IN HOIIAND STMT SN HUIS FOTO'S MAKEN VAN FEIJENOORD AJACIEDEN BOOS Belasting betalen als man of vrouw huwen I 1 o Koude orlog ii zomers Madrid Sovjetkansen in Midden-Oosten CHELSEA ZOEKT EEN STERKE MAN f9 RAIFFEISENBANK Matige start van Wibats AANSLAG LEIDT MEESTAL TOT TERUGGAVE PAGINA 6 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 10 OKTOBER 1967 Gento schoot 3 ballen stuk... (Van onze sport redact lef MADRID „Vorige week liepen we om deze tijd te rillen als rietjes en nu verlang je alleen nog maar naar een lekker zwembad. Dat was de reactie van de Ajaxspeler Bennie Muller, die vorige week maandag in de stromende regen in Kopenhagen aankwam en gisteren met zijn ploeggenoten in Madrid arriveerde. Op het moment dat de ranke vogel van Martin Air Charter op de luchthaven Barajas landde, zijn de Ajaxspelers overvallen door de warmte in en rond de Spaanse hoofdstad. De zon schijnt hier nog steeds onbarmhartig, de temperatuur loopt rond het middaguur op tot rond de dertig graden en daar hadden de Nederlanders, veelal gestoken in regenjassen en enkelen in nog warmer kleding, in het geheel niet op gerekend. „Vraag eens wat de avondtemperatuur is?", liet Ajaxtrainer Rinus Michels zich ontvallen toen hij in de benauwde aankomsthal op het vliegveld stond te wachten op zijn bagage. „Een graad of negentien", zei een der grondstewardessen en aan het gezicht van Michels te oordelen vond hij ook dat nog aan de hoge kant. Veel prettiger geluiden kwamen er uit de mond van Johan Cruytf, die de af gelopen dagen weer wat last heeft ge had van zijn tegen Sittardia opgelopen blessure. „Dei zon kan er wel eens veel goed aan doen", zei de frêle Am sterdammer die ln Madrid allang geen onbekende meer is. En dat werd wel bewezen door de vele handtekeningen die hij moest uitdelen. Trouwens, Johan Cruyff kreeg nog een verrassing te ver werken toen hij in de Spaanse kranten las dat hij In een adem wordt genoemd met voetbalgrootheden als Puskas, Euse- bio en Pele. Het handtekeningen uitdelen was overigens voor Cruyff al heel vroeg be gonnen, want op Schiphol waren on danks het vroege uur van maandag toch nog heel wat supporters met rood-wit- blauwe en Ajaxvlaggen de spelers ko men uitgeleiden. „Feijenoord ging in Madrid kapot, maar Ajax rolt de zaak wel op", stond er zelfs op een der span doeken te lezen. Trainer Rinus Michels weet nog niet met welke spelers hij nu precies zal aantreden: „Ik geloof niet dat er veel aan de ploeg gewijzigd zal worden. Al leen de tactiek moet natuurlijk veran- Real gaat aanvallen. Dat staat als een paal boven water. Wij moeten gaan ver dedigen en het zal er wel op uit draalen dat Piet Keizer en Johan Cruyff in voor uitgeschoven positie gann spelen, in de geest als de uitwedstrijd tegen Liver pool. En toen" aldus Michels „maak ten wij ook nog twee doelpunten. Waar om kan dat morgenavond niet. Zeker nu onze verdediging zo goed draait". Meer drukte In tegenstelling tot Real Madrid dat zondagavond al naar het trainingscen trum In de bergen op «o'n 45 kilometer afstand van Madrid Is vertrokken, heeft Ajax ditmaal wat meer drukte opge- Ds Amsterdammers hebben hun con clusies getrokken uit de les van Praag, toen zij voor de wedstrijd tegen Dukla ln een heel stil dorpje ver buiten de Tjechische hoofdstad een oud kasteel hadden gevonden, waar de spelers zich op de wedstrijd moesten voorbereiden. Het werden voor de spelers heel ver velende dagen en daarom heeft men nu gekozen voor het drukkere Hotel Felipe II, dat ln de omgeving van het centrum van Madrid ligt. Terwijl de Ajax-spelers van enige rust genoten, die daarna gevolgd werd door een wandeling en een training, was de trainer van Real Madrid, Miguel Munoz, in het geweldige Bernabeu-sta- dion. Want al is Real Madrid dan een geweldige club (men heeft ongeveer 800 in vaste dienst), ook bij de Span jaarden kan nog weieens iets verkeerd lopen. Er waren namelijk te weinig bal len in het trainingscentrum. Gento en back Sanchis hadden 't gepresteerd om tijdens de lichte training zoals Mu- het noemde liefst drie ballen ka pot te schieten. Nog niet zeker Over de opstelling wilde Munoz, zelf eens speler en aanvoerder van Real en mede- veroveraar van verschillende Europa Cups, zich niet uitlaten. „On danks de harde wedstrijd die wij zon dag hebben gespeeld tegen Espanol zijn er geen ernstige blessures", zei Munoz. In de Spaanse kranten stond daarente gen te lezen dat het nog lang niet zeker is dat Amancio wel van de partij zal zijn. Men neemt het Munoz zelfs bij voorbaat kwalijk als hij deze speler te gen Ajax gaat opstellen. Zeker omdat in deze wedstrijd geen vervangers zijn toegestaan. Over het al of niet meespelen van Gen to en Amancio liet hij zich toch posi tief uit. „Ze hebben zondag allebei een RINUS MICHELS Mand met ballen, shirts, broekjes; tas met verrassing t Sgt. Valkenburg mag volleyballen DEN IIAAG De minister van Defen sie, de heer VV. den Toom, heeft een vo- rige week door het ministerie genomen beslissing, waarbij aan de Nederlandse top volleyballer J. Valkenburg dienst plichtig sergeant In Ede geen verlof werd \-erieend om deel te nemen aan de Europese kampioenschappen in Ankara, ongedaan gemaakt. Sergeant Valkenburg kan dus toch met de nationale volleybal- ploeg binnenkort naar TurkUe vertrekken. Het verlof was niet verleend vanwege de houding van Turkije in liet Israël- conflict (naar Nederlandse opvattingen zou die te slap zijn geweest). Een onder zoek op het ministerie van Defensie heeft uitgewezen dat een serie misverstanden aanleiding is geweest dat het verlof niet werd verleend. De belangrijkste oorzaak van het misverstand berustte waarschijn lijk op het feit dat ten tijde van de crisis in het Midden-Oosten een mededeling van de zijde van de minister van Defen sie ls uitgegaan, waarbij de toestemming voor het doorbrengen van verlof ln een land dat bij het conflict betrokken was, werd onthouden. Op basis van deze mededeling was de nu herroepen beslis sing ten aanzien van sergeant Valken burg genomen. goede wedstrijd gespeeld en waarom zou ik dan nog denken aan die blessu res die zij reeds enige tijd geleden heb ben opgelopen", vertelde Munoz nog voordot hij weer naar zijn spelers trok, van wie Miera, Gonzales en Guerino toch niet helemaal fit zijn. Het kan zelfs nog gebeuren dat de Diego tegen Ajax zijn Europa Cup debuut voor Real gaat maken. De vijf doelpunten Hoewel het gigantische Bernabeu Sta dion met zijn 125.000 plaatsen nog niet is uitverkocht, verwacht men morgen avond toch heel wat publiek. Alle kran ten in Madrid kwamen gisteren met spe ciale kleurbijlagen uit over de komende Europa Cup-wedstrijd. Geweldige kleu renfoto's van Ajax en Real Madrid sie ren de voorpagina's, terwijl op een bin- nenpagina van een der kranten nog eens de vijf doelpunten staan afgebeeld die Real Madrid twee jaar geleden op eigen veld maakte tegen Feijenoord. Als kop stond boven deze fotomontage: „Wie gaat nu de rol van Puskas overnemen: Gento of Velasques?" Rode lap Bij de Ajax-spelers werken deze foto montages als de bekende rode lap op een stier. „Wat denken die jongens wel", liet Bennie Muller zich ontvallen. „Ze zijn in Madrid zeker vergeten dat wij vorig jaar 't Spaanse elftal hier nog 'n lesje hebben gegeven. En dat waren geen elf Spanjaarden, maar tweeëntwin tig, want de bondscoach probeerde in die wedstrijd al z'n geselecteerde spe lers, terwijl wij maar steeds met dezelf de jongens bleven voetballen. Ze kunnen woensdagavond nog weieens lelijk op hun neus kijken", zei een duidelijk ge ïrriteerd geraakte Muller. „Liverpool dacht ook dat ze er waren toen ze tegen ons hadden geloot", vulde aanvoerder Bals nog aan. DEN HAAG Voor de ereklasse werd gisteravond ln Amsterdam de uitgestelde wedstrijd Nedlloyd—Wibats gespeeld. Aan gezien dit jaar Nedlloyd de meest serieuze titelkandidaat UJkt, stond bet tevoren vast dat er voor Wibats weinig eer sou zijn te behalen. De duidelijke 91-neder laag die de Hagenaars uiteindelijk leden •preekt dan ook voor zich. Dit zijn de Ajacieden, die morgen- avond zullen trachten het de laten toe nuchter blijven favoriet Real Madrid zo moeilijk mogelijk te j maken. V. I. r. vooraan: Swart, Groot. Cruyff, Nuninga, Keizer staand: Suurbier, Pronk, Van Duivenbode, Vasovic, Muller, Bals. i Mogelijk speelt in plaats van Van Duivenbode Barry Hulshoff. Dit is Real Madrid, dat voornemens ia Ajax morgenavond uit het toernooi om de Europa Cup te wippen. Voor i v. I. n. r.: Amancio, Pirri, Grosso,' Velasquez, Bueno; staand: Junquera,' Calpe, De Felipe, Sanchis, Zunzune- qui, Zoco. Bijna 3000 deelnemers aan voor-Olympische Spelen MEXICO CITY. Aan de internatio- nade sportweken 1967, die van 14 tot 29 oktober in Mexico City worden ge houden, zullen 2960 sportlieden uit 49 landen deelnemen. De grootste vertegen woordigingen komen uit Mexico, Cuba, de Ver. Staten en Rusland. In totaal zullen 750 journalisten, radio- en tele visiemensen de sportweken in de publici teit brengen. DE SOVJET-UNIE kreegt meer politieke Invloed ln het Mid den-Oosten dan ooit tevoren. Nog geen vier maanden na dat de Sovjets sommigen van hun Arabische vrienden bitter hadden te leurgesteld door hun weigering om te interveniëren en de Arabieren een nederlaag tegen Israël te besparen, heeft de Sovjet-Unie zich stevig ge vestigd als de beste vriend van de Arabieren in hun naoorlogse moei lijkheden. De Sovjetpositie is niet alleen hersteld, maar versterkt. Het duidelijkst blijkt dit uit het gezamen lijke communiqué dat in Moskou over het bezoek van koning Hoessein van Jordanië is uitgegeven. Van koel wantrouwen en soms vijan digheid tegenover de Russische be doelingen in het Midden-Oosten is Jordanië omgezwaaid naar nauwe be trekkingen, die verzoet worden door economische en waarschijnlijk mili taire hulp van de zijde van Rusland. Tot nu toe is Jordanië voor zijn wa pens uitsluitend aangewezen geweest op de Amerikanen en Britten. De oorlog van juni heeft de Russen ook in staat gesteld om hun banden te versterken met de Soedan, dat binnenkort zijn eerste wapenovereen komst met Moskou zal tekenen. Ook Jemen zal Sovjetwapens gaan ont vangen, na jarenlang door de bevoog ding van de Verenigde Arabische Re publiek opzettelijk verstoken te zijn gebleven van nauwe contacten met Moskou. Het is de Verenigde Arabische Re publiek, die op de lange duur voor de Sovjets de grootste politieke winst lijkt op te leveren. President Nasser is al een tiental jaren een speciale vriend van Moskou geweest, maar hij sloot communisten in eigen land op. zette door de Russen ge trainde militaire officieren op onbe langrijke posten en de peel.tervleugel in Egypte bleef sterk. Nu zijn de Russen hard bezig om binnenlandse veranderingen teweeg te brengen, welke de invloed van linkse elemen ten in Egypte zal vergroten en in het algemeen Egypte een betere steun pilaar voor het communisme zal ma ken. Over de vooruitzichten hierop winning de voorrang moet worden gegeven boven een militaire oplossing. Vier maanden geleden, op 6 juni, de tweede dag van de zesdaagse oorlog, toen hun nederlaag al duidelijk werd, beschuldigden de Verenigde Arabi sche Republiek en Jordanië de Ame rikanen en de Britten openlijk van interventie ten gunste van Israël. Het kennelijke doel was om de Sovjet- Unie aan Arabische zijde in de oor- kan nog weinig worden gezegd, maar de Sovjetpers heeft al geschreven, dat verwacht kan worden dat gun stige veranderingen zullen oprijzen uit de as van de Egyptische neder- Daartegenover staat dat de Sovjet betrekkingen met Syrië en Algerije tijdelijk op sterk water zijn gezet. Vooral Syrië voelt zich niet gelukkig met zijn beste vriend, hoewel het ultra-linkse Syrische bewind nergens ander dan in Moskou de steun kan krijgen die het nodig heeft. Commu nistisch China probeert nauwere ban den aan te knopen, maar mist het geld en de goederen om zijn pogin gen kracht bij te zetten. Syrië en Algerije zijn ontevreden omdat de Sovjet-Unie de gematigde lijn volgt, dat aan een politieke oplossing van de gevolgen van de Israëlische over- log te betrekken, maar, geconfron teerd met de mogelijkheid van een botsing met de Verenigde Staten, weigerden de Sovjetleiders het lok aas. Zij negeerden de beschuldiging van westelijke interventie die Wash ington en Londen ontkenden en Jor danië later introk. De Sovjetweigering om op te treden, terwijl de met Russische wapens uit geruste legers door Israël werden verpletterd, veroorzaakte grote bitter heid. Maar de Arabieren hadden geen andere grote beschermheer tot wie zij zich konden wenden, en zodoende waren de Sovjets in staat om hun rol van beste vriend te Louden. Dit is duur geweest, maar Je Sovjet- Unie ziet thans wat er in het Midden- Oosten in juni is gebeurd eerder als een dure kans dan als een dure nederlaag. Keuze ja-knikker wordt fataal (Van correspondent) LONDEN De Londense voetbalclub Chelsea begon gisteren de scherven aan elkaar te Hjmen die veroorzaakt werden tijdens een beroerd weekend, waarin Tommy Dochterty heenging als manager en het elftal met 70 verslagen werd te Leeds. Dochterty heeft vrijdag ontslag Tweejarige dravers op Duindigt (Van onze paardesportmedewerker DEN HAAG Voor de tweejarige dravers ls er het belangrijkste herfst nummer woensdagmiddag op Duindigt. De tweejarigen gaan de laatste jaren aanzienlijk langer door met hun cam pagne dan een tiental jaren geleden, toen men allereerst nog aan een lange winterrust annex groeiperiode dacht bij de jonge paardjes. Nu is in navol ging van andere landen de theorie dat men zo snel mogelijk moet zien geld binnen te halen. Het programma begint om half twee, er zijn negen koersen en men kan ruim voor Real MadridAjax thuis zijn. Ondineprijs (2140 m): Frankolijn S - Fannie Blankers - Farm Lady. Out sider: Forward. Odaprijs (2000 m autostart, met trio): Dinka - El Cid d'Aster - Erna M. Out sider: Fabiana H. Prijs der Besten (1500 m): stal West- landia - Ghia - Gitte Norton. Out sider: Gezina. Golden Peterprijs (ren, 1900 m): Feuerzange - Blason - Marello. Ogadenprijs (2120 m, voor amateurs): De Princes - Charlie Mills - Chungo Beroona. Outsiders: Elma Kinley en Brunhilde. O MarükeprUs (2500 m, autostart, met trio): Anne Emilie - Blauwe Reiger S - Champion Harvester. Outsider: Cash Six. Ooststarprijs (2140 m): Frederica - Fan Pom B - Flair S. Fransprijs (ren, 2100 m, met trio): stal Dee (Bluesette en Blizzard) - stal RPS (Right Royal en Rolanda) - Con- tessa. Ologie Friedprijs (2020 m): Anton - Diogen - Conny Stuart. genomen nadat hij voor een periode van 28 dagen geschorst was wegens inciden ten tijdens een bezoek van Chelsea aan Bermuda in juni jl. Tijdens dat bezoek kreeg hij het blijk baar fel aan de stok met plaatselijke voetbalfiguren. Dochterty ls sedert janu ari 1962 manager van Chelsea geweest. Zijn ontslag veroorzaakte sensatie en had een funeste invloed op de spelers van zijn club. Het gevolg daarvan was de verpletterende nederlaag te Leeds. Aan Dochterty's schorsing en zijn daaropvolgend ontslag was naar verluidt een strijd van meer dan een jaar voor afgegaan tussen Chelsea's Raad van Be heer en Docherty zelf. De climax werd vrijdag bereikt en nu zit Chelsea diep in de put. Wie daaraan het meest schuld heeft, is niet bepaald duidelijk. Er zal nu volgens insiders een nieuwe manager met een bijzonder sterk karak ter nodig zijn om Chelsea er weer bovenop te helpen. Zij menen dat de keuze van een „ja-knikker" fataal zou zijn. Hij moet het respect van de spe lers kunnen afdwingen en hun volle medewerking hebben, zonder dat de Raad van Beheer de boel in de war (ADVERTENTIE) waar men alt yd voor u klaar staat Bij de Raiffeisenbank bent u nimmer een nummer Persoonlijke behandeling ook voor u I spaarbank en alle bankzaken Indien een meisje gaat trouwen dient Alle inkomsten van de gehuwde vrouw minimaal 500 gulden (doch niet méér ling eenderde gedeelte van de netto fiscaal onderscheid te worden gemaakt tijdens het huwelijk verkregen, worden dan de inkomsten zelf) en maximaal arbeidsinkomsten van Annie (tariefgroep tussen de inkomsten die zij vóór het hu- aan haar man toegerekend. De man 2000 gulden bedraagt. Ook over de ta- II)2200 gulden. Ingehouden loonbelas- welljk en de Inkomsten die zij tijdens wordt dus in het jaar dat hij trouwde in riefsfacilitelt van de arbeidsinkomsten ting: FISCALE RUBRIEK het huwelijk genoot. Voor de inkomsten de inkomstenbelasting aangeslagen die het meisje vóór het huwelijk genoot wordt zij steeds zelf in de inkomstenbe lasting aangeslagen. Daarbij worden de Inkomsten steeds over een vol jaar uit gesmeerd waardoor een aanzienlijk pro gressievoordeel ontstaat, vooral alshet huwelijk niet al te laat in het jaar werd gesloten, 'n Aanslag Inkomstenbelasting zijn eigen inkomsten gedurende het ge- de vóórhuwelijkse inkomsten van hele jaar verkregen, vermeerderd met ■ouw zal mitsdien veelal leiden tot de inkomsten teruggaaf loonbelasting. Wellicht zelfs ook nog een gedeelte 8 x 200.— 1600.— 4 x 150.— 600.— 4 x 62.50 250.— 2450.— gulden AANSLAG MAN Op grond van de besproken faciliteiten zal ook een aanslag inkomstenbelasting totaal van de man veelal tot teruggaaf loonbe lasting en eventueel van ingehouden pre- Teruggaaf 2450 gulden min 2 mie AOW-AWW. Zonodig kan ook de dat ls 250 gulden, man door het indienen van een aangif- door haar teblljet T een zogenaamde „aanslag op STUDEREND MEISJD zal tijdens het huwelijk genoten. Een en an- verzoek" vragen. De ouder heeft voor een kind dat aan de Inge- der is ook het geval indien het huwelijk Bijvoorbeeld. Jan heeft een salaris het einde van het jaar studerend ls aan houden premie AOW-AWW gerestitueerd gesloten is onder huwelijkse voorwaar- van 1000 gulden per maand. Ingehou- spraak op dubbele of drievoudige klnder- kunnrn worden. den. Ook de door de man verschuldigde den loonbelasting (stel) 200 gulden (ta- aftrek. Indien een nog studerende doch- Annie heeft een salaris van 500 gulden per maand. Ingehouden loonbelasting (stel) 50 gulden (tariefgroep 1). Zij trouwt 1 september. Zij ontvangt een aanslag over een vol jaarsinkomen van 8 maal 500 gulden, dat is 4000 gulden: verschuldigde inkoms'enbelasting (stel) 100 gulden (tariefgroep II). Zij ontvangt dus terug 8 maal 50 gulden, dat ls 400 gulden min 100 gulden, dat is 300 gul den. Mocht volgens de wettelijke bepalin- m over de vóórhuwelijkse inkomsten niet zonder meer een aanslag worden op gelegd dan kan om een aanslag worden verzocht. U dient daartoe een zoge naamd aangiftebiljet „T" in te vullen. Over het instituut „aanslag op verzoek" zullen wij te zijner tijd een afzonderlijk artikeltjschrijven. inkomstenbelasting wordt steeds bere kend naar tariefgroep II, tenzij er vóór het einde van het jaar een kindje werd geboren in welk geval eveneens tarief groep III een kind wordt toegepast. Indien in het totale belastbaar inko men van de man inkomsten uit arbeid van de vrouw zijn begrepen, wordt, bij het berekenen van de verschuldigde be lasting, een derde gedeelte van die ar beidsinkomsten buiten aanmerking gela ten, met dien verstande dat de aftrek riefgroep I). Jan trouwt 1 september met Annie. Annie blijft werken voor een salaris van 500 gulden per maand. Inge houden loonbelasting 12V4 procent (vast tarief), dat ls ongeveer 62.50 gulden. Na het sluiten van het huwelijk wordt van Jan loonbelasting ingehouden naar ta riefgroep II (stel) 150 gulden per maand. Jan ontvangt nu een aanslag naar een belastbaar inkomen van 12 maal 1000 gulden plus 4 maal 500 gulden, dat ls 14.000 gulden. Stel belasting, na vrijstel- ter trouwt brengt dit voor de ouder mee dat daardoor de aanspraak op kinder aftrek vervalt. Daarentegen kan de ou der voor de in het betreffende jaar uit gegeven kosten van levensonderhoud van het meisje in beginsel aftrek buitenge wone lasten claimen. Tot de kosten van levensonderhoud kunnen alleen consump ties uitgaven worden gerekend, dus niet de uitgaven voor het huwelijk of van de huwelijksuitzet. Wel echter d« studiekosten.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 6