Nederland maakt voorraden voor magere jaren PAGINA 6 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 30 AUGUSTUS 196" Van i i onzer verslaggevers) DEN HAAG Op het ogenblik wordt er in de meeste gelederen van onze volkshuishouding vrij redelijk in de pas gemarcheerd; noodtoestanden doen zich slechts bij hoge uitzondering voor. Maar wat gebeurt er als ons vader landse gezin betrokken zou raken bij een grootscheeps militair conflict? Geen zinnig mens hoopt daar op, maar dat de mogelijk heid niet uitgesloten is, kan niet worden ontkend. Men kan, volgens de bekende struisvogel politiek, de kop voor zo'n even tualiteit diep in het zand steken, maar het is ook mogelijk reeds nu, zo goed en zo kwaad als dat gaat, alles te doen om in geval van oorlog de onvermijdelijke chaos zo efficiënt mogelijk het hoofd te bieden. Nederland heeft, evenals de andere Westeuropese landen, de noodzaak daarvan ingezien. De begroting van het ministerie van Algemene Zaken bevat jaarlijks een bedrag van omstreeks honderd miljoen gulden, dat ten behoeve van de civiele verdediging wordt genïvesteerd. Met deze som wordt een groot aantal nood voorzieningen gefinancierd. Zo is er, verspreid over verscheidene opslag plaatsen in het land, twaalf miljoen biscuits in voorraad voor het geval de voedselproduktie stagneert. De eerste biscuits werden acht jaar geleden in gepakt en zijn, zegt men, nog steeds eetbaar. Hoe lang de noodkaken houd baar blijven, is 'n nog niet uitgemaak te v^aag. Iedere maand probeert een „opperproever" vast te stellen of er nog geen bederf is ingetreden. De res tanten uit de aangebroken pakken worden voor een prik overgedaan aan de dierentuinen. Zo hamstert de maakt uit de 60.000 stuks die de zieken huizen in gebruik hebben, zal dit to taal van 47.000 nog aanzienlijk worden uitgebreid. Een twee jaar geleden op gesteld noodbcddenplan voorziet in de aanschaf van nog eens vijftigduizend bedden. Het is begrijpelijk dat, mede door der gelijke projecten, 't werk van de ci viele verdediging handenvol geld kost. CIVIELE VERDEDIGING HAMSTERDE 12 MILJOEN KILO BISCUITS, DUIZENDEN ZIEKENHUISBEDDEN EN OLIERESERVES Noodgaarkeukens in Leiden Werkwijze en organisatie van de ci viele verdediging nauwkeurig te om lijnen is een onmogelijkheid, om de eenvoudige reden dat op leder ministe rie en ook op provinciaal en gemeen telijk niveau op de een of andere ma nier wel iets aan civiele verdediging wordt gedaan. Tientallen mensen in ons land hebben er een dagtaak aan, er zijn zelfs al steden (Den Haag en Eindhoven), waar een ambtenaar zich uitsluitend bezighoudt met de proble matiek van de civiele verdediging. Het enige duidelijk aanwijsbare, coör dinerende orgaan is de staf civiele verdediging, in 1960 in het leven ge roepen, die thans wordt geleid door generaal b.d. R. d'Engelbronner. De betekenis van het cv-werk staat voor hem onomstotelijk vast: „Er zijn mensen, die er van overtuigd zijn dat er geen grote oorlog meer komt en er zijn anderen met de opinie, dat een volgende oorlog complete vernietiging met zich meebrengt. Belde groepen zijn op grond van deze onderling te gengestelde gedachtengang van oor deel dat een civiele verdediging over bodig, resp. waardeloos is. Ik geloof echter dat, als er een oorlog zou ko men, het gebruik van atoombommen op grote schaal zeker niet onvermij delijk is. En als er nucleaire wapens zouden worden ingezet, is men niet ge- In vredestijd heel en al machteloos. Inderdaad is in een straal van een paar kilometer rond de explosie iedere hulp onmogelijk, maar daarbuiten kan bijzonder veel positiefs worden gedaan. Niet alleen bij bij de verdere verzorging, bij het her stel van wegen en bruggen, bij het in standhouden van de communicatie. Het zou eenvoudig een schandaal zijn als wij dergelijke dingen niet deden", aldus chef-staf d'Engelbronner. In verscheidene plaatsen zijn voorraden en medicamenten opgeslagen Er is tot nu toe slechts sprake ge weest van oorlogsomstandigheden, maar het is heel goed denkbaar dat de civiele verdediging in actie komt bij andere crislsituaties. Een ingrijpend in ternationaal conflict waarbij Neder land niet direct is betrokken kan toch tot een toestand leiden waarin CV-voor- raden moeten worden aangesproken. Men behoeft hierbij slechts te denken aan de oorlog rond Israël en het afslui ten van het Suezkanaal als gevolg waarvan de olietoevoer in moeilijkhe den kwam. Het heeft nu slechts geleid tot een verhoging van de benzineprijs, maar het resultaat had ook beduidend ernstiger kunnen zijn. Ook zou er een algehele mobilisatie kunnen komen. Dat zou onze maat schappelijke structuur dusdanig ont wrichten dat allerlei maatregelen ge nomen moeten worden. Het is dus niet zo, dat de civiele verde'diging uitslui tend een oorlogsapparaat is, hoewel op dit punt wel het accent valt. Het be grip als zodanig ging in ons land le ven in de vijftiger jaren. De opzet er van werd steeds wetenschappelijker, de voorzieningen steeds groter in aan tal. In Leiden heeft de civiele verde diging bijvoorbeeld de beschikking over twee keukenterreinen, die een ca paciteit hebben van 36.000 warme maaltijden per etmaal. Op de rijksbegrotingen van de afgelo pen tien jaar is in totaal zes zeven honderd miljoen gulden voorgekomen op de cv-post. Het zijn aanzienlijke be dragen, maar het valt nog wel mee als men bedenkt, dat de honderd mil joen die nu jaarlijks wordt uitge trokken niet meer zijn dan een achtste procent van het nationaal inkomen Zestig procent van het bedrag is nodig voor het handhaven van de bereikte situatie en voor de vervanging van on bruikbaar geworden reserves. De ove rige veertig procent kan worden be steed voor aanvullingen en uitbreidin gen van het huidige noodstelsel. Bescherming Bevolking Van het totale budget is een bedrag van ruim zestig miljoen gulden be stemd voor het meest bekende onder deel van de civiele verdediging: de Een verstandig huisvader sluit voor zijn gezin verzeke ringen af, in alle mogelijke variaties, die hem bij voor komende, nare ge beurtenissen een financieel steuntje de rug kunnen geven. In ons land, met zijn uitstekende sociale voorzieningen, men zich Legen vrijwel ieder risico dekken. De daaraan verbonden kosten zijn vaak niet gering. Als voetballend kroost een jaar of wat geen bal door de ruiten van de buren wenst te trappen, wordt de glasverzekerings premie met enige spijt voldaan. Wat de verstandige huis vader in het klein doet, verricht de Nederlandse staat, onder het motto „Regeren is vooruit zien", op grote schaal. De nationale verzekering heet civiele verdediging; de jaarlijkse premie bedraagt momenteel ongeveer honderd miljoen gulden. bescherming bevolking. De B.B. is 'n omvangrijke organisatie, met als doel het nemen van alle niet-militaire maat regelen in tijd van oorlog ten behoe ve van de burgers en hun eigendom men. Maar ook hier geldt weer, dat de organisatie niet alleen handelend op treedt in oorlogstijd. De B.B.-mensen in Tricht hebben na de windhoos voor treffelijk werk verricht. Toch blijft de B.B. een punt van discussie vormen. Weliswaar heeft men nu vrijwel alge meen het bestaansrecht van de organi satie onderkend, maar er blijven vra gen over de doelmatigheid van aller lei maatregelen en de wijze waarop de ter beschikking gestelde gelden worden gebruikt. Dit laatste punt vormde voor steden als Krommenie, Koog aan de Zaan en Oostzaan zelfs een reden om de ge meentelijke steun aan de B.B. te wei geren. Daarmee wilde men uiting ge ven aan het wantrouwen ten opzichte van de wijze van investeren. Zij berei ken niet meer, dan dat hun stem wordt gehoord, want de gemeenten zijn niet Een proever keurt maandelijks de kwaliteit van de noodbiscuits in staat hun bijdrage werkelijk achter te houden. Gedeputeerde Staten zetten het bedrag simpelweg op de gemeen telijke begroting en dan moet er be taald worden. Gedeputeerde Staten worden daartoe in de gelegenheid gesteld door een bij zondere wet, die aan alle gemeenten bijdragen voor BB-voorzieningen op legt. Alle steden, stadjes en dorpen be talen gemiddeld vijftig cent per inwo ner. Afgezien van de investeringen voor nationale en provinciale voorzie ningen, legt het rijk daar vier gulden per hoofd bij. Bedrijfsleven De parate kern van de BB wordt ge vormd door twaalfhonderd beroeps mensen, die in geval van nood wor den geassisteerd door ongeveer 130.000 Jaarlijks budget: honderd miljoen gulden noodplichtwachters. Deze categorie BB'ers wordt bij voorkeur gerecru- teerd uit buitengewoon dienstplichti gen. De sterkte van de bevolkingbe schermers is in feite nog aanmerke lijk groter: kantoren en bedrijven met meer dan dertig man personeel zijn verplicht een eigen beveiligingsafde ling te hebben, de zogenaamde geor ganiseerde zelfbescherming. Hun aan tal kan worden geschat op 70.000 men sen. Hoe belangrijk hun taak door de overheid wordt gevonden blijkt wel uit het feit, dat binnen afzienbare tijd in een oplage van 25.000 exemplaren handleidingen aan het bedrijfsleven worden gezonden over het systeem van de beveiliging. Tenslotte kan de minister van Binnen landse Zaken ook nog ruim 21.000 man van de mobiele colonnes aan de BB toevoegen. Dit is een militaire een heid, die speciaal is opgeleid voor de bestrijding van grote branden. In deze colonnes hebben vooral veel reserve- officieren hun mobilisatiebestemming gekregen. Maar ook dit militaire on derdeel heeft een puur civielverdedi- gende taak. In de oorlogsdagen van 1940 hadden dergelijke organisaties veel leed kunnen voorkomens Met die wetenschap voor ogen moeten wij onze nationale ver zekeringspremie maar voldoen, in de hoop dat het altijd weg gegooid geld zal blijven. voor hongerige tijden en ligt er voor iedere landgenoot een kilo biscuit ge reed. Totale kosten van dit project: 24 mil joen gulden. Wat moet er echter gebeuren als wordt geconstateerd dat de eerste „lichting" inderdaad niet eetbaar meer is? Weggooien en vervangen, maar dat kost een aanzienlijk bedrag. Het lijkt meer voor de hand liggend, dat de betrokken autoriteiten de voor raden tijdig verversen en de nog bruikbare biscuits toezenden aan ontwikkelingslanden. Deskundigen twij felen er echter aan of er wel een af zetgebied gevonden kan worden voor dit voedsel, dat als „tweederangs* be schouwd zou kunnen worden. De staat heeft nooit geprobeerd individuele voorraadvorming te stimuleren. De blikken werden in de handel gebracht voor een prijs van vier gulden per stuk, maar de verkoop was vrijwel ni hil. Olie in reserve Vervanging van voorraden is veel een voudiger met betrekking tot de olie reserves. In zeven depots (Jutphaas, Den Bosch, Arnhem, Limmen, Gronin gen, Nlgtevecht en Hengelo) is een voorraad van 260.000 ton olie en ben zine opgeslagen. Daarmee zou ons land, als de invoer geheel wordt stopgezet, nog een week of zes, zeven aan de bin nenlandse vraag kunnen voldoen. De oliemaatschappijen dragen er zorg voor, dat de voorraden eens in de zo veel maanden worden ververst. De overheid heeft er verder weinig be moeienis mee, want ook het onder houd en beheer komen voor rekening van de maatschappijen. De civiele verdediging doet meer: in 34 in gebruik zijnde magazijnen (per stuk een slordige vier ton kostend) zijn zeventienduizend ziekenhuisbedden klaar voor gebruik. Hoewel er, als dat nodig mocht zijn, ook nog dertigdui zend bedden kunnen worden vrüfe- SUSKE EN WISKE: HET MINI MIERENNEST BIGGLES: DE SAMOURAI Drew oe w Mr Mm in otm rcnmmm, umm nitervis trnmmmt Mn ttum.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 6