MEER BESCHIKBAAR VOOR ONTWIKKELINGSHULP Uitgaven voor aanzienlijk wegenbouw verhoogd Verhoging luister- en kijkgeld op komst Ook voor ambtenaren beperkte mogelijkheden Vakantiegeld voor A O W'ers zelf sparen Bezuiniging op personeel bij Landbouw en Visserij 5764 miljoen gulden voor onderwijs en wetenschappen PAGINA 10), DINSDAG 19 SEPTEMBER 1967 Regering neemt initiatief tot financierings maatschappij (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Voor ontwikke lingshulp wil de regering volgend jaar 75 miljoen gulden méér ter beschikking stellen. Daarmee wordt de hulpverleningspost op de begroting van Buitenlandse Zaken gebracht op 525 miljoen gulden. De regering kondigt voorts aan het initiatief te zullen nemen tot samenwerking met het bedrijfs leven in een financieringsmaat schappij. Naast de reeds genoemde 75 mil joen gulden wordt in het ontwerp nog een bedrag van bijna vijftig miljoen genoemd als bijdrage aan het tweede ontwikkelingsfonds van de E.E.G. Verwacht wordt, dat de nieuwe ont wikkelingsplannen voor Suriname en de Nederlandse Antillen volgend jaar kun nen gaan draaien. Deze gebieden kunnen rekenen op een bedrag van 133 miljoen gulden (v.j. 115 milj.). Voor andere ontwikkelingslanden res teert dus een bedrag van 392 miljoen gulden. Het ministerie wil een belang rijk deel hiervan uittrekken voor Indo- Financier in gsmaatscliappij De door de regering beoogde finan- cieringsmaatschappij heeft ten doel in vesteringen te stimuleren van bedrijven, die zich in ontwikkelingslanden willen vestigen. De fondsen hiervoor moet de maatschappij zich verschaffen door met staatsgarantie een lening van 15 miljoen gulden uit te schrijven. De minister meent hierdoor te bereiken, dat er een intensievere samenwerking tot stand komt met de ontwikkelingslanden. hogere vertegenwoordigingskostcn in het buitenland door stijging van de kosten van levensonderhoud. Nieuwe regeling financiering radio en televisie (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG. De regering wil in de loop van 1968 een nieuwe regeling invoe ren met betrekking tot de financiering van de radio en televisie. Voor het luister- en kijkgeld, dat mede door de invoering van de kleurentelevisie zal worden verhoogd, is een gecombineerde heffing in voorberei ding. De Wereldomroep zal In het ver volg volledig uit het luistergeld moeten worden gefinancierd, „mede met het oog op de gewenste onafhankelijkheid". Bin nenkort krijgt het parlement hier een wetsvoorstel over. In de miljoenennota worden de uitga ven voor radio, televisie en pers op 210 miljoen gulden geraamd tegenover 143 miljoen voor 1967. De hogere uitgaven voor radio en t.v. vloeien o.m. voort uit de stijgende lonen en salarissen bij het arbeidsintensieve omroepbedrijf. Ook de per 1 oktober a.s. in te voeren uitbrei ding van t.v--zendtijd, de noodzaak tot snelle bouw van nieuwe televisiegebou wen en de aanschaf van moderne appa ratuur (kleurentelevisie) zorgen voor de uitgavenstijging. Tegenover die stijging worden hogere inkomsten geraamd door verdere groei van het aantal geregistreer de televisietoestellen. De inkomsten uit radio- en televisiereclame worden voor 1968 geraamd op 62.5 miljoen gulden (1967 alleen tv.-reclame - 45 miljoen). Jeugd en sport De totale uitgaven voor cultuur en recreatie worden in de miljoenennota voor 1968 op 489 miljoen gulden geraamd, tegen 416 miljoen in 1967. Voor 1968 zal enige uitbreiding van activiteiten moge lijk zijn. Enkele plaatselijke raden voor het jeugdbeleid krijgen subsidie en er is een miljoen gulden uitgetrokken voor in vesteringssubsidies en ten behoeve van jeugdwerkaecommodaties Daarmee wil de regering haar belofte tot speciale aan dacht voor het Jeugdwerk waar maken. De investeringssubsidies voor sociale plan ning in de stimuleringsgebieden en in het herstructureringsgebied Z.-Limburg gaan omhoog. Ook de subsidiebedragen voor monumentenrestauraties en de bouw van sportaccommodaties gaan omhoog met het oog op de omvangrijke behoefte. Volgend jaar komen er vijf sociaal-culturele wijk centra in uitvoering (in 1967 twee). De particuliere natuurbeschermingsor ganisaties krijgen hogere beheerssubsidies wegens de aanzienlijk gestegen kosten van beheer van natuurterreinen. Ten behoeve van de openluchtrecreatie komt er een verhoging voor die aan te gane verplich tingen die niet direct tot betaling lelden. De uitgaven voor vrijetijdsbesteding, jeugdvorming, volksontwikkeling en sport zijn geraamd op 120 miljoen (1967 100 miljoen), voor de kunsten, oudheidkunde natuurbescherming zijn de uitgaven op 100 miljoen voor bestrijding werkloosheid (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Om zo nodig tijdig maatregelen voor de bestrijding van de werkloosheid te kunnen nemen, heeft de regering op de rijksbegroting 1968 een post van honderd miljoen gulden ge plaatst. Zestien miljoen meer voor V olksgezondheid (Van i parlementaire redactie) DEN HAAG Ondanks de bezuinigin gen wordt op de rijksbegroting 1968 zestien miljoen gulden meer voor volks gezondheid uitgetrokken dan op de be groting 1967. De begrotingspoet van 206 miljoen gulden voor '67 is gestegen tot 220 miljoen gulden. Als belangrijkste maatregelen voor vol gend jaar worden genoemd de invoering van de algemene wet ziektekosten en de indiening van een ontwerp van wet op de luchtverontreiniging. Verwacht wordt dat ten aanzien van de vuilverwijdering en -verwerking aan een meer gecoördineerde aanpak kan worden begonnen. Gestreefd wordt naar een betere samenwerking van instellingen en organisaties op het terrein van de volks gezondheid, waardoor een meer rationele, 125 miljoen geraamd (in 1967 op 114 min.), kostenbesparende aanpak wordt bereikt. Ministers minder telefoon vergoeding DEN IfAAG. Ook bij het overheids personeclbelcid zal rekening moeten wor den gehouden met de beperktheid van de financiële mogelijkheden in '68, zo schrijft de regering in de rijksbegroting. Daardoor is het noodzakelijk, dat enige regelingen, liggende in de (perifere) sfeer van de rechtspositie, worden beperkt. Dit zal een besparing van 15 miljoen gulden opbren gen in het komende jaar, aldus de rege ring die overigens niet ingaat op de aard van de besparingen. De vergoeding voor dienstgesprekken via de privételefoon van ministers, staats secretarissen en hogere ambtenaren zal worden herzien. Voorts zijn voorzieningen in de maak om te voorkomen, dat de over heid in bepaalde situaties meer premie voor AOW/AWW betaalt dan verschuldigd is- Er was al wel eerder ontdekt, dat er soms te veel werd betaald, maar door administratief-technische problemen werd het te veel betaalde niet gerestitueerd. Van deze corrigerende maatregelen wordt een besparing van 10 miljoen gulden ver wacht. In de miljoenennota wordt voorts de al eerder uitgesproken verwachting be vestigd. dat de definitieve regeling ziek tekostenvoorziening ambtenaren ook in 1968 niet in werking kan treden. Het kabinet beraadt zich bovendien over een wijziging van het ontwerp, waardoor dit geen extra-netto-uitgaven zal vergen. In haar oorspronkelijke opzet zou de over heid circa 22 miljoen gulden per jaar moeten bijpassen. Het kabinet brengt in herinnering, dat de ambtenarenpensioenregeling een zeer kostbare zaak is. Dat blijkt uit het hoge premiepercentage (24), dat ervoor moet worden opgebracht. Het eindloonstelsel de welvaartsvastheid van de ovenheids- pensioenen kan 'n verhoging van de sioenlast meebrengen, maar voor een verwachte grote premiestijging behoeft niet t« worden gevreesd, o.m. omdat de AOW/AWW-üitkeringsbedragen, die ook telkens omhoog gaan, in de pensioenbere keningen meetellen. Van de in totaal ver schuldigde pensioenpremie wordt in 1968 rond 45 miljoen gulden op het overheids personeel verhaald. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Roolvink (Sociale Zaken) heeft vandaag bekend gemaakt, dat hij in beginsel geen bezwaar heeft tegen invoering in de A.O.W. en A.W.VV. van een vakantie-uitkering door middel van een reservering van een ge deelte van de uitkeringen bij stijging van het indexcijfer der lonen. De vakbeweging heeft in het verleden gesteld, dat een eventuele vakantiebijslag voor bejaarden en weduwen een extra-uitkering zou moe ten worden en niet zou moeten bestaan t in feite aanvankelijke inhoudingen. Ter gelegenheid vna prinsjesdag heeft de bewindsman voorts laten weten, dat hij een wijziging van jeugdspaarwet en jeugdspaarbesluit overweegt, teneinde aan gehuwde jeugdspaarders, die tenminste drie spaerjaren hebben voltooid, aan spraak op spaarpremie te verlenen over het tegoed dat van de jeugdspaaireke- ning wordt opgenomen binnen drie maan den na toewijzing van eigen woonruimte Minister Roolvink wil voorts dit parle mentaire jaar het minimuminkomen en jen minimum-vakantiebijslag voor werkne mers dienstberekking wettelijk regelen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft, als een van de weinige departementen, meer geld beschikbaar voor allerlei voorzieningen. Ten op zichte van de vorige begroting wordt het meeste uitgetrokken voor de aanleg en het onderhoud van wegen. De bijdragen aan het openbaar vervoer worden bijna verdubbeld. Een novum is de post van dertig miljoen gulden voor de drie grote steden, om de door het openbaar vervoer veroorzaakte zware begrotingsdruk enigs zins te verlichten. De NS worden, gezien de wankele financiële positie, gesteund met een voorlopig bedrag van 70 miljoen gulden voor de overneming van bedrflfs- vreeinde lasten. De ontwerpbegroting van Verkeer en Waterstaat voorziet in de fournering van 2264 miljoen gulden (waaronder een half miljard voor de PTT), hetgeen 317 miljoen gulden meer is dan vorig jaar. De 93 miljoen extra voor wegen wordt voornamelijk gerealiseerd door de wer king van een paar wettelijke bepalingen: de bijdrage uit algemene middelen aan het rijkswegenfonds en de opbrengsten van opcenten op de motorrijtuigenbelas ting (hoewel die lager zijn dan werd ge raamd). De ontwerpbegroting gaat er vanuit, dat aan het uitvoertagsprogram- ma van het rijkswegemfonds de hand kan worden gehouden. In dit program ma zal een volgend jaar op te stellen nieuw rijkswegenplan worden geïnte greerd. Honderd kilometer weg Uit de ontwerpbegroting blijkt, dat tussen 1 augustus 1966 en 31 juli 1967 honderd kilometer weg gereed kwam. Voor volgend jaar wordt een bedrag van 480 miljoen gulden voorgesteld voor de aanleg vap rijkswegen waarvan 0 201 miljoen voor werken rond de gro te steden in het westen. 173 miljoen voor de oost-west en noord-zuid verbindingen. 106 miljoen voor verspreide werken. Openbaar vervoer Gezien het nationale belang van een DE WONINGEN DlEWU BOUWEN goed openbaar vervoer, trekt Verkeer en Waterstaat dertig miljoen gulden uit (nader te verdelen) voor Amsterdam, Rotterdam en Den Haag om de grote verliezen van de stedelijke vervoerbedrij ven te bestrijden. Naast de reeds ge noemde 70 miljoen gulden voor de N.S. is op de begroting, in afwachting van de behandeling in de Tweede Kamer van een garantiewetsvooratel ad 315 miljoen gulden, een memoriepost opgenomen. Van de extra-gelden profiteren voorts: 0 het Rotterdamse havengebied (108 miljoen tegen 56 miljoen gulden); 0 de binnenscheepvaart'; 0 het luchtverkeer. De P.T.T. tenslotte zou 500 miljoen gulden behoeven, hetgeen 58 miljoen gul den hoger is dan in 1967. Daar staat een Nieuwtje van Verkeer en Waterstaat Bijdragen voor het stedelijk openbaar vervoer ongeveer zestig miljoen gulden hogere aflossing van de P.T.T. aan het Hjk tegenover. Andere zaken, die de aandacht ver dienen bij Verkeer en Waterstaat zijn i het Nederlands Economisch Instituut heeft opdracht gekregen een integ ondereoek In te stellen naar de toe komstige verkeers- en vervoensont- wlikkellng; 0 gemeenten kunnen een bijdrage krij gen Ln de kosten van Infrastructurele weiken; bij het begin van het begrotingsjaar zijn alle hoofdverkeerswegen middenbermbeveil LgLng voorzien. Structuurbeleid behoudt prioriteit (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De sectoren Landbouw sn Visserij hebben, op grond van de ont werpbegroting, weinig financiële arm slag. Het Landbouw-Egalisatie-Fonds buiten beschouwing gelaten, waarvan het nadelig saldo wordt geraamd op 175 miljoen gulden, denkt het departement slechts zeventien miljoen gulden méér nodig te hebben dan voor dit jaar NIEUW PLAN VOOR CIVIELE VERDEDIGING (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering heeft blij kens de ontwerpbegroting, een nieuw plan aanvaard voor de civiele verdediging, waarin overigens geen wijzing wordt ge bracht ln de geldende prioriteiten. Er wordt overwogen een Interdepartemen tale commissie in te stellen, die advies moet uitbrengen Inzake maatregelen voor dat deel van de bevolking dat momenteel geen redelijke bescherming tegen fall-out kan vinden. Hot totaalbedrag voor civiele verdedi ging, dat op de begrotingen van diverse ministeries ls ondergebracht, bedraagt 92 miljoen grilden in 1968. Het (driejaren-) plan voorziet in uitgaven tot een hoogte van 339 miljoen gulden. Inschrijf-, examen- en kleutergelden omhoog. Ook cursusgelden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op het gebied van onderwijs en wetenschappen worden de uitgaven voor 1968 in de miljoenennota geraamd op 5764 miljoen gulden (raming 1967: 5101 miljoen). De volgende verhogingen worden aange kondigd: 9 Ingaande 1 september 1968 een verhoging voor de studenten bij het wetenschappelijk onderwijs van de inschrijfgelden van 10 naar 100 gulden en van de examengelden van 60 naar ïori gulden. Voor beursstudenten zal de vrijstelling van be taling van collegegeld worden afgeschaft. Voor rijksstudietoelngen is 120,5 miljoen uitgetrokken, dat ls 32,6 miljoen meer dan voor 1967. Een breed samengestelde commissie met o.a. studenten vertegenwoordigers gaat de problematiek rond de collegegelden bestuderen. Ingaande 1 januari 1968 een verhoging van het kleuterschoolgeld van 1 naar 4 gulden (op- br engst 16 miljoen per Jaar meer). 0 Ingaande 1 augustus 1968 een verhoging van de cursusgelden voor het beroepsonderwijs en Invoering van cursusgeld voor leerlingen ln op leiding op grond van een leerovereenkomst. Door deze nieuwe maatregelen en door de uit voering van enkele taken te temporiseren kunnen er toch nog essentiële nieuwe onderwijsvoorzie ningen worden getroffen, aldus de toelichting op de miljoenennota. De regeling ziet zich wel ge noodzaakt zioh op korte termijn te beraden over de doelmatigheid, van alle onderwijsuitgaven, die ln de periode 1964 t/m 1966 liefst verzevenvoud Igd zijn. Aan de academische raad ls gevraagd ad viezen te geven voor een doelmatig gebruik van personele en materiële (oolk ruimtelijke) middelen Met de stichting Film en Wetenschap gaat men de toepassing van audiovisuele hulpmiddelen bij het onderwijs onderzoeken. Op 1 augustus 1966 wordt de wet op het voort gezet onderwijs (mammoetwet) ingevoerd. De re gering zal de komende vier jaar trachten om binnen de financiële mogelijkheden uitvoering aan die wet te geven. De exploitatie-uitgaven op grond van de mammoetwet worden voor 1968 op 23 miljoen gulden geraamd. Daar komt bij een stijging van de investeringsuitgaven met 55 miljoen. Vanal 1 augustus 1968 zal namelijk de financiering niet meer geschieden via rente en aflossing van lenin gen, maar via bijdragen die fonds perdu ineen uit de schatkist moeten komen. De uitkeringen aan gemeenten voor schoolgr bouwen en materiële kosten van lager onderwij worden op 583 miljoen geraamd, dat is 63 miljoei meer dan voor 1967 Aan de gemeentebesturen i: gezegd er rekening mee te houden, dat de defini tieve normuitkeringen over 19G8 het beschikbar' bedrag op de rijksbegroting niet mogen over schrijden Meer studenten De groei van het aantal studenten heeft eei stormachtig verloop. Volgens de jongste prognose van het Centraal Planbureau zullen in 1980 circa 130 000 studenten de universiteiten en hogescholen bevolken. Dat is 50.000 meer dan er thans zijn. Met het oog hierop zal zo mogelijk nog het komende zittingsjaar een nota aan het parlement worden aangeboden over de herstructurering van het we tenschappelijk onderwijs en de verkorting van de studieduur. Deze maatregelen zullen op de duur tot een zekere vermindering van de toeneming van studenten leiden. De aantallen zullen niette min nog belangrijk hoger uitkomen dan waarmee tot dusver rekening werd gehouden (82.000 ln 1970). Daarom wordt het personeel bij de uni versiteiten en hogescholen uitgebreid met 1770. hetgeen 140 meer is dan de uitbreiding voor dit Investeringen Voor de Investeringen ten behoeve van nieuw-, aan- en verhouw en voor de eerste Inrichting van de universiteiten en hogescholen la 350 miljoen reden tot protesteren uitgetrokken (inclusief de academische zieken huizen en de veterinaire faculteit te Utrecht). Tesamen met 22 miljoen voor aankoop en bouw rijp maken van terreinen en 39 miljoen voor wetenschappelijk onderzoek komt het totaalbedrag van investeringen voor 1968 en volgende Jaren (afgezien van prijsstijgingen) op 411 miljoen (32 miljoen meer dan voor 1967), De ruimtenood bij de opleiding van medische studenten zal enigszins worden gelenigd door een band te leggen tussen academische en andere ziekenhuizen, waarvoor 5 miljoen extra is geraamd. Door dit alles komt het totaal van de exploitatiebijdragen aan univer siteiten, hoge6oholen en academische ziekenhuizen op ruim 798 miljoen gulden, tegenover 718 miljoen voor 1967, Er ls reeds rekening gehouden met een verhoging per 1 Januari a.s. van de subsidie tot 100 procent voor de uitgaven van de bijzondere universiteiten en hogescholen en de gemeentelijke universiteit te Amsterdam. Het overleg hierover ls echter met de betrokken Instellingen nog gaande. Onderzoek Ondanks een geringere verhoging van de subsidie aan de Nederlandse organisatie voor zuiver weten schappelijk onderzoek (ZWO), kan dit Instituut haar activiteiten toch gaan uitbreiden. Hetzelfde geldt voor de internationale samenwerking op het gebied van de kernfysica en het ruimteonderzoek. De bijdrage voor het nationale ruimteonderzoek gaat 1,6 miljoen gulden omhoog. uitgetrokken. Het ministerie schryft dit toe aan „grote terughoudendheid" ten aanzien van de personeelsuitgaven, wi door meer geld binnen de begroting allerlei andere zaken beschikbaar komt Primair staat ook voor het komende jaar het beleid op structureel gebied. Hogere bedragen komen beschikbaar 0 Wetenschappelijk onderzoek. 0 Ontiwikkelings- en saneringsfonds. 0 Bestrijding veeziekten. Cultuurtechnische werken (vooral ruilverkavelingen) Het geboekte succes b(j de bestrijding van mond- en klauwzeer heeft de minis ter een hoger^ investering op dit punt doen voorstellen. Wel vindt hij het rede lijk, dat nu ook het bedrijfsleven hier voor geld op tafel brengt. Egalisatiefonds Voor het Landbouw-Egalisatie-Fonds wordt een tekort van 175 miljoen gulden verwacht, voornamelijk veroorzaakt doordat tegenover de inkomsten van c graamheffingen een uitgavepost van miljoen gulden voor zuivel staat. Af schaffen van de consumentensubsidie op brood per 1 maart a.s. zal de hieraan verbonden kosten voor 1968 terugbren gen tot 4 miljoen gulden (dit Jaar 42 miljoen). Over het lopende jaar was een nadelig saldo van 132 miljoen gulden begroot. Maar huidige becijferingen spre ken van 220 miljoen gulden. De verhoging van zes miljoen gulden voor 't ontwikkelings- en saneringsfc wordt voldoende geacht voor de plichtingen. De minister zegt toe er r te zullen streven de bestaande regelin gen aan te passen, zodat de structurele situatie kan worden verbeterd. De ontwerpbegroting voorziet een to taalbedrag van 911 miljoenen gulden, dat is 106 miljoen gulden hoger dan voor ddt jaar werd genoteerd, maar 48 mil joen lagei dan de nu geschatte werke lijke uitgaven. Krapper budget voor rijksgebouwen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op basis van een meer jarenplan is voor nieuwbouw en aankoop opstallen en gronden door de rijks gebouwendienst een bedrag van 178 mil joen gulden uitgetrokken voor 1968 op de rijksbegroting. Hoewel de behoefte nieuwe huisvesting voor rijksdiensten -instellingen een hoger investerings volume wettigen, aldus het kabinet, ls een kledne beperking ten opzichte van de raming voor 1967 toegepast. Voor 1967 was voor dit doel een uitgave van 182 miljoen gulden geraamd, maar het ziet er naar uit, dat slechts 161 miljoen be steed zal worden.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 10