Leidse raad gaf (met tegenzin) krediet voor amateurtoneelhuisvesting REINIGINGSRECHTEN IN LEIDERDORP NA UNGE DISCUSSIES VERHOOGD DE LEIDSE COURANT EERSTE AVONDZITTING MET LANGE STAART PAND AAN BREESTRAAT KAN BETER VERKOCHT WORDEN De Leidse raad heeft tijdens zijn eerste avondvergadering gisteren getoond, dat het gevorderde uur van de dag het verantwoordelijk heidsgevoel niet heeft doen verslappen. De fracties waren voltallig aanwezig en alleen de burgemeester ontbrak nog achter de college tafel, waar wethouder S. Menken als loco de zitting leidde. Er werd volop over drie zaken gedelibereerd: de huisvesting voor amateur- toneelverenigingen, het tuinhuisje-collegezaaltje van de grote Thor- becke en de Drank- en Horecaverordening c.a. Deze verordening werd de stadsbestuurders echter net iets te veel. Ondanks de alcoholvrije frisdranken, die tijdens de discussies zonder aanzien der persoons en geserveerd, konden raadsleden en college niet meer uit de inge- wikkele materie van enkele details komen. Er zal eerst nog overleg moeten worden gepleegd met enkele instanties. Over drie weken ligt de verordening dan weer ter tafel. Dan moet zij rond zijn, want de verordening moet in november kunnen „draaien", aldus de voorzitter. en De Kier (Prot. Chr.) hadden ernstige bedenkingen. De heer Ham vroeg zich af. of deze noodoplossing wel juist was. Ook hij wilde weten wat er met Zaalberg gebeurt. De heer De Kier achtte de huisvesting in dit gebouw economisch niet verantwoord. „Als je in zo'n oud gebouw aan de gang gaat, blijft het niet bij die 23 mille," zèi hij; „die school kan veel beter worden verkocht". De toneel amateurs zijn beter af met een andere ruimte. Drankverordening nog een keer onder de loep Met 32 stemmen voor werd drs. A. M. Coebergh van den Braak benoemd tot rector van het Stedelijk Gymna sium als opvolger van dr. Anne M. M. Smit, die eervol ontslag kreeg. Ook de heer J. Lijten (KVP) kreeg een stem toebedeeld bij verrassing. Niet temin was er een enkelvoudige voor dracht geweest en dit was voor de heer Frans (PSP) aanleiding om een aanmerking te maken: deze procedure zou volgens hem in strijd zijn met een artikel van de wet op het hoger on derwijs. Volgens B. en W. was alles in orde en daar bleef het bij. Het college kreeg het moeilijker bij zijn voorstel tot het verlenen van een krediet van 23.100 gulden voor het treffen van voorzieningen aan het voormalige schoolgebouw Breestraat 66 ten behoeve van een amateurtoneel- centrum van de afdelingen Leiden van de Natu (Nederlandse Amateur Toneel Unie) en het WKA (Werkver band Katholiek Amateurtoneel). Beter andere ruimte De heer Zitman (WD) vroeg of er geen betere plaats gevonden had kun nen worden. Wat dacht het college van het Zaalbergcomplex? Ook de heren Pompe (Noodraad), Ham (KVP) Naar Boerhaavecomplex De heer Gransch (PvdA) vond het een akelige noodloplossing voor to neelhuisvestingsproblemen. Dit wordt geen verbetering in de huidige cul turele situatie. „Lapwerk" noemde hij het. Het te restaureren Boerhaave complex biedt betere mogelijkheden. Hij had pas vrede met het voorstel als dit geen permanente noodoplossing blijft. B. en W. moeten volgens hein blijven zoeken naar een betere huis vesting voor Natu en WKA. Ook dient er meer schot in de restauratie van het Boerhaavecomplex (St. Cecilia- gasthuis) te komen. Wethouder Sannes betoogde, dat Breestraat 66 als een noodoplossing moet worden gezien in afwachting van de restauratie van het Boerhaave complex. Natu en WKA zullen zelf ter plaatse ook voorzieningen treffen. Een ander gebouw is niet beschikbaar. Zaalberg, aldus de wethouder, is na een onderzoek niet geschikt gebleken voor culturele doeleinden, maar is ge dacht als huisvesting voor bedrijven HAAGWEGBEWONERS RICHTEN EEN PETITIE AAN RIJKSWATERSTAAT Veiligheid in het geding Het grote aantal verkeersongelukken langs het gedeelte van de Haagweg, gelegen tussen de Churchilllaan en de Grote Vink heeft één van de be woners, de heer A. van Gennip, er toe gebracht, een petitie op te stellen, waaraan alle bewoners langs dit weg gedeelte kunnen deelnemen. Er zullen geen handtekeningen wor den opgehaald, omdat „Aldus aan de autoriteiten beter kan uitkomen, hoe urgent u de zaak vindt. Immers, een opgehaalde handtekening wordt eer der verkregen dan een geheel vrij willig gebrachte, die daarom ook meer waarde zal krijgen." Iedere bewoner krijgt nu een drietal gestencilde brief jes in de bus, geadresseerd aan Rijks waterstaat, met de volgende inhoud: Ondergetekende, bewoner van perceel Haagweg no gelegen aan de zuidkant van de Haag weg te Leiden tussen Klikspaanweg en de Vink. uitermate verontrust door het grote aantal ongelukken dat langs en bij deze weg plaats vindt, verzoekt u vriendelijk doch met klem, te over wegen of het geen aanbeveling zou verdienen én om een gesloten af scheiding te maken tussen rijweg en fietspad én om de witte lage stalen bandafscheiding van Rijkswaterstaat tussen ventweg en fietspad te doen vervangen door een hoge. geheel ge sloten staaldraadafscheiding met be planting (met opening alleen bij de flat nabij de Vink); gesloten, ten einde te voorkomen dat kinderen nog onverhoeds /ouden kunnen overste ken; met beplanting, teneinde te voor komen dat. verblind door tegemoet komend ventwegverkeer, fietsers uit hun koers geraken en aldus een on geluk veroorzaken. Onze waarschuwingen aan kinderen zullen nooit bij machte kunnen zijn de psychologie van het kind in die mate te doorbreken, dat bij de vele voorkomende er competentiekwesties zouden zijn, geacht te worden een en ander aan deze autoriteit(en) mede te hebben verzocht. uit de gesaneerde binnenstad. De wet houder zei verder, dat er nog geen gegadigde voor het pand aan de Bree straat is gevonden. Volgens de heer Ham was er wel degelijk een gegadigde. Met de op brengst van de oude school zou dan een andere en betere mogelijkheid geschapen kunnen worden. De heer Zitman (en velen mèt hem) wist niet dat het gebouw te koop was. Motie De heer Van Aken (PvdA) diende een motie in waarbij akkoord werd gegaan met het gevraagde krediet, maar waarin het toch gewenst werd geacht, dat elders in de stad tot definitieve behuizing van de culturele werkzaamheden wordt gekomen. Aan gedrongen moet worden op een spoe dige bewilliging van rijkswege tot de restauratie van het Boerhaavecomplex. Een KVP-voorstel wilde de zaak aan houden tot gegadigden voor 't pand Breestraat zich hebben aangediend. Dit voorstel kreeg steun van de Prot. Chr. en Noodfracties. Wethouder Sannes wees er op, dat het verwerpen van het voorstel B. en W. de doodsteek zou betekenen voor de meeste Leidse toneelvereni gingen. Het KVP-voorstel werd na schorsing der vergadering verworpen met 3 tegen 16 stemmen. De motie- Van Aken werd met 21 tegen 18 stem men aangenomen (tegen stemden de KVP. Prot. Chr., de heer Frans en wethouder Harmsen). Restauratie tuinhuisje De raad ging ook akkoord met de restauratie van het tuinhuisje van Thorbecke bij het woonhuis Garen- markt 9. Hiertoe werd 2500 gulden verstrekt, ondanks dat de heer De Bruijn (PSP) 't „eentypisch univer sitaire zaak" noemde; „het Leidsch Universiteit Fonds kan dit bedrag best zelf aan". Ook de heer De Kier deze mening toegedaan. Het voor stel kreeg, na een verdediging door wethouder Piena, vijf stemmen tegen. Aan de drank Bijna een uur wijdde de raad ten slotte nog aan de drank. De nieuw te hanteren verordening werd be sproken door de heer Koopmans (PSP) die sprak over het toenemend rijden onder invloed. Ook de heer Kuyt (PvdA) ging dieper in op enkele de tails. terwijl gemèentebodes bladen met frisdranken binnendroegen onder grote hilariteit der raadsleden. Nadat de heren Portheine (WD) en Pompe (Noodraad) om verduidelijking van een paar punten hadden gevraagd besloot de voorzitter, die zich een tijd lang in deze steeds ingewikkelder wordende materie had gehandhaafd, de resterende voetangels en klemmen te omzeilen door voor te stellen de verordening over drie weken opnieuw te bespreken. In de tussentijd kan met de betrokken instanties eerst overleg gepleegd worden. Aldus werd besloten. De overige agendapunten waren hamerstukken. AUTO TERUGGEVONDEN Een Citroen ID, die donderdag vai het Stationsplein werd gestolen, is gis teren op de Rynsburgerweg ter hoogte van de Warmonderweg teruggevonden. De wagen, waarvan de achtervering de fect was, is eigendom van een autohan delaar uit Den Haag. De bejaardensociëteit van de Har- tebrugparochfe begint morgenmiddag in de Romanuszaal aan het nieuwe seizoen. Alle leden en lntroducé's zijn welkom. Voor het „Dames Kontakt" van de St.-Antonlusparochle begint woensdag 13 september het nieuwe seizoen met avondmis om half acht in de St.-Anto- niuskerk, waarna in het Ontmoetings centrum een gezellig souper volgt. Op de Hogewoerd 57 kunnen de leden van „Sancta Veronica" morgenmiddag van half drie tot vier uur materiaal verkrijgen of hun werkstukken inle veren. Omdat het voormalige gebouw van de zusters van de Voorzienigheid boven verhuurd is, zijn de dames bene den, links aan het einde van de lange gang, welkom. Benoeming commissie bedrijfstechnische school individueel teehn. onderwijs De Leidse raad benoemde gister avond als lid van de Commissie voor de bedrijfstechnische school voor in dividueel technisch onderwijs uit de leden van de gemeenteraad de heer J. Ly'ten. Uit de kring van voorstan ders van rooms-katholiek onderwijs werden benoemd: N. L. M. Jansen. Hettinga, G. v. d. Vlist. Uit de kring van voorstanders van openbaar onderwijs: rar. P. de Clercq, J. M. Oelmeyer, H. Zunderman. Uit het or ganisatie- en bedrijfsleven: C. Sweris en A. J. Frèrejean. LEIDSE AGENDA Dinsdag 5 september Stadsgehoorzaal 14.00 uur Regionale Biertapwedstrijden. Jeugdhuis Levendaal 20.00 Openings week „Rivièra-Leythoh". Woensdag 6 september Terrein LFC 20.00 wedstrijd Oud-Ne derlands Polltie-elftal tegen oud-Leids KNVB-elftal. Jeugdhuis Levendaal 20.00 uur Ope ningsweek „Rivlèra-Leython". APOTHEKEN Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek van Driesum, Mare 110, tel. 20406. Benoeming aan Leidse Universiteit Dr. H. H. Frese lector in de praktijk en theorie van liet vormingswerk B(j K.B. is dr. H. H. Frese, thans als schrift getiteld „Anthropology and the directeur-hoofdleider verbonden Volkshogeschool „Olaertsduyn" Rockanje, benoemd tot lector in de theorie en de praktyk van het vormings in de faculteit der Sociale Wetenschap pen 'aan de Leidse Universiteit. Dr. H. H. Frese, die in Amsterdam is geboren, studeerde, na het einddiploma hbs-b te Haarlem te hebben behaald, aan de Leidse Universiteit, waar hij in 1948 het taalkundig kandidaatsexamen Indologie aflegde. In 1951 slaagde hij aan dezelfde universiteit voor het doc toraal examen Etnologie. Daartoe in staat gesteld door British Council Scholarship studeerde hij in 1951 en 1952 aan de London School of Economics voor post-graduate studies aan het Anthropology Depart ment. Daarna was dr. Frese tot 1954 cursusleider aan de Volkshogeschool „Allaardsoog" te Bakkeveen. In 1957 verbleef hij dank zij een Z.W.O.-stipen- dium voor studie by de Unesco te Pa rijs. In 1960 promoveerde hy aan de Leidse Universiteit tot doctor in de let teren en wijsbegeerte op een proef- Eervol ontslag voor mr. Loeff als curator Leidse Universiteit By K.B. is met ingang van 1 septem- bere ervol ontslag als curator van de Leidse Universiteit verleend aan mr. J. A. L. M. Loeff te Rotterdam. Mr. Loeff, die sinds 1 oktober 1953 deel heeft uitgemaakt van het college van Curatoren, is de laatste vyf jaar onder voorzitter van het college geweest. „Kokend water" aan de Zijldijk De bewoners van de Zijldijk in Leiderdorp deden gistermiddag om streeks kwart voor twee een merk waardige ontdekking. In de regenplas sen op het rottoir scheen het water te koken. Het borrelde er als in een pannetje kokende eieren. Het gasbe drijf werd gewaarschuwd, maar het duurde nog eventjes voor de repara teurs arriveerden. De bewoners voelden zich niets gelukkig met de borrelende plas, die wees op een flinke lek in de aardgasleiding. Toen de plassen waren weggezakt' gooide een van de bewoners nog eens 'n pannetje water op de bewuste plaats en weer begon het water als razend te borrelen. De reparateurs van de Stedelijke Licht- en Gasfabrieken be stempelden het lek later als onbe langrijk en verklaarden, dat er wel vaker lekken worden geconstateerd. Meestal ruikt men het gas. Door het water was het lek dat gisteren werd ontdekt, gemakkelijker te lokaliseren dan gewoonlijk. RAADSVERGADERING MET LANGE ADEM BIJ KOMENDE BEGROTING WEER VERHOGING OP KOMST De raad van de gemeente Leiderdorp vergaderde gisterenavond tot ver na middernacht om een 29 punten tellende agenda af te werken. Twee uren daarvan werden besteed aan het voorstel de reinigings rechten drastisch, d.w.z. van 18,tot 30,per jaar, te verhogen. Unaniem was de raad in haar waardering over de opstelling van het voorstel, dat „zakelijk en glashelder" en „gesteld in normaal verstaan bare taal" werd genoemd. lening kostendekkend moet zijn, en zy behouden zich voor de toekomst de volle vrijheid daarvoor voor. Drs. J. Vlieger (Prot. Chr.) voegde er nog aan toe, graag de toezegging te willen hebben, dat b. en w. zullen be zien of het mogelijk is voor minder- draagkrachtigen de verhoging niet in te voeren. De KVP-fraktie wenste nog te stellen dat dit geen retributie is. maar een vorm van belasting. Raadsleden stellen vragen over plannen rond Kagerplassen De heren J. M. Tieken en drs. G. H. van 't Klooster IKVP) en A. M. Kleiss (Eigen Lijst) hadden bezwaren, hoewel niet tegen de verhoging, die zy ook als onvermydeiyk zagen. Deze gemeente heeft geen emmerregistratie en 't voor stel zegt duideiyk dat het college hier toe niet wenst over te gaan, gezien de hoge perceptie-kosten die dit mee zal brengen. Drs. van 't Klooster stelde ver der het niet juist te vinden, dat men. ongeacht het aantal vuilnisemmers dat aangelegenheden o.a. vooricomenue per gezJn wor(jt aangeboden, ongelukken de bÜ,zelfde tarief moet betalen. De heer Tie- ken had bezwaren tegen de opgestelde komende nieuwsgierigheid onderge schikt zou blijken te zijn aan onze waarschuwingen om voorzichtig te zijn. Snelheidsbeperking tot 70 (ja zelfs tot 50 km per uur), zoals die in uw voor nemen ligt, mag hierbij niet als eind oplossing worden gezien. Zoals bekend bij de politie te Lei den zijn hier reeds velen slachtoffer geworden. Voor hen die nog slachtof fer dreigen te worden vragen wy u preventief aanwezig te willen zijn. Een gelijkluidend ondertekend schrij ven wordt heden verstuurd naar Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland en tevens een ^an B. en W. in Leiden, calculatie t.a.v. de kosten, die hij aanvechtbaar noemde. De aanschafkos ten van een nieuwe vuilnisauto hierop geheel te laten drukken noemde hy on juist. Een verhoging van de kosten van de ophaaldienst van 53.000 in 1967 tot 86.550 noemde hij onverteerbaar. Hij stelde voor de kosten voor de eerste em mer vast te stelleu op 24.— en op elke volgende 8.De heer Kleiss zei graag een opgave te willen hebben van de em merregistratie, daar dit In vele gemeen ten gebeurt, met daarin verwerkt de kosten voor 'n tweede I Forse wins! Redelijk tarief Motorvlet boort zich in woonark In de Trekvliet te Lelden ter hoogte van de ZoeterwoudBeweg 9 ls gistermid dag om tien minuten over twee een vlet van acht ton tegen de achterkant van een woonark gevaren. De harde wind was de oorzaak van de aanvaring, waar- by niemand werd gewond. Met het voor steven boorde het schip, dat beladen was met lege groentekisten en werd bestuurd door een 67-Jarige schipper uit Wasse naar, zich in de woonboot. Door de echok werd een slaapkamerwand Inge drukt en werd het meubilair, waaronder het televisie-apparaat, beschadigd. De motorvlet voer in de richting van de spoorbrug. Dra. J. Ph. van Oostrom (WD) zei dat zyn fraktie meent, dat gemeente lijke dienstverlening kostendekkend zou moeten zyn, het voorstel spreekt van een beperkte winst van 25 pet, maar dit noemde hy forse winst. De heer C. N. Boot (PvdA) zei, dat zijn fraktie nolens volens met 't voorstel mee wilde gaan, daarnaast vroeg hy vrijstelling voor die gezinnen, die bijv. ook gaen luister- en kijkgeld hoeven te betalen. De heer L. Los (Prot. Chr.) stelde, dat niemand enthousiast heeft kunnen zyn met dit voorstel, er valt evenwel niet aan te ontkomen. Gezien echter 't feit. dat ln het voorstel gezegd wordt, dat bij de &M. begroting nog een verhoging kan volgen, daar deze de kosten maar voor TO pot dekt, stelde hy, dat zyn fraktie Zeer uitgebreid beantwoordde burge meester mr. R. M. Gallas de verschillen de sprekers. Hij handhaafde het voorstel ten volle, stelde dat de ingewonnen in formaties over de emmerregistratie in andere gemeenten beslist niet opwek kend waren. BIJ de invoering van dit systeem met lage reinigingsrechten (dus geen registratie) heeft de raad zich er wel mee verenigd, nu de kosten hoger geworden zijn, zou dit alsnog moeten gebeuren. De teneur van het voorstel is te komen tot een redelijk tarief. Ver schillende tarieven voor meerdere em mers (overigens hoe dat te controleren) opent de weg voor nieuwe moeilijkheden. „Het college", zei hij, „Is van mening geweest, dat het irreëel zou zijn, als met het oog op de binnenkort aan te bieden begroting, niet gesproken zou zijn over een verdere verhoging, daai* een sluiten de begroting gewenst is; maar een con- i creet plan kostendekkend te gaan wer ken hebben b. en w. niet". Wethouder J. Nievaart noemde nog het belang van de volksgezondheid en daarvoor zei hij, moet geld op tafel komen. In tweede in stantie betuigden de heren opposanten niet overtuigd te zijn en te menen dat registratie zeer wel mogelijk was. Het resulteerde in een stemming over het voorstel van de heer Kleiss: eerst eens een kostenberekening van emmer- registratie met kostenverwerking van een tweede of meer emmers. Het voor stel werd afgestemd. Voor stemden de heren Van 't Klooster, Tieken, Los (hoe wel ik er niets van verwacht) en Kleiss. Het ter tafel liggende voorstel werd aangenomen met tegenstemming van de 3 opposanten. Grote verbazing toen dra. Van Oostrom (VVD) direct daarop aan de burgemeester vroeg, of hy, hoewel Met meeot dat gemeentelijke dleoeUvev- het voorstel van de heer KWa wm weg gestemd, toch bereid zou zyn, eens een berekening te willen laten maken en aan de raad aan te bieden. In dit stadium aldus een zeer verwonderde burgemees ter, kan ik hierover geen toezegging Geschrokken Een ander voorstel waarover uitge breid gesproken werd, was een gevraagd aanvullend krediet van 13.000 voor de vergroting van de burgemeesterskamer, tevens vergaderkamer van het college. Er is reeds een door G. S. goedgekeurd krediet van 35.000 verleend. De heer A. M. Kleiss zei geschrokken te zyn van het gevraagde aanvullende bedrag. Met het oog op het feit, dat er in de toekomst toch een nieuw raadhuis moet komen en de stand van de gemeen telijke financiën, zei hy, moet er maar eenvoudiger gebouwd worden. Drs. G. H. van 't Klooster steunde de heer Kleiss, maar met temporisering van *n nieuw raadhuis, dan zou hij het voorstel steu nen. Ir. R. Poels (VVD) zei groot voor stander te zijn van zuinig beheer van gemeentegelden. Echter, met deze zich steeds meer uitbreidende gemeente, is het noodzakelijk dat de burgemeester een representatieve kamer heeft, want zoals de oude is, is dit onhoudbaar. Dit viel ook te beluisteren bij andere sprekers. Daar, aldus de burgemeester, de ver bouw van het oude postkantoor dermate geslaagd is, dat we nog jaren voor ver schillende daarin gehuisveste takken van dienst vooruit kunnen, kan met deze verbouw, het nieuwe raadhuis zeker nog jaren wachten. Daarnaast zyn er nu wel plannen in voorbereiding ook de raads zaal te vergroten, daar dit noodzakelijk is, als er bij de volgende verkiezing meer raadsleden komen. De heer Kleiss stern- Sloopwoningen Reeds meerdere malen heeft de heer Kleiss uitvoerig betoogd, tegen de aan koop van gemeentewege te zijn, van panden bestemd voor de sloop: wanneer worden ze eens afgebroken en er ont staan maar lege plekken. Ook ditmaal kon de voorzitter hem niet overtuigeu, stellende, dat de aankopen nodig zijn voor het bestemmingsplan. Hij stemde tegen de aankoop van het pand Jaagpad 5. maar verwonderlijk voor de andere leden, en de geheel bezette tribune, niet tegen de aankoop van het huis Dwars- weteringkade 5. In de vakature. die per 1 oktober ont staat door het vertrek van de heer H. C. Kleemans, die met eervol ontslag naar Rheden vertrekt, werd als 5e ambtenaar van de burgerlijke stand benoemd de heer A. F. R. Hogendoorn. Deze is benoemd in de vakature chef algemene zaken en waarnemend secre taris. Met de heer A. A. Allaart werd hy reap, als le en 2e plaatsvervanger van de secretaris ter vergadering be- sdlgd. Tot vreugde van »r. R. Poels lag nu toch eindelijk de door hem reeds meer malen gevraagde bouwverordening ter vaststelling ter tafel. De gemeente zal deelnemen aan de gemeenschappelijke regeling „Bestuursschool Zuid-Holland", bestemd voor ambtenaren voor het be halen van de diploma's GA 1 en 2 en financiën. De toekomst zal moeten leren of hier opgeleide kandidaten prioriteit by benoeming en salariëring zullen ge nieten, antwoordde desgevraagd de bur gemeester. Krediet „De Munnik" Besloten werd voor de bouw van een huis voor de beheerder van het tennis park van de vereniging „De Munnik" een krediet van 25.000 beschikbaar te stellen, de huurprys van de banen werd voor de periode van 15 oktober 1967-15 oktober 1968 vastgesteld op 4400. de huurprijs van de grond waarop de woning wordt gebouwd op 2100.De heer A. M. Kleiss maakte de minder prettige opmerking, wel waardering te hebben voor het bestuur van De Munnik, maar dat er op de exploitatierekening een tekort werd vermeld van 3000. De gemeente heeft veel geld in het ten nispark geïnvesteerd, ten koste van de kapitaalslasten. Hg werd. fel aangevallen door drs. G. H. van 't Klooster die zei, grote waardering te hebben voor dit be stuur en een tekort wordt door de ver eniging zelf weggewerkt. Daarnaast be taalt ze een respectabele huur aan de gemeente. De heer J. W. Boot (Prot. Chr.betuigde z'n dank over de prettige wyze van onderhandeling. De voorzitter antwoordde dat het college positief staat t.a.v. zijn taak tegenover de sport. Daar naast zullen bestuur en leden nu moeten zorgen voor 't meerdere benodigde geld o.m. voor de beplanting. De gemeente- Public: The Role of Museums", waarbij prof. Locher als promotor optrad. Dr. Frese, die van 1954 tot 1962 werk zaam is gêweest als een van de twee wetenschappeiyke leiders der educatie ve afdeling van het Ryksmuseum voor Volkenkunde, bekleedt een aantal func ties op cultureel en maatschappelyk terrein, waarvan onder meer kunnen worden genoemd het lidmaatschap van de Culturele Raad van Zuid-Holland. Voorts is hy docent in de theorie van het vormingswerk aan de Nutsacademie te Rotterdam. Dr. Frese heeft verschei dene artikelen in binnen- en buiten landse vaktydschriften gepubliceerd. St. Ges'lak 0SC tijdelijk opvolger van studentenpastoor Tot kapelaan van de Leidse studen tenparochie is benoemd de weleerwaar de heer St. Cies'lak o.s.c. Hy neemt voor een jaar de werkzaamheden over van pastoor J. A. A. van Well o.s.c. Deze vertrekt 13 september a.s. naar Amerika, waar hij aan de Yale-univer- siteit een jaar als gastpriester werk zaam zal zyn. Na de terugkeer van pastoor Van Well zal de nieuwe stu dentenkapelaan wellicht als part-timer aan de studentenparochie verbonden biyven. Kapelaan Cies'lak werd in 1938 te Den Haag uit Poolse ouders geboren. Zyn vader was werkzaam by de afde ling visa en paspoorten aan het Poolse consulaat. Hoewel hij Nederland als zyn vaderland beschouwt, bezit kape laan Cies'lak nog steeds de Poolse nationaliteit. In Uden doorliep hy het gymnasium van de Kruisheren, waarna hy in Zoe- terwoude en Cuyk zyn filosofische en theologische opleiding kreeg. Vorig jaar ontving hg zijn priesterwyding. Ver volgens bracht hy zijn „pastoraal jaar" (een soort stage-jaar) door in de paro chie van de Kruisheren te Tilburg. Een voorname bezigheid van kapelaan Cies' lak in Leiden zal zyn het werk onder de ongeorganiseerd, cLw.z. studenten die by geen enkele vereniging zyn aan gesloten. dienst zal de beschikking krijgen over een bestelauto, hiervoor werd een kre diet van 9229 Uitgetrokken. Bij het oude schoolgebouw aan de Hoofdstr. zul len parkeerhavens komen, in eerste in stantie bestemd voor bezoekers van de in het gebouw gevestigde muziekschool de sportschool. Voor de jeugd zal er by de Willem Alexanderschool aan dé Leeuwerikstraat een trapveldje komen. De overige voorstellen werden z.h.st. aangenomen. VRAGEN OVER PLASSEN GEBIED De heren ir. R. Poels en drs. J. P. van Oostrom (WD) hebben bij het college de volgende vragen ingediend: 1. Is uw college met ons van mening, dat de groene zone rond de Zuid-Hol landse plassen een uniek recreatiegebied ormt tussen de dichtbevolkte noorde- ïyke en zuideiyke randstad-agglomera ties? 2. Is uw college van mening dat alle aangrenzende gemeenten en dus ook Lei derdorp, mede verantwoordelykheid dra- voor het behoud van het karakter dit gebied? Indien bovenstaande vragen beves tigend worden beantwoord, is uw college dan bereid, door aandringen op gemeen schappelijk overleg of naderszins, mede te werken aan een betere afweging van de betrokken plannen die dit gebied drei gen te degraderen tot een overvol, langs water minder toegankelijk meren gebied met door bebouwing ontsierde 7s en vervuild oppervlakte water? Acht het college de vorming DINSDAG 5 SEPTEMBER 191 LEIDSE BIOSCOPE Camera: Our man Flint (14 j.) Dagelijks: 14.30. 19.00 en 21.15 Zondag: 14.30, 16.45. 19.00 en 21.15 Lido: Fu Manchu (14 j.) Dagelijks: 14.30, 19.00 en 21. Zondag: 14.30, 16.45, 19.00 en Luxor: Finale in Berlijn (14. Dagelijks: 14.30, 19.00 en 2L Zondag: 14.30, 16.45, 19.00 Studio: Blow up (str. volw.) Dagelijks: 14.30. 19 00 en 21.15 ui Zondag: 14.30. 16.45, 19.00 en 21.15 Trianon: The Sound of music (a.l.) Dageiyks: 14.00 en 20.00 uur. Zondag: 2, 5 en 8 uur. 21.15 ui n 21.15 j 2L15 u|( n 21,15 J V Rex: De Vikingkoningin (14 j.) Dagelijks: 14.30, 19.15 en 21.15 ui Zondag: 14.30, 16.45, 19.15 en 21.15 PUNT -ii KORRELTJE Waarom altijd slecht te denken vailer de daden van anderen, indien er mof* gelijk 'n goede bedoeling achter schuilt Marktberichten BODEGRAVEN, 5 Sept., Kaas Aanju voer 45 partijen Goudse kaas. Prijzen li kwal. 3,58-3,66; 2e kwal. 3,40-3,57 extra kwal. ƒ3,93. Handel goed. ROTTERDAM, 5 sept. Vee Aan voer totaal 2717; weekaanvoer 4243 d slachtrunderen 110; gebruiksvee 671 vette klaveren 383; graskalveren 96 nuchtere kalveren 1067; varkens 3 paarden 15; veulens 8; schapen oi lammeren 319; bokken of geiten 45 Prijzen: slachtrunderen extra kwal 435-460, le kwal. 390—420, 2e kwal 355—375, 3e kwal. 325—345; vette kalveren le kwal. 350365. 2e kwal 330350, 3e kwal. 300330: stiertr 390445; worstkoeien 330350; kalf- en melkkoeien 1050—1525; vare koeien 8701125; vaarzen 725900; pinken gv 550675; graskalveren 300450: nuch- tere kalveren 175185: mestkalveren^ 220290; schapen 90115; lammerende 100135. Overzicht handel: slachtrun deren: iets minder - kalm - als giste ren; kalf- en melkkoeien: als vorige - lui - vooral niet hoger; vare koeien: gewoon - traag - gedrukt in prijs: vaarzen en pinken: iets ruimer - stil - vooral niet. hoger; graskalveren: klei ner - matig - even lager; vette kal veren: iets meer - tamelijk - even lager; nuchtere kalveren: iets korter - kalm - lager; schapen en lammeren iets ruimer - redelijk - ruim prijshou- bovenbe-1 a ZOETERWOUDE H.R. SUCCES VOOR RIJNTAMBOERS De drumband „De Ryntamboers" be haalden zondag in Uitgeest de tweede J plaats in de tweede klasse, waarin 6 in totaal 30 deelnemende corpsen I ondergebracht. De Ryntamboers 1 J zullen in november opnieuw deelnemen oncours, dat in Utrecht ge houden wordt. JEUGDIGE REDDER BELOOND DOOR CARNEGIE-HELDENFONDS Maandag 4 september werd door weth. Menken een horloge met inscriptie aan geboden aan de 13-jarige Casper Boude- wijn Alexander van Egmond. Het horloge is door het Carnegie Hel denfonds beschikbaar gesteld als belo ning voor het redden van Wilhelmus Gerardus Bousie op 29 maart 1967 (7 j.), Korte Schoolsteeg 4. Op genoemde datum viel Wilhelmus Bousie met zijn autoped in het water van de Vliet bij het perceel Vliet 6, waar het gezin Van Egmond woont. Cas per hoorde hulpgeroep, vloog de trap af en sprong geheel gekleed in het water. Hij slaagde erin het jongetje Bousie boven water te brengen en vervolgens naar de kant te zwemmen. Hoewel Cas per bij de redding niet in levensgevaar heeft verkeerd, heeft het Carnegie Hel denfonds toch aanleiding gezien de jonge redder te belonen. De uitreiking van het horloge vond plaats op de kameT van weth. Menken en werd behalve door redder en geredde bygewoond door de ouders van Casper en de moeder van Wilhelmus Bousie. Wethouder Menken overhandigt Casper van Egmond het horloge, links het ge redde knaapje.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 4