Crisis Van Heijst niet plotseling SPANNINGEN IN HET BEDRIJF VERHINDERDEN DIRECTIE OM ATTENT TE REAGEREN Fusie biedt nog kans Jongeren buigen zich over politieke zaken Stop met gesol rond ziektekostenregeling Boetes ontgoocheld terug uit N.-Vietnam Gevechten in Aden eisen 27 doden Gen. De Gaulle: Oder-Neisse moet blijven Met auto op voetgangers ingereden Honderdste proefvlucht Fokker F-28 geslaagd DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van eenonzer verslaggevers) DEN HAAG. De gisteren gehouden persconferentie door de N.V. Van Heijst heeft geleid tot een vraag- en antwoordenspel, waaruit bij stukjes en beetjes een beeld kon worden opgebouwd van de stand van zaken en van de ont wikkeling, die tot de plotselinge crisis binnen het bedrijf hebben geleid. Al geruime tijd waren er moeilijkheden, die zowel binnen het bestuur van de onderneming speelden, als op het stuk van de financiering. Voor deze moeilijk heden zijn oplossingen gezocht. Men stond op 't punt ze te vinden. Zij konden niet snel genoeg gerea liseerd worden en de zaak kwam dezer dagen in een acuut stadium toen bleek, dat de kans groot was, dat gisteren door een aantal credi teuren het faillissement van het bedrijf zou worden aangevraagd. In het belang van het bedrijf en van de werknemers is toen surcéance aangevraagd waardoor de mogelijkheid tot voortzetting van het bedrijf open bleef, indien men erin zou slagen via bankgaranties de pro- duktie veilig te stellen. Door bemiddeling van de overheid (Economische Zaken) heeft men in elk geval gedaan gekregen, dat een bankrelatie zich garant heeft ge steld voor lonen en salarissen tot vrijdag. Ook van werknemerszijde is men met de aanvragen tot surséance akkoord gegaan, omdat in de persoon van de bewindvoer der een bevoegde leiding is gekomen die behoud van de werkgelegenheid d.m.v. fu sie zou kunnen bewerkstelligen. De fail lissementsaanvrage zou voor het personeel direct ontslag hebben betekend. De moeilijkheden in het bedrijf, dat in 1964 en 1965 gunstige resultaten boekte en Conferentie in Oegstgeest (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Duitse en Nederlandse jonge politici en vertegenwoordigers van publiciteitsmedia, een 35-tal tezamen, zijn op het ogenblik in kasteel Oud- Poelgeest te Oegstgeest bijeen in een studieconferentie over het thema ,,De staatsburger van nu, opdracht en pro bleem". Met name is het de bedoeling een onderlinge gedachtenwisseling op te zetten over het vraagstuk, wat in het politieke veld veranderd moet worden. De Nederlands-Duitse conferentie vindt plaats in het kader van het Duits-Neder lands cultureel akkoord van 1961, waarin onder meer is overeengekomen dat leidinggevende „jongeren" (tot circa 35 jaar) uit dezelfde maatschappelijke sec toren van West-Duitsland en Nederland elkaar ontmoeten ter bespreking van voor hen beide relevante problemen op hun speciale gebied. Het spreken over politieke problemen past zeer wel in een cultureel akkoord, zo zei gisteravond minister dr. M. A. M. Klompé, in de rede, waarmeë zij de conferentie opende. De minister wees erop, dat wij op het gebied van techniek en economie geweldige vorderingen heb ben gemaakt. Minister Klompé achtte het van grote betekenis, dat jongeren van twee landen, wier onderlinge ver houding zo ernstig verstoord is geweest, zich nu tezamen op politieke vraag stukken werpen. Zij zag daarin een teken, dat de jeugd de cultuur wil laten zegevieren over de natuur. De conferentie begon gisteravond reeds met een referaat van dr. Georg Geisman van het instituut voor sociale weten schappen van de universiteit van Mann heim. Dr. Geisman, die promoveerde op een dissertatie over de Nederlandse poli tiek, bleek een duidelijke voorkeur te hebben voor een tweepartijenstelsel, want bij een situatie als in Nederland kan men uit een stembusuitslag geen voor het regeren bruikbare volkswil afleiden. Evenmin kan men in Neder land na een verkiezing zien, welke coa litie de kiezers voorstaan. Verkiezingen geven volgens hem bij ons slechts aan duidingen van groepensterkte, niet van alternatieven. In feite geeft de kiezer aan zijn groep een blanco volmacht wat betreft het kiezen van een regerings partner. Hij wees er in dit verband op, dat in een betrekkelijk kort tijdsbestek vijf partijen aan een regeringscoalitie hebben deelgenomen in Nederland, dat ze alle vijf stemmen hebben verloren, maar dat niettemin vier van hen thans weer een regering vormen. Zelfs een rekenkundige acrobaat kan volgens dr. Geisman niet aantonen, dat dit overeen komstig de wil van het volk is geschied. Drie voorzitters voor bisschoppen synode benoemd ADEN, (A.P.). B»j gevechten tussen leden van het nationale bevrijdingsfront en van de federatie voor de bevrijding van Zuid-Jemen zijn in Aden 27 mensen om het leven gekomen. Militairen van het Zuidnrabische leger hebben gisteren formeel het eerste deel an de kolonie Aden van het Britse leger overgenomen Met ingang van vandaag zouden Arabische troepen volledige zeg genschap hebben in het district klein Aden, waar British Petroleum haar raffi naderij heeft. Klein Aden. ligt 16 km van het centrum van Aden aan de rand van de woestijn. De laatste Britse troe pen zullen 9 januari vertrekken wanneer Aden onafhankelijk wordt. De volgende maand zullen de Britse troepen de stad Sjei Othman waar 140.000 Arabieren wonen, aan het Zuidarablsche leger over dragen en in november volgt Crater, dat 70 000 Inwoners telt. Op het ogenblik zijn er nog ruim 11.000 Britse militairen in Aden. Mgr. Felici VATICAANSTAD (KNP) Paus Pau- lus heeft drie voorzitters benoemd voor de bisschoppensynode, die aan het eind van deze maand in Rome begint. Het zijn in deze volgorde: de Franse kardi naal Villot, prefect van de congregatie voor het concilie, de Ierse aartsbisschop van Armagh, mgr. Conway, en de Ita liaanse kardinaal Pericle Felici, pre fect van de commissie voor herziening van het kerkelijk recht en secretaris generaal tijdens het tweede Vaticaanse concilie. Zij treden op als gedelegeer den van de Paus. er ln 1966 net uitsprong, werden mede i geweten aan de zware Investeringen (on- I der meer een geheel nieuw bedrijf in Ier- land en twee nieuwe hallen in Wierden), waardoor weinig reserves overgeschoten zijn. Toen er een plotselinge wending kwam in de afzet van radiatoren - 95 van het bedrijf gevolg van de zware concurrentie, kwamen de moeilijkheden. De klap ln de markt kon niet worden op gevangen, mede als gevolg van het feit. dat er binnen de directie van het bedrijf spanningen heersten, die attent reageren hebben verhinderd. Een van de gevolgen van deze spannin gen is het ontslag van een der directeu ren geweest. De directie bestond thans uit de heren J. P J. van Heijst sr. die vol gens mededel tog van de heer Coebergh ernstig ziek ln België verblijft, en zijn 24-Jarige zoon. Het aandeel van Van Heijst in de Nederlandse radiatorenmarkt, dat 30 tot 35 bedroeg, liep dit jaar sterk terug. Op het moment is de situatie van het bedrijf verbeterd. Men acht een gezonde basis aanwezig in marktpositie en bedrijfs- mogelijkheden. Er kan gesproken worden van een gevulde orderportefeuille. Deze kan nog worden uitgevoerd. In deze branche is echter sprake van een zeer korte levertijd, zodat het uitvoeren van deze orders geen kwestie van maanden, maar veeleer van weken is. Over de details van het wanbeheer, dat het bedrijf in moeilijkheden heeft ge bracht. werden weinig of geen concrete mededelingen verstrekt. Een tipje van de sluier werd wel opgelicht, toen bleek, dat de N.V. een schuld van 7 tot 8 ton heeft aan 't ondernemingspensioenfonds. Bij het opnemen van de gelden uit dit pensioenfonds, dat voor de beambten is bestemd de overige personeelsleden hebben een bedrijfspensioenfonds heeft men de toelaatbare grenzen over schreden. Wel werd meegedeeld, dat voor deze schulden zekerheidsstellir.; aanwezig Is, waarvoor het wagenpark van het be drijf moet dienen. Hoe het met het bedrijf en het perso neel zal gaan. zal als gezegd, nog even moeten worden afgewacht Zou het tot ontslag komen, dan geldt dit to gelijke mate voor Den Haag en Wierden. Vooral voor de laatste gemeente zal dit kwalijke gevolgen hebben, omdat praktisch de ge hele beroepsbevolking van deze plaats ln dienst is van Van Heijst. Het gaat hier om ongeveer 250 man. In Den Haag gaat het om ongeveer 650 man. Velen van deze zijn al vele Jaren ln dienst van het bedrijf De ongeschoolde en de geschoolde onder het personeel ko men in de moeilijkste positie, omdat in deze sector weinig werk in Den Haag te vinden is. De vakmensen zullen wel terecht komen. Het bedrijf, ln België telt 300 man. Het staat Juridisch los van het Haagse bedrijf, maar is daarmee wel zeer sterk economisch en organisatorisch ver bonden. Dit bedrijf, evenals het bedrijf in Ierland (80 man) zal ongetwijfeld de weerslag van de moeilijkheden onder vinden. Yerolme bouwt visfabriekschepen ROTTERDAM (ANP) Het Verolme- concern gaat twee visfabriekschepen bou wen in opdradht van een Noordkoreaans Importbureau. Over de bouw van een derde en vierde fabrieksschlp ls nog over leg gaande. Met deze vier schepen is een bedrag van 100 miljoen gulden gemoeid, dat gedeeltelijk zal toevloeien aan Gras so's machinefabriek in Den Bosch, die de vlsvrieslnstallatles zal vervaardigen. WARSCHAU (Reuter-AP) Presi dent De Gaulie van Frankrijk heelt bij een ontvangst in de Poolse hoofdstad Warschau verklaard dat de grenzen van Polen moeten blijven zoal9 ze zijn. Daarmee sprak hij zich opnieuw uit voor de Oder-Nelssegrens tussen Duits land en Polen. De Gaulle zei dat de Pools-Franse solidariteit vooral werd versterkt tijdens de tweede wereldoor log. toen beide landen het lijden, de on derdrukking, het verzet en tenslotte de vreugde van de overwinning leerden kennen. In verstaanbaar Pools riep hij tenslotte uit: „Lang leve Polen". De Gaulle, die gistermiddag voor een staatsbezoek van zes dagen in Polen aankwam, werd in Warschau verwel komd door president Ochab, partijlei der Gomoelka en premier Cyrankie- wicz. Duizenden mensen hieven een groot gejuich aan toen de generaal ln uniform het vliegtuig uitstapte. Veel ambassadeurs waren naar het vliegveld gekomen, maar Amerika, Engeland, Ca nada en Nederland hadden zich door een zaakgelastigde laten vertegenwoor digen. De Gaulle was in gezelschap van zijn echtgenote en de ministers Couve de Murville en Peyrefitte. Langs de route naar het Wilanowpalels bij War schau, waar De Gaulle zal verblijven, waren leuzen te lezen tegen de Ameri kaanse politiek in Vietnam, tegen Is raël en Bonn en onder meer ook: „Lang leve de heldhaftige bevolking van Pa rijs". ARNHEM (ANP) Negen maanden gevangenisstraf en vijf jaar intrekking van het rijbewijs (het maximum) heeft de procureur-generaal bij het gerechts hof in Arnhem rnr. G. W. C. Bijvoet, geëist tegen de 47-jarige Nijmeegse café houder J. B. W. Deze zou op 9 oktober 1966 bij Ubbergen onder invloed van sterke drank met zijn auto op een wande lend gezin (vader, moeder en drie kin deren) zijn gereden. Alle vijf werden zwaar gewond. Een klein meisje Is de ge volgen nu nog niet te boven. De caféhouder was niet verschenen. „Maxima zijn er om te worden toegepast. En hier is zeker een geval dat daarvoor in aanmerking komt", aldus de procu reur-generaal in zijn requisitoir ..Het is vreselijk wat hier is gebeurd" De café houder zou zijn auto zo roekeloos hebben gereden, dat een inzittende hem smeekte om alsjeblieft kalmetr te rijden. De weg was nat. De banden waren volgens de po litie onverantwoordelijk glad. Bij een bocht gebeurde het: de auto raakte in een slip en kwam naast de weg tussen het wandelende gezin terecht. ADVERTENTIE ■jlffif V- f Sak .Nk HHH heb ik van sparen willen weten, maar nu... Nu moest ik gewoon wel, want het sparen werd te aantrekkelijk. Mijn vrouw en ik sparen nu elk jaar 600,- en naast de normaio rente krijgen we vanaf 1972 ieder jaar ook nog eens honderd gulden van het Rijk! BelastingvrijI En dat telt dubbel aan. Waarom informeert u ook niet eens naar de spaarbewljzon van het Premie Spaarplan? Alle Spaarbanken, Poskantoren, Banken, Boerenleenbanken, Ralffelsenbanken en Bouwfondsen zullen u graag Inlichten. PREMIE SPAARPLAN Basis voor persoonlijk bevit Scheidende ARKA-voorzitter: Eenzijdige bezuinigingen onaan mardbaar (Van t r verslaggevers) AMSTERDAM Aan het Jarenlange gesol met de ziektekostenvoorziening rijkspersoneel dient nu eindelijk radi caal een einde te komen. De merkwaar dige situatie doet zich voor dat de dienst ziektekostenvoorziening wel Iz opgericht, geld opmaakt, maar Intussen geen enkele effectieve taak verricht. Het stuk sociale zekerheid waar het hier om gaat is dermate belangrijk dat feitelijk ala onderdeel moet worden be schouwd van de primaire arbeidsvoor waarden. We willen er geen misver stand over laten bestaan: bezuinigings maatregelen die eenzijdig het over heidspersoneel raken zijn voor ons on aanvaardbaar. Deze strijdbare woorden sprak de voorzitter van de vijftigjarige Algemene R.-K. Ambten aren vereniging (ARKA), mr, O. A. A. M. Boot, gisteravond in 't congrescentrum RAI nan het begin van het feestelijke jubileumcongres. De heer Boot hield zijn jaarrede voor de vijf tiende en laatste keer. Hij wordt i.v.m. zijn benoeming tot Kamerlid ala voor- ..JE KRIJGT NAUWELIJKS INLICHTINGEN" „ZE KUNNEN VAN V.S. NIET WINNEN" (Van onze correspondent) SCHIPHOL PSP-Kameriid en kettingbetoger te gen Amerika, Otto Boetes is gisteravond teleurge steld uit Noord-Vietnam teruggekomen. „Je krijgt zelfs als sympathiserend buitenlander nauwelijks in lichtingen", zei hij na aankomst op Schiphol. „Dat is me tegengevallen, want je komt op die manier niet aan een duidelijk beeld". Ook toonde hU zich ontgoo chelt, door het weinig genuanceerde denken van de bevolking. „Ze zien niets anders dan het ene nationu- le doel: de onafhankelijkheid van heel Vietnam", al dus de indruk van het Kamerlid, die zijn zesdaugse reis maakte op uitnodiging van de regering in Hanoi. „Ze erkennen helemaal niet, dat er in Vietnam be paalde groepen zijn, met wie onderhandeld zou moeten worden, voordat de eenheid, waarvan ze zo vanzelfsprekend de mond vol hebben, een feit kan worden. Ik heb daar veel over gediscussieerd. Ik heb gezegd: jullie moeilijkheden beginnen pas na de vrede, als er onderlinge strijd tussen de partijen ont brandt. Dat zien ze niet in. Ze vertrouwen blind op de communistische partij". Ook had de heer Boetes zich nog al verbaasd over de heldenverering voor Ho Tsji Min, die onder meer tot uitdrukking komt in propagandafilms, waarvan hij zei: „Als je die in Nederland draaide, zou het antipropaganda zijn." Meer genuanceerde inzichten was hij tegengekomen in hogere kringen. Met name minister-president Phan Van Dong had hij tijdens een onderhoud van een uur als een genuanceerd denker leren kennen. „De inhoud van dit gesprek is helaas* vertrouwelijk", zei de heer Boetes, „maar ik verraad geen geheim, als ik zeg: deze man ziet in, dat er in Zuld-Vietnam groepen zijn, waarmee onderhandeld moet worden in de eerste plaats de Amerikanen. Alleen met da groep Ky zal nooit onderhandeld worden. Dl* wordt beschouwd als een stel landverraders." De opvattingen van de heer Boetes over het pro bleem in het Verre Oosten hebben door zijn reis een verandering ondergaan. „Vroeger dacht ik: de Noordvletnamezen moeten winnen of ze zullen wor den uitgeroeid. Nu weet Ik: uitgeroeid zullen ze nooit worden. Ze kruipen eenvoudig weg in holen en gaten en gaan na een bombardement weer rustig aan het werk. Maar winnen zullen ze ook niet, daar zijn de Amerikanen te sterk voor. De enige op lossing is, dat Amerika zich terugtrekt. Daar moe ten wij als Westerse pacifisten onze hele politiek op richten." Het Kamerlid, wiens rossige baard ginds nogal op zien heeft verwekt, heeft niet de kans gehad om buiten Hanoi rond te kijken. Op grond van wat twee Engelse vakbondsleiders hem hebben verteld en van foto's, die hem zijn ge toond. met name over de verwoestingen elders, meende hij echter gerechtigd te zijn de stad „een oase van rust" te noemen, waar. behoudens vijfmaal luchtalarm per dag en de duizenden mansgaten, waarin de bevolking dan wegkruipt, het leven zijn normale gang gaat. Er is aan niets gebrek, behalve misschien aan verse melk. Met name de medische zorg is indrukwek kend. Op elke 8.000 inwoners één arts het 20- voudige van de Franse tijd", aldus de heer Boetes geestdriftig. „Er zijn opvallend weinig oorlogsslacht offers en ondanks de toestand zijn besmettelijke ziek ten helemaal uitgebannen inclusief pokken en zelfs t.b.c." Even enthousiast was hij over 't feit. dat niet alleen 't analfabetisme in Noord-Vietnam he lemaal is verdwenen, maar dat zelfs 1.2 miljoen mannen en vrouwen (10 procent van de volwassen bevolking) hoog gespecialiseerd avondonderricht volgt, vooral In technische vakken, die de produktie kunnen vooruithelpen. Tijdens die cursussen wordt ook politieke indoctrinatie gegeven. „Maar", aldus de heer Boetes, „in onze schoolboeken vind je ook wel Soestdijk." m iets o PSP-Kamerlid Boetes, wat teleurgesteld terug gekeerd ui( Noord-Vietnam, waar hij op uitnodiging van de regering in Hanoi een week mocht rond keken. „Ook als sympathiserend buitenlander krijg je er nauwelijks enige inliohtingen". zltter opgevolgd door de heer J. Loer akker, thans algemeen secretaris. Wat betreft het loonbeleld kon de heer Boot nog geen duidelijke uitspra ken doen, omdat niet bekend is hoe de regering in het komend jaar de ambte naren wil laten delen ln de algemene loonsverhogingen. Zo nodig zal hieraan in het najaar een buitengewoon congres worden gewijd. Ten aanzien van het georganiseerd overleg inzake ambtenarenzaken wordt een tweeslachtig beleid gevoerd, aldus mr. Boot. Ten aanzien van het stakings recht voor ambtenaren is men in een Jaar niet veel verder gekomen. Ook nu pleitte do heer Boot voor In spraak bij de opleiding en vorming van rijksambtenaren. „Maar het lijkt wel of wij tegen dovemansoren praten". Vijf jaar geleden hebben de centrales van overheidspersoneel in het georga niseerd overleg voorstellen ingediend tot verbetering van de premiespaarregelng voor rijksambtenaren, maar nog nooit ls het voorstel in behandeling geweest. Hoe is het te rijmen, aldus de heer Boot, dat de regering de spaarzin van de burgers wil stimuleren en haar eigen ambtenaren in de kou laat staan door het hanteren van een regeling die volledig achter de loonontwikkeling aanloopt. Een beter# vergoedingsregeling bij de overplaat sing van rijkspersoneel behoort verder tot de „hete hangijzers". De heer Boot gewaagde van een beter# verstandhouding met de Katholiek# Bond van Overheidspersoneel. Wat be treft de verhouding tot de politiek zei hij dat de ARKA „zonder aanzien van de partij" het beleid van de politieke partijen blijft volgen en zich niet ge bonden voelt aan welke 'vleugel van welke politieke partij dan ook. De afdeling Eindhoven kwam van morgen bij de voortgezette vergadering met een motie waarin bezorgdheid werd uitgesproken over de bezuinigingsplan nen van de regering ten koste van de ambtenaren. Uit de vergadering kwamen verder wat kritische geluiden over het bestuursbeleid cn over de openingsrede van de voorzitter, die nogal erg voor zichtig werd bevonden. Drs. Hendriks uit Den Haag bepleitte meer inspraak van leden bij de voorbereiding van do beleidsvoering. SCHIPHOL (ANP) Gisteren heeft «Ir een.tr F 28 Fellowship van Fokker sijn 100ste proefvlucht gemaakt. Daar mee ligt het eerste Nederlandse straal vliegtuig voor de burgerluchtvaart Hink voor op zijn testprogramma. Een segs- man van Fokker verklaarde: „Dit toe stel heeft geen kinderziekten vertoond en daarmee moet Je als vliegtuigbouwer altijd wel rekening houden". Samen met het tweede exemplaar zijn thans ISO van de voor een luchtwaurdighrldsrertl- flcaat vereiste 1000 vlieguren achter de rug. Ditmaal heeft Invlleger Moll de ma chine 14 maal overtrokken, d.w met verminderde snelheid de neus omhoog gericht. HIJ bereikte er een hoek mee van de luchtstroom op de vleugels van S0 procent, terwijl onder normale om standigheden 13 procent het maximum Is. De proeven zijn een onderdeel van het testprogramma. Men toont er meo aun, dut het toestel ondc? extreme omstandigheden toch nog veilig en be trouwbaar blijft. De volgende proefvlucht wordt uitgevoerd met vererhlllende lig gingen van het zwaartepunt. Dut wordt bereikt door middel van bailasttanks.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5