Praeses „Sanctus Augustinus" inaugureerde 260 nieuwe leden X. v.d. WOERD (72) 35 JAAR BU BOUWVERENIGING „ONS DOEL" SPOORBRUG BIJ DE GROOTE VINK GAAT NA 15 OKTOBER KLAPPEN DE LEIDSE COURANT MAANDAG 25 SEPTEMBER 1967 HET WIEGEWAAICABARET MOET NOG FLINK BIJSCHAVEN UET WIEGEWAAI-CABARET is za- terdagavond in de Leidse schouw burg met het programma „Kom mee naar bui de weg van het pro fessionalisme opgetreden. Het heeft zich gepresenteerd als het jongste zelfstandig opererende beroepscabaret in Nederland (de gemiddelde leeftijd van de deelnemers is 21 jaar). Het zeischap is winnaar geworden van het cabaretfestival „Café 67". Het eerste optreden als „beroeps" heeft bij ons sterk wisselende indruk ken achtergelaten. Niet altijd zijn de teksten sterk, zo nu en dan zelfs uit gesproken zwak, men is zich schijn baar nog niet bewust waar de spot eindigt en de grofheid begint en er zal nog heel wat moeten worden bij en weggeschaafd van het nu nog te schoolse, eer men spreken kan van een op bevredigend peil staand pro gramma. Al met al lijkt ons de stap, die deze oud-leerlingen van 't Leidse Rembrandtlyceum zaterdagavond heb ben genomen, te vroeg ingezet. nrOCH WEKT DE GROEP wel belof ten. Hanneke van der 8pek brengt een liedje als „First-class zangeres" zeker niet onverdienstelijk. Bob in 't Hout ls zeker niet ontbloot van acteer talent, maar men moet niet te veel willen brengen, m.a.w. er moet een betere selectie worden toegepast. Ook aan de afwerking, de finishing touch, ontbreekt soms nog veel. Zo was het slotnummer „De familie Van Bemme- len," een persiflage op „het zingende huisgezin", bepaald rommelig en leek meer op een onderonsje-op-een-brui loftsfeest dan op gen goed slot van een cabaretoptreden. Hoe het allemaal zij, de groep heeft gekozen en zal de consequenties van de keuze moeten nemen en zich waar moeten maken. Het succes, dat Wie- gewaal zaterdag in de Leidse schouw burg oogstte, is geen graadmeter, De enkele honderden aanwezigen leken ons te veel op een claqué van oud mede-scholieren, die ook wel voor de overweldigende bloemenhulde zullen hebben gezorgd. Zulk publiek is na- Benoemingen bij de Leidae Universiteit By onderscheiden besluiten van Cura toren der Leidse Universiteit sijn be noemd: Dm. R. B. Bergh, voor het tijdvak van 1 augustus 1967 tot 1 augustus 1968, tot wetenschappelijk medewerker le klasse in tijdelijke dienst bij de Culturele An tropologie. Dr. M. A. H. Olesberts, wetenschap pelijk hoofdambtenaar in tydeiyke dienst by de Kindergeneeskunde, met ingang van 1 Juni 1867 ln vaste dienst. Dm. R. P. Kamphuis, wetenschappe lijk ambtenaar in tijdeiyke dienst b(j de Kindergeneeskunde, met ingang van 1 september 1067 ln vaste dienst. Drs. P. K. Kieviet, wetenschappeiyk medewerker le klasse in tydeiyke dienst by de Opvoedkunde, met ingang van 1 september 1967 in vaste dienst. I)r. J. Olir. H. Lol»ruinvoor het tijd» vak van 1 september 1967 tot 1 septem ber 1968 tot wetenschappeiyk hoofdme dewerker ln tijdeiyke dienst by de facul teit der Godgeleerdheid. Dm. J. Mennema, wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tydeiyke dienst by het Ryksherbarium, met ingang van 1 september 1967 in vaste dienst. J. Muller, voor het tijdvak van 1 sep tember 1967 tot 1 september 1968 tot wetenschappeiyk hoofdambtenaar in ty- delijke dienst by het Ryksherbarium. Dr. A. Welland, voor het tydvak van 16 oktober 1967 tot 16 oktober 1968 tot wetenschappeiyk ambtenaar le klasse ln tydeiyke dienst by de Sociologie. UNIVERSITAIRE EXAMENS Kand. ex. klasieke taal- en letterkunde mej. L. Haasbroek (Den Haag), doet, ex. N.W. Sociologie de heer J. H. Brouwers (Leidschendam); doet, ex Slavische taai en letterkunde mevr. J. Houwer-v. Driel (Ryswyk). LEIDSE AGENDA MAANDAG <5 SEPTEMBER Stadhuis 19.30 Raadsvergadering Schouwburg 20.00 uur „Yvonne" door toneelgroep „Centrum". Nieuwe KateehUimik - Eerste van de vfyf cursusavonden in verschillende pa rochies van het dekenaat Leiden over de Nieuwe Katechismus. aanvang 8 uur nam., Petruszaal. DINSDAG 36 SEPTEMBER Nieuwe KatechiMims - Orlënterings- avond over de Nieuwe Katechismus in parochies van het dekenaat Lelden, aan vang 8 uur nam. in Petruszaal. AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN TE LEIDEN Geopend voor spoedeisende gevallen: Zuider Apotheek, Lammenschansweg t, teL 23553. tuurlijk niet kritisch, maar kan bij een zo jonge cabaretgroep als de Wiegewaai de mening doen postvatten dat men er al zo'n beetje is. cabaret, bestaande uit de meisjes Anandi Teeuw en Hanneke van der Spek, de jongens Watze Tiesema en Bob in 't Hout en de pianist Jacques van Egmond, wekt beloften en bezit positieve mogelijkheden. Het is echter nog lang niet rijp voor het optreden voor een breed cabaret-minnend pu bliek. Er zal nog hard moeten worden gezwoegd en geschaafd, men zal het verschil tussen spot (die zowel mild als bijtend mag zijn) en grofheid (die was) moeten gaan onderkennen, men zal het programma zeker meer selec tief moeten opbouwen; er was nu nog te veel onnozels bij, dat door een kri tischer publiek dan zaterdagavond in de Leidse schouwburg aanwezig was, zeker niet zal worden geaccepteerd. W. PRINS. GROFVUIL- OPHAALDIENST Dinsdag 26 september Buurt 30: Galgewater, Noordeinde en Plein, Rembrandstraat, O. Varkens- markt, Sliksteeg, Groenhazengracht, Rijn- on Schiekade, Witte Singel, Groenhovensraat, Witte Rozenstraat, Justus Carelhuis, Jan v. Goyenkade, Gerrit Domstraat, Vreewijkstraat, Hu- bovendien niet altijd terzake doendego de Grootstraat, Bilderdijkstraat RUMOERIG OPTREDEN VAN ZANGER ARMAND Zaterdagmiddag Ls een eind geko men aan de novitiaatatijd van de r.-k. studentenvereniging „Sanctus Augus tinus". Tijdens een buitengewone al gemene ledenvergadering in 't groot auditorium van de Academie inaugu reerde praeses B. H. A. Klep 260 nieu we leden. Dit aantal is een kleine 20 minder dan vorig jaar, zodat ook bij Augustinus de dit jaar algemene ten dens van een vermjnderde bleang- stelling voor de Leidse studentenver enigingen zich enigszins doet gelden. Na het uitspreken van een rede rid derde de heer Klep 7 verdienstelijke Augustinus-leden tot avuncul. De inauguratiedag begon met een eucharistieviering in de kerk van de Doopsgezinde Gemeente aan de Pie terskerkstraat; het was tevens de eer ste keer dat deze kerk door de stu- dentenparochic werd gebruikt. Nadat de novieten op het Eigen Huis de lunch hadden gebruikt, begaf men zich naar het groot-auditorium. In zün rede ging de heer Klep eerst in op enkele aspecten van de veran deringen die zich de laatste tijd in de studentenwereld voltrokken hebben. „Het studeren is voor de grootste groep studenten een maatschappelijke functie geworden", aldus spreker, die de waarde van het maatschappelijk engagement in het studentenleven be nadrukte. Vervolgens plaatste de praeses van Augustinus enkele kanttekeningen bij Prof. dr. Speijer gewoon hoogleraar sociale psychiatrie Bij K.B. is prof. dr. N. Speijer, sedert 1966 buitengewoon hoogleraar in de so ciale psychiatrie aan de Leidse Univer siteit, benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der Geneeskunde met da- zelfde leeropdracht. Prof. dr. N. Speijer, die In 1905 's-Gravenhage werd geboren, legde in 1933 het artsexamen te leiden af, waar na hU zich, eveneens te Leiden, speciali seerde in de zenuw- en zielsziekten aan de psychiatrische- en neurologische kli nieken aldaar, In 1935 promovaerde hU op een proefschrift, getiteld „De energe- tlsch-psychologische grondslagen van de zelfmoord". Een Jaar later weed hy be noemd tot geneesheer aan de psychia trische Inrichting „Het Apeldoornse Bosch" te Apeldoorn. Begin 1043 ward hy opgesloten in een concentratiekamp. Na de bevryding wsh hy onder andere werkzaam als psychiater in militaire dienst tot medio 1046, vervolgens ge neesheer, resp. wsarnemend geneesheer directeur van de psychiatrische inrich ting „St.-Elisabelh's Gasthuis" te De venter. In 195D volgde zijn benoeming tot hoofd van de afdeling Geestelijke Volksgezondheid by de Gem. Genees kundige- en Gezondheidsdienst te 's-Gra venhage. On september I960 werd hij tevens lector in de sociale psychiatrie aan de Leidse Universiteit, welk lecto raat in 1966 werd omgezet in een bui tengewoon professoraat. Hy aanvaardde dit ambt met het uitspreken van een oratie, getiteld „Beschouwingen over het zelfmoordprobleem''. Prof. Bpeijer, die onder meer de Joe- goslavische regering In 1083 geadvi seerd heeft omtrent de organisatie van de zorg voor de geesteiyk gehandicapten maakte deel uit van veel en velerlei be sturen en commissies en heeft zeer veel gepubliceerd in binnen- en buitenlandse vakbladen. het vraagstuk van de plaats van de kerk in de wereld. „De leek is van toeschouwer tot mede-architect gewor den. Iedere student die zich daadwer kelijk bij de ontwikkelingen van de kerk betrokken voelt, heeft hier een plicht." Praeses Klep verzocht de bis schoppen de experimenten op litur gisch gebied te respecteren. „Er moet in onze kerk ruimte zijn voor het ex periment. Een sterk celebrale mis in de Leidse studentenparochie moet evenzeer mogelijk zijn als een Missa Luba in de Kongo." Spreker liet zich op bestraffende toon ujt over bepaal- de publiciteit rond de God-is-dood- theoiogie. Tenslotte besprak hij enkele moge lijkheden waarop de nieuwe leden zo snel mogelijk aan Augustinus gebon den kunnen worden, met name aan het centrale verenigingsgebouw, het Eigen Huis, Alle eerstejaars kunnen deelnemen aan een bijbelcursus en 'n cursus gesprekstechniek. De eerste jaars-jaarkringen krijgen op de fan cy-fair (van 30 sept. t/m 3 okt. a.s.) een eigen stand te verzorgen; onder hen zal een competitie op gang wor den gebracht inzake de verkoop van koffie ten behoeve van de restauratie; tevens zullen zij de verzorging van het dBgelijks koffieuurtje voor hun rekening nemen. Verdienstelijke leden Zeven leden van de vereniging, die zich op buitengewone wijze jegens haar verdienstelijk hebben gemaakt, werden geridderd tot avuncul, zodat zij deel gingen uitmaken van de So- cietas Avunculorum-larumque. De na men van de jonge avunculi zijn: da dames H, M. v. Leent, W. I. M. Schret- len, M. C. M. v.d. Spek en de heren H. C Haverkamp, J. A. v. Hegelsom, P. C. C. M. Oomen en F. J, Rutgers. Na het uitspreken van de inaugu ratieformule was de vereniging 260 nieuwe leden rijker. Te half zes begon een receptie door het bestuur ter bestuurskamer, ter wijl elders in het Eigen Huis de jon ge avuneuls hun opname in de Socie- tas op feestelijke wijze bevestigd za gen. Vele verdiensten gehonoreerd Vrijdag Jl. was het 35 Jaar geleden, dat de heer A. C. van der Woerd, ln het bestuur van de woningbouwvereniging „Ons Doel" werd gekozen en In de func tie van tweede penningmeester zyn In trede in de Leidse woningbouwwereld deed. Hy bekleedde daarna ndm 25 jaar de functie van eerste penningmeester en volgde zes Jaar geleden de heer M. H. Noteboom als voorzitter op. Met een eenvoudige maar zeer druk bezochte receptie heeft het bestuur van deze vereniging zaterdagmiddag in de achterzaal van M't Karrewiel" gelegen heid gegeven de jubilaris met dit by- bloemstukken, schriftelijke gelukwen- zondere jubileum te huldigen. Vele sen en persooniyke geschenken ver tolkten de gevoelens, die men In de klingen van de volkshuisvesting en de verenigingswonlngbouw voor de jubi laris koestert en zeer velen kwamen de» se gevoelens met waarderende woorden en een handdruk persoonlijk bezegelen. Na een welkomstwoord van de vice- voorzltter, de heer J. Jonk, ln het bij zonder gericht tot wethouder C. J. Pie- na, de afgevaardigden van de Nati onale Woningraad en de zustervereni gingen, had de verenigingssecretaris, de heer A. Stlkkelorum, geen moeilijke taak by het schetsen van de vele ver diensten van de Jubilaris voor de Leidse woningbouw en uiteraard voor „Ons Doel" in het bijzonder. Uit dankbaar heid bood hy de jubilaris als geschenk een bureaustoel en een leeslamp aan. Mevrouw Van der Woerd kreeg voor haar „steun-achter-de-schermen" een bloemenhulde. Wethouder Plena vertolkte hierna de waardering van het college van b. en w. voor de Jubilaris, die zich o.a. steeds een energiek voorstander heeft getoond voor een goede eigen onderhoudsdienst tensinde de woningen in goede staat te houden. Na hem nog te hebben ge kenschetst als een man, die steeds open staat voor nieuwe en betere ideëen, 'tgeen hij met voorbeelden aantoonde, sprak de heer Piena de wens uit, dat de jubilaris hoewel reeds op gevorderde leeftyd (72 jaar), nog veel in het be lang van de volkshuisvesting zal mogen kunnen doen. Als stoffelijk biyk van waardering overhandigde hy de heer v.d. Woerd het nieuwe fotoboek van Lelden. De heer M. H. Noteboom, oud voorzitter en erelid der vereniging, zei in zyn felicitatietoespraakje onder meer, dat de Jubilaris zyn halve leeftyd had besteed aan socoiaal en kultureel werk en hlerby steeds een grote voorvarend- heid en opgewektheid aan de dag leg de. Los-arbeider wegens diefstal aangehouden De politie van Leiden heeft zondag een 22-jarige los-arbslder uit de Sleu telstad aangehouden, die ervan wordt verdacht uit een geparkeerde auto op het Pieterskerkplein een radio te hebben gestolen. Ook wordt hy vethoord over een diefstal van een metalen kistje uit een huis aan de Janvossensteeg. Het kistje, dat slechts een kaartensysteem bevatte, ls nog niet teruggevonden. OPL088ING PROBLEMATIEK Sprekende namens de Federatie van Leidse woningbouwverenigingen schonk de heer H. van Weizen aandacht aan de problematiek van de volkshuisvesting die in de loop der jaren schier onoplos baar ls geworden. Hij sprak hlerby de hoop uit, dat de jubilaris nog vele Ja ren in staat zou zyn mede te werken aan een oplossing van het Leidse wo ningvraagstuk. De heer C. J. Koole. bestuurder van de Nationale Woning raad, schetste de grote betekenis van veteraan Van der Woerd voor zyn ver eniging en de Leidse volkshuisvesting en maakte er gewag van zijn respect voor diens grote werkkracht en socia le bewogenheid. Hij overhandigde de Ju bilaris de erepenning van de Nationale Woningraad, als bewys van dank waardering. Tot slot was nog het woord aan de heer A. Gerritsen, die namens de Gemeentelijke Woningstichting de jubilaris o.m. dankte voor de prettige samenwerking tussen zijn vereniging en genoemde stichting. Hij bood een ge schenk onder couvert aan. Auto over de kop Op de Lammenschansweg te Leiden is in de nacht van zaterdag op zondag om tien over half één een personenauto enkele malen over de kop geslagen. De bestuurder, een 19-jarige inwoner van de Sleutelstad, liep een hersenschudding op en werd naar het Academisch Zie kenhuis overgebracht. Het ongeluk ge beurde, doordat de wagen tegen het rechtertrottoir botste, kantelde en over de kop sloeg. Ontploffing in vrachtautocabine Zondagmorgen is de politie meege deeld, dat zich in de cabine van een vrachtwagen, die aan de Valkenburger- weg te Lelden stond geparkeerd, een ontploffing heeft voorgedaan. Waar schyniyk Ls een caropinggasfles geëxplo deerd. De ruiten werden eruit geslagen en het portier raakte ontzet. In de cabi ne was het een grote ravage. De politie stelt een nader onderzoek ln. Op het Stationsplein is zondag bestalauto gestolen. De diefstal van de 200 gulden waard zjjnde wagen moet tussen 10.00 en 16.30 uur hebben plaats gevonden. Naar aanleiding van de 5 buiten kerkelijke avonden in de maand okto ber, waarin de nieuwe katechismus wordt besproken, worden er in deze maand alleen maar geeprekeavnndrn ge houden door de Jongerengroep op maan dag 9 oktober. Plaats wordt nader be kend gemaakt. De accordeonvereniging „Vivace" houdt zaterdag 30 september haar Jaar lijkse uitvoering ln het St.-Antonlus- clubhuis. Aanvang om 10.45 uur. Diri gent is de heer P. Slingerland. Verder verlenen Laura Volkers - zang en The Music Boys hun medewerking. LEIDSE UNIVERSITEIT DR. D. SMEENK HOOGLERAAR IN DE INWENDIGE GENEESKUNDE By K.B. is dr. 1). Kmeenk benoemd tot hoogleraar in de inwendige genees kunde aan de Loidse Universiteit met een bijzondere opdracht voor stofwisse lingsziekten en endocrinologie. Dr. Smeenk. die op 6 Juli 1923 te Hur- wenen in Gelderland werd geboren, ont ving zyn h.h.s.-b-opleiding te Zaltbom- mel en Zwolle en liet zich in 1040 in schrijven als student in de geneeskun de aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Gedurende de oordog was hij enkele ja ren ondergedoken, doch onmlddeliyk na de bevrijding hervatte hy zyn studie, Na gedurende een half jaar werkzaam te zyn geweest als vakantieassistent op de af deling Inwendige Geneeskunde van het Academisch Ziekenhuis te Groningen onder leiding van dr. M. G. N. Orie, deed hy in 1949 artsexamen, In 1948 promo- veerde dr. Smeenk cum laude op een proefschrift, getiteld „Onderzoek van door biopaie verkregen bot van patiën ten lijdende aan hyperparathyreoidla, met behulp van microradiografie en fos- faatuitwlsseljngsproeven In vitro". Van 1949 tot 1953, toen hy ward aan gesteld als hoofdassistent op de door prof. dr. A. Querido gelelde tweede kli niek voor inwendige geneeskunde van het Academisch Ziekenhuis te Leiden, was dr. Smeenk als hulpgeneeskundige op een afdeling voor inwendige genees kunde van de Gemeenteziekenhuizen van 'e-Gravenhage werkzaam. In 1055, een Jaar nadat hij als internist by de specia- llatenregistratiecommissie was inge schreven, werd hy benoemd in de missie voor het afnemen van het arte examen. Na twee jaar gaf hij aan de Leidse Universiteit zijn eerste college over metabole botziekten. In 1063 werd dr. Smeenk, aan wie twee jaar tevoren reeds een leeropdracht voor Inwendige geneeskunde was gegeven, benoemd tot lector In de inwendige geneeskunde met opdracht onderwye te geven in de stof. wlsselingeelekten en endocrinologie. Te- geiykertyd werd hij aangesteld als waar nemend hoofd van de tweede kliniek voor Inwendige geneeskunde. Van 1956 tot 1965 nam dr. Smeenk deel aan de voorbereiding van de bouw, de inrichting en de personeelsbezetting van een gedeelte van de nieuwe polikli niek voor Inwendige Geneeskunde. In deze periode werkte hij, daartoe in ataat gesteld door een subsidie van da Neder landse Organisatie voor Zuiver Weten schappelijk onderzoek (ZW.O,), gedu rende tien maanden aan de University College Hospital Medical School te Lon den onder leiding van prof. dr. C, E. Dent en prof. dr, M. Rosenheim en maak- te hij. eveneens met een subsidie van Z. W.O., een reis van drie maanden naar Scandinavische en Italiaanse universi teiten, ln i960 ontving hy van Z.W.O, een subsidie voor een onderzoek inzake metabole botziekten. Draaibrug wordt 's nachts van fundament getild JÊk ln de nacht van 14 op )5 oktober zal de spoorbrug over de Rijn bij de Grote Vink «en totale metamorfose ondergaan. De oude draaibrug wordt dan vervangen door een moderne op haalbrug. Dete reconstructie zal het treinverkeer van ongeveer 11 uur 's avonds tot zeven uur 's morgens stil legggen. Het beweegbare bruggedeelte wordt op genoemde zaterdagavond van de fundamenten gelicht en weggevaren. Direct in aansluiting hierop zal de klap van d« ophaalbrug met behulp van drijvende bokken op de verste vigde betonnen pijlers worden gelegd. De omschakeling vergt een bijzonder nauwkeurige „timing", want alles moet op de centimeter kloppen, als de nieuwe brug is aangebracht. In de nacht, volgende op de verwisseling zal het treinverkeer nog eens gestremd zijn, aangezien dan de hameien (hef armen) gemonteerd zullen worden. Met vooropgezette bedoeling is een weekeinde gekozen, omd&t vooral het goederenverkeer dan aanmerkelijk minder frequent gebruik maakt van het traject Den Haag—Leiden, voorbereidingen tot de vernieuwing van de brug hebben ongeveer een half jaar in beslag genomen. Als de ophaal brug is aangebracht zal het openen van de brug veel sneller kunnen ge schieden dan tot nu toe het geval was en zullen schepen van een grotere omvang de Vink kunnen passeren- Burgemeester van Napels logeerde in Leiden De burgemeester van Napels, prof. Giovanni Principe, ls enkele dagen te gast geweest by de hoogleraar prof. Si- niscalco te Leiden. Ook burgemeester mr. G. C. van dei- Willigen van Leiden heeft een ontmoeting gehad met zyn Napelse collega. Mr. Van der Willigen bood by deze gelegenheid prof. Principe een fotoboek van Lelden aan. Brandweerman redt dronken drenkeling Een brandweerman, die aan de Oude Vest ln Leiden woont, heeft zaterdag middag om half vyf een 54-Jarlge grond werker uit het water gehaald. De man, die onder Invloed van drank verkeerde, was met zijn flets te water geraakt. De brandweerman zag het gebeuren en be dacht zich geen ogenblik: hij sprong te water en kon de beschonkene aan de wal brengen. De politie heeft de uit Leiden afkomstige man ter ontnuchte ring naar het bureau meegenomen. Ook Barbara-ulo betrokken bij samenwerking katholieke ulo-scholen van de Paulus-Ulo in Leiden-Noord is in de passage over de organisatie van het katholieke Ulo-onderwijs in Leiden ten onrechte geen melding ge- maakt van de Barbara-Ulo, Levendaal 54, die ressorteert onder de Cunera- stichting. Deze Ulo-school maakt dus met de Titus Brandsma-Ulo, de Ma- ria-Ulo en de Paulus-Ulo, alle van de Stichting R.K. Scholen te Leiden, deel uit van de vorm van samenwer king van gemengde katholieke Ulo scholen, die na overleg tussen de be treffende bestuuren vorig jaar tot stand kwam. De voorzitter van de Stichting R.K. Scholen in Leiden, mr. H. M. de Munk, pleitte in zijn toespraak ter gelegen heid van de opening van de Paulua Ulo voor uitbreiding van de samen werking op bestuurlijk niveau. Hü dacht hierbij aan 'n katholieke school raad, waarin ook de besturen van scholen voor katholiek voortgazet on derwijs in Leiden betrokken zouden zijn. Zeeman toonde geen zelfdiscipline De drank en Jut gebrek aan zelf discipline, dat zouden de twee fac toren zijn welke het leven van een 20-jarige zeeman, die zich voor de Haagse politierechter had te verant woorden, in een verkeerde koerz heb ben gestuurd. Gesignaleerd werd: dief stal van een auto in Zoeterwoude, diefstal van een bromfiets in Delft waar hij werkte, waar hij tevens een automaat sou hebben geforceerd en leeg gehaald, diefstal gepleegd In Nootdorp. Eigenlijk had de officier nog zo een en ander in petto, doch dat had hij niet in de dagvaarding gezet. Met de gestolen auto was de jonge man naar Alphen aan den Rijn den en vervolgens naar Delft. „H allemaal mis wat u hebt gedaan, w constateerde de rechter. De drank en ontbrekende zelfdiscipline zouden dus daar mede aan schuldig zijn» Omdat het zoute water kennelijk de animo voor drank bij verdachte stimuleerde, had hy het varen er aan gegeven. De officier vond het 't beste, dat ver dachte maar weer naar zyn vroegere woonplaats Zwammerdem terugkeert, „Delft is te dicht bij Den Haag en dat levert gevaren voor u op," aldus diens opinie. Nu probeerde verdachte het met de auto over de boeg van „joy-riding" te gooien, doch dat lukte niet te best. „U hebt er enkele dagen als heer en meester over beschikt en er mee naar Delft gereden voor uw werk," weer sprak de officier. Hij wilde verdachte een stevige steun in de rug geven door vijf weken gevangenisstraf waar van vier voorwaardelijk. „Dan kan hU gedurende die week eens goed voelen wat het betekent in de gevangenis te zitten," aldus de officier. De rechter vond dat een goede gedachte en ver oordeelde conform de eis. ADVERTENTIE AANKONDIGINGEN MONUMENTENWET De Burgemeester van Lalden brengt ter openbare kennis, zulks ter voldoe ning aan het bepaalde by artikel 9, le lid, der Monumentenwet, dat de door de Minister van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk bij beschikking d.d. 1 september 1967, Okin 137.962, vastgestelde lijst van monumenten ln de gemeente Lelden ter gemeente-secreta rie, afdeling Openbare Werken, kamer 111, voor een ieder ter inzage is neder- gelegd. Lelden, 23 september 1967. De Burgemeester voornoemd. VAN DER WILLIGEN SLUITINGSUUR VERGUNNINGS- EN VERLOF8LOKALITEITEN EN CONSUMPTIE-INRICHTINGEN LV.M. S OKTOBER-VIERING De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat door hem ont heffing is verleend van het sluitingsuur voor vergunnlngs- en verlofslokalitelten en consumptleinrtchtlngen voor de nacht van 2 op 3 oktober en voor de nacht van 3 op 4 oktober a.s. tot 01.00 uur. Houders van muziekvergunnlngen mo gen gedurende genoemde nachten tot dat tydstlp muziek ten gehore doen brengen. ONTHEFFING WINKELSLUITING IN VERBAND MET DE 3 OKTOBER-VIE RING Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat op maandag 2 oktober 1967 tot 24.00 uur en op dinsdag 3 oktober. 1967 tot 01.00 uur des nachts winkels voor het publiek geopend mogen zijn en ln da uitoefening van markthandel, straat handel en handel te water waren te koop mogen worden aangeboden of mo gen worden verkocht. De verplichte halve-dagsluiting voor winkels zal op genoemde dagen niet gel- Oegstgeest Kath. Vrouwengilde Oegstgeest sprak met pater J. v.d. Brekel „Vrijheid van de vrouw in Kerk en wereld" Het Katholiek Vrouwengilde afd. Oegstgeest opende het seizoen met 'n ontmoeting met pater J. v.d. Brekel O.P., lektor in de Theologie en verbon den aan de „open spreekkamer" van de Stelgerae Kerk „Sint Domlnicus" te Rotterdam. Het onderwerp dat bespro ken werd luidde „Vryheld van de vrouw in kerk en wereld". Spreker had daar toe. middels het maandblad „Even tyd voor het Gilde", de dames een drietal vragen ter overdenking voorgelegd. Hy begon zijn „gedachtenwisseling", een lezing wilde hy het liever niet noe men, met uit te gaan van de vraag „wat is vryheid". Pater v.d. Brekel haalde enkele voorbeelden aan, o.a. uit het boek van SchlesLnger over John Kennedy. Welhaast vanzelf kwam hy terecht op de begrippen Goed, Kwaad en Waarheid. Goed ie wat wéér is, dat kan door de mensheid op verschillends manieren worden geïnterpreteerd. Wat de één als goed ziet, kan de ander als kwaad ervaren. Pater v.d. Brekel diepte zijn visie wat verder uit om uit te monden op het grote alles omvattende begrip Liefde. De verhou ding van mens tegenover mens, man vrouw, het elkaar accepteren maar dan volledig, het waren zo een groot aan tal gedachten die spreker lanceerde en die de dames behoorlijk aan het denken zette. De vrymoedlge eigentydse bena dering van vele kerkeiyke en geloofs zaken, de spreker uitte in vrijheid zyn gedachten, zal het sommige dames niet gemakkeiyk gemaakt hebben dit nu maar één, twee, drie te verwerken. Alvorens mep ln de Jozefzaal byeen- kwam werd in de WUIbrordkerk de H. M(s opgedragen voor de Intenties van de leden en om Gods zegen te vragen over het Gildewerk. Mevrouw J. Staal van Santvliet, presidente, heette allen welkom, in het bijzonder pastoor N. A. Commandeur. Zij vroeg voorts vrijwil ligsters voor hst Dlenatverleningscen- trum te weten voor de maandag-, dins dag- en vrijdagmiddagen. Het betreft o.a, assistentie in de bejaardensociëteit en andere vormen van hulpverlening. Belangstellenden kunnen ook telefonisch kontakt opnemen (tel, 01710-Ö112B), Leiderdorps® Bridgeclub hield jaarvergadering Donderdag j.l. heeft de Leiderdorpse Bridgeclub in het Dorpshuis haar jaar vergadering gehouden. Voorsltter E. J. Veldhuyzen sprak ln zijn openingswoord er zun vreugde over uit dat, ondanks er verschillende leden hadden moeten be danken, het aantal toch weer gestegen is en nu 72 bedraagt. Na het welkom aan de nieuwe leden herinnerde spr. in zyn jaaroverzicht aan het buitengewoon goed geslaagde zilveren jubileum en bracht dank aan het inmiddels ontbon den feestcomité dat tot het succes van deze feestviering zeer veel heeft bijger dragen. De hierna vertoonde dia's over dit jubileum bracht dit nog gens zeer duidelijk naar veren. Vervolgens was het woord aap de secretariS'penningmeester voer het voor lezen van de jaarverslagen, welke onder dankzegging van de voorzitter onveran* derd werden goedgekeurd. Door het in werking treden van het Huishoudelijk Reglement trad het be* stuur hierna in zijn geheel af. Na g^ houden schrifteiyke stemming werden alle zittende bestuursleden herkozen. De voorzitter dankte vervolgens de vergader ring voor het in het bestuur gestelde vertrouwen, doch omdat dit nieuwe reglement voorschryft dat het nieuwe bestuur uit vijf leden moet beslaan, weid de functie van secretaris-penningmeester CMplttr en WOfd de heer J. Schutte, door het bestuur al« kandidaat gesteld, door de vergadering in functie van se cretaris gekozen. ln de hierna te benoemen kascommis- sie werden gekozen de heren H. Wit kamp en T. Geriich met als reserve de heer J. W. Rompes. Als lid van de te vormen ballotage-commissie werd be noemd de heer Verduin, aangevuld m?t een nog aan te wü*en bestuurslid. Eeu punt van discussie vormde de aan sluiting bij de Ned. Bridgebond. Door de wedstrydleider werden de voor- en na delen van aansluiting uiteengezet, waar na de heer P. O, Dan* een lans brak voor aansluiting, ondanks de grote fi nanciële consequenties die hieraan ver bonden zullen zijn. Het voornaamste punt van zijn betoog was, dat door aan sluiting alle leden het bondsblad toege- stuurd krijgen wat als gevolg zal heb ben dat door het lezen hiervan het spel peil zal etygen en bovendien zullen de leden dan in de competitie van de Leidse afdeling van de Ned. Bridgebond kunnen gaan spelen. Nadat de penningmeester nog had gewezen op de financiële gevol gen, mede door de hoge saalhuur, werd het voorstel in stemming gebracht en aangenomen. Het laatste punt van de agenda was de rondvraag. Nadat de vragepstellers door de voorzitter tot hup genoegen wa ren beantwoord werd begonnen met de halve competitie van de parenwedstrijd waarvan de stand na donderdagavond als volgt luidt: Groep rood f 1 echtpaar ftoropeg 861 p •2 echtpaar Van Klaveren 337 p Witkamp 326 p., 4 TijssemDe Winter 318 p„ 5 echtp, Danz 309 p„ 6 Bipm-Schip- pers 306 p., 7 GerUch^van Leeuwen 300 p., 8 echtpaar Lenaers 289 p., 9 Danz- De Vries 288 p., 10 dames Jans-Van i5on- nevgld 284 p., 11 Vander Bijl-Van der Hoog 278 p.. 13 JanSrPouw 275 p., 13 echtpaar Vqg 272 p., 14 dames Van Gel- der-Pe Jong 267 p„ 15rJ6 Schutte-Voge- lenzang en echtp. Zwanenburg 259 p-. 17 echtp Kiel 240 p., 18 gebr. Karstens 207 p. Groep zwart: 1 Van Berge Henegou- Duiker 371 p., 2 echtp. Frinten 370 p S echtp. Wesseis 319 p„ 4 De Koning- Van Zonneveld 313 p., 5 Hoogervorst- Van der Vliet 803 p., 6 echtp. Verduin 300 p„ 7—8 dames Schutte-Zwarts en echtp. Stokhuyzen 295 p., 9 dames Van den Brink-Van Schende! 293 p., 10 Veld- huyzep-Van Vliet 284 p., 11 mevr. Van der BUl-Van der Byi jr. 279 p., 12 echtp. Groesbeek 275 p., 13 Beek-Bosse 274 p., 14 mevr, v. d, Kommer-v. d. Kommer jr. 270 p„ 16 dames Pa Gr&aff-Onrust 269 p,, 16 echtp. Van der Pool 248 p„ 17 da mes Hoogervorst-Zandbergen 246 p., 18 echtp. Wenink 180 p.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 4