Belastinginspecteurs schieten jaarlijks miljoenen autofotootjes BAKKERSVAK Toenemende drang om ook stilstaande auto's te belasten ONTDUIKING MOEILIJKER Baby levend begraven: eis 6 jaar Pleidooi voor samenwerking ziekenfondsen Russen warm maken voor Hollandse bloembol Er broeit iets in de botanische tuin van Moskou giiiiiH op hoger plan brengen DINSDAG 10 OKTOBER 1967 DE LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG 's Rijks kas wordt dit jaar fors gespekt door de gemotoriseerde weg gebruikers, die ruim anderhalf miljard gulden in het laatje brengen. Dat is aan zienlijk meer dan aanvankelijk was ge raamd. Bij de begroting-1967 gingen de cijferaars namelijk uit van inkomsten op de benzine-accijns ten bedrage van 930 miljoen gulden. Mede als gevolg van de iets opgetrokken benzineprijzen was dat een te lage schatting: de werkelijke op brengsten zullen het miljard overschrijden met 75 miljoen gulden. Met deze som zijn de gezamenlijke autobezitters nog niet van het rijk af. Het houdt zich sterk aan bevolen voor de betaling van motorrijtui genbelasting. Dat betekent, met de sinds 1 februari verhoogde opcenten voor het rijkswegenfonds, nog eens een bedrag van ruim een half miljard. Deze foto is genomen uit een van de controle-auto's van de belas tingen. Er worden er zo ongeveer vier miljoen per jaar geschoten. In Apeldoorn controleert een computer of deze automobilisten hun motorrijtuigenbelasting hebben betaald. De hoogte van deze bedragen, de inning ervan en de controle daarop vormen vaak inzet van verbeten discussies. „Kijk", zo redeneren veel automobilisten, „vvjj brengen met z'n allen een slordige anderhall miljard op, maar hoeveel wordt er besteed ten behoeve van het wegennet Dat is volgend jaar nog lang geen miljard, dus we worden veel te zwaar belast". Dat is op het eerste gehoor een sluitende redenering. Wat men evenwel uit het oog verliest is, dat de benzineaccyns niet als bestemmingsheffing is bedoeld. Tenslotte komen, om een vergelijking te trekken, do opbrengsten van de bieraccyns ook niet ten goede aan het horeca-bestel. De controle op de betaling van de mo-. torrijtuigenbelasting is nu sinds een jaar sterk geïnvesteerd. Op 1 okto ber 1966 stapte de belastinginspectie af van het gedecentraliseerde innings- en controlesysteem. Een computer in het Apeldoornse Centraal Bureau Motorrij tuigenbelasting slurpt nu alle gegevens betreffende de betaling op en op de we- (Van verslaggevers) BREDA Tegen de 47-jarlge D.G. uit St.-Willibrord heeft de officier van justi tie bij de Bredase rechtbank zes jaar gevangenisstraf geëist met onvoorwaar delijke terbeschikkingstelling van de re gering. G. had het kind van zijn 18-jarige dochter, dat door hemzelf was verwekt, kort na de geboorte in de tuin achter zijn huis levend begraven. Tegen de echtgenote van G., de 42-jarige D. v. Z., die medeplichtigheid aan de moord ten laste werd gelegd, vorderde de officier van Justitie 3 jaar en voorwaardelijke terbeschikkingstelling. De zaak werd met gesloten deuren behandeld. Uit sprak over veertien dagen. gen vindt een voortdurende controle plaats door een aantal fotograferende auto's. De gemaakte foto's worden in Apeldoorn teruggelezen door middel van een viewer, de kentekens worden ver volgens overgebracht op een ponskaart, waarna de computer antwoord geeft op de vraag of de betrokken automobilist al dan niet in gebreke is gebleven bij het betalen van zijn belasting. Is er in derdaad sprake van ontduiking (resp. vergeetachtigheid), dan volgt er een aanslag. Behalve voor de verschuldigde belasting komt men tevens in aanmer king voor een boete van vijftig procent van het belastingbedrag, tot een maxi mum van vijfhonderd gulden. Meer vrachtauto's Genoemde ontduikers en vergeters hebben bij het huidige systeem bedui dend minder kans om door de maasjes van het belastlngnet te duiken dan vroe ger. Door de foto-auto's is het aantal gecontroleerde voertuigen acht- tot tien maal zo hoog geworden. Bij het afge schafte controlesysteem bleek ongeveer drie procent van de aangehouden auto mobilisten de verschuldigde belasting om de een of andere reden nog in eigen beheer te hebben. Nu is dat percentage iets hoger geworden: bij de belasting dienst bestaat de indruk dat het aantal „vergeters" de neiging heeft iets op te Het nationale wagenpark geeft een verhouding te zien tussen de aantallen personenauto's enerzijds en vrachtau to's, bussen en touringcars anderzijds van 5 1. De overeenkomstige relatie bij de ontduikers van de motorrijtui gen belasting ligt geheel anders. Dit als gevolg van het feit, dat de be lasting voor zware wagens dusdanig hoog is dat de eigenaars sneller geneigd zijn het risico van ontdekking te lopen. Het is bepaald geen uitzondering, dat zware vrachtauto's een bedrag van vijftienhonderd gulden per kwartaal ver schuldigd is en dat stemt kennelijk vaak tot nadenken Dag en nacht Na enige aanvangsproblemen raakt de controle thans goed op dreef. De controle-voertuigen (het zijn er, volgens 't ministerie van Financiën, „tussen de tien en twintig") werken in een ploegen- systeem en zijn vrijwel dag en nacht in bedrijf. Er worden per jaar zo'n vier miljoen foto's genomen. Dit komt er op neer, dat iedere automobilist de kans loopt twee maal per jaar „gekiekt" te worden. Overigens is het natuurlijk wel zo, dat beroepschauffeurs, die veel weg- uren maken, veel frequenter aan contro le onderhevig zijn dan incidentele zon- dagsruiters. Bovendien wordt er, gezien de ervaringen, een extra oogje gehou den op het vrachtvervoer. Financieel gezien verdient deze nu een jaar oude methode verre de voorkeur boven de vroegere gang van zaken. Door het nieuwe heffingssysteem zijn 240 amb tenaren minder nodig. Uitbreiding van het wegennet en het autopark vergen per jaar tien nieuwe controleurs en in- ners. Bij het vroegere systeem zouden dat er vijfig zijn geweest. Toch kan men de vraag stellen, of hiermee de meest efficiënte werkwijze gevonden is. Uit gaand van de omstandigheid, dat in ons land niet het bezitten van een voertuig, maar het rijden op de openbare weg een belastbaar feit is, moet deze vraag bevestigend worden beantwoord. Wrakopruiming; Maar wat zijn de consequenties wan neer motorrijtuigenbelasting wordt ge heven op ieder voertuig al dan niet in ge bruik, zoals ook in een aantal andere landen het geval is? In ieder geval wordt er mee bereikt, dat de mogelijkheid tot fraude vrijwel wordt uitgesloten. Een tweede voordeel zou zijn, dat de wrak- opruiming in belangrijke mate wordt bevorderd: eigenaars van onbruikbaar geworden rammelkasten hebben er na melijk groot belang bij het kenteken in te leveren en kunnen dan direct worden genïterpelleerd over de wijze waarop hun vehikel is afgevoerd. Het zou de po litie een belangrijke ruggesteun geven bij het steeds veeleisender oprulmings- werk van onbeheerd achtergelaten wrakken. Het tegen-argument, dat juist de mln- der-draagkrachtigen die hun auto zelden gebruiken onevenredig worden belast, spreekt onze regeerders echter sterker aan. De aandrang om dit standpunt te verlaten, neemt desondanks krachtig toe. De aardigheid voor de naar schat ting zestigduizend ontduikers zou er, als de oppositie mocht winnen, wel van af zijn. UTRECHT, (A.N.P.) Alleen grotere ziekenfondsen zullen kunnen biyven vol doen aan de eisen van byzondere des kundigheid en interne controle. Daarom is plaatseiyk en regionaal een nauwere samenwerking of een fusie tussen de verschillende fondsen geboden. Tot deze conclusie komt een studie commissie van de centrale bond van onderling beheerde ziekenfondsen in het rapport „Apart of samen", dat zy heeft opgesteld en dat vandaag wordt be sproken op de algemene vergadering van de CBOZ in Utrecht. Het bonds- bestuur heeft de vergadering in een pre advies aangeraden, dit rapport aan te nemen en het bestuur op te dragen, te streven naar realisering van de i bevelingen van de commissie. De studiecommissie stelt de vraag de orde, of de door haar voorgestelde samenwerking en het eventueel samen gaan van fondsen beperkt zou moeten blijven tot de ziekenfondsen die by de CBOZ zyn aangesloten. In de jaren '50 mislukten dergelijke pogingen. De studie commissie wil de mogelijkheden nu nog eens nagaan. ADRI VAN DIEPEN ZET JONGE SCHOUDERS ONDER NATIONALE TAAK bolleboos op (Van een onzer verslaggevers) BERKHOUT. De 20-Jarige Adrl C. van Diepen te Berk hout heeft een Russisch leerboek gekocht. HIJ heeft er alleen ln gekeken, meer niet. B(J het abc wist l»U al voldoende. „Russisch leren Is vreeeltyk moeilUk. Na de z komen er nog enkelo lettertekens, maar Ik heb er geen Idee vnn, wat ze betekenen en hoe Je ze moet uitspreken". Er zyn tegen woordig lessen ln bet Russisch op de televisie Adrl van Diepen heeft geen tijd om daar naar te kijken. IHJ gelooft, dat hU zich met Engels best zal kunnen redden, nu hU dezer dag envoor ongeveer een half Jaar naar Moskou Is gegaan. Het niet kennen van de Russische taal vermindert hot enthousiasme van de jonge Weatfrleo niet. De exportbevor- deringsgroep Oost-Europa heeft hem. zo zegt hy zelf, een geweldig fijne opdracht gegeven. Adrl van Diepen zal er voor zorgen, dat die tot In de puntjes wordt uitgevoerd. Het Is een byzonder verantwoordt iyke taak. Nederland zoekt In Rusland een nieuw afzetgebied voor de Hollandse bollen. In verband daarmee wordt In Moskou een voorllchtings- en demonstratlecentrum opgericht, dat ter plaatse mal wor den geleld door Van Diepen. Een 26-Jarige Nederlander moet de Russen warm maken voor ons nationaal produkt: bloembollen. Uit het jaarverslag van het produkt- schap voor siergewassen over 1966 blijkt, dat in totaal 83.691 ton bollen is geëxporteerd tegen een waarde vnn 323 miljoen gulden. Hiervan vond 82 ton (waarde 260 duizend gulden) zijn weg naar de U.S.S.R. Voor zo'n groot gebied als oostelijk Europa betekent dat maar weinig. De heer E. H. Krelage schrijft in zijn boek „Drie eeuwen bloembol lenexport", dat Rusland voor de eerste wereldoorlog een belangrijke afnemer van ons nationale produkt was. In 1912 werd ir via de Oostzeehavens een hoe veelheid van 883.000 kg. verscheept. Dat is dan alleen nog maar het cijfer van de hoeveelheid bollen, die over zee naar de Oosteupopese landen werd ge bracht. Er vond ook transport over land plaats via Duitsland. Cijfers zijn de heer Krelage daarover niet bekend. Maar dat het een belangrijke hoeveel heid was, daarvan is hij wel overtuigd. Minder export Met het verloop van de eerste we reldoorlog verminderde de export naar Rusland. In 1914 werd er 90.000 kg via zee naar het oosten getransporteerd, ln 1915 vond nog een opleving plaats (572.000 kg), terwijl in het Jaar daarna slechts een hoeveelheid van 51.000 kg. werd bereikt. Sindsdien gaat nog maar een beperkte hoeveelheid bollen naar Rusland. Exporteurs, die op alle moge lijke manieren trachten goede afzetmo gelijkheden te vinden voor 't nog steeds groeiende nationale produkt, slagen wel in een over het algemeen genomen beperkte hoeveelheid in de Oosteurope- se landen te verkopen. Nog niet zolang geleden is uit de Bond van bloembollenhandelaren te Haarlem de exportbevorderlngsgroep Oost-Europa ontstaan, die zoals de naam reeds zegt, wil trachten de afzet va Hollandse bollen in deze landen te groten. Er wordt naar gestreefd de si tuatie van vroeger te herstellen en goede bollenmarkt op te bouwen. Binnen vijf of tien jaar, zo hoopt zou een belangrijke opleving van de af name plaats kunnen vinden. Aan prog noses wil men zich niet wagen, omdat er geen marktonderzoek kan worden verricht. Botanische tuin „Wij doen dit op grond van onze tacten", zo zegt drs. J. A. Meerman, secretaris van de export-bevorderlngs- groep Oost-Europa. Om in een bepaald land een goede afzet mogelijk te maken van bloembol len, heeft men ook goed onderlegde krachten nodig, die alles van bollen, de broei en de bloei afweten. De theoreti sche kennis van de Russen op dit ge bied is groot genoeg, maar zij zullen ook moeten weten, hoe men in de prak tijk met de bloembollen dient or springen nodig. De exportbevorderings- Een wensdroom, die wellicht broeit bij bollenbroeier Adri van Diepen, fleurig in beeld gebracht op dit fototrucje: uitgelaten Moskovieten maken een vreugdedans op t Rode Plein, dat één groot Hollands bollenveld is geworden. lichting nodig. De export-bevorderings- groep heeft, om dat te kunnen doen, sa menwerking gezocht met de directie van de ongeveer 300 ha grote botani sche tuin in Moskou. De contacten heb ben geleld tot de bouw van een broei kas, bloembollenkelder en demonstratie ruimte met -een totale oppervlakte van 540 m2. Adrl van Diepen zal er deze winter aan de Russische specialisten la ten zien hoe men bloembollen afbroeit. Er worden 250.000 bollen (tulpen, hya cinten, narcissen en bijgoed in allerlei soorten en kleur) naar de Russische hoofdstad overgebracht. De blonde, ge brilde Westfries vertrekt morgen. Voor zijn vertrek heeft hij ons verzekerd, dat ook in Rusland de bollen bij een rede lijke temperatuur moeten worden ge- Begin januari rullen de eerste Hol landse bollen ln Rusland moeten bloei en. Eind april of begin mei de laatste. n—i ■■■IliB (Van e r verslaggevers) BEVERWIJK Knisperend, knappe rig, geurig en vers brood. Zo uit de oven. Dat wil men tegenwoordig. En vergeet de sortering niet. want heel veel menden kopen iets anders dan de geknipte bol. Denk eens aan maan zaadbroodjes, vloerbroodjes, vloerka detjes, Duitse en Belgische bolletjes, krentenvlinders. Die heeriyke dingen vliegen soms de deur uit. Warme bakker L. de Jong, C. Maters- weg 91 te Beverwijk probeert samen met ongeveer 300 andere warme bak kers in ons land het bakkersvak op een hoger plan te brengen. Is het dan geen gewaardeerd beroep, vraag je je dan af. Neen, zegt de Beverwijker, dat is het niet. Men denkt nog altijd dat de bakker als een sloof door het leven gaat. 's Morgens vijf uur opstaan en 's middags of 's avonds als een zout zak op een stoel neervallen. Broodfabriek Zo is het niet. We kunnen nog iets anders dan geknipte bollen bakken. Juist daarom hebben we de „Stichting Echte Bakkersgilde" opgericht om onze plaats in het economisch bestel van de ambachtelijke bakker te behartigen. De heer De Jong is landelijk secretaris van deze snel groeiende stichting van bakkers, allen /arme bakkers, die de verschillende soorten knisperende, knapperige, geurige en verse broden en broodjes in hun eigen bedryf bakken. Levert de broodfabriek 's morgens aan een bakker honderd merkbroden af, die aan de klanten worden verkocht, deze bakker kan dan geen lid worden van de stichting. De statuten worden streng gehandhaafd, want de stichting tracht haar doel te bereiken door het bevorderen van bakken van brood als in het al oude bakkersvak; zelf men gen, zelf de smaak bepalen van het brood, zelf bakken óf in de oven óf op de vloer van de oven. Want dat zijn heerlijke broden, zegt bakker secretaris De Jong. Het zelf gebakken brood moet onder de aandacht van de consument gebracht worden, de warme bakker moet het stichtingsembleem zie foto) aan de muur hangen, de bak ker moet een groot assortiment brood kunnen bakken en de man die ons van het verse produkt voorziet moet bevor deren dat groot en klein brood tegen economisch verantwoorde prijzen wordt verkocht. Een hoeveelheid eisen, die niet mals zijn. Want menige bakker heeft geen tijd om zich te bekwamen in het bak ken van vloerbroden, maanzaadbollen, krentenvlinders, vlerkante roggebrood jes, koffiebroodjes, paneerpunters, mi- nibroodjes, bietelbroodjes en ga zo „Dat is juist het centrale punt. De Stichting echte bakkersgilde voortgekomen uit moordende concurrentiestrijd in Haarlem bakker moet om lid van onze stichting te kunnen worden iets kunnen preste ren. Hij moet tevens een intensieve controle van ons en van het Station Maalderij en Bakkerij uit Wageningen toestaan", zegt de heer De Jong. Een nieuw artikel bij een bakker. Oké, zeg gen we. Maar wanneer ondanks een goed opgezette reclamecampagne, fol ders, affiches, het niet lukt om het pro dukt of de produkten na een maand in grote ho .'eelheden te verkopen moet je ermee kappen. Zo denken wij er- De image van een bakker is in Neder land nog niet zo slecht, maat we willen nu eenmaal van het idee af dat een bakker zich dag in dag uit uitslooft voor de „bol". We kunnen ook iets anders. Kwaliteit is voor ons belang rijk en als iemand er met de pet naar gooit moeten we hem niet meer. Het is hard, maar zakelijk". SNUFJE HIER Hoe ziet de heer De Jong de toekomst van de bakkers. Niet zo somber en dat is een goed teken. Volgens de Bever wijker, die al het geproduceerde brood in de winkel verkoopt en de bakkers kar reeds lang van de hand heeft ge daan, moeten de bakkers niet bang zyn voor de grote broodfabrieken. „Laten die maar een enorme stapel broden maken, wij beperken ons tot het fijne en het voor de klant meest smakelijke produkt. In een fabriek kijkt men niet zo nauw. Kan ook niet. Mengketel waar honderden kilo's deeg worden klaar „gestoomd" voor de oven, gaan zelf hun gang. De warme bakkers staan er met hun neus boven, snufje zout hier, stukje vet daar." Over bezorgen zegt hy: „Het meren deel van onze bakkers bezorgt niet meer. Bepaalde streken op het platte land houden deze traditie nog ln ere, omdat de afstand van de klant en de bakker te ver is. Het geeft ook i bepaalde binding met de consument de bakker, maar in de grootstedelijke agglomeraties is die binding verdw nen. De fabrieken hebben onze taak overgenomen of mensen die zelf karretje kopen, broden van de fabriek betrekken en eigenhandig de wijk in gaan om een paar centen te verdie- Zeven jaar geleden namen 12 Haar lemse bakkers het initiatief. Voortge komen uit een moordende concurren tiestrijd, compleet mot zegeltjes, zijn de Haarlemmers nu omringd door zo'n 300 bakkers uit geheel Nederland. De stichting is gevestigd te Breda, want de Brabantse vrienden wilden ook een vinger in de „deegpap" hebben. „Stichting Echte Bakkersgilde" heeft vorm gekregen, het aloude bakkersvak, dat tientallen soorten brood en brood jes het licht deed zien, bloeit op. Se cretaris De Jong kan ervan meepra ten: hij bakt nu een groot assortiment brood: 50 soorten. Misschien daarom staat er op zijn langwerpig reclame bord geschreven: Hier: blitz broodjes. De broei ie geconcentreerd op drie hoogtijdagen, namelijk 1 Januari, 8 maart (socialistische vrouwendag) en 1 mei. Rond deze dagen zullen Hollandse weken worden georganiseerd, waarin voorlichting en demonstraties worden gegeven aan vertegenwoordigers van wetenschap en praktijk in de U.S.S.R. Tijden» de voorlichting»- en demon- stratiedagen zullen aan bezoekers van de demonstratieruimte brochures in de Russische taal over het project worden aangeboden, die eveneens op grote schaal onder belangstellenden in Rus land worden verspreid. Het laboratorium van bloembollenon- derzoek te Llsae, dat de temperatuur- b (-handeling onder Russische omstan digheden heeft geadviseerd, wordt vol ledig bij de uitvoering betrokken. Van Russische zijde is men er zeer ln ge ïnteresseerd. Adrl van Diepen is weliswaar pas 26 Jaar, maar hij heeft ln zijn Jonge leven al heel wat aandacht aan bloembollen en bolbloemen besteed. Hij is opge groeid op een bollenbedrijf, wa.ir hij na zijn opleiding aan een rijks middel bare tuinbouwschool ook heeft gewerkt. Na verschillende vakcursussen te hebben gevolgd kwam hij In 1963 ln dienst bij de stichting proefbedrijf Bo- venkarspel. Vier Jaar lang heeft hij in het praktijkonde -zoek gezeten. BIJ dat werk deed hij heel wat ervaring op. 's Winters verdiepte hij zich ln de broelproblemen en 's zomers was hij bezig met het veldonderzoek. Rijkstuinbouwasslstent Van Diepen zou met deze werkzaamheden zijn doorge gaan, ware het niet, dat een adverten tie In het weekblad voor bloembollen cultuur zijn hoofd op hol bracht. Werken bij een voorllchtlngs- en demonstratie project voor experimentele broelproe- ven van bollen leek hem wel wat. HIJ solliciteerde, en... met succes. Adrl van Diepen is naar Moskou gegaan als broelspeclallst. Het ls de bedoeling, dat hij zijn praktische kennis aan enkele Russische hollenspcclalisten overdraagt. Eenzaam avontuur Eens in de maand zal 26-jarige Nederlander, broeler Jan van der Hoek uit het Noordhollandae ,,'t Veld", ook het vliegtuig naar Moskou nemen om de proeven te controleren. Dat bezoek zal voor Adrl van Diepen ongetwijfeld een prettige afwisseling zijn, want, zo zegt hij.. „Ik ken Rusland niet, noch de tual en de mensen, noch de stad Moskou. Ik zal er totaal vreemd zijn. En de contacten, die Je er legt, zullen zuiver ln de zakelijke sfeer lig gen. Dat mankt zo'n verblijf ln Mos kou niet gema'-'^lijk". Vnn Diepen wor den het eenzume wintermaanden, want ze Is ln onn land achtergebleven. „Voor my zit er niets anders op", zegt ze, „dan uit te kijken naar brieven vnn on ze bollenman ln Moskou".

Leidse Courant | 1967 | | pagina 7