0 KOMMA 8 S TEGENGIF TEGEN ALCOHOL? AF TE RADEN automobilist kan de dupe worden OOK ALS HET WERKT: In schrille tegenstelling tot deze des kundige mening staan de beweringen van „0 komma 8"-importeur Willem de Koning. Hij zegt op gezag van de uit vinder van het spul, ene Heinrich Knapp, dat inneming van slechts 25 gram een anti-alcoholgarantie geeft vóór niet minder dan 24 uur. Het kost je een rijksdaalder per keer (dat is de prijs, die de consument betaalt; de kosten van fabricage zijn volgens De Koning 52 cent), maar dan kun je ook een etmaal lang zeker zijn van je pro millagezaak. Het komt niet boven de rode 0,8-streep. Nu is uitvinder Knapp, wiens beroep Industriekaufmann enige handig heid veronderstelt, niet zomaar zonder schaatsen op het gladde ijs gekomen. Ten bewijze van het feit, dat zijn won dermiddel inderdaad werkt op de door hem geadverteerde wijze, heeft hij een proef laten nemen, die er zeer objec tief en wetenschappelijk uitziet. Wil lem de Koning heeft er de rapporten van en geeft ze graag aan iedereen ter inzage. Het experiment blijkt onder toezicht van notaris Berthold Haerten in Duisburg te zijn uitgevoerd door het Institut für Gerichtliche und Soziale Medizin der Stadt Duisburg. De uit komst is ondertekend door Priv. Doz. Dr. Greiner, Stadtmedizinaldirektor. Blijkens het proces-verbaal van no taris Haerten hebben zes proefperso nen —dames en heren, die in lichaams gewicht sterk verschilden en in leef tijd varieerden van 20 tot 72 jaar op twee verschillende dagen 15 pure whisky's achter elkaar gedronken met tussenpozen van slechts vijf minuten. De eerste keer gebruikten zij vooraf geen „0 komma 8", de tweede keer wel. Belde dagen werd na het haastige bac chanaal een bloedproef gehouden Zonder „0 komma 8" bleken de proef personen. aldus nog steeds dr. Greiner cn notaris Haerten, een promillage te hebben, dat varieerde van 1,3 tot 1,6. Bij gebruik van het drankje daaren tegen liepen de getallen uiteen van 0,3 tot 1,1. Het meest frappante voorbeeld is de 20-jarige, 60 kilo wegende, 1 me ter 70 lange Fröulein Marlies Müller, vondermlddel t«|»n de gevolgen vi i glas melk vooraf, is het advies u> alcoholgebruik wordt niet van osn doe kundige vla apotheek of drogist a« in de man gebracht, maar so recbutr* ANTWOORD GEVEN OP VELE VRAGEN Gebruikt men belangrijk meer alcohol (grotere dosis, meermalen per uur) dan zal de in het bloed opgenomen alcohol, niet volledig kunnen worden verwerkt, zodat er alcohol In het bloed blijft circuleren. Deze alcohol gaat dan zijn giftige werking uitoefenen op «ie lichaamsweefsels. waarbij de inwerking op het hersenweefsel de zo bekende „alcoholverachljnaelen doet ontstaan. Wanneer er dus een middel gevonden zou worden waardoor de opname van de alcohol in het bloed zou worden tegengehouden, dan zou er geen sprake meer kunnen z(jn van alcoholvergiftiging. Dit middel zou vol gens de fabrikant het „0 komma 8" zijn. Als Ik het goed begrepen heb, la het niet de verdienste van dit middel, dat het de alcohol in de maag afbreekt (zoals grote doses fructose dit sohijnen te doen), maar dat er „een vllea op de maagwand gevormd wordt", kennelijk dus een vlies, dat de slijmlaag van de maag afdekt, waardoor er voor de alcohol een barrière ontstaat op zijn weg van maag naar bloedbaan. Er komen al direct enkele vragen. Het ia niet op de eerste pj- ws in de maag, maar ln hoofdzaak in het darmkanaal dat de reaorptle, d.l. het overbrengen van voedingsstoffen (ook de alcohol) van het spiJsverterlngs- apparaat naar de bloedbaan plaatsvindt. Proeven hebben vastgesteld, dat de resorptie van alcohol ln de bloedbaan sneller plaatsvindt naarmate de maag sneller wordt gepasseerd. Het is een bekend feit, dat bij het drtn- ken van alcohol de „aleoholvernchijnselen" later zullen optreden als men tegelIjkertyfl (niet achteraf) voedsel (vooral vetrijk voedsel) tot zich neemt: de alcohol „hecht zlah aan dit voedsel" blijft daardoor langer ln de maag (waar geringe resorptie Is) en komt later ln het darmkanaal (waar de resorptie zich hoofdzakelijk afspeelt). Om zijn doel te bereiken zal het „0. komma 8" dus niet alleen een vlies moeten vormen In ds maag, maar eveneens in het darmkanaal. En dan komen de vragen pas goed los! Houden die vliezen alleen alcohol tegen of belemmeren ze ook de resorptie van andere voedingsmiddelen Belemmeren die vliezen ook de afgifte van verteringsaappen, die in de maag en ln het darmkanaal worden gepro duceerd? Waar blijft de niet geresorbeerde alcohol? Verlaat deze onver anderd het lichaam langs de weg van de spijsverteringsorganen Gebeurt dat ook met de andere voedingsstoffen, zolang het vlies bestaat? Hoelang blijft zo'n vlies bcrtaan? Allemaal vragen, die slechts kunnen worden beantwoord na een uitge breid degelijk, wetenschappelljk-cxperlmenteel ondt-rzoek. Dit predikaat zou Ik niet graag toekennen aan het onderzoek In Duisburg, ook al „ziet dit er objectief en degelijk uit". liet gebruik van „0 komma 8" kan niemand worden aangeraden, zelfs niet In het theoretische geval, dat een serieus en officieel onderzoek sou aantonen, dat -b komma 8" werkelijk beantwoordt aan de eigen»* hap- |»en die men het wil toekennen. Dan I» Immers alleen bereikt dat de „swakke broeders" kunnen gaan profiteren van de dun mogelijk ge maakte combinatie van borrels drinken en chaufferen. En wat hebben dan aan die borrels? De directe genoegens van de borrelsmnak zullen ze blijven houden, maar de „napret" (prettige stemming, vergeten van zorgen enz) la er niet meer MJ ZATERDAG T OKTOBER 19«T O KOMMA INSTANT ,at *>n n«u«t QstrAnk. dat dia Wirkunf «ti AtkoHa* tafcalt d#t •«uttit «in Glas ffOban und i»M stwaï Watttr v«r#u«»an 0 KOMMA 0 INSTANT mv§ etntf Mtnutan vor dam GtnuO Alkatoai tu »k« warden 0 AOMMA 6 - INSTANT iat kam Fraibrtaf fiir v«raniwoflu8|ilot« Kraftfa*'art (Van e. AMSTERDAM Elke tiende automobilist, die deelneemt aan het verkeer op de Nederlandse wegen, is minder of meer onder de invloed van alcohol, aldus de conclusie, waartoe de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid in zijn recente rapport „Alcohol en verkeersveiligheid" is gekomen. Naarmate de welvaart de beurzen verder spekt, zodat er èn meer auto's èn meer drank gekocht kunnen worden, zal de zaak er wel niet beter op worden. De verwachting is dan ook, dat de wetgever, in navolging van wat de buurlanden hebben gedaan, zal overgaan tot maatregelen, verslaggevers) in casu de vaststelling van een promillage, dat niet overschreden mag worden, wil een automobilist straffeloos achter het stuur gaan zitten, en een deugdelijke controle daarop. Dit promillage zal alweer in navolging van de buurlanden wel op 0,8 vastgeprikt worden, hetgeen erop neerkomt, dat autorijden na globaal vier glazen bier, jenever of sherry (een en ander is afhankelijk van lichaamsge wicht, drinkgewoonten en gebruikt voedsel) taboe zal zijn. Verplichte blaas- en/of bloed proeven zullen de politie in staat stellen, op simpele wijze overtredingen op te sporen. Niet boven de rode streep SLECHTS DEUGDELIJK ONDERZOEK KAN Deze ongetwijfeld nabije ontwikkeling is een schrikbeeld voor ieder, die noch het gemak van de auto noch het genot van de borrel wil missen. Meer en meer hoort men dan ook de vraag: zou er geen middel zijn, dat de opname van de alcohol in het bloed tegengaat, zodat men met een glaasje op toch mag rijden zonder met de wet in conflict te komen? „Jazeker", zegt Willem de Koning in Amstelveen, „dat middel is er". Vooruitlopend op de toekomstige situatie en speculerend op de vrees, die deze in het hart van de zwakke broe ders onder de automobilisten heeft ge bracht, importeert hij vanuit Duitsland het daar sinds kort op de markt zijnde drankje „0 komma 8 instant", waar over straks meer. „De zoveelste keer" Eerst de mening van een bij uitstek deskundige in ons land: prof. dr. Wiebo Froentjes, die zich als directeur van het Gerechtelijk Laboratorium van het ministerie van Justitie diepgaand met dit soort zaken bezighoudt. „Dat een dergelijk middel bestaat, is onzin", zegt hij. „Het is voor de zoveelste keer, dat in Duitsland een preparaat op de markt wordt gebracht, dat de werking van alcohol heet te remmen. Het gaat altijd om glucose- of fructose-oplossingen. Het is niet waar, dat deze de alcohol in de maag of in het bloed afbreken. Het helpt hoogstens een beetje, als je er zoveel van drinkt, dat je er ziek van wordt Er wordt op wetenschappelijk gebied een heleboel aan deze materie gedaan. Dat is mij onlangs op een congres in Amerika gebleken. Soms worden dingen gevonden, waarvan je zegt: gut, er zit wat in, maar het le vert niets op. Er was daar een meneer, die had ontdekt, dat het gewenste ef fect inderdaad bereikt werd, als je per uur 50 gram fructose dronk, maar dan moest je wel ernstige maagklachten voor lief nemen". als men de rapporten mag geloven. Bij het eerste experiment bezorgden de vijftien whisky's haar een promillage van 1,64 bij het tweede kwam ze niet verder dan het zeer veilige getal 0,32. Een glas melk is goed voor u Zoiets liegt er niet om. Het probleem, waarmee de leek nu maar zit, is, dat de bij uitstek deskundige prof. Froen tjes deze rapporten niet gelooft Na OVERHEID LAAT PROEFNEMING MET WONDERMIDDEL NA kennisneming van bovengenoemde ge tallen zegt hij: „Wie is die dr. Grei ner? Wie is die notaris Haerten? Geloof me, het is veel goedkoper en beter om een glas melk te drinken". Een ondeugdelijk middel, kortom, in zijn ogen. En nu de vraag, waarom het allemaal draait: als het middel ondeugdelijk is, waarom kan het dan ongehinderd op de Nederlandse markt verschijnen, zo als momenteel gebeurt? Een klem mende vraag, omdat hier grote maat schappelijke belangen op het spel kun nen staan. Dit wordt nog benadrukt door de wijze, waarop Willem de Ko ning zijn produkt aan de man tracht te brengen niet via apotheek of drogist, maar zo rechtstreeks mogelijk: in cafés en bars. Stel, dat iemand zich gewetensvol door de kastelein een dosis „0 komma 8" laat verkopen, al vorens aan het drinken te slaan en dat hij vervolgens achter het stuur gaat zitten in de eerlijke mening, dat hij beneden de (straks wettelijke) 0,8 zit. Heeft het middel geholpen, dan is er niets aan de hand. Maar als het niet geholpen heeft en hij maakt brokken? Men heeft hier te maken met een materie, die letterlijk levensge vaarlijk kan zijn en die daarom de volle aandacht van de overheid zou dienen te hebben. Niets officieels Die aandacht ontbreekt. Hoewel vol gens verschillende instanties moet worden gezocht naar een „tegengif", dat de werking van alcohol neutrali seert, is aan het verschijnen van „0 komma 8" op de Nederlandse markt geen enkel officieel wetenschappelijk onderzoek voorafgegaan. Ook niet door prof. Froentjes en wel „omdat het niet op mijn weg ligt; ik kan pas iets doen als de justitie mij erom verzocht heeft; misschien moet er een proefproces ko men". Het wondermiddel is bij de Keuringsdienst van Waren te Amster dam geweest. Daar van hetzelfde laken een pak. De directeur, dr. ir. J. Weits: „We hebben in „0 komma 8" niet een waar in de zin der Warenwet gezien. Wat ons betreft staat de verkoop dan ook vrij. Als u mij privé vraagt, of ik het spul zou willen testen, zeg iki ja. Maar het ligt niet op mijn weg". Dan is er nog de hoofdinspectie van de volksgezondheid. Daar heeft men het drankje niet alleen in handen gehad, maar zelfs uitvoerig met uitvinder Knapp gesproken, aldus Willem de Koning. Het resultaat is geweest „dat „0 komma 8" op grond van de gebe zigde aanprijzing niet als een verpakt geneesmiddel in de zin van de Wet op de Geneesmiddelenvoorziening dient te worden aangemerkt". Ook van de hoofdinspectie van de Volksgezond heid, afdeling preventief farmaceutisch toezicht, een flat voor het „tegengif- Niet. omdat men het op zijn déügdh»- lijkheid beproefd heeft, itfaar louter, omdat het niet op de weg van deze instantie ligt, zover te gaan. Tenslotte de verkeerspolitie. Hoofdinspecteur Vos van de Amsterdamse afdeling zei desgevraagd, noöit van het middel ge hoord te hebben en ook niet geïnteres seerd te zijn in het feit, dat het in verschillende Amsterdamse cafés en bars al te koop is. „Het is niet aan mij, er iets aan te doen. U moet bij prof. Froentjes zijn". Voor de lol! Willem de Koning over dit alle^: „Het verbaast me zeer. Met name tegen de heer Weits van de Keuringsdienst van Waren heb ik gezegd: als het „0 kom ma 8" niet deugdelijk is, zeg het me dan, want dan wil ik het niet eens im porteren. Laat dan een ander het maar op zijn geweten hebben. Luister: ik doe het meer voor de lol dan voor het geld. Op ieder drankje van een rijks daalder verdien ik zelf welgeteld een dubbeltje. Ik heb een handelsonderne ming en ben deelgenoot in een auto mobielbedrijf in Breda. Ik heb die dub- vertrouwde op de notariële processen- verbaal van de experimenten, die uit vinder Knapp overlegde. „Maar ja, als prof. Froentjes zegt: wie is die dr. Greiner?, dan weet ik het ook niet meer. Het beste is, dat er dan maar in Nederland objectieve proeven ko men. Ik zal kijken, of ik een instantie zover krijg". Hij heeft het geheime, gepatenteerde recept van Knapp gezien. „0 komma 8" is geen chemisch, maar een plantaardig middel", zegt hij. „Er zitten louter dingen in, die u en ik ook bij de da gelijkse maaltijden krijgen. Het hoofd bestanddeel is het besje van de es- boom. Het middel legt een vliesje om de maagwand, dat de alcoholopname in het bloed tegenhoudt. Ik ken hon derden mensen, die het gebruiken en die het fantastisch vinden. U bent de eerste, die zegt, dat het niet werkt-. (Onze verslaggever heeft bij herhaalde prlvè-proeven geen enkele werking van „0 komma 8" kunnen constateren. Red.)". Tegenover het vertrouwen van i°°' aè mitomooiiwwn, a Willem de Koning het onverholen on- Froentjes. Daartussen - als de dlrec- lijk Laborato- volkomen legaal tot potentiële verkeersmisdadigers worden gemaakt. Een rare zaak. Het is duidelijk, dat hier iets moet gebeu ren. Dr. Weits, directeur van de hoofd stedelijke Keuringsdienst van Waren, zei onder meer ook: „Ach ja, er zijn zoveel middeltjes op de markt, die niet de beloofde werking hebben, m.iur waartegen we niets kunnen doen. Mid deltjes voor busteverbetertng bij voor beeld". Het eist niet veel hersengym nastiek om te zien, dat hij hie# onver gelijkbare zaken naast elkaar zet. Het leed, dat het falen van een middel voor busteverbetering eventueel kun aanrichten, staat in geen enkele ver houding tot het onheil, dat een dron ken automobilist kan afroepen over zichzelf en zijn medemens. (Van otuee medischs medewerker) Bij alcoholgebruik wordt de alcohol in het bloed opgenomen. Wan neer er sprake is van een geringe hoeveelheid alcohol, dan wordt dit voor het grootste gedeelte „afgebroken" in de lever en in de vorm van koolzuur en water uit het lichaam verwijderd. Een klein gedeelte wordt onveranderd via longen en nieren uitgescheiden, men kan ongeveer 10 cc alcohol per uur gebruiken, zonder dat er een noemenswaardige hoeveelheid alcohol in de bloedbaan achter blijft.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 9