GIBRALTAR: WE ZIJN EN BLIJVEN BRITS Meer smaak dan buitensporigheid Diane weer vaarklaar SPANJE SLUIT DE ROTS AF Surveyor-V toch niet naar de maan Jaarbeursje in huis van werkster Heidemij naar Roemenië Akkoord CAO Britse Ford H. v. d. WALL BAKE BEVELHEBBER VAN ZEESTRIJDKRACHTEN Vanaf 1930 bij marine Burgemeester van Naaldwijk waagt ontslag Itinnciiliof V/ China weer voorgedragen als V.N.-lid ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1967 DE T.ETPSE COURANT PAGINA Najaarsmode Dleperoen ,'T-~öpi: (Van onze correspondent in Spanje) GIBRALTAR „British we are, British we stay", „We zgn en blijven Britten", zo luidt de strijdkreet van een goede tweeëntwintigduizend „Gibraltarians", inwoners van de enig over gebleven kolonie op Europees grondgebied. Deze kolonie, de rots van Gibraltar, heeft een opper vlakte van slechts enkele vierkante kilometers en een hoogte van 425 meter. Maar zij is groot genoeg om gedurende meer dan tweeëneenhalve eeuw een onoplosbaar politiek probleem te scheppen voor Spanje en Engeland. Sinds een Britse admiraal met behulp van Nederlandse troepen Gibraltar op 4 augustus 1704 veroverde in naam van een Spaanse troonpretendent, heb ben de Spanjaarden geprobeerd om de rots te bestormen, te kopen, te ruilen of uit te hongeren. Alles tevergeefs. Gesteund door Brits militair geweld, commerciële scherpzinnigheid, diploma tieke list en aangeboren flegma, hebben de Gibraltarians alle aanvallen van Spanje weten af te slaan. „British we are, British we stay". De alleilaatste manoeuvre ln deze warme „koude oorlog" om Gibraltar Is 't „referendum", waarin de Gibraltarians morgen gaan stemmen over de vraag of zij onder Britse of Spaanse soevereiniteit willen leven. De uitslag van de telling Interesseert geen mens. Zowel in Londen als in Madrid weet iedereen, dat de uitkomst van dit referendum alleen maar een nieuwe versie van de oude strijdkreet zal zijn: „Wij zijn en blijven Britten". Nu heeft dit eigenlijk niets te maken met de ware kern van het vraagstuk. Want het laat de Spanjaarden koud wat de Gibraltarians rijn of willen zyn. De Spaanse strijdkreet in „het geval Gibraltar" laat de hele bevolking terzijde en stelt alleen maar vast: Gibraltar is Spaans, „Gibraltar Espanol". Het gaat Spanje uitsluitend om de rots, een stukje van haar grondgebied. De twee strijdende partijen praten langs elkaar heen. De Engelse regering schermt met „de belangen van de bevolking", terwijl de Spaanse regering klaagt over „een schending van haar territoriale eenheid". Het enige, waar Öj het over eens zijn (al geven zij het niet toe), is, dat voor beide Gibraltar louter een prestigekwestie is. De rots heeft geen enkele praktische waarde meer. Als Britse N.A.V.O.-basis wordt zij overschaduwd door Rota, de Amerikaanse marinebasis, die een goede honderd kilometer verderop langs de Spaanse kust ligt en precies even doeltreffend is als de rots om de Straat van Gibraltar af te sluiten. Als vakantieoord is de toekomst van Gibraltar, ondanks alle plannen van haar „regering", bijzonder twijfelachtig. Eén dag kan een toerist op zijn gemak alle bezienswaardigheden van de rots afwerken. En om daarna dagenlang op Gibraltar opgesloten te zitten, is bepaald niet aantrekkelijk. Pendelaars Momenteel draagt de Engelse belastingbetaler het merendeel van de onderhoudskosten van Gibraltar, die met de dag stijgen. Aan de Spaanse kant van de grens besloot men in oktober 1965 om de rots langzaam maar zeker ..leeg te zuigen", door grote industrieën te concentreren in het achterland van Gibraltar. Het „plan del campo de Gibraltar" voorziet gedurende 25 Jaar •en investering van 3700 miljoen pesetas (222 miljoen gulden) per jaar in fabrieken, scholen, bouwwerken enz. In I960 werden 8500 miljoen pesetas besteed, ln de eerste drie maanden van 1967 ongeveer 125 miljoen. Het doel is om de Spaanse arbeiders weg te houden van de rots. De relatief hogere levensstandaard trok jarenlang Spaanse werkers naar Gibraltar. In de vijftiger Jaren pendelden dagelijks een goede 12.000 Spanjaarden naar de rots, om daar de vuile werkjes voor de Gibraltarians op te knappen. Nu zijn het er nog maar 5000. Op de rots heerst er nu bijvoorbeeld een acuut gebrek aan vrouwelijke hulpkrachten. De Spaanse regering betaalde liever de dure werkelozesteun en herscholing van de 1772 Spaanse vrouwen en meisjes, die daar als dienstboden ROTTERDAM (ANP) De Libe riaanse tanker „Diane" (00.093 ton dwt), die op 18 april na een aanvaring ln brand vloog en explodeelde, is giste ren by do Verolme Werf op Rozenburg met een grotendeels vernieuwd voor schip opnieuw te water gegaan. De explode voor do kust van Hoek van Holland richtte zo'n grote schade aan dat 2.500 ton staal moest worden ver werkt. hun geld verdienden. Als het „plan del campo de Gibraltar" slaagt, zullen de rotsbewoners spoedig niet alleen duizenden gastarbeiders moeten overhalen om op Gibraltar te werken, maars ook zelf de verlokking moeten weerstaan om aan de andere kant van de grens een graantje mee te pikken. Niet-Spaanse gastarbeiders zouden de Gibraltarians overigens voor een groot probleem stellen. Er bestaat namelijk een verordening, dat geen enkele buitenlander na zonsondergang nog op de rots mag verblijven. Ook mag geen enkele „allen" op Gibraltar geboren worden: de moeder moet op tijd over de grens gezet zijn. Als de Spanjaarden zouden wegblijven en men Marokkanen of zelfs Maltezen zou gaan invoeren, dan wordt 't vervoer 'n miljoenenkwestie. De oplossing is natuurlijk hen de Gibraltareense nationaliteit te geven en tweederangsonderdanen van „her most gracious majesty" van hen te maken. Op ongeveer gelijke wijze, onder de druk van de omstandigheden, is de huidige bevolking van Gibraltar in de loop der eeuwen van over de hele wereld bijeengeraapt. Op 5 augustus 1704, de dag nadat admiraal George Rooke de Britse vlag op de rots hees, bestond de hele civiele bevolking uit één Spaanse priester, padre Romero de Flgueroa, en een half dozijn Spanjaarden. De anderen vluchtten met al hun hebben en houden naar het dichtsbijztJnde plaatsje San Roque, waar zy zich tot op de dag van vandaag „Gibraltarenos" noemen en op hun terugkeer naar de rots wachten. In 1721 telde men 900 civiele inwoners op de rots, waaronder nauwelijks één Engelsman. In 1791 waren het er 2.891 en in 1860 bedroeg de bevolking 12.079 zielen. Hiervan stonden er 1.978 ingeschreven als „zfikenlieden". De overigen waren merendeels „handelaars zonder vaste vestiging", met andere woorden smokkelaars. In 1940 werden van de 18.000 inwoners 16.700 vrouwen, kinderen en niet weerbare mannen geëvacueerd. De meesten mochten eerst in 1951 terugkeren naar de rots. Gibraltarians heten Hassan, Lopez, Al Berchid, Cohen, Gianmarino, Betako- poulos of iets dergelijks, maar zelden of nooit mr. John Smith. Zij spreken allen Engels (met een Andaloesisch accent) en AndaloesiBch (met een Engels accent), maar zij denken in een tiental verschillende Middellandse-Zeetalen. Het is dan ook erg moeilijk hen voor te stellen als de authentieke bevolking van Gibraltar. Daarom kreeg de Britse regering dezer dagen ln de Verenigde Naties het lid op de neus toen zij probeerde het Gibraltarprobleem op te lossen met een „referendum" onder de Gibraltarians. Over de Spaanse reacties zwdjgen wij maar. V.N.-secretaris-generaal Oe Thant wilde zich evenmin met het geval bemoeien en schoof het „referendum" door naar het dekolonisatiecomité. Een overweldigende meerderheid sprak het oordeel uit, dat de Gibraltians geen recht hebben om over de toekomst van de rots te beslissen. Het referendum, dat toch al weinig of geen juridisch been had om op te staan, verloor hierdoor ook de waarde van een politiek shownummer. Het was een harde diplomatieke nederlaag voor de Britten. Het Sovjet-Russische blok stemde voor Spanje. Gibraltar is voor. de Engelsen nameiyk een prachtige uitkijktoren om de Russische vloot in de Middellandse Zee en vooral de Sovjetduikboten te „schaduwen". De V.S. onthielden zich van stemming. In de Spaanse hoofdstad fluistert men dikwyis dat het probleem opgelost zal zyn op de dag, dat Madrid genoeg druk op Washington kan uitoefenen om deze te dwingen party te kiezen. Maar dat zyn nog toekomst dromen. Zwart voor elk uur van dag (Van ome moderedactrice) I AMSTERDAM Dc kracht van cou- I tirrier Dlcpeveen schuit in zijn boutlque- collectle: modieuze modellen In serie gemaakt door een man die scherp cal culeren kan. Want op de persshow in 't Amsterdamse Havengebouw. bleek dat Dlepeveens ontwerpen, maar vooral zijn stoffen, verrassend goed zijn in verge lijking met mode van gelijke prijs uit winkel of warenhuis. Het voornaamste kenmerk van zijn najaarsmode Is dat u en wij en iedereen er slagen kan naar eigen smaak en toch naar de ei sen van 19t»8. Arnould Diepeveen spreidt meer smaak ten toon dan buitensporigheid: de rokken vallen op de knie, er is maar een enkele knickerbocker, hij brengt meer tailleurs met rok dan met broek rok, een slechts één broekpak (maar dat was een wintersportgrapje, helemaal van hamsterbont). Wij bewonderden vooral de kwieke tailleurs van zwierige rok met stolp plooi middenvoor (die een enkele maal aan de voorkant broek, aan de achter kant rok was). Daarbij de brede cein tuur en het bolero-achtig jasje. Mooie getailleerde mantels met fraaie stiksels en rugceintuurs, wisselen af met capes. Tweed is hiervoor graag ge bruikt. Natuurlijk ln alle tinten bruin, PASADENA (AJP.) Bezorgde geleer den van het ruimtevaarcentrum In Pa sadena hebben meegedeeld dat z(J wel licht de gisteren gelanceerde Surveyor 5 ln een baan rond de aarde zullen moeten brengen of het risico lopen dat hy op de maan te pletter slaat. Een lek in een heliumtank maakt het onmogelijk de voor een zachte landing op de maan noodza kelijke drie controleraketten te besturen. Men geeft er nu de voorkeur aan om het ruimteechip met zyn kostbare appa ratuur in een baan om de aarde te brengen, liever dan het roemloos te pletter te laten slaan op het maanop pervlak. Door verschillende malen ach tereen de motoren te starten en te stop pen heeft men nog gestracht het lek in de tank te verhelpen. Helaas tevergeefs. UTRECHT (ANP) De Utrechtse recherche heeft ln het huis van de 53-jarige schoonmaakster mevrouw S.-B. een soort mini-Jaarbeurs aangetroffen met niet minder dan duizend van de najaarsbeurs afkomstige artikelen. Sinds de opening van de Jaarbeurs op maandag, misten verschillende standhouders in de Vredenburggebouwcn allerlei voorwerpen. Gisteren betrapte de bedryfsbewaklng van de Jaarbeurs de schoonmaakster, toen ze weer enkele snuisteryen in haar grote schortzak ilet verdwijnen. De recherche werd ingeschakeld en nam de vrouw mee naar het politie bureau, waar ze de diefstal van een imitatie-parelsnoer en twee oorknoppen van gecultiveerde parel# bekende. By huiszoeking werd de rest gevonden, alles bij elkaar voor een waarde van enkele duizenden guldens. By de privé-expósitle stond ook een dure tafelaansteker, die de schoonmaakster ai voor de najaarsbeurs begon had meegenomen uit de directie kamer van de najaarsbeun D® vrouw liep nog ln een proeftijd van «en vorige veroordeling. ASSEN (ANP) Er bestaat «en goede kans. dat de Koninklqke Neder landse Heidemaatschappy begin volgend jaar raadgevend werk zal gaan verrich ten ln Roemenië. Een voorlopige over eenkomst is al met de Roemeense rege ring afgesloten. De president-directeur van de Heidemaatschappy, ir C, Staf, vertelde dit gisteren tydens de algemene vergadering der maatschappy ln Assen. Het zal vooral gaan om raadgevend werk op het gebied van drainage en ontwatering in het gebied dat Roemenië van Hongarye heeft overgenomen. Tot commissaris van de Heidemaatschappy werd gekozen oud-minister mr B. W. Biesheuvel, als opvolger van mr Th. H. A. M. Heere, LONDEN (AP) De Britse Ford fabrieken hebben meegedeeld dat over eenstemming is bereikt over een nieuwe c.a.o. die 22 september van kracht zal worden, vooropgesteld dat alle Britse Fordfabrieken (23) akkoord gaan met een verhoging van de produktivltelt. De c.a.o, die terugwerkende kracht tot 27 Juli zal hebben, zal Ford per Jaar 50 mil joen gulden meer aan lonen kosten. Van de verhoging zullen meer dan 40.000 employé's profiteren. DEN HAAG (ANP) Met. Ingang van 15 september zal vice-udmiraal II. M. van den Wall Bake worden belast met de functie van bevelhebber der zeestrijd krachten, tevens chef van marinestaf, als opvolger van de op 14 augustus jj. overleden vice-admiraal A. H. J. van der Schatte Olivier. Admiraal Van den Wall Bake vervult thans de functie van vlag officier materieel van de koninklijke Hugo Maurice van den Wall Bake werd op 18 maart 1913 te Arnhem geboren. In september 1930 kwam hy als adelborst op het konlkiyk instituut voor de marine te Willemsoord, om drie jaar later ln september 1933 benoemd te worden tot luitenant ter zee der derde klasse. Direct daarna werd hy geplaatst aan boord van da torpedojager hr. ms. Van Nes. waar mee hij naar het toenmalige Nederlands- Indlë vetrok. Na in september 1936 ln Nederland te zyn teruggekeerd, diende hij tot aan de Duitse Inval ln mei 1940 aan boord van diverse schepen en Inrichtingen. Op 10 mei 1940 vertrok hy aan boord van de nog niet voltooide hr ms. Jacob \an Heemskerck vanuit Amsterdam naar Engeland, oan gedurende de gehele ooi - log aan boord van deze luchtverdediging? kruiser te dienen, aanvankeiyk ln Enge land tot januari 1942, voorts in Austra lië tot december 1943, tenslotte wederom ln Engeland tot september 1945. In deze maand vertrok luitenant ter zee der eer ste klasse Van den Wal Bake (tot deze rang ln augustus 1943 bevorderd) met hr. ms. Jacob van Heemskerck naar Neder- lands-Indlë. alwaar hy ln april 1946 ge plaatst werd aan boord van de mijnen- legger hr. ms. Willem van der Zaan, met welk schip hy twee maanden later in Nederland terugkeerde. Hier werd hy enige tyd tewerk gesteld op het ministerie van Marie, diende als eerste officier a&n boord van De Ruyter, was belast met het bevel over de artille- rieschool te Den Helder, fungeerde al# chef-staf ln het toenmalige Ned. Nleuw- Oulnea, was van 1961 tot 1963 belast met het commando over smaldeel I. In maart 1963 volgde rijn bevordering tot schout by nacht en werd hy belast met de func tie van marine-attache te Waehiogtoo tevens liaison officier saolant. In decem ber 1963 werd hy tevens belast met de functie van permanent vertegenwoordiger voor Nederland in het NATO militaire comité. Deee functie vervulde hij tot Juli 1965. Op 1 Januari 1966 aanvaardde hy de functie van vlagofficier materieel, on der geiy ktydige bevordering tot vlce- admlraal. Nederlandse vlag voor koning Olav RFIO DE JANEIRO (DPA). Voor de ontvangst van koning Olaf van Noor wegen, die een bezoek aan Brazilië brengt, brengt, had de hoofdstad Bra silia zich vrijdag rljkeiyk met vlaggen getooid. Maar na ingrijpen van de chef protocol in het gevolg van do koning werden de vlaggen weggehaald. Overal hing namelijk de Nederlandse driekleur. Deze werd spoedig door de Noorse vlag Internationaal I vocalistenconcours DEN BOSCH (ANP). Op de tweede dag van het Internationaal Vocalisten- concour te vnertogcrabosch heeft de jury van de vier tenoren er twee tot de finale toegelaten en wel Heinz Meyer, Duitsland, en Bert van Delden, uit En- van beige tot vosserood en diep choco lade-bruin toe. Maar de voorbeelden die we willen aanhalen zijn nu juist een donkerblauwe bouclé rechte mantel, ge voerd met bijna lichtgevende diagonale regenboogstrepen over een regenboog japon. En do cape, die ons bijzonder op viel, van grijze handgeweven stof met melkwit randpatroon. Voor elk uur van de dag is hier ge rekend op de vraag naar zwart, onder andere met een zwart-fluwelen redingo te, met een imposante cape van zwart laken over bijbehorende japon, beide met opgeknoopte bef van hetzelfde ma teriaal; met zwarte jurkjes, die dansen de plooien hebben en de witte toets niet missen; met ijle crêpe, statig moiré en glanzend fluweel voor middag en avond. Maar vergeet het wit niet. Wij bedoe len niet alleen de soepele wollen 8 pie ces voor een bescheiden trouwpakje, evenmin de witte moire over fluweel voor de plechtige bruid, maar de ivoor kleurige middagjurk van zachte wol met lange mouwen en sierlijke naden, die 118 gulden kost en zeer modieus is, zowel voor dochter als voor moeder. Dat kan namelijk ook in 1968. Van onze verslaggevers) NAALDWIJK De burgemeester van Naaldwyk D. van HeUst heeft om gezond heidsredenen aan de koningin en de commissaris van de koningin in Zuld- Holand veraocht hem ontslag te willen verlenen. De datum waarop hij zijn fuxfctle zal neerleggen la nog niet bekend. De 54-jarige burgemeester heeft dit be stuit genomen op advies van zyn dokto ren die hem al diverse keren rust voor schreven. Burgemeester Van Heyst ver vulde sinds Januari van dit Jaar al geen officiële functies. Alleen by het oogst feest enkele weken geleden was hy als burgemeester van Naaldwyk aanwezig en Installeerde hy de druivenprinses. Grote fusie in Westduitse staal: Thyssen-Hoag DÜESBURG/OBERHAUSEN (DPA) In de Westduitse staalindustrie staat een grooteüheepse fusie voor de det*. De August Thyssen-Huotte Ag en de Huetten- werke Oberhausen AG hebben vandaag bekendgemaakt dat rij een fusie willen aangaan. Tealjnertyd zullen de aandelen HOAG worden omgewisseld tegen aan delen Thyssea waaraöhynlijk ln de ver houding van tien aandelen HOAG tegen zes aandelen Thysseo ptua tien procent der nominale waarde der aandelen ATH in contanten. Hot Thyssenooncern dat, afgezien van de Brtbse genationaliseerde staaUndistrte. de grootste staalproducent van Europa ia] zal na de fusie de beeohdkking hebben over een capaciteit voor de produktie van ongeveer tion miljoen ton ruwstaal per jaar by een omzet aan derden van circa aOht miljard mark en met een personeels sterkte van 110.000 man. zyn aandeel ln de ruwstaalproduktte van de Bondsrepu bliek aal dan stijgen van 22 tot 26 pro cent Voor de voorgenomen fusie is toe stemming van de dmmlSKle der Europese gemeenschappen ln Brussel nodig. Heerjansdam ruimt goud en zilver op HEERJANSDAM (ANP) - Burge- meester en wethouders van Heerjans dam hebben de gemeenteraad voorge steld de erepenning die verleend kan worden aan zeer verdienstelijke ingeze tenen, voortaan alleen maar uit te voe ren in zilver en de deetljds vastgestel de verordening zodanig te wijzigen dat de uitvoering in goud en in brons komt te vervallen. B. en W. vinden, dat het uit de tijd ls om voor bepaalde verdien sten onderscheid te gaan maken en dit uit te drukken in de kwaliteit van het metaal. Van tien sopranen zyn er drie tot de finale toegelaten, en wel Claudette ie Blanc-Ross, uit Canada, Stefanka Po pangel ova uit Bulgarije en Sally ie Sage. uit Engeland. De finale begint vandaar ka de Stadsschouwburg, Carina „Rijndam" onder Nederlandse vlag ROTTERDAM (ANP,). De E.C.L Shipping Linie In Bremen Ti honderd procents dochteronderneming van de Holland-Amerlkaiyn heeft meegedeeld dat het s.s. Ryndam weer onder Nederlandse vlag gaat varen. Het schip 15.000 ton dwt. Is verkocht aan de Scheepvaartmaatschappij Trans oceaan N.V. ln Den Haag. waarin onder meer de H.A.L. deelneemt. Het schip zal. evenals dat in het verleden het geval was, worden gebruikt coor studenten- vervoer met Inbegrip van de studenten- wereldreizen onder auspiciën van het Chapmancollege in Orange. Californlë. Ouders in klas voor stakende onderwijzers NEW YORK (Reuter) Als bur gemeester John Lindsay van New York zyn zin krygt zuilen maandag op de lagere scholen In de stad de ouders van do kinderen voor de klas staan. Ondanks de onderwyzersstaklng ln de stad New York zullen de scholen maan dag volgens plan beginnen. Lindsay kon digde dit gisteren aan op op een pers conferentie. In de staat Michigan ge nieten een half miljoen leerlingen van sen onverwachte verlenging van hun vakantie. Ook daar staken de onder- wyzers voor meer salaris en verkorting van hun werk tyd, rond het (Van ome parlementaire redactie) TE moeten horen, dat wy met onze ruim 12 miljoen Nederlanders bij elkaar hard op weg zijn een land van slappelingen te worden, klinkt niet bcpuald bemoedigend. Toch schijnt het zo te zijn, gezien de resultaten dit jaar van de militaire keuringen. De woorden liegen er niet om: neurosen, stoornissen van de intelligentie, psy chopathieën, te slappe arm-, been- en rugspieren. Totaal beeld van een ge neratie die op weg is meer te gaan ge lijken op d<- klasse der weekdieren, dan op gezonde, evenwichtige mensen, waarover iedereen (ook de politicus) het zo graag heeft. Het komt nogal hard aan, dit alles plotseling te moe ten aanhoren voor Nedelanders, die schijnbaar niets andera doen dan voet ballen, schaatsen (zoveel kampioenen per jaar), wielrennen (ook al zoveel kampioenen), tennissen (Tom Okker kreeg er zelfs vrij van militaire dienst voor), zeilen (waarover de marine kan meepraten), boksen (in de ring en op straat), atletiek beoefenen, zwemmen (de Haagse massakampioen uls voorbeeld). Judoën, en wet al niet. En toch op weg naar de algemene verslapplngTTT Het zal dan allemaal wel, want de keurlngscijfers van dit jaar wijzen het Immers uit. Maar dan moet men vooral niet vergeten wat de toenmali ge minister van Defensie, thans minis ter-president P. J. S. de Jong hiervan eens zei: „Denk vooral niet. dat afge keurde jongeren in het burgerleven al lemaal kneusjes of lichamelijk niet volwaardige Nederlanders zouden zijn. De militaire keuring heeft nu een maal zijn eigen normen". Het zou goed zijn deze woorden te onthouden. Want ene Tiemen Groen, die vanwe ge platvoeten afgekeurd werd, trapt zich toch maar zo op het oog bij zonder gemakkelijk naar het ach- tervolglngskamploenschap. En andere voor de militaire dienst afgekeurde wielrenners fietsen Langzaam, maar zeker hun alee van een auto, een aar dig bungalowtje en een goed gevulde huishoudbeurs bij elkaar. Andere af- gekeurden stijgen soms langzaam, soms ln wat snellere draf trede voor trede op de maatschappelijke lad der. Bovendien worden de keuringsei sen voor de militaire dienst steeds zwaarder. Een moderne krijgsmacht vereist van de leden ervan veel meer geestelijke en lichamelijke stabiliteit dan voorheen. Men moet ook dit niet vergeten. [AAR los hiervan: welke geestelijke i of lichamelijke stoorniseen zyn een gevolg van een moderne maatschap- pij, waar steeds minder plaats is voor de „totale geestelijke en lichamelijke ontwikkeling van de mens", zoals men dit tegenwoordig zo fraai omschrijft. Hem bedreigen allerlei gevaren: van uit de lucht, op de weg, In en bulten het water, ln de opeengepakte woon wijken. in het verstandelijke en gees telijke leven van vandaag. Neurosen, psychopatlsche uitwassen, lichamelij ke gebreken zijn bijna altijd produ- ten van het milieu- en maatschappij beeld. Wij Nederlanders zijn niet gesteld op de beruchte lichaamscultuur uit de Ja ren 1935-1945, zoals deze gepropageerd werd door de Hitlerianen: wel moet ons allemaal echter de geestelijke en lichamelijke volksgezondheid ter har te gaan. En zo zijn we toch weer bij de binnenlandse politiek terechtgeko men. Want een tekort aan milieu hygiëne (zoals dit tegenwoordig ge zegd wordt), een tekort aan gymnas tieklokalen voor de lagere school jeugd, een bijna chronisch tekort aan sportgelegenheden binnenshuis en bui ten, een bijna even chronisch tekort aan een evenwichtige opvoeding voor hen. die de Jeugd moeten leiden geestelijk, lichamelijk, verstandelijk ls een gemis, dat zeker ook da bin nenlandse politiek aangaat. De vraag of de weg naar 2000 sen verdraaid smalle weg naar de algemene verslap ping wordt of een veelbaansweg naar een werkelijke leefbare toekomat. hangt voor een bijzonder groot deel af van onze eigen politici. De alnrmeren- de cijfers van deze week moeten hen onmiddellijk aan het denken zetten. Ook al zijn waarschijnlijk verschillen ds politici zelf destljd afgekeurd voor de militaire dienst. IJIT de cyfera biykt nameiyk, dat een te eenzijdige ontwikkeling naar welke kant ook, niet zonder gevaar is Een teveel aan lichamelijk en een te kort aun mentale ontwikkeling geeft onherroepelijk kortalultlng. Een teveel aan geestelijke ontwikkeling en een te kort aan lichamelijke eveneens. Dit geldt trouwens ook voor de politiek Een teveel aan politieke filosofieën en een tekort aan politieke praktijk ook omgekeerd kan even funest werken. Maar dan komt het wel op een heel volk tegelijk terecht. MA. NEW-YORK (Reuter) Negen lan- tn hebben Oc Thant formeel verzocht de kandidatuur van communistisch Chl- ïu voor het lidmaatschap van de V.N. >p te nemen op de agenda van de 22»le ilgemene vergadering die 19 september worde geopend. De landen zijn Roemenië welks mi nister van Buitenlandse Zaken de nieu we voorzitter van de assemblee zal zUn Albanië, Algerije, Cambodja, Kongo- Brozzavllle, Cuba, Guinea, Mali en Sy rië. In welingelichte kringen In New- York, achtte men de kuna dat dltmual wol een tweederde meerderheid zal worden verkregen vrijwel uitgesloten In verband met de ontwikkelingen in Chi na waar buitenlandse ambassades wer den gemolesteerd. Ook wees men op de verslechterde betrekkingen tuseen Pe king en landen van het Sovjatblok en een aantal niet-verbonden landen. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dean Rusk heeft ver klaard zich te blijven verzetten tegen China's toelating.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5