©aCddóeSou^cwit Picknick met Boudewijn Siebe van der Zee geschorst hangende nieuw onderzoek American Folk Blues: kort maar krachtig Nationaal Jazzconcours in gewijzigde opzet TELEVISIE VANAVOND RADIO VANAVOND PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 16 OKTOBER 1967 Beeld bij KVP hoewel omstreden toch duidelijker ANS commentaar bij de nieuwe dis- w cussienota van het bestuur der Katholieke Volkspartij willen we van daag beginnen met een paar nuchtere constateringen. Ten eerste, dat drie van de vijf stro mingen in de toekomst waarschijnlijk op het praktische vlak geen rol van bete kenis meer zullen spelen: de voorstan ders van het onverkort handhaven van een katholieke partij, het Democratisch Centrum Nederland dat totale deconfes- sionering begeert en de Brabantse stro ming, die aanvankelijk halverwege Schmelzer en Bogaers stond, maar nu grotendeels op het standpunt van de bestuursmeerderheid georiënteerd blijft. Ten tweede, dat in het bestuur het meerderheidsstandpunt niet de instem ming heeft gekregen van radicalen als mr. Van Doorn, van NKV-topman Van der Gun, van mr. Jurgens en nog enkele anderen. Zij gaan wel akkoord met de uitspraak dat „partijvorming op basis van christelijke inspiratie in de huidige tijd wenselijk is en wel op een algemeen christelijke grondslag", maar verbinden daaraan de voorwaarde van radicaal- evangelische bewogenheid en een stem busakkoord met andere vooruitstrevende groepen. Ten derde dat van het deel van het KVP-bestuur dat nu geen stembusak koord wil accepteren, weer een kleine meerderheid zo mogelijk t.z.t. een voor keur wil uitspreken voor een politieke samenwerking, terwijl een zeer royale meerderheid in elk geval nu al terstond een samenwerking of federatie met A.R en C.H.U. begeert, met uiterlijk over een jaar nieuw beraad over de omvorming van de KVP tot een algemeen-christe lijke partij. TO gezien is het beeld bij de K.V.P., waarover nu de leden en afdelingen een ter partijraadsvergadering te nemen beslissing moeten gaan voorbereiden, eenvoudiger geworden. Toch weten we vandaag al, dat het beeld een omstreden zaak is. De KVP- radicalen hebben geconstateerd, dat hun denkbeelden al enigermate in de leiden de kring hebben doorgewerkt, maar dat hun heetste hangijzer de ver doorge voerde afspraken voor een stembus akkoord en kabinetsformatie niet overgenomen wordt. Nu heeft drs. Bogaers gisteravond via radio en televisie laten weten, dat het preadvies van het partijbestuur het beeld onduidelijker in plaats van eenvoudiger heeft gemaakt. Uit de antwoorden van de radicale leden in het partijbestuur is ons dit nog niet gebleken. Elk partijlid kan begrijpen dat de radicalen aan twee stringente voorwaarden hunnerzijds blij ven vasthouden en daarvoor zullen blij ven ijveren. Dit is hun goed recht en het kan best zijn dat de partijraad, ook wanneer hij !n meerderheid bepaalde denkbeelden van drs. Bogaers es, blijft afwijzen, in de formulering van het meerderheids standpunt nog wel verder aan de wensen van de radicale KV.P.'ers tegemoet zal komen. Trouwens, ook de duidelijkheid van de zijde der radicalen laat de laat ste tijd te wensen over. Men vindt in de formuleringen van deze stroming wel vele uitingen van evangelische bewogen heid maar men laat in 't onzekere hoe men de „niet-aflatende strijd tegen de toe nemende maatschappelijke onvrede" voe ren wil. We herhalen hier een reeds eerder door ons gestelde vraag: Hoe radicaal zijn nu precies de radicale K.V.P.'ers? IN de komende maanden, vóór de partij- raad gaat beslissen, zal het van het allergrootste belang zijn, dat meef be kend wordt over de vorderingen in het gesprek tussen KVP, AR en CHU. Na verluidt is men daar al verder dan of ficieel bekend werd en maakt met name het denken in CHU-kring een verras sende ontwikkeling in gunstige richting. Wanneer dit zo is, moet de gespreksgroep in haar huidige samenstelling onverdro ten door gaan; dus met mr. Cals en Jurgens in de KVP-delegatie, aangezien dan extra-becorderd zal worden, dat de overeenstemming over programmazaken in het teken van de radicaal-evange lische bewogenheid zal staan. Maar de afdelingen en leden vai KVP, die nu op de discussienota var partijbestuur moeten gaan studeren, dienen zo snel en zo goed mogelijk het gesprek te worden voorgelicht. De relatie tot andere christelijke partijen neemt in de nota zo'n belangrijke plaats in, dat men bij het nemen van de be slissing in begin december zo precies mogelijk moet weten, of men instemt met een reële zaak. Óf om met het standpunt Aalberse-Schmelzer te spre ken de federatie of mogelijk zelfs éne partij echt gaat werken voor „een christelijke levensvisie waarin de i met zijn persoonlijke ontwikkelingskan sen en met zijn verantwoordelijkheid voor de medemens centraal staat". Zo ja, dan wordt er al een belangrijk stuk politieke duidelijkheid geschapen. De andere bijdrage tot duidelijkheid, afspraken vóór de verkiezingen wordt dan iets minder zwaar-wegend. Wij lezen in de opvattingen van de bestuursmeerder heid denkbeelden die voor verdere ont plooiing vatbaar zijn en die zeker geen handhaving van de beruchte „lood om oud ijzer "-theorie mogelijk maken. Deze opvattingen maken een aansluiting op de denkbeelden van sommige radicalen zeer wel mogelijk. MISSCHIEN leert trouwens een nabije toekomst al, dat de denkbeelden van andere radicalen te utopisch zijn. Om zakelijk te eindigen: hoe klein bij voorbeeld is, wat de praktische po litiek voor 1968 betreft, de afstand tus sen de door drs. Schmelzer en zijn beide protestants-christelijke collega's bepleite lijn en de wensen van de oppositiepar tijen. die de radicalen graag in een stembusafspraak zouden betrekken? Hier is zeker geen sprake van pragmatische nuchterheid contra evangelische bewo genheid. En de kiezer is in de eerste plaats ge ïnteresseerd bij een beleid dat men voert, niet bij de theorie van de weg waarlangs men daartoe geraakt. Festival in Circustheater liet langzamerhand traditionele American Folk Blues Festival heeft ook ditmaal aan veler verwachtingen ruimschoots voldaan. In het zeer goed bezette Circustheater werden zaterdagavon de country- en big cllyblues door een keur van artiesten oy eminente wöze vertolkt, waarbij de authenticiteit wel zeer opvallend tot gelding kwam. De Interpretaties waren soms rauw en haast primitief, maar ook de meer lyrische vorm was hier te beluisteren. De aan deze vroege jazzvorm sterk verwante rhythm and blues werd eveneens gepresenteerd, zodat ook de meer moderne trant aan bod la gekomen. Country- en Big Citystijl Het als „hoofdschotel" aangekondigd duo Sonny Terry (mondharmonica) en Brownie McGhee (gitaar en vocals) ver diende deze betiteling ten volle. De zeer aparte stijl aan dit tweetal is een cocktail van oude visie en rhythm and blues. Vooral Brownie MsGhee dwong bewon dering af door zijn sterk doorleefde voor dracht Hij bezit een bij uitstek geschikte stem en ls tevens een knap gitarist. Born with the Blues vonden wij één der hoog te punten. Sonny Terry bleek een zeer knap virtuoos op mondharmonica het geen hij In zijn solo Woopin' the Blues op verbluffende wijze demonstreerde waarbij door hem telkenmale een hoge (nogal overbodige) kreet werd geuit. Indrukwekkend was het optreden van de bejaarde gitarist-vocalist Son House Deze „country-zanger" imponeerde door de ongecomplcleerde voordracht en het daarbij geproduceerde „bottleneck"-spel. Hi) was zonder meer het prototype van de echte blueszanger. Zelfs het hijgen en Marcel Avmé J overleden PARIJS (A.F.P.-A.N.IM De Franse schrijver Marcel Aymé Is zaterdagavond op 65-jarige leeftijd In zijn woning te Parijs overleden. Hij was al enige tijd ziek. Aymé, wiens vader smid was, oefende ln Parijs diverse beroepen uit voordat hU ln 192? Journalist en vervolgens schrij ver werd. Zijn werken getuigen van grote verbeeldingskracht, gepaard met een boel ende verteltrant en sprankelende humor. Over zijn hele oeuvre hangt een waas van geheimzinnigheid. Tot zijn bekendste romans behoren ,.La rue sans nom", „La Jument verte", „La voulvre" en „Travelingue". HIJ 6chreef tevens talrijke toneelstukken, waaronder „Vogue la galère", „La tets des autres", „Les quatre verités" en „Oléramburd". dat ln het vorig seizoen werd ge speeld door de Haagse Comedle. Voorts essays als „Le confort lntellectuel" en novellen als „La Pasee-Murallle" en „La traverse* de Parts", welke laatste ver filmd is. In 1929 werd hem de Prix Renau- dot toegekend voor zijn roman „La table aux crèves". steunen tijdens zijn gitaarspel deed aan de expressie van zijn optreden niets af. Ook Bukka White kwam tot respectabele prestaties. Met rauwe stem vertolkte deze blueszanger de landelijke volksmuziek van de neger met sterk waarneembare uitdrukkingskracht. Skip James daaren tegen interpreteerde met meer lyrische stem. Jammer dat het gitaarspel tech nisch bezien niet steeds gaaf over het voetlicht kwam. De enige vocallste in dit gezelschap Koko Taylor presenteerde ons de z.g. Soul Blues, welke stijl met rauwe stem en uiterst vitale spirit werd ver tolkt. What kind of man is this en haar bekende Wang-dang-doodle vonden veel weerklank bij het publiek. Z werd op kundige wijze begeleid door Hounddog Taylor( leadgitaar), Dlllard Crume (bas gitaar en presentator), Little Walter modnharmonica) en de uitmuntende drummer Odie Payne, welk viertal zich tevoren solistisch horen liet met een uiterst swingende rhythm and blues. Naast zeel veel waardering bemerkten wij ook enige wrevel bij het publiek die werd veroorzaakt door de korte duur van dit concert. Om kwart over tien werd met „Walk on" het festival reeds be sloten. Hoewel een aansluitend nacht- cnocert in Amsterdam hieraan debet was, moet .worden opgemerkt dat mede door de niet malse toegangsprijzen de bezoekers geen ongelijk hadden v.R Cliburn speelt in rok ran Johnson WASHINGTON, (A.F.P.). Presi dent Johnson heeft zaterdagavond een rokkostuum uitgeleend aan de jonge en beroemde pianist Van Cliburn, die het ztfne in het vliegtuig had laten liggen, waarmee hij naar Washington was gekomen om er een concert te geven. Cliburn, evenals de president uit Texas afkomstig, had eerst bij kennissen aangeklopt, maar de kostuums, die hij daar vond, waren hem te klein. Ten einde raad wendde hij zich toen tot de president, die zijn maat wel bleek te hebben In het programma „Picknick", dat de V.P.R.O. vanavond uit zendt, zingt Boudewijn de Groot enkele liedjes uit zijn winterrepertoire, te weten„Canzone"; „B.illade van wat be ter is"; ^Ballade van de vriendinnen van één nacht"; „Als de rook om je hoofd is verdwenen"; „Picknick"; ,Jdijn testa ment" en „De verdronken vlinder". Gasten in dit programma zijn: de dansgroep Tomorrow's People en Joe Andy. Muzikale leiding: Bert Paige en Pi 8cheffer; de regie van „Picknick" heeft Rob Touber. Nederland I, 21.05 uur. A VRO-bestuur draagt heet hangijzer over (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM „Het algemeen be stuur van de AVRO heeft, teneinde een zo objectief mogelijk oordeel kunnen vormen, besloten een commissie van buitenstaanders aan te stallen, die zal nagaan of en in hoeverre door de re latie van haar tv-directeur, de heer S. K. v. d. Zee en de N.V. Van Heijst aan de integriteit van de AVRO intern en extern belangrijke schade is toege bracht. Hangende dit onderzoek heeft het bestuur de heer Van der Zee ge schorst". Tot zover dit cryptische communiqué, dat tientallen journalisten zaterdag avond na vele uren wachten, door AVRO's perschef Henk van Griethuy- zen, in de studio-gehoorzaal te Hilver sum werd voorgelezen. Na de algemene bestuursvergadering, die bijna vijf uren in beslag nam, nam de pers aan, dat de AVRO-voorzitter mr. dr. L. Slo- temaker de toch verrassende tekst zelf nader zou komen toelichten. Kennelijk geschrokken van de enorme belangstel ling van de pers, koos de heer Slote- maker de gemakkelijkste maar weinig bevredigende weg en verliet spoorslags de studio. Een uur tevoren nog zag DEIN HAAG. (A.N.P.). Prinses Beatrix en prins Claus zijn gister avond van hun vakantie in Zuid- Frankrijk in Nederland teruggekeerd. Om 18.00 uur landde het vliegtuig op de vliegbasis Soesterberg, waarna het prinselijk paar zich direct naar kasteel Drakensteyn begaf. VANAVOND VIA NED. I T.v.-documentaire Israël en de Arabieren De VPRO-t.v. brengt vanavond de documentaire „Israël en de Arabieren", waarin samensteller Leo Kool de ach tergronden wil schetsen van een nu twintig jaar durend conflict dat al drie maal tot oorlog heeft geleid: 1948, 1956 en 1967. Cameraman Jaap Buis en Kool hebben daartoe Egypte, Jordanië en Israël bezocht en daar gepraat met politici, geestelijke leiders, journalisten, vluchtelingen en burgers. Nederland 1, 20.20 uur. VANAVOND IA NED. II Beklimming van de Mount Everest in kleur Het Hlmalayagebergte blijft onophou delijk aantrekkingskracht uitoefenen op bergbeklimmers. In dit gebergte be vindt zich de Mount Everest, de top van de wereld, 8,5 kilometer hoog. Vooral deze reus onder de bergen heeft velen aangetrokken een beklimming te ondernemen. Pas in 1953 gelukte het de Nieuw-Zeelander Edmond Hillary en de Sherpagids Tenzing de top te bereiken. Voordien waren reeds vele pogingen mislukt. De NCRV brengt vanavond een kleurenfilm van de be klimming van de Mount Everest door leden van een Amerikaanse expeditie, die in 1963 de top wisten te bereiken en er bovendien als eerste in slaagde de terugweg langs de andere route te volbrengen. Prof. dr. C. G. Egeler, geo loog, voorzitter van de Koninklijke Ne derlandse Alpenvereniging, deelnemer aan verschillende Andesexpedities en leider van de Nederlandse Himalaya- expeditie in 1962 en de heer P. F. J. Lookeren Campagne, deelnemer aan deze laatste expeditie en leider van een recente Kaukasusexpeditie zullen een toelichting geven. Nederland II, 19.03 uur. Benoemingen in bisdom Haarlem HAARLEM (KNP) De bisschop van Haarlem, mgr. Th. Zwartkruis, heeft bU gelegenheid van de eerste ver jaardag van zijn bisschopwijding be noemd tot vicaris van het bisdom mgr. J. A. G. van de Hoogte, deken van Amsterdam, die nog een speciale porte feuille zal toegewezen krUgen. Bovendien heeft hij benoemd tot kanunniken van het kathedraal kapittel van Haarlem dr. B. Peeters, pastoraal assistent te Amsterdam, drs. W. Post- ma. moderator van de theologiestuden ten in Amsterdam, rector B. de Bot, hoofdinspecteur van het katholiek on derwijs in het bisdom Haarlem, regent G. Geukers van het bisschoppelijk col lege „Hageveld" te Heemstede en deken H. A. Beemer van het dekenaat Haar- ANTENNE men Siebe v. d. Zee, lachend door de studio lopen, daarmee, als een man van de wereld, de spanning verbergend waaraan hij ongetwijfeld al een maand lang ten prooi is. Aangenomen mag worden, dat de me ningen in het algemeen bestuur over deze affaire zo uiteenlopend zijn, dat men niet tot een beslissende stap durf de over te gaan. Alleen al de lange duur van de bijeenkomst wijst reeds in die richting. Het bestuur heeft nu de treurige moed gehad, om dit hete hang ijzer over te dragen aan een commissie van buitenstaanders. 1 r# I Schade aan image Men is kennelijk niet alleen beducht voor reacties in eigen gelederen, maar nog meer indien de heer Van der Zee bij een eventueel ontslag beroep zou aantekenen bij de kantonrechter. Dan bestaat de kans dat de image van de AVRO nog meer, en waarschijnlijk on herstelbare schade zou oplopen. Het is voor de omroepwereld niet te vatten, dat de bestuurscommissie onder leiding van de AVRO-secretaris mr. Wassen- bergh. een oud-officier van justitie, haar onderzoek niet diepgaand genoeg zou hebben uitgevoerd. Door dit uitstel van een beslissing en een overdracht van een onderzoek, naar een groep van objectieve buitenstaanders, komt de leiding van de AVRO, juridisch ge zien bij een eventuele procedure voor de kantonrechter steeds zwakker te De feiten zijn immers simpel genoeg: de heer Van der Zee heeft onomwon den toegegeven door de firma Van Mama's and Papa's willen uiteen LONDEN (AP) „Mama" Cas EUiot» heeft gisteren verklaard dat de Ameri kaanse popgroep de „Mama's and Pa pa's" overweegt uit elkaar te gaan. „De berichten dat we ruzie hebben gehad, zijn niet waar", zei de potige Cass. „Het Is ook niet waar dat we ons optreden in de Albert Hall in Londen op 30 oktober hebben afgezegd uit protest tegen mijn arrestatie op beschuldiging van diefstal een paar weken geleden". Die aanklacht, die te maken had met het stelen van twee hoteldekens, is Inge trokken. Cass zei dat de groep de fans niet wilde teleurstellen wegens haar moeilijkheden. „Maar onze groep is al zo lang samen, dat we in herhaling be ginnen te treden" vervolgde Cass. „We dachten dat deze Europese tournee sti mulerend zou werken maar dat ging niet op. Nu schijnen sommigen van onze le den apart te willen optreden om er meer uit te halen. We zullen in ieder geval niet meer samen optreden in Europa. Het is heel goed mogelijk, dat we hele maal onze eigen weg zullen gaan en nooit meer ergens als groep zullen op treden, hoewel we op het ogenblik een vaag plan hebben over een maand of zes samen nog een langspeelplaat op te Filmcriticus Georges Sadoul overleden PARIJS (A.F.P.). De vooraanstaande Franse filmcriticus Georres Sadoul, die een grote bekendheid heeft gekregen door zj)n uitgebreide „Algemene geschie denis van de film" en de biografie over Charlie Chaplin. „Vle de Chariot", is gisteren op 63-Jarlge leeftijd in ParUs overleden. HU was al lange tyd slek. Sadoul schreef voor het communis tische dagblad „l'Humanité" en het linkse weekblad „Lettres Frangaises". Ook do ceerde hij aan de Franse filmacademie. De Sovjet-academie van wetenschappen verleende hem voor zijn filmgeschiedenis •ea eredoctoraat. Heijst te zijn gehonoreerd voor zijn publicrelationsadviezen. Deze handel wijze in strijd met de normen, die de c.a.o. voor het omroeppersoneel nauwkeurig aangeeft. Hoewel een di recteur niet onder deze c.a.o.-bepaling valt. gelden voor hem dezelfde prin cipiële plichten en rechten als voor een lagere omroepmedewerker. Geen vrijbrief Kennelijk heeft het AVRO-bestuur dit destijds bij de benoeming van de heer Van der Zee vergeten vast te .leggen in een schriftelijke instructie. Deze complicatie zou een ontslag op staande voet nog moeilijker maken. Anderzijds kan de AVRO door de affaire-Van der Zee geen vrijbrief geven aan haar medewerkers, om zich naast hun ar beid ook nog door derden te laten be lonen. Er is door een en ander een 'zéfe'r ongebrtiikelijlfe situatfê ontstaan, voornamelijk te wijten aan de uiterst zwakke leiding van het AVRO-bestuur Ben Webster gastsolist (Van onze jazzmedewerker) DEN H.AAG Het Jaarlijkse Na tionaal Jazz Concours, het zesde ln suc cessie, dat door de Haagse Jazz Club georganiseerd wordt met medewerking van het gemeentebestuur en het Anjer fonds 's-Gravenhage, zal ditmaal in ge wijzigde vorm worden gepresenteerd. Mede door de financiële situatie, die de hoge kosten van een dergelijk concours niet toelaat, is naar een vereenvoudig de vorm gezocht. Primair is de intimi teit bewust nagestreefd. Hierdoor wil men bereiken dat de ware jazzliefheb ber die de sfeer van een concert zeer sterk beleeft aan zijn trekken komt, hetgeen in het verleden nogal eens een manco is gebleken. Daartoe heeft het bestuur van de HJC en de eigenlijke organisator Wou ter van Gooi (secretaris) de intieme zaal van het Paviljoentheater gekozen. Tevens zullen dit jaar voor de eerste maal geen voorronden plaatsvinden, zo dat het gehele concours 's avonds aan vang 20 uur zal worden afgewerkt. Ook de categorieën oud-modern-avant- garde zullen niet meer worden gehand haafd en zal voornamelijk hat jazz tige element bij de prestaties var deelnemende bands bij de beoordeling op de voorgrond staan. De jury is eveneens tot „mini" gere duceerd, waarin mr. Harm Mobach (voorzitter), Wybe van Haersma Buma en Ruud Kuyper zitting hebben geno- De deelnemende orkesten zijn: The Tailgate Seven onder leiding van Jos v. Bueren (Den Haag). The Original Storyville Jazz Band onder leiding van Rinus Havelaar (Amsterdam), The Training College Jazz Band onder lei ding van Jan Dokter (Doetinchem), The Dixie Disciples onder leiding van G. Al ma (Hoorn N.-H.) en H.C.N.-Sextet on der leiding van Hans C. Niemeyer (Am sterdam). Tijdens het concert dat dit concours zal besluiten, zal de befaamde tenorist Ben Webster optreden. Hij wordt bege leid door Tony Nolten (piano), Koos Serierse (bas) en Han Bennink op drums. Voorts zullen de jubilerende Stork Town Dixie Kids aan dit cot hun medewerking verlenen. (Vanavond vertoont VPRO-tv een film over hem op Nederland I). Beatles bezoeken Maharishi in Zweden MALMö (Zweden) (AP) De Beatle»; Paul McCartney en George Harrison zijn gisteren vanuit Kopenhagen onverwacht naar Zuid-Zweden overgestoken om een bezoek te brengen aan hun transcendente meditatie leermeester. Maharishi Ma- hesh Yogi. STER (Reclameuitzendingen om 19.03. 19.56 en 20.16 NTS 18.55 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort CVK/IKOR 19.07 uur: Kenmerk, actualiteiten VPRO 19.32 uur: Kinderen van de "West, documentaire NTS 20.00 uur: Journaal VPRO 20.20 uur: Speciale berichtgeving 21.05 uur: Picknick met Boude wijn de Groot, muziek programma 21.45 uur: Big Ben, muziekfilm 22.15 uur: Romeo en Julia, ballet 22.30 uur: Oud - maar levend, vragen over bejaarden NTS 23.00 uur: Tweede journaal 23.05 uur: Sluiting NEDERLAND II STER (Reclameuitzendingen om 20.16 en 22.11 uur) NTS 18.55 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort NCRV 19.03 uur: Naar de lop van de wereld, documentaire NTS 20.00 uur: Journaal NCRV 20.20 uur: Foto van de week, opmerkingen 20.25 uur: Karl Bömm dirigeert, muziekprogramma 21.00 uur: Postbus 1000, familie- programma 21.45 uur: Van nul uur één tot middernacht, t.v.-serie NTS 22.15 uur: Tweede journaal 22.20 uur: Sluiting Televisie morgen "-r>FRLAND I NTS/NOT 10.20 uur: Hulp aan kinderen in ontwikkelingsgebieden 10.45 uur: Walter and Connie 11.10 uur: Kinderen in andere landen 11.35 uur: Meisjesberoepen 12.00 uur: Sluiting HILVERSUM I NRU 21.35—22.20 uur: Salzburger Festspiele 1967 23.30—23.55 uur: Muziek voor de late avond, grammofoon- NCRV 20.10—22.15 uur: Het grote podium, concert 23.15—23.55 uur: Vertolkers beluisterd, ernstige muziek RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 8.00, 11.00, 13.00, 16.00, 18.00, 19.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00. 7.30, 8.00, 8.30, 12.30, 19.00, 22.30, 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 De AVRO heeft het vorig seizoen al eens geprobeerd om zich aantrekkelijk tegenover „de provincie" op te stellen door speciale „provinciale" afleveringen van AVRO's Telcvizier. Die pakten toen niet zo gunstig uit en ze werden dan ook weer gestopt, maar men gaf het idee niet prUs. Zaterdag jl. kwam men met een zo op het oog wat verbeterde versie, AVRO's Regiovizier, die o.m. werd ingeleid door een viertal hoofd redacteuren van gewestelijke dag bladen. Misschien brengt het de AVRO een paar leden aan maar ook in de nieuwe opzet hebben we niet veel vertrouwen. Het was een zwakke afspiegeling van de vaak heel aantrekkelijke NTS- rubriek „Van gewest tot gewest", zij het dat deze tegenwoordig zó is samen gesteld dat ze inlicht over wat elders in Nederland gebeurt en niet op de eerste plaats lijkt ingesteld om de ge westen hej. genoegen te doen zichzelf op het scherm te kunnen zien. Wat dit betreft onderschrijven we graag een zinnige opmerking uit het niet altyd zinvolle betoog van Laurens ten Cate. hoofdredacteur van De Friese Koerier. Die stelde nameiyk, zoals wü het vroeger al eens deden, dat de Ne derlandse t.v. zich vrijwel totaal instelt op Amsterdam en doet of er geen rest- van-Nederland bestaat. We geloven dat de bezwaren van de „gewesten" en we kunnen randstadplaatsen4als Rot terdam, Den Haag or Leiden daar even goed toe rekenen als Almelo of Tilburg bijvoorbeeld zich meer richten tegen dat Amsterdamse karakter dan tegen het feit dat men zich wat eigen gewest betreft te kort gedaan voelt. Bewijs: de AVRO kwam na Regio vizier met de eerste aflevering van een komi sche strip, uiteraard gesitueerd in de enige Nederlandse plaats waar komi sche dingen kunnen gebeuren. En later op de avond was er een Ronnie Tober Show uit datzelfde jofele Mokum. Leuk van de Amsterdamse Verenigde Radio Omroep dat zij best elke maand een half uurtje lief tegen de „buitengewes ten" wil doen. Maar het blijft een gebaar, meer niet! Die nieuwe komische strip, gebouwd rond de Mounties, was overigens best aardig. Piet Bambergen vooral toonde er zich talentvol in. Maar ons boeide het vooral door de rake regie van Bob Rooyens, die ook dit werk goed bleek aan te kunnen. Kluchtwerk moet name iyk. zeker op t.v., met grote beheersing worden aangepakt. Er moet een zekere mate van waarheidsgetrouwheid zyn die zelfs de meest gekke situaties Beatles en Stones slaan zakelijk handen ineen (Van onze correspondent) LONDEN Dc Beatles en de Rol ling Stones, de Britse popgroepen met het langste haar en de grootste bijval in de wereld, zijn van plan samen zaken te doen. Dit werd zaterdagavond op de televisie onthuld door een zegsman van „Nems Enterprises", de door wijlen Brian Epstein gestichte firma die de Beatles commercieel vertegenwoordigt. Beatle Paul McCartney en Stone Mick Jagger, beiden berucht in verband met narcotica, hebben van gedachten gewis seld over de oprichting van een geza menlijke grammofoonplatenfirma, die het geluid van andere popartiesten op de markt zou brengen. Beide zanggroe pen zouden samen een opnamestudio kopen of laten inrichten. Dit is een on derneming die verscheidene tonnen kan Het zou echter nog lang kunnen duren eer de Beatles en de Stones hun eigen platen zelf op de markt kunnen brengen, vermits ze voor verscheidene jaren con tractueel verbonden zijn aan twee grote platenfirma's, EMI en Decca. Volgens de zegsman van Neins is er ook geen kwestie van een fusie van beide zang groepen. De Beatles en de Stones zijn al lang bevriend met elkaar, maar buiten een beperkte samenwerking zullen zij elk hun eigen weg blijven gaan. schUn van geloofwaardigheid verleent. Want écht lachen kunnen we alleen om onszelf en daarom staat of valt een klucht met dat geloofwaardige element. Bob Rooyens begreep dat voortreffelijk en hij legde het er dus nergens té dik op. Dat deed Paul Cammermans be paald wél in het veel langademiger „Wat krijgen we nou?", dat door de NCRV werd uitgezonden. Daar werd elke situatie, elk gebaar, elk woord extra aangedikt en daarmee extra- ongeloofwaardig gemaakt. Gevolg: het bleef leuk af en toe, maar het had veel leuker kunnen zijn. Voor „Wat krUgen we nou?" was nogal wat komisch talent opgetrommeld. Joop Doderer, die viervoudig daverende dingen deed, maar wel moeite had zyn verschillende karakters uit elkaar te houden; Johnny Kraaykamp, heel indi vidualistisch, maar soms heel vermake lijk; Rük de Gooyer, tegenvallend nu hy buiten zün meestal voortreffeiyke rol van „aangever" moest spelen; Rien van Nuenen, merwaardigerwUze in dit stuk de beste, want hy bleek de meest natuurlijke acteur. De andere medespelenden kwamen van het „serieuze" toneel en dat leverde soms kortsluiting op. Het minst wellicht voor Haagse Comediante Ingeborg El zevier die „thuis in Den Haag" Helder zien in het donker al toonde een kluchtpartijtje te kunnen ir blazen. Nóg een opmerking: „Wat krijgen we nou?" kan technisch heel goed als zaalopvoering gebracht w< den. Had men van deze opvoering t theaterreportage gemaakt dan zou met beeldende zaalachtergrond het in de huiskamer veel beter gedaan hebben, geloven wij. Wy zün al te lang van stof geweest, daarom kort over de zondagavond: by de KRO „Recht of voorrecht", een ge speelde zitting van een ambtenaren gerecht, die veel minder droog uitviel dan we eerlyk gezegd vreesden gezien de voorhanden liggende materie. Goed werk dus van Piet Franse, maker van de tekst (o.m. op ARKA-adviezen) en regisseur. Voortreffelyk werk voorts van de mensen die deze tekst in handen kregen, amateurs en misschien daar door eerst-aangewezenen om de ner veuze ongewoonheid te belichamen, die de sfeer van zo'n rechtbank kenmerkt. De discussie achteraf over de speciale rechtszekerheid van de Nederlandse ambtenaar was boeiend. Het feit dat de „uitslag" van de rechtszitting niet werd gegeven (ze wordt in de KRO- Gids van 5 november gepubliceerd), was een ongehoorde schoonheidsfout, waar voor géén excuus geldt. Vg. Radioprogramma HEDENAVOND HILVERSUM I (402 m) AVRO: 18.00 Nws. actual.. 18.30 Gevar. progr., 19.30 Nieuws. 19.35J Lezing: NRU: 20.03 Over toneel en vertol kers uit heden en verleden, 20.35 Causerie. 21.35 Klass liederen. 22.20 Bond z 22.30 Nieuws, actual., 22.55 Muz beeld, 23.30 Gram.. 23.55 Nieuws. muziek, ln de pauze 21.00 Klankbeeld. 22.15 Lltera'ma. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverd.. 22 50 Mod. liederen. 23.15 Klassieke liederen. VERONICA (192 m) - 18.00 Jukebox, 19.00 Rolllng-Stonesshow, 19.15 Joost mag 't weten, 20.00 Binnen zonder kloppen, 21.00 Rhythm and blues hop. «.3.30—1.00 Gram. muziek. BRUSSEL Nederlands (324 m) - 18.00 Nws. muziek. 19.40 Planomuz.' 20.00 Operakroniek. DINSDAG HILVERSUM I (402 m) AVRO: 7.00 Nws. ochtendgymn.. 7.20 Gram., 8.00 Nieuws en HILVERSUM 11 (2!>K m) NCRV: 7.00 Nieuws, 8.13 Gewijde' leergang 10.35 Klas I Nieuws, 11.02 Voor de zieken: KRO: 12.oo| Gevar. progr..12.23_Land- en tuinbouwL 12.30 A mil 1 en h Sr 10 Voor de kinderen, NRU: 17.50 Het Voor-Olympisch hockey-toernool. HILVERSUM III (240 m en FM-kanalen) - VARA: 9.00 Nieuws, 8.02 Nederl. artiesten- revue. 10.00 Nieuws. 10.02 Gevar. progr.. 12.00 9.00 Muziek terwijl u werkt. 10.00 Koffietijd. 11.00 Kookpunt. 12,00 Muziek bij de lunch, 14.00 Van concertzaal tot jukebox, 15.00Ver- leden tijd, 16.00 Dlnsdagmlddagspeclaal. BRUSSEL Nederl. (324 m) 12.00 Nieuw?.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2