O Teekens TBfeSWSES FILM GEEN GEVAAR VOOR HET TONEEL Hausse in Amerikaanse boekenwereld A Defresneprijs voor Erik Vos Tot in de toiletten pocketautomaten VAROSSIEAU LAKFABRIEKEN akkurate JONGEDAME VAROSSIEAU LAKFABRIEKEN N.V. PLAATS EENS EEN TELEFOONTJE totaal nieuw!! nassi goreng tast toe 't is van Maria de Groot religieus dichteres Fons Sarneel op het oorlogspad Wie geregeld de schouwburg bezoekt, geregeld geconfronteerd wordt met voorstellingen van verschillende aard, In ons land niet zelden uiterst be kwaam en zelfs met bezieling verwe zenlijkt, begint zich de laatste tijd wel af te vragen waar het met dat to neel bij ons, maar ook In het buiten land. heen moet. Het nieuwe toneel, het toneel van Adamov, Becket, Ce- net, en Ionesco om enkelen der voor naamste vertegenwoordigers van het genre te noemen begint bij de navol gers ouderwets en vervelend te wor den. Er zou iets nieuws moeten ko men, maar zelfs een Peter Weiss lijkt dat nieuwe niet geheel bevredigend te leveren. He* gaat bij ons altijd om de stukken en het gebrek van stukken van eigen bodem, maar op het ogenblik doet zich dit verschijnsel bepaald ook elders voor, in Engeland bijvoorbeeld en in Frankrijk. Wie de aankondigingen voor het nieuwe seizoen gezien heeft, zal het opgevallen zijn hoevel oude 9tukken weer zullen worden opgevoerd, geen klassieke stukken al zijn die er natuurlijk ook bdj maar stukken van een tiental of een twintigtal jaren gele den. Het publiek zal in de komende maanden vrij recente herinneringen kunnen ophalen. Dat het publiek daar toe niet altijd bereid is en dat het ook niet getrokken wordt door ieder nieuw stuk blijkt urit de slecht bezette schouwburgzalen, die de geregelde be zoeker wel kent. Die vermindering van belangstelling wordt wel eens aan de film verweten, maar ook de film verkeert, als we ons niet vergissen, op het ogenblik in een moeilijke situatie. Bovendien is de film zo iets anders dan toneel dat ze dit niet kan vervangen. SARTRE Niemand minder dan Jean-Paul Sar tre heeft daar onlangs nog op gewezen in een lezing die hij in Bonn hield en die nu verscheen in Toneel Teatraal, het tijdschrift dat op de bres staat voor het nieuwe. ,.De opkomst van de film", zei Jean- Paul Sartre", heeft het toneel niet in een crisis gestort. Sommige schouw burgdirecteuren zijn benadeeld, omdat zij van wat bezoekers beroofd werden: een bepaald soort toneel is benadeeld, en wel dat soort dat de functie van de film had, dat wil zeggen het realis tische bourgeoistoneel dat zich de exac te uitdrukking van de werkelijkheid ten doel steldeen dat soort toneel is daarom benadeeld, omdat van een be paald ogenblik af het filmische realis me voor altijd het toneelrealisme leek te onttronen (een boom is voor een bioscoopbezoeker altijd een echte boom en een toneelboom is altijd namaak). Maar er is geen sprake van een na delige uitwerking op het toneel, inte gendeel. Want op hetzelfde ogenblik heeft het toneel zich bezonnen op zijn eigen grenzen en heeft het, zoals iede re kunstvorm, van deze grenzen juist de voorwaarden van zijn mogelijkhe den gemaakt". Dat lijkt nogal hoopvol en het is in zijn omschrijving van film en toneel ook niet onjuist, misschien is de stukken- malaise van 't moment maar tijdelijke In een moeilijke positie verkeert al thans bij ons ook de dichtkunst. Ze wordt wel gelezen en gekocht, soms zeer veel, maar dat laatste betreft toch uitzonderingen, de meeste en soms bepaald goede poëzie bereikt slechts weinigen. In Contour, waar men naast een nieuw hoorspel van Henk van Kerkwijk op merkelijke ,,aggressieve" gedichten van Hans van de Waarsenburg 'aan treft, blijkt dit verschijnsel uit de con frontatie met" twee dichteressen van Jan Willem Overeem en Jan van der Vegt, namelijk met Neeltje Maria Min en Maria de Groot. Volgens Jan Willem Overeem heeft Neeltje Maria Min haar wat betreft aantal verkochte exemplaren groot succes gedeeltelijk te danken aan de re clame, maar niet alleen daaraan. Haar verzen, eenvoudig, volgens Overeem op de duur ritmisch vermoeiend een voudig, spreken klaarblijkelijk vele le zers en lezeressen aan in hun gevoels matigheid. Het is natuurlijk een kwes tie of dit een poëtische benadering is. Overeem vindt de bundel te groot, maar hij erkent het talent ln de beste Jan van der Vegt in zijn confrontatie met Maria de Groot merkt op, dat haar bundel Rabboeni, die in De Wind roos verscheen, veel minder de aan dacht heeft getrokken, terwijl haar poëzie beslist opmerkelijker is dan die van Neeltje Maria Min. RABBOENI Rabboeni of Meester bevat een gro ter gedicht Beatrijs, een aantal kleine re verzen en drie gedichtenreeksen: Brevier van een Romaanse Reis, Ker mis en Duivelskunstenaar en Konings kind. .Behalve voor Beatrijs, dat uit acht strofen van tien regels bestaat, en een paar korte gedichten, ontwikkelde Maria de Groot voor haar een ongele de vorm met korte versregels... De dichteres laat beelden zien met een rijkdom aan detaillering.. De verzen van Maria de Groot zijn religieus. Zij zijn het op een uiterst persoonlijke wij ze, in die zin dat de religie hier niet wordt vastgenageld in seleel of dog ma. Men kan bijvoorbeeld nauwelijks uit haar werk opmaken of het christen dom van Maria de Groot protestants of katholiek gekleurd is. De zekerheden van het geloof staan niet voorop; ze worden door de poëzie heen bereikt.... Het uitgangspunt van voor de reis is Beatrijs". De openingsregels refere ren aan het Middeleeuwse epos van die Met dichten heb Ik vlees en bloed verloren en ieder, die mij aanziet, raadt mijn kwaal en wenst mij toe opnieuw te zijn geboren ver van de vissen en de woordomhaal. De vierde van deze regels tcaarin bij ris aan het oud-christelijk symbool moet worden gedacht Iaat zien, hoe ver de dichteres nog van de zekerhe den vandaan is. Maar: t zijn teken Jan van de Vegt acht het debuut van Maria de Groot ,,een van de overtui gendste van de laatste jaren". Al maakt men zich de laatste tijd nogal vrolijk over de close reading, de methode wordt nog altijd beoefend. Men kan op de beperktheid van close reading wijzen en vaststellen, dat het „strikt genomen" uitleg, maar daarom nog geen kritiek is, iedereen zal moe ten toegeven dat men eerst enigerma te moet weten waarover men het heeft voor men tot kritiek kan komne. Nauw keurig lezen ls in de gevallen waar het op aankomt zeker nodig. Nooit nauwkeurig genoeg, zou men willen zeggen, het kan niet te nauw keurig. Maar is dat zo? KLOOS Zowel in Raam als in Maatstaf wor den gedichten van Lucebert nauwkeu rig gelezen. Men wordt daar zeker iets wijzer door, maar R. A. Cornets de Groots artikel over Kloos in Montecarlo laat zien dat deze nauwkeurigheid zijn gevaren met zich meebrengt. Hij wil alles verklaren, hij wil wat de dich ter min of meer spontaan neerschreef naar rijn oorsprongen volgen, hij vindt voor alles een reden. Maar die redenen hebben soms zeer sterk het karakter van een hypothese. Ze kunnen juist zijn, ze kunnen ook niet judst zijn, het beslissend bewijs is niet zelden nauwelijks te leveren, ook niet door de dichter zelf, die dit zeker niet zo ver standelijk heeft opgebouwd. Structuren en meervoudige betekenissen zijn in 'n gedacht meestal niet zo rationeel, voor al niet als het werkelijk goed is. In Raam gaat Fons Sarneel, onver vaard als altijd op de vuist als meestal met dr. Westenbroek die DE LEIDSE COURANT AM8TERDAM, (AJJ.P.) Aan regisseur Erik Vos werd gister middag in Krasnapolsky in Am sterdam de Defesnaprijs '67 uit gereikt voor zijn regie van het klassieke toneelstuk „Prometeus". De prijs bestaat uit een door de beeldhouwer Hans Ydo digd plastiek, alsmede uit een geld bedrag. Het is de tweede maal, dat de Defresneprijs door de Neder landse Vereniging veen Toneelkun stenaars wordt uitgereikt. Vorig jaar werd hij voor het eerst toe gekend aan Ton Lutz voor zijn regie van Albees Kleine Alice" bij de Nederlandse Comedie. hem beschuldigd had het wetenschap pelijk onderzoek op het gebied van de Gezelle studie te belemmeren. Sarneel zegt niet in de homofilie van Gezelle te geloven, al ziet hdj wel opwellingen die enigszins in die richting wijzen. We kunnen ons moeilijk voorstellen dat dit de wetenschap van de Gezelle stu die belemmeren kan. Sarneel wijst er ook op, dat Gezelle nooit getracht heeft de feiten, de zeer geringe feiten, te be mantelen. De zaak is schromelijk over dreven en de uiterste schroomvallig heid van sommige wetenschapsmensen heeft daartoe geleid. Sarneel vindt ook dat Gezelle als dichter bepaald over schat is, maar dat men zijn betrekke lijke grootheid meer moet zoeken in zijn latere gedichten, die met dat al les niets te maken hebben, in Rijm snoer en Tijdkrans. Sarneels toon is wat heftiger dan voor de zaak, die hij nuchter genoeg bekijkt, nodig is. Maar dat is evenals close reading, momen teel in. MAANDAG 25 SEPTEMBER 1967 Europeanen in Kongo vermist BRUSSEL (A.P.). Het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bevestigd, dat sinds 5 Juli vijftien Dit was reeds gemeld door het Bel gische dagblad La Libre Belgique. Van de vijftien Europenanen zouden er zes Belgen zijn. Het blad beweerde tevens, dat de vijftien mannen op 8 juli in eed militair kamp ln Kinajasa zijn terecht-! gesteld. Dit kon het ministerie even-j wel niet bevestigen. Evenmin kon heil ministerie de volledige identiteit van d< Europeanen verstrekken. (Van onze Amerikaanse correspondent) De omzet in de Amerikaanse boekenwereld stügt met het jaar. Amerikanen lezen steeds meer. In 1954 bedroeg de waarde van het aantal verkochte boeken rond twee miljard gulden. Vandaag de dag is dit bedrag gestegen tot tien miljard gulden. Waar men zich echter grote zorgen over maakt is of de „big business"-mentaliteit de boekenindustrie zal infil treren en de grote financiers zich meer zullen laten leiden door overwegingen die zuivere geldelijke win sten beogen, dan door overwegingen die de goede smaak en de kwaliteit van het boek zelf betreffen. Om te beginnen heeft men de laatste jaren in de Amerikaanse boekenindustrie een groot aantal samensmeltingen van bedrijven te zien gekregen. Columbia Broadcasting System, de Radio Corporation of America, Xerox Corporation en Raytheon Company hebben alle grote uitgeversmaatschappijen opgekocht. Televisie- en.radiomaatschappjjen, evenals fabrikanten van elektronische apparaten, hebben zich op het terrein van de uitgeverij begeven als nieuwe vorm van belegging. Het zeer bekende uitgevershuis Random House werd bijvoorbeeld opgekocht door R. C. A. Hoofdredacteur van Random House, Benett A, Cerf bleef wel de leiding geven aan het bedrijf, maar van andere zijde vreest men toch. dat uiteindelijk de controle over wat wel of niet zal worden uitgegeven verlegd zal worden van de oor spronkelijke uitgevers, die nog altijd een liefde voor het vak zouden bezitten, naar de financiers van de uit geversmaatschappijen, die zich meer zouden bepalen tot het maken van winst. Men slaat de ontwikkeling ln de Amerikaanse boeken wereld met zorg gade. Een redacteur van het bekende „Harpers and Row" Is pessimistisch. HU vergelUk* de Amerikaanse nitgeverU reeds met de automobiel industrie in Detroit. Vooral de pocket markt wordt dermate overvoerd, dat men door de bomen het bos niet meer zou zien. Pockets worden letterlUk overal in de Verenigde Staten te koop aangeboden, tot via automaten op toiletten toe. Er zouden in de V.S. 120.000 winkels zijn, die zich uitsluitend bepalen tot de verkoop van pockets, tegen 3.000 winkels, die boeken met harde kaft verspreiden, aldus meldt de New York Times. Men heeft berekend, dat eenenvijftig procent van alle verkochte boeken vorig jaar naar studerenden zijn gegaan. Men spreekt van een „leerboekexplosie" in de V.S. Tegelijkertijd wordt scherp gewaarschuwd tegen een over-popularisering van leerboeken, waarbij massaal verspreide, op de massa afgestemde, flodderig geschreven werkjes aan de studerende jeugd zouden worden gepresenteerd. Negentig procent van de winst in de Amerikaanse uitgeverij zou uit de verkoop van studieboeken en naslagwerken voortkomen. In 1966 werden in totaal 30.050 nieuwe boeken in de V.S. uitgegeven. In 1965 bedroeg dit cijfer 28.595. ALPHEN AAN DEN RIJN van 17 tot 23 jaar. ZU zal telefonisch kontakt onderhouden met een bepaalde groep van onze afnemers en eveneens nauwkeurig onze statistische ge gevens bijhouden. Diegenen, die bereid zUn In teamverband Jn een prettige sfeer, met persoonlijk initiatief, vlotheid en akkuratesse te werken, genieten do voorkeur. WU bieden voor deze zelfstandige fnnktie een aantrekkelijk salaris. Sollicitaties te richten aan de afdeling personeels zaken van EMMALAAN 46 TE ALPHEN AAN DEN RIJN. RECTIFICATIE. De N.V. Nederlandse Spoorwegen te Utrecht, maakt bekend, dat in verband met werkzaamheden aan de Vinkburg over de Rijn te LEIDEN vanaf 12 oktober a.s. (8.00 's morgens) tot en met 30 oktober (12.00 uur 's middags) de doorvaart door het beweegbare deel van deze brug volledig zal zijn gestremd. De doorvaart van de vaste overspanning blijft mogelijk tot een hoogte van 1.89 m. boven Normaal Peil dit is 0.60 m. N.A.P. De thans geldende beperking van de door- vaartbreedte tot 5.50 m. voor het beweeg bare deel blijft voor 12 oktober en na 30 oktober tot nadere bekendmaking van kracht, terwijl na laatstgenoemde datum tevens rekening moet worden gehouden met enige vertraging bij het passeren van de doorvaart. De eerder in dit blad gedane mededeling over deze scheepvaartstremming komt hiermede te vervallen. 2.per plaatsing toot de eerste 30 woorden (met groter dan 12 lettere) Contante betaling niet vereist. U kunt Uw „TELEFOONTJE" nog opgeven tot 9.30 uur op de dag van plaatsing. Voor plaaiteing op zaterdag uiterlijk tot vrijdagmiddag 8 uur. 2 Woonboot te koop met I vaste ligplaats, voorzien van water en electriciteit: be- I staande uit grote woon- I kamer, 2 slaapkamers, keu- i ken, w.c. en douche. Te be- vragen bij Zwetsloot, Oost einde t/o 13, Warmond bij camping Van Rijn. 2 MeubelinrniL Direct nit fabriek leveren wij eerste klas meubelen tegen lage prijs en geven een hog< prijs vöfcr gebruikt meubi lair. In Den Haag 4 toon zalen. Inl.: Rijswijkseweg 5A, Tel. 070-605664. 2- 2 Nog enige duurdere was machines en centrifuges m. gchoonheidsfoutjeB, dubbel wandig, volle garantie. Was machines vanaf 155, ƒ210,- ƒ310-, ook in 127 volt. Be nieuwste Twinset Combi's va. ƒ490,-. Volauto matische trommelwasmachi- 736. Frima Dusoswa, Turfmarkt 1-3, Leiden. Tel 24409. 2-1520 PERSONEEL gevraagd 2 Gevraagd verkoopsters, leerlingverkoopsters en hulp verkoopsters. Hoog salaris. Hoogenbosch schoenen Haar- lemmerstr 131, Leiden. Tel.: 23604. 1-2440 Schoenhandel „De leder- hal". Utrechtseveer 15 vraagt verkoopster 1-2470 2 Gevraagd huishoudelijke hulp van maandag tot en met vrijdag van 8 tot 12 uur. Instituut van het Nabije Oosten, Noordeindspleln 4a. 1-18271 2* Gevraagdeerste, aan komend en leerling kapster. Aanmelden: Kapsalon Van Marwijk, Dami aan 39, Leld- schendam, tel. 01761-3797. 1-2457 TE KOOP aangeboden 2* Fantastisch is onze col lectie bureaus, wandsecre- taires en wandstljlbureaus met aanbouwmogelijkheden Bijpassende boekenkasten en rekken. Uitvoering teak of mahonie. Desgewenst naar eigen idee op elke maat. De kastenspeciallst Houthandel De Burcht, Hooglandse Kerkgracht 49, Leiden. Tel.: 33078 2-2365 2* Sleutels bUmaken, zoals cilinder-, voordeur-, auto contact-, Yale- en Lipssleu- tels. Klaar terwijl u wacht. Hartwijk, Nieuwe Beesten markt 711, Leiden. 26R27. 2-2355 2 598,-! Voor deze uiterst lage prijs leveren wij u, inruil van uw oude toestel een 59 cm T.V. Diverse top merken. Haarlemmerstraat 63. TeL 32792, Leiden. 2-2357 2* Winterberging Zeilboten e.d. Jachthaven De Trek vaart, H. Geijsman, Mare- dijk 149 a, Leiden, tel. 21144. 2-2840 2" Te koop aangeboden: teak salonkast, lang 1,90 m hoog 1,40 m. f 150,Peter van Anrooystraat 14, 33614. 2" Schoorsteenklok 42,75, leuk model met klein koperen slingertje. U behoeft 't maar lx per week opwinden. 1 jaar schriftelijke garantie. Uur werkkliniek „Gorthuis", al léén Lage Rijndijk 8. 2-2449 LESSEN 2 Autorijles VAMOR. RU- school Frans Goddijn, Lee destraat 8. Les in Opel Re- kord en Kadett Tel. 34430 bg.g. 25574. 12-1809 2 10 autorUIessen 47,50. Vervolg- en losse lessen 6,50. Fonkelnieuwe V.W.'s. Gedipl. instructeurs. Theorielessen met kleuren dia's, gratis halen er brengen. Bondsautorijschool „De Centrale". Aanmeldings adressen: Leiden, Beesten markt 1, hk. Steenstr. Tel. 21532. Corellistr. 50 tel. 22287 12-2443 AUTO'S 2 Auto Heemskerk voor goede, betrouwbare en daarom uiteindelijke goed kope gebruikte wagen. Roe- lofarendsveen, tel. 01713- Ook zaterdag en zon dag. 9-2392 2 Fordryders opgelet! Speciaal voor de doe-het- zelvers ls 's zaterdagsmor gens ons magazijn geopend van 9.30 tot 13.00 uur voor Fomoco-onderdelen en ac cessoires. Automobielbedrijf Rijnland N.V., 5-Meilaan 7, Leiden. 9-2469 2 Au to was sen. Zelfbe diening. Muntinworp een gulden. Nieuw in Leiden. Gevestigd: Aral Benzine station Gebr. van Ulden, Hoge Rijndijk 90, Lelden. 9-2400 Uw auto als nieuw! Onze moderne uitdeukerij spuiterij staan voor u klaar. Vindt u 200,-, 300,-, 400,- ineens te veel, geen bezwaar, bij ons betaalt in 3, 6 of 12 termijnen. Een r spreuken, uw auto mooi en zonder deuken. Komt u eens langs bij Calex autobedrijf Leiden. Kort Galgewater 14-16. Tel. 33335. Dagelijks geopend van 9 tot ur. 9-2446 A 500 GR. 99 500 GR.159 500 GR. 198 500 GR. 24 9 500 GR. 298 Hartelijk dank. voor Uw spontane reacties bij de opening van onze nieuwe zaken in Haarlem en Heemstede. Wij gaan nog meer doen. Er komt nog een grotere opengekoeide toonbank, voor snellere bediening en nog meer keuze. En om het nu reeds feestelijk te maken krijgt iedere jongen of meisje die een huisdier heeft en met moeder mee komt winkelen t/m Donderdag. 250 gram hondenworst GRATIS! Voor steeds meer mensen 'n begrip MP Gebruikte auto's of klein, daarvoor moet i bU de Leidse Autohand;pjjs d. Berg zijn. Fin. met y eer 1 kleine aanbeta"" Lage Morsweg 67. Telefoc 2. 9-2401, DIVERSEN 2 Trouwen? Maak dag een 6prookje. Door epe ciale service en modem trouw auto's. Trouwbedrij De Groot, Beestenmarkt 3 :an Tel.: 23300. 5-204 w*s pel 2 Auto, boot, caravan 'oc snelfinanclering in een daj jv< gereed. Vliet-Crediet. Telef (01710)—31144. 5-171qpie t VVy hebben konnecmj importeren meer dan lOCy; soorten droogbloemen ei vruchten afkomstig uit ,j( Afrika, Italië, Japan Mexico. Laat nu uw vaa w opvullen met een exclusie, assortiment; op geïmpor teerde matten maken w voor u exclusieve stukjes dcc(j Natuurlijk bij bloemenma d gazjjn C. L. Mulder, Haar Een' lemmerweg 21 te Leiden - Telef. 20550. 5-226 U'H| dat 2 Tophypotheken 125.000 gulden. Aflossing lijmen 30 Jaar. Vllet-Crediet, Bak Maa kersteeg 6 (bfl de Kaleer straat). TeL (01710)—3114 5-171 2 Verhuizingen. Binnen en buitenland. Pianotrans porten. Jan van Duuren, Te 25468. 5-206 2 Vanaf heden, dinsda 26 september, beginnen c klaverjaeavonden in Landzicht Zoeterwoude.. - Wordt lid of donateur de drumband Gios. 5-1827 2 Varkensfokkers, laat zeug dekken door de bee van G. Belt, die onlangs de Vebo^ten toonstelling Leiden de eenste prijs be haalde. Adres: Meer- Geerweg 9, Stompwijk. 5-286 Plaats Telefoontje 30 woorden 2.-

Leidse Courant | 1967 | | pagina 8