Studenten in Leiden op zoek naar kamer Na het drama in de Alphense Grijpensteinstraat POLITIEKE PARTUVERNIEUWING OP K. O.'s ONTWIKKELINGSPROGRAMMA WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1967 DE LEIDSE COURANT HUISVESTING IN EIGEN FLATS NIET ERG IN TREK Deze week z\jn weer honderden eerstejaarsstudenten Leiden binnengetrokken. Velen van hen zullen hier een kamer moeten vinden, maar een vrij groot aantal zal daar niet in slagen. Het kamertekort stijgt nog steeds. Per 1 april van dit jaar woonden van de 9000 Leidse studenten er 7000 op kamers, d.w.z. 78%. Maar nog altijd 8%, d.w.z. 700 van het totaal aantal studenten heeft hier geen kamer kunnen vinden en woont noodgedwongen thuis. In 1964 was dit percentage onge veer 6%. 1900 kamers die nu bewoond worden zijn kleiner dan 10 m2 en voldoen daarmee niet aan de minimumeis. Zo komt het totale kamertekort in Leiden op 2600. Alleen in Amsterdam met zyn twee universiteiten en in UtTecht is het tekort no8 groter: resp. 5800 en 8400 kamers. Delft, Groningen en Rotterdam laten tekorten zien van resp. 2000, 1900 en 900 kamers. Het landelijk tekort beloopt 19000 kamers. Uit deze cyfers blijkt wel, dat de huisvesting van de Nederlandse student in het algemeen nog steeds niet rooskleurig is. Men kan dit niet afdoen met de opmer king, dat de huisvestingssituatie voor zo vele niet-studenten evenzeer te wensen overlaat. Immers, in het wetenschappelijk onderwijs worden jaarlijks vele mil joenen guldens geïnvesteerd. Als nu de student niet behoorlijk gehuisvest is, zal dit zjjn weerslag hebben op de studieresultaten. Daarom is het een zaak van effieiëncy, dat naast de andere voorzieningen voor het wetenschappelijk onderwijs ook de hulsvesting de nodige aandacht krijgt. Studentenhuisvesting in flats (Klikspaanweg). Foto: Centr. Fotodienst der Rijksuniversiteit. Verder moet er afwisseling komen van laag- en hoogbouw; extra voorzie ningen zoals een trefcentrum, een VOORKEURSLIJST.^ LLEIDSE STUDENT™ Wat waarderen Leidse stu denten het meest in hun kamer? De NSR-enquête stelt het on omstotelijk vast: het is de vrij heid bezoek te mogen ontvangen naar eigen verkiezen. Daarin verschilt de Leidse student niet van zijn collega in de andere steden in ons land waarin een universiteit of hogeschool ge vestigd is. Ook de op één na hoogst ge waardeerde kamer-eigenschap is in alle steden dezelfde: de ka mer dient tocht-, vocht- en lek- kagevrij te zijn. Daarna begin nen de meningen uiteen te lo pen: Leiden stelt een goede was gelegenheid zeer op prijs, even als Nijmegen Utrecht en de Am sterdamse Vrije Universiteit; Groningen en Rotterdam daar entegen geven meer de voor keur aan een niet-stinkende verwarming, een kamerkwali teit die in Leiden pas op de vijfde plaats komt. Delft en de universiteit van Amsterdam hechten nogal aan een niet te kleine kamer (in Leiden staat deze hoedanigheid zesde op de ranglijst). In de Sleutelstad vindt men een goede verhouding met de mede-bewoners vrij be langrijk. Achtereenvolgens, in aflopende mate van belangrijkheid, staan op het lijstje van de Leidse student: voldoende (daglicht, gebruik van douche of bad, gelegenheid tot het bereiden van warme maaltijd, geschikte af stand tot studiegebouwen, niet gehorig, gemakkelijk bereik baar toilet, geschikte afstand van gezelligheidscentra, en ten slotte: zonnige kamer. winkelcentrum en sportterreinen zijn eigenlijk broodnodig. De bevolking gemengd? - van de flats zou zeer geschakeerd moeten zijn. Door dit soort maatregelen moeten we „pro beren „de flat" voor studenten aan trekkelijker te maken. Dat er al ge slaagde experimenten op dit gebied zijn, bewijst de Casa Academica in Amsterdam. De leefbaarheid van de kamers is minstens even belangrijk als hun pure aantal." Outillage Uit het rapport blijkt, dat de ka mers van de diverse Stichtingen Stu denten Huisvesting beter geoutilleerd zijn dan de kamers by particulieren. Enkele cijfers kunnen dit illustreren: In studentenhuizen zijn veel meer kachels met afvoer (in Leiden 89%) dan in kamers bij particu lieren (53%). Ruim 80% van de kamers in stu dentenhuizen hebben centrale ver warming, terwijl van de particu liere kamers niet meer dan 10% over zo'n systeem beschikt. 95% van de bewoners van stich tingskamers kan gebruik maken van douche of badkamer; slechts 38%> van de studenten die bij een hospita wonen heeft de beschikking over deze frisse faciliteit. Daar staat tegenover, dat de studen tenhuis-bewoners slechts voor 18%> een eigen wasgelegenheid hebben, terwijl meer dan de helft (57%) van hen die bij particulieren een kamer hebben de wasgelegenheid niet met anderen hoeft te delen (waarmee dit Leidse percentage nog het laagst is van het land). 2% van de studenten die in Leiden bij een hospes/hospita wonen heeft in het geheel geen stro mend water. De huurprijzen zijn met dit ver schil in accommodatie in overeen stemming. Waar Leidse particulieren gemiddeld S 73 per kamer vragen, is de huurprijs van de stichtingskamers gemiddeld 79,-. Per maand wordt in Leiden gemiddeld 74,- aan huisves ting besteed. Dat is op één na het hoogste gemiddelde in het land; al leen voor de studenten van de uni versiteit van Amsterdam is de huur prijs nog één gulden hoger. In Nij megen is het 't goedkoopst wonen: 66,-. In Leiden wordt voor 2% van de kamers minder dan 40 betaald, voor 5% van de kamers meer dan 100,-. 46% van de Leidse studenten be steedt 20 a 30% van hun budget aan kamerhuur; één derde van het totale aantal studenten geeft zelfs 30 40% van hun budget aan huisvesting uit. Wat is het effect van dit rapport? Paul van Wersch: „Het is minister Veringa ter kennisname toegezonden. Op basis van de verkregen gegevens is de NSR op het ogenblik bezig een prognose op te stellen van het aantal nog te bouwen kamers tot 1970. We staan daarbij in contact met de plaat selijke stichtingen Studenten Huisves ting. Er zijn twee mogelijkheden om het tekort aan te zuiveren: óf de Stichtingen gaan op onze suggesties in en breiden hun plannen uit, óf de NNSR gaat zelf bouwen door middel van woningbouwcorporaties. Maar dat laatste wordt alleen overwogen als de eerst genoemde mogelijkheid niet doorgaat. De Stichtingen hebben in het rap port een aardig overzicht van de huisvestingssituatie. Het rapport kan ook het Bouwcentrum in Rotterdam van dienst zyn, dat in het najaar een enquête gaat houden over woonvor men, waarbij o.a. de al of niet aan wezige bereidheid tot het gaan wonen in flats zal worden onderzocht." Voorschriften Zouden er op basis van dit rapport geen voorschriften kunnen komen over de minimumeisen waaraan een kamer moet voldoen? Paul van Wersch: „Ik zou niet graag willen dat er van boven af beslissin gen zouden worden genomen. Het kamertekort is voorlopig nog zó groot, dat we ons die weelde echt niet kun nen veroorloven. De studenten moeten zelf maar uitmaken of ze in een be paalde kamer willen gaan wonen of niet. Zolang wij geen alternatief kun nen bieden zou ik geen verbodsbepa lingen willen uitvaardigen. Op de toestanden in de particuliere sector hebben we trouwens geen enkele in vloed. Wel hopen we. dat de Stich tingen Studenten Huisvesting bij het bouwen van studentenflats met onze wensen rekening houden." Paul van Wersch: „Allereerst moeten de mensen die een kamer willen heb ben maar er geen kunnen krijgen aan huisvesting worden geholpen. Maar tegelijkertijd moeten we ervoor zor gen dat de kamers die gebouwd den leefbaar zyn. Dus naast het op heffen van de kwantitatieve woning nood tegelijk een kwalitatieve ver betering." Laatste moord teAlpliena. d. Rijn bijna 60 jaar geleden In de politionele geschiedenis van Alphen aan den Rijn moet men wel heel ver in het verleden teruggaan om een soortgelijke criminele aangelegenheid aan te treffen. Het moet wel een kleine zestig jaren geleden zijn, dat een inwoner op de Herenweg, laat in de avond, het slachtoffer is geworden van een roofoverval en daarbij zijn tegenstand met de dood moest bekopen. In deze kleine ruimte vond het drama plaats. In het gangetje tussen de woonkamer en de keu ken, waarin Toni Iloogeveen op dat moment aardappels stond te schillen, vond het korte twist gesprek tussen Henk Strijkert en de Turkse moordenaar plaats. Hier vielen ook de eerste scho- Audio-visueel taalonderwijs Rapport van 47 bladzijden met 48 tabellen Over de problemen op het gebied van de studentenhuisvesting hebben we nadere informaties ingewonnen bij PAUL VAN WERSCH. secretaris so ciale zaken van de Nederlandse Stu denten Raad, gevestigd aan de Mors singel te Leiden. De NSR heeft on langs een rapport uitgegeven waarin de resultaten werden gepubliceerd van een landelijk onderzoek naar de huis vestingssituatie van de studenten in Nederland. De hier vermelde gegevens zijn uit dit rapport afkomstig. Aan 6.178 studenten in ons land, gehuwden en ongehuwden, werd een enquêteformulier toegezonden. De na men van deze personen waren het resultaat van een representatieve steekproef. Men kreeg 4.669 formulie ren terug, oftewel ruim 75% - een zeer behoorlijk percentage dus. De antwoorden* werden op het Centraal Rekeninstituut te Leiden op pons kaarten overgebracht. De computer van dit instituut verrichtte de tellin gen en de meeste berekeningen. Eind maart kwam de zaak uit de com puter. De sociologe mevr. drs. W. Docter-De Leeuw verzorgde de uit werking van de enquête, waarvan het resultaat tenslotte 47 pagina's ging beslaan met 48 tabellen en 3 bijlagen, verdeeld over de gegevens die van beide categorieën, gehuwde en onge huwde studenten, werden verkregen. Wij beperken ons tot de huisvesting van de ongehuwde studenten. Studentenhuisvesting in ge restaureerde oude panden (Oude Singel 58). Foto: Centr. Foto dienst der Rijksuniversiteit. Flat niet erg in trek Een van de belangrijkste gegevens uit het rapport is, dat ruim twee derde van de studenten die niet in een studentenflat wonen überhaupt weinig voor die vorm van huisvesting voelen. „Niet zo'n erg groot enthou siasme voor de woonvorm van de toekomst" noemt het rapport deze uitkomst. Men ziet algemeen de ten dens dat er naar verhouding steeds minder kamers in de binnenstad voor studenten beschikbaar zijn: over 3 jaar is dat het geval met 30% van de huidige studentenkamers. Het bouwen van studentenflats is vaak de enige oplossing. Maar in Lei den bijv. voelt maar 18% van de niet- flatbewoners voor wonen in een flat. Paul van Wersch zegt over dit pro bleem: „Niet alleen de student moet 'flat-minded' worden gemaakt, maar ook omgekeerd: de flat moet zich aanpassen aan de verlangens van de student. Die moet zijn eigen voorkeur van wonen kunnen bepalen. We moe ten geen uniforme blokken hebben, maar de nodige differentiatie: studen ten die aan privacy hechten moeten de beschikking kunnen krijgen over eigen voorzieningen die ze met nie mand hoeven te delen, zoals telefoon, douche, kook- en wasgelegenheid. Anderen, bijv. leden van een jaar club, een dispuut e.d., zijn weer ingesteld op het gemeenschappelijk gebruik van de voorzieningen. Ook zij moeten aan hun trekken kunnen komen. uitgebreid tot Engels en Duits Een speciaal facet van K O's ontwikkelingswerk wordt In het komende sel- .en gevormd door een belangrijke en zeer actuele cursus in samenwerking met de Commissie voor het Studium Generale der Leidse universiteit. Het betreft de is „Politieke partijvernieuwing in Nederland?" Er is de afgelopen maanden op politiek gebied zoveel gebeurd, dat een dergelijke cursus, om een beeld te kun- verkrygen van de algemene politieke situatie, wel buitengewoon welkom moet zijn, vooral sinds de jongste ontwikkeling door de actie der „christelijk-radlcale" KVP'ers. Op vijf dinsdagavonden zullen door deskundigen Inleidingen worden gehouden. Natuurlijk wordt de cursisten de kans geboden met de Inleiders van gedachten te wisselen. De onderwerpen zijn achtereenvolgens: „Zijn onze partijen I verouderd?", „Hoe functioneren onze partijen?", „De radicale christenen" en „De j radicale democraten" (voor jongere cursisten) en „Nuar een progressief samen- werkingsverband" (voor oudere cursisten). Besloten wordt met het thema „Naar j een nationale party?". Medewerking als inleider verlenen prof. dr. H. Daalder te Leiden, dr. P. J. Boukema te Amsterdam, dr. P. R. Baehr te Amsterdam en t mr. H. van Riel, fractievoorzitter VVD, Eerste Kamer. Bovendien zjjn gevraagd de oud-ministers mr. Y. Scholten en drs. P. W. M. Bogaers. De eerste avond is op 26 september. FILMCLUB 16 t het De Filmclub 16 kan niet programma worden weggedacht. Ook dc waardevolle Inleidingen (vaak door de cineasten zelf) z(jn hier debet avonden (ln de Jacóba-zaal Burcht) zijn al vastgelegd: Whltehouse Festival (stukken uit beroemde Ameri kaanse films zoals Shane, High Noon e.a.), „De passagier" van Munk, „Het tweede gezicht" (para-normale verha len), Retrospectief van oude Nederland se films, Slavische tekenfilms en It's comedy time met Stun Laurel, Oliver Hardy of een Buster Keatonprogramma. avonden worden gew(jd aan het werk van beroemde Nederlandse cineas ten, die zelf hun films komen inleiden. Antieke cultuurgeschiedenis ln het Rem- brandt-lyceum. Evenals ln de vorige Ja ren zal steeds de vraag „Wat hebben wjj noge als erfenis van de klassieke oudheid?" centraal staan. Om ongeveer half een gister middag klonken hier in dit huis, Grijpensteinstraat 35 te Alphen n. d. Rijn, de schoten die een einde maakten aan het leven van de 40-jarige Toni Hooge- veen-Martens en die Henk Strij kert levensgevaarlijk verwond den. De hele dag bleef de wo ning verder in het middelpunt der belangstelling staan. sen en over alle andere K Sc O-program- ma-onderdelen van het seizoen '67-'68 weten, raadpleeg de maandelijkse K O- publlkatles, aan te vragen op Plantsoen 25 te Lelden, (tel. 31841). Nieuwe leden zijn hier altijd welkom. LEIDERDORP Zoals bekend delen de afdelingen Lei derdorp en Oegstgeest ten volle ln de activiteiten van het instituut te Lelden. Maar daarnaast leven ze ook volop hun eigen leven. De Leiderdorpers kunnen b.v. genieten van een uitgestelde boot tocht door de Zuldhollandse wateren (op zaterdag 9 september) onder weten schappelijke leiding. HéT wordt een brok geschiedenis van de ontwikkeling van Holland. Voorts vermeldt 't Leiderdorps programma een cursus Hoeden maken, een literaire lezing door Jan Wolkers, kindermatinees in herfst- en kerstva kantie, solo-toneel door Nel Kars (To neel uit verschillende eeuwen), toeris tische lezing met tips en dia's, een lezing door Artis' directeur dr. Jacobl over „Verloving, huweltyk en kinderverzor ging bij dieren" en een concert door Henk Brlërs Jeugdkamerorkest Lelden. OEGSTGEEST Voor de afdeling Oegstgeest Is een cursus boetseren en pottenbakken ge pland. Verder vermeldt het Oegstgeest* programma o.a. een avondcursus Een voudig Engels, oen causerie van Jan Blokker over „De jonge Nederlandse film", een concert in do Groene- of WH- Ubrordkerk door het Pleyelkwartet, een klndermatine door het kindercircus „At- leta" te Warmond, een marionetten opvoering en een cabaret (slot)-avond. Een cursus voor moeders (m.b.t. het be zighouden van Jonge kinderen) wordt overwogen. Voor belde afdelingen geldt ook: nudere inlichtingen by het bureau K O. tel. 31841. WEKkCUBBUSSEN Men kan tenslotte uit de grote reeks creatieve cursussen en werkcursussen een keus maken. Een enkel voorbeeld: Beeldende expressie ln wandlappen, boetseren en schilderen, originele ca- deautjes maken, Japans blocmenachlk- r v^e' op vr^ aR p ken, enz. Wilt U meer over deze cursus- de K Si O-leden. Dromedarissen in Anatoke, een van e vele reisindrukken van Jan P. Str(J- os, die hierover vertelt In de leclifg Naar het land van de halve maan". De volksuniversiteit van K O heeft aan talencursussen weer heel wat te bieden: het zijn er welgeteld 25. van Russisch tot Latijn. Ze worden gegeven volgens de beproefde, klassieke methode, maar ook het moderne audio-visuele on derwas (het vorig seizoen zo goed als experiment geslaagd) wordt voortgezet. Hierbij wordt intensief gebruik gemaakt van bandopnamen en dia's; huiswerk maken is overbodig. Behalve Frans kun- FILM LEZINGEN Vreemde landen en volken zijn weer j het onderwerp van zes film- en dialezin gen. Zo komen o.m. aan bod Turkije (Jan P. Strljbos). Egypte en het Nabije j Oosten, Azië. India en Mexico. Als belangrijke studiecursus noemden \v(j in de aanhef reeds de politieke party- I vernieuwing. Van de overige talryke stu- y vier dit Jaar ook Duits en Engels volgens den over Ontwikkelingshulp, de huidige de moderne methode geleerd worden. ^Interessant is het te weten, dat b.v. by de cursussen Engels gebruik wordt ge maakt van „ear training" (luisteroefe ningen: het scherp opnemen van Iets dat verteld wordt of voorgelezen), drills (het inslijpen van bepaalde zinspatronen it\\ Ikkelingi-n in Indonesië (als Intro ductie een informatieavond met gemeen schappelijke Indonesische maalt yd) en Moderne theologie. Ook zal aandacht worden besteed (iets meer gedegen dan j een Boudewljn de Groot dit heeft ge daan) aan Jeroen Bosch en zyn tydge- grammatlcale structuren), en geluids- noten. Dit Jaar wordt de 450ste sterf- banden met „native speakers" (Engelse dag van Bosch herdacht, stemmen). De cursus Volx et Image* de j Als reprises van films van klasse wer- France is nog steeds het onvolprezen den voor de eerste fllmserle ln het Ca- voorbeeld voor deze ottreuseanreek*. mera-theater uit een lange weosltj* ge-

Leidse Courant | 1967 | | pagina 3