AVE 6e kRantentuin ook VOOR jóu i CORRESPONDENTIE Uit het Wilde Westen De vliegende driehoek Blokken muml na een lange hete zomer Roddy Wahr: een bereisde Roel OOK voor JOU is HIP-BLITS-KRAKEND DAVID GARRICK: afrika memoires De vakantie la weer voorby. We zyn f'eer volop bezig met onze leasen en er ggen nog wat verhaaltjes van voor de vakantie en die krijgen eerst een beurt. Ellle Groeneweg, Stompwjjk, jstuurde ons een piepklein verhaaltje. Je bent ze ker overgegaan naar de tweede klas De spaarpot van Els In Els haar spaarpot zit veel geld. Dat brengt ze naar de spaarbank. Els doet dat twee maal in de maand. En dan gaat ze weer sparen. Ja, zo doet Els dat. Mijn derde schooljaar Ik heb het In de derde klas heel leuk gehad. Waarom? Luister maar. Als het mooi weer was, gingen we dikwijls vrjjdags naar de speeltuin. Ook gingen we wel eens naar de nieuwe buurt wandelen. We mochten onderweg ook wel eens spelen, Ook zjjn we eens naar een bloembollenkwekery geweest. Het was daar heel mooi. De juffrouw heeft daar planten gekocht. Onderweg kregen we een lollle, dat was lekker. Op een keer kregen we allemaal een verjaardagenkalender. Ik heb daar de verjaardagen van mijn vader en moeder, van mijn opa's en oma's, van de konin gin en prinses Beatrix en prins Bern- hard Ingeschreven. Natuurlek ook van myn zusjes en broertjes, van allemaal en van de juffrouw ook. Onze juffrouw gaf heel veel aan ons. We krijgen nooit zo'n lieve Juffrouw In de klas was het leuk, met de par kieten en de kanaries en met de mooie planten langs de ramen. We hadden twee kanaries, maar het vrouwtje ls doodge gaan. We hebben een mooie nieuwe kool gekocht. De parkieten zaten maar te snateren omdat ze geen nieuwe kooi Juffrouw de Leeuw kon ook mooi voorlezen uit Pietje Bell met de rovers, Ja, het was een fjjne klas. Elsje Buil: Ons jaar bij juffrouw De Leeuw In de derde klas was het erg leuk. We hebben er heel wat geleerd. Aardrijks kunde en geschiedenis waren nieuwe vakken. Aardrijkskunde vind ik niet fijn, maar gescheidenis wel. Rekenen is ook wel fijn, taal ook, maar lezen nog het fijnst, vooral versjes en verhalen lezen. De versjes moesten we uit het hoofd leren en zonder boek opzeggen. Dat was ook fijn. We hebben in de derde klas ook som men geleerd met deelstrepen. Dat waren pas leuke sommen. Eens hebben we een wedstrijd gehouden. Wie 0 fouten had in zestien rijtjes kreeg wat. Er was één meisje met 0 fouten en diekreeg een armbandje. Ik had, met nog een paar kinderen, één fout en we kregen ook een armbandje. We kregen heel vaak een diktee, soms heel moelllijk en soms ook makkelijk. We hadden een geschledenlsschrïft en daarin plakten we altijd belangrijke fo- to's uit de krant b.v. van het koninklijk huls en van schaatsenrijden. Vrijdags gingen we wandelen of naar de speeltuin als het mooi weer was. Alle bei vind ik fijn. We zijn ook een keer naar het station geweest. Daar hebben we treinen gezien. We kregen daar ook boekjes waar trei nen in stonden. Ik denk niet, dat ik alles kan onthouden. In de klas hebben we ook vogels. We hebben ook pas voor een kooi gespaard en die aan de Juffrouw gegeven. Hij was heel mooi en Pietje was er heel erg biy mee. Des morgens ga lk de juffrouw halen. Andere kinderen doen dat ook. We mogen ook de Juffrouw op school helpen met de koffie. Ik zette de melk klaar en lk deed ook boodschappen. Ja, het was heel leuk by Juffrouw De Leeuw. In de vierde klas krygen we een meneer. WIm Nleathoven en Freddy van Duyn: Heintje en het hondje Moeder zei tegen vader: „Heb je Hein tje al gezien?" Vader trok een diepe rimpel in zyn hoofd. „Is hy dan nog niet thuis? Die ondeugd, hy weet toch, dat hy op tyd thuis moest zyn". Vader liep het Torenstraatje af. Daar kwam de slager aanrennen. „Hebt u hem nog niet gezien Ik snap er niets van". „Misschien is hy wel in de zak ge stopt of overreden", lachte de slager. „Ajakkes man, vertel nle_t van die nare dingen. Ik sta te trillen op myn be- „Wil ik naar de politie gaan?" vroeg de slager. „Dat hoeft al niet meer. Ik ben er al geweest". Heintjes moeder kwam ook naar bui ten stappen. Opeens pakte zé de arm van vader, want wie kwam daar, met een vaart aangereden op zyn autoped Hein tje, met een zwart hondje by zich. „Daar is hy!" riep de slager hard door het Torenstraatje. De slager was blij, want het was zyn hondje, dat hy kwijt „jy bent een beste vent, dat je myn hondje terugbrengt", zei hy. Je krygt een lekker stuk worst. Ga maar gauw mee. Dan geef ik je een beloning. Zeg maar wat je graag wilt hebben". „Ik wil heel graag een witte muis met een roze snuitje en roze pootjes". De slager drukte een kwartje in de hand van Heintje, die er heel biy mee Moeder en vader stonden nog steeds te wachten. „Kom maar gauw mee naar binnen". Hy kreeg geen standje, maar moeder vertelde wel hoe ongerust ze ge- Treesje Westendorp der hebben samen een gemaakt. Rakkertje en 't paasei Er was eens een paashaas, die heette Rakkertje Dat was een heel zielig stakkertje. Opeens stond Iets in de krant, In de krant van hazeland. „Dat is net Iets voor my, Want ik lust graag een paasei". Hij holde er heel hard naar toe. O, wat was hy toen moe. Hij klopte aan En bleef toen weer even staan. Toen werd er opengedaan. Weet je wie dat was En hij stapte precies in een plas. Hij vroeg: „Wat komt u doen?" „Ik kom voor de advertentie uit de „O, wat voel ik me parmant". „Komt u maar even binnen. „Dan zal ik wel wat verzinnen. „Komt u maar liever morgen terug „Want ik heb zo'n pyn in m'n rug". Later sliep Rakkertje als een roos. Dat duurde een hele poos. De volgende morgen ging hy weer. Onderweg at hy een peer. Later ging hij erg te keer. Want zijn poot deed toch zo'n zeer. Eindeiyk was hy er. De paashaas wachte al op hem. O. wat had hij een schorre stem. Maar nu ging het wel En trok heel hard aan de bel. Toen kwamen er veel mensen aan. Ze gingen allen in de ry staan. Kleine Rakkertje Het arme stakkerdje Ging met de kruiwagen weg. Langs de lange, lange heg. O, wat had hy weer een pech. Het wiel van de wagen viel er af. Toen lag alles stuk, wat een straf! Hy bracht alle eieren weg, Naar Jan de Bakker en mevrouw Pech. Toen was hy klaar. Maar het was heel raar. De eerste prijs kreeg Janus de Jager. Dat was een echte plager- Janus zat te smullen van het el. En Rakkertje zat er treurig by. Deslré Wernars: in Avifauna In Avifauna zyn heel mooie vogels. Ik heb er parkieten gezien en papegaaien. Ze riepen lorre en koppie krau. Ik zag er ook Pelikanen, die op één poot ston den en een kooi met ooievaars. Er was ook een speeltuin by met bots-autootjes. Ik heb er met myn vader ingezeten. Ik ben ook naar myn oma geweest, Daar was het erg leuk. Ik mocht daar een week blijven. Nu is de vakantie om. De allerkleinsten krygen vandaag ook een beurt. Zo pas uit de tweede klas ge komen vertelt Lonneke de Hey over: Mijn vakantie We zyn in de vakantie naar de zee geweest. Op het strand lagen schelpen, mosselen en andere dingen. We zijn ook naar de Efteling geweest. Daar waren veel sprookjes, zoals Sneeuwwitje, de put van vrouw Holle, de dansschoentjes, Doornroosje enz. Dat was een sprookjes bos. Er was ook een grote speeltuin bij met een draaimolen en treintje ryden en een heel hoge giybaan. Je kon er patat en ijs kopen. Ik ben ook naar de dierentuin geweest. Ik zag daar aapjes, leeuwen, tygers, pa pegaaien, een olifant en veel mooie vo gels. Ik heb ook een keer by myn opa gelo geerd. Ze hebben daar een hond. Ik heb ook een keèr gevist. Myn zusje heeft een foto van my gemaakt. TANTE JO EN OOM TOON. Het waren de Spanjaarden, die in de 15e en 16e eeuw het paard invoerden in het nieuwe land in 't Westen, Amerika. Tot dan toe moesten de oorspronkelijke bewoners van dit werelddeel hun tochten steeds te voet maken soms ook te water. Die wonderlijke vreemden en vooral hun paar den maakten grote indruk op de Indianen. De Cheyenne- stam noemde het vierbenige wezen „Shunka-wakan", wat „wonderlijke hond, geweldige hond" betekent. Natuurlijk ontsnapten er nu en dan wel eens paarden aan hun meesters. Deze dieren sloten zich bij elkaar aan en vormden weldra grote kudden in het midden-westen van Noord-Amerika. Hier leefden zij aanvankelijk geheel vrij en vermeerderden zeer snel. De Cheyenne-Indianen heb ben 't allereerst deze half verwilderde dieren met hun lasso's weten op te vangen en ze tot bruikbare huisdieren gemaakt en bovenal tot rijdieren. In de rijkunst werden zij al heel gauw minstens de gelijken van de blanken. Het gebruik van 't paard heeft hen ook de voortdurende vrees voor hongersnood ontnomen, want met behulp van 't snelle paard kon de jacht op groot wild hun vbortaan veel meer buit opleveren, want 't was vooral de buffeljacht, waarvan zij 't moesten hebben. Ook konden zij nu veel sneller hun kampen opbreken, als dit nodig bleek om nieuwe weilanden of meer jachtbuit op te zoeken. Daarbij konden zij hun rooftochten steeds verder uitbreiden. Als je reeds goed met een zakmes kunt omgaan, kan je vlug een vliegende driehoek in elkaar knutselen, 't Is maar een eenvoudig karweitje. Je neemt daarvoor een plankje 5 cm breed. 1 cm dik en ongeveer 20 cm lang. Dit snijd of zaag je, zodat 't de vorm van een driehoek ('n spie) krijgt. De punt (spits) maak je netjes rond. zodat er bij 't gebruik geen ongelukken kun nen gebeuren. Dan maak je 2 cm van die punt af een in snijding (zie fig Om de driehoek niet te zwaar te maken, snijd je de brede zijde (rug) dun toe. Hoe geschiedt nu 'l „afschieten"? Je neemt een veerkrach tige schacht (steel), die vooral niet te zwak mag zijn en aan de onderzijde (zie weer fig. b) iets dikker mag worden. Vervolgens neem je 'n niet te dik maar sterk touwtje, waarin je aan 't ene uiteinde een knoop legt. 't Andere uiteinde bind je vast aan 't uiteinde van de stok, die als veer moet dienen, vast. 't Eind met de knoop trek je door de insnijding tot de knoop in 't hoekje van de inkeping stuit (niet verder kan), 't Wapen is klaar. Je neemt nu de verende stok dicht brj 't uiteinde vast met de ene hand en met de andere 't driehoekig plankje (fig.!) bij zijn brede achterzijde. Nu span je de „veer", laat 't plankje los en snorrend vliegt het 't luchtruim in of op een of ander doel af. Hoogte of afstand van 't schot hangen natuurlijk af van d« veerkracht van de schacht LEIDSE TOP TIEN 1. Death of a clown Dave Davies. 2. San Francisco Scott Mackenzie. 3. If I ware a rich man Roger Whittaker. 4. AH you need Is love Beatles. 6. I never fall in love again Tom Jones. 5. Sound of the screaming bay Golden Earrings. 7. We love you Rolling Stones. 8. I take it back Sandy Posey. 9. Waarom heb je me laten Heikrekels. 10. Je bent niet lilp Patricia Paay. Enkele weken eerder dan aanvan kelijk in onze ftédoeling lag ligt hier dan weer de „Ook voor Jou"- pagina voor Je. Na de lange hete zomer, die voor de een wat guns tiger is uitgevallen dan voor de ander, zyn de scholen weer begon nen of heb je Je werk op kantoor weer hervat. Hoe het ook zy, voor allemaal was het wat moeiiyk weer aan de slag te gaan. Met heimwee denk je terug aan het zonnige Palma de MaUorca, de Costa Bra- va of als je heel gewoon ln eigen land bent gebleven, en dat ls te genwoordig byzonder „in", aan de Veluwe of Zuid-Limburg. Na al deze weken dan weer een over zicht van de stand van zaken op de Leldse platenmarkt en dan valt onmiddeliyk de teruggang op van de Beatles. De eerste plaats ls hu overgenomen door Dave Davies. Voorts is nogal het een en ander veranderd. Zo zien wjj de nieuwste kraker van Tom Jones hoog ge plaatst en ook de Rolling Stones zyn inmiddels weer uit hun ver doving ontwaakt. Tenslotte is het zeer verheugend te constateren, dat Nederlandse representanten bijzonder sterk vertegenwoordigd zijn. Niet alleen de Golden Ear rings hebben zich kunnen hand haven, maar opvallend is ook de klassering van de Heikrekels en die van Knokke-zangeres Pa tricia Paay. Na een zomer van zonnen en zwemmen, bier drinken en ijs eten, wor den nu de schoolboeken weer te voorschijn gehaald. De vakanties van deze lange hete zomer lopen op hun eind en we kunnen aan nemen, dat iedereen ruimschoots zijn deel genoten heeft in zalig nietsdoen, zeilen of bergbeklimmen. Menigeen zal het bestijgen van de schoolbank zwaarder vallen dan een klauterpartij in de Beierse bergen. Maar als de weemoed om het verdwenen vakantieplezier geheel in de herfstnevels zal zijn opgelost, komt een nieuwe tijd, in vele opzichten gezelliger dan het vrije tijds tijdperk. Verenigingen en clubs gaan weer op volle toeren draaien, iedereen is weer op zijn basis teruggekeerd en maakt een nieuw begin aan een nog blanco jaar, de schoolagenda r is nog onbeschreven. *- Niettemin maken we ons geen illusies over de aandacht, die meet «i kunde en geschiedenis, algebra en aardrijkskunde de eerste wekenyi zullen krijgen. De een zweeft in de geest nog bij de dorpspomp vanb< een klein Vlaams gehucht, een ander schrijft in de vrije minuten een„j ÉMMMMMwl brief aan een pasverworven correspondentievriendje. Het zal nog lanj duren voor het Kerstmis is SlW/M fd/»1 CO/P) fd/ri W/M tcjfoKd/M fd/pK<J/P) Als je zoals Roddy Wahr in 1942 in Indonesië als Engelsman met Zwitsers bloed en een Nederlande afkomst geboren wordt, lijkt de enige oplossing een artiestencarrière. En, vooral omdat zijn vader 't aanvankelijk niet wilde, stortte Roddy zich dan ook in de sjoo-bisnus. David Garrick, de wat zoetsappige, enigszins vrouwelijk ui'n ziende en als zodanig ook optredende zanger, die oorspronkelijk altijd de wensdroom koesterde om operazanger te willen wolei den, maar merkwaardigerwijs zich op het „lichte vlak" eeE) vooraanstaande plaats heeft weten te veroveren, heeft we& een nieuwe hit op de platenmarkt gebracht. Na Dear Mrin Applebee" en „A certain misunderstanding" heet de deró schijf „Ave Maria". David, die bij zijn verschijnen doet denke aan een negentiende eeuwse Franse jonker, doet het ditrrunI wat meer op de klassieke toer. Dat is dan ook wel goed merken aan de verkoopcijfers. Schoten de vorige twee plate razendsnel omhoog op de hitlijsten, met „Ave Maria" daarei tegen gaat het allemaal veel rustiger. Een bescheiden plaat lijkt er ditmaal voor David Garrick te zijn weggelegd, nadt o.a. Gert Timmerman en The Cats hem reeds zijn voorgegaa maar evenmin ook al weinig succes oogstten. Desondanks e( prachtig nummer, dat bijzonder gevoelig vertolkt is en d wij u zonder meer kunnen aanraden. Op zyn twaalfde jaar verhuisde de jonge Wahr naar Nederland, niet om dat hij dat zo'n geweldig idee vond, maar omdat zijn vader dat blykbaar graag wilde. Op een pleintje in Amsterdam, waar toen de gouden tyd nog heerste, werd op een goede dag de stilte ver stoord door het erbarmelijke gejank van een afgeleefde gitaar. Dit maakte zo'n Indruk op Roddy, dat hy het nodig vond om zich zo'n ding aan te schaffen. De eerste oefeningen erop vonden plaats ohder toezicht van de invloedrijke kapelmeester Elvis Presley. Net toen Roddy zich rijp achtte voor een blik semcarrière, vond zijn familie het weer eens nodig om te gaan verhuizen, dit keer naar Nigeria. Het duurde niet lang of men zag Roddy er als de grondvester van de Europa overwoekerende rock- cultuur. Hikkend, heupwiegend en moei lijk kykend wist hij er een zekere repu tatie op te bouwen. In het beslissende stadium van zyn loopbaan in donker Afrika, scheepte hij zich evenwel ln naar Engeland, alwaar een band met de naam The Raiders hem reeds op de kade opwachtte. Een jaar lang laat hy zich door deze band bege leiden. Het jaar daarop vestigt de veel belovende Wahr zich ln Londen, waar hy zich een zekere faam als bioscoop portier weet te verwerven. Hy free-lan ced ook nog en beetje, maar niet om over naar huis te schrijven. Wat hy om verschillende redenen dan ook niet doet. In 1963 heeft hij balen van zijn Britse werkkring en laat hij zich naar Neder- varen. Daar zingt hij een tijdje by do Torero's en weet hy zelfs in een onbe waakt ogenblik Ommen te schokken met een optreden (geruchten, dat het Con certgebouw te Harrlemmerliede tydens een optreden van Roddy zou zyn afge broken. moeten wij met klem tegenspre ken - helaas - Dan vindt Roddy Wahr het langza merhand hoog tijd om zijn indrukken op papier te zetten en begint hy aan zijn memoires in liedvorm. De melodietjes die hy er tussen neus en lippen door bij- verzint maken al gauw indruk op enige vakmensen. In Baarn vieren Les Baro ques een hitloos tydperk, zodat Roddy zich verplicht voelt zyn bloedeigen „Dreammaker" ter beschikking te stel len. Culturele Bussummers laten Roddy Wahr met zyn zelf-geschreven reper toire in hun foulk-kelder optreden en zo wordt Roddy in Bussum en omstreken bekend. Daarna ging alles van het leien dakje, zodat „Dreammaker" regelmatig ln alle huiskamers klinkt

Leidse Courant | 1967 | | pagina 10