Zijlbrug wordt 30 oktober voor verkeer vrij gegeven Massa-collelleges van de tijd en het Zonde geld? Scherpe tegenstellingen bleken op de debatavond PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 19 OKTOBER 1967 a&J INDIENSTSTELLING DOOR MR. KLAASESZ Het wegenstelsel in en rond Leiden krijgt er maandagmiddag, 30 oktober, een belangrijke schakel bij als mr. J. Klaasesz, commissaris van de konin gin in de provincie Zuid-Holland, de nieuwe brug over de Zijl In dienst zal stellen en vrij zal geven voor het De brug aan de op- en afritten legt men nu de laatste hand ligt in het verlengde van de Willem de Zwij gerlaan en geeft aansluiting op de provinciale weg in de richting Veen- streek. De nieuwe brug is ook van groot XSrü Botsing met hond Op de Hoogkamerbrug nabij de Korte Vliet is gistermiddag omstreeks vijf uur de 17-jarige bromfietster J. van Duuren uit Leiden tegen een hond aangereden en gevallen. Het meisje liep een hersenschudding op en moest in het Academisch Ziekenhuis worden opgenomen. De hond schijnt het te hebben overleefd. Uit een geparkeerde wagen in een niet goed gesloten autobox aan de Mariënpoelstraat is een autoradio ge stolen. De dief verschafte zich toegang door het portierraampje te forceren. Haagse politierechter Werksters hadden te veel op „Er kwamen niet anders dan dronken vrouwen uit de auto," zo deelde een getuige de Haagse politierechter mee. Nu stond slechts één van haar terecht, de vrouw die aan het stuur van de auto had gezeten, waarmee op de Haar lemmerweg een meisje op haar brom fiets werd aangereden. Het was dus duidelijk, dat de aanrijding te doen had met de drank. De vrouwen waren naar een schoolfeestje geweest, want zij waren als werkster aan de be trokken school verbonden. Er was nogal wat sherry gedronken en de verdachte, een 25-jarige werkster w1Tit%\T A TVTrAI I FPF uit Leiden verklaarde, dat zij nimmer VltlJVANI I I tevoren sherry had geproefd. En ze ijU mU' zou ook niet hebben bemerkt, dat ze onder invloed van drank verkeerde. Kennelijk had ze meteen maar een „goede" proef genomen, want hoewel ze verklaarde twee a drie glaasjes sherry te hebben gedronken bleek uit het bloedonderzoek een alcoholpromi- lage van 2,32, hetgeen uitzonderlijk hoog is gezien ook het feit, dat reeds beneden het promilage van 0,60 twijfel aan het goed besturen van een auto bestaat. Verdachte had een „sportieve dronk", zoals een politieagent dat noemde. „Daar loop ik midden in de nacht dronken op straat," had ver dachte geconstateerd, maar het was midden op de dag! De officier van justitie constateerde, dat bij de emancipatie van de vrouw ook voor haar dezelfde strafmaat zal dienen te gelden en hU eiste twee weken gevangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid gedurende een jaar en zes maanden. De rechter wilde echter clementie betonen en veroor deelde tot twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk en ontzeging van de rijbevoegdheid gedurende twee jaar. belang voor de ontsluiting van de gro tere woningbouwprojecten, welke in de Zijllaan- en Meijepolder en de Mu- nikkenpolder te Leiderdorp in de ko mende jaren tot stand worden ge- De stad Leiden zal nog niet geheel tenvolle kunnen profiteren van de het nu van de nieuwe verbinding met Lei derdorp en de Veenstreek, want de brug over de Haarlemmertrekvaart, alsmede de wegen over het Schutters veld en door de Kikkerpolder (be langrijke schakels in de verbinding met de kuststreek) zijn nog niet ge reed. De brug over de Haarlemmer trekvaart komt echter binnen afzien bare tijd gereed, terwijl de gemeente raad van Leiden reeds haar mede werking verleende voor de aanleg van de genoemde wegen. Winstpunt Een winstpunt is er voorlopig wel na 30 oktober. De Spanjaardsbrug, als mede de te nauwe Lage Rijndijk zul len door het ingebruiknemen van de Willem de Zwijgerroute in niet gerin ge mate worden ontlast van doorgaand verkeer. De bewoners van de buurt achter de Maresingel en met name de bewoners van de Marnixstraat zullen even moeten wennen aan het stellig drukker wdrdende verkeer in de Mar nixstraat. Via de Willem de Zwijger laan zal het doorgaand verkeer na melijk via de Marnixstraat naar de Maresingel worden geloosd. Kijkje op dc Zijlbrug in de richting van het lage land der Veenstreek en het te bebouwen Leiderdorpse gebied. Hoewel de brug pas 30 oktober offi cieel in gebruik wordt gesteld, is het bedienend personeel reeds aange wezen. De heer A. Kromwijk is een van de drie provinciale ambtenaren, die in continudienst de twee motoren van 10 pk aan het werk zullen zetten. Twee promoties cum laude aan Leidse Universiteit Aan de Leidse Universiteit promoveer de gisteren de heer P. Westbroek, we tenschappelijk medewerker op de afde ling Stratigrafie en Paleontologie van het Geologisch en Mineralogisch Insti tuut van de universiteit, tot doctor in ae Wiskunde en Natuurwetenschappen op een proefschrift, getiteld „Morpholo- lida from Europe, with special emphasis gical observations with systematic im plications on some palaezoic Rhynchonel- on the Uncinulldae". Promotor was prof, dr. A. Brouwer. Het onderzoek werd ge subsidieerd door de Nederlandse Orga nisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek (ZWO). De heer Westbroek werd geboren te 's-Gravenhage en woont thans te Leid- schendam. De promotie geschiedde cum De heer T. J. B. Swanenburg, weten schappelijk medewerker van de Stichting voor Fundamenteel Onderzoek der Ma terie, promoveerde eveneens cum laude tot doctor in de Wiskunde en Natuurwe tenschappen op een proefschrift, getiteld ,,A study of the dynamic polarization on protons". Promotor was prof. dr. N. J. Poulis. Het onderzoek werd verricht'in het kader van het programma van de stichting F.O.M. en werd gesubsidieerd j Stationsplein 12. Prof. dr. H. J. Hee- door de Nederlandse Organisatie voor nng zal e enlnleiding houden. Ter illus- Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek stratie en als uitgangspunt voor (ZWO). cussie worden films vertoond i.v.m De heer Swanenburg werd geboren te „Hulp- en Vredeswerk". Gouda en woont thans te Voorschoten. I Iedere belangstellende is welkom. KATH. LEIDSE KLEUTERLEIDSTERS VERGADERDEN IN HAZERSWOUDE Mej. A. Righart van Gelder, voor zitster van de kring Kleuterleidsters, Leiden, van de St. Augustinusvereni- ging. heette alle kleuterleidsters har telijk welkom in de r.-k. kleuterschool te Hazerswoude-Rijndijk, - vooral ter Maria Simona, die het grootste deel van deze middag zou verzorgen. De voorzitster was enthousiast zo'n grote opkomst. Er werd medege deeld door de voorzitster, dat er t 25 oktober t/m 10 december 1967 het Stedelijk Museum „De Lakenhal" in verband met het 100-jarig bestaan van de Leidse Kweekschool een ten toonstelling zal worden gehouden on der de titel „Spelen en lezen". Op deze tentoonstelling kan men antiek kinderspeelgoed en illuminatie pren ten uit de collectie Cal jé van Guliken Discussie-bijeenkomst over Vredeswerk Op manadagavond 23 oktober 8 uur wordt door „Kerk en Vrede", afdeling Leiden een discussiebijeenkomst ge houden in de filmzaal van de Akademie, Onderhoudend filmamusement TOM JONES VOOR K. 0. IN CAMERA Tom Jones is een soort Don Juan. In het midden van de 18e eeuw dwarrelt hij rond in Engelse adellijke kringen. Hij is op het gebied van de liefde zo ac tief dat hij van het landgoed, waar hij verblijf hield, moet verdwijnen. Onder zijn geliefden bevindt zich namelijk een zekere Sophie die van adelijke afkomst is. Tom Jones' ouders echter zijn niet bekend en de familieleden van Sophie heben dan ook om die reden ernstige bezwaren tegen een mogelijk huwelijk. Vooral ook omdat in hun ogen een veel betere candidaat op Sophie staat te In de volksmond staat de ambtenaar bekend als een verspiller van man-uren. Misschien gaat binnenkort ditzelfde verhaal de ronde doen over de student. Prof. dr. ir. F. A. Heyn uit Delft heeft uitgerekend, dat de studenten In ons land per jaar minimaal 10 miljoen man-uren verspillen doordat ze bepaalde colleges lopen die veel beter In schriftelijke vorm gegeven zouden kunnen worden. Deze colleges zyn de z.g. cursorische massa-colleges, waarmee bedoeld w orden de colleges waarin de hele stof behandeld wordt voor eerst-, tweede- en derdejaars-Studenten. OOR IN, OOR UIT? Prof. Heyn heeft met deze radicale opvatting de knuppel in het hoenderhok ge worpen. Twee artikelen die hy over dit onderwerp schreef in het blad „Interme diair", een tweewekelijks periodiek voor leidinggevende functionarissen, zlju het uitgangspunt geworden voor een debat-avond over de zin of onzin van massn- colleges. De Meyerszaal in het Academiegebouw was gisteravond tot de laatste plaats bezet, toen deze door „Pro et Contra" onder het motto „Oor in, oor uit?" georganiseerde dlscussle-avond werd geopend. ,JSolglyttmorgen weer terug in Leiden Vandaag heeft de „Solglytt," na gis teren een afstand van 260 km in elf uren te hebben afgelegd, Duitsland verlaten. Tegen de avond hoopt men in Gouda of in IJsselstein af te meren en hopelijk morgen rond 2 uur Leiden weer te bereiken. Professor Heyn DOOR STUDIEBOEKEN Bezwaren Leek prof. Heyn met zijn stortvloed van argumentent aanvankelijk de zaal overtuigd te hebben, by de discussies bleken heel wat bezwaren te rijzen. Prof. Kuenen relativeerde de uitspraken van prof. Heyn al direct door diens ei gen woorden tegen hem te gebruiken. Prof. Kuenen haalde namelijk een ci taat uit de brochure van prof. Heyn aan. waarin deze wijst op het betrekke lijke belang van het gesproken woord: Verschil Uit het debat komt duidelijk naar vo ren, dat er wat betreft de waarde van de massa-colleges groot verschil is tussen de alpha- en de bèta-weten schappen. Dit werd o.a. naar voren gebracht door de Leidse scheikundige prof. dr. A. J. Staverman, en nog eens bevestigd door prof. Drion. Men kreeg nogal eens de indruk, dat de stellingen van prof. Heyn teveel uitgaan van de toestand bij de exacte vakken, waar in de eerste studiejaren het bybrengen van een grote dosis feitenmateriaal een eer ste vereiste is. Veel byval vond het voorstel van een student om één week voor een massa-college een stencil uit te reiken over de feiteiyke inhoud van het Teer onderwerp Prof. Kuenen waagde het een voor hoogleraren teer onderwerp aan te snq- den: het is voor een hoogleraar zo ont zettend leuk als je college vol zit. Als docent is men nog wel eens geneigd dat het belangrykste te vinden. Prof. Heyn was van mening, dat de belang rijkste taak van de hoogleraar bestaat uit hel samenstellen van de leerpro gramma's omdat daarvan de kennis en prenten uit de collectie J. de Ko ning zien. Medegedeeld werd, dat mej. Rogier, voorzitster van het sectiëbestuur, voor het laatst in maart 1968 de Congresdag zal leiden, welke in Den Haag zal worden gehouden. Zij wordt het vol gend jaar in mei 70 jaar. Het zal moei lijk zijn zo iemand te vervangen. Gelukkig heeft iemand uit Amster dam zich bereid verlaard deze taak over te nemen. Zij werkt zich nu in. Ook het Kringbestuur van Leiden zal aangevuld moeten worden. Ge vraagd wordt om, als men iemand weet, dit aan het bestuur kenbaar te willen maken. De verdere middag werd verzorgd door de gastvrouw, de eerw. zuster Ma ria Simona. De kleuters kwamen op de maat van de muziek opmarcheren, zelf ook muziek makend. Er werd door de kleuters met ballen, blokken en verschillende muziekinstrumenten begeleid, bij de verschillende mars platen. Zelfs de aanwezigen werden erbij betrokken. Tot slot werd een vlaggespel gespeeld. Na de pauze sprak zr. Maria Simona over het kontakt ouders - school. Kontakt is heel erg belangrijk, want hierdoor leer je het kind beter be grijpen. Er zijn verschillende moge lijkheden van kontakten: b.v. ouder avonden of -middagen. De ouders kun nen dan met drie of vier tegelijk een middag in de school komen en alles daar zien en meemaken. Ook in een gesprek met de ouders, over 'n be paald onderwerp, b.v. over het wer ken op de kleuterschool, kan veel be reikt worden. Sommige kleuters gooi en werkjes weg, omdat er geen be langstelling van de ouders is, maar ieder werk van een kind heeft waarde. Een bijeenkomst op zaterdagmiddag is ook aan te bevelen .omdat de vaders dan ook kunnen. Dan kun je ook ge makkelijker met de ouders spreken, waar geen gelegenheid voor is, als de kleuters er bij zijn. Huisbezoek ziet spreekster wel als één van de belang rijkste kontakten, omdat men dan het milieu ziet, waarin het kind opgroeit. Tenslotte is er het middel van de schoolkrant. Naar aanleiding van het gesprokene kwamen nogal wat vragen naar vo ren, waarop door spreekster uitvoerig werd geantwoord. Vrouwenbeweging van het NKV afd. St. Josef opende winterseizoen De Vrouwenbeweging van het NKV, afdeling Sl.Josef, kwam gisteravond voor de eerste maal in het seizoen by een ln de zaal Maria Gyzensteeg. De opkomst was uitermate groot tot genoegen van de voorzitster mevr. P. Vogelezang- Hulbers. Na de welkomstgroet werd koffie met gebak rondgediend, die on der een gezzellig praatje werd genoten. Pater Thegonius de Jeu was deze avond uitgenodigd te komen vertellen over zyn missiewerk in Tanzania. De missionaris van de Capusijnerorde vertelde aan de hand van een groot aan tal kleurendia's over de moeilijke facet ten van zijn arbeid maar evenzeer over de vreugdevolle resultaten ervan. Zes jaar geleden werd hy met een tiental andere Nederlanders van zyn orde naar Tanzania gezonden, dat eigeniyk onder de Zwitserse provincie hoort. Destyds konden de Nederlanders echter niet bin nen in hun Indonesisch missiegebied eu werd overeengekomen, dat een aantal Zwitsers naar Indonesië zou vertrekken en dat hun plaatsen in Afrika door Ne derlanders zouden worden lngenomep. Het bisdom waar pater De Jeu werk zaam is omvat een stuk rimboe, dat gro ter is dan ons land. Daariin verspreid Twee aspecten van deze zaak zijn op nggen 21 missiestaties. Tijdens de pauze deze avond nauwelijks uit de verf ge- kregen de dames allen nog een glas wijn komen; de financiële consequenties en de alternatieven. Volgens prof. Heyn zullen door het afschaffen van de mas sa-colleges vele miljoenen guldens vrij komen, terwijl de Delftse hoogleraar prof. dr. H. J. de Wijs aan de hand Van een in Delft uitgevoerd onderzoek stelt, dat de massa-colleges een van de goed koopste vormen van onderwijs zijn; een overschakeling op het door Heyn be- ongeveer 900.000,per jaar kosten. Intussen heeft minister Veringa van On derwijs aan de besturen van universitei ten en hogescholen gevraagd de massa- oaolleges kritisch na te gaan. In een interview met Het Vrije Volk'op 5 au gustus jl. heeft de minister gezegd, dat hy in verband met de efficiëntie van het wetenschappeiyk onderwys denkt aan een eventuele afschaffing van de mas sa-colleges. wachten. Deze is welgesteld en door een huwelijk zouden beide families verze kerd zijn van een vieligstelling van hun bezittingen. Geen middel wordt nagela ten om de twee werkeiyk verliefden van elkaar te doen verwijderen. Jones wordt weggestuurd en Sophie gaat hem ach terna en vind hem na veel doorstane ontberingen. Tom Jones wordt nog net van de galg gered, omdat hy toch ade- lijk blijkt te zijn! en het geluk is bij de jonggeliefden. Dit is het niet al te zwaarwichtige verhaal waarvan de kleurenfilm is ge maakt, welke gisteravond in Camera voor K. en O-leden werd vertoond. De film, die met vele Oskars is bekroond, is onderhoudend en bovenal amuserend. Men toont zowel de boertige scherts van die tyd, alsook de zogenaamde be schaving van de betere kringen. De Breugheliaanse taferelen zyn het kos- teiykst, wy noemen de maaltijd tussen twee verlieden, waarbij men kan genie ten van een voortreffelijk stukje mime. Albert Finney en Susannah York ver vulden de hoofdrollen. K. en O. heeft er goed aan gedaan deze film onder de aandacht te brengen. ZOETERWOUDE H.R. Meerburg Vrijdagavond is ei weer kaartavond in de Meerburg-kan tine op het voetbalterrein. land afhangt. De tweede taak van de hoogleraar is het gezamenlijk werken met oudere studenten aan wetenschap pelijke problemen. „De hoogleraar geeft daarbij zyn leerlingen gelegenheid om van hem ,af te kyken', en dat is de beste vorm van leren", aldus prof. Heyn. Besparing? PAUZE OP DE ALP De bevolking van Chlisterli-alp be stond, behalve uit klingelende koeien en een kwispelende hond, uit een merkwaar dige boeren-klooster-gemeenschap van een grootvader, Josef Rohrer Kreuzmatt, en zqn twee kleinzoons, de een 'n stoere knaap van vyftlen en de ander een lollig jochie van vyf jaar. Van mei tot sep tember woonde dit drietal in hun zwart houten huisje, zoals vele Zwitserse boe ren doen ter verzorging van het vee. Maandenlang waren zy verstoken van alle moderne gemakken en van Iedere verbinding met de beschaving. Hun naaste buren rondom waren trotse rot sen. Hun overbuur was het weggezonken dal. Het was er wel, maar je zag alleen gletschers aan de overkant, wy, in on ze rumoerige weelde, zouden denken dat het drietal zich onmetehjk verveelde en snakte naar bevrijding. Niets daarvan. De grootvader (68 jaar) was slecht ter been, maar, zo vertelde men ons later in het dorp, „hy zou dood gaan als hy zomers niet naar de Alp kon trekken". Dat heimwee naar de wijde rust en ge lukkig makende vrede van de Alp heb ben we reeds uit menige stqve Zwltsere boerenmond opgevangen, zy zyn lang niet onbemiddeld, maar wat koop je voor geld dat méér waarde heeft dan geluk? LEIDSE BIOSCOPEN De films in de week van 19-25 okt. Camera: Qui êtes vous Polly Maggoo (18) jaar. Dageiyks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Lido: Dr. Zjivago (14 jr.) prolongatie. Dageiyks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: Agent 077 Operatie Marokko. (14 jaar). DageUjks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: Hou de treinen in het oog (18) Dageiyks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: Myn Prinses (18). Dageiyks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Rex: De Prooi (18 jaar). Dageiyks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uun PUNT kv de toekomstige topmensen van het bijna in slaap viel. Prof. Ileyn gaf de volgende sugges ties voor het gebruik van het te bespa ren geld; verbetering en/of verdieping van hetonderwijs, verkorting van de studieduur en/of verlaging van de kos ten van het wetenschappelijk onderwys. Definitie Tijdens de debat-avond over de (on)- zin van de massa-colleges gaf prof. Heyn de volgende definitie van een profes sor: „Een hoogleraar is iemand die praat in de slaap van studenten." Prof. Kuenen wist zich een hoogleraar herinneren die bij zijn eigen colleges Voetganger op zebrapad aangereden De 57-jarige voetganger J. Steen huizen uit Leeuwarden is gistermiddag om tien vóór half vijf op het zebrapad van de rijbaan voor de ingang van het busstation aan het Stationsplein door een Turkse gastarbeider op 'n brom fiets aangereden. Met een scheur- wond aan de bovenlip moest het slacht offer naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht. De bromfietser, waarschijnlijk onkundig van de hier geldende verkeersregels, mocht daar helemaal niet rijden. Het is daar een gesloten weg, die slechts toegankelijk is voor bussen. Marktberichten BARNEVELD, 18 okt. Pluimvee Aanvoer 18.000 stuks, handel stroef. Slachtklppen wit 1.10-1.30. Zwart 1.10- 1.15. Rood 1.30-1.50. Slachtkuikens 1.30- 1.45. GOUDA, 19 okt. Kaas Aanvoer 70 partijen kaas. Prijzen: le kwal. 3.72—3.80; 2e kwal. 3.60—3.71; extra kwal. 3.814.16. Handel redelijk. UTRECHT 19 okt. Vee Totaal 4579, :i'-- „Mijnheer de directeur, ik geloof dat ik een revolutionaire ontdekking heb gedaan!" KORRELTJE Prof. dr. D. J. Kuenen, pro-rector van I "J*: TrZTi WOOrd !T T"t - formulerend, soms briljant reagerend, j Pe"eui *«n! Da' V(fal dan het ge niet zonder een soort cynische humor. I val wanneer het gaat om ovei reden. De eerste spreker was prof. lieyn zeif. Op een vlotte toon zette hy zijn opvat tingen nog eens uiteen. „Het gaat al leen om het opnemen van de leerstof en het oefenen voor het examen. Dat is allemaal veel beter uit boeken te hali overhalen, gevoelens beïnvloeden. Dan kunnen het suggestieve woord, de stem buigingen en gebaren en alle demago gische foefjes heel wat uitwerken." De Amsterdamse jurist prof. dr. J. A dan uit collegedictaten. Schrap dus alle Ankum vond het een fundamentele di- onnuttige voorfasen en laat de studen- dactische misvatting dat een student ten thuis werken uit de boeken", pleitte alles uit de boeken kan halen, hy. „Ik beveel geen Andere methode i. Het enige wat Ik zeg Is: gooi het onnuttige weg. Zolang niet bewezen is, dat de massaeollegee nuttig zijn, schrap ze dan." Prof. Heyn ging in op enkele tegen argumenten; ,,Nlet alle boeken zyn even goed". Prof.' Heyn: „Als een boek slecht Is. gooi het dan weg en neem een ander boek. Een docent kun je niet weggooi- ien." „Sommige dingen kun je beter horen dan lezen." Prof. Heyn „Voor we tenschappelijke zaken is het een abso lute voorwaarde dat men ze moet kun nen neerschryven. Alle onderwerpen moeten dus in leerboeken behandeld worden." „Colleges zyn nuttig voor het leren kennen van de mede-student." Prof. Reyn: „Laten ze dan een fuifje organiseren." Horen of lezen? De Leidse rechtsgeleerde prof. dr. H. Drion was van mening, dat sommige studenten veel gemakkeiyker leren door te horen dan door te lezen. Prof Heyn gaat er volgens hem zonder meer van uit, dat dit auditieve aspect niet belangrijk is. „Prof. Heyn bewijst zijn stellingen steeds met andere stellingen die evenmin bewezen zyn," zo luidde het bezwaar van prof. Drion. Uit hel wetenschappeiyk onderzoek dat tot nu toe over deze materie is verricht, val len nog geen duideiyke conclusies tc trekken. Dit bleek uit de woorden van de Amsterdamse onderwyaapecialiat drs. K. Kolthoff. Hij stelde, dat noch de supe rioriteit, noch de infererioritelt van mas- saoolleges te bewyzen zyn. Gaat bet met runderen 1343, vette kalveren 177, gras kalveren 63, nuchtere kalveren 326, schapen 1357, lammeren 433, varkens 55, biggen 781, bokken 44. Prijzen melk koeien 1025-1450, kalfvaarzen 1000-115a vare koeien 800-1100, pinken 540-700, stieren 825-1075, graskalveren 310-525, nuchtere kalveren 40-80, fokkalveren 125-310, schapen 85-125, lammeren 110- 155, drachtige varkens 350-500, lopers 70-110, biggen 50-67, bokken en geiten 12-48. Per kilo gesl. gew. vette koelen I 370-405, idem U 350-370, idem m 320- 350, vette kalv. I 375-390, idem H 355- 375, idem IIIT 330-180, nuchtere kalv. 140-180, zw. vette varkens 190-200, zou ters 210-215, sl. zeugen 150-165, jonge idem 165-175. Handel: melkkoeien wil lig, even hoger; vette koeien williger, prijshoudendvare koeien kalm, even ho ger; vette kalveren vlot, hoger; gras kalveren willig ruim pryshoudend; nuch tere kalveren willig pryshoudend; fok kalveren rustig, niet prijshoudend; scha pen rustig, pryshoudend; lammeren rus tig, lager; varkens rustig, ruim prijs houdend; biggen rustig ruim pryshou- DEN BOSCH, 18 okt. Vee Totale aanvoer: 7100; 2695 runderen; 398 gras kalveren; 410 vette kalveren; 1542 nuchtere kalveren: 421 schapen; 20 fokzeugen; 528 slachtvarkens; 1086 big gen; 765 slachtrunderen. Prijzen (in guldens): melk- en kalfkoeien 925— 1585; guste koeien 785—1210; graskal veren 360540; kalfvaarzen 1100 1575; klamvaarzen 10001250; guste vaarzen 8751100; pinken 625850; nuchtere kalveren voor fok of mes- terij 130280; weideschapen 90120; drachtige zeugen 375—510; biggen 55 67; slachtrunderen, extra kwal. 4.45 —4.65. le kwal. 3.90—4.30, 2e kwal. 3.55—3.85, 3e kwal. 3.25—3.45; vette stieren 3.804.50; worstkoeien 3.00 3.30; vette kalveren, le kwal. 3.75 4.05 2e kwal. 3.50—3.70. 3e kwal. 3.10 3.35; nuchtere slachtkalveren 1.30 1.65. per stuk 3570; slachtzeugen, le kwal. 1.62—1.67, 2e kwal. 1.56—1.60; riachtvarkens 1.83—1.98; vette schapen 90120; vette lammeren 100140. Aanvoer - handel - prijzen: melk- en kalfkoeien: als vorige week - lui nauwelijks prijsh.; guste koeien: rede lijk - trager - moeizaam gehandh. jong- ee: normaal - betere soorten goed - overige stil, betere soorten duur - ove rige flauw prysh.; vette kalveren: min der - williger - iets vaster; nuchtere slachtkalveren: groot onveranderd - weinig veranderd; fokzeugen: normaal - stil - vrijwel constant; lopers en big den: groter - gedrukt - aflopend; slachtvee: minder - minder betere hoger - overige prijsh.: slachtzugen: ruimer - flauwer - even lager.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 4