onze buren studeren voor priester KABINET VOLGENDE WEEK ONDER ZWAAR POLITIEK VUUR ZATERDAG 7 OKTOBER 1981 DE BILT Ruim tachtig priesterstudenten hebben negentien onopvallende woningen betrokken in een even onopvallende nieuwe wijk in De Bilt. De naam „seminarist" slaat nauwelijks meer op deze jongens. „Priester student", dat woord bestaat al enige tijd, maar het begint nu pas in De Bilt werkelijkheid te worden. Studerend voor priester, student zijn, dat is het eigenlijk. In rijtjes van vier gekop peld zijn de woningen over drie straten verdeeld. Vier woningen vormen een woon- eenheid, een „unit". Met zijn zestienen gemid deld wonen de priesterstudenten in één huis. wGmkma Onopvallend tussen andere onopvallende huizen. sporten dan gaan ze maar naar een sportclub in de buurt als het maar niet te duur Is. In gespreksgroepen, maar ook in de plaatselijke schaakcom- petitie zijn de jongens actief. Er zijn ook geen vaste tijden voor het 's avonds bin nenlijn, dat moeten ze zelf maar uitma ken". Deze situatie noemt pater Verheij wat de celibaatskwestie betreft ideaal. ,,Deze levenswijze is toch veel reëler. De keuze voor ieder persoonlijk wordt door zo'n ervaring veel duidelijker". canen. „Bisdommen, congregaties orden zijn in de opleiding gaan samen werken. Wat de studie betreft houdt de reorganisatie in, dat de scheiding tussen filosofie en theologie niet meer gehandhaafd is. Er zijn nieuwe vakken de praktijk gericht die aan het programma toegevoegd, het is logische hogescl helemaal pastoraal gericht. Maar de worden gegeven' belangrijkste vernieuwing is dat er „Toen dit een >1 op gang gekomen was, zijn we gaan zoeken naar een onderdak voor een grote groep studen ten. Aanvankelijk is er gedacht aan een groot klooster, maar dat was in de omgeving van de katholieke theolo gische hogeschool Utrecht, de Dijnsel- burg, niet te vinden. Iets bouwen in die geest was praktisch ondenkbaar. Er ,,W« zijn al Jaren bezig de priester- drie studierichtingen in de vijfjarige zat „iets anders op dan woonhuizen .tudie te vernieuwen. Dat is nu einde- basisopleiding z(jn gekomen. Een kan- te zoeken. Dat bood ,e„]ljk de „le. iyk doorgekomen zegt pater S. Verhei], didaatsopleiding voor een verdere stu- genheid een wens van een aantal men de tweede man van deze groep francis- die en een soort baccalaureaat in de sen te realiseren Dichter bij de men- catechese en in de rielrorg. De stu- Sen te staan, ook en vooral in de pries- dent kan zich nu aanpassen naar zijn terstudie. eigen capaciteiten en naar zijn interes- Dat dichtbij de mensen staan hebben se. Na de basisopleiding komt een twee- de franciscanen eigenlijk altijd al ge- jarige pastorale cursus helemaal op daan. We zijn van oorsprong niet zo lie aan de theo- verschrikkelijk kloosterlijk. We zitten Amsterdam zal liever niet met zo'n stel bij elkaar. Ei genlijk", vindt pater Verheij, „hadden we hier in De Bilt liever iets eenvoudi ger gezeten. Uit pure armoede hebben we deze luxewoningen moeten kopen. We kwamen als vrijgezellen nu eenmaal niet in aanmerking voor woningwetwo ningen". ..Vroeger zijn we in de opleiding ze ven jaar kort gehouden en toen opeens t volwassen leven ingestuurd. Nu staan de jongens vanaf het begin midden in de verantwoordelijkheid. De consequen tie daarvan is dat er nogal wat veran dert in onze levensstijl die in het klooster te Venray en Alverna eeuwenlang het zelfde is gebleven. Iedereen liep in het dorpje in zijn pij rond. Dat bijvoorbeeld kan niet meer. De jongens leven hier helemaal als stu dent. Lopen in „burger", gaan op de fiets naar de Dijnselburg. We hopen zelfs dat er een contact zal groeien met het studentenleven in Utrecht". Op kinderen passen ..We hebben al wat protesten gehoord vóór we hier kwamen, in de gemeente raad bijvoorbeeld. Vrijgezellenstuden- ten, lawaai en zo, zou 't karakter van de buurt omlaag halen. Er hebben zich al mensen afgevraagd met wie de kinde ren, nu er zoveel vrijgezellen in de buurt wonen moeten spelen. Maar daar is men nu zo'n beetje overheen. Er werkt hier al een poosje een groep jongens om de boel schoon te maken en alles in te richten. Zij hebben al een hoop goodwill gekweekt. We zijn nu langzaam zover dat men ons gaat vragen op de kinde ren te passen, de bloemen water te ge ven en dat soort dingen meer". ,.De kloostermuren zijn verdwenen. We zitten gewoon aan de straat. We hebben geen kapel, we nemen als paro chiaan deel aan het parochieleven. Ten dele bidden we hier thuis ook, in enigs zins aangepaste vorm. We moeten alles nog een beetje in de praktijk uitzoeken. We willen ons zo min mogelijk van te voren binden. De jongens hebben alle vrijheid. Er zijn een paar vaste punten: de school, de etenstijden en de daaraan verbonden gebedsdiensten. Verder kun nen ze het zelf uitzoeken. Als ze willen Toekomst op spel „Het is nog allemaal een proberen, een aftasten van wat er mogelijk is. Of dit allemaal bij onze stijl past moeten we maar afwachten. We zijn van plan op gezette tijden bij elkaar te komen, de kaarten op tafel te leggen en gezamen lijk te overleggen wat er gedaan moet worden. Het is een experiment, waar» mee we onze hele toekomst op het spel zetten. Maar de ervaring van deze provi sorische tijd wijst er toch wel naar dat het mogelijk is", vindt pater Verheij. In de nieuwe open kloostergemeen schap wonen zo weinig mogelijk docen ten van de Dijnselburg. „Om de school hier niet nog eens te continueren". Er wonen mét de jongens vijf patere, waar van er enkelen elders werken en hier slechts gehuisvest zijn. Door hun aanwe zigheid brengen zij de studenten in aan- én van de twee leiders. raking met een andere wereld. Er wo- provisiekamer, de wasbaas. De Jvtdcf nen ook vijf broeders, die huishoudelijke van de gemeenschap, gardiaan bij de taken vervullen. De kok, de man van de franciscanen, pater Vrolijk (38) en zijn rechterhand, pater Verheij (39), volgen Twee novieten nieuwe stijl, geen pij, geen jaar niet naar buiten. in De Bilt de voetsporen van de heilige Franciscus, die ooit als antwoord op een vraag waar zijn klooster lag, heuveltje beklom en om aich heen wet i huiskamer omgebouwd tot gemeenschappelijke eetzaal. FRANCISCANEN VESTIGEN ZICH TUSSEN DE MENSEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Optornend tegen een lawine van geschreven en gesproken kritiek krijgt het kabinet-De Jong volgende week dinsdag, woensdag en donderdag in de Tweede Kamer zeer moeilijke dagen. Afgezien van de fysieke martelgang dagen lang gespannen te moeten luisteren naar elf fractievoorzitters en nog een aantal financiële deskundigen, staat deze regering tegelijk voor de bjjna onmogelijke opgave haar beleid begrijpelijk, verklaarbaar en noodzakelijk te maken. Met alle problemen van begrotingstekorten, werkgelegenheid, ontwikkelingshulp, woningbouw, lonen en prijzen inbegrepen. Ga er dan maar eens aanstaan voor een kabinet, dat nog altijd worstelt tegen de „image" van het sterke-mannenkablnet-Cals. Dat ook nog steeds de spookgeluiden uit de nacht van 13 oktober 1966 in de gangen van het Kamergebouw hoort naklinken en dat eveneens tegen of op 13 oktober zijn definitieve verdediging aan de Kamer moet leveren, precies een jaar nadat drs. W. K. N. Schmelzer het kabinet-Cals naar huis heeft gestuurd. Niet direct een plezierig vooruitzicht dus voor het kabinet-De Jong tijdens de komende algemene politieke en financiële beschouwingen. Er is één grote troost voor dit kabinet geen enkele politieke partij heeft er behoefte aan precies na twaalf maan den opnieuw een regering nuAr huis te sturen. Integendeel zelfs. Het is de meeste partijen een lief politiék ding waard, wanneer dit kabinet nog even blijft doorgaan. Want in de komende maanden moet er te veel gebeuren in de politieke partijen zelf „Vernieu wing" is de algemene leuze geworden. Jong en oud weet, dat er van alles in dit Nederland veranderen moet: cultureel, maatschappelijk, politiek, sociaal, staatkundig, staatsrechtelijk. Het zou het paard achter de vernieu wingswagen spannen zijn. wanneer de Tweede kamer liet land in dit stadium met een nieuwe kabinetscrisis zou con fronteren. Afgezien van de vernieu wing. die dan voorlopig wel afgeschre ven kan worden is Nederland econo misch op het ogenblik lang niet sta biel genoeg om in één jaar tijd twee kabinetswisselingen zonder schade te kunnen verwerken. Ook al zouden in de begroting-1968 van het kabinet-De Jong alle voorwaarden voor een levens grote crisis aanwezig zijn. zoals som mige politieke en financiële deskundi gen de laatste tijd beweerd hebben. Harde mannen Los van al deze overwegingen kan het tussen 10 en 13 oktober in de Tweede Kamer gaan spannen tijdens de alge mene politieke en financiële beschou wingen. Tegenover elkaar staan weer de harde mannen uit het politieke vak: Den Uyl, Schmelzer. Biesheuvel. Toxo- peus, ten dele Mellema: drie oud-mi nisters. een oud-staatssecretaris, een zeer nuchter denkend en pratende hereboer uit het noorden, thans allen Premier De Jong en zijn mede kabinetsleden wachten volgende week enkele zware dagen. Het kabinet zal onder zwaar politiek vuur komen te liggen. fractieleiders van hun partijen. Met daarbij aangevuld een jonge, vinnige politicus als mr. H van Mierlo. een P.S.P.'er vol linkse idealen als de heer Lankhorst. en politici als Marcus Bak ker en Koekoek, die altijd wel goed zijn voor rake klappen al of niet. met hu mor. al of niet in vloeiend Nederlands uitgedeeld. Blijven over de „kleyne luyden". ir. Van Dis en de heer Jonge ling. waarbij laatstgenoemde zal spre ken als fractievoorzitter van de een mansfractie van het G P V., due vooral namens zichzelf alleen. Bjj elkaar praten ze in de eerste ronde van het lange debat twaalf uren vol dc twee groten ieder 105 minuten, de drie minder groten ieder 10 minuten. D'66 en Boerenpartij ieder 55 minu ten en de vier kleinsten ieder 40 minu ten. „Naar eer en billijkheid verdeeld", zou Kamervoorzitter Van Th iel zeg gen. Bij voorbaat hangt er al een zeer don kere politieke schaduw over de alge mene debatten van volgende week. Mr. B Biesheuvel, oud-vice-premier en oud-minister van Landbouw uit de kabinetten-Cals en -Zijlstra mist n.1 een algemene politiek-maatschappc- lijke visie in de troonrede-1968 en de miljoenennota van dit kabinet. Hij heeft dit enkele keren met dezelfde woorden herhaald, ook al verzachtte hij de ingreep door er wel zakelijk achter te willen staan. Hem is dit dezer da gen nogal hard en ook luid verweten door mr. W Geertsema. lid en oud- fractievoorzitter van de V.V.D. Een man als drs. J den Uyl zal deze argu menten bijzonder graag uitbuiten. Hij heeft als oud-collega van mr. Biesheu vel uit het kabinet-Cals altijd nog een appeltje te schillen met de tegenwoor dige voorzitter van de A R -fractie Maar vooral met dis W K N. Schmel zer. die vorig jaar als regeringspartner met AR en PvdA het kabinet-Cals tfferde aan de veiligheidsklep van de financieel-economische .situatie in Ne derl&nd. Men mag dus zeer waai -chijnlijk een debat verwachten gelijk aan de verkiezingsdiscuBSies in Bruns- ,um tussen Schmelzer-Den Uyl. Een debat, dat nog steeds zyn cchos heelt bij beide politici, bij beide partijen, bij allo politieke kenners. Bovendien ach ten belden zich de grote overwinnaar van de discussies in Brunssum Een tweede ronde van belde kempha nen ia volgende week bij voorbaat :»l verzekerd en uitverkocht. Schmelzer. zich razendsnel bewegend van eigen plaats naar spreekgestoelte, heen-en weer. heem-en-weer. Den Uyl wippend van bank naar bank In zijn eigen fraetlehoek. enorm snel en veel schrij vend. grijpend naar de microfoon, (soms twee. tegelijk), gniffend naar de publieke tribune, bril-op-bril-af om dan bliksemsnel uit te halen naar uiterst links, naar (wat hij noemt), rechts, naar K.V.P.-oude-stijl. naar KV.P-radicalen, naar conservatieve en progressieve A.R.- enz. Met dat al zullen partijen als de A.R en de C.H.U. zoals de praktijk zo dikwijls wil er tot eigen opluchting waarschijnlijk min of meer buiten kunnen blijven. Het guat de laatste tijd bij herhaling tussen de twee gro ten: K.V.P. en PvdA., die overigens hun grootheid links en rechts lang zaam maar zeker zien tanen Luidlachende derde En toch. Mr B. Biesheuvel, zich des tijds als ..mooie Barend" politiek ge steund wetend door bijzonder veel Nederlandse vrouwen, kan telkens weer voor een aangename of niet zo prettige verrassing zorgen HU is een scherp opmefker. een stUlvol spreker, een harde tegenstander. Zijn indirecte nog vaker directe linkse of rechtse opstoot kan de sfeer in de Kamer soms opklaren, soms nogal benauwd maken En bij dit. alles fungeert mr E. Toxo pens dikwijls als luidlachende derde Zijn analyserende advocutenstem heeft hem in het verleden al uit heel wat netelige situaties gered. De vraag Is of hU zijn partijgenoot minister wit teveen van Financiën in diens waarde kan laten. Witteveens professorale uiteenzettingen doen nogal eens den ken aan de manier waarop oud-mlnis ter Vondeling in 't parlement optrad knap. docerend. duidelUk Maar toch is er een~opvallend verschil. Dr. Von deling was ook als minister graag de docent, de professor, de man. die de studenten-Kamerleden voorschreef wat zij als dictaat mochten gebruiken. Wlt- feveen ie meer ds politlous-geworden professor, die kwistig strooit met zijn liberaal-economisohe opvattingen. En een man. die zelfs een tekort van 7.r»4) miljoen gulden met het grootste gemak van de wereld kan /verklaren en kun rechtvaardigen als conjunctureel tekort Helaas kan dr- Vondeling de debatten als gevolg van een ernstig auto-ongeluk nog steeds niet meemaken De pragmaticus mr. H. van Mierlo krijgt in deze debatten meer dan ge noeg kansen om te laten horen hoe het allemaal zo verkeerd gelopen Is In «Ie traditionele vaderlandse politiek. Hoe hij en zijn partij deze politiek willen veranderen en hoe het In feite moet worden wil Nederland ooit weer een politiek gezond land worden Ook al schudt een groot aantal \ernleuwer» nu al het hoofd over sommige onmo gelijke mogelijkheden, die I).'6Ö nog steeds als alleenzaligmakend blijft zien Openbare mening En de openbare mening over dit alles? Recente onderzoekingen hebben uitge wezen, dat de kiezer allereerst 'obt met de problemen rond de werkgelegen held. de woningbouw, do sociale zeker heden. Belangrijke kwesties als die van de ontwikkelingshulp, Vietnam. Gin kenland, de NAVO. dc Oost-West-ver houdingen beroeren de kiezer op dit moment Relaas weinig. Het zal de poli ticus uiteraard niet mogen weerhou den deze problemen te blyven behan delen. Maar het mag hem niet ont gaan. dat de directe Nederlandse aan gelegenheden bU de meeste kiezers nu «iveel Jaren nog steeds de grote aan dacht vragen. Daarmee staat dan het kabinet-De Jong voor bijna monsterachtige pro blemen op alle mogelijke terreinen Onder vuur genomen door bUoa leder- een. die ook maar Iets aan politiek Premier P. J. S. de Jong zal volgende week, tijdens de fysieke martelgang in de Tweede Kamer, nog wel eens terugdenken aan dc drie bijna fatale keren tussen 1940 en 1945. toen hij als eerste officier (geheel links) van de onderzeeër O 24 door geallieerd geschut onder vuur werd ge- doet. Zal premier P J. S. de Jong tijdens deze fysieke martelgang nog wel eens terugdenken aan de drie b(jna fa tale keren tussen 1940 en 1945 toen h(j als eerste officier van de onderzeeër 0.24 door de geallieerden onder vuur genomen werd? Of toen hij intus sen commandant geworden door vUandelUke oorlogsbodems inet diepte bommen bestookt werd ergens ln de wateren van het Verre Oosten. En hoe hij door bUznnder knap manoeuvreren zijn onderzeeër, zijn bemanning, zich zelf in veilige haven wist te loodsen, 'onder enige schade te hebben opgelo pen? Deze minister-president nooit bestemd geweest voor de politiek, waarschUnlUk wel voor een van de hoogste rangen bU de KonlnklUke Marine - kan enorm veel incasseren, ook politiek Wellicht zul dit vermo gen de redding blijven van hemzelf en zUn kabinet. Bovendien heeft hij in de Jaren 1940- 1945 eens en voor altUd geleerd, dat samenwerking dc enige manier is om liet leven te houden. Ten opzichte \.in zijn politieke carrière denkt hij onge twijfeld hetzelfde. I>it ten gunste van het gehele parlement.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 11