Volgend jaar in aanbouw 50.000 woningwetwoningen PER 1 JANUARI UNIFORM; SYSTEEM SUBSIDIES WONINGBOUW Anderhalf maal zoveel voor werkgelegenheid Twee miljard aan leningen Prioriteiten op Justitie Bij justitie en politie valt de nadruk op personeelsuitbreiding IN ONS LAND 135.000 RIJKSAMBTENAREN Gemeentelijke tekorten langs meer wegen oplossen elzijnsbeleid vraagt grote offer: Rijkstoezicht op schriftelijk onderwijs Defensie heeft alleen voor salarissen meer nodig DINSDAG 19 SEPTEMBER 1967 DE LEIDSE COURANT (Van onze parlementaire redactie 1)EN HAAG. De regering wil komen lot een uniform subsidiesysteem in de vorm van jaarlijkse bijdragen voor de gehele gesubsidieerde woningbouw. I)it nieuwe subsidiebeleid gaat op 1 januari 1968 in. Het gaat hier om een wijziging in de vorm van de subsidieverlening, niet om een wijziging in de hoogte van de subsidies. In het nieuwe systeem komen de rente- laciliteiten. verbonden aan de woningwet leningen. te vervallen. De rente voor deze leningen zal worden afgestemd op de gel dende marktrente. Hiervoor zal compen satie worden gegeven in de jaarlijkse bij dragen. Via wijziging van de huurwet zal de mogelijkheid worden geschapen voor jaarlijkse huuraanpassing voor gesubsi dieerde woningen (4 tot 6 procent). De verhogingen zouden per 1 januari 1969 afhankelijk moeten worden van een over eenstemming tussen verhuurder en huur der. In verband met de geleidelijke afschaf fing van de bouwregulering en met het oog op het voornemen om tot uniform subsidiesysteem te komen, wordt bekeken of de toe te kennen woningcontingenten voortaan niet beter kunnen worden uitge drukt in geldsbedragen dan in aantallen woningen. DEN HAAG. Voor maatregelen in het belang van de werkgelegenheid heeft de regering voor 1968 anderhalf maal zoveel uitgetrokken als in 1967 (455 mil joen tegenover 293 miljoen verwachte uitkomst voor 1967: 362 miljoen). In de toelichting op deze verhoging wordt opgemerkt, dat men in de ontwerp begroting was uitgegaan van een werk loosheidsniveau van 30.000 a 35.000 man Dat was de feitelijke situatie, maar het niveau lag toen beneden het peil, dat onder normale omstandigheden zou worden verwacht. Anderzijds is het werkloosheidscijfer van dit moment (circa 90.000 man) hoger dan normaal. De regering wil nu als systeem aan houden het ramen van een uitgave, ge baseerd op een normaal werkloosheids niveau, dus op een evenwicht van de arbeidsmarkt. Elders in de rijks begroting is dan nog een post van 80 miljoen gulden als „onvoorzien" opge nomen voor het geval de gemiddelde werkloosheid boven het evenwjehts- niveau uitstijgt. Onder het hoofdstuk „sociale voor zieningen" wordt nog eens in her- itaering gebracht het voornemen van de regering om in 1968 de algemene wet zware geneeskundige risico's in te voeren, wat de staat netto 75 miljoen gulden meer kost per jaar en waarvoor iedereen een premie van 0,2 procent zal moeten gaan betalen. Voor maat schappelijke dienstverlening en de bijstandszaken zijn hogere bedragen uitgetrokken, grotendeels door stijging van lonen en salarissen. De gezins verzorging en gezinshulp, de maat schappelijke bemoeiingen voor bejaar den en het maatschappelijk werk voor gehandicapten zullen enige groei onder gaan. De uitgaven voor rijksbijdragen in de kosten van bijstand voor minder validen en werkloze werknemers ver tonen een stijging door het groter aan tal uitkeringsgerechtigden. Voor de thuislozen in inrichtingen zal in de loop van 1968 een nieuwe rijksgroepenrege- ling in het leven worden geroepen. 155 m iljoen voor wetenschappelijk onderzoek DEN HAAG. Op de begroting voor Economische Zaken is voor wetenschap pelijk onderzoek in de sector van handel eu industrie voor 1968 155 miljoen ge raamd, wat ten opzichte van de vorige begroting een stijging van 37 miljoen betekent. Een deel van de stijging is bestemd voor de snelle kernreactor, die in samenwerking met Duitsland en België wordt uitgevoerd. De nationale industrie dient, aldus de regering in de rijksbegroting, ook in de gelegenheid te worden gesteld specifieke kennis en ervaring voor het ruimte onderzoek en de ruimtetechnologie te verw.erven. Dit zal kunnen geschieden door het plaatsen van ontwikkelings opdrachten bij industrieën die hiertoe de technische, organisatorische en financiële mogelijkheden bezitten. Het beleid ter bevordering van gericht ontwikkelingswerk in de industrie zal worden voortgezet. Het is te verwachten dat de projecten ter ontwikkeling van technische procédés en apparaturen niet alleen van betekenis zullen zijn voor de versterking van de internationale con currentiepositie van de betrokken onder nemingen, maar dat zij ook de indus triële ontwikkeling kunnen bevorderen en daarmee de werkgelegenheid gunstig beïnvloeden. Dit kan vooral in de sector van de machine- en apparatenbouw het geval zijn. fVtn parle, (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In het wetgevend pro gram van minister Polak (Justitie) zul len de volgende zaken prioriteit en spe ciale aandacht krijgen: het nieuwe burgerlijk wetboek; het ondernemings- en vennoot schapsrecht, zowel nationaal als in Europees verband, het onteigenings- recht, het bewijsrecht en het auteursrecht; 0 de verdere bescherming van de per soonlijke levenssfeer (verbod af luisteren van gesprekken), nadere regeling voorlopige hechtenis, wij ziging van de politiewet en hervor mingen in het stelsel van straffen en strafrechtelijke maatregelen. Een nieuw wetsontwerp inzake het echtscheidingsrecht komt dit najaar in voorontwerp gereed, maar zal wegens verdere adviesaanvragen nog niet het komende zittingsjaar kunnen worden Ingediend. Een wetswijziging op het punt van de voorlopige hechtenis bereikt dit najaar het parlement. Ook een wetsontwerp tot verlenging van de verjaringstermijn van oorlogsmisdrijven, die op 26 juli 1971 afloopt, zal tijdig aanhangig worden gemaakt. Klachten Van 1 januari tot 20 augustus j.l. kwamen vijfentwintig klachten binnen over het optreden van de politie bij ordeverstoringen. Vijftien daarvan le verden geen grond op voor enige maatregel, een werd ingetrokken, vier zijn nog in behandeling, vier klachten gaven wel aanleiding tot maatregelen (een tot strafvervolging, een tot disci- Beleid ruimtelijke orden ing nader uitgestippeld (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG- Voor een nadere con cretisering van het beleid inzake de ruim telijke ordening denkt de regering aan een fazering van 't beleid in twee termijnen: een termijn van 4 tot 5 jaar en een ter mijn van ongeveer 12 jaar. Voor beide termijnen zal een uitge werkt beleidsprogramma tot stand komen. Aan een particulier onderzoekbureau is bij wijze van proef opdracht gegeven zich te oriënteren over de opzet van een ontwik kelingsprogram ten behoeve van het noor den des lands. Uiterlijk eind december van dit jaar zal de Tweede Kamer een nota over de ontwikkeling van het noor den worden aangeboden. plinairc straf, twee tot „ernstige- onder houding" door superieuren). Minister Polak concludeert hieruit, dat de ge volgde procedure ten aanzien van de klagers bevredigend kan werken. Psychopatenzorg Het parlement krijgt te zijner tijd een nota inzake de psychopatenzorg aangeboden. Ondanks enkele zeer ern stige misdrijven in de laatste tyd, wenst minister Polak het regime in de in richtingen niet strenger te maken, om dat dat in strjjd zou zijn met de opzet van de wet van 1925. Vreemdelingenzaken In 1966 steeg het aantal vreem delingen van 185.000 tot 213.000. Ge gevens over dit jaar wijzen op een sterk verminderde toeloop van werkzoekende vreemdelingen. Concurrentiepositie bedrijfsleven mag niet slechter worden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering kent in haar beleid een bijzondere plaats toe aan de verwezenlijking van een gezonde eco nomische groei. Deze groei zal slechts bereikt kunnen worden, als de concur rentiepositie van het Nederlandse be drijfsleven geen verdere relatieve ver slechtering ondergaat. Dit vergt een scherpe bewaking van de kostenstijging. In samenhang hiermede dient ook de prijsstijging krachtig te worden terug gedrongen. In de komende jaren zal een actief industriebeleid worden gevoerd. Dit houdt met name in, begeleiding en be vordering van concrete activiteiten, die de industriële structuur van ons land ten goede* kunnen komen. Daartoe zijn enkele begrotingsposten, waardoor steun kan worden gegeven aan onderzoek- en ontwikkelingsprojecten van industriële ondernemingen, verhoogd. In dit licht kunnen ook worden bezien de her nieuwde acquisitieactiviteiten, vooral gericht op de V.S., om bedrijven, die voor de Nederlandse industriële struc tuur waardevol zijn tot een vestiging in Nederland te bewegen. De regering acht het regionale aspect een uitermate belangrijk facet van de industriële politiek. In de loop van dit begrotingsjaar zullen over de regionale problematiek nadere mede delingen worden gedaan. In het internationaal economisch overleg zal Nederland voorop blijven stellen, dat een gezonde structurele ont wikkeling gebaat is bij een verdere af braak van de internationale handels belemmeringen. DEN HAAG. Voor volgend jaar wordt gestreefd naar een produktlc van 125.000 woningen, als volgt verdeeld 50.000 wo- ningwetwoningen. 50 000 gesubsidieerde particuliere en 25.000 ongesubsidieerde woningen. Het aantal huizen in de no- ningwetsector zal afhankelijk worden ge steld van de particuliere bouw. Mocht er in de particuliere sector onvoldoende be langstelling bestaan, waardoor de raming niet wordt gehaald, dan zal bet aantal woningwetwoningen afhankelijk van de particuliere bouw tot maximaal 60.000 worden opgevoerd Zou dit maximale aantal nodig zijn. dan zal dit de rijksbegroting 1968 ongunstig beïnvloeden, omdat de raming van de i leningen voor de woningwetbouw ter grootte van f. 2091 miljoen dan ontoerei- kend zal zijn. De uitgaven voor huursubsidies worden voor 1968 gesteld op 239 miljoen, waarvan f 136 min. voor de woningwetbouw. f. 10 min. bijdragen aan gemeenten voor de doorstroming en f. 7 min. voor koster woningverbetering en -splitsing. Bij de raming van de uitgaven in de exploitatie van de woningwetbouw is rekening gehouden met de verlagende in vloed die de huurverhoging van 1 juli 1967 op de uitgaven heeft. Dat desondanks de begrotingspost voor uitgaven exploita tie woningwetbouw maar met zeven mil joen zal dalen, houdt verband met het grote aantal woningen die in 1965 en 1966 zijn klaar gekomen. De uitgaven aan sub sidies voor particuliere huurwoningen zijn tien miljoen lager geraamd. Aan leningen voor de woningwetbouw zal volgend jaar maximaal twee miljard worden opgeno- De regering meent dat vla het subsidie beleid vooral diegenen moeten worden ge holpen die de huur op basis van de kost prijs niet kunnen betalen. Er wordt naar gestreefd om voor de gehele gesubsidieer de bouw tot een uniform subsidiesysteem te komen. Voor stadsreconstructies, krotopruiming en sanering is een post van f. 77 min. op genomen. Met het oog op de voortschrij dende industrialisatie en verstedelijking wordt het voor een goede ruimtelijke ordening nodig geacht, dat het veilig stel- van groene bufferstroken In sterker mate worden gestimuleerd. Hiervoor is een post van f. 10 min. wegens uitgaven en f. 14 min. wegens aan te gane verplich tingen opgenomen. Min is ter Boom ink (ADVERTENTIE NU IS EEN RINCK-BRIL (door de 5 RINCK-extra's) VOORDELIGER DAN OOIT BOTERMARKT 1 LEIDEN TELEFOON 01710-25036 (Van onze parlementaire redactie) 1»EN HAAG. De financiële moeilijk heden van de grote steden i mei mime I Amsterdam, Den Haag en Rotterdami en hun oplossing vormen nog steeds onder- I werp van overleg. Van bijzondere aard is hierbij o.m. het probleem van de zeer grote tekorten van de gemeentelijke ver voerbedrijven. Door bijdragen van het rijk In die tekorten wil de regering een be langrijke bijdrage leveren voor de oplos sing van de financiële problemen. Dit zegt de regering in de toelichting op de rijksbegroting voor 1968 Ook van een groot aantal andere gemeenten is de budgettaire positie zorgelijk. De oplossing moet volgens de minister van Buiten landse Zaken langs verschillende wegen gezocht worden. Onderzocht moet worden of wijziging in de algemene verdelings maatstaven van de gemeentefondsuitke ringen verbetering kan brengen in de tekortsituaties, voor zover die 'n structu. reel karakter hebben. Voorts moet overwo gen worden of het gemeentelijk belasting gebied zo kan worden uitgebreid, dat dit aan de eigen behoeften wordt aangepast. Op het punt van de Gemeentewet ls een wijziging met betrekking tot de verant woordingsplicht aan de raad gereed geko men en aan de adviesinstanties gestuurd. Het gaat om de verantwoording van de burgemeester en van burgemeester en wethouders. Een wijziging van de gemeen telijke en provinciale belastlngbepallngen zal het komende jaar bij de Tweede Ka mer worden ingediend. Voorts is op Bin nenlandse Zaken pen nieuwe regeling voor de schadeloosstelling van Tweede-Kamer leden in voorbereiding. Gemeentelijke indeling Volgens minister Beernink moet samen voeging van gemeenten en grenswijziging achterwege blijven wanneer bepaalde pro blemen met andere middelen (b.v. door samenwerking doeltreffend kunnen wor den opgelost. Het is echter niet zo dat hij d° zelfstandigheid van een gemeente dan wel gemeentegrenzen als een gegeven ziet waaraan in beginsel niet getornd mug worden. Dit moet integendeel wel kunnen indien het uit oogpunt van algemeen be lang objectief noodzakelijk ls. Gemeente lijke herindelingen moeten voorts zoveel mogelijk streeksgewijze plaatsvinden, al dus de minister, om onrust bij herinde ling in etappes te voorkomen De expansie van vele gemeenten over de eigen grenzen heen en diverse van hun taken dringen, volgens minister Beernink. in de richting van het scheppen van gro tere eenheden met voldoende bestuurs kracht, Dit vereist zijns inziens ..een ge differentieerd en genuanceerd optreden". DEN HAAG Bii de verdeling van 1 het voor 1968 beschikbare bedrag van 11)21 miljoen gulden voor justitie en politie (1967: 907 miljoen) zal de nadruk vallen op het verzachten van duidelijke knelpunten in de personeelsbezetting. Die knelpunten zijn er met name bij de i politie, het gevangeniswezen, de psycho patenzorg en bij de kinderbescherming. Ondanks de voorgenomen personeelsuit breiding zullen de diverse bezettingen toch nog onder het peil hlfjven van de wenaeiykc personeelssterkte. Aldus blijkt uit de toelichting op de miljoenennota. De uitgaven voor politie I en justitie stijgen op zich reeds door de I groei van de bevolking en het verkeer. I Ook de materiële uitgaven stijgen door j prijsverhogingen. De personeelsformatie i van de rijkspolitie eq andere politie diensten is voor 1968 geraamd op circa 7000 man, dat is 250 man meer dan voor dit jaar. Dit dank /ij grotere belangstel ling voor de opleiding bij het korps rijkspolitie. De opleidingsschool te Arn hem is met 300 man volledig bezet. Door aankoop van een gebouw te Baexem in Limburg komt er een opleidingsmogelijk heid voor 150 man bij. Er ligt dus ver betering van bet onderbezette korps in het verschiet. Ook de werving van per soneel voor de gemeentepolitie in de grote steden is nog een aanzienlijke on derbezetting wordt met kracht voort gezet. In 1968 wordt bij de gemeente politie begonnen met de verkeert- en kaderopleiding Nagegaan zal worden of de huidige taakafbakening tussen rijks- en gemeen tepolitie nog wel beantwoordt aan de eisen van optimale politiezorg. Bij de rijkspolitie zal men bekijken of de be staande indeling in districten en terri toriale inspecties wel het hoogste rende ment oplevert. Gevangenen De uitgaven voor bewaking en ver zorging van gemiddeld 3600 gedeti neerden in gevangenissen en huizen van bewaring worden op ruim 62 miljoen gulden geraamd. De verpleging en be handeling van circa 900 ter beschikking gestelden in rijks- en particuliere in richtingen gaat bijna 28 miljoen kosten. Het subsidiebedrag voor de bouw van particuliere psychopateninrichtlngen is verlaagd met ruim 3 miljoen in 1967 tot 1 miljoen in 1968. Daarbij is rekening gehouden met de nieuwbouw van een proteatants-christelfjke inrichting. Kinderbescherming Voor de reclasseringsraden en voor subsidies aan reclasscringsinstellingen is ruim 16 miljoen uitgetrokken tegen 14 miljoen voor dit jaar. Voor de ver pleging van minderjarigen in particu- I liere inlichtingen en tehuizen voor kin derbescherming zijn de uitgaven op 149 miljoen geraamd, voor de njksinriehtln- 1 gun op in miljoen (480 kinderen). Voor de 19 radon voor kinderbescherming is ruim 17 miljoen nodig. Aan bouwsubsi- dies voor d.- kinderbescherming is 15 Rechtspraak Bij de rechtspraak zullen de uitgaven voor gerechtskosten in strafzaken (ge- tuigengelden, vergoeding deskundigen etc.) en de vergoedingen aan toegevoeg de raadslieden voor on- en minvermo genden belangrijk worden verhoogd. Het aantal zaken dat geheel of gedeeltelijk voor gratis rechtsbijstand in aanmerking komt zal ten opzichte van 1965 met ruim SO pet stijgen tot circa 39 UOO (straf- en civiele zaken samen). Ten slotte worden de uitgaven voor de civiele verdediging op 92 miljoen ge- Minister hlompé: (Va (Van onze parlementaii edactie) DEN HAAG. Minister Verlnga (O. en w.) wil het rijkstoezicht op het schrif telijk onderwijs wettelijk regelen. Ook komt er van zijn departement een wets ontwerp tot Wijziging van de kleuteron derwijswet en van de lager onderwijswet van 1920. In de miljoenennota wordt voorts een betere subsidiëring aangekondigd van het vormingswerk onder de leerpllchtvrije jeugd. De subsidie ln de personeelskosten voor vormingswerk overdag onder Jongelui tot 18 jaar gaat per 1 september 1968 van 70 naar 100 procent. ze parlementaire redactie DEN 11AAG I)o verwezenlijking van een samenhangend welzijnsbeleid ui in de komende Jaren grote geldelijke offer-» ragen. I»e huidige financiële situatie laat voor do komende jaren slechts een beperkte uitbreiding toe. Ge probeerd wordt te komen tot een jaren- prograunua met een globale kostenra ming. Dit blfjkt uit do toelichting op do uitgaven voor cultuur, recreatie en maat schappelijk werk in 1968, Het beleid, dat voor de Jeugdige generatie gevoerd nioet worden, noemt de toelichting „bfjzonder actueel". De jonge mens moet optimale kansen krijgen tot ontspanning en ontplooiing. De jongeren zullen dnarbtj zelf zoveel mogelijk betrokken moeten worden. Aan enkele plaatselijke raden voor het jeugdbeleid wordt steun toegezegd. In die raden moeten georganiseerde en ongeorganiseerde Jongeren zitting ne men. Tenminste de helft van de leden moet van achttien tot vijfentwintig Jaar zfjn. Openluchtrecreatie Voor 1968 is 29 miljoen gulden be schikbaar voor voorzieningen op het stuk van openluchtrecreatie (In 1967: achttien miljoen). Dit geeft mogelijk heden tot belangrfjke uitbreidingen. Het subsidiebedrag voor sport accommodaties gaat van 2,4 naar 4,5 miljoen gulden omhoog. Minister Klotnpé overweegt volgend jaar een raamregeling te maken voor de subsidiëring van werk op het gebied van sociale revalidatie. Voor bet insti tuut van de sociale raadslieden zal er geleidelijk aan een subsidieregeling tot stand komen. Voorts is zfj bereid tot steun aan experimenten van bejaarden- dienstverlening. Over vorm en Inhoud van een nieuw bfjzonder regionaal welzijnsbeleid zullen bij de begroting voor 1969 medede lingen worden gedaan. Het huidige be leid wordt tot eind 1968 voortgezet Defensie grootste werkge\ er DEN HAAG Ons land had eind juni van dit jaar bijna 135.000 burgerlijke rijksambtenaren. Om precies te zfjn: 134.129. Op de rijksbegroting 1968 ls uitgegaan van "en uit breiding van het aantal rijksambtenaren tot 142.146 man, een toename van twee procent. Het ministerie van Defensie is nog steed de grootste werk gever van ons land. Op de defensiebegroting 6taan voor 1968 31.648 burgerlijke ambtenaren genoteerd. Tweede in grootte is het ministerie van Financiën met 24.856 ambtenaren, derde is het ministerie van Onderwijc en Wetenschappen mot 22.351 ambtenaren. De geraamde personeelsbezetting is iets hoger dan de feitelijke situatie per eind Juni van dit jaar. Het ministerie van Justitie zal volgend Jaar ruim 16.000 ambtenaren, van directeuren-generaal tot gevangeniscipiers, op de loonlijst hebben. De toename van 800 man vanaf Juni 1967 betreft de rijkspolitie, gevangenispersoneel en kinderbe scherming. Bij Buitenlandse Zaken wordt een groei van de personeelsbezetting met 90 man verwacht, geen ambassadeurs, maar mensen voor de ontwikkelingshulp. De personeelsbe zetting bij Buitenlandse Zaken komt op 2 846 man. Het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen heeft mee: mensen nodig voor het wetenschappelijk onderwijs en de uitvoering van de wet voortgezet onderwijs. Voor het groeiende werk bij de belastingsinspecties moeten ook meer personeels leden komen. Het aantal loonbelastingkaarten ls namelijk ln twee Jaar gestegen van 6.9 tot 8.2 miljoen. Het ministerie van Defensie heeft volgend jaar minder burgerlijk personeel ln dienst. Dc bezetting wordt met ongeveer 650 man ver minderd. Bij Verkeer en Waterstaat zullen volgend Jaar ruim 13.000 man werken. Bij Landbouw en Visserij ruim 11.000. bij Sociale Zaken en Volksgezondheid ruim 6 500. bij Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk ruim 3.000, bij Econo mische Zaken ruim 4.000, bil Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening ruim 2 600. Loonronden ook van toepassing op wedde soldaten en korporaals (Van onze parlementuire redactie) DEN HAAG Als er geen extra bedrag van 142 miljoen gulden nodig zou z(jn voor salarisverhogingen, zou de Defensiebegroting nauwelijks afwijken van dl© voor 1967. Daarmee zijn voor de eerste maal sinds 1945 de strikt militaire uitgaven stabiel gebleven.. Noodzakelijke moderniseringen wil het departement financieren door de exploitatiekosten te drukken. Met ingang van I juli '68 zul len de algemem- salarismaatregelen ook van kracht worden voor de wedden van dienstplichtigen. Wel wordt overwogen om een speciale regeling in het leven te roepen voor dienstplichtige specialisten beneden de rang van sergeant, die enige maanden langer dan 16 maunden moeten De ontwerpbegroting van Defensie Is gebaseerd op het uitgavenniveau van dit jaar. Het totaalbedrag is 3169 miljoen gulden (v.j. 2978 milj. gulden), waarvan 0 1450 miljoen gulden voor de land- 0 730 miljoen gulden voor de Iucht- 0 705 miljoen gulden voor de marine. Het verschil ten opzichte van dit jaar ad 191 miljoen gulden wordt teweegge bracht door hogere loonkosten (142 mil joen gulden), op hogere ontvangsten ge baseerde uitgaven 20 miljoen guldenen het Inhalen van de uitgavenbeperking over dit j ar (29 milj.). Kostenvermindering De ontwerp-begroting herinnert eraan, dat de landmacht de legering van onder delen in Duitsland niet zal uitbreiden en dat munitieverbrui k, herhalingsoefe ningen en voorraad vorming zullen wor den beperkt. Dit allee in het kader van 730 miljoen gulden voor de luchtmacht. de vernundering van de exploitatiekos ten. Dit lt ook van toepassing op de af neming van het aantal op te roepen dienstplichtigen met 6600 man in 196.1. In verband hiermee propageert het de partement de vrijwillige indiensttreding. De resultaten hiervan worden „gunstig" genoemd. Nagegaan wordt of er uitbreiding kan worden gegeven aan het aanbod vai Verenigde Naties om Nederlandse een- heden gereed te houden. De organisatie van de reeds eerder ter beschikking ge- i stelde eenheden is klaar, evenals de op-I leiding van het hierbij betrokken perso-l In de Defensiebegroting worden voorts aangekondigd: 0 Verbreding en verlegging naar dieper water van geveegde routes ln de Noordzee. 0 Een meprjarennota aan de Staten- Generaal. Ingebru cnemlng van alle fregatten van de Van Spcijkklasse met de bij behorend© helikopters. De beslissing over de vervangings tank van de Centurion. IVrsoneelsstfrkta Het aantrekken van technische specie, listen by de landmacht heeft 'on bevre digend verloop. Op 1 Juli J.l. waren vijf tienhonderd verbintenissen gesloten. Men rekent erop, dat het doel (driedui zend man in 2,5 Jaar) zal worden be reikt. Bij de landmacht zal volgend Jaar de gemiddelde steri-.te aan dienstplichtigen 46.000 man z|)n. dat ls twaalfduizend minder dan ln 1964. De duur van de eerste oefening van de luchtmacht kan, naar verwachting van de minister, worden bekort door de gunstige ontwikkeling op vrtywilllgers- gebied.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 11