Haagse Comedie opent nieuwe seizoen Reorganisatie bij Nat. Ballet dringend nodig Auteur IIja Ehrenburg overleden IK-pak het pak van zijn onrustige dromen PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1867 Spoed schept problemen OP vele commissies die in ons land ge werkt hebben aan herziening van de grondwet. Is een odium komen te ruften: of het was de bekende kritiek dut de berg een muls gebaard had. of men laakte het bedachtzame tempo waarin de commissie haar werk had verricht Opvallend Is dan ook. dat terzake van de staatscommissie die met bijstand van allerlei bijzondere commissies een grond wetswijziging voor 1971 klaar moet ma ken. zich andere symptomen van bezorgd heid voordoen: er wordt gevreesd dat de commissies zich te veel door een ver langen naar spoed zullen laten lelden en dat daardoor de grondwetsherziening het karakter van haastwerk zal krjjgen met alle problemen van dien. Het verlangen naar spoed heeft een diepere oorzaak en een heel concrete aanleiding. Het gevoel dat onze parle mentaire democratie aan een crisi6 on derhevig is, spitst zich toe op de mening, dat punten in de grondwet die met deze democratie te maken hebben, niet meer stroken mrt deze tijd; kwwesties rond het kiesstelsel en de benoeming van po litieke beleldsflguren zijn hier een sterk voorbeeld van- Maar de aanleiding om in een hoge versnelling te gaan werken is. dat er in 1971 weer volgens de geldende spelregels Kamerontbinding en nieuwe verkiezin gen moeten plaatsvinden, welke gehe- genheld het kabinet-De Jong kennelijk en begrijpelijk wil laten samenvallen met de ontbinding van de Staten-Gene- raal die de grondwet thans voor haar eigen herziening vereist De regering en zij niet alleen! begeert in 1971 klaar te komen met de behandeling van de grondwetsherziening in eerste termijn. In de praktijk bete kent dit. dat dan uiterlijk in de eerste helft van 1970 de wijzigingsvoorstellen moeten zijn aanvaard. Voor een grond wetswijziging van beperkte draagwijdte is dit geen Herculeaopgave. maar onder de punten die thans voor wijziging aan de orde komen, zijn er. waaromtrent waarschijnlijk uiteenlopend wordt ge dacht. Niet zo zeer terzake van het punt. da{ de bestaande bepalingen veranderd moeten worden, als wel over de vraag hoe? IN enkele commentaren op het rege- rtngavoornemen is al opgemerkt, dat he( kabinet grote risico's neemt: wie haastig te werk gaat, zou even goed de fout kunnen maken iets in te voeren waarvan de praktijk straks bitter tegen valt. als zich gedwongen zien bij de ope rate niet zo grondig te werk te gaan als 7 belang van de patiënt feitelijk ver- Waarom benut de regering de verkie zingen van 1971 dan ook niet uitsluitend om de grondwet zo te wijzigen, dat in hei vervolg voor een wijziging van onze oonstltutle in tweede lealng geen ont binding der Sta ten-Oeneraal meer no dig is? Er zijn immers wel andere bepa lingen op te atellen, die verhinderen dat regering en volksvertegenwoordiging in de toekomst van onze grondwet een soort van verzoekprogram zullen maken Een op liet eerste gezicht aantrekke lijke gedachte, waarvan we in elk geval hopen, dat ze in het komende beraad van de staatscommissie zal worden betrok ken. Maar één nadeel mag men dan toch niet over het hoofd zien. Volgena de be staande procedure kreeg de burger gele genheid om bij de bij een grondwetsher ziening betrokken Kamerverkiezingen via zijn stem indirect een oordeel uit te spre ken over de voorgestelde wijzigingen. Bij voorbeeld: wanneer er een grondwets wijziging ware Ingediend om van Neder land een republiek te maken, dan had hij gelegenheid om aan de 6tembus zijn zegen te geven aan partijen die van zo n wijziging tegenstander waren, met dus de mogelijkheid dat het voorstel bij parle mentaire behandeling in tweede lezing toch stranden zou. Zo leta gaat de facto natuurlijk alleen op bij grondwetherzienlngsvoorstellen die bij de publieke opinie controversieel lig gen. Maar we kunnen ons voorstellen dat bijvoorbeeld terzake van het kiesstelsel de theoretische mogelijkheid een prak tische wordt 1971 te halen heel voortvarend te werk zal moeten gaan. Eerste gevolg hiervan is weer, dat de verschillende bijzondere commissies die voorbereidend werk tref fen, met dubbele spoed rekening moeten gaan houden. En dan wordt het echt een beetje „op hoop van zegen" terzake van de zorgvuldigheid van studie en het uit brengen van aanbevelingen. Dan valt niet ln de laatste plaats te denken aan een onderwerp dat Juist heel actueel ls: de eventuele verandering van ons kiesstelsel. Omdat deze kwestie niet alleen actueel, maar ook controversieel ligt. zou haastige spoed wel eens verkeerd kunnen uitvallen. Vla een flink aantal van zijn leden heeft het parlement ln deze commissie grote invloed en daarmee ls de mogelijk heid geschapen dat het tempo van het denken ln de oommissie gelijk zal blijven met het tempo van het denken ln de po litieke partijen. Tot nog toe ls hierom trent niet veel meer bekend dan een aan tal, ook binnen de patijen zelf. vaak om streden denkbeelden- Vergeet daarbij niet, dat een evolutie als er thans gaande ls binnen de Katho lieke Volkspartij en straks misschien bij meer partijen, van directe invloed kan zijn op aanbevelingen inzake het kies stelsel. en het sal de lezer duidelijk wor den met welke problemen het zetten van spoed achter de grondwetswijziging ge paard gaat. We mogen de moed niet verliezen: maar we moeten het perspectief toch ook maar niet rooskleuriger zien dat het re- eel voorgesteld kan worden Arabische conferentie bracht geen oplossingen gematigdheid en gezond verstand wa re» in redelijke mate vertegenwoordigd op de Arabische conferentie in Kartoem: wejnlg (openlijke) banvloeken aan het adres van Israël, veel oog voor de moei lijke economische en sociale toestand, wtfhrln enkele Arabische landen zich thans, na de oorlog met Israël, bevinden, beeef dat een eventuele olieboycot aan die landen, die Israël geholpen zouden hebben, wel eens als een boemerang zou kupnen werken en geen enkele geneigd heid om zich (voorlopig) in militaire avonturen te storten. president Nasser van Egypte is voor gegaan In ematigdheid. Hij heeft dan ook te kampen met onderdanen die niet uiftnunten in tevredenheid. Bovendien heeft de geschiedenis hem in zoverre ge lijk gegeven, dat de tijd niet rijp was voor een militaire confrontatie met Is raël, die hij tegen beter wetën in, maar onder druk van Syrië, min of meer uit gelokt heeft. Nasser heeft zich op de conferentie, openlijk althans, van een onmiddellijke militaire actie tegen Is raël gedistantieerd. Hij heeft evenwel geen afstand geno men van een actie ln de verre toekomst. Over de mogelijkheid van een door Israël nagestreefde politieke oplossing heeft hij niet gesproken. Wel legt hij veel nadruk op Arabische eenheid, een oude droom, die hij van het begin van zijn verheffing gestadig heeft nage streefd. Deze eenheid ls prlpiair, maar was op deze conferentie ver te zoeken. Zonder deze eenheid kan van een vrucht baar optreden tegen Israël geen sprake zijn. Met andere woorden: Israël be staat bij de gratie van Arabische ver deeldheid. Deze opvatting lost de problemen van nu niet op. En die zijn er te over. De door Israël veroverde gebieden bijvoor beeld. Dit probleem kan alleen opgelost worden door een militair avontuur of door politieke besprekingen. Voor een militair avontuur voelen de Arabische landen niets en over politieke besprekin gen met Israël hebben ze niet gespro ken. De bestaande toestand blijft zoals het zich laat aanzien, voor onbepaalde tijd gehandhaafd. Mobiele expositie over werk bij t.v. HILVERSUM Mr. H. van Doorn, vioe-voordtter van tic NTS. zal vrijdag 8 september ln de hal van het raadhuis te Heerlen de eerste mobiele televisie- tentoonstelling openen, die onder de titel „Open Beeld" van K tot en met 17 september ln dit raadhuis wordt ge houden. De tentoonstelling heeft ten doel de bezoekers een inzicht te geven ln de vele creatieve en ambachtelijke werk zaamheden, die verricht moeten worden voor de tot stand koming van een tele visieprogramma Vele medewerkers van de N.T.S., ln het bijzonder uit de rec toren decorontwerp, grafische afdeling en de verschillende afdelingen van decoruitvoering hebben deze zomer bij gedragen tot de samenstelling van een grote expositie, die meer dan 100 pa nelen van 1 bij 2 m. omvat. De totstand koming van deze tentoonstelling is het gevolg van het initiatief van de gemeen te Heerlen, die dan ook de primeur ge niet Luisterspel „Crossline" voor Prix Italia (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De Nederlandse Radio Unie zal dit jaar twee werken inzenden voor de Prix Italia. In de categoric stereofonisobe werken wordt ongezon den het luisterspel „Crossline", geschre ven en geregisseerd door John van der Steen. Deze inzending werd aangeboden door de Wereldomroep. In de categorie dramatische werken wordt ingezonden „Het boek Alpha" van Ivo Michiels. Dit luisterspel stond orrter regie van Ab van Eyk. Het werd aangeboden door de N.C.R.V De inzendingen voor de Prix Italia zul len worden beoordeeld door een inter nationale jury die van 11 tot en met 15 september 'in Ravenna bijeenkomt. Nederland ls ditmaal vertegenwoordigd door dr. J Starink, hoofd literaire uit zendingen van de KRO, die de zittingen als gedelegeerde bijwoont. De prijswin naars worden bekend gemaakt tijdens de algemene vergadering, die 25 en 26 september bijeenkomt. De N R.U. zal hier vertegenwoordigd zijn door mr. A. van der Veen. spel dal Radioprogramma D) VPRO: 18.00 Nws.. 18.1» Amerika ln termijnen, pr., 18.20 Licht Lustrum, kwartet, 18.10 Jazz-rondo, 19.00 Uchte gr.muz., 19.30 Lezen en schrijven: Jet- terkundige kroniek, 1 dn de Mandjes uil M< gisteren op „1" konden zie mengeling van poëtisch blijspel clale satire. Twee elementen dus die Stereo: licht gevar. platenp zich niet zo gemakkelijk laten samen- II (300 m) brengen, vooral niet als bet spel de pr„ 10.09 Nws. en weert vertaling van een tv-bewerking van krant, 19.30 RVU: Soc. on rus een verhaal is en die moelsame Geschiedenis: de bewust ontstaansgeschiedenis in elke fase en'z'-AmtrlS^door prof. ging waarschijnlijk veel verloren m.m.v. prof. dr. R. A. J. v: zich duidelijk aftekent in het uiteinde- J- van der Dussen en mej. Iljke resultaat. Bij de bewerking die over Vk^ntlea^ere 02 dramatisch niet veel kansen bood. bij verbond: Kort comm.,' onder de vertaling die vooral het poëtische uitgesproken door Th. Holes, karakter weinig recht deed. Avondconcert: L Vocaal kv deren, n. Kamerorkest: mod. muz., 23.20 Dat was jammer, want de opzet van u-daags mini-magazine; 23.55 Nieuws, het spel had bepaald iets in zijn tegen- VERONICA 093 m) 18.00 Jukebox, 19.00 Brandnieuwe en ongehoorde hits, 30.00 sieuing van arme maar Here Mexica- cowboymuziek, 21.00 Voor Spaans sprekende nen tegenover de rijke maar al- mensen. 21J0 Morgen is het zaterdag, 22.30 leen maar aan geld denkende be- tot 2 00 Gevar. gram. muziek, .ecu BRUSSEL-NEDERL. (324 m) 18.00 Nws. krompen Yankee. Het verhaal (van ]S 03 Voor de soldaten. 10.45 Lichte mui., Ben Traven) zal best een goed verhaal 11,55 Grsmm.muz., geweest zijn. de él te gesimplificeerde 20 30 Cabaretprogr. bewerking (van Ted Allen) deed het in deze vertaling (van regisseur Ge rard Rekers) niet zo goed. Niet vro lijk genoeg voor een blijspel, te geza pig voor een satire. landen E. A. Cohen, Lier, dre. W. M. Wijntjes. Humanistisch dactle van en .30 Nws.. 22.10 ZATERDAG werken, lez. 12.30 Het betrof hier een coproduktie van de NCRV en Nederlandstalige Belgi sche omroep. Beide leverden mede werkenden en dat pakte gunstig uit, 13.10 VARA- omdat men zo een tegenstelling kon scheppen tussen mensen nil de Ver enigde Staten en die uit Mexico door li de eersten Noord-Nederlands en de Jj tweeden Vlaams te laten spreken. De r Noord-Nederlanders waren Max Crol- v set en Hetty Verhoogt en zij deden hun werk naar behoren. (0.30-0.35 Van de voorpag.), 9.35 Water tanden, 0.40 Koperorkest, 10.00 Z.O. 135: progr. (11.00 Nws.), voor land- en vs., 13.00 Nws., teenagers (gr). wielrennen op HILVERSUM II (298 m) Hetzelfde kan gezegd worden van de Vlaamse acteurs, Paul Cammermans in zijn hoofdrol voorop, maar merk waardigerwijs niet voor de actricds die in dit milieu een amateuristische in- këJ druk maakten die het totaalbeeld ern- Ro stig verstoorde. Dat deden ook de de cors die in de ,,buiten"-opnamen zo duidelijk naar decorverf roken dat dit haast fysisch was waar te 7.10 Meditatie, 7.15 Stereo: Oude muz. jr), 7.30 Nws., 7.32 Gewijde muz., 7.55 Over- eglng, 8.00 Nws., 8.10 DJlnn, gevar. progr., ,00 Nationaal I in de dop van Prins Willem-Alexander .30 Nws., 12.43 Marktber., 12.45 C '1.: Hoe gaan weT: een progr. over -, vervoer en vooruitgang. Presen hod Maas, 12.55 Zonder grenzen: ru over missie en zending, 13.05 Lichte gr. 14.00 P.M., famllleprogr., 17.00 Carl NEDERLAND I STER-reclame- uitzendingen om 18.45 19.56 en 20.16 uur) NTS: 18.45 uur: De Minimoleo 18.50 nor: Nieuws ln het kort AVRO: 19.00 uur: De onbekende wereld, documentaire 19.20 uur: Trio Frans van Bergen, muziekpr. 19.25 uur: Kolonel Hogan's helden, tv-serie NTS: 20.00 uur: Journaal TROS: 20.20 uur: Humoreske, muziekpr. 20.35 nur: 87th Precinct, tv-serie AVRO: 21.25 uur: Televizier, actualiteitenrubriek 21.55 uur: Taptoe Delft, report. HILVERSUM I VPRO: 20.00—22.05 uur: Edinburgh Festiv. VARA: 22.55—28.55 uor: Prettig weekend, platenprogramma NTS: 22.45 uur: Tweede journaal 22.50 uur: Sluiting NEDERLAND II STER-reciame- uitzendingen om 20.01 en 22.10 uur) NTS: 20.00 uur: Nieuws in het kort KRO: 20.05 nor: Jazz 625, jazzprogr. 20.80 uur: Blind geboren reportage 21.00 uur: Bonanza, tv-serie 21.50 uur: Onze man in Washington NTS: 22.15 uur: Tweede journaal Televisie morgen NEDERLAND I STER-reclame- uitzendingen om 15.30 en 15.57 uur) HILVERSUM II NRU: 20.00—22.25 uur: Grenspost, vakantie- progfamma 23.20—23.55 nur: Radiorama, minimagazlne NTS: 11.25 uur: Doopdienst van Z.K.H. Prins Willem-Alexan- der, reportage 12.50 uur: Wereldkampioen schappen wielrennen 18.20 uur: Sluiting 15.00 uur: Wereldkampioen schappen wielrennen 15.30 nur: Nieuws in het kort 15.34 uur: Weekjournaal voor gehoorgestoorden VARA: 16.00 nor: Geheimagent 86, tv-serie 16.25 nnr: Vrouwelijkheden, amusementsprogr. NTS: 16.45 unr: Wereldkampioen schappen wielrennen VARA: 17.15 uur: Het beertje en de andere in de rivier, tekenfilmpje Radlonleuwsdlenst HILVERSUM I: 7.00, 7.30, 8.30, 8.30. 12.30, 19.00, 22.80, 28.55 HILVERSUM H: 7.00, 8.00, 11.00, 13.00. 16.00, 18.00, 20.00, 22.80 !3.55. i FM-kanalen) Vg. Reportage doopdienst ars., 10.02 Operafragmenten (gr), 11.00 N' .02 Hilversum 3-vertlssement, 11.30 Le lUsmuz., 12.00 Nws.. 12.02 WegwlJzi wenkei 13.02 Tleneram waardigheden, 13.00 Nws., Reprlset -neiikaan« 2 Tier 15.00 Ni HILVERSUM Dc reportage, die de 15. NTS morgen 2 september verzorgt van .BM Snnrtthn, de kerkdienst in de St.-Jacobskerk ln uêhte platen. Den Haag waarin de Heilige Doop VERONICA <192 wordt bediend aan prins Willem- pr°gramm^ 12^00 mts 1 gogo, 13.00 Teenager Muziek Express, 14.00 Nederlandse Top 40, Alexander, wordt, ln afwijking van het 16.N Xips v. d. top. 17.00 Favorieten express, gepubliceerde in de omroepbladen, van 17-30 Nonstop hits. 17.43 11.25 tot 12.30 unr op Nederland 1 uit- pFMomux.m> gezonden. 17.35 Lichte muz. 7.00—12.00 Gevarieerd Teenbeatclub. NEDERLAND II ZATERDAG 12.50—13.20 uur: Reportage start voor wegkampioen- schap amateurs 15.00—15.30 uur: Reportage rit 16.45—17.15 uur: Reportage finish HILVERSUM I 12.30—13.00 nur: Flitsen in „Tussen start en finish" 16.15—17.05 nur: Reportage finish Rusland tegen noordpooltocht V.S.-schepen WASHINGTON (Reuter) De Vere nigde 8taten hebben hun plan voor een tocht van twee IJsbrekers van de kust wacht om het noordpoolgebied moeten ëpgeven. omdat de Sovjet-Unie geen toestemming wilde geven voor de vaart door straat Vllkitsky tussen Severnaja Zemiya en de noordkust van de Sovjet- Unie. Volgens het state deparment, dat dit donderdag in Washington bekendmaak te, zou het de eerste maal worden dat deze tocht van 8.000 mijl wordt ge maakt. De twee schepen, de Edisto en de Eastwind, waren op 15 augustus bij de Noorse kust aan de reis begonnen. Zij waren van plan ten noorden van de Sov jeteilanden Nova Zembla, Severnaja Zemiya en de nieuwe Siberische Archi pel te varen. Door de dikte van het ijs zagen zij echter geen kans Severnaja Zemiya aan de noordkant te passeren. Op 24 augustus liet de Amerikaanse ambassade in Moskou de Russische au toriteiten weten, dat de ijsbrekers nu door straat VUkitsky zouden varen, die op het smalste punt 22 mijlen breed is. Het Sovjetministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde evenwel, dat de straat tot de territoriale wateren be- Ontslagen danser David Holmes: AMSTERDAM (ANP) „Het Natio naal Ballet bevindt zich in een kritieke situatie en moet nodig worden gere organiseerd. Anders ls het verstandiger de overheidssubsidie te geven aan een groep die het geld beter gebruikt". Dit is de mening van de Canadese ballet danser David Holmes, die twee jaar het ballet heeft gewerkt en zaterdag staande voet werd ontslagen omdat hij ln strijd met de bepalingen van het tract aan verslaggevers de reden de aan het ontslag voorafgegane schor sin van hem en zijn vrouw, de bal letdanseres Anna Marie Holmes, hebben medegedeeld. Deze schorsing volgde nadat zij „zonder toestemming van de balletdirectie" een interview hadden gegeven waarin zij evei over Interne aangelegenheden van ballet zouden hebben gesproken. Reeds enkele maanden eerder had het echtpaar Holmes besloten geen n contract te sluiten, omdat beiden het niet eens waren met de artistieke zakelijke leiding van het ballet. Volgens Sonia Gaskell, de directrice van het ballet, hadden de danseres ech ter graag willen blijven maar was de leiding tot het inzicht gekomen, ,,da( beiden niet pasten in de gemeenschap van het ballet". David Holmes vertelde dat zij aan kelijk Inderdaad hun contract hadden willen vernieuwen omdat er destijds sprake van was dat mevrouw Gaskell het ballet zou verlaten en het beleid volledig zou worden gewijzigd. Toen la ter bleek dat het een noch het ander het geval was besloten zij geen ndt verbintenis aan te gaan. Volgens Holmes heeft het ballet buitenland een slechte naam. Ter illu stratie vertelde hij dat het ballet zijn optreden in Mexico tijdens de jong ste buitenlandse tournee in de pers als „amateuristisch" werd betiteld. Het ontbreekt de leiding aan visie op de toekomst, aldus Holmes. Er worden geen plannen op lange termijn gemaakt, waardoor het ballet op hetzelfde slechte niveau blijft hangen. Men hoopt, er ken nelijk elk seizoen maar weer het beste van te maken. De afgelopen tweeën eenhalf jaar verlieten ca. vijftig dansers het ballet, waardoor het onmogelijk is de zo noodzakelijke continuïteit te krij gen. „Als Je elk jaar met een praktisch nieuwe troep moet beginnen kan ook geen goed artistiek beleid worden ge voerd". Hij meende, dat de directie tracht rond de hele zaak een rookdor-- dijn te leggen en mevrouw Gaskell al les doet om een schandaal te vermijden. De heer Holmes achtte het ontslag onrechtmatig en nadelig voor hun naam als beroepedansers. Hij ls dan ook niet van plan zich er bij neer te leggen. „Ik zal het stichtingsbestuur om een onder zoek van de hele kwestie vragen. Wei geren zij dan zal ik het ballet een proces aandoen", aldus de heer Holmes. Het echtpaar vertrekt morgen naar Oost- Berlijn voor opnamen van een kleuren film waarin zij zullen optreden. Daarna volgen uitvoeringen in Portugal en Spanje en begin volgend Jaar een tournee door de Verenigde Staten. Het echtpaar blijft in Amsterdam wonen, on der meer om de verdere ontwikkelingen 1 rond het ballet te volgen. MOSKOU, (ANP) In Moskou is gis teravond de befaamde schrijver II ja Ehrenburg overleden. Hij is 76 jaar oud geworden. Ehrenburg overleed ln zijn woning in het centrum van Moskou aan een hartaanval, nadat hU al tien dagen last van zijn hart had gehad. Ilja Grigorevitsj Ehrenburg werd op 27 novemburg 1891 in Kiev geboren uit rijke joodse ouders. Al tijdens zijn gym nasiale opleiding was hij revolutionair gezind. Na een gevangenschap van enige maanden begaf hij zich naar Parijs, waar hij van 1909 tot 1917 verbleef. In 1917 keerde hij naar Kiev terug, vervolgens begaf hij zich naar Moskou waar hij in zeer moeilijke omstandigheden verkeer de, totdat hij in 1921 toestemming kreeg naar het buitenland te vertrekken. Sinds dien verbleef hij in West-Europa, vooral in Parijs, waar hij geregeld de artiesten cafés bezocht. Tijdens de Spaanse bur geroorlog werkte hij als journalist in dat land. In de tweede wereldoorlog ver bleef hij in Moskou, waar hij in hoofd zaak in de Rode Ster, het blad van het Sovjet-Russische commissariaat van oor log, felle artikelen tegen het fascisme schreef. Deze werden later, gebundeld onder de titel Vojna (oorlog 1945), uit gegeven. Na de oorlog reisde hij in de Balkan en in de V.S. Van hem is de benaming „dooi" voor de periode na de dood van Stalin (1953) afkomstig. Zijn roman „De dooi" was bovendien een handleiding voor zijn vol gelingen. Hij leidde de culturele libera lisatie na de dood van Stalin. Ehrenburg's memoires, waarin hij de periode beschreef van voor de revolutie tot de jaren zestig, deden in de Sovjet- Unie veel stof opwaaien. De toenmalige premier Kroetsjev was het er helemaal niet mee eens, hij had bezwaar tegen de verklaring van Ehrenburg dat hij en an dere Russische schrijvers wisten dat de slachtoffers van Stalins zuiveringen on schuldig waren, maar dat zij wel moes ten zwijgen. Kroetsjev had kort daar voor nog beweerd dat hij en andere Sov- jetrussische leiders onder Stalin geheel van de schuld van de slachtoffers waren overtuigd. Over het algemeen was Ehrenburg overtuigd aanhanger van het Sovjet systeem. Dit bleek vooral uit zijn latere werken. In mei van dit jaar veroorzaak te hij beroering door vakantie te nemen in Italië tijdens het vierde congres van de schrijversbond. Op het congres keer de de schrijver Michail Sjolochov zich openlijk tegen dit gebaar, dat werd op gevat als afkeuring van de huidige of ficiële literaire politiek. Bromfietser door trein gedood ENSCHEDE (ANP) De 16-jarige B. Wesselink is gisteravond op een on bewaakte overweg in z(jn woonplaats met zijn bromfiets door de personen trein En8chede-Hengelo gegrepen en op slag gedood. Het treinverkeer ondervond ongeveer 20 minuten vertraging. Een vriend van het slachtoffer kon de trein nog juist ontwijken. Kerkvoonverpen niet zo maar op rle markt DEN HAAG (KNP) De bisschoppen hebben de pastoors en kerkbesturen voorlopig verboden, dat de voorwerpen door „verkoop, vervreemding of vernie tiging" uit de kerkinventarissen worden rwljderd. ZIJ mogen wel deze voorwer- •n overdragen aan een parochie of ker kelijk museum in de Nederlandse kerk- provincie, nadat zij hiervoor verlof heb- Wat (ekregen van de bisschop. Terlenka Young in felle kleuren (Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De explosie van leur ln de jongemannenmode loopt meer in het oog naarmate de meisjes zich tot kalmer tinten bekeren. Terlen ka Young gaf in Amsterdam bij het to nen van de collectie voor 1968 een num mertje jongemannenmode weg dat in de gaten liep. Verwonder u niet binnen kort een heer ln vuurrode cape tegen te komen, in abrikoi istig kleurige pantalon en zee- rt. Terlenka Young staat op r de man „die IK wil zijn", gehete IK-pak het pak van istige dr« Ook voor de restauratie van kerkelijke roerende of onroerende goederen dienen de kerkbesturen tijdig contact op te ne men met het secretariaat van het betrok ken bisdom. Om de kwestie van het ker kelijk kunstbezit te regelen is een lan delijke regeling voor het beheer van kerkelijk kunstbezit in voorbereiding. De plannen hiervoor zijn vergevorderd. Morgenavond opent de Hoogte Comedie m de Koninklijke Schouwburg het toneeleisoen 1967-1968 met de eerste voorstelling van Pirandello's „Zo is het (of zo l*kt het r inde vertaling van Adriaan Morriën. Joris DieU rrgweeert m eamenw erkéng met Wim van Rooi). Harry Wich versorgde de decors en kostuums. Op de foto die een scene uit het spel weergeeftmet u VOU links naar rechts: Ida Waeee rmam. 1Tonni Vermeer, Anne-Marie HeyUgers. Do von Stek, Georgette Hagedoom, Kees Coolers em Lee de Bm+ogh. De Kduard van Bcinumstichting belegt van 2 tot 9 januari 1968 in huize Queekhoven te Breukelen een inter nationale cell ow eek, die onder lei ding zal staan van Tibor de Machula, •erate aoiooelltet van het Coneertge- terlenka noemen is een mengsel van ongeveer half om half ter lenka met wol voor kostuums, terlenka met katoen voor sportkleding, terlen ka met polyester voor regen- en sport- kleding. Al reeds 21 Nederlandse heren modefabrikanten en verschillende ont werpers zijn voor Terlenka Young werk zaam. Ook in België, Duitsland en Frankrijk hebben zich tientallen fabri kanten hiervoor ingezet. De heftige smaak van vindingrijke jonge avant- gardisten wordt door Terlenka Young overgebracht op hun tragere leeftijdge noten. Een meeslepende zaak dus die zich tot nu toe met tienera en twens be zighield, maar voortaan ook zijn zor gen zal uitstrekken over ouwetjea tot 35 jaar toe. De terlenka Youngman is gekleed volgen* enkele regels, waarop vele uit zonderingen zijn: De coupe is zeer slank hoog van taille, glad over de jeupen met weggesneden voorpanden of klokkend. De schouders zijn recht, de mouw nor maal (soms met een kopje), tamelijk kort of wijd uitlopend. Kraag en revers zijn menig maal breed als van een Bie- dermayeropa. Maar de revers kunnen ook ontbreken en dan is het jasje hoog gesloten. Het split begint hoog, is dikwijls een stolpplooi en kan dan nog eens worden voortgezet naar boven in een schietplooi. Om zulk een jasje kan best een brede ceintuur gegespt worden. De zakken mo gen horizontaal, schuin of verticaal ge sneden zijn, met of zonder zakkleppen, en als u wilt met ronde kleppen (ook eentje op de mouw). De pantalons zijn recht, of iets uitlopend. Het vest mag worden afgewisseld door een piraatachtig omgeknoopte zijden sjaal in vurige tin ten. Regenjassen zijn kort en lijken op een te groot windjack of lang en klokkend of getailleerd en vol fijne kleermakers kneepjes. Sportkostuums, om mét pet maar op blote voeten te dragen, bestaan uit zeer nauwe knielange bermuda shorts en 'n jack. Blazers zijn 'n groot artikel maar de overgang van getailleer de blazer, via blazerkostuum naar ge woon kostuum is zo subtiel dat een leek bijvoorbeeld de witte blazer evengoed als witte smoking kan dragen. Het trois-Pièces komt er in en bestaat uit pantalon, vrij korte jas en vest of shirt in dezelfde, stof. De geklede jonge man draagt graag een vrij klassiek zwart kostuum. Maar een hemd met all® strepen van de regenboog, een oranj® gordel en een turkooise fl. dderdad zor gen ervoor dat hij opgemerkt wordt.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2