Sleutelstad raakt in de ban van de 3 oktober feesten Goed nieuws bij opening vee- en zuivelshow Vebo Viering van Leidens ontzet blijft een boeiend feest .Proficiat-Modeshow" van „De Faam" WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1967 DE LEIDSE COURANT TRADITIES GROTENDEELS GEHANDHAAFD De Jeugdige feestvierders worden verrast op een muzikale clownsshow van „Vp Klki". De clown begint om 8.15 u. op het Bevrijdingsplein; om 9.00 Lage Morsweg, hoek P. C. Hooftstraat; 9.45 Pleter Bothstraat en om 10.30 uur Zee manlaan. LACHSPIEGEL Voor het stadhuis start om half tien de militaire parade van enkele onder delen van marine, land- en luchtmacht. Kol. P. van Schendel is paradecomman dant. Om 10 uur kunnen belangstellen den een kijkje nemen in de Lakenhal en het molenmuseum „De Valk". Tot twaalf uur zullen deze musea geopend blijven. In de Pieterskerk wordt om half elf een dankdienst gehouden; voor ganger is ds. Kievit. 's Middags trekt - geheel ongebruike lijk met andere jaren - een gekke op tocht door Leiden onder het motto; „Leidsche Lachspiegel". Zonder iets of iemand te kwetsen wordt op goedmoe dige wyze gespot met die Leidse ver schijnselen, die daarvoor in aanmerking komen. De lengte van de stoet bedraagt ongeveer 3 kilometer. Het aantal deel- grotendeels onzichtbaar - be draagt 300, terwijl zeven Leidse mu ziekkorpsen met vrolijke en misschien wel toepasselijke muziek de stoet zullen opluisteren. Ongetwijfeld zal de draak I worden gestoken met de zeer voor over de stad om de werknemers tot haast te spoeden: het werk Ispoedige Leidse zesiing en de schoon- j maakbeurt van onze stad. Ook de fi- gaat gewoon aoor. nanciële zorgen van de Sleutelstad die j tie-opzet. Dat iedere inwoner van de Sleutelstad zich 4 oktober s morgens misschien ai dateren vanaf het ontzet Vandaag over veertien dagen zullen waarschijnlijk vele Leide- naars zich met een woedend gebaar in hun bed omdraaien, wanneer 's morgens de wekker rinkelt. Want 4 oktober is "the day after the night before": de 3 oktoberfeesten in Leiden zijn achter de rug. Het feestgeruis is verstomd en de mallemolens op het Schuttersveld draaien niet meer. Uit de gezellige stamcafé's en de bars van de Sleutelstad zal woensdagmorgen 4 oktober de walm van rook en verschraald bier langzaam zich door de snalle straten een weg zoeken naar het luchtruim. Toch strooit om zeven uur en half acht de fabrieksfluit schel haar tonen Bejaarden en de jeugd worden niet vergeten operette in 3 bedrijven van Paul Abra ham begint om 20.00 uur en wordt op gevoerd door het Haagse Operettegezel schap M.V.O. Het aantal medewerkers bedraagt 100. De moderne jeugd wordt ondanks de sterk traditionele inslag van de 3 oktoberfeesten niet vergeten. Om 7 uur verzorgt op de Lammeren- markt de Leidse beatband „De Storx" een dansavond. Het Lunapark zal ongetwijfeld sterk in de belangstelling staan. Meer dan 100 kermi8-attracties verrjjzen op het Schut tersveld. Voor dit komende festijn is de grond van het terrein verbeterd. De In- en uitgang aan het Stationsplein wordt in verband met een gedempte sloot enigszins verplaatst in de richting van de spoorlijn. PROPAGANDA ning by te wonen. Bart Zoet, Nol Kloos terman, Cor Groenewegen, Dries Hel sloot, Joop Zoetemelk. Ton v.d. Valk, Kees Schijf en natuuriyk Gerben Kar stens zullen aan de start verschynen om te strijden om de grote 3 Oktober- Wieler-Ronde-beker. De Leidse wieler vereniging „Swift" heeft de organisatie in handen, terwyi „Olympia" uit Am sterdam met raad en daad terzijde staat. Er zal worden gereden in twee klassen: Juniores en Amateurs-beroepsryders. Het parcours ligt rondom de Roosevelt- Op het N.B.L.O.-terrein aan de Zoe- terwoudsesingel zal tussen 9-10.30 uur een demonstratie politiehondendressuur worden gegeven door de Eerste Rotter damse Politiehonden Dresseursclub. Het programma voor de Jeugd is eveneen. Maal vernieuwd. Men 1. .1- ""-nteel 6M00 .IroolhUJellen l„ Ke»lnpt van de traditionele poppenka.t. '""P «"eude op Zoals bekend heeft de „3 Oktober Vereniging" dit jaar veel propaganda gemaakt. Via de VW-kantoren in den lande zijn 10.000 folders verspreid. In Lelden en omgeving zyn by winkeliers en particulieren 1500 affiches en dag- LEIDSE KAAS programma's opgehangen. Dit jaar wordt in de Sleutelstad ook voor het eerst gebruik gemaakt van de gemeen telijke aanplakborden. Vla de vervoersbedryven worden nio- Verslag kaaskeuring Leidse VEB0 Het aantal ingezonden Leidse kazen liep terug van 9 tot 6 stuks. De ge middelde kwaliteit was iets lager dan vorig jaar. Er waren veel kazen met het smaakgebrek „gassig". dat 3 oktober weer de dag is, dat GOUDSE KAAS Leiden terecht het mldelpunt van Ne derland mag zyn. Het ziet er weer naar uit, dat ook dit jaar de 3 oktober feesten de voorgaande zullen overtref- In de klassen A. B en C lag het totaal aantal inzendingen 5 stuks ho ger dan vorig jaar, hetgeen vooral te danken is aan de sterke toename van Veemarkt-sporthal komt er het aantal B-kazen. De kleine ka zen werden het hoogst gewaardeerd, doch niettemin lag het gemiddelde iets lager dan in 1966. In de B-klasse was de gemiddelde kwaliteitsachter uitgang t.o.v. 1966 het grootst. In de C-klasse is de kwaliteitsachteruitgang wat minder sterk. Evenals vorig Jaar waren de voor naamste gebreken een wat zacht zuivel met de smaakafwijkingen gistig, scherp zuur en bitter. Er kwamen meer „gas- sige" kazen voor dan in 1966. De war me zomer heeft ongetwijfeld het rij pingsproces versneld waardoor vele kazen over hun smaak heen waren. In deze streek, waar men in het alge meen een jong consumabele kaas maakt NOC DIT JAAR BEGIN BOUW VAN OVERDEKTE VEEMARKT-SPORTHAL De VEBO, de janrtykse vee- en zuivelshow van de agrariërs uit Rijn- en Duin streek, zal volgend jaar wellicht niet meer gehouden worden op het vertrouwde marktterrein rond molen „De Valk". Nog dit jaar hoopt het gemeentebestuur van Lelden de aanbesteding van de overdekte veemarkt-sporthal aan de Willem de Zwygerlaan te kunnen houden, waarna zo spoedig mogeiyk niet de bouw, hopen- lyk ook nog dit jaar, kan worden begonnen. Deze mededeling werd hedenmorgen tydens de openingsbyeenkomst van de VEBO gedaan door wethouder Harm sen van financiën en markt- en havendienst. De wethouder deelde tevens mede, dat op korte termyn een voorstel alsmede een exploitatie-overzicht de raad zal be reiken. Dit Is de vrucht van het overleg, dat onlangs plaats vond met het college van O.S., omdat zoals bekend de veemnrkt-sporthal vrij lang een hangende zaak bleef, omdat G.S. edrder niet aecoord konden gaan niet oorspronkelijke exploita- is het begrijpelijk dat de kwaliteit een beetje katterig zal voelen is geen teken aan de wand. De symptonen van deze „kater" zijn slechts de bijverschijnselen van de geslaagde 3 oktoberfeesten, die sinds mensenheugenis nog nooit zijn mislukt. Ook dit jaar staat de „3 oktober vereniging ervoor garant, dat „Leidens ontzet" niet onopgemerkt voorbij j zal gaan. De verschillende attracties voor jong en oud zijn ge pland en besproken, de routes van de taptoe en de parade zijn uitgestippeld en sommige bakkers treffen al voorbereidingen voor de benodigde witte broden. Van de tradities is ook dit jaar niet afgeweken, al zal de grote optocht, die dinsdag door de straten trekt misschien wel wat carnavalesk aandoen. Wielerwedstrijd en optocht dé attracties Reeds maandagavond begint het festijn met de taptoe: om half acht trekken de muziekkorpsen op om een muzikale hulde te brengen ter nagedachtenis aan innen van 1574, die Lelden hebben ontzet. Dat de jeugd niet meer zo'n gevoel heeft voor deze taptoe is enigs zins begrijpelijk. Vorig jaar ging sfj op de maat van de koperklanken vroiyk meedeinen, maar dit is voor de ouderen yn doorn in het oog. De Spaanse- degen-wisselprys wordt dit jaar toege kend aan een van de sportverenigingen (met uitzondering van de gymnastick- erenigingen). De dames van het bestuur van de ,3 October Vereniging" zullen maan dagavond 2 oktober 18 rust- en bejaar dentehuizen bezoeken om de bewoners terrassen met zakjes snoep, bloemen sigaren. Om acht uur wordt het lunapark op het Schuttersveld geopend. Dinsdag 3 oktober is het al vroeg ig voor de echte Leidenaars: om die d verzorgt het Leidsch Politie- Muziekgezelschap op het Stadhuisplein de reveille. Hierna volgt de uitreiking van haring en wittebrood. Er zullen 3500 broden moeten worden gebakken; 13.000 haringen zijn al besteld. Dit jaar hebben zich 7500 personen laten in schrijven om deze traditionele maaltijd te nuttigen, een geringe teruggang ver geleken met 1966. Wel Is er een grote belangstelling van de jeugd en de scho len. Evenals vorig jaar zal er weer voortref felijke haring worden uitgereikt, die tevoren niet gezouten is. Het is dus niet nodig de haring in de week te leg gen. De vis hoeft alleen nog maar te worden schoongemaakt. Een byzonderheid is dit jaar het op treden van de zeeverkenners van de an Galengroep, die als Watergeu len in een aantal sloepen naar het Waaghoofd zullen varen. CRACKS Om acht uur volgt de koraalmuziek in het Van der Werfpark onder leiding de thans 75-jarige Herman Stenz. Repetities hiervoor worden gehouden 25 en 29 september in het Waaggebouw De belangstelling voor deze plechtig heid vertoont echter een dalende lijn. Het wordt dan echter wel tijd om de vroiyke aspecten van het 3 oktoberfeest in ogenschouw te nemen. De wieler- sportfans zullen zich omstreeks 10 uur zeker naar Leiden Zuid-West begeven om daar het wielercrlterium vol span- BEAT Aanvoer in categorie zwartbont overtrof alle verwachtingen Goed nieuws dus, zowel VEBO als voor de agrariërs, die weke lijks de Leidse markt „doen". De VEBO is nog steeds een kerngezond insti tuut. Het was dan ook een bijzonder tevreden ir. P. P. J. Buck, die 't grote aantal genodigden het Leids ge meentebestuur. gedeputeerde N. v. d. Brugge en burgemeesters van randge meenten welkom heette. Aanvankelijk had het VEBO-bestuur het wat don ker ingezien met betrekking tot de Ook het culturele aspect zal op 3 ok- aanvoer van het zwartbonte vee, maar tober niet worden vergeten. De Stads- de inzending heeft toch wederom alle gehoorzaal zal haar poorten openen om verwachtingen overtroffen, de operetteliefhebbers in de gelegenheid in de categorie zwartbont werden te stellen de première van ..Victoria 127 dieren aangevoerd, bij de zwart- haar huzaar" bij te wonen. Deze blaren werd een totaal van 224 dieren TER OPLUISTERING VAN HET 90-JARIG BESTAAN MODEHITS „DE FAAM" heeft ter opluistering van haar 90-jarig bestaan gisteren twee modeshows gegeven. Wanneer we zeggen dat dit modehuis haar beste beentje heeft voorgezet, dan schieten we In beeldspraak tekort. Wat we aan modellen in deze show, luisterend naar de naam „proficiat" te zien kregen, verraadde niet alleen een gedistingeerde en praktische smaak, maar liet te vens liiyken dat de \4erlng van de hoge leeftyd van „De Faam" slechts een voorwendsel is om te laten zien over welk een jong, modieus kloppend hart dit modehuis be schikt. EEN PRETTIGE, elegante, veelomvattende collectie brengt „De Faam" dit najaar. Gedistingeerd en chic in de grote maten; hip en blitz en niet prijzig in de tiener- klasse en leuk en praktisch voor de kinderen. Veel be wondering by de grote maten wekten terecht de mantels en mantelpakken. Twee sprongen er uit: een lavendel- kleurige mantel, met raglan-mouwen en van kraag tot zoom gegarneerd met bruin bont. Helemaal „en voque" was de ,,Dr. Zjivago-jas" tot op de kult, met een lange spilt op de rug, een ceintuurtje en een afneembaar pelle- rientje. De jas was uitgevoerd in een bruin-cognac tweed visgraat dessin en kostte 149,— ZEER MODIEUS waren de jersey en wollen jurkjes in de wat kleinere maten, te koop voor om en naby de vijf tientjes. Uitgevoerd in vrolijke kleurstellingen, met verschillend gekleurde biezen op een basiskleur. die meestal cerise of zuurstokroze was, ontlokten ze terecht veel applaus. Favoriet in de tienermode is by „De Faam" de zgn. „military look"; jurkjes met opstaande boordjes, goudkleurige biezen en knopen en uitgevoerd in vele kleuren; o.m. In het populaire bruin-oranje. Ook gebreide ensembles, voorzien van rokken met brede zomen en te combineren met vele er los by te krygen, maar een vol maakt bijpassende lange jumpers werden geshowd. Drie kinder-mannequlns stalen de show door praktische, leuke kinderkleding te showen. Modieus voor een dametje-in de-dop was een havanna-bruine overgooier met licht bruine blouse. DE COCKTAILKLEDING vormde een feestelijk einde van deze toch al feesteiyke en zeer geanimeerde show. De wollen cocktail-ensembles bevestigden al de mening, die deze show had gemaakt: De Faam brengt draag bare, modieuze kleding zonder onoverkomelijke aansla gen op de portemonnals te plegeD. H. C.-v. B. gehaald. Deze totalen betekenden al met al een procentuele styging van 10 pet. ten opzichte van vorig jaar. j Ir. Buck sprak ook over betekenis van tentoonstellingen zoals de VEBO voor het agrarisch bedrijf: „De VEBO is niet alleen een goede gelegenheid voor de agrariërs, die naar kwaliteitsver betering streven, om onderling de re sultaten te vergelijken, de tentoon stelling is ook in niet geringe mate een sterke stimulans gebleken voor de agrarische beroepsbevolking." Ir. E. F. Geesink, lid van de directie Veeteelt en Zuivel van het ministe rie. aan wie de eer te beurt viel de tentoonstelling te openen, zei, dat de tentoonstelling ook van grote waarde is voor de stedeling, omdat zij nog een van de weinige mogelijkheden is voor het contact tussen producent en con sument. De heer Geesink maakte ver volgens een aantal kanttekeningen bij de verschillende sectoren van agra risch leven. Ten aanzien van de boe renkaas merkte hij op, dat dit pro- dukt in de toekomst sterker gepre senteerd moet worden dan tot nu toe het geval is. Voar de consument is het rijkskeurmerk nauwelijks behoor lijk duidelijk en men heeft onvoldoen de zekerheid, dat men ook inderdaad boerenkaas krygt als men daarom in de winkel gevraagd heeft. VEEVERBETERING De veeverbetering is een zaak, die in de komende jaren de aandacht sterk zal blyven vragen. Er zyn weliswaar vele technische en organisatorische moeilijkheden te overwinnen, maar de verschillende organisaties hebben een open oog voor de problematiek en zijn tot medewerking bereid, aldus ir. Gee sink, die verder betoogde, dat samen werking met de Groningse blaarkop- fokkerij noodzaak is om de toekomst van dit in de Rijnstreek veelvuldig voorkomende type vee veilig te stel- Goede tekenen en initiatieve de veeverbetering noemde ir. Geesink de proeven, die tegenwoordig in N.- Ilolland genomen worden om de po sitie van het Texelse schaap te 1 sterken en de recente stichting het veredelingsbedrijf voor varkens te Woubrugge. Na de opening werden de morgen uren verder volgemaakt met de keu ringen van de in groten getale aan gevoerde dieren. Op de keuringsresul taten zullen wij morgen nog terug komen. In de vroege uren werden de tach tig aangevoerde kazen aangeboord, ge proefd en gekeurd. by een te lange bewaring gedurende een warme periode ongunstig beïn vloed wordt. De uitslag van de dorpenwedstryd is: 1 Alphen aan den Rijn; 2 Alkemade, 3 Zoeterwoude; 4 Woubrugge; 5 War- INZENDERS VAN EERSTE SOORT KAA8 Leidse kaas Klasse A: geen Inzending. Klasse B (boven 6 kg): N. P. Heemskerk, Oud Ade, 90 pnt, prijs 3B: P. H. v. d. Hulst, Voorhout, 88 pnt, pry» E.V. Goudse kaas Klasse A (tot 8 kg): J. G. L. Captein. Zoeterwoude, 99 pnt. Ereprijs B; Mej. C. Hoppenbrouwer, Alphen aan den Rijn, 96 pnt. (IB); A. Verbfj, Alphen aan den Ryn, 92 pnt. (2C); J. v. d. Heuvel. Bodegraven, 91 pnt., (3A); P. A. Slingerland, Haastrecht, 91 pnt.. (3 A); G. C. Kraan, Alphen aan den Rijn. 90 pnt., (3B); C. N. W Vink, Leimuiden, 89 pnt., (E.V.); G. W. Versteegen. Zoeterwoude, 88 pnt., (E.V.); D. Sol, Hazerswoude, 87 pnt., (E.V.); Fa. G. v. d. Hulst en Zn.. Lei den p. Voorschoten, 87 pnt., (E.V.). Klasse B (8-12 kg) P. C. Rotteveel. Rijpwetering. 1B. 96 Pnt.: Th. J v. d. Geest. Oud Ade 1B-96; J. A Straat hof. Alphen a d Ryn, 2A-94; N. v. d. Poel. Zoeterwoude, 2C-92; D. v. Os, Rijnsaterwoude, E.V.-89; J.J.J. Ver- kley. Alphen a d Rijn, E.V.-88; W. de Jong, Aarlanderveen, E.V.-88; N. P. Kempen. Alphen a/d Rijn, E.V-88; Gebr. v.d. Meer, Alphen a/d Rijn E.V - 88; C. J. Verhaar, Nieuwkoop, E.V.-8; A. G.J Noordam, Zoeterwoude, E.V.- 87; J. v. Wieringen, Hoogmade, E.V.- 86; Gebr. Oudshoorn, Alphen a/d Ryn, E.V.-86; D. Visser. Langeraar, E.V.-86. Klasse C (boven 12 kg): Q. de Jong. Hazerswoude, 3A, 91 pnt.; G. C. Kraan. Alphen a d Rijn. 3B-90; G. W. Ver steegen, Zoeterwoude. 3B-90; J.P. v.d. Poel. Oud Ade. E.V.-89; Gebr. Corts, Koudekerk ad Rijn, E.V.-88; R.Treur, Ter Aar, E.V-88; J. A. v.d. Saim, Hoogmade, E.V.-86. Klasse D (Dorpenwedstrijd/indivi- dueel): J. P. v.d. Hulst, Oud Ade. 2A. 94 pnt.; Gebr. v.d. Meer, Alphen ad Rijn, 2A-94; J.J.J. Verkleij, Alphen a/d Riin. 2A-94; N. P. Heemskerk, Oud Ade, 2C-92; G.J. de Jong, Zoeterwou- 1 de, 2C-92; C. J. v. Leeuwen. Zoeter- woude. 2C-92; A. Verbij, Alphen a/d Rijn. 3R-90; C. H. Zeestraten, Hoog made. E.V.-88; G. G. Versteeg. Oud Ade. E V -87: L. P. Hillenaar, Hoog made E.V.-87; N. P. Kempen. Alphen ad Rijn. E V-86; J.P. v. Schie, War mond, E.V.-86. Blikseminslag in hooischuur tc Zoeterwoude LEIDSE AGENDA WOENSDAG 20 SEPTEMBER Hartebrugkerk 9 30 uu voor leden van de Bond vt sioneerden en Bejaarden. Rijksherbarium 20.00 avond Kon. Ned. Mij. voor en Plantkunde. Vanmiddag tegen twaalf uur is de bliksem ingeslagen in de hooischuur van de veehouder G. Droogh aan de Weipoort te Zoeterwoude. Bij het ter perse gaan van deze editie waa de brandweer bezig te trachten het woon huis en de stal te behouden. De be woners, de heer en mevrouw Droogh, waren op het moment van de brand op de Vebo te Leiden. uur Film- Geopend voor apoedeiaende gevallen: Tuinbouw apotheek D. C. Kok, Rapenburg 9, tel. 24807.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 3