Geliik lifcfelle onthult: DE WAARHEID OVER HET NEDERLANDSE HUWELIJK Voorzitter De overleef de" Kousemaeker Leidse aanval 18°/c 49% 39% VEELZIJDIG OVERZICHT GESCHIEDENIS DER FOTOGRAFIE IN PRENTENKABINET „0N(T)R0ERENDE GOEDEREN" DOOR DE FUNES TALENTVOL VERHANDELD Penningmeester W. Hoonhout nam afscheid van de Kring VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 (ADVERTENTIE) van de mannen wil van de vrouwen van alle gehuwden méér sexuele gemeenschap is vóór sexuele gemeenschap is het oneens over de gevolgen in het huwelijk. tussen verloofden. van ontrouw. dit zijn enkele cijfers uit het wetenschappelijk onderzoek dat voor Libelle werd verricht. Libelle begint een onthullende, dikwijls dramatische serie verhalen gebaseerd op dit wetenschappelijk verantwoorde cijfermateriaal. NIEUWE LIBELLE, MET EERSTE AFLEVERING (14 PAGINA'S) NU VERKRIJGBAAR BIJ ALLE KIOSKEN EN DE BOEKHANDEL. LOSSE NUMMERS 60 CT. LEIDSE BIOSCOPEN Eén van de vele komische ogenblik ken in de Franse film ,.On(t)roerend Goed met Louis de Funès als de rijke makelaar Bertrand. voor wie de lief desaffaires van dochter Colette niet geheel duidelijk zijn en nu gecompro mitteerd wordt met de provo- aehtige Oscar. VISUELE DOCUMENTATIE VOOR STUDENTEN De afdeling Geschiedenis der Fotografie van het Prentenkabinet/Kunsthistorisch Instituut der Leidse Universiteit, die tocli reeds beschikte over een voor ons land unieke verzameling op haar terrein, is onlangs verrijkt niet enkele belangrijke aanwinsten. Hiertoe behoren enkele calotypleén van \V. H. Fox Talbot, David Octavtus Hill, Sir John Herschel en Hlppolyte Bayard, modellen, aantekeningen en stereofoto's van generaal-majoor L. E. W. van Albada, die zich bekendheid beeft verworven door zijn onderzoekingen op het gebied van de stereoscopie, en de negatievenverzamellng van Emmy Andrieese. - in de eerste jaren van hun studie in de kunstgeschiedenis diverse andere kunsttechnieken beoefenen, na hun kandidaatsexamen de gelegenheid ge boden zich in het fotograferen te be kwamen. Geen expositie In één van de zalen van het Pren tenkabinet gaf prof. dr. H. van de Waal namens de hoogleraar-directeur van het Prentenkabinet/Kunsthistorisch In stituut gistermiddag een uiteenzetting over het ontstaan van de fotografie en over de verschillende verzamelde fotoboeken en reprodukties. Burge meester mr. G. C. van der Willigen was als vertegenwoordiger van het Curatorium van de Rijksuniversiteit te Leiden aanwezig. Ook de grond legger van de huidige verzameling, de heer A. Grégoire, was uitgenodigd en dankte na afloop in bewogen be woordingen prof. Van de Waal voor het vervolmaken en catelogisteren van zijn levenswerk. Dit unieke overzicht van de foto grafie is echter niet opengesteld voor publiek. Wie toch een bezoek aan het Prentenkabinet/Kunsthistorisch Insti tuut van de Leidse Universiteit wil brengen zal zijn komst telefonisch of schriftelijk moeten aankondigen. ZOETERWOUDE Pater Simon Schuur terug met vakantie bij 40-jarig feest Dinsdag 12 september arriveerde ge heel onverwacht pater Simon Schuur, na een 7-jarig verblijf in Irian Barat, het vroegere Nederlands Nieuw-Guinea. op Schiphol Door zijn zwakke gezondheid heeft hy deze weken op eigen verzoek rustig in zijn familiekring doorgebracht om weer op verhaal te kunnen komen na de ontberingen in Irian-Barat. Deze rust zal hij afsluiten met een Intiem fa miliefeestje bij een zijner broers ter ge legenheid van zjjn 40-jarig kloosterjubi- leum bij de Missionarissen van het H. Hart te Tilburg. Na zijn lagere studies in Tilburg ver trok Simon Schuur in september 1926 naar het noviciaat in Arnhem. In sep tember 1927 legde hij daar zijn tijdelijke gelofte af waarmede hy in de klooster gemeenschap werd opgenomen. In 1933 vertrok hij naar Nieuw Guinea, vanwaar hij in 1948 voor de eerste maal met ver lof kwam. Pater Schuur is nu voor de derde maal met vakantie, maar op zijn 60-jarige leetftjd verlangt hy toch weer naar zyn werkterrein in Irian-Barat. ADVERTENTIE Beroemde collecties en oude camera's De afdeling Geschiedenis der Foto grafie is ingericht in 1953, toen het instituut met steun van het Prins Bernhardfonds en een particulier de nog altijd de kern van de verzameling vormende collectie Aug. Grégoire kon aankopen, die ongeveer vijfenveertig honderd volgens diverse procédés ver vaardigde foto's omvatte, welke teza men een overzicht geven van „honderd jaar fotografie". Aan dit bezit werd twee jaar later enig materiaal toe gevoegd, dat was bijeengebracht door de Bond van Nederlandse Amateur fotografen-Verenigingen. Sindsdien is de verzameling uitge groeid tot een collectie van circa 50.000 foto's, negatieven, ongeveer 1700 technische objecten, waaronder 370 oude camera's en plm. 400 objectieven en een een bibliotheek. Deze bevat in toevoeging aan talrijke fotoboeken en Nederlandse en buitenlandse tijdschrif ten onder meer een collectie oude handleidingen, vaak betrekking heb bend op thans al weer in onbruik geraakte procédés. Hierin treft men onder anderen de originele publikaties Een calotypie van David Octa- vius Hill (1802-1870), die om streeks 1843 is genomen van Benjamin Tilghman. Hill is één van de pioniers van de fotografie. aan van Louis Jacques Mandé Da- guerre en in fotocopieën het in 1844 te Londen door William Henry Fox Talbot gepubliceerde boek „The pencil of nature". Functioneel De collectie geeft tevens een over zicht van bijna anderhalve eeuw so ciale en culturele evolutie. Het be langrijkste is evenwel, dat de ver zameling. die wordt opgebouwd als een geschiedenis van het zien in de afgelopen honderdvijftig jaar. direct aansluit bij de functie van het kunst historisch instituut. In de eerste plaats dient men namelijk te bedenken, dat kunsthistorici voortdurend voor hun werk van foto's gebruik maken en moeten maken. Bovenal echter kan door het werk van de afdeling de noodzakelijke correctie van de tot gewoonte geworden fotografische blik worden gerealiseerd. In Leiden wordt de studenten, die Het gaat om de smaak! 20 lange sigaretten 1.50 VERGADERING KRING LEIDEN KVP Hoewel de afdeling Leiden door middel van een circulaire aan de af delingen van de kring getracht had een „coup" te ondernemen tegen de aftredende, doch herkiesbare kring voorzitter B. P. de Kousemaeker, heeft de Kring Leiden van de KVP met een royale meerderheid de heer De Kouse maeker wederom voor een termijn van vier jaar de voorzittershamer in handen gegeven. De afdeling Leiden had een brief laten circuleren, waarin een aantal bezwaren werd opgesomd voornamelijk tegen de vergadertech niek van de heer De Kousemaeker. Tegen mr. A. Q. C. van Ruiten had de afdeling Leiden eveneens bezwaren gemaakt in dezelfde brief, waarna mr. H. E. A. Driessen (Leiden) in de wel willende aandacht van de afdelings afgevaardigden werd aanbevolen. De bezwaren van Leiden bleken nauwelijks gedeeld te worden, want de herkiesbare voorzitter verzamelde achter iijn naam nadat enkele af delingen hun „trouw" en vertrouwen onder woorden hadden gebracht 43 stemmen. Mr. Driessen kreeg 15 stem men: mr. Van Ruiten veroverde de steun van 11 kringraadsleden. Aan de verkiezing ging nog 'n vermeldens waardig feit vooraf. Ir. Sala (Leiden) was van mening, dat de leden er recht op hebben te weten tot welke stroom van „het 5-stromenland" de verschil lende kandidaten behoren. Dit voor namelijk met het oog op de komende discussies over een eventuele koers- Politiek credo Achtereenvolgens gaven de kandi daat-voorzitters zich als volgt bloot: mr. Driessen: Wil een christelijke con centratie als in Duitsland en België; 'n christelijk blok, dat een eerste viool speelt in de landspolitiek. Pogingen, die ten doel hebben de KVP in een bepaalde hoek te drukken, zullen zijn steun niet krijgen. teniber) over de party vernieuwing: de christen-radicale gedachte hiykt slechts te leven In een zeer beperkte kring. Moeilijkheden Met de verkiezing van de kringraads leden had men heel wat moeiiykheden te overwinnen. De twee Jongeren J. A. w. de Lange (Gouda) en L. C. M. van Rel- sen (Lisse) werden min of meer vlot gekozen: de eerste zes senioren trouwens ook. maar voor de laatste twee plaatsen waren maar liefst drie herstemmingen (na veel geharrewar over de interpreta tie van de reglementen) nodig. De vol gende zes senioren kwamen er bij de eerste stemming uit: P. G. J. Bakker De heer De Kousemaeker: Is KVP'er, (Voorschoten), mr. a. G. C. van Ruiten hulsuit radicHal-christeiyk en ver- (Gouda), drs. J. Ibelinga (Capelle), C. wacht veel van christen-democratische Fortanler (Voorschoten), mevr. E. C. P. samenwerking. Kan geen adhaesie betul- j de Groot-Hoonhout (Gouda) en mr. H. E. de christen-radicalen. Mr. Van a. Driessen (Lelden). Het bestuur werd ZOETERWOUDE 8. J. Z. LUXOR Louis de Funès, de Franse komiek die ln- dertyd furore maakte als politiecommissaris Juve in de Fantomas-fttm en sindsdien een graag geziene figuur Is geworden op het witte doek, Is weer terug In de Sleu telstad. Dat hy niet ten onrechte beschouwd wordt als een van de beste komieken van de laatste tyd, bewyst hy weer overduldeiyk. Ook In „On(t)roerend Goed" is hU weer dat kleine dwaze mannetje, dat de bloscoop-bezoc- ker weer tol dolle vreugde brengt. Een waar talent, dat reeds door zyn uiterlijk succes oogst: zyn schaars be groeide hoofd, dat In geen verhouding staat met zyn klei ne gestalte, met ogen waaruit het ene moment een ont wapende glimlacht straalt en het volgende ogenblik een vernietigende blik vlamt. Zijn rol in deze film biedt hem daar dan ook weer alle gelegenheid toe. Een typische film voor Funès, die als de rijke makelaar Bertrand de hoofdrol, uiteraard, toe bedeeld gekregen heeft. Deze leidt een rustig leventje met vrouw en dochter Colette. Liefdesproblemen rond Colette maken spoedig een eind aan deze „paradyseiyke vrede", en al snel ontstaat in het huis, mede door enkele pljniyke vergissingen een ordeloze bende. Het geliefde decor dUB van Louis de Funès. Het verhaal vormt dan ook niet het voornaamste onderdeel van deze lachfilm ln Luxor, die van ganser harte wordt aanbevolen. Keuring: alle leeftyden. LILITH CAMERA Liiith, een wat oudere film over het wel on wee In een Inrichting voor geest el yk gestoorden, be zien door Amerikaanse bril, zou een byzondere film ge weest kunnen zyn, als de stof ln wat realistischer vorm behandeld was. Want wat krygt men te zien: een soort duur pension, waar een aantal wat merkwaardige typen rondlopen, die op het eerste gezicht evengoed In Amster dam als in een krankzinnigengesticht hadden kunnen Een jonge man, pas terug uit militaire dienst, meldt zich aan als verpleger en raakt tydens zyn Inwerkperiode verliefd op een patiënte, een sex-bommetje, dat niets liever heeft dan alles aan zich te onderwerpen, immer haar begeerten te vervullen. De Jonge man raakt in de war. Hij moet haar begeleiden buiten de Inrichting en merkt daar, dat ze hem probeert te verleiden. Als hij tenslotte zo in haar ban gekomen ls, dat hy aan haar verlangens tegemoet komt gaat het snel een andere richting ln. Ze maakt hem jaloers door met een mede patiënte op stap te gaan, ze haalt kinderen verdacht ge voelig aan en als toppunt laat ze haar oppasser een jonge patlët, die haar timide bemint, tot zelfmoord brengen. Het eindigt met een apotheose: de jongeman slaat ln een bul van razende jalouzle de hand aan het meisje Lillth en meldt zich by de directeur-geneesheer. De indruk wordt gewekt, dat de schuld van de hele ontwikkeling ligt by de geestesstoornis van het meisje. Voor de thulswedstryd as. zondag te gen Teylingen heeft de thuisclub niet de beschikking over Th. v. Klink die tegen Warmunda een blessure heeft op gelopen. C. Overdevest ls vervangen. De opstelling van de groen-witten luidt nu: Doel: J. Maat, achter: G. v.d. Geest, Jac Olsthoorn. L. Bosman en L. v.d. Ham; i Op de Turfmarkt te Leiden zijn midden: W. Belt en J. Koek; voor: Jac gistermiddag om vijf voor half één Wortman. P. Beereboom, L. v. Veen en 1 twee wielrijders tegen elkaar gebotst. Jac van Slingerland. Aanvang 14.30 uur. De 14-jarige F. van K. uit Leiden brak Maar zonder enige moeite kan men zich voorstellen, dat hier geen sprake ls van mensen met bepaalde afwijkin gen. Het meisje schildert en weeft, en ls zeer scherpzin nig en weet byzonder goed wat ze wil. Zonder enige verklaring had men de hele entourage van geesteiyke ziekte kunen weglaten. Het zou dan allemaal wat aan nemelijker geweest zyn. Nu ontbreekt de inneriyke span ning en ls het geheel een wat oppervlakklng experimen teren met opgelegde situaties. BIZARRE VOYEURSFILM LIDO Mondo Blznrro. Het ls al weer enkele jaren geleden, dat een stroom van films, met verborgen ca mera's opgenomen, Nederland overspoelde. Vooral de re gisseur Jacopettl had een beruchte naam. Zyn recente film „Africa Addlo" heeft ook vele reacties losgeslagen. „Mondo blzarro" ls een wanproduct ln de schynbaar nooit verminderde reeks sensatiefilms. Een cameraploeg heeft de halve wereld afgereisd om die schaduwaspecten van de menseiyke samenleving te proberen op te nemen, waar- by voyeurs zouden kunnen „likkebaarden". Deze film Is typisch afgestemd op een Amerikaans publiek en zal In den lande weinig bezoekers trekken. Terecht, want veel sensatie wordt niet geboden. Men ls tegenwoordig wel gewend aan „bloot". Misschien kunnen onvolgroeide por- sooniykheden zich een paar uur vermaken. Van kleed kamers tot bordeeltaferelen variëren de verschillende sonis nogal langdradige shots. Men filmde ln Japan, Zuld-Amerlka en Afrika. De kritische toeschouwer zal zich zelf wel eens afvragen of bepaalde taferelen In scène zyn gezet. Een verhaal zit er niet ln: het ztfn steeds verschillende taferelen, die met opwindende mu ziek worden begeleid. Het einde van de film Is achrynend en tevens typerend door de mentale Instelling van de regisseur: een uitgebreide reportage van een slavenhan del midden ln de woeatyn ergens ln Lybië. Daarvoor zyn fotostudio's met naaktmodellen, geheime riten en In discrete opnamen aan het oog van de bezoeker voorby getrokken, waarby een geeuw nogal eens wordt onder drukt. „Mondo blzarro" Is een wanproduct en dient al leen om sensatie op te wekken. Keuring: 18 Jaar. PROLONGATIES In STUDIO gaan de voorstellingen van Antonionl'a film „Blow up" nog door. Deze rolprent over 24 uur van het leven van een Londense modefotograaf la dit Jaar tijdens het filmfestival van Cannes met de Gouden Palm bekroond. James Bond biyft ook deze week favoriet In TRIANON waar hy ln „Je leeft maar twee keer" de bezoekers een modem sprookje voorschotelt. De „West Side Story" slaat nog steeds aan, dat biykt wel uit de prolongatie van deze film In REX. Wielrijders botsten hierbij zyn sleutelbeen en moest naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht. Het ongeluk gebeurde, doordat het slachtoffer plotseling van af het voetpad tussen twee stilstaande auto's de rijbaan overstak. Intern politicus uit idealisme Ruiten: Tekende zonder enige het adres van de christen-radicalen, om dat hy ln dit adres de juiste grondsla gen aanwezig acht voor een chrlsteiyke party van de toekomst. Wil binnen de partij zyn gedachten en visie verwezen- ïyken en verbreiden. De uitslag van de stemming Is niet al leen Interessant om te weten wie ln de komende vier jaar de kring Leiden van de KVP gaat lelden. Er kan tevens uit gedlsteleerd worden, hoe de verhoudin gen ongeveer zullen liggen op de regio nale bijeenkomst van de kring (30 sep- tenslotte compleet door de verkiezing van de heren J. M. Nooy Roelof arends veen) en L. J. v.d. Poel Roelofarends- Wegens het vergevorderd uur bleven de verkiezingen van 4 afgevaardigden naar de Partyraad en 3 afgevaardigden naar de Bestuursraad achterwege. Het voorstel tot contributieverhoging, nog krachtig verdedigd door de scheidende penningmeester Hoonhout (het geraam de tekort in de partykas van 330.000.- zal aangevuld moeten w\>rden) werd eveneens aangehouden tot de volgende vergadering. penningmeester van de party, sprak namens het party bestuur en roemde vooral de wijze waarop de heer Hoon hout zich in de bestuursraad inzette voor de KVP: „een man met een uiter mate loyale houding jegens de KVP, die op zijn tyd toch ook wel rake klappen kon uitdelen. U was boven dien een van de beste kringpenning meesters." De heer Van der Stee bracht ook een speciale groet over van partij voorzitter mr. Aalber.se, die helaas verhinderd was om zelf naar Leiden te komen. Namens de „kamerleden van de kring" (drs. Aarden, mr. Brou wer en mr. Nelissen) sprak mr. R. J. Nelissen woorden van dank en waar- udering. Ook de jongeren lieten bij dit kan *yn. De heer Hoonhout moest zyn functie In het bestuur ter beschikking afscheid van zich horen. Oud-jonge- stellen doch hU maakte er geen geheim van, dat dat hem byzonder speet. Dat Is ove- envoorzitter J. A Duindam zei, dat rigens niet verwonderiyk, want de heer Hoonhout heeft altyd vanaf zijn l«de J°^8eren steeds in de beste jaar, toen hy lid werd van de R.K. Staatsparty met hart «-n ziel gewerkt bin nen de politieke organisatie, welke voor hem het beste middel was om zyn be ginselen uit te dragen, zoals kringvoorzitter B. P. de Kousemaeker het stelde. De heer w. Hoonhout Is gisteravond zeer tot zjj eriode als Intern politicus In de KVP toegetredei toemde, „de rfjen van de post-aetleven". 22 Jaar In gen van ae kring deskundig hij slaagde er e laten voor zyn opvolger maar door het liere r ook hy ondervinden hoe hard het reglen lfs li na een uitermate actieve uals hy het eufemistisch 'en beheerde hy de pen- i een batig saldo achter n «ie MnsH|f»i |gt leef artikel van de leeft yd* Verlies voor kring en partij De kringvoorzitter beschreef de scheidende penningmeester op de eer ste plaats als een groot idealist, een man ook, die zich in de oorlog door zijn beginselvastheid een gijzeling door de bezetter op de hals haalde. Niet alleen in de kring, ook in de partij- en bestuursraad onderscheidde de heer Hoonhout zich zeer. Met een bedrag onder couvert van de afdelingen „waardoor hij als een apostel rond waarde" en een assortiment sigaren vertolkte hij aller dank en grote waar dering voor het vele bezielende werk. Mr. A. P. J. M. M. van der Stee, houding met de heer Hoonhout stonden, omdat hy, hoewel hij toch een uitge sproken exponent is van de „oudere" KVP, uitstekend de kunst van 't luiste ren verstond en zich de jongeren- mentaliteit kon indenken. Nadat de heer Hoonhout, die ver gezeld was van zijn echtgenote en kinderen, zijn spijt over het gedwon gen vertrek onder woorden had ge bracht en gedankt had voor de waar derende woorden en cadeaus verving een langdurig applaus de hamerslag van de voorzitter na dit zowel voor de heer Hoonhout als voor de kring moeilijke en pijnlijke agendapunt. Getuigen gevraagd Wielrijdster door aulo gegrepen Op de Herensingel te Leiden tegen over de katholieke kerk is gisteravond de 20-jarige wielrydster Th. S. door onbekende oorzaak in aanraking gt - komen met een personenauto. Z(j kwam te vallen en moest met ernstige hoofd- en beenwonden naar het Aca demisch Ziekenhuis worden overge bracht. De automobilist is na hel on geluk doorgereden; misschien heeft hij niets gemerkt. De politie vraagt daar om dringend eventuele getuigen zich op het bureau te melden. OPENINGSTIJDEN JEUGDDORP ZUID-WEST Nogmaals willen we de aandacht vestigen op de openingstijden van het Jeugddorp in Leiden Zuid-West. Zoals we reeds meldden is het dorp weer opengesteld sinds 13 september. De toegangsprijs bedraagt 0.40. Woens dagmiddag van 2-4.30 uur voor de jeugd t/m 12 jaar; vrijdagavond van 7-9 uur voor de 13-14-15-16-jarlgen; zaterdagmorgen van 9-12 uur voor de jeugd t/m 12 jaar.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 3