Overtuig u op onze show: voor f3750 centrale verwarming TELEVISIE VANAVOND Koor „Jacob Hamel viert vierde lustrum KAMER Vietnambrief D '66 onder tafel gewerkt De film van vanavond PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 11 OKTOBER 1967 Voor het kabinet geen gevaar, wel ernstige vragen TONDER ironie was gisteravond laat de goede raad van de NTS-Kamer- verslaggever niet: de kijkers moesten maar rustig gaan slapen, aangezien er geen tweede nachtelijk oktoberdrama in de lucht hing. Inderdaad wordt het bestaan van het kabinet-De Jong vanuit de Kamer niet ernstig bedreigd. Maar wie op die manier constateert dat de huidige regering dus niet voor directe gevaren staat, mag toch niet verhelen dat „geen gevaar" iets anders is dan „geen problemen". Integendeel, er zijn op de eerste dag van de algemene beschouwingen vanuit het parlement dusdanig ernstige vragen gesteld, dat aan het program van het kabinet-De Jong toch wel stevig getrok ken wordt. Met name op het belangrijke punt van de werkgelegenheid. /YVER het kritische geluid van de oppo- sitie zal het kabinet geen moment in twijfel gezeten hebben. Maar al waren hun bewoordingen mild, ook woordvoer ders van de regeringspartijen als drs. Schmelzcr en de heer Mellema, lieten duidelijk blijken, dat ze van de regering meer verwachten. Van de KVP-fractievoorzitter viel dit kritisch woord te verwachten; terecht heeft hij vóór en na de jongste verkie zingen het werkgelegenheidsvraagstuk zowel uit sociale als economische over wegingen centraal gesteld. Voor CHU- doen was de kritiek van de heer Mellema evenwel onverwacht fors. Een eerste symptoom dat de confessionele fracties van plan zijn ook programmatisch hun samenwerkingsplannen waar te maken? In de rede van drs. Schmelzer meen den we de opvatting te beluisteren, dat een regering thans te kort schiet wanneer ze berust in het huidige peil van de werkloosheid, maar dat ze anderzijds bij haar beleid ook de werkgelegenheid op langere termijn niet uit het oog mag verliezen. Heel actueel was in ieder geval het dringend beroep op de regering en de toezeggingen die drs. Schmelzer van haar eiste terzake van de sector der bouw nijverheid. De oppositie werkte op dit punt met forser geschut, maar de KVP- woordvoerder vroeg de regering garan ties op de kritieke punten binnen haar eigen beleidsprogram: de zekerheid dat de bouwnijverheid voldoende werkgele genheid zal bieden voor vandaag en morgen plus de zekerheid dat er snel overgeschakeld zal kunnen worden op meer woningwetwoningen, wanneer de verruiming van het bouwbeleid de bouw van minder woningen of een tekort aan met de woningwetbouw vergelijkbare particuliere woningen zou opleveren. i in de eerste plaats van het morgen de opstelling van de KVP- en vermoedelijk ook van de beide andere christen-democratische fracties zal zijn. Terecht zijn de hervormingspogingen op het gebied van het partijwezen dezer dagen in de Kamer noch verzwegen noch centraal gesteld. Kamerfracties kunnen eerlang in de kwestie betrokken raken, maar vandaag zijn ze nog geen hoofdrolspelers. De verschillende partijcongressen tus sen nu en eind december hebben even wel hier het eerste woord. Niet elke spreiding een verbetering RUIMTELIJKE ordening èn het schep pen van perspectief voor de werkge legenheid komen samen dikwijls tot de zelfde slotsom: minder accent op het wes telijk deel van het land en meer aandacht voor de regio, met name de streken waar de werkeloosheid door structurele orrza- ken steeds het eerst en het hoogst oplaait. Deze spreiding van welvaartskansen en spreiding van bevolking is een logische zaak. Het is een nationaal economisch belang, dat Nederland niet het beeld krijgt van een ketting met enkele zeer sterke, maar verder veel zwakke schakels. Onze samenleving krijgt dan ook sociaal en algemeen maatschappelijk een weinig aantrekkelijk beeld. Om deze reden zijn we dan ook sterk voor regionale spreiding. Maar uitgaande van dit principe kunnen we niet beamen, dat elke spreiding een verbetering ls. Echt gediend worden regio nale en nationale belang belden, wanneer er in de streken die als ontwikkelingsge bieden gelden of waar vanwege drastische veranderingen in de economie de bestaan de welvaartsbronnen dreigen op te dro gen. nieuwe welvaartsbronnen geschapen worden. En dan denken we ln de eerste plaats dus aan Industriële spreiding, aan het scheppen van nieuwe commerciële centra- Kortom aan nieuwe vestigingen die plaat selijk de werkgelegenheid ten goede komen en die tegelijkertijd een welkome aanvul ling zijn voor de nationale economie, dus voor de nationale welvaart Tegenwoordig krijgt men wel eens de Indruk, dat sommige autoriteiten deze weg moeilijk en wat de aanloopperiode betreft erg duur vinden en dus meer Interesse tonen voor een andere soort van sprei ding: het verplaatsen van een deel van het ambtelijk apparaat en van andere administratieve diensten uit het westen naar de provincie. Binnen liet kader van de ruimtelijke ordening kan dat soms een nuttige maat regel zijn. maar als bijdrage aan de nationale welvaart heeft zo iets weinig te betekenen. Plaatselijk kan een verplaasen van diensten een verbetering van de werk gelegenheid betekenen, maar landelijk haalt zo iets niet veel uit, wanneer vroeg of laat ook in het westen de spanning op de arbeidsmarkt aan haar einde geko men is, terwijl in de beginperiode er vaak toch meer sprake zal zijn van het ver plaatsen van arbeidskrachten don van het scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen. Bovendien kan moeilijk beweerd wor den, dat door het verplaatsen van een aantal schrijftafels en conferentiekamers het perspectief voor de nationale welvaart verbeterd wordt. Daarvoor is noodzakelijk dat er ln de ontwikkelingsgebieden echte nieuwe welvaartsbronnen geschapen wor den en daaronder kan men moeilijk een aantal ambtelijke diensten verstaan. De vestiging van nieuwe industrieën, het stichten van nieuwe speerpunten van techniek, transport en handel is natuurlijk een veel moeilijker zaak dan de beslis sing om een aantal bureaus en diensten uit Amsterdam of Den Haag naar de pro vincie over te brengen. Maar provincie en natie zijn er veel meer bij gebaat, wan neer de spreiding van welvaart in de eerste plaats komt te staan ln het schep pen van echte nieuwe welvaartsbronnen. Het risico ls zelfs niet uitgesloten, dat wanneer de overheid in de eerste plaats geïnteresseerd blijft ln spreiding van administratieve diensten, het bedrijfsleven de ontstane gaten in het westen zal trach ten op te vullen met uitbreiding van het Industriële en commerciële apparaat al daar. Structureel gezien heeft de sprei ding ook qua ruimtelijke ordening dan misschien nog een averechts effect. Spreiding van welvaart is een moeilijke zaak. Het ls voor de komende generatie van het grootste belang, dat de overheid ter bevordering hiervan niet de weg van de minste weerstand gaat bewandelen. Binnen 3 4 dagen kunt u centrale verwarming hebben. Zonder breekwerk. Zonder rommel. Hoe? Dat vertellen wy op onze show, waar u van harte welkom bent. Daar ziet u de prachtige haard met moderne radiatoren, voor behaaglijkheid in alle vertrekken van uw huls. Een volwaardige verwarming voor olie of gas. Daar ook bespreken wij gaarne onze aantrekkelUke flnancieringsvoorwaarden. Overtuig uzelf. Kom naar de Centrale Verwarmlngsahow op donderdag 12 en vrijdag 13 oktober aan de Haagweg 11 (bij de spoorbomen). Openingstijden van 14.00-18.00 uur en van 19.00-22.00 uur. warmtebron „Schateiland'", nieuwe Lv.-serie voor de jeugd .Schateiland" is de titel van een we kelijks vervolgverhaal voor de jeugd naar het gelijknamige boek van Ro bert Louis Stevenson, waarvan de NTS vanavond de eerste aflevering uitzendt. „Schateiland" is de wereldberoemde geschiedenis van avontuur, moed en verraad, waarin Jim Hawkins een oude kaart ln handen krijgt, die de weg wijst naar de verborgen schat, van kapitein Flint. Samen met jonker Trelawney en dr. Livesay vaart Jim op de „Hlspahlola" uit naar het "ge heimzinnige schateiland. Zij zijn even wel niet de enigen die het op de schat gemunt hebben. In de eerste afleve ring, „De oude zeerob", arriveert éen vreemde gast in de „Admiraal Ben- bow" de herberg van de vader van Jim. In de voornaamste rollen ziet men Mi chael Ande als Jim Hawkins, Jacques Dacmine als jonker Trelawney, Geor ge Riquier als dr. Livesay, Ivor Dean als Silver en Jacques Monod als kapi tein Smollett. „Schateiland" kan ook in kleur worden ontvangen. (Nederland 1 19.07 uur) (Vervolg van de voorpagina) Waaruit deze wensen van de P.v.d.A, en D '66 geflnancleerd moeten worden bleef nog duister. De P.v.d.A. zal vandaag voor de 300 miljoen gulden ten gunste van de werkgelegenheid de 100 miljoen voor 10.000 woningwetwoningen meer en de 100 miljoen gulden extra voor de ont wikkelingshulp eigen dekkingsplannen bekendmaken. Zover ging D '66 gisteren niet. Deze fractie beperkte zich ertoe ln minister Wltteveen te bekritiseren, wat het Kamerlid Wltteveen destijds bii minister Vondeling ook afgekeurd had. „Maar wij aanvaarden deae begroting als een onvermijdelijkheid", aldus deze frac tie. Dit oordeel sloot aan bij de opvattingen van de K.V.P., de C.H.U. en de V.V.D. ..omdat de financieel-economische situa tie de regering dwingt uiterst voorzichtig te zijn". De PB.P. stelde zich totaal anders op. Deze fractie wijst de miljoenennota zon der meer af omdat de begroting niet vol doet aan wat de P.S.P. noemt een duide lijk beleid ten gunste der gemeenschap. De communist Bakker spitste zijn be toog toe op de werkgelegenheidssituatie. De oplossing van de werkloosheid moet voor de regering het belangrijkste pro bleem zijn, maar ls dat niet, meende de heer Bakker. Tenslotte hekelde hij de „afbraak van sociale rechten" in de te verwachten verzwaring van de belasting druk. Parti jverni eu win g Hoofdmoot ln de debatten bleef de visie op de nieuwe partijpolitieke en staatkun dige situatie. C.H.U.-fractievoorzitter Mel lema bleef daarbij vasthouden aan de ene samenwerkende christelijke partij gevormd uit A R, C.H.U. en K.V.P., om dat „een zeer belangrijk deel van het Nederlandse volk gehecht ls aan een principieel-gefundeerde politiek". Een op vatting, die mr, E. Toxopeus van de V.V.D. onmiddellijk van de hand wees. De duidelijkheid, de mogelijkheid om te kiezen voor een bepaald beleid wordt er niet door vergroot", aldus de liberale fractievoorzitter. Maar ook de koers die de P.v.dA. zal gaan varen stond voor hem nog niet vast. hoewel drs. J. den Uyl kort ervoor nog nadrukkelijk had vast gesteld, dat zijn partij blijft streven naar een progressieve combinatie. „Maar met de PSP. erbij, dan valt er met ons te praten", vulde de heer Lankhorst aan. Ondanks dit alles: „een geslaagd ver nieuwingsproces te niet alleen van de K VJP maar ook van de andere politieke partijen afhankelijk", concludeerde dra. W. K. N. Schmelzer tenslotte». ADVERTENTIE 11 OKTOBER 1967 581ste STAATSLOTERIJ VIERDE KLASSE Prijzen van: f. 20 zijn gevallen f. 50 zijn gevallen f. 100 zijn gevallen f. 200 zijn gevallen f. 400 zijn gevallen f. 1000 zijn gevallen f. 2000 zijn gevallen Een prijs van f. 5000 Een prijs van f. 5000 Een prijs van f. 5000 Een prijs van f. 5000 Een prijs van f. 5000 De prijs van f. 10000 De priis van f. 20000 De prijs van f. 25000 De prijs van f. 50000 De prijs van f. 100000 Let wel: Op dit op nummers eindigende op: 5 op nummers eindigende op: 08 op nummers eindigende op: 48 op nummert eindigende op: 25* op nummers eindigende op: 583 op nummers eindigende op: 379 op nummers eindigende op: 9387 is gevallen op het nummer: 064457 is gevallen op het nummer: 099843 is gevallen op het nummer: 028890 is gevallen op het nummer: 078788 is gevallen op het nummer: 036459 is gevallen op het nummer: 097411 is gevallen op het nummer: 037971 is gevallen op het nummer: 079566 is gevallen op het nummer: 037865* is gevallen op het nummer: 030099 zijn twee prijzen gevallen. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De Tweede-Kamerfrac tie van D '66 heeft gisteren tijdens de algemene politieke en financiële be schouwingen een voor de Tweede Kamer uniek voorstel zien stranden. Mr. H. van Mierlo van deze fractie stelde de andere fracties namelijk voor als parle ment een brief over de oorlog in Viet nam te schrijven aan de Amerikaanse volksvertegenwoordiging. In de vorm van 'n motie met voor- en tegenstem mers, eventueel met de namen van de Kamerleden erbij, sou deze brief 'n goe de indruk kunnen geven van de Neder landse politieke opvattingen over de Vietnamese oorlog, aldus mr. Van Mier lo. „Het is een bijdrage in de discussies, vooral na de zeer teleurstellende Kamer debatten over Vietnam. Het parlement ls boen machteloos gemaakt, omdat de regering de motie niet wilde overnemen, maar alleen ter kennis van Amerika wilde brengen als standpunt van de Ne derlandse volksvertegenwoordiging", al dus mr, Van Mierlo. Zijn voorstel werd echter onmiddellijk onder de politieke tafel geveegd, omdat daarmee „het parlement volledig mach teloos gemaakt wordt", aldus drs. Den Uyl van de PvdA. Drs. Schmelzer (KVP) zei dat de Amerikaanse volksvertegen woordiging voldoende op de hoogte is van de zienswijze van het Nederlandse parlement. De door D '66 gewilde brief zou eerder verbazing en verwarring oorzaken dan meer duidelijkheid bren gen, aldus de KVP-fractieleider. Mr. Toxopeus (WD) zei dat men aanvaarding van de motie van D '66 verkeerde en gevaarlijke weg op gaan. We zouden piassen van onszelf maken. Nu de minister van Buitenland se Zaken een eerder aanvaarde motie inzake Vietnam niet wil uitvoeren, r ten we of het kabinet wegsturen of bij zijn weigering neerleggen. Maar we als parlement zelf nog eens brieven gaan schrijven dan weer men in het bui tenland niet meer wat het Nederlandse buitenlandse beleid nu eigenlijk ls, al dus mr. Toxopeus. De CHU had hele- brtsi Herman Broekhuizen hield feest geheim (Van onze omroepcorreapondent) HILVERSUM Het was om precies te zijn eigenlijk al in september twin tig jaren geleden, dat AVRO's kinder koor „Jacob Hamel" het vierde lus trum kon herdenken. Maar omdat een twintigjarig bestaan eigenlijk geen ju bileum is, had Herman Broekhuizen er geen ruchtbaarheid aan gegeven. Aangezien de tachtig jeugdige zanger tjes zaterdag echter een heerlijk kin derfeestje in hotel „De Karsseboom" krijgen aangeboden, lekte het nieuws toch naar buiten. Zoals bekend vierde Jacob Hamfl voor de tweede wereldoorlog grote triomfen met zijn radiokoortje, dat toentertijd zelfs enkele honderden kin deren telde. Nummers als „De klep permars" en „Jarig Jetje" waren toen minstens zo populair als nu de geesti ge liedjes van Annie M. G. Schmidt. De film „Testpiloot" brengt ons nog eens Clark Gable op het scherm op het toppunt van zijn carrière en in een rol, zoals zijn bewonderaars hem graag zagen: de vrolijke, overal langs levende avonturier. Invlieger Jim Lane leeft voor zijn werk zonder zich te bekommeren om de gevaren ervan. Dat wordt niet anders als hij een meisje trouwt, dat hij na een noodlanding heeft leren kennen. Het jonge vrouwtje echter kan niet op te gen de onzekerheid en de gevaren, die het beroep van haar man mee brengen en het huwelijk dreigt te mis lukken. Een extra-complicatie is, dat Jims boordwerktuigkundige kennelijk verliefd is op Jims vrouw. Tijdi een proefvlucht komt het tot een Het weinig oorspronkelijke verhaaltje de eeuwige driehoek moet het hebben van de spanning tijdens de proefvluchten en van 't stuntwerk in de lucht. En dat was aan regisseur Victor Fleming wel toevertrouwd. Men kan „Testpiloot" zien als eer voorloper hoe vreemd het ook klinkt van „Gone with the wind". De film zou Fleming een jaar later in 1939 een Oscar opleveren en Gable zag het vergulde beeldje zijn neus voorbijgaan en bij Robert Donal belanden voor" diens titelrol in „Good bye Mr. Chips". Toch leverde Gable in de rol van Rhett Butler onder Fle mings regie de acteerprestatie van zijn leven. Zich er van bewust, dat alleen met een ijzersterke rolbezetting het ver haaltje' boven de middelmaat uit kon heffen gaf men Gable ais tegen speelster Myrna Loy, destijds zeer populair als partner van William Po well in de „The man"-«erie en ln „The great Ziegfield" en gaf de rol van de boordmechanlclen aan Spen cer Tracy, die reeds in ,,San Francis co" en later ln „Boom town" met Gable een gelukkige combinatie vorm de. De rol van Grunner in „Test pi- lot" leverde Tracy weliswaar geen tweede Oscar in successie op hij kreeg hem datzelfde jaar toch voor zijn Father Flannagan in „Boys town" maar hij leverda met inge houden spel toch een voortreffelijks acteerprestatie. (Nederland - 20.30 uur) Jacob Hamel en zijn gehele familie werden in de oorlog door de Duitsers gegrepen en naar een concentratie kamp vervoerd, waar zij in de gaska mers het leven lieten. dene tot 1947 gewacht alvorens een nieuW. kinderkoortje op te richten dat men toen meteen de naam van de on vergetelijke kinderkoor-dirigent Jacob Hamel meegaf. En al die jaren heeft Herman Broekhuizen elke week het woelige volkje op vrijdagmiddag na schooltijd in de AVRO-studio ontvan gen en nieuwe kinderlied jeö geleerd. Immers de ideeën over de kinderzang waren na de oorlog, mede door ver nieuwers als Gehrels, aanmerkelijk ge wijzigd. Het koortje is geen groep, die bijzon der mooi en geacheveerd zingt, maar bestaat uit twee groepen jongeren (kleintjes en de ouderen) die in de loop van de tijd op dinsdagmiddag van 17 tot 17.15 uur in het jeugdprogram ma „De tovercirkel" nieuwe kinder liedjes ten gehore bracht. Herman Broekhuizen heeft voor enige honder den van deze liedjes zelf de teksten ge schreven en meermalen de muziek. Zonder ijzeren discipline wist hij een uitmuntend koortje samen te stellen, waarvan in de loop der jaren menige grammofoonplaat is gemaakt. Nog vo rige week werd een kerstplaat in ste reo opgenomen, waaraan onder ande re medewerkten Jaap Stotijn, hobo; J de Vente, fluit en Piet Kiel, organist. STER (Reciameuitzendingen om 19.03, 19.56 en 20.16 NTS 18.30 uur: Samenvatting Kamer debatten 18.55 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.07 uur: Schateiland, t.v.-serie (kleurentelevisie) 19.32 uur: Paronamiek, actualiteiten 20.00 uur: Journaal HILVERSUM I VARA 21.10—21.35 uur: Sores van Dorus, amusemtensprogr. 21.50—22.15 uur: Trammelant in Loeren aan de Hor, hoorspel- 20.20 uur: Zendtijd Politieke Partijen (WD) 20.25 uur: Real MadridAjax, voetbal 22.15 uur: Mister Moto, film 23.15 uur: Tweede journaal 23.20 uur: Samenvatting Kamerdebatten 23.50 uur: Sluiting NEDERLAND II STER (Reclameuitzendingen om 20.15 en 22.25 uur) NTS 18.55 uur: Pipo de clown HILVERSUM II NRU 20.20—22.30 uur: Real MadridAjax, voetbal 22.40—23.55 uur: Iks - een sprong ln het duister, amusements programma 19.00 uur: Nieuws in het kort KRO 19.03 uur: Brandpunt-Europa, actualiteitenrubriek NTS 20.00 uur: Journaal KRO 20.20 uur: Het stempel, film- 20.30 uur: De testpiloot, film NTS 22.30 uur: Tweede journaal 22.35 uur: Sluiting RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 8.00, 11.00, 13.00, 16.00, 18.00, 19.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 7.30, 8.00. 8.30, 12.30, 18.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM III Elk licel uur vanaf 9.00 Radioprogramma HEDENAVOND HILVERSUM I (402 m) VARA: 18.00 Nieuws. 18.15 Actualltieten. 18.20 Uitzending Gysbert Japiksprijs 1967, gesprek. (opn). 21.10 Sore itsprogramma. 21.35 Me lodieën uit films en musicals (verv. - gr.), radlofeullleton, 22.15 Country en Western muziek (gr). 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Gram., 23.20 Jazzmuziek. 23.55 Nieuws. HILVERSUM II (208 meter) NCRV: 18.00 NCRV-Vocaal ensemble, sopraan en or gel: oude en moderne liederen. 18.30 Nieuws en weerpraatje. 18.45 Astualltelten. NRU: 19.00 De menselijke factor ln het verkeer, lezing. 19.45 Vocaal ensemble (gr). 19.50 Morele her bewapening: Nederland ln de wereld. Pio niers ln de strijd van Morele Herbewapening voor een nieuwe wereld. 20.00 Lichte gram- mofoonmuzlek en vraaggesprekjes. 20.20 Re portage voetbalwedstrijd Real Madrld-Ajax. 22.20 NVSH: Sextant, 22 30 Nieuws. 22.40 Iks, een sprong in het duister, 23.55 Nieuws. VERONICA <192 m) 18 00 Jukebox, 19.00 Joost mag het weten, 20.00 Verzoekplaten, los, 24.00—1.00 Woensdag- (324 m) 18.00 Nw i Russische muziek. 20.00 Lichte idgymnastlek. 7.20 Sterec Lichte gramanofoonmuzlek. VPRO: 7.55 Dez dag. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.10 Aetualltelter 8.15 Lichte grammofoonmuzlek. (8.30—8.36 D Groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Viool en plano (gr): klassieke muziek. 9.35 Water standen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleu ters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr). (11.00—11.0! Nieuws). 11.55 Beursberichten. 12.00 Llcht< orkestmuziek (gr). 12.27 Mededelingen voo land-,en tuinbouw. 12.30,Lichte orkestmuziek voor oudere lulsteraaS. 13.00 Nieuws. 1X10 Journaal. 13.30 Stereo: Nederlandse Blazers ensemble (t>pn): moderöe muziek. 14.05 Ste reo: Vocaal kwartet van Brussel: F chansons uit de Renaissance. 14.30 D« schledenis van een boek, literair klankt 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nieuws. 16.02 Van vier tot vijf, een radioprogramma ln Notedop. 17.00 Canta America: muzlel Suriname, 17.30 Voor de Jeugd. HILVERSUM II (298 m) KRO: 7.00 NL 7.15 Speelse klassieke muziek (7.30 NL actual., 8.00 Nieuws), 8.30 Nieuws, 8.32 Voor de hulsvrouw, NRU10.00 Lezing (opvoe dingsmoeilijkheden), 10.20 Klass. en moderne muziek; KRO: 11.00 Nieuws, 11.02 Voor de zieken; NCRV: 12.00 Orkestmuziek. 12 27 Land- en tuinbouw, 12.30 Nieuws, 12.40 Radlo- snelbuffet, 13.30 Gevar. muziek, 14.30 Mod. muziek, 15.00 Godsd. ultz.; NRU: 15.TO Klank beeld. 15.45 Kunstkroniek. 16.00 Nieuws. 16.02 Quizcompetitie tus6en Vlaamse en Nederl. steden, 16.25 Gram., 16.50 Lezing, 17.00 Kamer muziek: NCRV: 17.45 Sportrubriek. HILVERSUM III (240 m en FM-kanalen) NCRV: 9.00 Nws, 9.02 Voor de zieken. 9.30 Lichte muziek. 10.00 Nieuws. 10.02 Muziek bij de koffie: NRU: 12.Q0 Nieuws. 12.02 Grai muziek: KRO: 13.00 Nieuws, actual., 13. TNT: Knalmuzlek, 14.00 Nieuws, 14.02 Netty Rosenfeld. 15.00 Nieuws, 15.02 When action ls, 16.00 Nieuws, 16.02 10RRR platenshow, 17.00 Nieuws, actual., 17.07- Kookpunt, 12.00 Muziek bij de lunch, Van concertzaal tot Jukebox, 15.00 Voor deken, 16.00 Donderdagmlddagpi BRUSSEL I i Tafelmuziek, 15.3 Enige tijd terug had de A.V.R.O.-t.v. voor zijn avondprogramma een show gepland rond Liesbeth Listdie liedjes van de Griekse componist Theodorakis zou presenteren. In verband met de politieke moeilijkheden, werd het programma echter afgelast. De K.R.O.-t.v. brengt op 19 oktober tóch eenzélfde soort programma. De werken van Theodorakis worden vertolkt door Christine Ciinne. Zij zal onder meer de Mauthausencyclus zingen, die dc A.V.R.O. in de vertolking van Liesbeth List niet liet doorgaan. Maurice Chevalier, onvermoeibaar als steeds, vertrok onlangs voor een nieuwe wereldreis. De eerste aanlegplaats ts Chicago. Vervolgens zal hij shows presenteren ia Los Angeles, Kansas City, New-York en Miami. Daarna zal de kwieke tachtigjarige naar Japan en Australië vertrekken. Speciaal ter ere van Maurice had de chef-kok aan boord een verjaardagstaart gemaakt. Geholpen door ohansonniëre Mireille Matthieu snijdt Chevalier het gebak aan. „Europa" do grote documentaire- reeks van de NCRV ging gisteren van start. We vonden die start niet veelbelovend. De inleidende uitzen ding van vorige week „U bent gebo ren in Griekenland" war. al te elemen tair. De uitzending van gisteren ver eenvoudigde de geschiedenis dermate, dat het soms geschiedvervalsing leek. Zo werden ons werelddeel dingen toe gedicht, die op veel oudere verwor venheden van Azië teruggaan. Met na me lijkt het ons een wet van Meden en Perzen dat men niet mag doen voorkomen of Justinianus voor de eerste codex zorgde. Er waren meer missers. De samenstellers hebben nooit gehoord van Indische wijsbe geerte b.v. En dat de grootste cul tuurscheppende factor voor Europa het christendom uit Azië stamt, mèt zijn hele oud-testamentische voor geschiedenis, paste niet in het schema. De uitzending was bovendien romme lig, soms helemaal niet terzake. Itet Sovjetfilmpje over de oktoberrevolutie bijvoorbeeld paste helemaal niet in dc toch al gewrongen opzet. Bepaald ko miek was de „misser" waarmee het voor Europa zo typische samengaan van wetenschap en techniek werd ge demonstreerd. Dat gebeurde namelijk met het motorvliegtuig, als bekend een uitvinding van de grote Euro peaan Orville Wright! Er komen nog elf afleveringen. Wij houden ons hart „Hier eVt nu" blijkt de zwartgallige toon van „Attentie" behouden te heb ben. Zo'n onderwerp als containerver voer had ook heel anders aangepakt kunnen worden. Namelijk als een ont wikkeling die verheugend is, omdat ze door arbeidsbesparing alleen maar stimulerend kan werken op de wereld handel en als zodanig op den duur al leen maar profijtelijk kan zijn voor de welvaart van wereldhaven nr. één, Rotterdam. Nu viel de nadruk alleen op tijdelijke sociale overgangsproble men die in al hun realiteit geloven we toch bepaald niet overschat moeten Worden. Een tegenvaller vonden we La Péri, ouderwets-romantisch ballet van Rudi von Dantzig, dat in een uitgesproken lelijk decor van Jan van der Does werd uitgevoerd door Anne-Marie en David Holmes. Jammer dat zo n emi nent danspaar zijn talenten misbruik te voor een zo weinig geïnspireerde choreografie die. behalve door een groot technisch kunnen, nergens écht boeide. Vg.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2