S)e CeidóeGoti/ta/nf Troonrede deels uitgelekt REGERING ONAANGENAAM VERRAST JAMIN Brits gesprek met nationalisten mogelijk Meer ruimte nodig voor de recreatie van dagjesmensen In België geen radio en tv. meer op zondag BESTAAN DIVERSE KLEINSEMINARIES STAAT OP HET SPEL Eigenhandig optreden militairen strijdig met tucht Amerikaan beweert de dader te zijn Baby bedreigd met broodmes NEGATIEVE VIETNAM- PASSAGE GEWIJZIGD Niet alleen in 2000, maar ook nu PAPENGRACHT 32 - LEIDEN DIRECTEUR J. P. J. M. KOENS TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 en 2.66.94 ADVERTENTIEAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 HOOFDREDACTEUR L. G. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p. w. ƒ0.98: p. maand ƒ4.20; p. kwart, ƒ12.55; franco per poet ƒ15.40. ADVERTENTIES 22 ct. p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00). WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1967 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WEERS VERBETERING De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI. geldig tot morgenavond: In de nacht en ochtend voornamelijk In de kustgebieden nog enkele buien. Morgen overdag flinke zonnige perioden en op de meeste plaat sen droog weer. Matige. In het binnenland vannacht, zwakke westelijke wind. Dezelfde mlddagtemperaturen als vandaag of Iets hogere. 58e jaargang, no. 17.236 Als stakingseisen niet worden ingewilligd (Van onze oorrespondent) BRUSSEL De kans is groot, dat België het zondag zonder radio- en televisie- uitzendingen zal moeten stellen. Het voltallige personeel van de Belgische radio en televisie zowel Nederlandstalig als Franstalig gaat waarschijnlijk zondag om zes uur 's morgens In staking. Het stakingsinitiatief is afkomstig van de centrales van openbare diensten, waarbij het personeel ls aangesloten. Als niet aan de wensen van het radio- en televisie- personeel wordt tegemoet gekomen, zal men met ingang van zondag op alle zon- en feestdagen het werk neerleggen. De vakbonden eisen dat het personeel van radio en televisie voor werk op zon- en feestdagen dubbel betaald zal worden. De bonden zeggen, dat daarover destijds al in principe een akkoord werd bereikt, dat met ingang van 1 januari 1966 zou worden toegepast. Tot nu toe is dat niet gebeurd. Rapport Katholieke Schoolraad (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De Invoering van de mammoetwet per 1 augustus 1968 zal een ernstige bedreiging gaan vormen voor het voortbestaan van een groot aan tal Nederlandse kleinseminaries. De kans bestaat, dat meerdere geen rijks subsidie meer zullen krijgen. De nieuwe wet bindt de subsidie aan strikte leerlingengetallen, die door ver schillende seminaria waarschijnlijk niet meer zullen kunnen worden opgebracht, zelfs niet nadat ze hun deuren hebben geopend voor externe leerlingen, die geen belangstelling hebben voor het priesterschap. Dit openstellen van seminaria heeft overigens in verschillende streken van ons land een zekere onevenwichtigheid (ADVERTENTIE) Kokos macaroontjes niet duur wel heerlijk (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De bevelhebber van de luchtstrijdkrachten, luitenant-generaal A- B. Wolff, heeft dezer dagen elk perso neelslid van de luchtmacht per circulaire ernstig op het hart gebonden, zich te ont houden van een eigenmachtig optreden ter handhaving van de openbare orde. Gene raal Wolff refereert aan incidenten, die zich hebben voorgedaan tussen militairen en burgers, daarbij uitdrukkelijk vermel dend, dat bij dergelijke incidenten geen personeel van de landmacht was betrok ken. In zijn circulaire wijst de bevelhebber van de luchtstrijdkrachten erop. dat het eigenmachtig optreden tegen medeburgers „niet kan en mag worden geduld", omdat de militair zich dan begeeft op een ter rein, dat aan de politie is voorbehouden. Eigenmachtig optreden is wederrechtelijk en in strijd met de militaire tucht, aldus generaal Wolff. Militairen mogen pas dan in actie komen ter handhaving van de openbare orde, zo schrijft hij, als de officiële gezagsdragers (in casu door de commissaris van politie of de burge meester) dit hebben gevorderd dan wel spontaan als hulpverlening aan een in een strijd gewikkelde politie-functionaris en wat dit laatste betreft dan nog maar alleen zolang dit strikt noodzakelijk is of de poli tieman dit wenselijk vindt. Uiteraard is zelfverdediging toegestaan, zo wordt er nog aan toegevoegd. Generaal Wolff noemt de Incidenten niet, die hem aanleiding hebben gegeven de circulaire te doen uitgaan, maar het ligt voor de hand. dat hij onder meer het oog heeft op het optreden van marine mensen in Amsterdam en op een gebeur tenis in Roermond. Hij wijst erop, dat dit zich opwerpen tot het handhaven van de openbare orde emotionele beoordelingen heeft gekregen, zowel pro als contra, die hij niet gewenst acht. De bevelhebber van de zeestrijdkrachten heeft destijds, na de incidenten in Am sterdam van april, reeds een soortgelijke circulaire aan zijn ondergeschikten doen uitgaan. De chef van de Generale Staf heeft echter het personeel van de land macht (nog) geen vermaning gezonden veroorzaatk in de voorziening met ka tholieke VHMO-scholen. Soms kwam het openstellen van een seminarie als een welkome verruiming der voorzienin gen, soms veroorzaakte zij plotseling een teveel. Ook ontstond hier en daar een ongezonde concurrentiestrijd, die zich uitte in een jacht op leerlingen. Een zojuist verschenen rapport van de Katholieke Nationale Schoolraad, ge titeld „Kleinseminaries in een proces van geslotenheid naar openheid", doet enkele suggesties om de ongezonde si tuatie van het ogenblik in de naaste toekomst te saneren. Het is aan de bis schappen cr. provinciaal* alsmede aan de leden van de Schoolraad toegezon den. Deze hebben nog geen gelegenheid gehad zich over het rappoort uit te spre- De concrete aanwijzingen komen in het kort hier op neer. 1. Een drietal seminaries vervult functies, die zonder meer belangrijk zijn voor de desbetref fende streek: het Dominicuscollege ln Nijmegen, het college van het H. Kruis te Uden en het lyceum van de francis canen ln Venray. Hun bestaan is niet in gevaar. 2. Een vijftal seminaries (Apeldoorn, Deurne, Kerkrade, Ooster hout, Vught) zou een goede aanvulling kunnen vormen op reeds bestaande streekvoorzieningen; zij zullen dan wel een nauwe samenwerking met de an dere scholen moeten aangaan, misschien op den duur met andere scholen moe ten worden samengevoegd. 3. Een vier tal seminaries (Ypelaer, 's Heerenberg, Velsen en Zenderen) kan in de toekomst alleen blijven bestaan als afdeling van een plaatselijke school; zij zullen dus bun zelfstandigheid moeten opgeven. 4. De overige seminaries zullen zelfs niet als afdeling van een plaatselijke school gehandhaafd kunnen worden. De moord in A 'dam AMSTERDAM (A.N.P.). Recher cheurs van de Amsterdamse moord brigade onderzoeken op het ogenblik de bewering van de achttienjarige Ame rikaanse militair C. E. B., dat hy in de nacht van zaterdag op zondag de pros tituee Barbara van der Eng heeft ver moord. Hy deed zijn „bekentenis" tegen over een prostituee op de Oudezijds Voorburgwal, bij wie hij gisteravond op bezoek was. De vrouw waarschuwde on middellijk de politie, die de Amerikaan aanhield. De verdachte ls met verlof in Amsterdam en gelegerd in Weet- Duitaland. Reeds 34 doden vliegramp Gander GANDER (Reuter) Bij het veronge lukken van het Tsjechische vliegtuig op het vliegveld Gander, gisterochtend, heb ben 34 van de 69 inzittenden het leven verloren. De anderen werden gewond. Het toestel een HJoesjin-18. stortte kort na het verterk neer en ontplofte. Het was op weg naar Cuba. Van vele gewonden 1b de toestand kritiek. De Oostenrijkse modepool Wenen toonde in de stad aan de Donau gisteren dit skipak met een eenrij jack er, een pantalon met 'n overgooierlijjje. Het geheel doet aan de overall denken en is afgewerkt met een witte hies. De modebewuste lezeres vindt op pagina twee de nieuwe collectie van Dick Holthaus. ROTTERDAM (ANP) De officier van justitie bij de rechtbank in Rotter dam, mr. R. A. Schimmel, heeft zeven maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk, geëist tegen de 20-jarige havencontro leur W. K. uit de Maasstad. De jonge man moest terecht staan, omdat hij op 2 februari van dit jaar zijn één jaar oude zoontje een groot broodmes op de keel zette om op deze manier een aan tal bezoekers te dwingen het huls van zijn 18-jarige ex-echtgenote te verla ten. „Als jullie niet weggaan maak ik het kind van kant", had hij de bezoekers toegevoegd, terwijl hij met het kind ln zijn arm in de woonkamer stond. De contoleur voerde het dreigement niet uit, omdat een van de bezoekers op hem afsprong en het broodmes uit de hand sloeg. De havencontroleur, die de feiten vol gens de psychiater volledig kunnen worden toegerekend, was ondanks een gerechtelijk verbod die tweede februari toch naar het huis van zijn ex-echtge- note gegaan om zijn kind te bezoeken. Er ontstond een ruzie tussen hem en de bezoekers, omdat hij weigerde het -huis weer onmiddellijk te verlaten. In hevige woede pakte de controleur daar- het kind uit het ledikantje, liep er e naar de keuken waar hij het brood- s pakte. Uitspraak over 14 dagen. (Van onze parlementaire redactie) DEIN HAAG. De regering is zeer onaangenaam verrast over een deel uit de concept-troonrede en de verbeterde versie daarop in een herschreven stuk, dat drs. F. Hoogendijk, één van de hoofd redacteuren van Elseviers Week blad, gisteravond in AVRO's Tele- vizier geciteerd heeft. Volgens drs. Hoogendijk stond in de concepttroonrede een nogal negatieve passage over Vietnam. De herschreven tekst zou luiden, dat de regering bij Amerika zou blijven aandringen op het zoeken naar vredesonderhandelingen met Noord-Vietnam. De regering zou vandaag reeds de tekst, die drs. Hoogendijk voor de tele visie gebruikt heeft, nauwkeurig bestu deren. Mooht zij tot de conclusie komen dat hier duidelijk sprake is van schen den van geheimen, dan zullen maatre gelen getroffen worden. Het zou voor de regering zells de consequentie kun nen opleveren, dat de troonrede thans geheel herschreven moet worden. Een aantal jaren geleden werd een ana loog feit geconstateerd bij een parle mentair redacteur. Deze is toen door destijds minister-president Drees enige tijd uitgesloten van regerings- en mi nisteriële mededelingen. stukken, be sprekingen e.d. De ambtenaar die de ze redacteur de stukken bezorgd had, viel kort daarop door de mand en werd ontslagen. Vermist jacht op Noordzee in veiligheid LONDEN (AFP) Het.85 ton me- tende plezierjacht „Theodora" dat op de Noordzee met de veertien opvarenden werd vermist, ls gevonden en op sleep touw genomen door een reddingboot. De opvarenden, vijf volwassenen en negen kinderen, zijn ongedeerd. Het scheepje dat op weg was van Nederland naar Engeland, zal naar Yar mouth worden gesleept. Het was door de zware storm uit de koers geslagen. Verscheidene reddingboten, twee Britse oorlogschepen en een vliegtuig hebben de Theodora gezocht. De bergingsactie van de tn Beek gekantelde Franse tankwagen met 1/0.000 liter vloeibaar propaangas heeft de hele dag geduurd. In verband daarmee bleef de E-9 van Beek tot Meerssen voor alle verkeer gesloten. Het verkeer werd via Ulestraten, Schimmert en Meerssen omgeleid, hetgeen vooral tijdens het spitsuur op diverse kruispunten verkeersopstoppingen tot gevolg heeft gehad. De gehele nacht en vanmorgen is men bezig geweest met het overpompen van het gas uit de gekantelde wagen in een uit Duitsland gecharterde tankwagen. Door de ongelukkige ligging van de tankivagen bleek dit meer moeilijkheden op te leveren dan de deskundigen hadden verwacht. Rond tien uur vanmorgen had men eenderde van de gevaarlijke inhoud van de tankwagen weten over te hevelenToen werd besloten, dat met grote kraantoagens de gekantelde tankwagen weer op de wielen gezet zou worden. De grootste veiligheidsmaatregelen toerden hierbij genomen. Brandweer wagens met schuimblussers van de gemeente Beek, de B.B. en de Staatsmijnen stonden gereed om zonodig direct in te grijpen. Chaos in Zuid-Arabië LONDEN (Reuter-AFP) De Britse hoge commissaris In Aden, sir Humphrey Trevelyan, heeft met minister van Buitenlandse Zaken Brown de ontwikkelingen aan de vooravond van de onafhankelijkheid van de Zuldarabhtche federatie be sproken. Sir Humphrey, die in verband met de machteloosheid van de federale regering met spoed naar Londen was ontboden, heeft voorgesteld zonder dralen besprekingen te beginnen met het Nationale Bevrijdingsfront (NLF). De leider van het front, Quhtan A6-6Jaabl, heeft Engeland verzocht zijn organisatie als de enige vertegenwoordigster van de Zuldarablsche bevolking te beschouwen en de Britse troepen onmiddellijk terug te trekken. De Britse regering staat nu voor het probleem aan wie zij de macht moet overdragen wanneer zij op 9 januari of eerder haar bestuur over het gebied beëindigt. Er zijn namelijk twee kandi daten: het eerder genoemde NLF en het „Front voor de bevrijding van bezet Zuid- Jemen" (FLOSY). Beide nationalistische bewegingen bestrijden elkaar, waarbij middelen als bomaanslagen en moorden niet uit de weg worden gegaan. Het NLF heeft president Nasser verzocht zijn Invloed aan te wenden om een burgeroorlog te voorkomen. Vooral de toestand in de deelstaat Lehcj wordt explosief genoemd. (ADVERTENTIE) DE 1968 FORDMODELLEN 7,11 PAGINA II ZANDVOORT (ANP) Voor ver wezenlijking van de plannen voor dag recreatie is een krachtig overheidsbeleid nodig. Een punt van grote zorg ii het be houd van open groene ruimte ln d< Dit zei lr. O. A. Kuysten, directeur ver keer en recreatie van de koninklijke Nederlandse toeristenbond ANWB, tijdens een excursie, gewijd aan de dagrecreatie ln de randstad Holland. Ir. Kuysten zei voorts het duidelijk te achten, dat ln de nabijheid van de grote steden de mogelijkheden voor de dagrecre atie moeten worden uitgebreid. Op de begroting 1967 van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Weak ls een bedrag van 16 miljoen gul den voor het verlenen van subsidies en andere uitgaven ten behoeve van voor zieningen voor openluchtrecreatie ter algemenen nutte opgenomen. Ir. Kuysten merkte op dat dit bedrag in geen enkele verhouding staat tot datgene wat nodig is voor het verwezenlijken van de hui dlge en toenemende behoefte aan recre atievoorzieningen. Op de huidige generatie rust een zware taak want het moet zijn plicht zijn om ons land bewoon- en leefbaar te houden voor de komende generaties, die zeer waarschijnlijk over meer geld. meer vrije ttjd en een grotere mobiliteit zullen be schikken dan wij. Zeker ls in leder geval, dat het aantal mensen, dat zijn ontspan ning ln de openlucht zal zoeken, terwijl komende decennia zal toenemen, terwijl de oppervlakte van ons land niet noe menswaardig groter zal zijn, aldus lr. Kuysten. Tijdens dezelfde excursie heeft vrouw dhr. A. de Ruyter-de Zeeuw, lid van het college van God. Staten Abie Nathan (rechte), Israels „vredespiloot", die sinds enige tijd in Amsterdam verblijft om een piratenzenderte kopen, waarmee kif de Arabisch sprekende landen wil bestrijken, voerde gisteren ln gezelschap van een Zwitserse ingenieur besprekingen aan boord van het afgedankte Duitse N.A.V.O.-echip Hoohe tn de Amsterdamse haven. Belgische jongen vermist in Sin ai woestijn TEL AVIV (AP) Het Israëlische egcr gaat heipen zoeken naar een Bel gische jongen die al meer dan twee weken In de Slnaiwoestljn vermist wordt. Daniël Abelew (16) werd het laatste gezien In Blr Gafgafa. midden In de woestijn. De vader van de jongen, David Abe lew (50), een fabrikant uit Brussel kwam vorige week over om de leiding te ne men bij de speurtocht. Daniël werd vo rigs maand thuis verwacht na in Is rael als vrijwilliger te hebben gewerkt. „Het sou me niets verbazen als hij in Egyptische handen ls gevallen", iel zijn vader. Soldaten In El Aris, ln het noorden van de Slnai, vertelden dat een jongen die aen de beschrijving van Daniël be antwoordt, daar gekampeerd heeft en vervolgens besloot naar t Suezkananl te liften, ondanks de waarschuwing die voor reizigers ln dese «treek geldt. In nabijheid van grote steden moet de mogelijkheid voor dagrecreatie worden uitgebreid. Zui^-Holl&nd. het recreatlebeleld in Zuid- Holland onder de loep genomen en o.m. opgemerkt, dat het beleid op de behoef te van de bevolking moet worden afge stemd. Globaal genomen zijn deze be hoeften buitengewoon gevarieerd en ver der beotaat er voor ieder persoonlijk be hoefte aan afwisseling. Ook moet de recreatie aan leder seizoen en klimaat voldoen. Recente onderzoekingen hebben aangetoond, dat de mensen het niet ver der dan een half tot een heel uur van huls willen zoeken, waardoor ook de ver keersproblemen wat gemakkelijk op te loesen zijn. Zij schetste wat deze provincie aan recreatie te bieden heeft voor de 3 mil joen Zuid-Hollanders, die zich dicht bul ten de deur thuis moeten voelen. In pol der- en merengebieden liggen de grote reserves, meende zy. De provincie heeft thans op een vyf- tal gebieden een Initiatief genomen. Daarnaast doen ook tal van gemeenten het nodige op recreatiefgebled, waarbij meren en waterpnrtyen een belangrijke rol spelen. Tenslotte zijn er nog de streekplannen, die vanuit een planolo gische visie recreatieve zones projecte ren. Maar er moet niet alleen gewerkt worden voor de mens van het Jaar 2000, maar ook voor de mens van vandaag. Trams, bussen en de metro zullen de mens tot aan de rand van het recreatie gebied moeten brengen. Toestand Paus verbeterd OASTELOANDOLFO (AP) De toe stand van Paus Paulu* VI (69) dJe drie weken voor zijn 70ste verjaardug op lost van de doktoren rust moet houden. Is aanzienlijk verbeterd. De lichte koorts als gevolg van een verkoudheid en maag klachten ia verdwenen.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 1