KERKEN VAN NEDERLAND DOEN voor privéleven individu OPROEP TOT VREDE OP WERELD Steun voor politici in week van vrede RECLAME '68 Zondag 8 oktober in alle kerken Computers groot gevaar Spreiding van welvaart TUC-congres vol kritiek op Wilsonpolitiek Gen. Thieu eindigt altijd als eerste Spreekt ook nu weer tot de verbeelding Specialist 12% meer honorarium va;d( DINSDAG 5 SEPTEMBER 1967 DE LEIDSE COURANT UTRECHT (KNP) Op zondag 8 ok- ober zullen alle Kerken van Neder- and zich in een gezamenlijke verkla ring tot de Nederlandse christenen wen- hun aandacht te richten op hun wereldopdracht tot vrede. Deze verkla- ing zal ondertekend zijn door de Ka- holieke Kerk, de Oud-Katholieke Kerk, de Nederlands Hervormde Kerk, de Ge- eformeerde Kerken en de Doopsgezin- Remonstrantse Broederschap- "J n. Met hun verklaring treden de Ker ala christelijke gemeenschap >uiten ter opening van de vredesweek, die van 8 tot en met 15 oktober gehou den wordt met als grote thema: ,,geen spreiding van kernwapens, wel sprei welvaart". De Kerken hebben rlkaar gevonden in een interkerkelijke vredesberaad waardoor zij eerst in de geschiedenis zich geza menlijk inzetten voor „een permanente dienst aan de vrede". persconferentie te Utrecht ïeeft het interkerkelijk vredesberaad :ijn plannen voor de vredesweek uit eengezet. Er is een speciale vredeekrant ontworpen, die in die week te koop ivordt aangeboden (nog geen dubbeltje per krant). Voor gespreksgroepen studiemappen ter beschikking ge- iteld. De bedoeling van de vredesweek illereerst de publieke opinie te mobill- en op langere termijn fatalistische mentaliteit v comt toch weer oorlog" om te buigen de overtuiging, dat „iedere oorlog lejaen onmogelijke zaak is". De actie van het interkerkelijk desberaad zal voor het komende ji vooral op 2 punten gericht zijn: 1) de i totstandkoming van een verdrag tegen de spreiding van kernwapens H 96 Gereformeerden overwegen ook dooperkenning len LUNTEREN (KNP) De Generale Synode van de Gereformeerde Kerken Nederland heeft besloten de kwes- _eil!tie, of een dialoog met de Katholieke .enhfcerk jn Nederland tot stand moet ko men en zo ja hoe die dialoog moet ver lopen op de agenda van haar huidige vergadering te plaatsen. Deze kwestie kwam aan de orde naar aanleiding van het protest van de clas sis Den Bosch en de classis Hilversum tegen het advies van het Moderamen van de Synode, om niet deel te nemen aan de openingsplechtigheden van het pastoraal concilie. De reden, waarom het moderamen deze afwijzende hou ding had aangenomen lag in het feit dat het pastoraal concilie geopend werd iet een eucharistieviering. Naast de kwestie van de dialoog zal de gereformeerde synode ook de erken ning van de wederzijdse doop aan de orde stellen. Hiermee volgen de Ge reformeerde Kerken de Hervormde Kerk, die onlangs in een officiële bij eenkomst met het Nederlands episco paat de wederzijdse dooperkenning heeft afgekondigd. NEW YORK (AP) Een groep van hooggeplaatste Amerikanen heeft de Verenig de Natie# verzocht een onder zoek in te stellen naar de in breuk die gedaan wordt op de rechten van het individu door j middel van computers, af- luisterapparnten en uitvindin gen tot ..veredeling" van het I menselijke ras. j De noodzaak van een derge- 1 lijk onderzoek ligt in het toe nemende gevaar van de op mars van techniek en weten schap, zonder dat er voldoen de aandacht wordt geschon ken aan de sociale gevolgen van de ontwikkelingen. Daar het nemen van voortdurend belangrijk wordende beslissin gen steeds meer aan computers wordt overgelaten, Is er een groot gevaar dat beslissingen tenslotte niet meer genomen worden door daartoe door het volk gekozen vertegenwoordi gers, maar door mensen die computers van gegevens voor zien en hun beslissingen laten afhangen van de antwoorden der computers. Maatregelen moeten worden genomen om de zeer weinigen, die met deze machines om weten te gaan en van wier wijsheid en onpartijdigheid liet lot van de mensheid kan afhangen onder controle te houden. Veel militaire beslis singen worden al gebaseerd op de antwoorden van de com puters. Reeds bestudeert een Ameri kaanse congrescommissie voor stellen voor het oprichten van een nationaal computercen trum waarin alle gegevensover leder mens in de Verenigde Staten worden verzameld. Als de regering gebruik zou ma ken vim deze massa aan ge gevens ontstaat het schrik beeld van een regering, die alles weet. Het privé-leven van het Indi vidu wordt ln gevaar genracht door elektronische apparaten die alle gesprekken van iemand kunnen afluisteren, of die nu per telefoon worden gevoerd, don wel thuis of op kantoor, maar ook door toe- koms t ige microtelevlsi ecame - ra's die ln elke privé-kaïner kunnen zien wat er gebem^ Nieuwe biochemische onder zoekingen zullen het misschien spoedig mogrlhk maken niet alleen tevoren het geslacht van een kind vast te stellen, maar ook zijn andere eigen schappen Misschien wordt het mogelijk te voorspellen wat voor soort kind een be paald echtpaar zal krijgen, hoe intelligent het kind ad zijn enz Dit zou natuurlijk si>oedlg de verleiding oproepen om te trachten met de be palende factoren ao te mani puleren dut de toekomst van het menselijke ra» wordt ver anderd overeenkomstig voor- npgezetten pionnen, al du» de Amerikanen. Het grootste gedeelte van de £00 Franse arbeiders, die in Amsterdam aan de Mobil Oil-raffinaderij wer ken, woont in caravans en tenten op de camping Adrichem te Bever wijk. De naaste toekomst ziet er voor hen niet zo rooskleurig uit. Niet vanwege de naderende herfst en winter, maar omdat het gemeen tebestuur wil dat de camping 1 ok tober geheel ivordt ontruimd omdat het kampeerseizoen dan ten einde is. Waar moeten ze dan heenf welslagen van de tweede wereldhan delsconferentie in New Delhi, die vol gend jaar wordt gehouden. Verder ziet het interkerkelijk vredes beraad verschillende punten, die de Nederlandse regering op korte termijn zou kunnen realiseren; hieromtrent geeft het vredesberaad geen afgeba kende opninies der Kerken; het geeft de ze punten alleen als discussiepunten om de publieke opinie op korte termijn te 1. Een alternatieve dienstplicht Invoe ren in de vorm van sociale dienst ten behoeve van de ontwikkelingslanden. Het valt te overwegen of op basis van onderlinge overeenkomsten de naties zich willen verplichten, elkaar te hel pen met „mankracht" en deskundigheid. Daarvoor zouden dan bepaalde catego rieën mensen beschikbaar moeten zijn. Hun dienst zou als een alternatief voor de militaire dienstplicht kunnen gelden. 2. Een contingent troepen beschikbaar houden voor een vredesmacht in dienst van de Verenigde Naties. 3. Een nationaal instituut voor vredes vraagstukken oprichten. Hierbij kan men aansluiten bij de regeringsverkla ring van het kabinet De Jong. Een der gelijk instituut kan mede de Kerken van dienst zijn bij hun informatie, bezinning en actie op vredesgebied. 4. Het onderwijs afstemmen op de op voeding tot vrede. Gedacht wordt aan het onderwijs in geschiedenis, aardrijks kunde, maatschappijleer, literatuur en godsdienst. 5. Een concreet standpunt innemen op de tweede wereldhandelsconferentie te New Delhi. Zij moet een constructie ve bijdrage leveren tot de noodzakelij ke sociale en economische structuur hervormingen, zowel in de ontwikke lingslanden als in de verhouding tussen arme en rijke landen. (Van een onzer verslaggeversI DEN HAAG De Nederlandse politici hebben gisteravond met zeer veel instem ming kennis genomen van het Nederlands kerkelijk besluit, ln oktober een vredeswerk te houden. De regering ziet er haar pogingen mee onderstreept, om te komen tot een verdrag tegen het spreiden van kernwapens, voor het oprichten van een V.N.-vredesleger waarvoor al verschillende aanbiedingen wer den gedaan, voor het instellen van een nationaal instituut voor vredesvraagstuk ken, dat in de regeringsnota met klem onderstreept werd, aldus regeringswoord voerders. Dit geldt ook voor de wereldhandelsconferentie, die van uitzonderlijk belang is vooral voor de ontwikkelingslanden, en ook voor de discussiepunten over de vrede, die nog steeds open staan. De K.V.P. publiceert vandaag een nota over de Internationale vredespolitiek, steunend op de pauselijke brieven Pacem in Terris en Christi Matri. In dit stuk stelt de K.VP. voorop, dat het hoogste doel van de internationale politiek is. te streven naar vrede en naar sociaal recht voor alle volkeren en mensen van welk ras of welke godsdienst ook. Hiermee steunt de K.V.P. volledig, aldus de woord voerder de gezamenlijke Kerken in hun opze* van de vredesweek. De Pax-Christi- Beweging is zeer enthousiast over de stap, die de gezamenlijke Kerken in Neder land willen zetten. Het Tweede-Kamerlid voor de Partij van de Arbeid de heer G. J. N. M. Ruflgera, hoofdbestuurslid van de Pax-Christi-Beweging, noemde het een grote stap vooruit, die hiermee gezet is. „De Kerken zijn heengestapt over alle theologische verschilpunten om dit ene doel te dienen", aldus de heer Ruljgers, die de vredesactie vooral voor de jongeren zeer belangrijk vindt. Dr. W. P. Berg huis, partijvoorzitter van de A.R., was het met deze opvatting geheel eens. Hij Is ervan overtuigd, dat het streven van de gezamenlijke Kerken in de brede kring van gelovigen zal aanslaan. De P.S.P. onderstreept deze'opvatting. (Van onze correspondent) LONDEN In de Engelse badplaats Brighton begon gisteren het 99ste con gres van de centrale van Britse vakver enigingen, het „Trades union Congress" dat men wel eens „Groot-Brlttanlës in dustrieel parlement" noemt. De at mosfeer op het congres is somber en stormachtig. Hoewel de ongeveer negen miljoen leden van vakverenigingen overwegend labourgezind zijn, steken hun duizend vertegenwoordigers het in Brigton niet onder stoelen of banken dat de socialis tische regering van Groot-Brittanlë din gen doet die de werkman niet bevallen. De tijd dat eerste minister Wilson het nationaal idool was van Labours aan hangers, ls voorlopig voorbij. De voornaamste oorzaken daarvan zijn de toenemende werkloosheid en de niet te stuiten prijsstijgingen. De kos ten van het levensonderhoud worden steeds duurder, maar de regering Wil son duldt haast geen loonsverhogingen. Het gevolg is ernstige beroering en on tevredenheid onder de arbeidersmassa. NU IS EEN RINCK-BRIL (door do 5 RINCK-extra's) VOORDELIGER DAN OOIT BOTERMARKT 1 LEIDEN TEL. 01710-25036 THIEU Is een mysterie", ver klaarde een Zuidvietnamese politicus. ,.wy weten niet hoe hy het klaarspeelt, maar hij eindigt altijd op de eerste plaats." Ook b(j de ver kiezingen van afgelopen zondag heeft» Thleu kans gezien zfln tegenstanders, tien andere kandidaten voor het presidentschap van Zuid-Vietnam, te verslaan en no. één te worden. Van alle Zuidvietnamese politici is de 44-Jarige Thleu zeker het grootste raadsel voor diplomaten. Journalisten en de buigers van Vietnam. Sommigen verklaren de onbekendheid met zijn ware persoon uit het feit, dat Thleu bescheiden en verlegen zou zijn. Men zegt, dat hij soms plotseling begint te blozen als hij spreekt met mensen die hij niet kent. Maar op andere momenten is hij een toon beeld van zelfvertrouwen en loopt hij met glimmend gezicht grapjes te maken en honderd uit pratend rond op recepties en ontvangsten. Zater dagavond kon men hem zo zien, volkomen op zijn gemak, tijdens een recept' in het Onafhankelijkheids paleis ln Saigon. Thii en premier Ky, die nu gekozen Is tot vice-president en met Thieu de overwinning behaald heeft op de burgerkandid - ten, waren ln een po tentieel niet ongevaarlijke strijd ge wikkeld om de gunst van het leger voor hun kandidatuur voor het pre sidentschap, maar Ky heeft zich teruggetrokken op 30 juni en Thieu de eerste plaats gegund. Men neemt echter aan, dat Ky van Thleu de belofte heeft afgedrongen, dat hij grotere macht zal krijgen dan waarin de grondwet voor do vice-president voorziet. Th'"" en de meer flamboyante Ky hebben weinig waardering voor elkaar en men verwacht dan ook dat moei lijkheden tussen hen niet zullen uit blijven. Hileu is ln het openbaar niet gemakkelijk van zijn stuk te brengen Tijdens zijn verkiezingscampagne wist. hij op alle vragen die hem gesteld werden te antwoorden met het aplomb en de zelfverzekerdheid van een door gewinterde politicus en op ten pers conferentie voor de kandidaten weer legde hij rustig punt voor punt alle bezwaren en beschuldigingen die de burgerkandidaten tegen hun militaire rivaal inbrachten. Vla overreding en discussie schijnt hij de andere gene raals aan zijn zijde te kunen brengen, steeds weer opnieuw. Thleu kleedt zich, als hy in het open baar verschijnt, onberispelyk. Llcht- grljs pak, zwarte schoenen, sokken en das in harmoniërende kleuren. Thieu is niet byzonder lang, 1 meter 79. maar hy valt toch op tussen andere mensen. Hy lacht voortdurend en spreekt vloeiend Frans en Engels. ..Hij ziet alles en er ontgaat hem niets", heeft een politieke waarnemer eens Dalat In de centrale hoogvlakte. Hy werd commandant van de eerste divisie onder dictator Ngo Dinh Diem. In november 1963 nam hij actief deel aan de omverwerping van het regime Diem. Hij stuurde de vijfde tankdivisie die onder zyn bevel stond naar het presidentiële palels. Thieu was toen kolonel en werd een van de eerste generaals van het nieuwe bewind. In 1964 volgde zyn benoeming tot chef van de generale staf. Hij had het vertrouwen weten te wekken van de andere hoge officieren. Zijn benoeming werd algemeen gezien als een beloning voor de steun die hy generaal-majoor Ngoeyen Khanh had gegeven by het afzetten van generaal Brandstichter in Antwerpen gearresteerd (Van onze correspondent) BRUSSEL De Antwerpse politie heeft een 27-jarige Belg, oud-KoreastriJ- der, gearresteerd die bekend heeft eni ge weken geleden de brand in de Ant werpse St.-Jacobskerk te hebben ge sticht. Bij die brand werden het kerk gebouw zelf en belangrijke kunstschat ten ernstig beschadigd. De gearresteer de is afkomstig uit Brugge en ls al eer der met de justitie ln aanraking geweest. Hij heeft verklaard, dat hij op 4 plaat sen in de kerk brandhaarden heeft aan gelegd met in benzine gedrenkte lompen. Hij was werkzaam bij de firma, die on derhoudswerken aan de kerk verrichtte. Als motief voor zijn daad heeft hij op gegeven haat tegen de samenleving. Ruim 400 ondertekenaars radicaal adres DEN HAAG (ANP) De eerste fare van de actie van de KVP-rcdicalcn, die drie weken geleden hun adres hebben gepubliceerd, is voltooid. Gedurende het afgelopen weekend is de lijst van ondertekenaren gereedgemaakt en aan het bestuur en de partijraad aangebo den. Dit is door het secretariaat van de groep meegedeeld. De Initiatiefnemers hebben, zoals hun voornemen was, een aantal KVP-leden gevraagd zich achter hun zienswijze te plaatsen. In Brabant Js dit verzoek uitgegaan van een groep uit bun kring, die zich aankondigde als „verontruste Brabantse KVP-ers". Nadat het adres eerst zeer onvolledig en voortijdig, en daarna in zijn volledi ge omvang was gepubliceerd, hebben ook vele anderen van hun instemming blijk gegeven. Onder hen bevinden zich KVP-leden, en ook niet-leden. Onder die laatste groep bevindt zich een klein aantal personen die lid zijn van een an dere partij. Enige tientallen adhesiebe- tuigers die nog niet of niet meer KVP- lid zijn, geven er blijk van lid te wil len worden, als de KVP de weg zal in slaan die in het adres wordt aangege ven. De lijst van ondertekenaren bevat thans veel meer namen dan eerst ln de bedoeling van de initiatiefnemers heeft gelegen, in totaal ruim 400. van hem gezegd. Thieu woont in een grote uitte villa in een van de betere wijken van Saigon. Hy is getrouwd en heeft twee kinderen, een meisje van dertien en een jongen van zes. Zyn woning ls smaakvol ingericht. Thieu is stap voor stap op de boven ste sport van de ladder gekomen. Hij i6 geboren in Ninh Thoean. Latei volgde hij middelbaar onderwijs aan een katholieke school in Hoee en be keerde zich tot het katholicisme. In 1946 kwam hy op 24-jarige leeftijd in het leger, enkele jaren later stu deerde hij af aan de door de Fransen geleide militaire academie ln Hoee. Thleu vocht ln het Franse leger' ty- dens de oorlog In Indo-China en werd na de oorlog benoemd tot plv. commandant van bet Vietnamese leger. Enige jaren later werd hy com mandant van de militaire academie, dia van Hoe* overgeplaatst werd naar Doeong Van Mlnh. Later In 1964 werd de verhouding tussen Thieu en Khanh slechter en koos Thieu de zijde van een groep jonge generaals, die wel de ..jonge turken" genoemd wer den. Hij was toen 42 Jaar. ouder dan de meeste „Jonge turken", onder wie de generaal Ky. en werd de „eminence grise" die men om raad kwam vragen. Toen de „Jonge turken" tenslotte de macht overnamen en Khanh afzetten, werd Thieu plaatsvervangend premier en later minister van Defensie in ver schillende door burgers geleide ka binetten. Khanh bleef ln naam staats hoofd. In februari werd door de .Jonge turtcen" aan deze 6ituatle een einde gemaakt, zy zetten Khanh af. vorm den een raad voor nationaal leider schap en benoemden Thieu tot staats hoofd. Thleu benoemde daarop Ky tot premier. Een turk ongekreukt zo uit het blik een der opvallendste faarbeurssnu]je». (Van onze correspondent) UTRECHT Met een bijna onnatuur lijk aandoende bescheidenheid presen teert de eerste Europese manifestatie op het gebied van reclame en publici teit zich tijdens de najaarsbeurs op de bovenverdieping van de Julianahal. Ruim 100 exposanten hebben hiermede de primeur om gezamenlijk een veelheid van diensten, middelen, methoden en produkten te presenteren, die voor de reclame in al haar facetten van belang zijn. Al direct vallen enorme foto's op, die voor het eerst in Nederland door een Utrechtse fotohandelaar op geprepa reerd linnen worden getoond. De foto's zijn te wassen, Btrijken, centrifugeren, op te vouwen en mee te nemen. Bewe gende teksten, waarvan de letters in al le kleuren aan het oog voorbij trekken zijn er ln' velerlei maten en ultvoerln- Blijvende schoonheid wordt met be drieglijke echte kunstbloemen gegaran deerd. Het produkt blijkt onbreekbaar, onbrandbaar, afwasbaar en hitte en kou- debestendig. Het nieuwste ls echter de klankdruk, dat op deksels en bodemplaten van ver pakkingen is aan te brengen. Het ver rassende effect daarvan blijkt pas op de grammofoon. De adverteerder of fabri kant kan met klanken eerst de juiste sfeer scheppen om zijn aanprijzingen in goede aarde te laten vallen. Showcards zijn er nu, ook weer ln uit voeringen met alle mogelijke kleuren, van Bchulmpiastlc, waarbj het merk in reliëf erop zit. Buttoms, of protestkno- pen, zijn ook op de „reclame 68" te be zichtigen of desnoods te bewonderen. De tekst erop variëert van „Bid voor mij", tot „Beter vrijen dan vechten". j geren, draalen, wiegen, schommelen of stampen, blijken nog steeds een succes te zijn in de verkoopwereld. Voor de vijfde maal is een aantal ce» tificaten uitgereikt door het bestuur van de stichting „Gulden Vorm". Deze stich ting beoogt de deelnemers van de beurs te belonen, dia artikelen uitbrengen die Binds zondag houdt in Zweden het verkeer rechts. Maar niet iedereen ie ervan overtuigd dat de omschakeling probleemloos verloopt. Bet is een »aaM om voortdurend voor ogen te houden Ongeluk Zestien leden uit «en gezin kwamen om het leven en vier anderen verkeren in levensgevaar, nadat de vrachtauto die zij gebruikten voor een zondagsuitstapje door een personenbus geramd werd. Onder de doden bevinden zich negen kinderen. De politie deelde mee, dat de vrachtauto waarin zich 80 mensen bevonden, op weg was naar Mexico City, De grote personenbus reed tijdens zware regen op da nahterkant van de vrachtauto ln. uitmunten door zowel fraaie praktische bruikbaarheid. Door de jury werd aan 22 deelnemers het certificaat „Gulden Vorm" toegekend De jaarbeurstrofee 1967 werd verleend aan de 38-jarige ontwerpster Berit Ter- nel! voor haar ovenvast aardawerti UTRECHT (ANP) De landelijke specialisten vereniging heeft ile rieken- londsorganlsatlee laten weten, dat *e overweegt om een honorarium verhoging van 12 procent te vragen over 1967. Een officieel voorstel In deze zin Is door de LSV echter nog niet Ingediend. De overeenkomst voor 1967 tussen specialisten en ziekenfondsen beeft In dertijd geen moeilijkheden opgeleverd- Maar nu de hulsartsen hebben bereikt, dat er voor hen met terugwerkende kracht tot 1 januari van dit Jaar be dragen worden gereserveerd voor een pensioenvoorziening, willen ook de spo- clallsten aanspraak maken op een der gelijke regeling. De twaalf procent ho norariumverhoging zou dan ook voor de pensioenen moeten worden gebruikt. De ziekenfondsen hebben over deze kwestie hun standpunt nog niet bepaal'! Een woordvoerder van een van de fond sen Bel desgevraagd, dat uit het feit dat or voor de hulsartsen een pensioen regeling tot stand is gekomen, niet zon der meer kan worden afgeleid, dat nu ook de specialisten daar aanspraak op kunnen maken. Eén argument dat bij de onndcrhandelingen met do hulsartsen heel zwaar gewogen heeft was, dat de sociale voorzieningen verbeterd moeeten worden omdat het huisartsen beroep dreigde Uit te sterven. Dit argument gaat voor de specialisten volgens deze woordvoerder bepaald niet op. Ander zijds kan h|] adch voorstellen dat de specialisten naar bet voorbeeld van de huisartsen k(jken. Als de ziekenfondsen alle medewer- kersgroepen (de huisartsen uitgezon derd een honrarlumverhoglng van 12 preent zouden geven, zou daarmee een bedrag van 54 miljoen gulden zyn ge moed d. Dit zou een verhoging van de ziekenfondspremie met 0,3 procent nood. zakeiyk maken. Een verhoging van al leen de epecdalLstenhonoraria met 12 pro cent komt neer op 12 (miljoen gulden.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5