MOEILIJKE SITUATIE OVERHEIDSFINANCIËN van stad zonder verkeer Haag van duizenden vormde ere-escorte J troonrede H M „DERDE DINSDAG" 1967 Gouden Koets middelpunt Drukte bleek zeer groot langs route kijk,zuiver scheerwol Minister Witteveen (F mancien): Conjunctuur verhoogt tekorten -r DINSDAG 19 SEPTEMBER 1997. DE LMDSE COURANT (Van een onzer verslag gevers) lEN HAAG Betrekkelijk kort na de doopplechtigheid van prins Willem- Jexander heeft Den Haag opnieuw een koninklijke stoet door het hart an de stad zien trekken. Ditmaal de traditionele derde-dinsdag-in-sep- •mberstoet, met als kern de stralende gouden, koets. Het jaarlijkse Dmantische evenement, waarvan de werkelijkheid voor veel Nederlanders ich altijd nog aantrekkelijker blijkt dan de weergave op de beeldbuis. Het centrum van Den Haag vertoonde andaag- vanaf tien uur het stilaan ergeten beeld van een stad zonder Brkeer, maar geenszins een stad zonder vendigheid. Meer dan honderd vijftig ;enten hadden tot taak het rijverkeer ilten een ring van straten te houden om te leiden ten behoeve va ïizenden, die langzaamaan het centrum svolkten en zorgvuldig een plaats n langs de route, daarby begeleid aangenaam beziggehouden door uzikanten en andere openluchtenter- iners. Tegen één uur losten de „Gele Rijders" het Malieveld het eerste minuut- hot: sein voor het openen van de uren van het paleis Lange Voorhout, t begin van 't prinsjesdagschouwspel. dit Haagse palels, dat uit 1760 amt (het werd gebouwd voor de rijke dischman Patras), stond op dat ent 'n eresquadron van de Koninklijke ichtmacht ter sterkte van honderd an, waarbij ingedeeld het vaandel de Koninklijke Luchtmacht met andelwacht, alsmede de kapel va oninklijke Luchtmacht. Toen koningin ïliana, prins Bernhard, prinses latrix, prins Claus, prinses Margriet, van Vollenhoven en prinses hristina het „kleine paleis oningin Emma" verlieten, speelde de ifaamde kapel het volkslied. H.M. de koningin was gekleed in een /an smaragd groene velours dffon met een notenkleurige hoed met passende handschoenen. Zij droeg het ootkruis der Orde van de Nederlandse Z.K.H. prins Bernhard was gel- het ceremonieel tenue van Gene (Mariniers. HK.H. prinses Beatrix droeg yuoise japon met korte mouwen met n aan de zoom breed geborduurde rand i kraaltjes. De prinses droeg een bij- ssende hoed, en turquoise lange hand- oenen. Z.K.H. prins Claus was gekleed in een Psychiatrisch onderzoek in Alphense moordzaak BREDA (ANP) De rechtbank van eda heeft een nader psychiatrisch derzoek in de psychiatrische observa- kliniek te Utrecht gelast van de 60- rige verdachte P. V., tegen wie een •ek geleden wegens moord door de of- n justitie tien Jaar gevangenis- s geëist. De man heeft op 14 ril in Alphen zijn vrouw, die hem had rlaten en weigerde bij hem terug te met een ijzeren deurhengsel odgeslagen in de woning van zijn chter, waar de vrouw verbleef. Na L i daad meldde hij zich vrijwillig bij politie. Hij werd toen krankzinnig rklaard en overgebracht naar een in- :hting. Daar werd echter vastgesteld, hij niet krankzinnig was. Volgens de rechtspsychiater, dr. J. Zitman uit rgen op Zoom, was d'e verdachte wel rminderd toerekeningsvatbaar te ach- maar zijn geestvermogens zouden ziekelijk zijn gestoord. De raads- mr. J. Houben uit Breda, had in pleidooi gezien deze tegenstrijdlg- rid gevraagd aap de rechtbank een na- onderzoek te gelasten in Utrecht, dit verzoek heeft de rechtbank vol- 1 met opschorting van de zaak. jaquet met, zoals gebruikelijk by dit kostuum, de rozet van Grootkruis der Orde van de Nederlandse Leeuw in het knoopsgat der revers. H.K.H. prinses Margriet was gekleed ln een japon van zachtgroene crêpe ge borduurd met lichtgroene uitgeknipte blaadjes. De prinses droeg eveneens het Grootkruis der Orde van de Nederlahdse Leeuw. Mr. P. van Vollenhoven droeg het ge klede tenue van vaandrig van dp Konink- UJke Luchtmacht met batons. H.K.H. prinses Christina droeg een appelgroen toilet met blauwe accessoires. De prinses droeg ook het Grootkruis der Orde van de Nederlandse Leeuw. De stoet De stoet van rijtuigen, paarden en voetvolk, die het Schelppad koos, werd voorafgegaan door negen ruiters van de Haagse politie en hoofdcommissaris J. H. A. K. Gualthérie van Weezei, met zyn adjudant. Daarachter kwamen ryknecht-majoor en twee ryknechts te paard, een achtenveertig man sterk detachement van de KoninkUJke Mare chaussee in ceremonieel tenue, Koninklijke Militaire Kapel met het tamboerkorps van de Garde Grenadiers, een compagnie van het garderegiment Grenadiers en ln rijtuigen, geflankeerd door lakeien, de als ceremoniemeester dienstdoende kamerheer, een dame du palais, de opperkamerheer en de groot meesteres en grootmeester van de ko ningin. Prinses Margriet, mr. Pieter van ADVERTENTIE Dit is zo'n sterke, warme meis jes- en jongenstrui met col uit de grote keuzecollectie van Dela- na. Fully fashioned. Zuiver Ta»- manie scheerwol, krimpwerend - vervllt niet Maat 116-164, prijs vanaf 18,50. kindermode, tricotmode Vollenhoven en prlnsea Christina volgden in een donkerblauw galarytuig, be spannen met vier paarden en begeleid door vier koetsiers. Aan elke zyde van het rijtuig bevonden zich twee lakeien en een adjudant. Een commando van de rykspolitie te paard ging vooraf aan de gouden koets, even flonkerend als altijd en met dezelfde Inzittenden als verleden jaar: behalve koningin en prins ook prinses Beatrix en prins Claus. De gouden koets was bespannen met acht paarden, gaande zoals dat heet één koetsier naast elk paard en acht lakeien terzijde van de koets. De chef van het militair huls van de koningin en drie adjudanten accompagneerden de gouden koets te paard. De luisterrijke stoet werd gesloten door een commando van de rykspolitie te paard en vier ruiters van de bereden brigade in ceremonieel tenue. De stoet stond onder leiding van de eerste Btalmeester van de koningin, kolonel W. F. K. Bischoff van Heemskerk. Duizend militairen Tot de meer dan duizend militairen, die langs de route Lange Voorhout Kneuterdyk Lange Vyverberg Korte Vyverberg de afzetting vormden, behoorden mannen van de Limburgse Jagers, de Veldartillerie en het Pantser Infanterie Bataljon. Voor de afzetting vanaf de Heulstraat tot ongeveer het midden van de Lange Vijverberg zorgden 250 man van de Luchtmacht kader- schooL Ook de Konlnkiyke Marine nam een deel van de afzetting voor zijn rekening. Militairen van de lichte luchtdoelartillerie stonden by het Mauritshuis en op het Binnenhof. Daar waren ook detachementen van Pro Pa- tria uit Lelden en de Delftse Studenten Weerbaarheid. Marva, Mllva en Luva presenteerden zich dit jaar op de Lange vyverberg naast de Johan Willem Friso Kapel. Het tamboerkorps van het regiment Van Heutsz musiceerde bij het voor malig paleis aan de Kneuterdyk, in vroegere tyden de woonstee van ad miraal Van Wassenaar van Obdam. Verder speelde het jachthoornkorps Garde Jagers. Ridderzaal Om ongeveer kwart over één bereikte stoet het historische Binnenhof, waar voor de Ridderzaal de erewacht betrokken was door zeventig man het korps mariniers; het vaandel en vaandelwacht, de Marinierskapel tamboers en pypers. Garde Jagers Garde Fuseliers Prinses Irene vormden Binnenhof de ereafzetting. Het wachtende publiek achter de hekken zag zyn geduld beloond toen de gouden koets stilhield voor het baldaldjn, i als de andere rytuigen en de vorstin, prinsen en prinsessen alsmede de heer Van Vollenihoven uitstegen. De bloemverslering ln de Ridderzaal bestond uit gemengde dahlia's, gele bronskleurige chrysanten. Naast de troon stonden twee bloemstukken, waarin o.a. vogelkers en oranje tulpen waren verwerkt. Enkele ogenblikken later betrad de koningin, begeleid door mr. F. J. F. M. Thiel, de Ridderzaal om gelijk koningin Wllhelmlna in 1904 voo eerste maal deed, de gezamenUjke ver gadering van de Staten-Generaal te openen. Na haar kwamen prins Bern hard, begeleid door de heer J Broeksz, prinses Beatrix, begeleid door mr. W. J. Geertsema, prins Claus, begeleid door dr. J. W. Beerekamp, prinses Margriet, begeleid door dr. C. Boertien, mr. P. van Vollenhoven, begeleid door de heer S. van der Ploeg en prinses Christina, die werd begeleid door mejuffrouw drs. L. A. M. Vuyl- steke. Een select gezelschap ging daar- vooraf. Vervolgens nam men plaats las koningin Juliana de troonrede voor en verklaarde de zitting voor ge opend. Na deze plechtige opening trok de stoet weer langs dezelfde route het paleis Lange Voorhout. Op het balkon met het vergulde hek namen de koningin, de prinsen en prinsessen en de heer Van Vollenhoven een hulde van applaus en welgemeend gejuich ln ontvangst. AMSTERDAM (ANP) Uit het ate- sr van de beeldhouwer Wouter Wil denburg (23) in de Haarlcmmerhouttul- in Amsterdam zUn gisternacht drie 10 cm hoge non-figuratieve beeldjes ontvreemd. Volgens de beeldhouwer hebben de uit brons vervaardigde kunstvoorwerpen een waarde van ongeveer 3.000.Zij zou den op 30 september worden geëxposeerd bij kunsthandel Vlieger op de Amstel. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Dc begroting- 1968 con- inteert de bevolking, aldus minister itteveen van Financiën, met de moeilijke uatie, waarin de overheidsuitgaven ge- akt zijn. Ondanks de belastingverho- i ook ondanks de bezuinigingen de overheidssector is geen gunstig beeld po deze financiën ontstaan. Maar btj F ongewijzigd beleid zou dit tekort aan- Pnltjk hoger geweest zyn en ver uitko pen boveD de zee procent ruimte, die dl» ■blnct voor 1968 en 1969 aanvaard heeft, De stijging van 1968 komt weliswaar iets uit boven de 6 procent en het gat in de begroting bedraagt ruim 120 miljoen gul den. Maar dit gat wordt binnen enkele Jaren gedicht door de beperkende maatre gelen. die na 1968 doorwerken, meent de minister. Met de begroting-1968 streeft de rege ring naar een zo evenwichtig mogelijk be leid in alle sectoren van de staatsbe moeienis en wil zij een krachtige stimu lans geven aan het herstel van de econo mische ontwikkeling. „Het kabinet heeft zo maar niet ruwweg 't mes gezet in aller lei posten. Het heeft een zo-evenwichtig mogeiyke beperking toegepast met het doel een gunstig uitgangspunt te schep- Er waren als prioriteiten: een verhoog de ontwikkelingshulp, het Invoeren van de mammoetwet, een hoger subsidiepercen tage voor het wetenschappelijk onderwijs, bijdragen ln het tekort van de K3, en van het openbaar vervoer in de grote ste den. de stadsconstructie, werkzaamheden ln Europoort, het wetenschappelijk speur werk ten dienste ook van de industrie. Vóór alles staat de regering echter voor de problemen van de werkloosheid, en voor de daarmee verband houdende her structurering ln verschillende delen van het land zoals Zuid-Limburg. Om al deze extra-uitgaven te kunnen financieren moesten beperkingen of een temporisering ingevoerd worden, zoals bij Onderwijs en Wetenschappen en bij Defensie. Bovendien ls eraaar gestreefd de personele uitgaven zoveel mogelijk te drukken. Desondanks was het gevaar -aanwezig, dat de begroting zou stijgen boven de netto zes procent ruimte tot een bedrag van zelf* 400 tot 500 miljoen gulden. Daar om waren enkele belastingverhogingen noodzakelijk, waartegenover enkele ver lichtingen staan. Zoals het herstel van de H.M. de Koningin heeft hedenmiddag ten overstaan van de leden van beide Kamers in de Ridderzaal de volgende troonrede uitgesproken: Leden der Staten-Generaal Met dankbaarheid denken mijn familie en ik terug aan de belangstelling en de gelukwensen, die wij van velen in het koninkrijk, meer In het bijzonder van u, mochten ontvangen bij de geboorte en de doop van onze Willem-Alexander. De wereld waarin wij leven, wordt door tegen strijdigheden gekenmerkt. Velen, zo niet allen, verlangen en streven naar vrede. Desondanks wordt In vele streken bitter gestreden. Velen, zo niet allen, verlangen voor een ieder In deze wereld een volwaardig menselijk bestaan. Des ondanks moet op vele plaatsen een onophoude lijke strijd tegen honger, ziekte en onderdruk king worden geleverd. Het is deze situatie, waarin de Idealen van vrede, gezondheid en vrijheid nog lang niet voor allen In vervulling zijn gegaan, die ons dwingt niet alleen de ont wikkeling van onze eigen samenleving te bevor deren, maar ons ook in te epannen op die gebieden waar wij Iets voor anderen kunnen betekenen. De regering ziet haar opdracht dan ook mede bepaald door de gedachte, dat slechts een eensgezinde en in financieel-economisch opzicht gezonde samenleving een vruchtbare bijdrage kan leveren tot het welzijn van dé wereld. De regering is diep verontrust over de in Vietnam voortdurende en in hevigheid toene mende strijd, die een ontstellend menselijk leed veroorzaakt Zij grijpt elke mogelijkheid aan om het tot stand komen van vredesonderhandelingen te bevorderen. De gevechtshandelingen in het Nabije Oosten hebben andermaal aangetoond, hoezeer het nodig ie aldaar te komen tot een blijvende regeling die alle partijen aanvaarden. Daarbij zal het uitgangspunt moeten zijn het bestaans recht van alle souvereine naties in dat gebied en de mogelijkheid van een menswaardig bestaan voor alien die daar wonen. De regering acht voortgang Inzake wapen beperking en wapenbeheersing van het grootste belang. Zij blijft dan ook krachtige steun geven aan het spoedig tot stand komen van een ver drag ter voorkoming van verdere verspreiding van kernwapenen. De Nederlandse defensie vormt een wezen lijk deel van de geïntegreerde verdediging van de NAVO-landen. Een aan de omstandigheden aangepast Atlantisch bondgenootschap is ook na 1969 noodzakelijk voor de veiligheid en voorwaarde voor een verdere ontspanning tussen Oost en West. Het overleg met de landen van Oost-Europa wordt voortgezet en verdiept. ONS land geeft aan de voltooiing van de gemeenschappelijke markt en aan de opbouw van de Europese econo mische unie zijn volle medewerking. Van centrale betekenis acht.de regering intussen de behandeling van de verzoeken om aan sluiting bij de EEG van Groot-Brittanniè. Ierland en de Scahdinaviache landen. Een wederom beletten van deze aansluiting, waardoor de splitsing In West-Europa zou worden gehand haafd, zou de regering zeer verontrusten en ongetwijfeld een ongunstige weerslag hebben op de voortgang van de Europese integratie. De regering verwacht, dat de komende Benelux- regeringsconferentie zal lelden tot nog nauwere samenwerking. De positie van de ontwikkelingslanden vraagt bij de bepaling van het beleid steeds grotere aandacht van de regering. Zij stelt voor de bijdrage voor ontwikkelingshulp in 1968 aan zienlijk te verhogen. Bovendien wil de regering de in ons land bestaande krachten meer dan te voren tot werkzaamheid brengen. De hulp verlening zal doeltreffender worden gemaakt door deze te richten op een kleiner aantal landen. Ook In internationaal verband, zoals op de aanstaande tweede wereldconferentie voor handel en ontwikkeling, zal de regering ijveren voor maatregelen ter versnelling van de sociaal-economische groei in de ontwikkelings landen. De regering hecht bijzondere wearde aan het handhaven van de hartelijke betrekkingen tussen de landen van het koninkrijk. Zij zal aan de ontwikkeling van Suriname en de Nederlandse Antillen bijstand blijven verlenen. ONGEVEER een jaar geleden begon de conjunctuur een aarzeling te ver tonen. De aanvankelijk snelle toe neming van de werkloosheid die vooral regionaal een belangrijke omvang aan nam baarde de regering grote zorg. Zij voelt zich nauw betrokken bij het leed, dat uit deze werkloosheid voor de werknemer en zijn gezin voortvloeit. Inmiddels zijn verschil lende maatregelen genomen om aan de proble men tegemoet te komen. De vertraging in de ontwikkeling van produktie en Investeringen Is beperkt gebleven. Thans wordt In het buiten land een geleidelijk herstel verwacht. De rege ring beoogt door haar beleid ertoe bij te dragen, dat ook in ons land een verbetering zal optreden. Teneinde dit herstel niet te ver storen door de overgang op het nieuwe Euro pese systeem voor de omzetbelasting, waartoe zeer binnenkort een wetsvoorstel zal worden ingediend, wordt de investqrirngsaftrek voor gebouwen heden hersteld. Mocht de werk gelegenheid in het bijzonder voor de jeugd zich toch niet bevredigend ontwikkelen, dan zal de regering verdere maatregelen treffen. Ondanks de ontspanning op de arbeidsmarkt blijft het zorgwekkend, dat de betalingebaalns zich nog onvoldoende heeft hersteld en dat kostenstijgingen hun invloed op de prijzen blijven uitoefenen. Dit houdt een ernstige waar schuwing In: om In de toekomst een be vredigende groei van werkgelegenheid en wel vaart te bereiken, Ie fn de eerste plaats een toeneming van de nationale besparingen nodig. Verbetering van de financiële positie van de overheid zal daartoe een bijdrage kunnen leve- Daarnaast ia een grote terughoudendheid ge boden bij de loon- en salariaontwlkkellng. Een verdere kostenstijging moet In het belang van de concurrentiepositie worden vermeden. Deze doelstellingen drukken ook hun stempel op het begrotingsbeleid. In de regeringsverklaring la reeds de over tuiging uitgesproken, dat een aanvaardbare begrotingsontwikkeling alleen kan worden be reikt door herziening van het uitgavenbeleid. Bij het opstellen van de begroting 1968 is duidelijk bevestigd, dat zonder een verdere belangrijke verzwaring van de belastingdruk slechts dan voldoende ruimte voor essentiële voorzieningen beschikbaar kan komen, indien op tal van andere onderdelen beperkingen bereiken. De regering wil komen tot het vast stellen van een geheel van maatregelen, nodig om de eerste faze van het beleid betreffende de ruimtelijke ordening te kunnen uitvoeren. De wegenaanleg zal met kracht worden voort gezet, mede ter versterking van onze econo mische positie. Ook de verbetering van de vaar geul naar de Nieuwe Waterweg zal In dit ver band een gunstige invloed hebben. Bijzondere aandacht vraagt de moeilijke situatie waarin de spoorwegen, de openbare vervoersbedrijven In de grote steden en de binnenscheepvaart zich bevinden. Ten behoeve van de zeesleepvaart zal de regering de totstandkoming bevorderen van een wet, die verweer tegen ernstige vormen van vlagdlscrlmlnatle mogelijk maakt. Ter uitbreiding van de sociale zekerheid hoopt de regering, dat de algemene wet bijzondere ziektekosten, waarvan het ontwerp bij u aan hangig ia, spoedig tot etend komt Voor de wel zijnszorg acht zij deze wet, naast hetgeen In de afgelopen jaren is bereikt, van grote betekenis. De regering is voornemens u In de loop van dit parlementaire jaar een ontwerp van wet inzake het minimumloon aan te bieden. Voorts zal u een wetsontwerp bereiken ter be strijding van de luchtverontreiniging. Ook op andere terreinen ziet de regering erop worden aangebracht Zo zijn er een aantal be slissingen tot herziening van het uitgavenbeleid genomen. Deze vinden hun weerslag In de rijke begroting, die u heden wordt aangeboden. Voor een deel zullen zij pas in volgende begrotingen doorwerken. OEWEL door de voorgestelde maatrege len de uitgavenstijging die bij ongewij zigd beleid zou zijn ontstaan, belangrijk kan worden beperkt, noopt de reste rende stijging In 1968 toch tot enkele belasting maatregelen. De regering stelt voor de verho ging van de benzlneaccljns die voor 1967 geldt, te handhaven en de omzetbelasting op enkele artikelen van 10 tot 12 procent te verhogen. De verder benodigde middelen zullen worden verkregen uit maatregelen, die reeds ter ven betering van de belastlngstructuur noodzakelijk zijn. Daartegenover zal een lastenverlichting voortvloeien uit een verhoging van de aanslag- grens voor de Inkomstenbelasting. Niet alleen de rijksfinanciën, doch ook de posi tie van het gemeentefonds en de financiën van een aantal vooral grote gemeenten, geven aanleiding tot zorg. De regering hoopt, dat door een samenstel van maatregelen binnen afzien bare tijd een belangrijke verbetering kan worden bereikt. Daartoe kan ook worden gerekend een verruiming van het gemeentelijke belastingge bied, waardoor de verantwoordelijkheid van de gemeetebe8turen voor het eigen uitgavenbeleid beter tot haar recht kan komen. De snelle ontwikkeling van de techniek, de voortschrijdende economische Integratie en de gewijzigde kostenverhoudlngen vergen veel ver anderingen in de bestaande produktleetructuur van land- en tuinbouw, visserij, handel en Indus trie. Of de mogelijkheden, die uit de voltooiing van het gemeenschappelijke Europese land bouwbeleid voortvloeien, In voldoende mate zul len worden benut, Ie vooral afhankelijk van het tempo, waarin de structurele aanpassingen in het agrarische bedrijfsleven zich voltrekken. De begroting verzekert de voortzetting van het beleid dat deze aanpassing beoogt te onder steunen. Ook de veranderingen, die zich In het midden- en kleinbedrijf voltrekken, wil de rege ring helpen ten goede te richten. De versterking van de Industriële structuur van ons land is zeer belangrijk. De regering hecht veel betekenis aan het doen van onderzoekin gen, die een beter Inzicht verschaffen In de ont wikkeling per bedrijfstak. Verder zal de rege ring de uitvoering aanmoedigen van industriële projecten, die van veel waarde zijn voor ons land en met name voor regionale gebieden met een nog zwakke economische structuur. Grote Inspanning van industrie en wetenschap op het gebied van speurwerk en technische ontwikkeling blijft geboden. De uitvoering van belangrijke ontwikkelingeprojecten bij de indus trie zal de regering bevorderen. ET betrekking tot de woningbouw Ie het streven erop gericht In 1968 het be reikte niveau der Jaarproduktle ven 125.000 te handhaven. Tengevolge ven deze hoog opgevoerde produktie is in grote delen van het land een situatie ontstaan, die het verantwoord maakt het systeem van strakke regulering van de huren te verlaten. De regering zal de uitwerking daarvan nauwlettend volgen. Vooratellen tot wijziging van de huurwet en van desbetreffende bepalingen van het burgerlijk wetboek zullen u in de loop van dit zittingsjaar toe, dat de rechtsontwikkeling niet ten achter blijft bij de snelle maatschappelijk ver anderingen. Zo zijn vooretellen van wet te ver wachten op het gebied van het ondernemings recht, en wel betreffende de Jaarrekening en de herziening van het enquêterecht bij de onder neming. ter bescherming van de persoonlijke levenssfeer zal een wet aanhangig worden ge maakt om het afluisteren tegen te gaan. EEN voorontwerp van wet tot uitbreiding van de verantwoordingsplicht Jegens de gemeenteraad zowel van de burgemees ter als van het college van burgemeester en wethouders ie gereed. De instelling van de Btaat8Commi88ie van advies Inzake de grondwet en de kieswet wettigt de verwachting, dat de bezinning op deze staatswetten belangrijke vor deringen zal maken. Naarmate de maatschappij zich sneller wijzigt en wijzigingen dieper Ingrijpen in het leven van de enkeling, worden aan onderwijs, weten schapsbeoefening, culturele en maatsschappe- lijke ontwikkeling andere en zwaardere eisen gesteld. De regering wil de mogelijkheden blij ven bieden om de problemen die hieruit voort vloeien, tot een oplossing te brengen. Zij echt hierbij de invoering van de wet op het voort gezet onderwijs en van de wet op het leerlin genwezen van veel belang. Bijzondere aan dacht zal zij schenken aan her- en bijscholing. Zo mogelijk nog In de loop van dit zittingsjaar zal zij u een nota aanbieden betreffende de her structurering van het wetenschappelijk onder wijs en de verkorting van de studieduur. One land kent vele waardevolle culturele en maatschappelijke voorzieningen, die echter nog niet In voldoende mate gebruikt worden. De regering zal nagaan of de oorzaken hiervan liggen In onbekendheid of ongewoonte dan wel In gebrek aan middelen bij hen die zich tot nu toe afzijdig hielden. Het beleid dat de regering voert ter verbete ring van de culturele en maatschappelijke le vensomstandigheden van de gehele bevolking, heeft naar haar mening slechts kans van slagen, als ook algemeen de bereidheid leeft om mede verantwoordelijkheid te dragen voor de opzet en de uitvoering van de nodige voorzieningen. Dit geldt In het bijzonder ook voor de Jonge generatie. De regering stelt zich voor deze zo veel mogelijk te betrekken bij de vormgeving van het beleid Inzake onderwijs, vorming, ont wikkeling en ontspanning. Zij is bereid deze activiteiten naar vermogen te steunen. Leden der Staten-Generaal, De regering zal In de toekomst haar beleid steeds meer baseren op meerjarenplannen. ZIJ hoopt daardoor bij te dragen tot een evenwich tige groei en veelzijdige ontwikkeling van onze samenleving. ZIJ verwacht, dat de drang naar vernieuwing, die In de laatste Jaren elom velt waar te nemen en die gepaard gaat met een groeiende behoefte bij ons volk om mee te denken over de toekomst van ona land, aan deze ontwikkeling ten goede zal kómen. Onder deze omstandigheden Is een nauw over leg tussen overheidsinstanties en vertegenwoor digende lichamen meer dan ooit noodzakelijk. Veel kan tot heil van het koninkrijk en ons volk tot stand worden gebracht bij een vruchtbare samenwerking tussen regering en Staten- Generaal. Met de bede, dat Gods zege op onze gezamen lijke arbeid moge rusten, verklaar Ik de zitting van de Staten-Generaal geopend. de grens inkomstenbelasting tot 15.000 gulden, waardoor 400.000 Nederlanders bulten deze aanslag blijven. De lastenver zwaringen drukken ln totaal met een half procent op de kosten van levensonderhoud. In onderdelen betekent dit tienden van procenten. Het kabinet alt nu met de conjunc turele teruggang, die de begroting met maar liefst 150 miljoen gulden nadelig beïnvloedt. Het perspectief to rolgent de minister van Financiën leU gunstiger, ao- dat deze teruggang ook op het begrotings beeld tijdelijk aal aijn. Wanneer dit niet haveaterlrigsfaallltattaig bet optrekken ven het gerei la. dan «te» bet at aeea som ber uit voor de overheidsfinanciën. Wordt «Ie situatie beter dan men thans verwacht, dan kunnen zich ook sneller dan men dacht nieuwe perspectieven ope- Nu ls de ruimte echter gebruikt ro wel op de betalingsbalans als in de over heidsfinanciën. Er moet dus, aldus de minister, ruimte, evenwicht geschapen worden. Dit is mogelijk omdat er niet van een wezenlijke recessie sprake ls, maar van „een conjuncturele verflau wing". In deze situatie pest geen Infla toire expansieve politiek. Deze politiek bou het evenwicht, dat deze regering wil heratellen, opnieuw veratoren. „Geen overhaasting, andera veroorzaken nieuwe loon- en pryaatyglngen opnieuw moei ïykhe den". Het kabinet wil dit op het etreven naar evenwicht afgestemd beleid ook ln 1969 binnen da ruimte van netto zee procent houden. Het hoopt daarmee te bereiken, dat *ta 1969 het dieptepunt ln de overheidsfinanciën voorby ls en dat daarna de atyglng van de overheids uitgaven dichter komt by de atyglng van het nationaal inkomen. En wat de dekking voor 1968 betreft: loa van de post oonjuncturele terugslag, die hlerby volgens da minister biiten beschouwing kan blijven. bedraagt de ultgavenstyglng voor volgend Jaar 2,018 miljoen gulden. Hiertegenover staan de extra-groei van de nlct- belostlngontvangeten (215 miljoen gul den) en do automatische styglng van de belastingontvangsten voor het ryk (netto 430 miljoen gulden). Resulteert een tekort van 1378 miljoen gulden. De begrotingsruimte voor 1968 (netto zes procent) mag 1250 miljoen gulden be dragen. Het gat van de resterende 123 miljoen gulden wordt door de overhel ds- bezul-dglngen van ongeveer 150 miljoen gulden na 1968 voldoende gedekt, aldus da minister van Financiën.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5