KARD. OTTAVIANI AKKOORD MET THEOLOGENCOMMISSIE Begrotingstekort voor KVP niet direct onaanvaardbaar ONTMOETING VAN KERK EN WERELD Schandaal met pijpleiding roept zeer veel vragen op Vandaag reeds besluit tot oprichting? ATTLEE: Vastberaden, maar een schuw leider Landdag van Adelbert Debat over confessionele organisaties WEER ONRUST IN A'DAMSE BINNENSTAD Bom ontdekt in bioscoop te Jeruzalem Houding van Staatsmijnen niet duidelijk UITERMATE TECHNISCHE MATERIE MAANDAG 9 OKTOBER 1967 DE LEIDSE COURANT VATICAANSTAD (KNP) Kardinaal Ottaviani van de congregatie voor de geloofsleer heeft zaterdag geantwoord op de talrijke bezwaren, die van de zijde van het wereldepiscopaat tegen zijn stuk over de „gevaren, die het geloof be dreigen" zijn ingebracht. Hij wees erop, dat er op het ogenblik zonder enige twijfel dwalingen aanwezig zijn binnen de Kerk en dat men ze daarom met naam en toenaam moet noemen. Een veroordelingspolitiek voert het H. Officie echter allang niet meer, zei hij. Dat bewijst zo verklaarde Ottaviani de afschaf- ling van de Index van verboden boeken. Bovendien ïad zijn congregatie een permanente dialoog op gang rebracht met de bisschoppen, teneinde ze op de hoogte te houden van de gang van zaken op het H. Officie en hun mening te horen over diverse vraagstukken. Hij reageerde positief op het voorstel van talrijke bisschoppen om een commissie van theologen in Rome te vestigen. Dit voorstel is het overwegen waard, zei kardinaal Ottaviani, die eohter niets wilde weten van een internationale theologische academie, want „op academies zit men maar te slapen". Een nieuwe geloofsformulering, waarin de belangrijkste waar heden van het geloof zouden worden opgenomen, vond in hem een tegenstander; want de huidige zat goed genoeg in elkaar. De discussies over het document van de congregatie voor de geloofsleer gingen ook zaterdag nog verder Een bisschop wees erop, dat de theologische commissie in Rome zelfstandig moest zijn en niet Ingebouwd diende te worden in de congregatie voor de geloofs leer. Die commissie moest voortkomen uit de bisschop pensynode. Naar verluidt Zou de bisschoppensynode vandaag al uit eigener beweging tot de oprichting van een dergelijke commissie besluiten. In dezelfde interventie werd nog de opmerking gemaakt, dat Internationale theologische congressen geen bijzondere dingen meer zouden zijn, maar geregeld terugkerende aangelegenheden. Een theologische uitwisseling op mondiaal niveau is heden ten dage onontbeerlijk, vond deze bisschop. Overigens werd de theologen wel ge adviseerd net zo te handelen als de medici, die geen geneesmiddelen op de markt brengen voordat ze zeker zijn van hun deugdelijkheid. Zaterdag hebben de bisschoppen ook gestemd over de tien beginselen, die ten grondslag zullen liggen aan de herziening van het kerkelijk Techt. De uitslag ls niet békend gemaakt, maar volgens onofficiële bron Atheïsme Andere onderwerpen die zaterdag ter sprake kwamen, waren onder meer de dialoog met het atheïsme. Een Amerikaanse bisschop pleitte voor de dialoog Er waren genoeg trefpunten tussen communisme en christendom voor een zinvol gesprek, zoals de rea liteit van de dood, de huidige existentiële angst en het christologisch atheïsme, dat Ohristus erkent als waardevol gebeuren en dat juist aan de christenen ontrouw aan Christus verwijt. Vooral dit laatste kan een belangrijk gesprekspunt zijn. meende deze bis- Het fameuze Romeinse ochtendblad „II Tempo", het lijfblad van de Romeinse geestelijkheid en bekend om zijn starre conservatisme en zijn tnformatierijke con tacten met de conservatieve groepen binnen het Vaticaan, heeft voor de eerste, zij het nog bescheiden rel in de bisshcoppensynode gezorgd. Dit gebeurde naar aanleiding van een voorsteï van kardinaal Veulllot van Parijs om een internationale commissie van theologen bij de H. Stoel op te richten om een volledige informatie van de Paus te verzekeren. Dit blad Interpreteerde het voorstel als „anti-Romeins, antl-curlaal en anti-Paus". Kardinaal Veulllot heeft officieel in de synode tegen deze interpretatie ge protesteerd en zijn verklaring aan de perschef van het Vaticaan. mgr. Valllanc, gegeven. Stap voor stap naar gematigd socialisme DEN HAAG (Reuter-ANP) Wijlen Clement Richard Attlee, een be scheiden en vriendelijk man, in wie op unieke wijze schuwheid en vast beslotenheid samen gingen, heeft zijn succes niet te danken gehad aan in het oog springende eigenschappen. In tegenstelling tot eerzuchtige poli tici trad hij weinig op de voorgrond en wellicht mede hierdoor werden zijn capaciteiten lange tijd in twij fel getrokken. In het begin van zijn loopbaan zagen velen, ook in de partij, Attlee als 'n compromisfiguur, met wie men alle kanten uit kon. „Labours kleine man" werd hij genoemd. Churchill typeerde hem zelfs als „een schaap in schaapskleren", ook al droeg de oorlogsleider hem grote achting toe en prees hij zijn politieke tegenstan der en medewerker in de oorlog meermalen. Toch was Attlee degene onder wiens leiding zich in het na-oorlogse Groot- Brlttannlë in enkele jaren volgens een vastomlijnd plan een sociale re volutie van indrukwekkende omvang voltrok. Vastberaden, gedisciplineerd en effi ciënt werkte hij stap voor stap en zonder overhaasting zijn gematigd- socialistische plan af. Van 1945 tot 1951 leidde hij als premier de Labour- regering die het oorlogskabinet van Churchill opvolgde. Tijdens zijn be wind kwam een sociale wetgeving tot stand, werden de kolenmijnen, spoorwegen, het vrachtvervoer over de weg, de centrale bank, de burger luchtvaart en de elektriciteits- en gasbedrijven genationaliseerd, de wet op de nationalisatie op de ijzer- en staalindustrie aangenomen en de na tionale gezondheids- en sociale ze kerheidsdiensten in het leven geroe pen. Het afbrokkelende „empire" behoedde hij voor een totaal uit eenvallen door nieuwe, lossere ban den In het gemenebest te creëren. Zo werd in 1947 aan India en Pakistan de macht overgedragen en later aan Birma en Ceylon. Attlees Integriteit werd zelfs door zijn felste tegenstander niet in twij fel getrokken. Kritiek beperkte zich tot zijn politiek en strekte zich niet uit tot zijn persoon. Hij haatte publi citeit en kon maar moeilijk wennen aan de gedwongen openbaardheld van zijn eerste-ministerschap. Van re denaarsgaven gaf hij nooit blijk. Zijn toespraken waren vaak kleurloos en droog. Liberaal Attlee werd op 3 januari 1883 gebo ren in Putneu, een voorstad van Lon den. Hij was het zevende kind van een succesrijk en welvarend advo caat met ouderwets liberale denk beelden. Het gezin was zeer godsdien stig. Na zijn rechtenstudie in Oxford werd Attlee advocaat in Londen. De grauwe ellende van de paupers in de sloppen van East-end greep de jonge jurist zo aan, dat hij een politieke „reuzezwaai" maakte. Tijdens zijn studententijd gold hij nog als ui terst conservatief en was hij een vu rig Tory-aanhanger. Zijn afkomst was de voornaamste oorzaak van 't aanvankelijke wantrouwen van voor al sommige vakbondsleiders. Na de eerste wereldoorlog werd Attlee in 1922 als afgevaardigde in 't Lagerhuis gekozen. Hij trouwde in hetzelfde jaar. In 1935 volgde zijn verkiezing als partijleider. Het akkoord van München, dat Nevil le Chamberlain in 1938 met Hlttler sloot, veroordeelde Attlee als ver raad aan Tsjecho-Slowakije. In 1940 ging Attlee deel uit maken van de re- ge ring-Churchill. In 1945 brachten de verkiezingen Labour voor het eerst een ruime overwinning. Churchill, de man die de oorlog gewonnen had, werd ver- In oktober 1951 werden da socialisten door de conservatieven verslagen. Churchill volgde Attlee weer op. De laatste keer dat Attlee zijn partij bij algemene verkiezingen aanvoerde was ln 1955. De conservatieven won nen opnieuw maar met veel grotere meerderheid. Korte tijd later werd Attlee herkozen als partijleider, maar in december van hetzelfde jaar deed hij afstand. Hugh Gaitókell volg- da hem op. (Van onze correspondent) UTRECHT De Adelbertlanddag 1967 zal niet, zoals voorheen wel ge schiedde, als een geruchtmakend ge beuren de geschiedenis ingaan. Welis waar stonden de twee inleiders dr. A. J. M. Cornelissen en prof. L. M. de Rijk, al of niet schijnbaar, vrij scherp tegenover elkaar in het thema „ont moeting tussen Kerk en wereld", maar hun uitgangspunten waren zo verschil lend, dat een directe botsing uitgesloten Dr. A. .J. M. Cornelissen bouwde een hecht thomistisch betoog op, waaruit weinig twijfel sprak over de belang rijke plaats van de Kerk in de wereld. Hij ontwikkelde de stelling dat de chris ten, verlicht door het evangelie, zijn werkelijke toestarid scherper ziet dan de 'humanist en ook weet wat hem te doen staat. „Hij beschikt over een be vrijdende zekerheid, die hem als gena de ten deel is gevallen". Het doel van de ontmoeting tussen Kerk en wereld is, aldus dr. Cornelissen, het gehele mensdom aan de christelijke heilsorde deelachtig te maken. In zijn betoog past ook een pleidooi voor de prudentie, die als kenmerk heeft te streven naar volledigheid van inzicht, naar een totaal beeld van de situatie, ook van het verleden. Vele AMSTERDAM (ANP) Overgoten met witte verf, het voetstuk beplakt met oranje volgnuramertjes en het hoofd ge dekt met een kartonnen doos. Zo was zaterdagavond omstreeks het midder nachtelijk uur de aanblik van het al zo vaak in 't nieuws gekomen Lieverdje op het Spui in Amsterdam, waar een vijf tigtal jongelui na een lange rustige zo mer kennelijk aanstuurden op een her vatting van de happeningpraktijken van vorig jaar en daarmee op nieuwe onrust. Zij werden zonder geweld verspreid door manschappen van de mobiele een heid, die zich verder beperkten tot sur veilleren en tot doorlopen manen van het betrekkelijk geringe aantal nieuwsgieri gen. Ook op het Leidseplein was het enige tijd rumoerig en stonden op alle straathoeken weer groepjes politieman nen. De jongelui, meest niet ouder dan 17, 18 jaar, waren via de Leidsestraat naar de fontein voor American getrok ken, waar enkele zich in het water van het bassin rondwentelden. Een krant met uittreksels van het tweede interimrap port en het slotrapport van de commissie Enschede werd aan stukjes gescheurd. Voorts werd gestrooid met de oranje volgnummertjes. Ook hier werden de knapen met zachte drang verdreven, Vol gens de commandant van de mobiele eenheid werd in de buurt van American het ex-provogemeenteraadslid Luud Schimmelpenninck gesignaleerd. Om circa kwart voor twee keerde de rust te rug en kan de politie inrukken. JERUZALEM (Reuter) Een zaal wachter heeft zondagavond ln een bio scoop in het hartje van Jeruzalem, waar ruim 800 mensen naar een film zaten te kijken. onder een stoel een tijdbom ont dekt. De nog tikkende bom die ln een zwarte akten tas zat, werd met spoed naar bulten gebracht en op de binnenplaats van het hoofdbureau van politie tot ontploffing gebracht Er zouden verscheidene mensen ge arresteerd zijn. Van Israëlische zijde meent men dat de bom in de bloeooop la geplaatst door Arabisch# terroristen. vraagtekens plaattse dr. Cornelissen dan ook bij de vraag, of confessionele organisaties opgeheven moeten wor den. Naar zijn mening beschikken de katholieken daarin over een middel om zonder opdringerigheid de wereld op doelmatiger wijze te beïnvloeden. Visie De Nijmeegse wijsbegeerteprofessor, tevens PvdA-senator dr. L. M. de Rijk, had zijn inleiding de titel gegeven „De mens tussen Kerk en wereld", want de mens wordt naar zijn mening minstens zozeer bedreigd door versteend denken van de wereld als door dat van de Kerk. Met veel overtuiging ontleedde hij de betekenis die ideologie, visie en inspiratie hebben voor het menselijk handelen. Ze behoren tot het voor-rationeel kie zen en fungeren in de verstandelijke redenering alleen als zeer bruikbare werkhypothesen. De juistheid van men selijk handelen kan echter niet weten schappelijk bewezen worden uit ideolo gie of visie. Die zijn van hogere orde. Van de andere kant geeft de ideologie geen duidelijke aanwijzingen voor het handelen in steeds wisselende situaties. Een ideologie met een omschreven leer is vaak niet anders dan de eigen tijdse verwording van bepaalde waar den. Die leer moet en kan dan ook ge wijzigd worden in een tijd, waarop de antwoorden niet meer kloppen. Prof. De Rijk maakte een aantal gepeperde opmerkingen over verstarde instituten in de Kerk als celibaat en organisaties. Van de andere kant bespaarde hij ook geen wereldlijke tijdverschijnselen als „pragmatisme, infantiele secdoctrine en een zoetwaterfilosofie der medemense lijkheid Voortbestaan In een aantal werkgroepen werden de vragen geformuleerd, die aan een forum werden voorgelegd. Een van de concrete vraagpunten, die de groepen bespraken, was het eigen voortbestaan van Adelbert als confessioneel bezin ningscentrum voor Intellectuelen. De vraag werd niet beantwoord, maar af gezien van het feit dat een commissie hiermee bezig is. spreekt duidelijk dat huidige samenstelling en opzet niet als heilig worden gezien. Het confessionele karakter zou wel losgelaten kunnen worden, zo meenden velen. j Piloot die boot ziet zinken belt om hulp j SCHIPHOL (ANP) De bemanning van de twecmotorige Cessna van de rijkspolitie heeft zaterdagochtend de Amsterdammer G. Nieuwland, die tij dens zeer harde wind met zijn gesleepte woonboot In moeilijkheden was geraakt assistentie bezorgd. De man wilde met 2 vrienden zijn woonark over de Vinke- veense Plassen slepen en deed dit met behulp van 'n boottje met buitenboord- Midden op de verlaten plas bleek de wind veel harder te zijn dan ze hadden verwacht. De kleine sleepboot kon de naar verhouding te grote woonark niet meer houden en spoedig raakte men in de hoge golfslag, in het gebied waar de plas door zandwinning 30 meter diep is geworden, stuurloos. De kleine boot maakte veel water en tenslotte werd de situatie zo nijpend, dat de drie opvaren den allang blij waren, dat ze naar een eilandje geslagen werden. Nog voor ze daar waren, zonk de sleepboot echter, maar de drie schipbreukelingen wisten tot hun middel in het water wadend de door elkaar geschudde en van binnen gehavende woonark te redden. Boven de plas vloog toevallig de Cess na van de rijkspolitie, die gebruikt wordt ter assistentie bij de verkeersregeling op de grote wegen. De bestuurder waar schuwde via zijn mobilofoon de rijkspo litie in Vinkeveen. Met behulp van een sleepboot van een gro'ndschipper is de woonark op sleeptouw genomen. De drijfnatte Amsterdammers kwamen vei- Vierjarig kind valt in buis KYOTO (AP) Een vierjarig jongetje dat in een bouwput speelde is in een grondbuis gevallen en vijf uur daarna was men nog bezig om dc jongen te red den. Gehoopt wordt hem vandaag te be- De jongen is nog in leven hoewel hij zeven meter omlaag is gevallen. Zijn ge huil trok de aandacht van zijn ouders. Er is zuurstof ln de buis gepompt waar de jongen zich bevindt. De buis heeft een diameter van 36 cm en werd vorige week de grond ingedreven. Het plan was hem deze week met cement te vullen (Van onze correspondent) BREDA Hoewel nog niet te over zien is welke omvang de pijplciding- affaire zal nemen, spreekt men algemeen al van een miljoenenfraude. Vast staat, dat delen van de leiding ondeugdelijk zijn. Gedeeltelijke opgravingen en ver vanging van buizen zou dan de nafta- lincstroom naar dee Staatsmijnen tijdelijk tot stilstand brengen en dit alleen al zou een schadepost van mil joenen guldens opleveren. Dc firma Algera heeft overigens „slechts" onge veer 50 km van de pijpleiding aangelegd. Na het technisch onderzoek kan wor den vastgesteld, hoe precies er geknoeid is met het controlesysteem van de lei ding. In een communiqué stellen de Staatsmijnen, dat het controlesysteem dient om bij wegkruisingen, waar de transportleiding voorzien is van een man telbuis van grotere diameter, na te gaan of beide buizen elkaar niet raken. Zou dit namelijk het geval zijn, dan zou door de transportbuis op den duur (na enkele jaren) zodanig kunnen zijn aangetast, dat groot gevaar voor explo sies ontstaat. Naftaline, een soort „lichte benzine", is licht ontvlambaar en het wordt onder een druk van 60 atmosfeer door de leiding gejaagd. De zaak kwam aan het licht, toen de Staatsmijnen, vermoedend dat er ergens iets njet goed zat, 'n steekproef besloten te nemen bij Klundert. Dit plan werd te voren bij verschillende betrokken func tionarissen aangekondigd. Toen de des kundigen bij Klundert arriveerden, ont dekten zij verse sporen van graafwerk. Een nader onderzoek wees voorts uit, dat er zeer onlangs aan de leiding was ge knoeid. Er werd bijvoorbeeld een verse las ontdekt. Daarop werd besloten een andere steekproef tc doen. Nu bij Made. Hier werd de plaatselijke rijkspolitie ge vraagd als „onpartijdige getuige" op te treden en mede te laten constateren. Het onderzoek bracht aan 't licht, dat in het controlesysteem op de leiding een weer stand was aangebracht, die een gebrek aan de leiding moest versluieren. De politie van Made, wel voorziend dat een en ander een civiele procedure en eventueel een strafvervolging tot ge volg zou kunnen hebben, lichtte de justi tie in Breda in. Door de Staatsmijnen zelf is geen aanklacht ingediend. Opmerkelijk in deze zaak is echter, dat in kringen van mensen, die zelf vrij re cent grondwerk aan de leiding hebben Koningin en prins ontvangen veteranen Voordat zij vandaag voor 't houden van een congres naar Den Haag kwamen, waren afgevaardigden van de Wereldfederatie van Oorlogs veteranen gisteren op Soestdijk, waar zij ontvangen roerden door koningin Juliana en prins Bernhard. Benoemingen Haarlem HAARLEM. Mgr. Th. Zwartkruis, bisschop van Haarlem, heeft C. L. ten Velthuis, die pastoor was te Overveen, tot pastoor van Bakkum benoemd. Tot pas toor te Overveen ls benoemd J. van Duin, die leraar was aan het ooilege „Hageveld" ln Heemstede. In Burgerbrug ls tot pastoor benoemd P. Th. Brinkman. HIJ was pastoor ln da Oocksdorp. (Van c r correspondent EINDHOVEN - „Uit wat ik uil KVP- kringen heb gehoord, heb ik de Indruk, dat de KVP-lractle de methode van fi nancieren in de begroting in dit kabinet niet onaanvaardbaar vindt". Dit zei zateragmiddag het Tweede- Kamerlid voor de KVP, ir. P. Cornelis sen uit Best op een discussiebijeen komst van de Brabantse jongeren-KVP in Eindhoven. Enkele personen uit de zaal, en met name enkele Tilburgse studenten, wilden van de heer Cornelis sen weten, wat hij vond van het begro tingstekort van 750 miljoen in deze be groting, terwijl het kablnet-Cals vorig jaar gestruikeld was over 'n begrotings tekort van 350 miljoen gulden. De heer Cornelissen vond dit een ui termate technische materie, ilie hij niet kon beoordelen „Of er nu een tekort ls van 500. 750. of 900 miljoen gulden. zegt mij niet zoveel", aldus de heer Corne- Hij vond. dat de aanwezige Jongeren niet geheel objectief stonden tegenover dit kabinet. Hij vroeg het publiek om het programma van dezo regering het zelfde te beoordelen als het programma van het kubinet-Cals vorig jaar. „Du kabinet heeft zeker niet minder visie dan het kabinet-Cala" zo zei de heer Cornelissen, die overigens de troonrede een zieer vaag stuk vond. Drs. Th. Weaterterp, eveneens Twee de-Kamerlid voor de KVP, had wat meer kritiek op de troonrede en de mil joenennota, m.n. wat betreft de ontwik kelingshulp. De verhoging van 75 mil joen gulden vond hij erg mager, zeker wanneer men er van uitgaat, dat nog binnen de zittingsperiode van dit kabi net een procent van het nationaal Inko men aan ontwikkelingshulp besteed wordt. „Ik hoop. dat er volgende week voor dellen komen", aldus ir. Cornelissen, „om de bijdrage voor ds ontwikkelings hulp ts vertiogen". verricht (de grondwerkers uit de plaatselijke bevol king te werven) met grote hardnekkig heid het gerucht circuleert, dat er wel degelijk ook sprake is van ondeugdelijk heid van de buizen zelf. Tussen Lage Zwaluwc en Dongen zouden lekkages zijn opgetreden en zouden de grondwer kers naflaiinc in de grond hebben aan getroffen. De Staatsmijnen zouden de buizen zelf hebben aangekocht en aan de aannemer ter beschikking hebben ge steld. Van de geruchten over de lekkages is nergens bevestiging te krijgen. Wel delen de Staatsmijnen in hun communiqué mee, dat de pijpleiding onder „voortdu rende geautomatiseerde controle staat voor wat betreft de doorgevoerde hoe veelheden". Tal van vragen zijn tot nu onbeant woord De tot nu toe aangehaalde perso nen behoren tot het kader van beide on dernemingen (Algera en Tebodln). Het ls echter moeilijk in te denken, dut men sen met de rang van hoofduitvoerder op eigen houtje de controle-installatie zijn gaan saboteren. Men kan niet inzien welk belang voor hen persoonlijk daarmee is gemoeid. Zo ongeveer denkt ook de offi cier van justitie erover, die op de vraag of hij nog meer arrestaties verwacht, ant woordt: „Heel wel mogelijk". Belangen Wie is (of z(Jn) de opdrachtgever(s)? Wiens en welke belangen z(Jn in hel spel.' Moeten grote delen van de leiding worden opgegraven en vervangen Had dit al eerder moeten gebeuren, maar is er geprobeerd om aan deze ongetwijfeld kostbare herstelwerkzaamheden te ont komen? En voor wiens rekening zou de schade zijn geweest? Onder wiens ver antwoordelijkheid viel de kwaliteit van de pijpleiding op het moment, dat voor het eerst mankementen werden ontdekt? Wié Ontdekte ze? Waarom schakelde Staatsmijnen uitgerekend de politie ln als „onpartijdige getuige"? Een vraag, die het bcdruf weigert te beantwoorden. Het zijn allemaal nog open vragen. De officier van justitie kan thans nog niet zeggen, wie geknoeid heeft, waar en waarom. Het verhoor van de grondwer ker V. hield verband met het aankopen en aanbrengen van de weerstanden in de controleapparuluur. In wiens opdracht hij precies gehandeld heeft, wordt uitge zocht, Het lijkt erop, dat deze affaire uit loopt op een van de onverkwikkelijkste bouwschandalen uit het na-oorlogse Ne derland De pijpleiding loopt door de arrondissementen Dordrecht, .Rotterdam, Den Bosch, Bredu en Roermond. Voor- zovci bekend is de zaak alleen in Breda nog maar in onderzoek. In dit arrondjsse- ment alleen al kruist de leiding zestien wegen. Een elektrisch controlesysteem ls bij iedere wegonderdoorgang aangebracht in kleine kastjes boven de grond. Bij con trole wordt in die kastjes een elektrisch contact gemaakt. Blijkt er behoorlijke weerstand op te treden, dan staat het vast, dat de binnenpijp centraal in de mantelpijp ligt. Zonder deze aan tc ra ken. De situatie is dun goed. Treedt er echter weinig of geen weerstand op, dan moet de binnenpijp worden „gecen treerd" Dit opnieuw stellen van de bin nenpijp gebeurde regelmatig ook in het 50 km lange stuk, dut Algera had aan gelegd. Frankrijk: meer dan 50 miljoen inwoners PARIJS A.F.P.). Frankrijk hr+0 than# meer dan vijftig miljoen Inwoner»." De vijftig miljoenste ls op 25 september geboren, zo deelt het Nationaal Insti tuut voor de Statistiek men.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5