^rsing van A. Kleywegt gehandhaafd V7 Nederland klaagt over Griekenland 'Na voetbal: Mr. Moto TELEVISIE VANAVOND T.v.-testbeeld verandert RADIO VANAVOND Landbouw Half miljard stoot 600 bedrijven af voor wegen Voorrang voor Delta en Europoort Hatta naar Rotterdam DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1967 Voor Van Heijst - helaas - te laat MOGAL concreet deelt de troonrede 1967 mee, dat de Staten-Generaal komend jaar ernst gaan maken met de herzie ning van het ondernemingsrecht. Dat wordt dan de lang verwachte bekroning van jarenlange studie, actie voeren en de geesten rijp maken voor zodanige veranderingen in de onderneming, dat de werknemers, soms ook de kapitaal verschaffers, beter weten waaraan ze Helaas komt voor de vroegere werk nemers van de failliet verklaarde onder neming van Van Heijst de herziening van het ondernemingsrecht te laat. Want de chaos die financieel bij de veronge lukte Haagse industrie bleek te heersen, is nu net één van de eventualiteiten die als motief aan de wet-in-wording ten grondslag liggen. UET kabinet-De Jong zet voor 1967-'68 op zijn repertoire wat het bij zijn eerste presentatie aan de volksvertegen woordiging al in het vooruitzicht had gesteld: voorschriften terzake van de jaarrekening en invoering van een reëel enquêterecht. Waarschijnlijk zijn dit nog pas de eerste stappen op de weg naar een moderner ondernemingsstructuur. Want de medezeggenschap zal eerlang niet tot die twee bescheiden punten beperkt kunnen blijven. De firma Van Heijst had een structuur die al ongunstig afstak bij wat tegen woordig gebruikelijk is, waardoor ge maakte fouten veel ernstiger gevolgen kregen dan in andere gevallen gebeurt. Maar de lange reeks van faillissemen ten en fusies die de laatste tijd het bewogen leven van de Nederlandse be drijfswereld in de openbaarheid brengen, vraagt om spoedige beslissingen. Het mag zijn, dat loon- en prijsbeleid de laatste jaren, tezamen met nieuwe con- currentievormen, menige onderneming in moeilijkheden heeft gebracht, maar dik wijls gingen de moeilijkheden gepaard met een onrustbarend gebrek aan be langstelling voor de belangen van de werknemers. Denk bijvoorbeeld aan de risico's, die binnen het Van Heijstbedrijf in de pen sioensfeer genomen zijn. ï"\OOR publikatie van reële jaarstukken en de zekerheid dat naar de situatie in het bedrijf ook door anderen dan het bestuur der onderneming geënquêteerd kan worden, zal het mogelijk zijn in de toekomst donderslagen bij heldere hemel te voorkomen. Belangrijker wordt het evenwel om In vertrouwvol beraad binnen de onder neming verder te gaan. Belangrijke be slissingen zeker in de sociale sfeer maar ook in de economische sfeer met kans op sociale gevolgen moeten niet genomen worden dan na overleg met de eigen mensen. Voor sommigen is zoiets nog altijd een vreemde gedachte. Ze doen oprecht hun best om met het eigen gewin of de baten voor de kapitaalverschaffers ook de belangen van him werknemers te behartigen. Maar gaat het mis, dan moet ook maar voor de werknemers gelden: „Samen uit, samen de mist in". De pijl die het kabinet-De Jong nu metterdaad op zijn boog wil zetten, is de eerste stap om iets te bereiken dat bij een goedwerkende ondernemingsraad feitelijk niet wettelijk, maar op basis van vrijwilligheid en vertrouwen moge lijk zou zijn geweest. Nog liefhebbers voor satirisch program ÜEN omroepvereniging die vreest dat zij te weinig aandacht krijgt in de publiciteit, beschikt tegenwoordig over een middel dat altijd helpt: een satirisch program afgelasten! De VPRO ervaart nu, nè de VARA, dat hiermee vóórpaginanieuws en een hele reeks communiqués van protes terende groepen te versieren is. Dat dit maal de arme VPRO de klappen krijgt, bevestigt nog eens dat de éne sprong die men niet waagt, meer beweging veroorzaakt dan een tiental andere, die de kleine omroepvereniging met of zon der succes ondernomen heeft. In Hilversum wordt ingrijpen in pro gramma's door bestuur of van directie- wege meestal hoog opgenomen. Zelfs het laatste woord van programleiders wordt tenauwernood erkend. Maar geen afge laste reportage, geen ingetrokken inter view of verboden liedje kan de golven zo hoog opstuwen als het tomen aan een satirisch program. Dit keer komt er nog bij dat programmadirecteur dominee Van Houten zijn voor het satirisch pro gram verantwoordelijk sectiehoofd be halve fors ook nogal ontactisch aanpakte. Maar het zal wel altijd een vraag blijven, of alle protesterende VPRO-leden en sympathisanten hun naam onder de brandbrief hadden gezet, wanneer het niet om de opvolging van „Zo is het toevalligzou zijn gegaan. Het satirisch program wordt in Hil versum zelf de best denkbare satire. De VARA zal zich nu wel dubbel bedenken alvorens nogmaals op de blaren te gaan zitten. Naar verluidt laten sommige leden van de NTS-programmaraad maar niet het plan van ex-voorzitter prof. Hendrik Mulder los, om het „eigen pro gram" van de NTS met een satirisch cabaret te verrijken. Niet doen, heren! Zo'n overkoepelend program is meer kwetsbaar dan al het andere wat in Hilversum bestaat. Laat de satire nu maar eens aan de AVRO- RTN of de Tros over. Nog beter: maak een mini-omroep van satiristen. Die zijn intussen toch echt wel een onderdrukte minderheüisgroep gewordejtt met récht'op eigefl zéhdtljd. rond het binnenhof EEN tekort van bijna drie miljard gulden? Wat dan nog? Moet Jij dat betalen? Maar die zes stemmen, die mr. H. v. Doorn gisteren in de Kamer kreeg. Hoe komt-ie eraan? Dat In teresseert me pas. Ridderzaal, troon rede, miljoenennota in oranje gestrikt, sombere toespraak van 's rijksschat- kistbewaarder Wltteveen; het bestond gewoon niet meer, gistermiddag In de wandelgangen van de Tweede Kamer. Nee, wat iedereen bezig hield waren die zes stemmen, die mr. Van Doorn op zijn naam gekregen had als kandi daat voor het voorzitterschap van de Tweede Kamer. Iedereen gdng er in het restaurant van de Tweede Kamer en op de barkruk ken van Nieuwspoort eens lékker voor zitten. Waar haalt-le de zes stemmen vandaan Van zijn vriendjes de K.V.P.- radlcalen? „Nee, nee," haastte zrfch de K.V.P. te laten uitlekken, „die komen natuurlek van D '66, die jongens heb ben een aardig politiek spelletje willen spelen. Ha, ha, vertel het maar door". Een stomverbaasde mr. H. van Mlerlo later In Nieuwspoort. „Maar, jongens. Jullie weten toch dat persoonlijke stem mingen geheim ztfn. Goed, ik zal jul lie als oud-collega helpen: ze komen niet van D '66. Ga maar eens bij de radlcaaltjes kijken". Ook dat klopte niet, want van de zeven K.V.P.-radi- calen In de Tweede Kamer had mr. Van Doorn uiteraard niet op zichzelf ge stemd. Bovendien was zijn radicale vriend mr. Mommersteeg ziek thuis in Amsterdam. Had hij 's morgens al niet schriftelijk laten weten, dat hij wegens ziekte niet ln de Ridderzaal en ook niet in de Tweede Kamer aanwezig kon zijn? Vijf radicale stemmen zou dus nog kunnen. De zesde van dra. Norbert Sdhmelzer, of van mr. P. Aalberse? Och kom. De radicale anti-revolutio naire dra. Boersma misschien? Of een ruggesteuntje van een socialistische vriend, die op zoek is naar een pro gressieve samenwerking? Men is er in de wandelgangen van de Tweede Kamer, noch ln het restau rant van dit deel der Staten-Generaal, noch op de overigens zeer gezellige barkrukken van het perscentrum Nieuwspoort uitgekomen. Zelfs onze vrienden van Brandpunt, toch bepaald niet conservatief en nog minder bang voor ontrafelen van geheimen, konden onze moeilijkheden van deze zes bran dende stemmen niet oplossen. Had minister van Staat, oud-minister van Onderwijs en oud-minister-presi- derzaal gekleed in 'n fraai kostuum derzaal gekleed in een frai kostuum en nog fraaiere onderscheidingsteke nen dan toch opnieuw een kleine proeve van politieke bekwaamheid achter de schermen afgelegd in zijn gesprekken met enkele niet zo erg be houdende politieke vrienden? Een tekort van bijna drie miljard gul den? Nou ja. Maar die zes raadsel achtige stemmen op mr. H. v. Doorn, hè! Daar kon het wel eens om gaan spannen. Want zes groeien snel uit tot 10, tot 60 en ga zo maar door. Die zes geheimzinnige politieke grapjassen toch. Verrassing bij verkiezing Kamervoorzitter (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de Tweede Kamer heeft gisteren de verkiezing plaats gehad voor de voordracht tot het Kamervoor zitterschap. De stemming voor de eerste voorzitter, die met 127 stemmen in het voordeel van mr. F. J. F. M. van Thiel (KVP) uitviel, gaf een verrassing te zien. Zes leden brachten hun stem uit op het KVP-Kamerlid mr. W. A. van Doorn, één lid stemde blanco. In politieke Haagse kring gingen de gedachten uit naar de christen-radicalen in de KVP-fractie. Anderzijds viel de mening te beluisteren, dat de fractie van D '66 voor deze stemmen verantwoor delijk zou zijn. Fractievoorzitter H. M. van Mierlo ontkende evenwel dat zijn fractie op mr. Van Doom had gestemd. De stemming voor het tweede voor zitterschap leverde drs. G. Nederhorst (P.v.d.A.) 123 stemmen op, voor de derde voorzitter stemden 115 leden op de heer Zegering Hadders (WD). Overeenkomstig deze uitslag zal ad vies aan de koningin worden uitge bracht. DEN HAAG (ANP) Nu de Scandi navische landen hebben aangekondigd zich met een klacht over de Griekse regering te wenden tot de Europese commissie voor de rechten van mens, wil ook de Nederlandse regering een dergelijke stap ondernemen. Bene- luxoverleg hierover Is nog gaande. Dit zegt de minister van Buitenland se Zaken, mr. Luns, in antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Ka merleden Mommersteeg (KVP), Wieren- ga (PvdA). Wiegel (VVD). Geelkerken (ARP), Imkamp (D'66) en Van der Spek (PSP), die naar het standpunt van de regering in deze zaak hadden ge vraagd. Minister Luns bevestigt het bericht, dat de regering van Denemarken, Zwe den en Noorwegen bij de Europese missie een klacht hebben ingediend te gen de Griekse regering wegens het niet naleven van een aantal bepalingen van het Europese verdrag tot bescher ming van de rechten van de men de fundamentele vrijheden. De bewinds man herhaalde rijn stelling, dat ee Ue tegen Griekenland het best meerdere landen kan uitgaan. De Ne derlandse regering heeft het initiatief genomen tot hernieuwd contact met de re partijen over de waag of deze be reid zijn een gemeenschappelijk actie bij de Europese commissie voo rechten ven de mens te ovenwegen. ANTENNE (Van onze omroepcorresponderit) HILVERSUM^Het gesprek tussen VPRO-voorzitter ir. K. Kooy en het ge schorste hoofd van de televisieserie de heer A. Kleywegt schijnt geen posi tief resultaat te hebben opegleverd. De schorsing van de heer Kleywegt is namelijk niet ingetrokken. Vandaag zal een tweede gesprek plaatsvinden, waarbij ook programmadirecteur ds. I. van Houte aanwezig is. De heer Kooy heeft nog meegedeeld dat op zeer korte termijn een gesprek zal plaatsvinden tussen het dagelijks bestuur en de televisiemedewerkers van de VPRO. Het algemeen bestuur vergadert zaterdag over de schorsings- (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Met de invoering van de kleurentelevisieprogramma's gaat ook een wijziging van de testbeelduit zendingen gepaard. Tot nu toe werd gedurende vijftien minuten vooraf gaande aan tv-programma's het be kende zwartwittestbeeld met strepen, balken en cirkels uitgezonden. Maar op de avonden dat straks kleurenuit- zendingen ln de tv-programma's voor komen, zal het zwartwittestbeeld wor den afgewisseld met een kleurendia en wel in de volgorde: vijf minuten zwartwittestbeeld, vijf minuten enige dia's bestemd voor kleuren-tv-ontvan- gers en tenslotte weer vijf minuten zwartwit. Ook tijdens de zwartwituitzendingen zal het tijdstip waarop een kleurenpro- gramma begint, worden gemarkeerd door een dda met naast de afbeelding de woorden bevat: „Het volgende pro gramma kan ook in kleur worden ont vangen". De eerste kleurenuitzending van de NTS vindt morgenochtend plaats ter gelegenheid van de opening van de Fi- rato. Tijdens de rechtsteekse reporta ge zal door minister van Economische Zaken dr. De Block 't sein worden ge geven tot de eerste televisiereportage in kleuren. De reportage duurt van 10.30 tot 11 uur. 's Avonds van 19.30 tot 19.53 uur volgt eveneens op Nederland I een sa menvatting. Gedurende de Firato zal de televisie elke dag van 10 tot 17 uur in de lucht zijn op Nederland I. Er worden dan films gedraaid die door de NTS en de omroepen ter beschikking zijn gesteld. Uiteraard blijft de Inhoud van dit de monstratieprogramma voor de hande laars en de Firatobezoekers elke dag ongewijzigd. VANAVOND VIA NED. II „De Weduwe": griezelkomedie In het programma dat de VARA-tele- visie vanavond op het scherm brengt, wordt van 21.20 tot 21.45 uur een grie zelkomedie van Lotte Ingrisch uitge zonden. Lotte Ingrisch is een jonge Duitse schrijfster, die zich in een steeds groeiende belangstelling voor haar werk mag verheugen. Het is met de uitzending van dit 9tuk de eerste keer dat 'n werk van haar in Neder land te zien is. „De Weduwe" werd vertaald door Nel Bakker. Wat de inhoud van het spel betreft, lijkt men aanvankelijk te doen te heb ben met een klassieke figuur: vrouw knoopt een buitenechtelijke verhouding met een man aan. De wettige echtge noot wordt meer en meer een sta-in- de-weg en de gelieven besluiten dat hij vermoord moet worden. Het 16 bij dit punt dat het verhaal begint en daar mee een reeks griezelijke complicaties, waarbij werkelijkheid en schijn nau welijks van elkaar te onderscheiden zijn. Onder regie van Ferenc Schnei ders acteren in deze gruwelkomedie John Lantin als Oskar, de echtgenoot, Leo de Hartogh als Joujou de min naar, Femke Boersma als de vriendin en Christine Cünne als de echtgenote- zangeres. Ned. II. 21.20 uur. Opening van Firato '67 morgen op t.v. De NTS zendt morgen van 10.30 uur tot 11 uur op Nederland 1 een recht streekse reportage uit van de officiële opening van de Firato '67, de vijftien de internationale tentoonstelling voor elektronica in het RAI-gebouw te Am sterdam. Deze opening zal in de NTS-kleurente- levisiestudio op de tentoonstelling wor den verricht door de minister van Eco nomische Zaken. Z.E. mr. L. de Block. Een samenvatting van de reportage wordt van 19.30 uur tot 19.53 uur, even eens op Nederland 1, uitgezonden. De uitzending wordt door Ageeth Scherphuis van commentaar voorzien. De regie heeft Fred Oster. TV-discussie over de miljoenennota Over de ingediende rijksbegroting zal vanavond van 22 uur tot 22.30 uur op Nederland I vo«- de VARA-tv door drs. C. Berg, lid van de Tweede-Kamer, prof. dr. A. Heertje, hoogleraar econo- - mie-aan ,de universUek van .Amster dam en A Kloos, voorzitter van het NVV worden gediscussieerd. Dit ge sprek over de miljoenennota zal wor den geleid door dr. C de Galan, direc teur van de Wiardi Beckmanstichting. De NTS zendt vanavond van 20.10 uiir tot 22.00 uur op Nederland 1 een recht streekse reportage uit van de voetbal wedstrijd AjaxReal Madrid, die in het Olympisch Stadion te Amsterdam wordt gespeeld. Het betreft hier de eer ste wedstrijd tussen beide clubs, die in de eerste ronde van het tournooi om de Europa Cup voor landskampioenen plaatsvindt. De uitzending wordt door Herman Kuiphof van commentaar voorzien. De NTS zendt na afloop van de reportage van de voetbalwedstrijd van 22 uur tot 23.05 uur, op Nederland 1 „De raadsel- achtieg Mr. Moto", uit 'n film waar in Peter Lorre weer de rol van Mr. Mo to, de alles-oplossende Japanse detecti ve vervult. Tot verdere medewer kenden behoren onder andere Virgi- Field en Thomas Beek. Prinsjesdag gisteren kwam tweemaal op t.v. Eerst in een heel traditionele, zo saai mogelijke reportage van het uitspreken van de troonrede. Dit ver baast ons elk jaar weer. Eigenlijk moest prinsjesdag de nationale feest dag van de democratie zijn; de dag immers waarop de hoogste gezags- draagster het regeringsprogramma voorlegt aan de gekozen volksvertegen woordiging. Nu is dat feest in Den Haag misschien niet meer zo feestelijk als het vroeger was, maar er gebeurt toch nog genoeg om er een evenement van te maken waar je als tv-kijker graag een paar uur getuige van wil zijn. Maar de tv doet het domweg niet. Camera bij het Mauritshuis, camera op het Binnenhof, camera in de Ridderzaal. Duur: kort mogelijk. Entourage: zo weinig mogelijk. Feest: helemaal niet. Kan het anders? Natuurlijk kan het anders. Een kortebaandraverij ergens in Noord-Holland wordt wel beter aan gepakt. Maar men schijnt het gewoon niet nodig te vinden in Hilversum. Vol gend jaar misschien, als het wel dien stig is om kleuren-tv te stimuleren met een goede reportage dit beslist kleurig zal zijn? Het tweede prinsjesdagevenement was commentaar op de miljoenenno ta in „Vanavond in Nieuwpoort". Een bijzonder chaotisch commentaar. Mi nister Wltteveen gaf eerst antwoord op een paar kritische vragen die zich nagenoeg geheel op detailpunten bewo gen. Vervolgens trachtte een aantal fractievoorzitters elkaar politieke vlie gen af te vangen op grond van stukken die zij tenauwernood hadden kunnen bestuderen en die voor de doorsnee-kij ker helemaal geheimtaal vormden. „Vanavond in Nieuwpoort" had er o.l. beter aan gedaan de onderhavige stuk ken van hun geheimtaalkarakters te ontdoen door een duidelijk exposé te geven van 's lands financfëlé wel en wee zoals dat uit de miljoenennota blijkt. Met de politieke in-de-haren- vliegerij had dan gewacht kunnen wor- den tot het tijdstip van de algemene beschouwingen in de Tweede-Kamer. NEDERLAND I STER (Reclameuitzendingen om 18.55, 19.56 en 23.05 NTS 18.45 uur: De Minimolen 18.50 uur: Niéuws ln het kort 19.00 uur: Charley Chaplin, film 19.25 uur: Openbaar Kunstbezit 19.41 uur: Zendtijd Politieke Partijen (CPN) 19.51 uur: Uitzending Stichting Socutera 20.00 uur: Journaal 20.10 uur: AjaxReal Madrid, voetbal 22.00 uur: De raadselachtige mr. Moto, film 23.10 uur: Tweede journaal 23.15 uur: Sluiting NFDERLAND II STER (Reclameuitzendingen om 20.01 en 22.10 nur) NTS 20.00 uur: Nieuws in het kort VARA 20.05 uur: Coronation Street, 20.55 uur: Achter het nieuws, actualiteitenrubriek 21.20 uur: De weduwe, t.v.-spel 21.45 uur: Speurtocht in het verleden, documentair! NTS 22.15 uur: Tweede journaal 22.30 uur: Sluiting HILVERSUM I VARA 20.05—20.45 nur: Accoord, amusements programma 22.55—23.55 nur Concert door Nap de Klijn (viool) en Cor de Groot (piano) HILVERSUM II NBU 20.05—22.15 uur: AjaxReal Madrid, voetbal 23.15—23.55 uur: Muziek voor een zomeravond RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 8.00, 11.00, 13.00, 16.00. 18.00, 20.00, 22.30, 23.55 HILVERSUM n: 7.00. 7.30, 8.00. 8.30, 12.30. 19.00, 22.30, 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 Radioprogramma mal.. 18.30 Licht ensemble. 19.55 Interview, lar de studio, 21.15 Gevar. progr.. 22.00 De miljoenennota, discussie, 22.30 Nws, actualiteiten, 22.55 Klass. en mod. muziek, 23.55 Nieuws. HILVERSUM H (298 m) NCRV: 18.00 Koorzang. 18.38 Spectrum, 18.80 Lichtmensen)- ouzlek, 19.45 t Hl Gram.; NRU: 20.05 Reportage Ajax-Real Madrid te Amsterdam; NCRV: 22.10 Avond overdenking. 22.30 Nieuws. 22.40 Moderne liederen. 23.00 Lezing, 23.15 Gram., 23.55 Nws. VERONICA (192 m) 18.00 Jukebox; 19.00 Joost mag het weten!; 20.00 Klassiek ver- zoekplatenprogramma; 22.30 Alle remmen los; Operettemuz., 21.20 Amusementsmuziek. ochtendgymn., 7.20 Gram., 8.00 Nieuws en actual., 8.15 Gram., (8.30 De groenteman), 8.50 Morgenwijding, 9.00 Klass. gewijde muziek, 9.40 Schoolradio, 10.00 Voor de kleuters, 10.10 Arbeidsvitaminen, 12.00 Licht orkest, 12.27 Mod. muziek, 13.41 I Mod. pianomuziek; NCRVi 15.45 Orkestmuz HILVERSUM ni (240 m en FM-kanal» NCRV: 9.00 Nws, 9.02 Lichte vocale muziek, 10.00 Nieuws, 10.ee Nieuwe langspeelplaten. actual., 15.05 Netty Rosenleld, 16.00 Nieuws. 16.02 Actual., 16.05 lOrrrrr: platenshow, 17.00 Nieuws, 17.02 Actual., 17.05—18. Verzoekplaten. VERONICA (192 m) 6.00 Ook goelemorgen; 9.00 Muziek terwijl u werkt; 10.00 Koffietijd (Tineke): tt.oo Kookpunt: 12.00 Muziek bij de lunch; 14.00 Van concertzaal tot Jukebox; 15.00 programma voor alle zieken: 16.00 Donder dagmiddagparade. BRUSSEL Nederlands (324 m) 12.00 Nws, 12.03 Lichte muziek, 13.20 Tafelmuziek, 14.03 Lichte muziek, 15.03 Harpmuziek, 16.09 Lichte muziek. 17.15 Te Deum, 17.30 Volksliederen. Eerder op de avond bracht de KRO een documentaire over krotwoningen en onvolwaardige woningen in ons land, tezamen ruwweg een vijfde deel van onze totale woningvoorraad vor mend. Zo'n documentaire spreekt ons aan omdat we niet -in een welvaart staat kunnen geloven zolang zoveel landgenoten onbehoorlijk gehuisvest zijn. Maar de cijferopstelling die ge hanteerd werd leek ons niet helemaal eerlijk. Bij het huidige bouwprogram ma wordt' de ééhele Nederlandse woningvoorraad *n Plm- een ÏPfJ*. eeuw vervangen. Dat lijkt niet onrede lijk t.o.v. de te verwachten aanwas plus een redelijke vervanging van min der geschikte behuizingen. In de documentaire „In Holland staat een huis" deed men het voorkomeu dat er geen relatie bestaat tussen nieuwbouw en krotopruiming. En dal ls natuurlijk onzin. Jammer overigens, want zó werd een oprecht pleidooi voor een evidente maatschappelijke misstand onnodig afgezwakt. Verder zagen we De wrekers, altijd wel aardig, maar naar onze smaak niet half zo aardig als de met koste lijke anti-humor volgestopte Batman- 'reekS die de KRO gaat beëindigen. We hopen dat er zoveel protesten op a bèsflurt'jWnèK Jltfhiéh dat-vtre over fW tijdje tóch weer van deze heerlijke zón kunnen genieten! Vg (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De sanering van de landbouw gaat voort. Volgend Jaar zullen reer 600 bedrijven worden gesloten. De uit sanering voor de overheid voort vloeiende verplichtingen worden geraamd op 33 miljoen gulden. Op de begroting r landbouw ls voor het ontwikkel in gs- sanerlngsfonds zes miljoen meer uit getrokken dan vorig jaar. Thans ls 51 miljoen beschlbaar. Achttien miljoen zal worden bestemd voor ontwikkelings doeleinden. Het zeer hoge verplichtingenniveau van het ontwikkelings- en saneringsfonds maakt het echter niet mogelijk onbeperkt op de Ingeslagen weg voort te gaan. Nieu we regelingen zijn ln studie. Een en ander deelt minister Lardlnols mede ln zijn toelichting op de landbouw begroting. Het structuurbeleid zal er ook volgend jaar op gericht zijn de externe produktiefactoren in de land- en tuin bouw te verbeteren. In zijn bespreking van de samenwerking met de andere E.E.O.-landen laakt de minister het sluiten van grenzen in ver band met regionaal optredende veeziek ten. Dat duldt volgens hem op een on toelaatbare lacune in het gemeenschaps beleid. De minister verwacht, dat de varkens- produktie volgend Jaar een recordomvang zal bereiken. Voorts meent hij. dat het perspectief voor de zuivelafzet gunstiger ls geworden en dat de richtprijs voor melkprodukten volgend jaar zal worden gehaald. ZES MILJOEN VOOR VISSERIJ (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De positie van de visserU binnen de Europese Economische Gemeenschap wordt versterkt door de structurele maatregelen, die ln deze be drijfstak worden genomen. Continuering van het gevoerde beleid en terbeschik kingstelling van zes miljoen gulden, vormen de plannen van minister Lardl nols. Enkele punten uit de memorie van toelichting op de landbouw- en vlsaerij- begroting zijn: de premieregeling op schol vervalt in verband met de geringe belangstel ling die hiervoor is getoond; de garnalenvloot moet binnen afzien bare tijd zijn gemoderniseerd; door het droogvallen van zuidelijk Flevoland zullen ongeveer 45.000 ba visgrond verloren gean. (Von onze parlementaire redactie) DEN HAAG Voor de uitvoering van het rijkswegenplan, waarvan vol gend jaar een herziene versie zal wor den ingediend, is ln de ontwerpbegroting een bedrag van bijna een half miljard gulden aangevraagd. De minister streeft ernaar de wegen, waarvan de aanleg reeds ter hand is genomen, zo snel mo gelijk te laten voltooien. Voorts is zijn beleid erop gericht, gegevens te verza melen, die een leidraad moeten vormen voor hanteerbare meerjarenplannen. In dit verband heeft het Nederlands Econo misch Instituut opdracht gekregen een studie te maken van de structuur van het vervoerssysteem en alle hiermee samenhangende verkeerselementen. Een en ander blijkt uit de begroting van hei rijkswegenfond. De realisering van de wegenprojec ten wordt financieel vereenvoudigd door de inkomsten uit de opcenten op de motorrijtuigenbelasting, die voor vol gend jaar op 210 miljoen gulden worden geraamd. In de omgeving van Den Haag zullen voorzieningen worden getroffen tot een bedrag van ongeveer twaalf miljoen gul den. Vier miljoen gulden hiervan is be stemd voor de aanleg van weg 12 (E-8), de nieuwe invalsweg Leidschendam- Voorburg-Den Haag. Voor het deel Was- senaar-Leidschendam van weg 14 en voor de aansluiting op weg 4 van Wassenaar komt acht miljoen gulden vrij. In en om Rotterdam mag van het rijkswegenfonds voor 83 miljoen aan verkeersvoorzieningen worden besteed. Dertig miljoen gulden hiervan komt ten bate van de aanleg van het deel van de noordelijke randweg tussen weg 13 (Rotterdam-Den Haag) en weg 3 (Rot- terdam-Gouda). Hieroqder valt ook het Kleinpolderplein in rijksweg 13. Aanvangstijden dagelijks 2.30 7 en 9 uur. Zondag 2.30 - 4.45 - 7 - EEN ACTUEEL FILM (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vijftien procent, of 207 miljoen gulden meer, tot een totaal van 1616 miljoen gulden, ls er volgend jaar beschikbaar voor Waterstaat. Zui derzeewerken en Staatsvissershavenbe- drljf. Door de vele gigantische water bouwkundige projecten, waaraan ln ons land wordt gewerkt, is minister Bakker herhaaldelijk voor de keuze gesteld welke programma's de voorkeur moes ten krijgen. Van groot belang zijn uiter aard de Deltawerken, de Zuiderzeewer ken en de Europoort. Volgens de ontwerpbegroting van Verkeer en Waterstaat wordt er met alle macht naar gestreefd eerst volgens schema de grote projecten in het zuid westen af te werken. Het grootste deel van de 191 miljoen gulden, die hiervoor zijn uitgetrokken, zijn bestemd voor de continuering van de afsluitingswerken bij Volkerak, Haringvliet en Brouwers- havense Gat. De voltooiing hiervan (vol gens plan tussen 1969 en 1971) zou, al dus minister Bakker, betekenen, dat een groot deel van Zuid-Holland en van het westen van Noord-Brabant nage noeg de veiligheid volgens het Deltacri terium bereikt hebben. Voor de Zuiderzeewerken is in 1968 een bedrag van 109 miljoen gulden be schikbaar, dat is twee miljoen gulden meer dan vorig jaar. In Oostelijk Fle voland worden de waterstaatkundige in richting van het landbouwgebied en de aanleg van de ontsluitende wegen vol tooid. Tevens wordt de ontwikkeling van de woonkernen (Lelystad) voortgezet. De streefdatum voor de voltooiing van dit gebied blijft 1970, waarna een aan vang zal worden gemaakt met zuidelijk Flevoland. Een belangrijke post op de ontwerp begroting van Verkeer en Waterstaat wordt gevormd door scheepvaartwegen en havens. In totaal is voor onderhoud, aanleg en verbetering hiervan een be drag van 367 miljoen gulden uitgetrok ken. hetgeen 74 miljoen gulden meer is dan voor 1967 werd gevraagd. Bijzon der kostbaar in dit kader zijn met na me de werkzaamheden aan de nieuwe havenmond van het Europoortcomplex en de werken voor de nieuwe Schelde- Rijnverbinding. Op sommige punten is het werkschema versneld, met name voor de fundering van havendammen en zuigwerk ln de Rotterdamse toe gangsgeul, omdat men al ln 1970 225.000 ton schepen wil kunnen ontvangen. Twin tig miljoen gulden is er nodig om ver der te kunnen gaan met de verruiming van het Noordzeekanaal, voornamelijk voor baggerwerken. Bijna een half miljoen gulden werd aangevraagd voor de uitbouw van de nieuwe havenhoofden van de Scheve- ningse buitenhaven. Sigarettenroof Zundert opgehelderd (Van correspondent) BREDA Het onderzoek in de spec taculaire sigarettenroof, die enkele we ken geleden ln Zundert werd gepleegd, is gisteren afgesloten. De vflf verdach ten, te weten de 29-jarige J. van A. uit St.-Willebrord, de 27-jarige W. v. L. uit Breda, de 44-Jarige O. v. K., diens echt genote en een zekere Van de K. uit Zun dert hebben een volledige bekenten)* afgelegd. Uit het onderzoek ls gebleken, dat de Willebrorder Van A. de initiatief nemer van het plan en hoofdverdachte is. H(j heeft de andere vier ln het komplot betrokken. Vaai A. Iheeft Ihet plan om een overval te plegen op de uit Luxemburg afkom stige vrachtwagen met zeven miljoen sigaretten uitgedacht. Zoals hekend werd de vrachtwagen, die op een parkeer plaats in Zundert was gestald, door de daders naar Nispen gereden. Daar werd de truck met oplegger opengebroken en een deel van de lading sigaretten waarde van bijna 5 miljoen gulden werd in een andere wagen overgeladen. De tweede verdachte is W. v. L., die de truck met oplegger heeft gereden bovendien heeft geholpen bij het ot laden. Van de K. heeft ervoor gezorgd, dat de sigaretten konden worden opge borgen ir de garage bij een bungalow van de 44-Jarige C. van K. en diens echt genote. Behalve deze verdachten zitten nog drie medeplichtigen vast, die ervan verdacht worden, dat zij de sigarett wilden verkopen. Het is komen vast te staan, dat de chauffeur van de slgarettenwagen het de rovers bijzonder gemakkelijk heeft ge maakt door het contactsleuteltje in de cabine achter te laten. De cabine was normaal afgesloten. De districtscommandant van de rijks politie majoor W. van Nijnanten was van mening, dat verzekeringsmaatschap pijen wat dit betreft hogere eisen zou den kunnen stellen aan het verantwoor delijkheidsgevoel van automobilisten. DJAKARTA (ANP) De voorlopige vice-president van Indonesië, dr. Moham med Hatta, zal begin volgende maand een bezoek van drie dagen aan de Rotter damse economische hogeschool brengen, zo is in Djakarta vernomen. Dr. Hatta heeft voor de tweede wereld oorlog aan de economische hogeschool ge studeerd. Het bezoek aan Rotterdam vormt een onderdeel van een reis door West-Europa, die onder andere naar West-Duitsland en Zweden voert. Dr. Hatta ls van plan op 3 oktober uit Dja karta te vertrekken.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2