariner 5" zullen verrichten hopen de Amerikaanse geleer den conclusies te kunnen trekken over de atmosferische gesteldheid op de planeet Venus. De Russische Instrumentenhouder ls aan een parachute anderhalf uur lang neergedaald voordat de oppervlakte van de planeet werd bereikt. De instrumenten seinden door dat de atmosfeer van Venus tot vijftien maai dichter is dan die van de aarde, en dat de atmosfeer bijna uit sluitend uit koolzuurgas bestaat (kool- dloxyde), gemengd met sporen zuurstof en waterdamp. Deze twee laatste stoffen tezamen voor ongeveer anderhalf procent.. Tijdens de val liep de temperatuur op van 40 tot 280 graden Celslus. Wanneer er al magnetisme of stralingsgordels zou den zijn, moeten deze zo zwak zijn dat de Venus 4 ze rdet heeft kunnen waar- Er be6taat toch nog enige verwarring over de vraag, of hte ruimtevaartuig een zachte landing op de planeet heeft ge maakt of niet. Aanvankelijk meldde Tass dat dit het geval was, later werd dit ln een speciale editie van de Pravda ver beterd ln „een vloeiende daling en lan- ling". Later op de avond meldde het Westdultse persbureau DPA dat het ruimtevaartuig op de planeet te pletter moet zijn geslagen. Directeur Toerisme. Met Ingang van 1 januari 1968 ia aot directeur van het Ned. wetenschappeiyk instituut voor toerisme in Breda benoemd, dra. Th. G. W. Bodewes. Deze ia thans ais leraar geschiedenis verbonden aan het Bonifatiualyceum in Utrecht. AUTO TERUG - GELD KWIJT (Van onze correspondent) SOFIA De Maastrichtenaar Tony van den Boorn (29) werd gisteren door de rechtbank te Sofia veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf ran acht maanden met een proeftijd van twee jaar. Verder werd hem een boete opgelegd van 250 Leva it. 750,-) en werd eenzelfde be drag dat hij bij zich had In beslag geno- Als aanvullende straf werden hem voor de tijd van een jaar bepaalde Bulgaarse rechten ontnomen en moet hij de proces kosten ten bedrage van 24 Leva (f. 72,-) betalen. Zijn auto en verdere bezittingen kreeg hij terug. De president van de recht bank. mr. Ilija Bajtsjev, die het vonnis voorlas, voegde daaraan toe: „Van den Boorn heeft een ernstig misdrijf begaan, maar wij hebben een mild vonnis geveld, waarbij wy ons hebben laten leiden door ons verlangen om geen afbreuk te doen aan de betrekkingen tussen Bulgarye en Nederland De rechtzitting werd bijgewoond door mr. A P. van Walsum, de tweede secre taris van do Nederlandse ambassade te Boekarest, die teven de Nederlandse be langen in Bulgarije behartigt. De openbare aanklager mr Stefan Kunev. legde Van den Boorn vervalsing van een paspoort ten laste, alsmede een poging om zijn schoonzusje Gudrun Leh- mann, afkomstig uit Oost-Duitsland en op vakantie ln Bulgarije, illegaal het land uit te smokkelen. Van den Boorn zelf. NA FRAUDEKWESTIE AMSTERDAM (ANP) De vereeni- glng voor den Effectenhandel heeft bij haar leden een enquête Ingesteld om inzicht te verkrijgen in de mate waarin hun bedrijfsvoering reeds aan een eigen regelmatige acconntantscontrole is on derworpen. Dit onderzoek ls gedaan als onderdeel van de aangekondigde verdere controle maatregelen, waarvan de directe aan leiding, zoals bekend, de fraude betrof van de inmiddels overleden 63-jarige commissionair in effecten J. de V., Die zijn cliënten gedurende een reeks van jaren voor een bedrag van waarschijn- lijn tussen de f 1 en f 1,5 min bleek te hebben opgelicht. Het bestuur van de vereniging wil nu elke beursfirma die voor cliënten effectenorders pleegt uit te voeren, aan een regelmatige con trole van een eigen registeraccountant onderwerpen. ENSCHEDE (ANP) De NV stoom spinnerij Twenthe te Almelo heeft gunning gekregen om veertien Turken ln dienst te nemen teneinde de wegens personeelsgebrek sitopstaande machines aan het lopen te brengen. In de afgelo pen maanden heeft de stoomspinnerij Twenthe ln heel het textiel gebied van Oost-Twente pogingen gedaan om Ne derlanders aan te trekken. Dit la haar niet gelukt. (ADVERTENTIE), Mogen schoenen die midden in de mode zijn u ook nog lekker zitten ROME „Om geldige huwelijken te voorkomen, wen sen de Nederlandse bisschoppen, dat de gemengde huwelijken door de Kerk als geldig worden erkend, ook als de part ners de zogenaamde waarborgen (om trent katholieke doop en opvoeding der kinderen) niet kunnen geven en derhal ve geen huwelijk ln de canonieke vorm (voor de pastoor en twee getuigen) kun nen sluiten". Aldus kardinaal Alfrink ln zijn Interventie op de synodevergade ring van gisteren. Hij voegde eraan toe, dat het Neder lands episcopaat eigenlijk nog verder wil gaan: eigenlijk wil het zowel het huwelijksbeletsel als de canonieke vorm laten vallen. Gezien de moeilijkheden, die hierbij opkomen, voorziet het ei- gelijk wel, dat deze oplossing an ders niet zal voldoen. Daarom kiest het als alternatief ds minder ingrijpen de oplossing, waarbij het huwelijksbe letsel blijft bestaan, maar de canonieke vorm alleen voor de geoorloofdheid, niet voor de geldigheid van het gemengde huwelijk wordt voorgeschreven. Kardinaal Alfrink zei, dat het probleem van de gemengde huwelijken een fijn gevoelige aandacht en een broederlijke oplossing vraagt, waarbij zowel het ge weten van de katholiek als dat van de niet-katholiek met de grootst mogelijke eerbied wordt behandeld. Hij zag aan het probleem een theologisch, een pas- toreel en een juridisch aspect. „De ker kelijk juridische regeling", aldus de kardinaal, „moeten hulp zijn, opdat zo wel 't theologische als 't pastorale as pect zo goed mogelijk tot hun' recht kunnen komen". Sprekend over het voorschrift, dat gemengde huwelijken op straffe van on geldigheid voor de pastoor en twee ge tuigen moeten worden gesloten, zei de kardinaal, dat Trent* dit had uitgevaar digd om klandestiene huwelijken tegen te gaan, iets wat in onze tijd vrijwel overbodig ls geworden. Overigens werd het voorschrift in verschillends streken, waaronder Nederland, pas in 1908 inge-1 voerd. Over de waarborgen, die in geval van een gemengd huwelijk moeten wor-1 den gegeven, en over de terminologie die voor het aanduiden van gemengde huwelijken moet worden gebruikt, plaat ste de kardinaal enkele kleinere op merkingen. Inzake de liturgische viering van gemengde huwelijken stelde hij voor, dat in overleg met andere christe lijke Kerken een gemeenschappelijke ritus zou worden ontworpen, die in voor komende gevallen kan worden gebruikt. Ook verklaarde hij zich een voorstan der van een intensieve pastorele zorg voor hen die een gemengd huwelijk heb ben gesloten. Geen steun De interventie van kardinaal Alfrink is ongetwijfeld de meest radicale die wij tot nog toe op de synode gehoord hebben. Helaas kreeg hij niet de steun van andere Westeuropese landen, wier woordvoerders in de synode optraden. De Duitse kardinaal Düphner wilde de canonieke vorm als eis voor de geldig heid van gemengde huwelijken behou den zien, ook al moest aan de plaatse- j lijke bisschoppen een ruimere dispensa- j tievolmacht worden gegeven. In dezelf de geest sprak Suenens namen.s België I en Heenan namens Engeland. Neder- i land staat dus vrijwel alleen in West-1 Europa, Alleen van Franse zijde lijkt j het op een zekere 9teun voor zijn ver- gaande wensen te kunnen rekenen. Van de niet-Europese bisschoppen zijn er maar enkele die voor diepgaande wij zigingen van de geldende huwelijkswet geving pleiten. Zeer krachtig was de in terventie van mgr. Ededby, de plaate vervanger van de patriarch der Melkle- ten. „Er moet op dit netelige terrein geen gedetailleerde wetgeving worden gemaakt", meende hij. „Wij moeten van de niet-katholieke partij niet» vragen wat tegen rijn geweten ingaat om de eenvoudige reden, dat dit Immoreel zou zijn. De kinderen behoren niet aan de ene partij of aan de andere, maar aan beid* partijen. Daarom moeten da ou ders zelf een oplossing zoeken die hen belden bevredigt". 1 Van Timtur wei. Daarom maakte Timtur de nieuwe Walk Well-serie in drie breedtematen. verdeeld over vier leesten en ver schillende hakhoogten. En deed Timtur in elk schoentje een verende binnenzool. Plus een verend hielkussen. Bovendien zorgde Timtur voor een stalen veer onder de middenvoet èn voor een zichzelf instellende hielsluiting. Timtur vindt nu eenmaal dat schoenen die mid den in de mode zijn, best lekker mogen lopen. U bent welkom bij de Timtur Specialisten in uwomgeving: Fa. Kaakan. Van Mandedoostraat 17. Alphan a/d Rijn Fa. Oarlamana. Hogewoerd 2. Leiden - Fa. Oarlamana, Haarlemmerstraat 140. Leiden - Fa. Corona. Breestraat 166. Leiden Centrum Schoanmagazijn. Leidseweg 2. Voorschoten Fa. Hogervorst. Grachtweg 37. Lissa. alsmede zijn advocaat mr. Stefan Kunev bestreden de tenlastelegging niet, maar bepleitten clementie, omdat Van den Boom op grond van gevoelsmotieven en niet uit politieke overwegingen heeft ge handeld (Vervolg van de voorpagina) De heer Van Rossen noemde de over plaatsing op korte termijn onjuist In de eerste plaats voor de gepensioneerden. Er zijn nu al moeilijkheden bij het vast stellen en uitbelalen van de pensioenen. Er zijn honderden onafgewerkte pensioe nen, waaraan de verhogingen die in 1966 hadden moeten ingaan, nog niet zijn toegevoegd. Niet voor niets spreekt men bij het A.B.P. van puinruimersploegen en repan.tioploogea Mede in vtrbend me» llfjkM de werkzaamhi „Niet alle diensten behoeven ln Den Haag te blijven. Wel moeten de moge lijkheden van alle kanten worden bezien. Wij staan open voor overleg. De minister en de staatssecretaris blijkbaar niet Toch is het fonds ook van ons. Bij verplaat sing van het A.B.P. zal het grootste deel van het personeel mee moeten verhuizen. Uit persoonlijke overwegingen, maar ook in het belang van de dienst. Want zonder vakbekwaamheid en Ingewerkt te zijn ls het werk niet te doen. Daardoor biedt de overplaatsing geen oplossing voor de werkloosheid ln het gebied rond Heerlen. Er komen maar enkele tientallen arbeids plaatsen beschikbaar. Eigenlijk wordt de werkgelegenheid in Limburg moeilijker door de komst van vele gezinnen met opgroeiende kinderen", aldus de heer Van Rossen, die overplaatsing op korte termyn funest en rampzalig noemde. Hij beloofde dat de bonden alles rullen doen om zo goed mogelijke overplaatslngs- voorwaarden to verkrijgen, zowel collec tieve als Individuele. „Wie niet wil ver hulzen zal moeten solliciteren, maar we hopen dat er niet te veel weglopen, want vertrek aan de ene kant en geringe animo om ln dienst te treden aan de andere kant zouden de overplaatsing wel eens kunnen versnellen", zo besloot de heer Van Rossen. Zinloos Vanuit de goed bezochte vergadering, die ook werd bijgewoond door een aantal Kamerleden, kwamen vervolgen* vele opmerkingen die varieerden van: „Laten we niet te veel agitatie en daarmee chaos veroorzaken", via „Het belang rijkste is, dat we zekerheid krijgen wanneer het allemaal gaat gebeuren" tot „We zouden onze gevoelens best wat harder en wilder kunnen uiten". Enig opzien baarde een zich als Bessellng aan dienende employé van het A.B.P., die zei van de minister persoonlijk gehoord te hebben, dat de bijeenkomst zinloos was omdat er van de overplaatsing toch niets zou komen. De heer Van Rossen, de vragen beant woordend, gaf op dit laatste als repliek: „Ook tegenover ons heeft hij aanvanke lijk de indruk gewekt, dat het allemaal zo'n vaart niet zou lopen en dat we met een termijn van drie a vijf Jaar zouden moeten rekenen. Maar hij moet de moed opbrengen, dit in het openbaar uit te spreken. Minister Beernlnk heeft echter het karakter, de weg van de minste weer stand te volgen. In de ministerraad ver zet hij zich niet tegen de overplaatsing en tot ons zegt hij. dot wij ons niet zo druk moeten maken". Geen grief De heer Van Rossen herhaalde, dat hij geen grief heeft tegen verplaatsing naar Heerlen vanuit de zaal werd gesugge reerd, dat een vroegere bewindsman (Gijzeis, nu burgemeester van Heerlen?) de beslissing beïnvloed had maar dat de regering geweigerd heeft inzicht te geven in de argumenten tot de besluit vorming. Dit zal de staatssecretaris op 31 oktober tijdens een vergadering van het georganiseerd overleg aan zyn ver stand worden gebracht. Tenslotte werd op voorstel van verga deringsvoorzitter A. C. M. Weljter* (van de katholieke centrale) een motie aange nomen, bestemd voor de bewindslieden en de Tweede Kamer, Hierin wordt de ernstige ontstemming van het personeel van het A.B.P. over het ontbreken van elk reëel overleg geuit, wordt een drin gend beroep op de minister gedaan de zaak ln het overleg te brengen en wordt de Tweede Kamer gevraagd, uitstel van overplaatalng te bevorderen.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5