SaCcidóeSou/Wt/nt anders dan andere TELEVISIE VANAVOND Nog geen verhoging inkomen koningin Werkloosheid in bouw zal maar weinig toenemen Huwelijksproblemen gevangenen in studie Parlement kost ruim 12 miljoen RADIO VANAVOND PAGINA 2 DB LEIDSE COURANT DINSDAG 19 SEPTEMBER 1967 Goede plannen, maar tevens veel onzekerheid TATERDAG hebben we geschreven, dat voor het regeringsprogramma 1968 men de krenten en rozjjnen eerder in de troonrede dan in de miljoenen nota zou moeten zoeken. Welnu; in de troonrede van vandaag zit de substantie die het brood smakelijker moet maken. Ook ditmaal somt de koninklijke boodschap meer plannen op dan ze garanties geeft. Maar er zyn legio troonredes te vinden, waar de plannen een minder concrete indruk maakten dan in het eerste echte jaarprogramma van het kabinet-De Jong. Die plannen zijn meer gericht op ons nationale welzijn op wat langere termijn dan op de welvaart voor vandaag of morgen. In het sociaal- economische vaarwater zal de koers voorzichtig moeten bljjven; wellicht nog voorzichtiger moeten worden, aangezien de regering bewust streeft naar een planning op langere termen, waarbij ook gedacht wordt aan verantwoorde lijkheden, die over de eigen grenzen heenrelken. Met de mond Ls deze verantwoorde lijkheid reeds ettelijke malen beleden. Deze regering valt niet in gebreke te stellen, wanneer ze bijvoorbeeld de hulpverlening op reële wijze verruimt, maar dan tevens daarby in de natie levende krachten door zelfwerkzaam heid wil mobiliseren en de hulpverlening doeltreffend wil richten. Hopelijk maakt de internationale ontwikkeling het minister Luns c.s. mogelijk, om ook In andere brandende vraagstukken (Viet nam, Midden-Oosten, uitbreiding van de Europese integratie en de heroriën tering van de N.A.V.O.) zich meer con creet doelgericht te laten horen dan vandaag mogelijk schjjrlt. VOOR welzijnsbevordering op langere termijn en welzijn dan zowel materieel als geestelijk gezien heeft het kabinet vele goede plannen in petto. We sommen bijvoorbeeld op: bevor dering van belangrijke industriële ont wikkelingsprojecten. het aanpakken van de eerste faze van de ruimtelijke or dening, de bestrijding van de lucht verontreiniging, wetsvoorstellen tot herziening van het ondernemingsrecht t en het beschermen van de privaoy, de herstructurering van het wetenschappe lijk onderwijs en niet in de laatste plaats het voornemen om de jonge generatie zoveel mogelijk te betrekken bij het verdere beleid inzake onderwijs, cul tuur en ontspanning. In het laatste ge val zouden we overigens de vraag willen stellen of het niet zinvol zou zijn dit betrekken van de Jongere generatie ook op andere gebieden meer intensief te laten gebeuren. De plannen zijn er dus; belangrijker dan te stellen, dat een paar andere gewenste plannen in de rfl gemist worden, vinden we op dit moment de kans, dat het kabinet-De Jong ondanks het in vele opzichten onzekere politieke klimaat, van zijn kant de onzekerheid niet lang zal laten bestaan en de Staten-Generaal voor het harde feit van concrete wetsontwerpen waarover be slist moet worden, gaat stellen. Die zekerheid ontbreekt in de troon rede nog een beetje. Hopelijk gaat minister-president De Jong tijdens de algemene politieke beschouwingen een stuk op de goede weg verder. Niet alleen het pestlge van de regering, maar ook het welzijn van de natie zijn hier ten zeerste bij betrokken. MEER zekerheid op het gebied van de wetgeving is des te meer op zijn plaats, omdat op sociaal-economisch terrein weinig zekerheid kan worden gegeven. Zoals we hieronder in een bespreking van de miljoenennota wilen betogen, wekt het regeringsprogramma voor 1968 de indruk, dat de beleidslieden stuur en rem zo goed onder controle hebben, dat de kans op een gevaarlijke slipparty aanzieniyk kleiner geworden is dan voorheen. Wordt deze indruk straks door feiten bevestigd, dan moet van de miljoenennota willen betogen, Is de enige zekerheid, dat de reis er door diverse beperkende bepalingen niet ple zieriger op geworden is, terwijl de on zekerheid blijft. Daarom zal het kabinet-De Jong. terwijl het gaat proberen waar te maken wat minister Witteveen belooft, in elk geval met grote voortvarendheid zijn wetgevend programma moeten gaan aanpakken en uitvoeren. Dan komt het sterk te staan tegenover Staten- Generaal en publieke opinie. Dan recht vaardigt het de lastenverzwaring, die j het voor economische sanering nood zakelijk acht en draagt metterdaad bij tot wat de regering noemt de ..veel zijdige ontwikkeling van onze samen leving". (ADVERTENTIE) caballero - f Praten over 2777 miljoen MINISTER Witteveens grote voordeel ls. 5. dat geen Nederlander tegenwoor dig nog schrikt van 'n tekort op de mil joenennota. Moesten we eerst gewend raken aan de toestand waarbij de nu tie op de jaarrekening in honderden mil joenen onder de streep kwam te staan, sinds een paar jaar vallen we van een paar miljard ook niet meer onderstebo ven. Het bedrijf van de Staat der Ne derlanden draait morgen wel door, ook al zullen volgend jaar de uitgaven 2777 miljoen hoger uitvallen dan de inkom sten, aangenomen tenminste dat de Ka mer weer geen gat in 's ministers be rekeningen ontdekt. Toch zit dit enorme tekort de heer Witteveen kennelijk niet lekker; hij be steedt heel wat tekst en inspanning het verklaren van het grote tekort. .On geveer een miljard wordt verklaard door tegenvallende belastinginkomsten als gevolg van een conjuncturele inzin king en voorzieningen ten behoeve de financiële nood der gemeenten. Dan komt de minister globaal tot een finan- clringstekort van 1% 1% miljard gul den. En dit zou dan een perspectief zijn dat volgens prof. Witteveen tot een structureel evenwichtige situatie op de kapitaalmarkt kan leiden, mits aan be paalde voorwaarden wordt voldaan. Maar misschien zijn die voorwaarden in de praktijk wel de staart waar het ve nijn in zit. Minister Witteveen heeft in de miljoe nennota voor volgend jaar we moe ten nu toch maar echt van een miljar dennota gaan spreken een uitvoerig verhaal gecomponeerd over het kader van zijn begrotingsbeleid, over het be rekenen van de begrotingsruimte en de vraag, hoe het ln de verdere toe komst met de overheidsfinanciën moet gaan. Dat zijn allemaal belangrijke za ken en de heer Witteveen heeft zeker gelijk, wanneer hij zich akkoord ver klaart met een meerjarenplanning bij de overheid, een aantal afspraken die ln verband hiermee gemaakt zullen moe ten worden en het instellen van bijzon dere werkgroepen om tot een zekere be leidsombuiging en meerjarenplannen te kunnen komen. Maar een gevolg van de ruime aan dacht die hij in de nota voor 1968 aan deze onderwerpen wijdt, is dat de toe lichting op de nieuwe rijksbegroting een nogal academisch stuk is geworden. Het is meer dan ooit een stuk voor de experts en minder voor het gewone Ka merlid, laat staan voor de gewone bur ger. Die burger zal misschien toch wel een beetje verwonderd kijken, omdat de kanselier van de schatkist betrek kelijk gemakkelijk om het getal van 2777 miljoen gulden heen praat. De bezuini ging en fiscale maatregelen die geno men moeten worden, om het tekort op dit bedrag te houden, krijgen daardoor ook een wat wazig beeld. Kennelijk moeten dit Jaar meer dan anders de verschillede departementale begrotin gen voor nader^ opheldering zorgen. Over één ding laat prof. Witteveen de burgerij geen twijfel: hij is het eens met da voornaamste conclusie van de „ma- oro-economlsche verkenning" die het Centraal Planbureau aan 1968 gewijd heeft. Dia verkenning, een van de meest interessante stukken die vandaag met prinsjesdag voor publikatle zijn vrijgekomen, laat doorschemeren dat da hoogste voorzichtigheid geboden blijft. Al gaat het met de betalingsba lans wat beter en al blijft die verbete ring volgend Jaar waarschijnlijk voort duren, de toestand ls toch niet zo roos kleurig. Want de investeringen zijn aan da lage kant gebleven, evenals de voor- raadvormlng. Dit lage investeringspeil blijft een bedreiging van de werkge legenheid op langere termijn. Boven dien stelt het Centraal Planbureau voor een verdere verbetering van de be- talingEbalair- als noodzakelijke voor waarde een verruiming van de export mogelijkheden. En waar investeringsni veau en export van directe Invloed zijn op de werkgelegenheid, valt te begrij pen, dat ln de miljoenennota voor 1968 terzake van eljfers over da werMooa- heid de uiterste voorzichtigheid betracht In één opzicht vinden we de ramin gen zelfs rijkelijk aan de optimistische kant; er wordt economisch voor de twee de helft van het lopende jaar en 1968 enige verbetering verwacht als ge volg van de belastingverlaging, die pas, wat haar tweede ronde betreft, van kracht is geworden. Natuurlijk moe ten we minister Witteveen het plezier gunnen nog eens te herinneren aan fiscale tegemoetkoming waartoe hij tij dens zijn eerste ambtsperiode het initia tief heeft genomen. Daarna vragen we ons evenwel af, of de nieuwe fiscale las ten die de bewindsman voor 1988 in het vooruitzicht stelt de animo tot beste dingsverruiming weer niet drastisch de kop zal indrukken. Aangezien de spaar- mogelijkheden op die manier ook wei nig groeien, zal de verbetering var economische klimaat dus goeddeels af hangen van de produktiviteitsverhoging en de exportbevordering. Bijzonder weinig zegt prof. Witte veen over een andere heel belangrijke factor voor het economisch klimaat: het loonbeleid. Het Centraal Palnbu- reau stelt vijf procent groei (inclusief sociale lasten), terwijl voor 1967 nog als eindcijfer 8 geraamd wordt (vorig jaar 10\z). Waar het prijspeil zeker wel met twee drie procent stijgen zal, ligt als conclusie voor de hand dat volgens de planning de stijging van de arbeids- pruduktiviteit grotendeels in hogere prij zen en stijging van de sociale lasten zal verdwijnen. Iets waarmee de vakbe weging wel geen genoegen zal nemen. Dan zal he*, belangrijkste wapen van de kanselier van de schatkist wel zijn een verwijzing naar de gevarenzone, waar in een te royaal loonbeleid Nederland conjunctureel in de eerste helft van de zestiger jaren heeft gebracht em... naar gevaren die onze nationale welvaart van uit de structurele hoek zijn gaan bedrei- Een positieve bijdrage van de rege ring-De Jong tot meer evenwicht in de volkshuishouding blijft dan het ditmaal nadrukkelijk uitgesproken voornemen om te gaan werken met een planning op langere termijn. We zijn ervan over tuigd, dat minister Witteveen het zijne gedaan heeft om zijn collega-ministers en de staatssecretarissen tot beteuge ling van uitgaven te bewegen, maar zijn resultaat is niet indrukwekkend: vorig jaar raamde de heer Vondeling voor de gehele dienst 20.1 miljard gulden en de heer Witteveen nu 23.1 miljard gulden. De uitkomsten voor het lopende jaar zullen waarschijnlijk de 21 miljard gul den royaal overschrijden, zodat het nog maar een vraag is, of de zittende re gering het binnen de 24 miljard gulden zal kunnen houden. Planning op Lange- termijn is noodzakelijk, maar dan een planning waaraan men zich in re delijkheid houden wil. Over de manier waarop de kanselier van de schatkist thans geprobeerd heeft te bezuinigen, willtn we vandaag kort zijn: de geheimen van de miljoenenno ta blijken meestal zonder ernstige fou ten voortijdig voorspeld of onthuld te zijn. Details laten we hier buiten be schouwing, maar In grote lijnen zij er kend, dat het kabinet moeilijk anders had kunnen handelen. Het noodlot wil evenwel, dat als voornaam argument voor deze weinig populaire begroting mi nister Witteveen hetzelfde zal poneren als een jaar geleden de heer Vondeling deed: de vorige regering heeft de teu gels te veel gevierd. En in dat opzicht kunnen regering en loyale oppositie het dan wat de praktijk betreft weer eens zijn. WIJ zouden zelfs kunnen poneren, dat een kabinet met socialistische mi nisters geen begroting 1968 had kun nen opdienen, die ln belangrijke mate van de cijfers van de nota van de heer Witteveen afwijkt. Des te meer benieuwd zijn we dan ook naar de Inzichten, over en weer, op langere termijn. Zij die zich thans Intens bezig houden met de theorie van de wijzigingen in ons politiek bestel, zouden goed eraan doen zich tussen de bedrijven door ook met zulke prskti- Toneelspeler en TV-acteur Hein 'Boele 25 STUKS 1.50 EEN .LAURENS PRODUKT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op de begroting van het huis der koningin voor 1968 worden de normale grondwetteiyk vastgelegde be- dragen aangevraagd. Nameiyk voor df koningin 2,5 min en voor prins Bern- hard, prins Claus en prinses Beatrix leder 300.000 gulden. Voor het onderhoud van de konlnkiyke palelzen wordt 500.000 gld aangevraagd. Er worden (nog) geen plannen ontvouwd om deze bedragen te gaan verhogen. Minister Schut: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Schat (Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening) ver wacht dat de werkloosheid In de bouw nijverheid van 1967 op 1968 nog slechts een geringe toeneming zal vertonen Zelfs ls het mogelijk dat de bezetting op de bouwwerken weer Iets zal toenemen. Bovendien gelden de dienstplichtfacili teiten voor bouwvakkers niet meer voor de lichting 1968. Als gevolg hiervan zal het aantal beschikbare bouwvakkers be langrijk minder toenemen dan in 1966 het geval was. De geringe toeneming van de werkloos heid ln de bouw betekent overigens niet dat minder gewicht zal worden toegekend aan de bestrijding van de werkloosheid, aldus minister Schut. Wel zal deze werk loosheidsbestrijding minder urgent, wor den als door toenemende bouwactiviteit in Duitsland liet aantal pendelaars weer zal stijgen. In het kader van de bestrij ding der werkloosheid zal de minister be kijken op welke wijze de woningverbete ring kan worden gestimuleerd. Minister Schut meent dat meer dan voorheen het accent moet worden gelegd op kostenbesparing ln de bouw, waardoor met de beschikbare financiële middelen meer zal kunnen worden gebouwd. 260 miljoen nieuwe munten in de maak (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Staatsmuntbe- drijf zal volgend jaar 260 miljoen stuks nieuwe munten aanmaken tot een totale waarde van 65 miljoen gulden. De ver deling van het muntprogramma is als volgt: 50 miljoen guldens. 30 miljoen kwartjes: 50 miljoen dubbeltjes; 30 miljoen stuivers en 100 miljoen centen. Voor wat betreft do kwartjes, dubbel tjes, stuivers en centen is de grote aan maak bedoeld om ln de behoefte aan nieuwe munten door automatisering te voorzien en «en voorraad ln het munt- BEGROTING JUSTITIE Rayonartsen inschakelen voor bloedproef parlementaire redactie) DEN HAAG Ook op het terrein vai justitie dwingt de financiële toestand op diverse punten tot temporisering. Het rijkspolitiekorps kan echter worden uit gebreid. Voor de uitbouw van het gevan geniswezen. de psychopatenzorg en de kinderbescherming kunnen wel de direct noodzakelijke, maar nog niet de optimale maatregelen worden getroffen. Dit schrijft minister Polak (Justitie) ln de toelichting op zijn begroting voor 1968. Naast hetgeen de miljoenennota aan nieuws over justitie en politie be vatte, zqn thans uit de justitiebegro ting nog de volgende punten van be lang: In studie is een versnelling van de onteigenigsprocedure. 9 Er komt een wetsontwerp over de verhoging van de competentiegrens van de kantonrechter in burgerlijke 0 De straf van plaatsing in een rijks werkinrichting zal worden afge schaft, de bestaande strafbepaling omtrent souteneurs wordt vervan gen. 0 De voorlopige hechtenis zal nader worden geregeld. 0 In studie zqn rapporten over de rechtspositie en de huwelijksproble men van gedetineerden. Ten aanzien van het laatste bekijkt men de mo gelijkheid van „meer contact met de naaste sociale relaties". 0 Er komt een wetsontwerp tot het tegengaan van afluisteren van an dere dan telefoongesprekken. 0 Wegens de bezwaren van behan delende artsen tegen medische ver klaringen in strafzaken streeft men naar inschakeling van rayonartsen. Dit is vooral van belang op heet gebied van verkeersmisdrijven (de bloedproef 0 Het aantal gratieverzoeken blijft stijgen (1965: 4937, 1966: 5871). Meer dan de helft heeft betrekking op verkeersdelicten. 0 Minister Polak wil dit zittingsjaar Miljoen aan wachtgeld voor oud-ministers (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er zijn 122 oud-Ka merleden, die thans pensioen ontvangen tot een totaalbedrag van 677.500 gulden per jaar. Er zijn 52 oud-Kamerleden, die thans uitkering (wachtgeld) ontvangen tot een totaalbedrag van 596.000 gulden per jaar. Er zijn 20 oud-ministers, die thans een uitkering (wachtgeld) ont vangen tot een totaalbedrag van bijna 999.000 gulden per jaar. Deze gegevens verstrekt staatssecretaris Van Veen van Binnenlandse Zaken in antwoord op schriftelijke vragen van het B.P.-Tweede Kamerlid Leffertstra. de nieuwe reclasseringsregeling tot stand brengen. 0 Nagegaan wordt n.a.v. het experi ment met de zgn. weekendexecutie of deze vorm van strafexecutie de finitief moet worden ingevoerd. 0 De seml-open gevangenis te Veen- hulzen (capaciteit 20 man) gaat vermoedeiyk dit najaar open. 0 Gewerkt wordt aan een structuur plan voor de kinderbescherming en een nieuwe wetgeving op dit terrein. Het goed functioneren van de par ticuliere klnderbescheming wordt steeds meer belemmerd door het grote aantal verenigingen en stich tingen (meer dan 400) op dit terrein. 0 Het aantal adoptleverzoeken steeg van 558 in 1965 tot 686 in 1966. 0 In 1968 wordt begonnen met het uitrusten van te voet, per fiets of bromfiets surveillerende leden van de landgroepen der rijkspolitie met een portofoon. 0 De sectie bqzondere verkeerstaken van de rijkspolitie krijgt er weer 6 snelle kleine personenauto's by voor toezicht op de autosnelwegen. 0 Eind 1967 wordt begonnen met de bouw van het paleis van justitie in Den Haag. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de begroting 1968 van de hoge colleges van staat en het kabinet der koningin worden de uitga ven voor de Tweede Kamer op 9.382.300 gulden geraamd en die voor de Eerste Kamer op 1.509.700 gulden. Voor beide Kamers komt daar voor diverse doel einden tezamen nog eens 1.238.600 gul den bü. zodat het totaal 12.130.600 gul den bedraagt. Voor de Raad van State is 4.032.000 uitgetrokken, voor de algemene reken kamer 4.985.900, voor het kabinet der koningin 520.700, voor de kanselarij der Nederlandse Orden 507.100. Ten aanzien vah de Eerste Kamer is rekehing gehouden met een groter aan tal vergaderingen. Ten aanzien van de Tweede Kamer is het aantal uitkeringen en pensioenen gestegen, doordat bij de laatste verkiezingen een aantal leden niet herkozen is. 166 miljoen voor provinciefonds (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op grond van de thans geldende verdeelsleutel wordt het voor 1968 naar raming beschikbare be drag van het provir iefonds als volgt verdeeld. Groningen l miljoen gulden; Friesland 13; Drente 10,7; Overyssel 15,1; Gelderland 19.4. Utrecht 10.5; Noord-Holland 19.3; Zuid-Holland 22.8; Zeeland 10.6: Noord-Brabant 20,6 en Limburg 12,8 miljoen. Het totaal be loopt 116,5 miljoen gulden. NEDERLAND I (Reclameuitzendingen om 18.55, 19156 en 20.1 NTS 18.45 uur: De Minimolen 18.50 uur: Nieuws in het kort KRO 19.00 uur: Dodenkust, film impressie 19.10 uur: Batman, t.v.-serie NTS 20.00 uur: Journaal KRO 20.20 uur: In Holland staat een huis, documentaire 21.00 uur: De wrekers, t.v.-serie 21.50 uur: Vanavond in Nieuws poort, miljoenennota NTS 22.30 uur: Tweede journaal 22.35 uur: Sluiting NEDERLAND II NTS 19.30 uur: Prinsjesdag, samer vatting 20.00 uur: Nieuws in het kort 20.05 uur: De zoete smaak va welvaart, documen taire 20.35 uur: De perzikdief, film 22.00 uur: Tweede journaal 22.15 uur: Sluiting Televisie morgen NEDERLAND I VARA 17.00 uur: Suseela, kinder programma 17.30 uur: Sluiting AVRO 20.35—21.50 uur: Op de zomertoer, vakantieprogramma 22.55—23.55 uur: Uit het historisch archief, ernstige muziek KRO 20.55—21.20 uur: Verhalen op dinsdag 23.15—23.45 uur: Nijmegen in dubio, discussie RADIONIEUWSDIENST i HILVERSUM I: 7.00, 8.00. 11.00, 13.00, 16.00,1 18.00, 20.00, 22.30, 23.55! HILVERSUM n: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 12.30, 19.00, 22.30, 23.55 HILVERSUM III: Elkj heel uur vanaf 9.00 Ajax-Real op beeldbuis (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De NTS zendt mor genavond van 20.10 tot 22.00 uur op Nederland I een rechtstreekse repor tage uit van de voetbalwedstrijd Ajax Real Madrid, die in het Olympisch Stadion te Amsterdam wordt gespeeld. Het betreft hier de eerste wedstrijd tussen de beide clubs, die in de eerste ronde van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen plaats vindt. De uitzending wordt door Her man Kuiphof van commentaar voor- ZAAK ARIE KLEYWEGT Collega's sturen VPRO telegram Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Na de televisieult- zendlng van de VPRO gisteravond op het tweede net, kwam het televisie- personeel bijeen in hotel „De Roze- boom" te Bussum. Daar werd een rustige vergadering gehouden, waar het personeel het volgende telegram verzond aan de VPRO-hoofdbestuurs- voorzitter Ir. K. Kooy. „De medewerkers van de VPRO zyn ernstig geschokt geworden door het in de publiciteit brengen van opvat tingen, zoal3 die in de VPRO-directie biyken te leven, met betrekking tot de werkzaamheden van vier hunner col lega's, te weten A. Kleywegt, H. Teeuw, W. Ris en B. Poelstra. Zij zijn van mening dat het in de publiciteit brengen van deze opvattingen, zonder er de betrokken medewerkers in te betrekken, volstrekt ontoelaatbaar is. Ze menen dat de vertrouwensbasis die tussen werkgevers en werknemers dient te bestaan, hierdoor ernstig in gevaar is gebracht. Publikaties in ettelijke dagbladen waarin de directie laatdunkende uitlatingen deed achten zij daarom onaanvaardbaar. Ze hopen met spoed te vernemen welke stappen het hoofdbestuur wil ondernemen om het geschokte vertrouwen te herstel len". VPRO spreekt met Arie Kleywegt (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Voorzitter van het VPRO-hoofdbestuur, ir. K. Kooy. en programmadirecteur ds. J. van Houte, hebben vandaag een gesprek gevoerd met de heer A. Kleywegt, over de motieven die hebben geleid tot diens schorsing. Voorts zal zaterdag ln Hilversum een buitengewone algemene bestuurs vergadering worden gehouden ter be spreking van de affaire Kleywegt. Zoals bekend hebben diverse letter kundigen en VPRO-leden telegrafisch om deze byeenkomst verzocht. Overi gens wordt op het ogenblik in VPRO- kring de kans. dat de heer Kleywegt aan zal biyven als hoofd van de tele visiesectie niet groot geacht. Documentaire over welvaart „De zoete smaak van welvaart" is de titel van een door Helmut Knorr ge filmde documentaire over Wonji, een Nederlandse suikerindustrie in Ethi opië. die de NTS vanavond uitzendt. De documentaire laat zien hoe parti culiere investeringen een wezenlijke bijdrage kunnen leveren tot de voor uitgang van ontwikkelingslanden. De Wonjivlakte in Ethiopië ligt op 1500 meter hoogte en bestond vijftien jaar geleden slechts uit moerassig ter rein, dat regelmatig door de Awash- rivier werd overstroomd. Bevolking was er nagenoeg niet en voor de eco nomie van het land was het van geen enkele betekenis. Nu bloeit in Wonji de grootste in dustriële onderneming van het land, met een kleine 10.000 werknemers, die samen met hun families een welvaren de gemeenschap van ruim 30.000 men- (Ned. n, 20.05 uur) Radioprogramma AVRO: 18.00 Nwi 18.15 Actualiteiten; 18.30 Promenade orkes 18.55 Paris vous parle; 19.00 Muziek moz HILVERSUM H (298 m) KRO: 18.00 Liet pianospel: 18.20 CPN; 18.30 De Sprlngplani actual.; 19.30 ConcUlepostbui :ntaal ensemble (opn.); 21.45 Omroei VERONICA (192 m) 18.00 Jukebox (verzoek jes), 19.00 Hot 100 USA, 20.00 Cowboymuziek, 71.00 This ls showbusiness, 22.00 Jazz-Joumaal.L 23.00 Non-stop-hits, 23.30—1.00 Gram. muziek BRUSSEL Ned. (324 m) 18.00 Nieuws; 18 IX Voor de soldaten; 18.45 Sport: 18.55 Licht- WOENSDAG HILVERSUM I (402 m) VARA: 7.00 N' en ochtendgym.; 7.23 Lichte gramm; 7.30 Van gramm.; 12.22 i piano; 15.00 Voor de kinderen n (298 m) NCRV: 7.CK ling; 7.15 Stereo: Oude n 7.32 Radiokrant: 7.50 Stereoj 8.00 Nws; 8.10 Stereo: Gewijdel Stereo: Licht gramm.; 9.00 Voor! 12.40 Gramm.; 12.50 Operafragmenten (opn. 14.00 Lichte gram Bijbelvertelling Jeugd; heldsvoorlichtïng over sociale verzekeringen. HILVERSUM scoop: sollster nlnen; 12.02 C ictual.; 13.05 Lichte platen; 15.02 Lichte ziek voor een Hollands publiek; 16.02 Toe beurt: platen van AVRO's Jeugdafdeling: 17.00 Nieuws en actual.; 17.05 Rhythm and blues; 17.35 Country- en Westemmuzlek. VERONICA 092 m) 6.00 Ook goelemorgen, 9.00 Muziek terwijl u werkt, 10.00 Koffietijd. 14.00 Cowboymuziek, lüsi) Gram.. 16.00 Woens dagmiddag-speciaal, 17.00 Teenager muziek. Het programma over de ongehuwde moeder, gisteravond in Achter het Nieuws, was eigenlijk een logisch ge volg op de uitzendingen destijds rond de abortus provocatus, waarbij het al leen betreurd moet worden dat er een ruim tijdsverloop tussen belde was waardoor het alternerende verband een beetje zoek raakte. We vonden het een goed prgramma. Omdat het afrekende met bepaalde ou derwets geworden vooroordelen die nog in zo ruime mate bleken te be staan. Met oog daarop was 't gelukkig dat 'n aantal ongehuwde moeders be reid was gevonden om openhartig voor de camera's hun ervaringen te vertel len. Koos Postema toonde zich weer 'n voortreffelijk interviewer die resoluut kan doorvragen over delicate zaken zonder tegen de goede smaak te zon- Na elk gesprek werd commentaar ge leverd door dr. II. F. Heljmans, hij uitstek deskundig in deze zaken, die als gesprekspartner optrad van Her man Wigbold, Achter het Nleuws-clnd- rcdactcur die zijn gezicht alleen laat zien als er „moeilijke" onderwerpen aan de orde komen. Iets wat alleen maar gcappriciecrd kan worden. Ter sprake kwam uiteraard ook de mogelijkheid van afstand en adoptie. Dr. Heijmans is daar een warm voor stander van. Terecht, omdat het vaak in het belang van de moeder en vrij wel steeds in het belang van het kind is. Toch kwam dit aspect er, naar on ze mening, onvoldoende uit. Achter het Nieuws zou er goed aan doen hier nog eens een aparte uitzending aan te wij den. Dat een uitzending als die van gis teren van het grootste belang is als wapen tegen farizeeische stenengooie- rij staat buiten kijf. Daarvoor hulde aan het Achter het Nieuws-team.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2