31 31 MELAATSHEID BEDREIGT MILJOENEN Zarah Leander onder derde-graads verhoor Jubilerende Memisa wil „witte dood" in bliksemactie te lijf VOOR 4,5 MILJOEN GULDEN HULP IN VELE LANDEN I''' Als „Flash ongekende Harry" had populariteit Sir Malcolm in Engeland Deeltaken bedrijfschap nu voor produktschap Siergewassen ANWB telt miljoen leden Limburgse Jagers te kostbaar WOENSDAG 4 OKTOBER 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Twee potentiële slachtoffertjes. Om onder meer hen te beschermen tegen de miljoenen belagende melaatsheid gaat de jubilerende MEMISA deze week een enveloppenactie voeren. Voor Hitier gezongen Nicht wahr! SCHIPHOL (A.N.P.). Zarah Leander. de Zweedse zangeres wier diepe stem tijdens de tweede wereldoorlog voor de radiomicrofoons van nazi-DuitsIand de ene na de andere schlager door Europa liet weerklinken en wier imponerende gestalte als Duitslands onomstreden vrouwelijke hoofdrolspeelster de hele oorlog door over het witte doek wan delde, is gisteren by haar aankomst op Schiphol op een persconferentie in moei- lqkheden gekomen, toen ze met haar Duitse glorietyd werd geconfronteerd. Het geschiedde in een soort derde- graadsverhoor, haar door een aantal journalisten en radioreporters afgenomen in het felle licht van schijnwerpers. Gevraagd werd o.a. of het waar was, dat een andere omstreden Duitse film ster, Christine Söderbaum (echtgenote van de beruchte filmregisseur Veit Har lan), in de oorlog bekend geworden door haar hoofdrol in de film „Die goldene Stadt", recentelijk heeft geschreven in een autobiografisch boek, getiteld „lm Schatten meiner Filme". Daarin beweert Söderbaum, dat Zarah Leander o.a. voor Hitier heeft gezongen. Ruzie met Goebbels Nerveus aan een sigaret trekkend en zichtbaar in verwarring, antwoordde ze heftig: „Es ist nicht wahr". Snel somde ze daarna op, dat ze nooit voor Hitlèr had gezongen, ook niet op de zogenaam de Wunschkonzerte voor de Duitse Wehrmacht en dat ze het onjuist vond om politiek en kunst door elkaar te halen. „Ik heb slechts mijn plicht ge daan als dienaresse van de kunst", zo zei ze en ze beaamde op 'n andere vraag, dat ze inderdaad over een heel andere aangelegenheid persoonlijk heftige ruzie had gehad met Hitlers propaganda- minister Goebbels. Met haar man, Kapelmeister Arne Hulphers, die haar bij haar optreden aan de vleugel begeleidt, met de Duitse conferencier Rolph Stiefel met wie ze samen optreedt, met haar Duitse im presario Otto Hofner en met een secre taresse bevindt Zarah Leander zich op een tournee van 6 weken door West- Europa. Gehuld in een langharige bruine bontmantel, verscheen ze met haar kas tanjebruine haar en met een enorme donkergerande bril op in de perskamer, waar directeur John de Crane van de concertdirectie Ernst Krauss haar bq de pers introduceerde. Succes-carrière Dikwijls met haar ogen morele en ook praktische ateun zoekend by haar be geleiders poogde ze te antwoorden op de vele haar gestelde vragen. Verbaasd toonde ze zich over de vakkennis van enkele verslaggevers, die zonder moeite nog allerlei films en medespelers van haar wisten op te sommen. Zarah Leander was al 27 jaar, toen ze in 1930 haar filmdebuut maakte in Zweden. In 1930 volgden films in Oostenrijk en in 1937 begon haar carrière in Duitsland. Ze liep al tegen de veertig, toe ze in haar Duitse films veelal de rol van het jonge onschuldige meisje speelde. In totaal heeft ze naar eigen schatting wel 2000 liedjes gezongen, die op grammo- lïelje Sllnde sein was er een van en nog vandaag luidde haar besliste antwoord: „Nein". Na de oorlog heeft ze politieke moeilijkheden ondervonden by haar te rugkeer naar Zweden. Ze woont nog steeds 200 km van Stockholm ergens aan de Zweedse kust. „Kunst van de grote wereld" Haar conferencier poogde haar bq te staan, toen hij bepaalde vragen te pijn lijk voor de zangeres begon te vinden. „Het gewone Duitse publiek heeft in zijn onderbewustzijn in Zarah Leander tij dens de oorlog de verpersooniyking gezien van het internationale artiesten- dom", zo betoogde hy. „Het verlangde naar de kunst van de grote wereld, het had er Sehnsucht naar en daarin werd het bevredigd door het optreden van Zarah Leander". Zelf heeft ze ook een boek geschreven. Het heet: „So bin ich und so bleibe ich". Gisteravond volgde in Amsterdam het eerste optreden van Zarah Leander in ons land. Het Concertgebouw was niet uitverkocht, maar wel goed bezet. Er was geen enkele wanklank van de zyde van het publiek dat enthousiast reageerde. Nieuw boek van Svetlana NEW-YORK (AP) Svetlana AUi- loejeva, de dochter van Joseph Stalin, heeft verklaard het schrijven van een tweede boek over de Sovjet-Unie te over wegen. Dat boek zal dan wellicht kriti scher staan tegenover het tegenwoordi ge systeem, voegde zij daaraan toe. Mevrouw Alliloejeva sprak in een tele visieprogramma over haar boek „Twin tig brieven aan een vriend". Zij sprak volkomen ontspannen en zei over de huidige Sovjetregering: „Het systeem is verkeerd en is de laatste 50 jaar maar weinig veranderd. Ik ge loof, dat de mensen in Rusland dromen van meer dan een partij, vrije verkie zingen en een democratisch staatsbe stel". (Van een onzer versland evers) DEN HAAG Het begint met een paar witte plekjes op de huid. En als er niet wordt ingegrepen, dan eindigt het met uitstoting uit de gemeenschap en met wegrotten van lichaamsdelen nog tijdens het leven. Zo is de melaatsheid. Het lijkt allemaal zo vaag en schimmig in onze levensomstandigheden: me laatsheid komt hier immers niet voor en de enkeling, die besmet uit de tropen terugkeert, wordt onmiddellijk zoals alle andere Nederlanders met zo veel medische zorg omgeven, dat het nooit tot een ernstige aandoening komt. Toch is diezelfde melaatsheid een directe bedreiging van niet minder dan 740 miljoen mensen. Met andere woorden: zestig keer zoveel mensen als er in Nederland wonen, lopen onmiddellijk gevaar met de ziekte besmet te worden. Wat doet de medische wetenschap daartegen? De medische wetenschap heeft een geneesmiddel gevonden, waarmee melaatsheid, mits tijdig op gespoord, geheel kan worden genezen. Wordt dat geneesmiddel dan niet toegepast? Zeker wel, maar in onvoldoende mate. Er is te weinig geld in sommige gebieden om het medicijn aan te schaffen, ofschoon het niet duur is en er zijn veel praktische moeilijkheden om de melaatsen tijdig op te sporen of om hun het geneesmiddel regelmatig toe te dienen. In april van dit jaar heeft een commissie van deskundigen uit de Wereld Gezondheidsorganisatie (WHO), een instelling van de Verenigde Naties, een rapport uitgebracht over de melaatsheid. Vol gens de laatste informatie, zo zegt het rapport, zijn er in de wereld meer dan 2 800.000 geregis treerde melaatsen van wie er 1.928.000 onder be handeling zijn. Het geschatte aantal melaatsen is volgens het rapport 10.500.000. Als in een land de schatting van de bekende gevallen een of meer op de duizend inwoners betreft, vormt de melaats heid in zo'n land een belangrijk probleem voor de volksgezondheid. „Daarom kan worden aange nomen", zo zegt het rapport, „dat in 67 landen en gebieden waar, volgens algemene schatting, op zijn minst vijf op de duizend mensen melaats zijn. melaatsheid een groot probleem vormt voor de volksgezondheid. In deze landen worden bijna 740 miljoen mensen bloot gesteld met melaatsheid be smet te worden". Een grote slag Het rapport is lang niet volledig, kan dat waar schijnlijk ook niet zijn. De Memisa, de Nederland se Medische Missie-Actie, tekent bij het rapport aan, dat het over Brazilië in het geheel geen ge gevens bevat en over Afrika slechts summiere. Toch woedt in die gebieden de melaatsheid het hevigst De Memisa is dat te weten gekomen uit een enquête, die zijzelf heeft gehouden. Veertig jaar bestaat de Memisa nu en bij dat achtste lustrum heeft zij zich speciaal willen inzetten om voor één ernstige ziekte in een keer een grote slag te slaan. Zij heeft de melaatsheid gekozen, omdat deze naast lichameiyke, ook geestelijke nood meebrengt door de troosteloze eenzaamheid bij uitstoting uit de gemeenschap. De Memisa heeft haar actie voorbereid met een enquête onder alle Nederlanders in de gehele wereld, die contact met haar onderhouden. Zo heeft men in 59 landen een onderzoek kunnen houden in 27 Afrikaanse, 17 Amerikaanse en 13 Aziatische landen, in Australisch Nieuw-Guineu en in tien gebieden van Indonesië. Het resultaat is: voor ruim 4,5 miljoen gulden kan in de ge- enquèteerde gebieden de eerste nood van de me laatsheid worden gelenigd. Het lijkt heel veel, 4,5 miljoen gulden, maar vergeleken bij de enorme verwoestingen, die de ziekte in het lichaam van de lijders aanricht, is het eigenlijk een onbenullig klein beetje geld. De Memisa wil die eerste nood thans lenigen en is een actie begonnen om dat be drag van 4,5 miljoen bij elkaar te krijgen. Revalidatie Van dat geld is overigens minder dan een kwart nodig voor medicijnen. De rest is voor revalidatie en bouw van tehuizen. De melaatsheid iedereen weet dat, ook in de gebieden waar de ziekte heerst is besmettelijk. Daarom stoot de gemeenschap elke lijder aan de ziekte onherroepelijk uit. Van de ene kant is dat een groot nadeel voor de be handeling, omdat iedereen, die het begin van me laatsheid bij zichzelf ontdekt, probeert die witte vlekken te verbergen om uitstoting te voorkomen of althans zo lang mogelijk uit te stellen. Is de ziekte niet meer te verbergen, dan is het proces al zover voortgeschreden, dat genezing meer tijd Die angst voor besmetting heeft bovendien nog een ander gevolg. Men is zo bang voor melaats heid, dat men de genezene niet meer opnieuw in de gemeenschap opneemt. Ten onrechte, inderdaad. Maar in feite gebeurt het toch maar. Ook voor hen moet gelegenheid geschapen worden om in vrede en rust te wonen, te werken en zo in hun levensonderhond te voorzien. Dan is er nog eens een half miljoen gulden nodig voor prothesen, invalidenwagens en andere hulp middelen, want als de ziekte te laat wordt be handeld, kan het lichaam al allerlei vervormingen hebben ondergaan, die niet meer goed te maken zijn. Handen of voeten, waarvan nog slechts stompjes over zijn, komen bij patiënten in een later stadium veelvuldig voor. Mensen, die een dergelijke misvorming hebben opgelopen, moeten uiteraard niet alleen tegen de ziekte zelf worden behandeld, maar ook de gevolgen van de misvor ming moeten zoveel mogelijk worden ondervan gen. Enveloppenactie Met de viereneenhalf miljoen gulden, wordt de ziekte zeker niet voorgoed uitgebannen. Te veel gebieden zijn nog onvoldoende bereikbaar voor een afdoende bestrijding. Maar zeker is, dat in de gê^ieden waar de Memisa het geld naar toe stuurt, een- belangrijk voordeel kan worden behaald, niet alleen tot nift van de zieken, maar ook van de gezonden om hen heen, die minder kans lopen besmet te worden. Twee slachtoffers de gevreesde «lekte die melaatsheid heet. De Memisa verspreid deze week ln heel Neder- gironummer 51360, t land enveloppen, waarin men zijn bijdrage kan stoppen. Deze enveloppen kan men afgeven bij de apotheek of apotheekhoudende arta. En wie dat wil, kan natuurlijk ook een giro uitschrijven: Memisa, Rotter- (ADVERTENTIE) Snoep verstandig eet 'n appel Dr. A. Meiroos overleden. In de ouderdom van 93 jaar is in Den Haag overleden dr. A. Meyroos. oud-burgemees ter van Batavia. Dr. Meyroos was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De crematie zal a.s. vrijdag op Ockenburg in Den Haag plaatsvinden. Uit gemeentehuis f 5000.- gestolen HILVARENBEEK (ANP) Gisten nacht is ingebroken in het gemeente huis van Hilvarenbeek. Een bedrag van ongeveer 5000 gulden wordt vermist. Door een raam van de gemeentesecre tarie te vernielen hebben de Inbrekers zich toegang tot het gebouw verschaft, Via een loket konden zij het ontvangers kantoor bereiken. De brandkast is na een kelder gesleept en daar geforceerd. ADVERTENTIE Hebtu de pj envelop p met deze l.-. afbeelding al ontvangen? f KIJK MORGENAVOND OM 22.00 UUR NAAR TV-NED. 1 J MELAATSEN-AKTIE nsn T MEMISA-ROTTERDAM Tournees over gehele wereld Sir Malcolm Sargent, de gisteren In Londen overleden Britse orkestleider, behoorde misschien niet tot de grootste dirigenten ter wereld, maar hij was zonder twijfel meer populair dan welke van zijn collega's ook. In Engeland zelf werd hij op handen gedragen. Ook, misschien wel vooral, door de jeugd. Zij noemden hem „Flash Harry" en ston den dag en nacht ln de rij om kaarten te bemachtigen voor het jaarlijkse sei zoen van de promenadeconcerten ln de Albert Hall. „Flash Harry" was altijd onberispelijk gekleed, droeg steeds een rode anjer in zijn knoopsgat en kon een rumoerige saai even goed bespelen als tijn orkest. Ook in ons land heeft men dit talrijke malen kunnen constate ren bij de jaarlijkse t.v.-uitzendingen van „The Last Night of the Proms". De televisiekijkers waren verrast toen hij enkele weken geleden onverwacht tijdens de „Last Night" op het scherm Alleen aanbetalen nu geregistreerd DEN HAAG Het produki schap voor siergewassen heeft gistermiddag tijdens een openbare bestuursvergadering beslo ten enkele taken over te nemen van het bedrijfschap voor de bloemboUenhandel. Onder meer zal het afnemersarchief door het produktschap voor siergewassen wor den beheerd. Men wil uitgaan van een vereenvoudigde vorm by deze administra tie. Tot nu toe werden alle afnemers ge registreerd, zowel degenen die hun be talingen slipt uitvoerden als de betalen die in gebreke bleven. Voortaan zullen alleen de laatstgenoemden speciaal ge registreerd worden. Het produktschap zal bovendien de af wikkeling van de financiering ln de ad ministratie van het bedrijfschap voor de bloemboUenhandel overnemen. De andere foonplaten rijn vastgelegd. „Kann die taken, met name het incassobureau dubieuze debiteuren en liet betaling.-.- bemiddellngsbuveau in Parijs en Helsinki zullen worden overgenomen door de bond van bloembollenhandelaren. Voor het produktschap voor siergewassen blij ken deze nieuwe taken een hoger kosten- bedrag van negentigduizend gulden met zich mee te brengen. Deze kosten worden gefinancierd uit de vakheffing. In antwoord op vragen deelde de voor zitter van het produktschap H. J. Hyi- kema gistermiddag mee dat voor het per soneel van het bedrijfschap een goede regeling getroffen zal worden. Er is een wachtgeldreserve van 516.000 gulden. Per 1 januari 1968 zijn de totale wachtgeld aanspraken van het personeel, aannemen de dat niemand weer ander werk zou kunnen vinden berekend op 1.300.000 gul den. Voor de toekomst van de personeels leden ligt de verantwoordeiykheld uit sluitend bij het bestuur van het bedrijf schap. Als lid van het bestuur van bet produktschap gaf de heer N. Hofman een korte uiteenzetting over de experimentele verkoop van snijbloemen in elf waren- j huizen in het arrondissement van Lille j in Noord-Frankrijk. Dit experiment ver liep bijzonder moeizaam. Pas nadat enkele Nederlandse deskundigen de ver koop in de warenhuizen gingen leiden kwam men tot betere resultaten Namens de vereniging snijbloemen- en potplantenexporteurs pleitte de heer T. van /.anten voor meer propaganda voor afgaand aan dergeiyke buitenlandse acties. I)e Franse bevolking is over het algemeen niet erg geneigd tot het kopen van bloemen voor ziehzelf, evenals de Engelsen. Wanneer de bloem meer popu lair wordt gemaakt zal een experimentele verkoop ln warenhuizen ook gunstiger kunnen werken. De heer Hofman wees er echter op dat ook de prijzen hieraan meewerken. Voor een bos tulpen die ln Nederland op de bloemenveiling voor f 1,50 is verkocht zal men ln Frankrijk altijd nog zeven tot acht francs moeten betalen. Deze hoge prijzen worden veroorzaakt door invoer rechten, douanezegels en nog een groot aantal andere belastingen. De buiten landse koper zal daardoor zeker niet ge makkelijk tot het bloemetje voor thuis kunnen komen. DEN HAAG (ANP) De Koninklijke Nederlandse Toeristenbond ANWB heeft zijn miljoenste lid geboekt. Gezien de wijze van ledenwerving kan dc ANWB onmogelijk zeggen wie dit miljoenste lid is. Het inboeken van nieuwe leden geschiedt het luatste Jaar met een ge middelde frequentie van drie leden per twee minuten (werktijd). De bond meent dat noch door het lot, noch op welke andere kunstmatige wijze ook een van de nieuwe leden als mil joenste moet worden aangewezen. Ter gelegenheid van het bereiken van de/.e mijlpaal zal de ANWB met name voor de weggebruikers telefooncellen voor openbaar gebruik plaatsen langs de autosnelwegen. Hiervoor is voorlopig een bedrag van 100.000 gulden uitgetrokken. Daarnaast zal de bond een donatie van 50.000 gulden aan de Vereniging tot Be houd van Natuurmonumenten ln Neder land geven als bijdrage in de recente aankoop van het Deelerwoud. verscheen. Hij was toen al lang ziek. Maar het zaalpubliek en de kijkers thuis schrokken ook een beetje, want air Malcolm de eeuwige jeugdige zag er slecht en sterk verouderd uit. Na die avond is zijn toestand snel ach teruitgegaan. Gisteren is hij ln zijn Londense woning vredig gestorven. Onverstoord door Duitse bommen Hij werd op 20 april 1896 geboren te Melton Mowbray (Leicestershire) en begon zijn carrière op tienjarige leef tijd als organist. Tien Jaar bespeelde hij het kerkorgel in zijn geboorteplaats. Later dirigeerde hij lichte opera's en toen hij eens een eigen compositie „Impressions on a windy day", diri geerde op een liefdadigheidsconcert werd hij door de deken van de Britse dirigen ten, sir Henry Wood, uitgenodigd zijn stuk op één van de promenadeconcer ten te dirigeren. Veel bewondering oogstte sdr Malcolm tijdens de tweede wereldoorlog door dikwijls tijdens Duit se bombardementen gewoon aan het werk te blijven. Toen eens in een Noord engelse plaats de sirenes van het lucht alarm loeiden, tikte sir Malcolm af, richtte zich tot het publiek en zei: „Ie der die wiil gaan, kan dat doen, maar het orkest gnnt door. Misschien zullen we worden gedood, maar we zullen iets spelen dat nooit door Hitier kan worden vermoord". Hij hief zijn dirigeerstokje ADVERTENTIE Snoep verstandig eet 'n appel Belastingverhoging in V.S. opgeschort WASHINGTON (AFP) De procedu- recommissie van het Amerikaanse huiB van afgevaardigden heeft president Johnsons hoop op snelle aanvaarding van zijn voorstel de belastingen met 10 procent te verhogen in feite de bodem ingeslagen. De commissie stemde tegen met 20 te gen 5 stemmen voor opschorting van 't debat over de verhoging tot „de presi dent en het congres overeenstemming hebben bereikt over inkrimping van de uitgaven". Leden van de commissie hebben er bij de regering op aangedrongen de uit gaven met 5 miljard dollar in te krim pen alvorens zij willen instemmen met belastingverhoging. De regering Is hier tot nog toe nlot op ingegaan en wil eerst spreken over vermindering van de uitgaven wanneer de belaetingverho- ging ie goedgekeurd. Promstijl ln de Kurzaal Sir Malcolm maakte vel® tournees over de gehele wereld. Hij dirigeerde ook in ons land. Op een keer in de Schevenlngse Kurzaal vond hl) dat het publiek de pau/e te lang rekte. Hij stond al op zijn plaats toen de zaai nog maar half bezet was en richtte zich toen ln Promstijl tot de bezoekers met een „Siit down, stt down, anywhere" (ga maar zitten, op welko stoel dan ook). Het deftige Haagse publiek vond dat niet zo leuk, maar het wns typisch voor si Malcolms wat korzelige bemin nelijkheid, di® hem in eigen land zo ge liefd maakte. Op zijn 70ate verjaardag kreeg hij duizenden felicitatiebrieven en tele grammen. Voor het muzikale leven van zijn land was zijn Invloed enorm, voor al door de wijze waarop hij de Britse jeugd met serieuze muziek bekend maakte. Die Invloed kan nog generaties doorwerken. Sir Malcolm Sargent zal op maandag 9 oktober ln Stamford worden begn. MAASTRICHT. Staatsaecrctaris J. C. E Haex van Defensie heeft Gedeputeerde Staten van Limburg In antwoord op hun schreven van 4 september Jongstleden schrlfteiyk meegedeeld, dat hy. hoezeer het hem ook spyt, geen vryheid kan vinden gevolg te geven aan het vorlungen om het fanfarekorps van de Limburgse Jagers ln do huidige vorm te laten voortbestaan. Hy vestigt er de aandacht op, dat het wellicht mogeiyk zal zijn om met de beschikbare Instrumenten activiteiten te ontplooien in het kader van de vryetydsbesteding. De heer Haex acht het echter niet mogelijk om allerlei op zichzelf genomen nuttige activiteiten in stand ta houden, wanneer dat gaut ten koste van de primaire taak. waarvoor hcgrotingsgelden ten behoev van de defensiesector beschikbaar zyn gesteld. (ADVERTENTIE) j Snoep s||S verstandig (eerinappelJB^^

Leidse Courant | 1967 | | pagina 9