Loon Danlonwerknemers jaar lang verzekerd H STEUN TOFGF/FGD IN TAL VAN TELEGRAMMEM SNELLE BESLISSING OVER NIEUWBOUW VERWACHT 31 KVP-DISCUSSIE OVER VIER STROMINGEN OOK VERHOGINGEN LOON GAAN DOOR Twee man door suiker bedolven en gedood Doden door terreur in Hongkong Over half jaar grotere fabriek Lekencongres: geboortenregeling overlaten aan echtparen zelf Paus Paulus: vertrouwen in de leken PRIESTEROPLEIDING MET MEISJES IS DUIVEL VERZOEKEN Kappersionen nog te laag MAANDAG 16 OKTOBER 1967 DE LEIDSE COURANT (ADVERTENTIE) Snoep verstandig eet 'n appel (Van een onzer verslaggevers) EMMEN In het tijdelijke hoofdkwartier van Danlon in hotel 't Heerenhof kwamen vanochtend tal van telegrammen binnen uit binnen- en buiten land waarin collegabedrijven hulp en steun aanboden en afnemers hun vertrouwen uitspraken in de daadkracht van de directie om zo spoedig mogelijk weer opnieuw te kunnen starten. Vanmor gen was het overleg gaande tussen de assu radeuren over de financiële consequenties van de ramp. Wanneer dit overleg beëindigd is, zal ook de definitieve beslissing genomen kunnen worden over de herbouw. Directeur L. van Straaten, die gisteravond en vanmorgen voortdurende overleg pleegde met zijn president-commissaris H. C. Andersen uit Denemarken, neemt aan, dat Danlon op dezelfde plaats zal kunnen herbouwen. Om elf uur kwam de ondernemingsraad bijeen, gevolgd door een bespreking met de vakbondsbestuurders, zullen worden doorbetaald. ZU kregen bevestigend, dat de verzekering van het bedrijf zodanig is. dat ge durende een jaar het volle loon, inclusief de toeslagen voor ploegenwerk enzovoorts Joen gulden. Ze is een volledige dochter van de ..Scandinavian American nylon hosery Company" in Naerum (Denemar ken). De Deen6e fabriek produceert voor Scandinavië en Engeland (Eftalanden), de Nederlandse voor de EEG-landen Van de Nederlandse produktie werd ongeveer een kwart uitgevoerd. Ze6 jaar geleden werd de kousenfabriek in Rheinfeld (West-Duitsland) gelikwideerd. omdat men zich ging concentreren met een pro- duktlebedrijf in het Euromarktgebied De aandelen van het Nederlandse bedrijf zijn grotendeels in handen van het moe derbedrijf. STAMPERSGAT In de suikerfa briek in Stampersgat beeft zich in de nacht van zaterdag op zondag een men selijk drama afgespeeld. In een silo raakten twee mannen onder de suiker bedolven, waarin zij door verstikking om het leven kwamen. Het zijn de 60- jarige J. Mertens en de 36-Jarige C. Dockx, belden uit Achtmaal, gemeente Zundert. Zij vonden de dood voor de ogen van twee mede-arbeiders, de heren G. Jon- genelen uit Zundert en J. Dams uit Achtmaal. De heer Jongenelen vertelde ons: „Het was verschrikkelijk. We za gen ze wegzakken. We hebben gepro beerd ze te helpen, maar het was onbe gonnen werk. Ze schreeuwden dat ze verloren waren, maar we konden niets doen. Toen de afzuiginstallatie werd stopgezet, was het al te laat". De vier mannen werden naar de silo gestuurd met de opdracht suiker te gaan scheppen. Een werkzaamheid, die Blechts incidenteel gebeurt en tot doel heeft het afzuigen van de suiker vlotter te laten verlopen. Het staat nog niet vast of op het moment dat de mannen de suikermassa in de silo betraden, de suiker al afgezogen werd. De heer Jongenelen zegt hierover: „We stonden met elkaar te praten, toen ik plotseling zag, dat de suiker aan het zakken was. Het drama voltrok zich binnen enkele minuten. Mertens en Dockx zakten snel in de suikermasBa weg. Het was de eerste keer, dat we dergelijke werkzaamheden moesten ver richten, maar voor ons is het tevens de laatste keer". De beide mannen zaten zo diep onder de suiker, dat het vele uren duurde voordat de lichamen geborgen konden worden. De slachtoffers waren beiden gehuwd. De heer Mertens had vier en de heer Dockx drie kinderen. Door de arbeidsinspectie wordt een onderzoek ingesteld. HONGKONG (AP) Twee Chinese pen toen een bom die zij wilden plaat- terroristen zijn gisteren in Hongkong overleden aan wonden die zij oplle- ■en ontplofte. De toestand van een derde terrorist is ernstig door de won den die hij In dezelfde ontploffing kreeg. Een 16-jarige Chinees die van plan leek te zijn om een bom te werpen van af het dak van een communistisch bank gebouw In het centrum van Hongkong werd gewond toen zijn bom ontplofte. Het terrorisme wint aan kracht; in het weekend zijn vier personen gedood waar door het totale aantal doden sinds de door het totale aantal doden, sinds de rollen midden moi begonnen, tot 43 is gestegen. Intussen hebben de communistische kranten in Hongkong vandaag geen en kel commentaar op de eis van Londen om een Inspecteur van politie van Brit se afkomst vrij te laten. Hij werd over de grens naar China ontvoerd na een woordenwisseling met Chinese boeren over de landrechten. De grensbrug in Man Kam To waar inspecteur F. G. Knight werd ontvoerd is zondag als re presaille voor de ontvoering gesloten. Ook als in de nieuwe C.A.O. per 1 januari loonsverhogingen optreden, zul len deze worden doorberekend. De werk nemers moeten zich echter verplichten bij Danlon in dienst te blijven. De administratie van het bedrijf is vol ledig intact gebleven. Zij kon uit. de kan toren worden gered. Deze gelukkige om standigheid werkt een vlot overzicht van de financiële en commerciële situatie in het bedrijf in de hand. Vanavond en morgen zullen besprekin gen beginnen over mogelijkheden om de leveranties aan klanten voort te zetten. ..We zullen bij binnen- en buitenlandse collega's moeten aankopen", zei de heer Van Straaten. Danlon had 50 procent van de - Nederlandse kousenproduktie. Op grond van de reacties, die reële hulp aan bieden en het vertrouwen, dat vele groot- afnemers uitspreken in de toekomst van het bedrijf, verwacht de jiireotie d$,opr bouwperiode ook Commercieel zo goed goed mogelijk door te kunnen korpen. Over een half jaar zal de produktie van de Darlonfabriek weer op gang zijn, zo mogelijk volledig. Er is niet één werkne mer, die ook maar het idee zal krijgen te emigreren. Daar de Danlon nog steeds personeel vraagt wordt ook overwogen met de opleidingen door te gaan. Dit ver telde de directeur, de heer L. van Straa ten. die overweegt om een grotere fabriek te bouwen. Voorop staat, dat we zo vlug mogelijk door te kunnen komen. De verzekeringen van de Danlon vijn vla de beurs ondergebracht bij Neder landse en Engelse maatschappijen, waar bij Iets meer dan de helft werd onderge bracht bij de Engelse ondernemingen De Danlonfabrlek is een N.V. met een volgestort aandelenkapitaal van zee mil- Vele duizenden tegen afbraak oud-Amsterdam AMSTERDAM, (A.N.P.). Zater dag waren er reeds ruim 5.1000 ad hesiebetuigingen binnen voor de actie „Amsterdam '75" tot behoud van de Amsterdamse binnenstad. Vele honder den lijsten worden de komende week nog terugverwacht. De eindtelling zal pas over tien dagen kunnen worden afgesloten. De reacties zijn voor het lid van de werk groep, drs. W. F. Heinemeyer, lector in de sociografie aan de universiteit van Amsterdam, aanleiding ze wellicht wetenschappelijk te laten onderzoeken. Er kwamen ook brieven uit het bui tenland binnen, lange gedichten en ook vele vinnige commentaren op de aan tasting van het stadsschoon. Tot de ondertekenaren behoort onder andere ir. A. van Walraven, directeur van de dienst publieke werken van Amster- ADVERTENTIE Snoep verstandig eet 'n appel Drie fabrieken in Emmen gingen in rook op. Energiek optreden van de brandweer voorkwam nog erger. Lijk opgedregd in Amsterdam AMSTERDAM (ANP) Uit het water van de Ouderzljds Voorburgwal is het lijk van de sedert enige tijd vermiste 24- jarlge Zwitserse monteur Ulrtch Ganten- bein opgehaald. De monteur, die met een ploeg land genoten werkte aan de startbanen van 8chlphol, bezocht de bewuste nacht met enige andere Zwitsers cafés in de Am sterdamse binnenstad in de omgeving van de Zeedijk. Er zijn op het stoffelijk over schot geen 6poren van misdrijf aange troffen. (Van een onzer verslaggevers) VATICAANSTAD Het wereldcon gres van katholieke leken heeft zich gisteravond met grote meerderheid uit gesproken voor een beleid waarbij het aan katholieke echtparen zelf wordt overgelaten of «e geboortenregeling wil len toepassen. Paus Paulus heeft ilch overigens het recht voorbehouden self te besluiten of kunstmatige geboorten- beperking geoorloofd is. D« Nederlandse afgevaardigde, mevr. TLne Govaart-Halkes verklaarde in dit verband, dat de meerderheid in haar werkgroep over de betrekkingen tussen man en vrouw van mening was, dat dit besluit niet op de schouders van één man kan blijven rusten. Een Spaans echtpaar verklaarde, dat de meerder heid van meing was, dat da middelen om een verantwoord ouderschap te be reiken aan de echtgenoten dienen te wor den overgelaten. Ook drong het lekencongres in een memorandum aan de bisschoppensyno de aan op meer zeggenschap voor de le ken in het bestuur van de Kerk. Men pleit voor de vorming van landelijk ge kozen lekencommissles die de visies van de lekep op de problemen van de moderne wereld aan het episcopaat uit een moeten zetten. 's Ochtends had Paus Paulus in ten plechtige concelebratie met enkele le den van de bisschoppensynode in de St.- Pieter de 2900 afgevaardigden naar het lekencongres toegesproken. De Paus zei in zijn toespraak onder meer, dat de bisschoppen vertrouwen moesten heb ben in de leek. De Kerk heeft de leek een plechtige erkenning gegeven, heeft zijn waardigheid geproclameerd als mens en .als christen. De roeping als christen is voor da leek meteen de roe ping tot apostolaat tot heiliging van de wereld. Paus Paulus kondigde tevens ROME (KNP) De methode der psychoanalyse om te onderooeken of Iemand geschikt Ls voor het priesterschap is zaterdag op de bisschoppensynode scherp veroordeeld door kardinaal Ottavlanl, hoofd van de congregatie ioor de geloofsleer. Hij sprak over het onderwerp van d« priesteropleiding, waarover vandaag de discussies worden afgesloten Ook bepaalde experimenten om theologiestudenten samen met vrouwelijke studenten te laten studeren keurde hU af. Dat ls de duivel verzoeken, volgens de kardinaal. HIJ weee erop. dat de priesteropleiding degelijk moet zijn. Is dat niet so, dan kan dé priester later de ergste slippers maken of afvallig worden. Bij het ultkleeen van de kandidaten moet men meer naar de kwaliteit dan naar de kwantiteit kijken, zo betoogde hij. Oök la het nodig, dat degenen die met de geestelijke leiding van toekomstige priesters zijn belast, goed getraind worden, zodat zU zonder de minste aarzeling een besluit kunnen nemen of Iemand priester kan worden. Op die manier vermijdt men, dat Jongemannen priester worden door druk van buitenaf. aan dat twee katholieke kerkleraar zullen worden uitgeroepen de Spaanse Tereaa van Avila en de Italiaanse Catherine van Slena. Verhoging premies sociale verzekeringen DEN HAAQ (ANP) De premies voor de algemene ouderdomswet en de alge mene kinderbijslagwet zullen mot ingang van 1 januari met 0.2 procent worden ver hoogd en dan 9 en 2,3 procent bedragen, aldus heeft het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid meegedeeld, Het premiepercentage voor de kinder bijslagwet voor loontrekkend en wordt met ingang van dezelfde datum met 0,1 tot 3,1 verhoogd. De premie voor de alge mene weduwen- an weeanwet blijft on veranderd op 1,4 procent. (Vervolg van de voorpagina In de definitieve discussienota met pre-adviezen en stemverhoudingen ls de discussienota van de Brabantse kringen niet meer opgenomen. Deze kringen hebben laten weten, dat zij geen eigen stroming binnen de partij vertegenwoordigen, maar hun nota alleen ingezonden hebben als discussiestof zonder meer. De discussies over de vier stromingen, de pre adviezen en de conclusies van de onderschelden bestuursleden verplaatsen zich nu naar de af delingen. de rijkskieskringen. de ruim vier honderd werkgroepen en tenslotte naar de partij raad. die op 8 en 9 december in Arnhem bijeen komt Daar wordt dan zeer waarschijnlijk beslist over de toekomstige koer» van de KVP, van de KVP-radlcalen. van de zogenaamde behoudenden en van aanhangers van het democratisch centrum Nederland. De lagere partij organ en en da partijraad moeten evenals zaterdag het partijbestuur in Baam vier vragen en de daarop aansluitende vier pre-adviezen van het partijbestuur beoordelen. Op 20 november zal vermoedelijk al bekend zijn hoe de stemverhoudingen in de partijraad over de toekomst van de KVP zullen zijn. De vragen en pre-advle«en zijn: Vraag 1: Is de partijvorming op basis van chris telijke inspiratie in de huidige tUd wenselijk? Pre-advies van het partijbestuur: Het partij bestuur (25 leden) adviseerde de vraag of part li- vorming op basis van christelijke Inspiratie in de huidige tijd wenselijk ls. bevestigend te be antwoorden. Het standpunt van het partijbestuur is ten dele gebaseerd op overwegingen naar voren gebracht door stroming 1 (de strevers naar de algemeen christelijke partij), ten dele op andere overwegingen cn motieven van praktische an theoretische aard. De zes KVP-radlcele leden van het partijbestuur beantwoorden deze vraag bevestigend, mits aan de voorwaarden van de christelijke partij en het stembusakkoord wordt voldaan. Drie leden onthielden zloh van deze stemming. Vraag 2: Moet uitgaande op het antwoord op vraag 1. daze partijvorming geschieden op speci Hek katholieke of op algemeen christelijke grond slag? Pre-advies van het partijbestuur: Het, partij bestuur (26 leden) adviseert deee partij vorming te doen geschieden op algemeen christelijke grondslag. De zee KVP-radicalen kiezen even eeJis voor de algemeen christelijke grondslag, mits het uitgangspunt volgens hun opvattingen In acht wordt genomen. Twee leden onthielden zich op deze vraag van stemming Vraag 3: Dient, ao lang een algemeen christelijke partij nog niet realiseerbaar ls. voorlopig het streven gericht te blijven op ©en beohte samen werking met de AR en de CHU? Pre-advies van het partijbestuur: het partij bestuur (23 leden), gesteld voor de keuze tussen een samenwerking of federatie met AR en CHU. of een omvorming van de KVP tot een algemeen christelijke partij, spreekt zloh in eerste Instantie uit voor samenwerking met de twee andere chris telijke partijen. Met dien verstande, dat de partijraad ln het najaar van 1968 in het licht van de dan bereikte resultaten opnieuw over deze vraag zal beraden, ln het bijzonder voor zover het betreft de gezamenlijke programma punten. Zeven leden volgen de gedachtengang van de rit risten-radicalen, dat indien de door deze christen-radicalen genoemde voorwaarden zUn vervuld, gestreefd moet worden naar samen werking met de AR en CHU. Een partijbeetuurs- lld onthield rich van stemming op d<-ae vraag. Vraag 4 (voor vraag 3 Ln stemming geweest): Moet voor de verkiezingen een voorkeur worden uit gesproken voor een politieke samenwerking, zo mogelijk een voorkeur worden ultgeeproken voor een politieke samenwerking, gestreefd worden naar een stembusakkoard. noch een voorkeur worden uitgesproken noch een stembusakkoord worden nagestreefd? Pre-advies van het partijbestuur, waarin de ver deeldheid vun het bestuur volledig tot uiting kwam: Een minderheid, dertien leden, van het nu rty bestuur ad viseert zo mogelijk een voorkeur uit te spreken voor een politieke samenwerking. Een kleinere minderheid van twaalf leden meent., dat noch een voorkeur moet worden uitgesproken noch een stesnbusakkoord moet worden nage streefd. Zeven bestuursleden, waaronder vijf christen-radioalen en twee onverwachte aan hangers menen, dat er gestreefd moet worden naar een sterobus&kkoord Een bestuurslid ont hield zich ook hier van stemming. De uitslag van de verschillende stemmingen ls enigezins geflatteerd, omdat niet alle partij besturen aanwezig waren op de vergadering ln Baam, of tussentijds vertrokken. ADVERTENTIE Snoep verstandig eet 'n appel DOORN (ANP) Hoewel wij to( nu loe strrdw voorstanders sljn geweest van principiële organisaties, die zich bij hun werk laten lelden door de kathokicks beginselen, willen wij toch niet volhou den dat sen dergelijke grondslag veer Jaren moe| blijven bestaan. Dit zei de voorzittsr van de Neder- landsc katholieke bond van kapperapsr- eoneel St.-Coamus. de heer Th. A. J. Sturkenboom, bij de opening van hut con- grea van zijn bond ln het A. C. de Bruynlnstltuut in Doorn. Vooralsnog blij ven wij. wie wij lijn en wachten de ont wikkeling af. zo voegde hij eraan toe. Hij best.ede ook enige aandacht aan de winkelsluiting. HIJ vindt de huidige wetgeving, met name de bepalingen in •en winkelsluitingswet, die bevoegdheden toekent aan de gemeentebesturen, ver ouderd. Hij wees erop, dut de bonden, die werknemers In de dstailhandsl or ganiseren. vooratundere zijn van sluiting op zaterdagmiddag sn maandagmiddag. Het kappcrsbedrljf heeft geen behoefte aan een koopavond, maur ook het pu bliek heeft daar naar sljn ordeei geen behoefte aan. Over de kapperstorleven zei hij. dat het publiek dient te bedenken, dat d« kapperstarieven ln Nederland belangrijk lager liggen dan die van de kappara ln de andere EEG-landen. Bij de komende loononderhandelingen zullen wij dun ook de achterstand ln da beloning vun onze collega's of het nu leerlingen of eerste krachten xijn, dienen in te halen, ajdus de heer Sturkenboom.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5