Bouw van Holiday Inn langs rijksweg 4 bereikte de top Met „De Hoeksteen autoverkoop-actie LAG meer (huis)vrouw DINSDAG 5 SEPTEMBER 1967 BEGIN VAN EUROPEES NETWERK DE LEIDSE COURANT BEGIN VAN EUROPEES NETWERK Na een bouwtijd van nog geen vijf maanden is gistermiddag, terwijl een groot aantal genodigden (o.w. vele gemeentelijke autoriteiten) toezagen, de Nederlandse driekleur in top gegaan boven het eerste Nederlandse en zelfs eerste Europese Holiday Inn-complex langs rijksweg 4 en de Leidse invalsweg. Indien de afbouw van het groots opgezette motel in hetzelfde record-tempo geschiedt als waarin de ruwbouw tot nu toe is uitgevoerd dan zullen de eerste gasten 1 april volgend jaar'de tweehonderd kamers, verdeeld over twee vleugels van elk drie verdiepingen kunnen betrekken. de situering van de andere Inn's wordt echter op het ogenblik binnen de orga nisatie nog overleg gepleegd. Gaat men echter met een zelfde voortvarend heid als in Leiden te werk (financie ringsproblemen schenen nauwelijks een rol te spelen en de gemeente Leiden zei al enkele weken na het eerste bezoek van de heer Voight ..ja") dan mag men aannemen, dat „Holiday Inn' spoe dig in Nederland uitgebouwd zal zijn. Na Nederland komen andere Westeuro- pese landen aan de beurt, want de Amerikaanse organisatie, die in de V.S. al meer dan 800 vestigingen heeft, is van plan op dit continent, van Scan dinavië tot de hiel van Italië, een zelf de netwerk van comfortabele pleister plaatsen op te bouwen. W erkgelegenheid De Leidse Holiday Inn is niet alleen een welkomen versterking van de Leid se hotelsituatie (het aantal op het ogen blik beschikbare hoetelbedden zal 200% vergroot worden tot 1200), ook de werk gelegenheid in de Horecasector zal be langrijk vergroot worden, want, naar men ons mededeelde, zal het personeel (130 man) In de directe omgeving wor den aangeworven. A-junioren van VTL De jeugdcommissie van VTL onder leiding van de aktieve heer Vavier kan terugzien op een zeer geslaagd toernooi dat zaterdagmiddag aan de Boshuizer- kade werd gehouden. Aan dit toernooi werd door 8 verenigingen deelgenomen in 2 poules. Uitslagen poule A: Rijnsb. Boys-RCL 2—0, Rouwkoop-VTL 1—2, VTL-R(jnsb. Boys 10. RCL-Rouwkoop 40, Rouw- koop-Rijnsb. Boys 10. RCL-VTL 02. Poule B: ARC-Or. Groen 50, Katw.- Koudekerk 15. Koudekork-ARC 13. Or. Gr.-Katwijk 1—5, Katwijk-ARC 0—0, Koudekerk-Or. Groen 5—0. Om de derde en vierde plaats speelden RCL-Koudekerk die door RCL in z(jn voordeel werd beslist De finale werd gespeeld tussen ARC en VTL wat 'n zeer spannend duel werd dat onbeslist eindigde. Met strafschop pen werd dit duel tenslotte door VTL gewonnen. Na afloop werden in de kantine de verenigingen en medewerkers die aan dit toernooi haddden deelgenomen door de heer Heshusius met een persoonlijk woordje bedankt. Vooral de scheidsrech ters betrok hij in dit dankwoord omdat zij toch zo dikwijls aan ongemotiveerde kritiek bloot staan. Ook hen werd een herinnering aan deze fijne sportmiddag uitgereikt. Rest nog te vermelden dat ARC de beker voor sportiviteit in de wacht sleepte die met een minimum ver schil op de andere verenigingen werd behaald, wat tevens de sportiviteit van dit toernooi in beeld bracht. OPLEIDING WORDT GECOMBINEERD LIGGING GUNSTIG T.O.V. SCHIPHOL Bij de situering van het motel heeft men voornamelijk willen „mikken" op de Amerikaanse toeristen, die via Schiphol ons land binnen komen. Het is dan ook om deze reden, dat de KLM een van de grootste deelnemers is ln de N.V. Hotelmaatschappij „Leiden", die speciaal voor de Leidse Holiday Inn werd opgericht. Aandeelhouders van de maat schappij zijn verder Heinekens Bier brouwerijen, de Fries Groningse Hypo theekbank en de Amerikaan Thomas Voight die het initiatief nam voor deze eerste vestiging op het Europese tinent en die na 1 april de directie zal gaan voeren. Doch niet alleen voor het „doorvoe ren" van KLM-klanten zal de Holiday Inn van belang z(jn. De stichting van het motel is eveneens in universitaire kringen toegejuicht, omdat het grote aantal bedden (800) en de beschikbare vergaderruimte grotere mogelijkheden bieden voor het organiseren van bijvoor beeld congressen. Zwembad en kennel Bij de twee vleugels met de apparte menten (de aannemer, het IBB, had voor het bereiken van het hoogste punt al vast een appartement geheel afge werkt en laten inrichten om te laten zien hoe het allemaal gaat worden) er staat ook een groot restauratlon- building, een groot laag gebouw zon der verdiepingen, waarin alle mogelij ke nuttige en prettige voorzieningen voor de motelgasten ondergebracht zul len worden. Een zwembad en een ken nel bijvoorbeeld, twee accommodaties, welke de Holiday Inn-organisatie zon der meer verplicht stelt aan iedere ge gadigde, die de Holiday Inn-licentie wenst te verkrijgen. In het „gemeen schappelijke" gebouw komen verder nog een restaurant, een dinerruimte rond het zwembad, een kappers schoonheidssalon, een sauna, een fieshop, een congresruimte, die met vouwwanden in vergaderkamers opge deeld kan worden, een aantal winkels en de noodzakelijke dienstruimten. In de kamers, uitgerust met aircon ditioning, televisie en radio, worden twee dubbele bedden geplaatst, r de basis-logiesprijs zal ongeacht het aantal gasten per kamer ongeveer 40,- per dag gaan bedragen. Worden alle bedden van de kamer beslapen dan wordt nog een billijke toeslag voor het gebruik van het linnen berekend. Een mooie vorm van service van het motel is het, dat er op het totale aantal ka mers ook enkele zullen zijn, die aange past zjjn aan de mogelijke wensen en behoeften van invaliden. Uitbreiding Het Leidse motel, dat in een later stadium nog met een vleugel van hon derd kamers uitgebreid kan worden, zal binnen afzienbare tijd in Nederland nog gevolgd worden- door drie andere mo tels van gelijke afmetingen en opzet. Van één is de plaats reeds bekend, nl. aan de Sloterplas te Amsterdam. Over KOKSCHOOL BLIJFT IN LEIDEN VOLGENDE WEEK START INFANTERIE- TRAINING IN DE DOELENKAZERNE ter verzwaard zal worden. Het gebrui kelijke systeem om tijdens de basis training, waarin de recruut tot ge oefend soldaat werd gevormd, de dienstplichtigen voor de verschillende oorlogsfuncties te selecteren, geschiedt momenteel al bij de keuring. CADI VERHUIST De Cadi (kantinedienst van dc Kon. Landmacht en de Kon. Luchtmacht), die momenteel nog in dc Doelenkazer ne in Leiden is gevestigd, gaat naar Voorschoten verhuizen. De dienst krijgt daar de beschikking over een door bosjes aan het oog onttrokken complex aan de Veurseweg (Vliet- kant), dat aanvankelijk als mobilisa tiecentrum was bedoeld. Er moeten nog wat voorzieningen worden getrof fen, maar men streef ernaar die ver huizing omstreeks 1 oktober te kun nen realiseren. In de Doelenkazerne te Leiden zal woensdag 13 september een infanterie- opleiding starten voor recruten, die in de eerste twee maanden zowel hun militaire basistraining als hun oplei ding tot kok of messbediende gecom bineerd zullen krijgen. Deze maatregel is door het departement van defensie genomen in verband met de dienst tijdverkorting en de vele bezuinigings maatregelen. Zoals bekend zullen dienstplichtigen, die voorheen 18 of 21 maanden onder de wapenen moes ten blijven, in de komende jaren resp. 16 of 18 maanden moeten dienen. In tegenstelling tot vroegere ge ruchten, dat de Kokschool te Leiden naar elders zou worden verplaatst, is het thans zeker, dat het huidige ka zernecomplex in de Sleutelstad ge handhaafd zal blijven als opleidings centrum voor militaire koks en mess bedienden, die na twee maanden bij de paratetroepen in Nederland of West-Duitsland worden gedetacheerd. De genie is momenteel in de Doelen kazerne druk bezig met de- voorberei dingen om de recruten, die uit het gehele land komen, een goed onder dak te bezorgen. Manschappenverblij ven en leslokalen worden opgeknapt. Het kader (officieren, onderofficieren en korporaals) bereiden zich voor om de volgende week de jongelui de pit tige infanterie-opleiding te geven. GOED SAMENSPEL Het zal waarschijnlijk zowel van de beroepsmilitairen als van de dienst plichtigen veel energie en goede sa menwerking vergen om binnen twee maanden zo goed mogelijk de gecom bineerde training onder de knie te krijgen. In de omgeving van Katwijk zullen de militairen meer gaan oefe nen, terwijl ongetwijfeld het lesroos- MEESPELEN FAAS WILKES ONZEKER Het meespelen van Faas Wilkes in de wedstrijd Oud-Nederlandse politie-elftal tegen het Oud-Leidse KNVB-elftal is onzeker. De Rotterdammer liep vorige week tijdens een vriendschappelijke wed strijd een knieblessure op, die hem mo gelijk zal verhinderen morgenavond op het LFC-terreln aan te treden. ADVERTENTIE WEGENS ENORM SUCCES Opnieuw een grandioze van 10-18 uur verlagen wij ieder half uur de prijzen van een aantal aantrekkelijke gebruikte auto's. Iedere half uur dalen de prijzen met 25, 50 of zelfs 100 gulden. Let op onze advertentie van vrijdag 8 september a.s. LEIDSE AUTOBOXEN- GARAGE N.V. Van Oldenbarneveldtstraat 87 Telefoon 54909 ZOETERWOUDE KAARTEN S.J.Z. Het kaartseizoen bij S.J.Z. neemt weer een aanvang. Leden, donateurs en supporters zijn welkom a.s. woensdag 6 augustus in het eigen clubhuis. Het ligt in het voornemen voortaan één keer in de veertien dagen op woens dagavond de kaarten ter hand te nemen. KEVELAERPROCESSIE UIT RIJNLAND ONDER THEMA: EENHEID DER KERKEN Op maandag 28 augustus jl. vertrok ken 350 pelgrims van de Haarlemse (190) en Rijnlandse (160) processie naar Kevelaer. De bussen van de Rijnlandse processie verzamelden zich de dekenale kerk te Alphen aan den Rijn. Rond 13.00 uur kwamen de bedevaartgangers welgemoed in Ke velaer aan. Om 15.00 uur volgde de plechtige intocht, waarbij de begelei ding door zes leden van de muziek vereniging „Arti et Religioni" uit Langeraar veler aandacht trok. In een kort openingswoord maakte deken Niekerk (Roelofarendsveen) gewag van de zin Van het pelgrime ren, waarbij hij een bedevaart verge leek met het leven van elk christen mens, nl. een voortdurend onderweg zijn naar het Vaderhuis. Hij wijdde vervolgens enkele woorden aan de algemene intentie van deze bedevaart: De eenheid van alle christenen. Avonds om 19.30 uur werd in de basiliek een lof gehouden. Deken Paap •Alphen aan den Rijn) hield een kor- e, maar veelzeggende predikatie over het thema van het gebrek aan eenheid onder de christenen; alleen Alphen a. d. Rijn telt helaas 24 christelijke ker ken. De tweede dag begon met een plech tige gezamenlijke eucharistieviering door alle priesters die deel namen aan de bedevaart, 's Avonds om 19.30 uur trok opnieuw de lichtprocessie uit, ditmaal naar de 12e statie, waar pas toor Drost uit Heemstede de predika tie hield. Zijn gegeven was de Maria verering. In een betoog, waarbij de litanie van de H. Maagd hem tot leid draad diende, schetste de predikant de onvolprezen eigenschappen van de Moedermaagd. Eindigend met de in tentie van deze bedevaart sprak pas toor Drost de hoop uit, dat protestant se en katholieke gelovigen ook in dit opzicht elkaar zullen mogen vinden, maar dan niet, aldus pastoor Drost, met Maria als moeder van de katho lieke en als schoonmoeder van onze protestantse medechristenen. Woensdagmorgen, de dag van ver trek, trok de stoet voor de laatste maal door de straten op weg naar de parochiekerk van dit eeuwenoude stadje. Deken Niekerk sprak een slot woord. Vervolgens werden drie jubi larissen gehuldigd. Toen de lange stoet opnieuw bij alle Marialiede- ren begeleid door Arti terugtrok naar de Genadekapel bleven talloze mensen staan om te kijken en te luis teren. Alle deelnemers, zowel van Haarlem als van Rijnland, waren de leden van de muziekvereniging „Arti et Religioni" uit Langeraar zeer er kentelijk. Tussen 19.30 en 20.00 uur waren allen thuis, moe, maar voldaan en voor velen met de gedochte: „Vol gend Jew gn ik weer", ONTMOETINGEN De huisvrouw zit tegenwoor dig op de wip. En iedereen schijnt het recht te hebben haar door aanmatigende duw tjes te laten kelderen. De ge willige dienstmaagd van wel eer, die zich krachtens haar huwelijk slovend in het aard se slijk moest ophouden, haar hard werkende heer gemaal van zijn natje en zijn droogje moest voorzien, is - niet zon der spijt van de heer-gemalen - de laan uitgestuurd omdat „moeder fris moet blijven" en dus de deur uitmoet. Het huishouden wordt ener zijds als inferieur bejegend; de klop-, veeg- en zuigsymp- tomen, die generaties groot moeders aan de dag hebben gelegd in de heilige overtui ging, dat het de meest eer zame manier was om hun handen vuil te maken, wor den weggewapperd als syn dromen. Anderzijds is er de rehabilita tie van de huisvrouw, die poogt duidelijk te maken, dat datgene wat wet tel ijker-wijs „Je moet als moeder fris blijven, er moet afwisseling zijn als „geen beroep" wordt aan geduid, eigenlijk veelomvat- tender en energieverslinder der is dan welk beroep ook. Omdat huisvrouwen zich niet kunnen permitteren het kind met het badwater weg te gooien, klampen ze zich voor lopig maar aan hun bezems en mattenkloppers vast; pols stokken, die hen heen en weer slingeren tussen de be slotenheid van het huis en het maatschappelijk bestel, dat geen rekening houdt met werkende vrouwen. Mochten ze geen vaste grond meer on der de voeten kunnen krijgen dan zijn er altijd nog de plaatselijke afdelingen van de Stichting voor huishoude lijke en gezinsvoorlichting, in Leiden „De Hoeksteen" ge naamd, die de helpende hand kunnen bieden. r\e Leidse hulsvrouw mag zich dan in veel gevallen niet onder scheiden van de Nederlandse huis vrouw, ze heeft toch wel haar spe cifieke problemen. Dat bleek in een gesprek met mevr. D. L. Creyghton- Eldering, directrice van „De Hoek steen", vanaf 1955 en lerares koken en voedingsleer. Over het gebouw op het Levendaal zelf dat op de no minatie staat gesloopt te worden- zegt ze: „Volgend jaar mei zitten we 12^-jaar in dit gebouw. Het lijkt ons aardig dit hier te vieren en dan te verhuizen naar Hooigracht 69. Nee, we krijgen geen nieuw ge bouw, dat schijnt ln Leiden niet te kunnen. Het huls op de Hooigracht wordt verbouwd en aangepast, maar we zitten toch wel met veel onpro- duktleve voorlichtfngarulmte, zoals lange gangen en trappen." J^a een matig kopje koffie doet mevr. Creyghton, die „van 1906 is", in een pronkerige reto riek de doelstellingen van de „Hoeksteen" uit de doeken. „De stichting te Leiden beoogt aan ledereen, die daaraan behoefte heeft, hetzij man, hetzij vrouw -het gezin begint toch bU het echtpaar- voorlichting geven om hun huls- houden en gezin onder de gegeven omstandigheden zo goed mogelijk te laten functioneren. Dat omvat veel. De afdeling Leiden heeft zich In het verleden hoofdzakelijk be paald tot het geven van huishou delijke voorlichting en begint nu langzamerhand aan de gezlnsvoor- lichttng. Dat komt omdat we hier In Leiden nogal sterk vaat zitten aan de levensbeschouwing en dat maakt voorlichten gecorapllceer- De cursussen van „De Hoeksteen" vallen, globaal onderscheiden, on der de noemers: voeding en voed selbereiding, kleding en textiel, es thetische vorming, wonen en wo ninginrichting, consumentenvoor lichting, gezinsvoorlichting en bud getteren. In het kader van de es thetische vorming worden b.v. de cursussen over hygiëne en uiter lijke verzorging, over gast- en gast vrouw zijn, over handenarbeid en bloemschikken gegeven, maar ook gymnastiek voor huisvrouwen en bejaarden. Voeding en voedselbe reiding omvat maar liefst vijftien cursussen; de fijne, de fijnere en de Indische keuken, het maken van vlees en jus, ovengebruik, en het leren omgaan met koelkast, mixer en grill. De cursussen duren vier of acht lessen, daarnaast is verlen ging heel goed mogelijk. En niet alleen voor wanhopige naaisters, maar ook voor alle an deren, die ergens geen mouw aan weten te passen, is De Hoeksteen van maandag tot en met vrijdag praktisch de hele dag geopend om adviezen te geven en inlichtingen. Men kan zich individueel opgeven voor de cursussen, die of juist be gonnen zijn of binnenkort gaan beginnen, maar ook met 12 kennis sen of vriendinnen een besloten cursus aanvragen. mevr. D. L. Creyghton-EIdering weerklank. Er wordt te weinig systematisch gewerkt, te veej volgens het patroon, overgeno men van het ouderlijk huis. „Om dit soort dingen te doorbreken moet Je erover van gedachten kunnen wisselen met anderen, moet Je op de hoogte zijn van andere mogelijkheden, van elek trische apparaten", zegt mevr. Creyghton. Dat dit juist het sterke en zwakke punt in het huishouden kan zijn ondervindt ze dagelijks. Want zo lang die apparaten draaien en doen is er geen vuiltje aan de lucht, maar wat te beginnen, wanneer do wasmachine opeens, ergens, waar je vermoedt dat de motor zit, een onheilspellend gerochel ontpopt, dat er bij vorige draaien nooit was?' „Huisvrouwen weten te weinig van electriciteit", gaat mevrouw Creyghton meedogenloos verder. „Bovendien kopen ze vaak te veel of verkeerd. By elke aankoop moet je je afvragen: past het in myn gezin? Wat hier in Leiden ook een grote rol speelt zijn die ellendige statussymbolen Dehalve dat mevr. Creyghton *-* het idee heeft, dat de door snee Leidse huisvrouw, door oorzaken die in het verleden liggen, te weinig opleiding heeft gehad en daardoor achter dreigt te raken, temeer omdat hun kin deren die opleiding wel krijgen, xijn er meer problemen, die samenhangen met de stad zelf. Het ontbreken van een crèche b.v., gesticht en beheerd door de gemeente. „De mentaliteit van de Leidse mannen is zo dat de vrouw in huis hoort. Dat zal wel een van de redenen zijn waarom de crèche er nog steeds niet is. Ik kan me her inneren dat mevr. Braggaar-de Does als raadslid voor de P.v.d.A. een voorstel voor een crèche 10 of 12 jaar geleden er door gekregen heeft. Maar die is er nooit geko men. Nog afgezien van het ver schijnsel dat je bij uw generatie meer ziet dan bij de mijne, dat vrouwen met een behoorlijke op leiding en een goede baan voor hun trouwen, eenmaal getrouwd moeite hebben zich helemaal op het huis houden te concentreren, is het b v voor veel vrouwen ook niet moge lijk om hier cursussen te volgen omdat ze hun kinderen niet kwijt kunnen. Maar als je een crèche hier in Leiden gaat propaganderen, dan moet het wel duidelijk zijn voor wie ze bedoeld is", zegt mevr Creyghton met klem. „Niet voor moeders, die met vriendinnen wil len gaan winkelen of theedrinken". Mijn persoonlijk bezwaar tegen de tegenwerpingen die een getrouwde vrouw ondervindt als ze gaat wer ken is altgd, dat niemand er iets van zegt. als ze het doet om zich financieel wat meer te kunnen per mitteren, maar doet ze het om in haar vak by te blijven, dan mag het niet. Je moet als moeder fris blij ven. Er moet afwisseling zijn. De een vindt dat in een ochtendje tennissen, de ander in een baan". r\e opvatting dat huisvrouwen veel meer werk in hun huls verrichten dan nodig is, vindt bij mevr. Creyghton ook FVn komen we b(j de reclame aan. „Hulsvrouwen zijn ge voelig voor speciale aanbiedin gen, met veel bombarie gebrarh- te nieuwtjes, verlaagde prijzen en demonstraties", knikt mevr. Creyghton overtuigd. Ze kopen op de Scheveningse Pier, als ze d*fi® n't *Un. een uitge breide mixer en ontdekken thuis, dat ze er niet mee kun- Deu. weïk«n- Waar ook dik wijls niet tegenop kunnen fcs colportage aan de deur. Zo van ..u-krUgt-dit-vandMg.voar- zoveel-minder" o( w, hebb,.n u uitgezocht als proefpersoon" en dsn valt er even een vertwijfelde adem- paure in het gesprek, wellicht om- dat we sprekend over een object waanran we «Hebei deel uitmaken! moeten bekennen, dat de reclame tegen beter weten in onze gemoeds rust soms danig aantast. Teg.-n de witter-dan-wit-was van de buur vrouw kunnen we dan nog wel maar zodra men er ons van beticht! V* we. onze echtgenoten tekort H™' r nie' al« een fee ÏhSSP*"? VLan door 1 huis te dwalen of schromelijk ontspoord zyn wanneer we ons niet de on- P^f.nr«OP'l.'« ««"wml door 5 cn dle aanmeten, dan wordt het moeilijker, ..m nog maar te zwijgen van nl die juichende leyensluchtige kinderochiren, hun mammie bejubelen omdat ze hun op het brood geeft. Maar de huisvrouw, hoe dan ook, hoeft zich. dank zij de degelijke steentje» die De Hoeksteen haar verschaft om wat vaste grond onder de voeten te krijgen, niet door de wereld van vandaag om ver te laten hollen. Mevr. Creyghton en haar le raressen staan met raad en daad klaar. En voor een paar dubbeltjes kunt u al de folder J. komt ti er" bij ben kopen I HELEEN CRUL-van BRUSSEL.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 3