Nieuw voorstel aan de raad over de veemarkt-sporthal Drie donors gaven 40 maal bloed aan het Roode Kruis Exploitatietekort bijna tot de helft teruggebracht Pianistische en orkestrale glans in eerste concert van Residentie-Orkest EEN AKTIEVE PROPAGANDIST PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 11 OKTOBER 1967 Face-lifting voor toneelleven in Leiden LEIDSCHE STUDENTEN TONEEL GAAT ZEVENTIENDE LUSTRUM VIEREN In de week van 6-11 november zal het „Leidsche Studenten Tooneel" een sub-vereniging van het Leldseh Studen- Corps haar 17de lustrum gaan vieren. De viering van haar 85ste ver jaardag wil zü gepaard laten gaan met „fa✓•lifting"; het aangezicht van het toneelleven in Leiden, waarvan het frappantste trekje de laatste twee jaar laksheid vertoonde, wil men verlevendi gen, ten gunste van Inspiratie, initiatief fantasie. Een hoogtepunt zal onge twijfeld het lustruinstuk „Caligula" van Albert Cainus worden, een gewaagde keuze, waarvan men echter de regie heeft gegeven aan Erie van Ingen van de Haagsche Comedie. Burgerij-voorstellingen Het programma omvat een reeks van i interne festiviteiten; de Leidse burgerij wordt echter niet vergeten. Op zaterdag j 11 november zal zij 't lustrumstuk in de i Leidse schouwburg kunnen zien op een nog nader bekend te maken tijdstip. In de lustrumweek zal een film van j een beroemd toneelstuk gedacht wordt j aan een film van Lawrence Olivier wbrden vertoond en een beroemd Ne- AkTde gemeenteraad accoord gaat met een desbetreffend voorstel, zal spoedig hopelijk nog dit jaar, zoals wethouder P. S. Harmsen mededeelde bij de opening van VEBO begonnen kunnen worden met de bouw van de Veemarkt-Sporthal aan de Willem de Zwijger laan. De „versnelling" in de realisering van het plan is een gevolg van het feit, dat b. en w. er in geslaagd zijn een exploitatie-opzet te ontwerpen, welke geen tegenstand van G.S. meer zal ondervinden. Blijkens het raadsvoorstel is het oorspronkelijke exploitatietekort van 877.221 per jaar (G.S. vond dit te hoog) teruggebracht tot 455.175 per jaar. Bouwsom lager en bijdrage EEG-fonds De forse wijziging hebben b. en w. tot stand kunnen brengen, doordat de oorspronkelijk geraamde bouwkosten van 1 januari 1966 met f789.000,te ruggebracht kunnen worden, o.a. als gevolg van het verminderde aanbod van werken in de bouwsector. Door het geringere aanbod van grote wer ken verwachten b. en w., dat de bouw tegen een lager bedrag „genomen" zal worden door een aannemer. Voorts kon een bedrag van f 94.732,gehaald worden van de post onderdelen inven taris en onvoorzien. Van betekenis is het eveneens ge veest, tiat de gemeente een bijdrage is toegezegd uit het Europese Oriën tatie- en Garantiefonds voor de Land bouw van f 864.268, Besparingen zet geraamd worden op f 10.916.216, is behalve aan de verwachting, dat de bouwwereld niet het onderste uit de kan zal halen, ook toe te schrijven aan een aantal vereenvoudigingen en besparingen aan de plafondconstructie, het windverband, het schilderwerk en het achterwege laten van daklichten, kastplanken, decoratieve veisieringen en de inrichting van de café's. Anderzijds konden op 'de exploita tie-begroting de baten aanzienlijk wor den opgevoerd door o.a. een hogere raming van markt- en parkeergelden, alsmede door het opnemen van eer aantal nieuwe posten, zoals toegangs- Mogelijkheden voor de sport Met betrekking tot het gebruik van de hal ten behoeve van de sport de len b. en w. mede, dat in de hal mo gelijkheden zijn tot het beoefenen van de navolgende takken van sport: zaal handbal, c.q. microkorfbal (3 velden), tennis (3 velden), basketbal (6 vel den), volleybal (12 velden) of bad minton (12 velden). Combinaties in het gebruik zijn mogelijk. Verder zal door vervanging van de in de opstel ruimte van het rundvee geplande vas te balies door losse balies waarschijn lijk nog bereikt worden, dat op dit gedeelte van de hal ruimte wordt ver kregen ter grootte van 3 handbalvel- den. Ook het buitenterrein zal voor een deel dienstbaar gemaakt worden aan de sport. Zo zullen worden aan gelegd banen voor het hardlopen, eer oefencircuit voor wielrenners en eer bak voor het verspringen. Uitbreiding van de sportaccommodatie op 't bui tenterrein is nog mogelijk met b.v. velden voor handbal en kogelstoten. Gedacht wordt tenslotte ook nog over de mogelijkheid een honkbalveld aan te leggen, maar de aanleg daarvan zal pas in een later stadium aan de beurt kunnen komen, omdat de kosten, wél ke daarmee gepaard gaan, vallen bui ten de thans voorliggende begroting en exploitatie-opzet. VOOR DE HAAGSE POLITIERECHTER HUISVROUWEN VRIJGESPROKEN WEGENS GEBREK AAN BEWIJS Pakjes vlees vergeten AUTO GESTOLEN i In de nacht van maandag op dins dag is een geparkeerde Peugeot aan de Kraaienstraat, die aan een inwo ner van Leiden toebehoort, gestolen. De personenauto heeft een grijze kleur en een rode bekleding; het draagt als kenteken: GT 11-08. -De heer A. v. Leeuwen is temid den van het personeel, de directie en 'commissarissen van de N.V. Boekbin derij P. M. Jansen in Leiden gehul digd ter gelegenheid van zijn zilveren dienst jubileum. De heer v. Leeuwen is sinds zijn 27e jaar bij de firma Jan sen werkzaam als boekbinder en is hoofdzakelijk belast met de bediening van de elektrische naaimachines. Bromfietser rijdt tegen autobus Op de hoek Nieuwe Beestenmarkt- Se Binnenvestgracht te Leiden is gis teravond een 25-jarige bromfietser uit Oegstgeest tegen een autobus aange reden. Met hoofdwonden moest hij in hte Diakonessenhuis worden opgeno men. Het ongeluk gebeurde, doordat het slachtoffer geen voorrang verleen de. De bromfiets werd zwaar bescha digd, de bus vertoonde zelf geen krasje Burgerlijke Stand Gboren: Gudula Catharina Godefrida, d.v. G. J. Rooijakkers en G. M. C. P. v. Emmerik; Relier Jan, z.v. A. Spies en E. G. M. Ronde; Irene Maritha, d.v. N. J. Zimmerman en A. M. Relnts; Silvia, d.v. A. Barendae en M. L. Moerkens; Yvonne Caroline, d.v. P. S. Anes en G. M. Guls; Hendrlka Maria, d.v. W. H. de Hollander en M. C. Laven; Hendricus Johannes Franclscus, z.v. H. R. A. Reu- merman en M. E. Farrell; Jeroen Ge- rardus Aloyslus, z.v. R. A. W. Veeren en M. A. Vink. Gehuwd: M. van der Linden e Stikkelorum. Overleden: H. van Leeuwen, 66 jaar, man; C. van der Post, 37 jaar, vrouw; W. Korenhof, 79 jaar, wed. van H. Ver- wer; D. J. CoBteris, 62 jaar, man. af te rekenen „Er wordt nogal wat gestolen in die zelfbedieningszaken," verzuchtte de Haagse politierechter mr. Kootte, want er verschenen weer de nodige huismoe ders ter zitting, die haar slag hadden geslagen. Maar de rechter moest ook constateren, dat het bewijs vaak moei lijk valt te leveren. Daar was b.v. een 55-jarige huismoeder uit Leiden, die voor een waarde van 5,03 aan vlees waren zou hebben weggenomen. Ze nam zes pakjes vleeswaren en deed er daar van drie in haar tas, die ze vergat af te rekenen, zo verklaarde ze. Want ze had die dag erg veel haast vanwege een aanstaand feestje. Maar de win kelchef had meegedeeld verdachte ln de gaten te hebben gehouden, omdat zij opvallend om zich heen keek toen zij de pakjes nam. „Het is een gebruike lijke manier van doen om goederen van de ene tas in de andere over te heve len bij diefstallen," aldus de officier van justitie, die het een duidelijk geval vond en 60,boete eiste. Daar was de verdediger, mr. De Clerck het niet mee eens ui hij zag geen enkele reden waarom verdachte de diefstal zou ple gen, zodat hij tot vrijspraak conclu- Hetzelfde gebeurde ten aanzien van in andere huismoeder uit Leiden, die vanwege haar doofheid het verhoor al uiterst moeilijk maakte. „Hij is me vyandig,zo verweet verdachte de win kelier die verklaarde dat verdachte de aandacht trok door haar gedragingen. Ze had enkele pakjes vlees in haar tasje gedaan, doch volgens verdachte had ze niet de bedoeling gehad diefstal LEIDSE AGENDA Stadsgehoorzaal 20.00 uur Feest avond plaatselijkee Kamer van Vere nigingen. Academiegebouw 19.00 u. Leidse Vredesweek: inleiding over de vrede door dr. K. Strijd. DONDERDAG 12 OKTOBER Zaanstraat 11.30 voor winkelcentrum. Academiegebouw 20.00 uur Cau serie door dirigent Bruno Maderna. Parochiehuis Petruskerk 20.00 u. Ouderavond St.-Petrusschool. Stadsgehoorzaal 20.15 uur Alge mene ledenvergadering Liedse Voet balbond. Gebouw G.G. en G.D., Roodenburger- straat 20.00 uur Cursus Kath. EHBO. VRIJDAG 13 OKTOBER stadhuis 14.00 uur Huwelijksslui ting zes bruidsparen. Postkantoor Geregraolit 15.00 uur Officiële opening. „In den Vergulden Turk" 16.00 uur Receptie t.g.v. 40-jarig dienstjubileum N. v. Ginkel bij Kon. Ned. Grofsmederij. Stadhuis 16.30 uur Officiële ont vangst deelnemers Accordeon gereld- kampioenschappen 1967. Pieterskerk 20.00 uur Oecumenisch Vredesappèl. Stadsgehoorzaal 20.00 uur Feest avond Felicitatledienst. „Auberge Fran cal se", Kloksteeg 21.00 uur Première Leids Zolder Cabaret. te plegen. Een verkoopster en de chef verklaarden echter, dat verdachte op vallend deed. zy was overigens een heel tijdje in de zaak gebleven. „Dat ge beurt onder die omstandigheden wel vaker," deelde de chef mee. De officier vond ook in dit geval het bewijs moei- lqk te leveren en concludeerde tot vrij spraak, waartoe de rechter besliste. Een 47-jarige huisvrouw uit Leiden gaf toe, dat ze een pakje vlees had weggenomen zonder te betalen. Maar ze begreep niet hoe zetot het feit gekomen. De officier wilde er rekening mee houden, dat liet de eerste maal was en de waarde van het gestolene niet groot, zodat hy 50,boete eiste, waartoe de rechter veroordeelde. derlands conferencier wordt voor een optreden benaderd. Voorts zal er een gespreksgroepavond over modern toneel met o.m. de medewerking van Hans Tie- meyer worden gehouden en zal het ca baret Harlekyn uit Urecht optreden. Papieren gala Vrijdagavpnd 10 november zal de gala voorstelling zijn van het lustrumstuk, met daarop aansluitend een groot bal op sociëteit Minerva. Omdat het de be doeling is dat de deelnemers, die voor deelname aan het hele lustrum niet meer dan 20,- zullen hoeven te betalen, ac tief zullen zijn, zal men het op een gala bal voornamelijk op de inventiviteit van de dames gemunt hebben. Zy krygen allen een papieren jurk in één kleur uit gevoerd met een versierpakket, waar mee zij de jurk een persooniyke noot kunnen geven en hun fantasie moeten laten gelden. Het Leldseh Studenten To neel hoopt dat deze lustrumviering, die zij geheel zelf moet organiseren en fi nancieren, beoogt aan het door haar ge stelde doel: namelijk de impasse waarin het toneelleven zich in Leiden zou bevin den, te doorbreken. Mobiele houtshow op Stille Mare Op de Stille Mare zal van 12 tot en met 15 oktober een mobiele tentoonstelling van houtplaten te bezichtigen zijn, die door de firma Janse, Haarlemmerstraat 129, is aangetrokken. In een wagen zijn alle wetenswaardigheden over de ver werking van plaatmaterialen te ver- krygen. In de moderne bouw en verbouw wordt in toenemende mate gebruik ge maakt van vele soorten platen, hard- en zachtboard, spaanplaat en kunststoffen. De industrie is er in geslaagd materiaal op de markt te brengen waarin het zui vere natuurprodukt met de warme te kening ten volle uitkomt als wandbekle- ding. Met name Exoplex, gefabriceerd door een van de grootste bedrijven op het gebied van edeltriplex heeft hierin een by'zondere faam verworven. De show is geopend op 12, 13 en 14 oktober van 9.00 tot 22.00 uur en op 15 oktober van 12.00-19.00 uur. DR. W. DREES SPREEKT MORGENAVOND IN LEIDEN Dr. W. Drees, oud-premier, houdt mor genavond om kwart over acht een le zing over het onderwerp „Politieke ver nieuwingen" voor leden en belangstel lende niet-leden van de R.K. Studenten vereniging Sanctus Augustinus. De avond wordt gegeven op het adres Rapenburg 58, het „Eigen Huis" van de vereniging. Bruno Maderna en Wilhelm Kempff in opmerkelijke Mozart-vertolking HET RESIDENTIE-ORKEST heeft de serie abonnementsconcerten in het nieuwe seizoen gisteravond in de Leidse Stadsgehoorzaal geopend met een concert, dat onder leiding stond van de Italiaanse dirigent Bruno Ma derna, die in Leiden een vertrouwde figuur aan het worden is. Ook een zeer gewaardeerde persooniykheid, vooral by het jongere publiek, dat. in Maderna de pionier ziet van de doorbraak naar nieuwere opvattingen in de concertzaal en in de muziekliteratuur. Maderna's visie en opvallende accenten hadden gis teravond in elk geval veel succes. Het orkestrale concerteren met de Duitse pianist Wilhelm Kempff in Mozarts treffendste pianoconcert werd een ver klanking van het zuiverste gehalte. Ook de vertolking van Poème de l'extase van Skriabin kreeg onder Maderna een machtige klankontplooiing die er zijn met Fünf Satze fiir Streichofches- ter op. 5 van de Oostenrijker Anton Webern, leerling van Anold Scl^önberg, wiens twaalftonenstelsel hij overnam en op zeer persoonlijke wijze - zoals by deze compositie - verwerkte. De stuk ken werden als eens eerder door het Haags orkest uitgevoerd en ook ditmaal kwamen de Satze indrukwekkend over in hun pakkende melodiek. Een bijzondere belevenis werd het op treden van de 72-jarige Duitse meester- pianist Wilhelm Kempff. In de vertol king van Mozart in zijn pianoconcert K. V. 491 beluisterden wij „een stijl van gisteren", hedendaags omspeeld door het orkest ondèr een Mozart-kenner als Maderna is. Kempffs oude opvattin gen dwingen echter nog steeds de grootste bewondering af. Zijn stijl is edel en onbezorgd met een verrukke lijke soepelheid, hoewel niet feilloos, in het eerste deel. Het eenvoudige, lichte thema van het weede deel klonk als een wonderlijke verrassing, aristocra tisch van allure door Kempff doorge werkt. Boeiend klonk het laatste deel met de prachtige variaties, door Kempff krachtig en dan weer met een uiterst fijn toucher neergezet. Het orkest be geleidde joyeus en helder. Het publiek reageerde op dit alles met uitbundige ovaties voor pianist, dirigent en or- TITAGNERS Siegfried Idyll (1870) heeft Maderna's hart gestolen. Zo te horen deelde men in de zaal deze waardering niet geheel en al. Wagners breedvoerigheid zal hieraan niet vreemd zijn, maar Maderna's regie heeft ons niettemin in de ban gehouden, ondanks het tamelijk straffe tempo dat Wagners innige werk meekreeg. De lichte, door zichtige speeltrant behield door alles heen de geladen dynamiek. Het orkest speelde prachtig gaaf. Tenslotte het Poerh de l'extase Russische componist Alexander Skria bin (1872-1915). Skriabin schreef zelf de 300 versregels van Poema ekstasa, DE LEIDSE COURANT vraagt voor de AVONDUREN Voor intensieve werker zeer hoge honorering. Sollicitaties: bureau PAPENGRACHT 32 LEIDEN. Drie donors werden gistermiddag in het Academisch Ziekenhuis ontvangen b(j de geneesheer-directeur, dr. M. W. Jongsma, voor een bijzondere onderscheiding wegens het bereiken van de vier kruisjes in het aantal bloed-aftappingen ten be hoeve van de bloedtransfusiedienst. De jubilerende donors, mevr. J. C. de Jong Diepeveen uit Oegstgeest, de heer A. A. E. Bakker uit Leiden en de heer D. Cliau- ilron uit Hoogmade kregen uit handen van de voorzitter van het Nederlandse Roode Kruis, afdeling Leiden, prof. P. J. Gaillard, de vergulde draagspeld en de daarbij behorende oorkonde met een woord van dank overhandigd. Prof. Gaillard noemde het uniek, dat drie donors tegeiyk deze mijlpaal hebben bereikt. Leidse stichting tot exploitatie bloedtransfusiedienst, waarin alle Leid- ziekenhuizen samenwerken. Dr. Jongs- a zei geschrokken te zijn van de afna- van het aantal donors in de grote steden. Hij waarschuwde voor het Ame rikaanse systeem waarin voor het bloed geld wordt uitbetaald, omdat dit t gevaariyk aspect heeft. Mensen die geldnood zyn, bijvoorbeeld studenten, zouden in zo'n geval wel eens te veel bloed kunnen geven tot schade van gezondheid. „gedicht der verrukking", en compo neerde er in de jaren 1905 tot 1908 het orkestwerk by. De schryftrant is uiter mate subtiel en kleurrijk en wordt ge kenmerkt door een impressionistische styi. Skriabins klanksfeer is hier daar verwant aan die van Debussy Ravel, ofschoon de schrille, felle scha keringen minder geraffineerd zijn dan by het laatste. Het Residentie Orkest, dat de hele avond goed op dreef bleef, kwam tot volumineuze en explosieve hoogtepunten onder een inspirerende Bruno Maderna. De concertbezoekers toonden zich opgetogen in een storm achtig applaus. T. P. GR0FVUIL- OPHAALDIENST Donderdag 12 oktober Buurt 3: Lage Rijndijk, Voorstraat, Sumatrastraat, Atjehstraat (van Su- matrastraat tot Soembastraat), Soem- bastraat, Balistraat, Trmorstraat, Ring- kade, Bonairestpaat,Arubastraat, Su- rinamestraat, Antillenstraat, Curagao- straat, Sint Maartenstraat, Sint Eusta- tiusstraat, Sabastraat, Bankastraat, Bil- litonstraat, Kooihof. R.K. Gymver. Victorie g^mndstiekver. „Vibtorie", is de ali nea over de Victorie-activiteiten ir de dr. Van Voorthuysenschool wegge vallen. Het programma voor deze school is als volgt: Kleuters 3-5 jaar: donderdag 4.30-5.30 Meisjes: 6-7 jaar: donderdag 5.30-6. 7 jaar: maandag 5.00-6.00, 8jaar: 6.00- 7.00; 9 jaar: dinsdag 5.30-6.30, 10 jaar: 6.30-7.30; 11 jaar: woensdag 6.30-7.30 12-13 ja^r: 7.30-8.30; 14-15 jaar: vrij dag 7.30-8.30, 16-18 jaar: 8.30-10.00 u Dames 19 jaar en ouder: woensdag 8.30-10.00 uur. Gehuwde dames: dinsdag 8.30-9.30 u. Jongens 6-8 jaar: woensdag 5.30-6.30 Diploma-uitreiking R.K. EHBO te Voorschoten „We kunnen blij zijn met de venheden, die we in 1967 bezitten. Daar naast kunnen we ons afvragen: Hebben we de maatschappq zo gevaarlijk ge maakt dat het nodig is om jongeren met een bloedgroepkaart op zak te laten lo pen. Onze tijd is door de vooruitgang gevaarlijker. De aanpassing va mensen schijnt moeilijker te zijn mate de ontwikkeling voort gaat. We moeten ons wapenen tegen de gevaren van deze tyd. Daarom kan de gemeen schap trots zijn op die burgers, die in hun vrye tyd bereid zijn een Eerste Hulp Bij Ongelukken-diploma te Prof. Gaillard, voorzitter van het Nederlandse Roode Kruis, af deling Leiden (rechts) drukt de jubilerende donors de hand. V.l.n.r. de heer A. A. E. Bakker, mevr. J. C. de Jong-Diepeveen en de heer D. Chaudron. vergulden draagspeld Overigens is de verwachting, dat In de toekomst wel vaker groepsjubilea ge vierd kunnen worden, want uit de admi nistratie van de bloedbank blijkt, dal steeds meer bloedgevers in aanmerking komen voor penning of plaquette. In Eerste paal j ,9(}5 ontvingen 600> 1966 600 donores I de penning (vijfmaal bloed gegeven) en werd de Landstelner plaquette (twintig maal bloed gegeven) ln 1965 aan 217 en ln 1966 aan 435 donors uitgereikt, Het aantal donors steeg van '65 naar '66 van j 7100 tot 7700. Een respectabel aantal, bloedtransfusiedienst uitstekend gediend ls. Te veel zijn het er beslist niet. Twee derde van alle ingeschreven donors moest binnen een jaar tyds tweemaal worden opgeroepen. In 't laatste jaar moest bo vendien nog voor 300 flessen een beroep worden gedaan op andere afdelingen. Het aanwerven van nieuwe donors blijft dus nog op het programma staan. VERKOOP VAN BLOED Het drietal ontving vervolgens nog 'n ge schenk van de heer G. van Strien, hoofd van de bloedtransfusiedienst en van dr. Jongsma, geneesheer-directeur. De laat- LEIDSE BIOSCOPEN Camera: Mannelijk - vrouwelijk (18 j.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondags: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Lido: Dr. Zjivago (14 j.) (Geprolongeerd) Dagelijks (ook zondags): 2.15 en 7.30 uur. Luxor: Bertrand in (ont)roerend goed (a.l.) (Geprolongeerd) Dageiyks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: De jonge Venus (18 j.) (Geprolongeerd) Dageiyks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: Je leeft maar twee keer (14 (Geprolongeerd) Dageiyks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15. 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Rex: 's Nachts langs het strand (volw.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. PUNT KORRELTJE Menig boek heeft geen drukfout en toch is het verkeerd, dat het gedrukt Marktberichten WOERDEN, 11 oktober - Kaas - Aan voer 33 partyen. Prijzen: le kwal. 3,70- 3,77, 2e kwal. 3,62-3,69, extra kwal. tot 4,05. Handel stug. Helaas is het aantal gering, te gering bij de sterke uitbreiding vergeleken en daarom zou ik tot de mensen op straat willen zeggen: Er moeten er meer zyn die tyd hebben om een E.H.B.O.-cursus te volgen". Burgemeester L. de Kool deed een dringend beroep op de burger zin van de Voorschotense bevolking ty- dens de diploma-uitreiking van de R.K. E.H.B.O. Zeventien cursisten maakten de cur sus af, waarna er vyftien opgingen voor het examen en slaagden. Graag reikte de burgemeester de draagspeld uit voor het 30-jarig EHBO- schap aan de heer G. H. A. Niersman. Ook mevr. G. Stikvoort-van Veen kreeg een stevig dankwoord van de burgemees ter voor haar 33-jarig lidmaatschap. De heer B. Hakker kreeg de draagspeld voor 15 jaar E.H.B.O. uitgereikt. Voorzitter A. E. Goddijn sprak tevens een dankwoord tot de cursusleider, dok ter W. I. M. van Dam, die helaas een gedeelte vah de avond verstek moest laten gaan. „De uitbreiding van Voor schoten gaat door", aldus de burgemees ter na aankondiging van de komst van een nieuwe burger, waardoor de dokter verhinderd was. i Opbrengst kerkeveiling te Zoeterwoude bijna acht-en-een-half mille De gisteravond te Zoeterwoude ge houden kerkeveiling ten bate van de nieuw te bouwen kerk mag uitstekend geslaagd worden genoemd. De op brengst bedroeg ƒ8.365,—. Een netto opbrengst, deelde een dankbare voor zitter Jac. Noordman om even over twaalven mee, omdat alle kosten be taald kunnen worden met het geld dat tqdens de inzameling van de goederen werd ontvangen. Weliswaar was het resultaat even minder dan vorig jaar, toen de 9.000 met drie tientjes werd overschreden, maar dit bedrag was dan ook wel uitzonderiyk hoog voor 'n eerste ker keveiling. In de bekende geanimeerde stemming, werd door veilingmeester Jac. van Dyk het eerste nummer in bod gezet waarvoor direct gretig kopers meldden. Binnen een kwartier was de- eerste 500,— vol Het overschrijden van dit bedrag en de veelvouden hier van betekenden voor de kopers een extra premie in de vorm van een taart. Aangemoedigd door opslager A. Hoo- gervorst werd met veilingnummer 40 reeds de duizend gulden bereikt. Byzon- der gewild bleken taarten, carbonade, panklare kip en krentenbrood waar voor prijzen van resp. 35,30, 25,en 20,geen uitzondering wa- Een nylonjack met regenbroek werd voor 40,eigendom van deken Lamot. Daarna concentreerde de aandacht van de geestelijkheid zich op de teddy-beren. Nadat de kapelaans Peeters Weem en Spierings een exemplaar hadden kun nen bemachtigen kocht later op de avond ook deken Lamot zo'n stuk sier- speelgoed wat aan veilingmeester Van Dijk de opmerking ontlokte: „Zondag avond lof met drie beren". Halverwege de veiling liepen de prij zen wat terug maar een marmot bracht altijd nog 35,op. Nadat een fraaie antieke kapstok 160,had opge bracht kwam het klapstuk van de vei ling: een vurenhouten verdiepingtrap, die voor 200,een koper vond. Te genvallers daarentegen waren de piano, waarvoor slechts 40,werd betaald, en een strijkplank voor ƒ14,Met de laatste 40 nummers steeg de kooplust weer. Goede pryzen werden er toen be taald voor de kazen. Een sierkaasvat als bloemenbak bracht 120,op werd weer ingezet, wat nog eens 60, betekende. De allerlaatste koop was voor pater Joh. Vaneman die daarmede óók z'n teddybeer had. Het kerkveiling- comité dat de in de afgelopen tijd zeer veel werk heeft verzet betuigde na afloop zijn dankbaarheid by monde van voorzitter Jac. Noordman aan notaris J. Post te Leiden en de heren Jac. v. Dyk en A. Hoogervorst die belangeloos hadden meegewerkt en een heerlijke kaas in ontvangst mochten nemen.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 4