Grand Gala Goed,. achterlicht ziet u wel! GOED LICHT BEVEILIGT LEVEN OP DUISTERE HERFSTAVONDEN Geloofscrisis is niet tot een land beperkt Vrouw pleegt uit geldnood bankoverval voor het eerst in R damse Doelen Feestconcert en uitreiking Edisons DEMONSTRATIE KLEURENTELEVISIE RADIO HERTOG Voertuig moet aan heel wat eisen voldoen Kardinaal Alfrink tot synode BETERE OPLEIDING POLITIE IS NODIG ZATERDAG 7 OKTOBER 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Het grachtetvwater, dat stuntman Peter Muller niet lang terug per flesje aan de man trachtte te brengenvond hij toch niet de juiste drank om Lucienne van Valen aan te biedendie zojuist op het Amsterdamse stadhuis mevrouw Muller was geworden. In plaats van grachtenwater uit een flesje kreeg mevrouw Muller melk uit een kartonnetje. ASSEN (ANP) Df officier tBU justitie te Assen heeft tegen de 36-Jarige mevrouw B. W. E. uit Coevorden een ge vangenisstraf geëist van één jaar met af trek waarvan drie maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar. on- dertlezlchtsteUIng van het Leger des Hells en behandeling door een psychiater Verdachte, moeder van vier kinderen, pleegde op 18 Juni van dit Jaar een over val op het bijkantoor van de Nutsspaar- bank te Coevorden. De 21-jarige kantoor bediende mej. O. J. Jansma, werd door haar driemaal met een rubber hamer op het hoofd geslagen, waardoor zij buiten bewustzijn raakte. De vrouw die met haar 3-Jarig zoontje in de wandelwagen, waar in de hamer was verborgen, het kantoor was binnengekomen, nam daamu uit een geldla een bedrag van 187.50 gulden weg. Van dit geld betaalde zij de kapper, die zij na de overval bezocht en waar zij het haar van haar zoontje liet knippen. Ver volgens wandelde zij naar de schoen maker om daar een hoge rekening te betalen. In een psychiatrisch rapport werd de vrouw wat kinderlijk genoemd. De offi cier zag hierin ook de verklaring van haar daad. Haar raadsman verweet de echt genoot ook schuld aan de feiten. Hij be schouwde de overval als een wanhoops daad, omdat de vrouw in geldnood ver keerde. Zij had hoge schulden, zo zei hij. en durfde dit niet te bekennen aan haar man, die haar al zovele malen had ver weten dat zij niet met het huishoudgeld kon omgaan. Over veertien dagen uitspraak. BUSBOTSING Twee volle dubbeldeks bussen zijn gisteren in Glasgow met elkaar in botsing gekomen. In zes zie kenauto's werden 52 passagiers naar het ziekenhuis gebracht. Een van de bussen die tegen een geparkeerde auto opreed sleepte deze auto 75 meter mee alvorens frontaal op de andere bus te (Van onze muziekredactie) ROTTERDAM Het jaariykse „Grand Gala du Disque Classlque", dat zo zoetjes aan in het Amsterdamse Con certgebouw begon wortel te schieten, heeft gisteravond voor het eerst te Rot terdam in De Doelen plaats gehad. Het Rotterdams Philharmonlsch Orkest ver zorgde ditmaal de traditionele muzikale omlijsting van de plechtige uitreiking der Edisonprjjzen aan hen, die door de terzake aangestelde jury waardig waren bevonden deze te ontvangen. De leiding van het ensemble bevond zich in handen van Jean Fournet, die zich hiermede als vast dirigent voor het komende seizoen voorstelde. Wie had gehoopt, dat zoals gewoon lijk een of meer van de recente prijs winnaars actief aan dit concert zouden deelnemen, kwam echter bedrogen uit. Geen van de dit jaar uitverkorenen ver leende zyn daadwerkelijke medewer king. Wel waren de organisatoren erin geslaagd de beroemde trompettist Adolf Scherbaum die ln 1965 met de Edison werd begiftigd benevens diens leerling de in Tiel wonende Tsjech Stanislav Slmek te engageren om in het concert voor twee trompetten in C van Vivaldi te sollëren. Een gigantische taak, die de beide musici met haast onvoorstelbare virtuositeit en in voortreffeiyk samen spel vervulden. Scherbaum fungeerde ook nog als solist in Vlvaildi'a Trompetconcert in D. Naar het programmabtjschrift vermeld de bespeelt hy voor dit genre muziek steeds speciaal op zijn aanwijzingen ge construeerde Instrumenten, -die de klank kleur van de oude baroktrompet het meest zouden benaderen. Eeriyk gezegd vonden wy het timbre van zyn trompet echter nogal scherp. De pianissimo's die hy technisch volmaakt voor echo-effec ten aanwendde klonken echter byzonder Janet Baker Behalve deze beide trompettisten kre- Janet Baker te beluisteren, die met meer of minder dan recitatief en aria uit Dido en Aeneas van Henry Purcell „Thy hand Belinda" op haar programma had geplaatst, gevolgd door twee liederen van Mahler uit „Des Knaben Wunder- horn". Waren wij in genoemde recitatief en aria vol bewondering voor haar geser reerd emotionele voordracht, enthou siast werden we eerst by haar char mante, boeiende vertolking van Mahlers liederen. En dat terwijl haar vocale kwa liteiten eigenlijk alleen in het midden- register aan hoge eisen voldoen. In de hoge regionen worden door een over maat aan kopstem de klankkleur wat vlak en de uitdrukkingsmogelijkheden enigszins beperkt. Het orkest, dat by de ouverture tot de opera Le Roi d'Ys zich nog wat on wennig gedroeg was in Telemann en Vivaldi reeds uitstekend op dreef en musiceerde volgzaam en fijn genuan ceerd onder de uiterst bekwame be schaafd muzikale leiding van dirigent Fournet, die de diverterende styi van deze muziek met zyn schare uitstekend wist te realiseren. Instrumentaal lagen de hoogtepunten van de avond voor ons in de vertolking van „Prélude a l'aprés-mldi d'un faun", Jean Fournet op het lijf geschreven en ln de begeleiding van Mahlers liederen. Hierin werd gemusiceerd, zo poëtisch, zó subtiel en zó bekooriyk, dat we er gefascineerd na&r hebben geluisterd. „l'Apprenti sorcler" van Dukas kon den we wegens het te vergevorderd uur tot onze spijt niet meer beluisteren. Prijzen uitgereikt Immers daarvooc reikte burgemees ter W. Thomassen de prijzen uit. Hy deed dit na een wat anekdotische rede, waarin hy, kykende in de fraaie, goed gevulde zaal, memoreerde onder meer het ontstaan van De Doelen, het eerste concert in de naakte zaal waarin zelfs nog geen stoel te vinden was om de akoestiek te verkennen, de toestand, zoals deze was toen alle kunstmanifes taties als concerten, opera's, toneel voorstellingen in het gebouw „aan de overkant" plaatsvonden en toverde ons toen een aantal getallen voor dat ons vermoedde hoofd niet meer kon op- Met enkele toepasseiyke. vriendeiyke woorden overhandigde hy vervolgens aan de gegadigden het beeldje, de grote Edison voorstellend en een rol, die ver- moedeiyk een soort oorkonde zal zyn geweest, Onze landgenoten: organist Willem Talsma, dirigent en blokfluitist Kees Otten en de voordrachtkunstenaar Henk van Ulsen kwamen in eigen per soon hun eerbewyzen in ontvangst ne men, doch van de 13 buitenlanders lie ten de meesten zich vertegenwoordigen. Otto Klemperer had hiertoe zyn zoon afgevaardigd. Een uitzondering vorm de onder andere Colin Davis, algemeen bekend door zyn „Last Night of the Proms". DEN HAAG Onder het motto „Goed achterlicht Ziet u wel?" is op 2 oktober een verlichtingsactie van de Centrale Politie Verkeerscommissie en het Verbond voor Veilig Verkeer gestart, die tot doel heelt de weggebruikers te doordringen van het grote belang van een goede verlichting. De noodzaak van deze voor lichting blijkt uit de cijfers o.m. van een verleden jaar gehouden A.N.W.B.-controle. Vastgesteld werd toen, dat 85 pet. van de gecontroleerde auto's niet de juiste (wettelijk verplichte) verlichting voerde. Bij een onlangs door het Verbond voor Veilig Verkeer gehouden onderzoek, waarbij speciale aandacht werd besteed aan de fietsen, bleek dat één op de vijf fietsen zich in het verkeer begeeft met ondeugdelijke of geheel geen verlichting. Van zeer veel belang voor het welslagen van deze actie acht het Verbond de medewerking van een groot aantal garage- en servicebedrijven in ons land, die op de verlichtingsactie zullen inhaken door o.m. gratis verlichtingscontroles te houden. Ook van de zijde van de rijwielverlichtingsindustrie is steun toegezegd. Een auto ls zo langzamerhand een inge nieus en ingewikkeld apparaat geworden, dat. wil men zioh er veilig en comfor tabel mee voortbewegen aan heel wat eisen moet voldoen. n van die eisen die.— nu de tijd van vroeg donker, mist en regen weer in het verschiet ligt urgent wordt is het hebben van een goede verlichting. Daar om is het een ernstige zaak dat de zorg nog te veel weggebruikers (inclusief bromfietsers en fletsere) voor een goede verlichting veel te wensen overlaat. Voer tuigen met verblindende koplampen, met ongelijk of sleohts voor de helft bran dende lampen, met defecte achter- en stoplichten, etc. etc. zijn frequente ver schijningen op de weg. Er bestaat in dit opzicht een grote mate van technische ongeïnteresseerdheid. De cijfers spreken Kir zióhzelf I In het verkeer speelt, met name bij slechte weersomstandigheden het „gezien worden" een minstens even belangrijke rol als het „zelf kunnen zien". Uit de ADVERTENTIE Vanaf MAANDAG 9 OKTOBER tot en met WOENSDAG 18 OKTOBER 1967 DEMONSTREERT HOOFDSTRAAT 56 UIT LEIDERDORP in een der zalen van Hotel-Restaurant „GROENENDIJK" Rijndijk 96 te Hazerswoude PHILIPS KLEUREN-T.V. onlangs verschenen Nota Verkeersveilig heid citeren we: „Het doel van de voer- tulgverliohtlng is tweeledig: het zicht baar maken van de weg met de daarop voorkomende obstakels en het verhogen van de opvallendheid van het voertuig". De gedachte dat een koplamp er uitslui tend is om ons eigen pad te verlichten, is een foutieve. De bewering „ik zie nog genoeg" zal plaats moeten maken voor de vraag: „Wordt ik voldoende gezien?" Het goed zichtbaar zyn 4s Juist daarom zo belangrijk omdat weggebruikers zich op elkaar moeten kunnen oriënteren. Heldere achterlichten geven op de weg aanwijzingen over afstand van de voor ligger, verloop van de weg en vrijheid van het tussenliggende weggedeelte. Hel dere. goed afgestelde koplampen (dus niet verblindend) geven de tegenligger die Informatie. De belading van de auto speelt een belangrijke rol omdat daar door de stand van de koplampen kan ver anderen. Het hoeft natuurlijk nauweiyks betoog dat ook by stilstaan (ln het gun stigste geval aan de kant van de weg) een goede verlichting het „informatie middel" bij uitstek ls. Goede verlichting heeft men nog niet als de lampen het „doen". Voor de kwali ficatie „goed" spelen nog "n aantal andere (Van onze speciale verslaggever dr. A. van der Weijer) ROME Zoals te verwachten was heeft zich op de synode een duidelijk meningsverschil gemanifesteerd tussen de meerderheid, die het document over de huidige geloofscrisis, dat ter bespre king werd aangeboden, afwijst, en een minderheid, die er achter gaan staan. Bisschoppen als Alfrink, Suenens, Hce- nan (Engeland) en Darmojoewono (In donesië) vinden het veel te negatief. Mannen als Slri (Italië) daarentegen kunnen zich er best mee verenigen. De man, die de lont in het kruitvat stak, was juist zoals hy dat op het concilie zo vaak gedaan heeft de Belgische kardinaal Suenens. Opnieuw heeft hy laten zien, dat hij tot de pro gressieveren van het wereldepiscopaat behoort, wat men van hem in eigen land ook moge denken. Suenens noemde gisteren het docu ment, dat door kardinaal Browne en pater Dhanls is voorbereid, veel te ne gatief: „Het wekt de Indruk", zo zei hy, „dat de Kerft een belegerde vesting ls, die tot elke prys verdedigd moet wor den". Hij zag geen duidelijk onderscheid gemaakt tussen echte dwalingen en min der gelukkige uitdrukkingen van overi gens serieuze theologen. „Geloof is niet hetzelfde als theologie", riep by uit, En Hy stelde voor, dat de Paus zioh zou laten bqstaan door een zo veelzydig mogelijk samengestelde commissie van theologen, ongeveer zoals hy dat reeds doet op by- belgebied en op het terrein van de pro fane wetenschappen. Interventie Kardinaal Alfrink heeft in de zitting- van vanmorgen een krachtige interven tie gehouden, die in grote lijnen bij die van zijn Belgische collega aansloot. Hy begon met te erkennen, dat zich momen teel een geloofscrisis voordoet, nu eens openlijk aan weer latent. „Maar", zo voegde hy er met niet mis te verstane bedoelingen aan toe, „men moet niet denken dat die crisis tot een of ander land beperkt biyft; zy doet zich in zeer vele landen en ln zeer veel geloofsge meenschappen voor, eenvoudig omdat zy wortelt ln de hedendaagse situatie van de mens en zijn wereld". Hierover te klagen heeft geen enkele zin. het Is beter naar geneesmiddelen te zoeken. En die geneesmiddelen zijn: het afleggen van het positief geloofsgetuigenis aan de mens van deze tijd in een taal die hy verstaat, het geven van een antwoord op de vitale problemen, die hen bezig houden en waarop hij een antwoord zoekt. Krygt hy dit niet, aldus kardinaal Alfrink, dan zal hy zich van ons distan tiëren, want de traditionele antwoorden voldoen hem niet meer. Wil de Kerk het hle? bedoelde antwoord kunnen geven,, dan zal zy de hulp moeten inroepen van bekwame theologen. Wellicht zal de sy node erin slagen, om een geloofsgetuige nis af te leggen, dat niet alleen de op somming van dwalingen en een reeks van waarheden bevat, maar dat getuigt van de positieve bezorgdheid voor de problemen, die de hedendaagse mens bezig houden. Dezelfde punten In dezelfde geest uitten zich verschil lende synodeleden. Hun interventies draaiden allemaal om dezelfde punten. Dat er een zekere geloofscrisis bestaat, kan niet worden ontkend. Maar er is geen enkele reden om in paniek te raken. Angst en krampachtig verweer, zoals ln het voorgelegde document gedemon streerd worden, kunnen geen oplossing brengen. Alleen een positieve houding, die in de hedendaagse stromingen naar het goede zoekt, dat ze ongetwijfeld be vatten. en die probeert ze ln de Juiste richting te sturen, kan de Kerk helpen. Met kracht werd het wantrouwen van de hand gewezen, dat het document de monstreert ten opizchte van hedendaag se theologen, „zy worden geen gevaar lijke hoek. waarvan men zich het beste kan distantiëren en die men het beat aan hen ook kan overlaten, zy zyn een hulp, waarvan leder bisdom en ook de wereldkerk als geheel een dankbaar ge bruik behoort te maken". Tot zover enkele geluiden, die typeren hoe de meerderheid van de synode over de huidige geloofscrisis denkt, zy staat in schrille tegenstelling tot de interven tie van kardinaal Siri, die gisteren het debat over deze kwestie heeft geopend. Hy zag de postconciliaire beweging ln gevaar gebracht door mensen „die meer uitblinken door vurigheid dan door voor zichtigheid". „Zij verbergen", aldus de kardinaal, „onder het mom van agioma- mento, meningen die naar kettery rie ken, en zij verspreiden onder de eenvou dige gelovigen „het gif van het relati visme en naturalisme en van een nieuw pelaglamsme". Om deze beweging de kop in te drukken zou het goed zijn, dat de Paus na de svnotle een encycliek pu bliceert. die handel^ over de altyd werk zame bqstand van de H. Geest in de Kerk, over de betekenis van het kerke lijk leergezag en over de voornaamste dwalingen van onze dagen. Weinig bijval Voorzover wij hebben kunnen nagaan, heeft kardinaal Slrl maar weinig byv&l gekregen. Zo weinig dat „E Tempo" van hedenmorgen zich erover beklaagt. Het blad constateert, dat met name gisteren „enige exponenten van de progreesleve- richting" hun twryfel hebben geuit over bepaalde uitspraken van t hoogste ker kelijk leergezag. En het lanceert de hy pothese, dat dit wel eens de reden kan zyn geweest, waarom de Paus de bijeen komst van gisteren met een bezoek ver eerde, maar een goed uur later weer ver trokken was. Letteriyk zegt het door Vaticaanse kringen sterk geïnspireerde blad: „Dit voorval heeft aanleiding ge geven tot het maken van verschillende hypothesen. Sommigen vrezen, dat Pau- lus VI, nog herstellende van zyn ziekte, zich te veel vermoeid heeft. Anderen aarzelde niet naar voren te brengen, dat er een weliswaar versluierd meningsver schil bestaat tussen het hoofd van de Kerk en verschillende bisschoppen." Deze zinnen uit „11 Tempo" zyn In leder geval het overwegen waard. Niet ontkend kan worden, dat verschillende interventies, ook al richten zy zich for meel tegen het document, dat door kar dinaal Browne en pater Dhanis werd voorbereid, in feite evenzeer gericht wa ren tegen de passage ln de Pauselijke openingsrede, waarin een zeer somber beeld werd geschilderd van de huidige geloofscrisis binnen de Katholieke Kerk en van het werk. dat door „niet weinige leraren en schrijvers" verricht wordt. Het leidt geen twyfel, dat een deel van de bisschoppen zich aan deze passage geërgerd heeft en dat velen dankbaar gebruik maken van de gelegenheid die er geboden wordt om dit, zy het op enigszins gesluierde wijze, naar voren te brengen. Naar het schynt zou er van daag een stemming over het document worden gehouden. De mogelijkheid be staat dat het ln zyn geheel door de sy node zal worden verworpen. factoren een rol. Te hoog afgestelde lam pen, hoeveel dit er z()n kunt u self op de weg ervaren, tljn verblindend, dus niet goed. Zwart aangeslagen achterllchtüunp- Jes geven minder licht- Vuile achterllcbt- g lansjes laten minder licht door. Pas als ook deze zaken ln orde rijn mag men spreken van een goede verlichting. Van goed lloht bent u verzekerd wan neer u op gezette tijden alle lampjes vernieuwt. Zo n zgn. groepsvenranglng biedt grotere zekerheid dat uw verlich ting altijd ln orde la Het Verbond van Veilig Verkeer adviseert: Is een lamp voor of achter defect, vernieuw dan belde. Om de hoeveel tijd een groepevervanging moet plaats hebben ls afhankeiyk van het type auto en de soorten lampjes. Als riohtlljn kan worden aangehouden: elke twee Jaar. Wanneer u op regelmatige tyden al uw lampen vernieuwt en de contacten regelmatig op corrosie en ver- Zeker zo belangrijk als veel licht in het verkeer is goed licht. bulgingen controleert of laat controleren, weet u zeker dat u zelf ziet., en gezien De lichtbundels van de koplampen die nen goed gericht te zijn. maar ook moet worden nagegaan of het lampje goed gecentreerd is. Elke garagelmuder is thuis op dit terrein en kan het contro leren. Bedenk dat er maar één stand ls, waarin de lichtopbrengst het hoogst Ik. Bij een tankstation is het een goedo gewoonte om de voorruit van een wach tende auto schoon te maken. Het kan nog beter, als u de pompbediende vraagt ook even uw koplampen en achterlichten te willen schoonmaken. Goed licht Ziet u well Om de kans op „geilen worden" nog te vergroten adviseert het Verbond voor Vei lig Verkeer de fietsers en bromfietsen» rich 's avonds b(J voorkeur niet In don kere kledy op spaarzaam verlichte wegen te begeven. Lichte kleding U (verkeer*) veiliger en stast zeker zo hip. Loopt u 's avonds of 's nachts met uw flets aan de hand bulten de bebouwde kom, dan de rechterzijde van de weg houden. Anders riet het achteropkomende verkeer nw rode reflector aan de verkeerde kont Zelf loopt u natuurlijk san de veilige binnenkant. Tweede rapport commissie-Enschedei (Van een onzer verslaggever») DEN HAAG De ministers Beernlnk (Binnenlandse Zaken) en Polak (Justitie) hebben thans ook het tweede Interim rapport en slotrapport van de commlssie- Enschede ingesteld naar aanleiding van de onlusten vorig jaar In Amster dam gepubliceerd. De belde bewinds lieden achten het door de commissie- Enschede verzamelde materiaal niet al leen van belang voor Amsterdam. „In brede kring van het bestuur zal men er profyt van kunnen trekken". De commissie stelt thans, dat in de keuze van Amsterdam als plaats voor het prinselijk huwelijk een der achter gronden van de reeks ordeverstoringen moet worden gezien. De commissie con cludeert verder, dat de regerlng-Cals een besluit heeft genomen, zonder dat daar aan enig ander dan informeel contact met enkele vooraanstaande Amsterdam mers aan vooraf was gegaan. Andere uitspraken van de commissie zijn: Voor een effectief politie-optreden is een zo goed mogelijke coördinatie nodig van bestuurlijk-politieke, justitiële en politiële beleidslijnen bij de burgemees ter. Daaraan heeft het ontbroken. De drie genoemde beleidslijnen liepen door elkaar, waardoor de legitimiteit en ef fectiviteit van de handhaving der open bare orde werden ondermijnd. Los van alles wat zich in het nabije verleden ln Amsterdam rond het politie optreden heeft afgespeeld, dient de lei ding van leder politiekorps op de hoogte te zijn van de maatschappijstromingen. Bovendien, de leiding moet het perso neel zo weten te kiezen, vormen en be geleiden, dat het geschikt is voor zyn taak, ook wanneer eventueel geweld ge bruikt moet worden. Een betere opleiding van de toe komstige politie-ambtenaar is nodig. Vooral in mentaal opzicht In iedere ge meente treft men andere situaties, een andere mentaliteit een totaal andere be volking. Er is geen reden te veronderstellen dat het Amsterdamse overheidsapparaat veel gebrekkiger is dan in undere ste den. Het uitzonderlijke heeft in Amster dam eerder gelegen in de aard en kwa liteit van de uitdaging, waarop het overheidsapparaat geen bevredigend ant woord wist Het provoceren ontwikkelt zich in onze moderne samenleving meer en meer tot een sociale techniek. In Am sterdam is deze techniek ver en intel ligent ontwikkeld. De meermalen gehoorde klacht, dat het gezag of de politie door de Amster damse pers zijn „weggeschreven", berust op een simplificatie, die in het licht van de feiten geen stand houdt De houding van de pers stellig meermalen kritisch t.o.v. de politie bij ordeverstoringen is veel genuanceerder geweest dan som mige klagers menen. Een aantal opmerkingen en bijlagen uit belde rapporten van de commiasie- Enschede zijn door de ministers niet vrijgegeven; daartoe behoren standpun ten van leden van het koninklijk huis, ingenomen ten aanzien van do beslis sing van het kabinet-Cals om het hu welijk van prinses Beatrix in Amsterdam te sluiten. Weggelaten zijn ook bepaalde gegevens over de werkwijze van de re cherche, verklaringen van cn over po litiefunctionarissen (omdat publlkatle de onderlinge verhoudingen in het Amster damse korps zouden schaden) en, om redenen van staatsveiligheid, enkele pas sages over de inlichtingendienst. Met uitzondering van het laatste punt zijn de volledige teksten wel vertrouwelijk voor alle Kamerleden ter inzage beschikbaar gesteld.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5