MM NOG EEN JAARTJE DAN BENT U DOOD „WONDERDOKTER VAN EINDHOVEN- VRAAGT DUIZENDEN GULDENS VOOR ZIJN KRUIDENTHEE Weinigen kennen hem als ex- Philipsemployé Willem van de Moosdijk. Dat kan uitkomen: als „wonderdokter van Eindhoven" verdiende hij binnen vijf jaar en kele tonnen aan zijn patiënten. Hij kocht er veel bloemen voor, veer tien auto's en een kapitale woning in een fijn dorp. Een onzer ver slaggevers is het hol van de won- derleeuw 'ns gaan bekijken. Als patiënt-in-spé. Hij dronk koffie, stond oog in oog met de argwa nende „dokter", maar ontsnapte aan de doodsvoorspelling, de truc om veel geld te vangen. ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1967 De mensen die Willem van de Moosdijk op het idee van de krui den brachten: de heer en mevrouw Van Dooren. „Het i» ene boef", meent de heer Van Dooren. „Hij zei dat ik nog maar hooguit an derhalf jaar te leven had", zegt de Tongerse slager achteraf. Om zenuw achtig van te worden. Zijn vrouw: ,,Ik was meegegaan met m'n man en omdat ik een lapje om mijn been had, dacht de dokter eerst dat ik de patiënt was". ,,Wat hebt u aan uw been?" vroeg de dokter. Volgens de huisarts iets van reumatiek, antwoord de de vrouw. Nee, dat komt van de le ver en u hebt ook last van uw ogen, over epkele maanden kunt u blind zijn als u niet uitkijkt, beslist de Eind- hovense genezer. „Je moest tegenover hem gaan zit ten en dan nam hij je hand vast, daar streek hij over en dan zei hij precies wat je mankeerde. Op zo'n moment geloof je die man. Dat van die lever klopte, ik ben leverlijder. En die ogennet enkele dagen te voren had ik inderdaad moeite met le zen. Dan geloof je zo'n man toch ge- Na het consult besliste de dokter dat er thee gedronken moest worden om het leven van de slager te redden en om de ogen van diens vrouw niet zwart te doen zien. Hij zei: „Dat is een bijzondere thee, een dure krui denthee, waar ik nu speciaal naar op zoek moet gaan". „Het vreemde was echter, toen we nauwelijks terug in Tongeren waren die dag, stond er al iemand voor de deur, die drie kilo van die thee kwam afleveren. Kosten 34.600 franc, meteen te betalen. Mijn man had maar 9000 franc bij zich en die heeft hij toen maar gegeven. De bezorger zou na een paar dagen terug komen om de rest van het geld op te halen. Op afbetaling kon het niet en een kwitantie werd niet gegeven". Een neef van het slagersgezin, die voor apotheker studeert, onderzocht de .kruidenthee. Naast mimosa en nog enkele andere goedkope kruiden, za ten er vier soorten thee in de genezen de zak. De duurste van de vier soor ten thee kost in België 50 franc per kilo. Rijke dokter Wonderdokter Willem van de Moos dijk in de deuropening van zijn Hollands Kruidenhuis. Hij kijkt recht in de cameralens De wonderdokter van Eindhoven staat bij de Kamer van Koophandel in die stad geregistreerd als „koopman" en bij de afdeling „bijzondere wet ten" van de Eindhovense recherche als man om sterk in de gaten te hou den. In april van dit jaar werd hij door de Eindhovense kantonrechter veroordeeld tot een boete van 3000 gul den wegens het uitoefenen van de ge neeskunde zonder daarvoor de vereis te diploma's te bezitten. De wonder dokter is tegen die uitspraak niet in beroep gegaan. Hij heeft gewoon be taald en nog genoeg overgehouden om drie weken geleden het kapitale huis „De Zandhoeve" in het 700 kilometer tellende dorp Casteren (25 kilometer van Eindhoven) als privé-verblijf te kiezen. De inwoners van het dorp ken nen hem nog niet, maar weten wel al vast, „dat er een dokter is komen wo nen". Een rijke dokter: de Eindho vense recherche schat het huis plus inboedel op een waarde van ongeveer anderhalve ton. Binnenkort komt er een rietendak op het huis, hetgeen nog eens 15.000 gulden gaat kosten. De kruidenhandel, gekoppeld aan een handig uitgebuite suggestiekracht, legt geen windeieren. Dat moet de won derdokter in vier, vijf „medische" ja ren wel duidelijk geworden zijn. Be woners van de Eindhovense Locomo tiefstraat op nummer 17 woonde de wonderdokter tot voor drie weken kunnen erover meepraten. Zij hebben de man zien groeien van gewoon Philipsemployé Willem van de Moos dijk tot wonderdokter. Veel schulden „Ik heb nooit veel van hem moeten hebben. Toen hij hier zo'n tien jaar geleden kwam wonen, werkte hij bij Philips. Nou ja, werken, misschien een week in het jaar, voor de rest was hij thuis. Ja, huiselijk was hij wel. Hij had nooit geld. Ik geloof niet dat er iemand uit deze straat is die nooit geld aan hem heeft geleend. De mees ten moeten nog steeds op terugbeta ling wachten". Dat vertelt een der buren tot tien maal toe bezwerend dat zijn naam niet in de krant mag. Hij zegt: „Van de Moosdijk kreeg op een bepaald moment genoeg van Philips, dat zal acht jaar geleden geweest zijn. Hij begon toen met een handel in tweede handsschoenen. Later is hij met een handeltje in tweedehands wasmachi nes begonnen, 'n Vreemde figuur, hij had nooit een cent en overal schul- Toen rook hij het kruid. In de Loco motiefstraat woonde kruidenspecialist Van Dooren, volgens velen begiftigd met „paranormale" gaven. Hij had een niet onbelangrijke klantenkring Sinds drie weken woont de won derdokter met zijn vrouw en vier zonen in deze ruime woning te Cas teren. Deze foto registreert een waarde van bijna twee ton, auto inbegrepen, 't Is een deel van de kruidenwinst. uit het Vlaamse land, vermoedelijk voortkomend uit zijn familiebanden aldaar: de heer Van Dooren is een Vlaming. Het trof goed: Willem van de Moosdijk en de familie Van Dooren konden het goed met elkaar vinden. De relatieband ontstond doordat Wil lem van de Moosdijk met zijn vrouw „die iets aan het bloed had" bij de Van Doorens op consult kwam. Me vrouw Van de Moosdijk werd gratis aan kruiden geholpen, want „wij zijn er om de mens te helpen". Uit dank baarheid werd mevrouw Van Dooren zes jaar geleden peettante van Moos- dijks jongste zoon Atje. Ene boef? Wie ogen en oren heeft, kan veel le ren. Jaren geleden kregen de Van Doorens het hier en daar bevestigde vermoe ien, dat de heer Van de Moos dijk oi.jer de gerenommeerde naam „Van Dooren" in België kruiden aan de man bracht. Vier tot vijf jaar gele den begon hij openlijk een praktijk als kruidenspecialist, eerst in zijn woning aan de Locomotiefstraat, sinds vorig jaar in het pand Julianastraat lb. Het gezin Van Dooren verhuisde naar de Eindhovense Hagekampweg. Over Willem zegt de sterk naar kruiden ruikende heer Van Dooren nu: „Het is ene boef, een deugeniet. Hij is een grote oplichter, die de mensen voor veel geld afzet. Als hij dit in de krant leest, nou dan krijgt hij 't klaar mijn huis en mijn auto in brand te ko men steken. Zo is tie". Het zou jam mer van de wagen zijn: De Van Doo rens beschikken over een knusse BMW 1600. Sinds Willem van de Moosdijk als wonderdokter door het leven gaat en heeft ontdekt dat mensen, door de dood bedreigd, bereid zijn tot hoge fi nanciële offers, „geeft hij duizend gulden even makkelijk uit als ik tien cent" zegt een buurman uit de Loco motiefstraat. „In die vijf of zes jaar heeft hij zo'n veertien wagens gehad. De melkboer sjouwde wekelijks voor zo'n zestig gulden aan verrukkelijke drank binnen: „Niet met flesjes, maar met kratten tegelijk werd de chocomel binnengedragen". „Als je de laatste tijd met hen praat te, draaide het gesprek altijd op geld uit. Als hij een tientje moest betalen, haalde hij een heel stapeltje honderd gulden biljetten te voorschijn". Het staat vast vooral dank zij na sporingen van de bijzondere opspo ringsbrigade te Tongeren dat Wil lem van de Moosdijk in enkele jaren tijds van straatarm tot aardig rijk is geworden door een verkapte vorm van oplichting oftewel: via handige truc jes in pseudo-telepathie en aangepra te suggestie. Klanten die er gevoelig voor waren, praatte hij een naderbij snellende dood aan, om dan vervol gens de kruidenthee als enig redmid del aan te prijzen. De minimumhoe- veelheid die de patiënt moest afnemen was drie kilo. De prijs daarvan va rieerde tussen 18.000 en 34.600 franc. „Ik begrijp niet dat hij in Holland nog niet gepakt is", meent een Tongerse rechercheur, die ervoor heeft gezorgd, dat Van de Moosdijk in ieder geval zijn vaste Belgische contactpersoon J. Marschal uil Genk kwijt is: „We heb ben die maa gezegd: je stopt ermee of we pakken je. Hij is gestopt". Dat schijnt inderdaad het geval te zijn: Toen ik vorige week de heer Marschal (Genk 011-54138) belde om een gefingeerde afspraak met de won derdokter te 'maken zonder te reppen over mijn beroep of over de krant, Lekker kopje koffie, consult van de dokter" met gratis een dodelijke diagnose hield hij zich van de domme en werk te mij handig uit de telefoonlijn. De heer Marschal reed iedere week enkele keren naar Eindhoven met een Volkswagenbusje met Belgisch kente ken. Er bestonden tneer van die bus jes, allemaal met een Belgische chauffeur achter het stuur. Zij brachten- Belgische patiënten gra tis naar de wonderdokter, vooral op woensdag, vrijdag en zaterdag. De chauffeurs die in Beligië ook folders verspreidden om klanten te trekken, kregen er een stewige vergoeding voor. Volgens buren in Eindhoven worden de busjes de laatste tijd steeds minder gezien. Hij is voorzichtig geworden, de won derdokter. Handoplegging past hij nog .slechts toe als de kust volkomen vei lig is. Kruiden verkoopt hij nog aan iedereen die bij hem komt. Met doods bedreiging overvalt hij niet meer ie dere klant. Het is voor de Eindhoven se recherche moeilijk hem te vangen, want kruiden verkopen mag hij. En kruiden bevatten nu eenmaal pijnstil lende en genezende kwaliteiten. Hij "erkoopt de kruidenthee in klaarllg- •nde plastic zakken, niet als wonder- lokter. maar als eigenaar van „Krui- lenhuis Holland". Niet meer uitslui- end tegen prijzen tussen 18.001) en Ï4.800 franc, maar ook wel voor twee ^entjes als hij de zaak niet vertrouwt, 'e moet per slot van rekening ultkij- Kopje koffie? Dm het hol van de wonderleeuw eens e bekijken, ben ik er vorig» week za- erdagmiddag naartoe geweest. Op oed geluk en als patiënt; een telefo- sche afspraak was onmogelijk ge leken, de telefoon werd de dagen er- i oor nooit opgenomen. Ik had pech: k bleek de enige patiënt te zijn. Een ilend heerschap (ongeveer 50 jaar), lie later 's wonderdokters rechter land bleek te zijn voor de zaak rij tend in een Opel Kapitën ontving me in de wachtkamer: opgesmukt met veel bloemen, een kanaiiekooltje in de hoek, ongeveer vijftien cognac- kleurige cocktailfauteuils voor de gas ten. „De dokter komt om drie uur heeft hij gezegd. Wilt u een kopje kof fie?" Het is de gewoonte: alle patiën ten krijgen koffie alvorens op de kof fie te komen. De man dronk zelf een kopje mee en verontschuldigde de lege wachtka mer: „Bent u maar blij dat u van morgen niet bent gekomen. Vanmor gen was het erg druk, zeker veertig mensen uit België vandaan. Dan had u uren kunnen wachten. Ja, vanmid dag zouden nog mensen uit Hasselt ko men. Ze komen allemaal, de dokter maakt ze allemaal beter". Even voor drie uur veert de man op. Een blauwkleurige Chevrolet Rlvièra glijdt voor. „Dat is de dokter. Kunt u wel zien aan die wagen dat hij het is. hè?" Willem van de Moosdijk blijkt een voorkeur voor de kleur blauw te hebben: zijn auto (07-91 BU) is blauw, bevat marineblauwe kuip- stoelen en hij blijkt als hij binnen komt ook nog een blauw kostuum te dragen. Een witte anjer hangt losjes in de borstzak van zijn colbertje. Hij heeft zijn 8-jarige zoon Frans bij zich, die meteen door een deur verdwijnt. Hij Is goed gebruind, een beginnende veertiger en als ik niet met zijn „hui selijke" aard bekend was, zou ik hem direct voor een playboy verslij ten. Aan de binnenkant van zijn oog kassen bevinden zich twee minder ge bruinde „wratten", die de leek moge lijk meer doen geloven in zijn „hel derziendheid". Ik kan goed merken dat hij me lang bekijkt en mijn „pa tiënt-zijn" nauwkeurig overweegt, La ter wordt duidelijk dat hij argwaan moet hebben gekoesterd: een der fo to's, die onze fotograaf tien meter verder in de Julianastraat opgesteld van hem maakte, toont de wonder dokter terwijl hij recht in de camera lens kijkt „Gaat u maar de spreekkamer In. Ik kom zo", zegt hij, nadat hij me een hand heeft gegeven. De spreekkamer is even fraai van inhoud als de wacht kamer. Op zijn lichtbruine bureau staat een grote vaas met rode rozen en gele fresia's. Achter het bureau aan de wand, een grote rieten plaquet te met gedroogde bloemen erop. „Ik moet twee dingen weten", zegt Willem van de Moosdijk als hij ach ter zijn bureau heeft plaatsgenomen. „Hebt u wel eens maagklachten ge had? Of last van uw rug?" Ik moet nee zeggen, want ik heb al op zijn vraag verklaard bijzondere pijn scheuten in mijn lies te bezitten en het lijkt me moeilijk een lies met rug of maag te combineren. „Als u het goed vindt, zal ik u een thee meege ven, die moet u vier maanden drinken. U hebt ook last van uw ogen zeker?" een retorische vraag: ik draag een bril. „Nou, dan doe ik er Iets in, dat gaat in één moeite door. Is ook goed voor uw bloed". In de wachtkamer haalt hij een klaar- liggend pak kruidenthee uit een kastje, geeft het mij en verzoekt om een ver goeding van twintig gulden. „Hoe bent u aan mijn adres gekomen?" Via een vriend In Tongeren. Als hij de deur naar de straat voor mij open houdt, vraagt hij plotseling: „Wat is uw beroep?" Kantoorbediende, heb ik van buiten geleerd. Zijn argwaan is groot. De foto's maken later duidelijk In de zak met kruidenthee over de kruiden zegt een specialist: „Er zit van alles door elkaar in. Anijs voor de eetlust, kattestaarten om te plas sen, galkrulden, nierkruiden, van al les" bevindt zich een reclamefol der die zich gedrukt afvraagt: „Me vrouw, mijnheer, waarom loopt u Ja renlang rond met pijnen en kwalen allerhande?" Het antwoord wordt in dezelfde folder in moeizaam Neder lands gesuggereerd: „Het is alge meen geweten, dat er haast geen mens bestaat die niet de een of ande re kwaal heeft, geweten of ongeweten. Vele mensen die hun kwaal kennen, verbergen dit voor de buitenwereld en verdragen de zwaarste pijnen. Doch veel erger Is het voor hen die onwe tend zijn over een of andere kwaal die hun gestel ondermijnt. Kijk maar rond bij uw vrienden en kennissen; iemand die nooit klaagt en op zekere dag ziek wordt, moet zich erg herpak ken of het ia met hem gedaan. Dat zijn kwalen die soms gedurende lun ge tijd het gestel hebben ondermijnd. Indien die persoon er tijdig van op de hoogte was geweest, zou men hem nog hebben kunnen helpen; doch te Iaatf Daarom zou Iedereen op een zekere ouderdom eens een aangepaste „Krui- denkuur" moeten doen: kwaad kan het nooit, enkel genezen en voorko- De dokter en zoon Frans, op weg naar de patiënten die wachten.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 9