LEIDS LEGERMUSEUM vernieuwt zich steeds ondanks ruimtegebrek GEEN DORRE EN STOFFIGE VERZAMELINGEN Bezoekersaantal groeit van jaar tot jaar MEDISCHE DIENSTEN PAGINA 3 DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1967 L£et in de wandeling altijd I kortweg genoemde 'Leids Legermuseum' in het voor malige Oude Pesthuis (1658) is geen stoffige en door de tijd aangevreten verzameling voorwerpen, alleen maar in teressant voor doorgewinter de ijzervreters of jonge offi cieren. Integendeel: steeds meer komt het ook in de in teressesfeer van de burgers (ook van de buitenlandse toe rist onder hen), omdat het, zoals de naam op het eerste gezicht niet zou doen ver moeden, ook van een groot deel van de historie van ons land een dikwijls fascinerend beeld geeft. het museum: twee vechtende Japanse Samurai. Die groeiende belangstelling blijkt uit de bezoekcijfers, die zich de laatste jaren in steeds stijgende lijn bewegen. Werd in de periode voor 1960 een getal van 9000 al een 'top' genoemd, dit jaar mag men op redelijke gronden ver wachten, dat een bezoekers aantal van rond 25 duizend zal worden bereikt. Dat zou niet mogelijk zijn ge weest, wanneer het museum niet méér zou bieden, dar de volksnaam doet vermoeden. Stichting De officiële naam van het museum is: Nederlands Leger- en Wapenmu seum „Generaal Hoefer". Het is geen rijksmuseum, maar het wordt wel door het ministerie van defensie gesub sidieerd. Jaren geleden begon de artillerie- generaal Hoefer met het aanleggen van een particuliere vërzameling, spe ciaal gericht op zijn eigen „leger onderdeel". Teneinde te voorkomen, dat deze verzameling na de dood van de generaal zou worden verstrooit, werd de collectie overgenomen door een stichting. Deze stichting breidde de verzameling allengs meer uit, men bepaalde zich niet meer tot de artil lerie. Die uitbreiding vroeg echter om meer expositieruimte, die met steun van de Stichting Gelderse Kastelen gevonden werd in kasteel Doorwerth. Helaas werd Doorwerth door oor logshandelingen in 1944-1945 groten deels verwoest, waardoor ook vele voorwerpen uit de collectie verloren gingen. Gelukkig echter waren vóói die calamiteit reeds een aantal kost bare en unieke stukken naar het wes ten van het land overgebracht. Na de oorlog vond de stichting vooi haar inzameling onderdak in het oude Leidse Pesthuis, daterend uit 1658, er het in latere eeuwen daarvóór ge bouwde tehuis voor vrouwen. Deze gebouwen zijn nog steeds eigendom van de stad. Beperkte middelen Ondanks de subsidie van het mi nisterie van defensie moet de stich ting rekening houden met beperkte middelen. Er is te weinig geld voor 'n doelgerichte propaganda, geen geld voor de inrichting van een koffie kamer ten behoeve van de bezoekers. Budgetair moet het museum met veel minder rondkomen dan b.v. de (echte) rijksmusea. Tóch is al het personeel van het legermuseum in vaste dienst van het rijk, met uitzondering van (momen teel) twaalf mensen, die er geplaatst zijn vanwege de Dienst Sociale Be langen der gemeente Leiden. Onder deze categorie bevinden zich verschil lende uitstekende en op verschillend terrein gespecialiseerde krachten. Groep uit de nieuwe Koreazaal: Volks- Chinese soldaten, die vochten aan de zijde van de Noord-Koreanen. Bijgaande, lang niet uitputtende beschouwing (daar is het terrein te breed voor) over het naar ons gevoelen nog steeds te weinig bekende Leidse le- germuseum, is het resul taat van een gesprek, dat wij hebben gehad met de directeur van het mu seum, de heer A. C. Paar dekooper. Men zou verwacht heb ben, dat de directeur van dit museum een militair pur sang zou zijn. Niets is echter minder waar. Door min oj meer toeval lige omstandigheden is de oud-Indischman Paarde- kooper, vroeger hoofd ambtenaar sociale zaken van het departement Oost- Java, in zijn huidige func tie terechtgekomen. Op zeer gelukkige wijze heeft de heer Paardekoo- per de voor hem nog on bekende facetten van een leger- en wapenmuseum dienstig weten te maken aan het primaire doel, maar daaraan een veel breder scala van weten schap en geschiedenis ver bonden. Het resultaat is geworden: een in oorsprong sterk ge specialiseerd museum te plaatsen op een basis, die 't voor een veel breder pu bliek aantrekkelijk maakt. Het tijdens zijn "bewind" van jaar tot jaar sterk gegroeide bezoekersaantal lijkt ons van het succes van dit pogen een sterk bewijs. W. P. Ruimtegebrek Ook het ruimtegebrek doet zich voelen, gepaard aan de moeilijkheid, dat de gebouwen voor een geheel ander doel zijn gesticht dan om als museum te dienen. Maar bij evtl. veranderingen spreekt Monumenten zorg een hartig woordje mee. Men mag in het historische oude pesthuis (een prachtig staal van 17e eeuwse architectuur, maar helaas voor een groot deel verscholen achter 't saaie 19e eeuwse voorbouwsel) niet zo maar gaan breken en veranderen. Bovendien heeft het rijk de restauratie, die reeds was gepland, tot nader order stop gezet. Natuurlijk óók wegens geld gebrek. Eén en ander betekent echter niet, dat men stil en bij de pakken neerzit. De transformatie tot aangepaste mu seumbinnenarchitectuur en moderne constellatie gaat wél door: goede ver lichting, moderne stoffering, zwevende plafonds in te hoge zalen. Op zulke reeds aangebrachte voorzieningen zul len directeur A. C. Paardekooper en zijn staf de geïnteresseerde bezoeker met trots en voldoening wijzen. Doe-het-zelf Die trots en voldoening beluistert men ook wanneer de heer Paarde kooper zegt: „Alles wordt in eigen bedrijf gemaakt. Ik maak zelf de lay-out en het technisch personeel voert in voorbeeldig teamwork alles uit. De interesse van mijn mensen van hoog tot laag is boven alle lof verheven." Maar er moet dan ook heel wat ge beuren om 'n museum als dit „levend" te houden. Een oud en historisch uni form op een knaapje met daarboven sjako, pet of beremuts op een ijzeren stang, zijn dode dingen en zeggen de bezoeker weinig of niets. Moderne etalagepoppen met van zulke nuffige, infanteriele uitdrukkingen en hemelse gebaren zijn natuurlijk niet geschikt. Daarom worden de poppen in eigen werkplaats gemaakt. Een artillerist uit 1815 moet nu eenmaal een andere kop hebben gehad dan een jong officier - zo - van - de - KMA van vandaag de dag; een bruine Kniller een andere dan die van een blanke „koloniaal", dat spreekt vanzelf. Zelfs op minder sprekende onderdelen dan de kop moet worden gelet. Heeft men de brede handen van een kanonnier nodig, dan kan men geen juffershandjes gebrui ken. Ontmoet men soms (toevallig) iemand, die „kanonniershanden" be zit, dan schroomt men niet die iemand te verzoeken „zijn handen te mogen afgieten." Vier afdelingen De uitgebreide collecties zijn in vier afdelingen gerubriceerd. Afdeling I omvat oude wapens vanaf de middel eeuwen tot 1840. De wapens van 1840 tot 1940 zijn ondergebracht in afdeling II. Afdeling III toont uniformen, vaan dels, vlaggen, eretekens, enz. alsmede een omvangrijk prentenkabinet. Ten slotte is ér nog afdeling IV. Dat is een studieverzameling met materieel van 1945 tot heden. Deze afdeling bevindt zich echter in het Armamentarium aan de Korte Geer te Delft, dat met het Leidse museum samen in één stich ting is ondergebracht Naast deze afdelingen is er dan de technische dienst en een kostbare in krijgskundige kringen beroemde en hooggewaardeerde bibliotheek van rond 25 duizend banden. Moderne opstellingen De laatste jaren zijn een aantal col lecties opnieuw en op moderne ma nier overzichtelijk*opgesteld. Zo is er een apart kabinet voor de ridderorden en militaire onderscheidingen. Er is een zaal gewijd aan de ontwikkeling van het Europese en Amerikaanse ge weer vanaf 1820 tot 1940. In een ander kabinet zijn prenten en diorama's van de schilder H. W. Koekkoek, die ja renlang in de Leidse Witte Rozenstraat heeft gewoond. Om de twee jaar wor den er exposities gewisseld. Zo is er nu zulk een (tijdelijke) tentoonstel ling van de schilder Staring. De voorhal is thans geheel ingericht naar de moderne eisen van de tijd. Het oog van de bezoeker ervaart de eerste kennismaking met het museum als een orgie van oranje. De blikvan ger is een groot portret van koningin Juliana. De vaandels van de (voorma lige) Landstorm hangen de bezoeker boven het hoofd en langs de muren van de twee zijtrappen ziet men grote kleurenfoto's van de vaandels der hui dige legeronderdelen. Alles in de kleur, die aan het vorstenhuis haar naam ontleend (of ontleende het vorsten huis zijn naam aan de kleur? Wie zal het zeggen?) Churchill-memorial Beklimt de bezoeker een der twee trappen aan weerszijden van de voor hal, dan valt het oog op een meer dan levensgroot portret van Sir Winston Churchill, geflankeerd door de Engel se en Nederlandse vlag en mét de teksten, ontleend aan zijn beroemde uitspraken, tezamen een waardig Churchill-Memorial. Voorts is er een zaal gewijd aan de Prinses Irene-brigade, een (kunst- ambachtelijke) collectie z.g. pronkwa- pens, een drietal zalen, die de historie van het Korps Rijdende artillerie, be kend als de Gele Rijders, in beeld brengen, een Koreazaal en het eerste gedeelte van een sinds kort ingerichte Indische zaal. Spiegel der historie Die Indische zaal is een goed voor beeld van de mogelijkheid een ver zameling van technische zaken zó op te stellen, dat ze een goede weerspie- geling geeft van geschiedenis op veel breder basis, dan op het eerste gezicht j voor mogelijk zou worden gehouden, j De thans ingerichte afdeling omvat 't tijdperk van 1600 tot 1870 en de op- i stelling is zo ingericht, dat ze is (om met dir. Paardekooper te spreken) „als con verhaal der waarheids wille". Lr worden niet alleen vragen op- geioepen, maar het antwoord op die vragen is meteen te zien. Er wordt afgerekend met (nog) heersende ge voelens en gedachten. Men laat zien, dat de eerste Indiëreizen geen land- iion0Li tot doel hadden, maar dat het I Een detail van het binnenwerk van een gewapende koopvaarder der OJ.- Compagnie, die in de Indië-zaal staat opgesteld. alleen om de handel in specerijen ging, ter bescherming waarvan enkele steun punten nodig waren. De geschiedenis wordt op de voet gevolgd, maar de bezoeker wordt niet uitsluitend geconfronteerd met de la tere overheersing en de daartoe nood zakelijke pacificatie, maar ook met de ontwikkeling van het gebied en zijn bewoners, die daarvan, n'en déplaise andere opvattingen, toch óók het ge volg van zijn geweest. Men kan die ontwikkeling op de voet volgen aan de hand van de vele tentoongestelde voorwerpen met (na tuurlijk) de krijgsmachten, zowel van de Oostindische Compagnie als van 't latere koloniale rijk, als middelpunt, waaromheen de expositie is opge bouwd. Grote kaarten en overzichten stellen de ontwikkeling aanschouwe lijk voor met als spektakelstuk een Compagnie van Verre met daarin op gesteld de originele kanonnen. Want tenslotte blijft het op de eerste plaats een leger en wapenmuseum. Hetzelfde is het geval met de nieuw ingerichte Koreazaal. Hier kan men het gehele verloop van de compagne van het Nederlandse detachement en de oorlog-schepen „aflezen". Toekomstplannen Het zou natuurlijk te ver voeren om alles, wat het museum de bezoe ker te bieden heeft, op te sommen. De collecties worden steeds, zo veel en zo goed mogelijk, aangevuld door koop, ruil of schenking. Niet alleen met het binnenland, ook met het bui tenland bestaan dienaangaande goede contacten. Nog dit jaar hoopt men de Indische afdeling weer wat verder uit te brei den en een kabinet in te richten, waar de uniformen van wijlen Prins Hen drik, echtgenoot van koningin Wilhel- mina, een plaats zullen krijgen. Schilderijen en monotypes van Kees Buurman in De Lakenhal r\E IN 1933 TE LEIDEN geboren achilder-graficus-tekenaar Kees Buurman exposeert tot 1 oktober zijn jongste werk in het stedelijk museum De Lakenhal. Buurman is geen onbekende meer in de Nederlandse kunstenaarswereld. Sinds hij acht jaar geleden voor het eerst zijn werk (samen met Bert Jonk) in de openbaarheid bracht, heeft hij behalve nog in Leiden in meerdere andere plaatsen van ons land tentoon stellingen gehad. Zijn werk bevindt zich in verschillende openbare collec ties van rijk en gemeenten, alsmede van de Stichting Openbaar Kunstbe zit. Voorts voerde hij decoratieve wer ken uit in een aantal openbare ge bouwen en scholen. In 1955 maakte hij reeds een muurschildering in de Willem II kazerne te Tilburg en twee jaar later in de kantine van een Haar lemse drukkerij. In enkele Leidse scholen bevinden zich kunstwerken van zijn hand en hij werkt nog aan enkele opdrachten, waaronder een keramisch tegelplateau in de nieuwe kliniek van het Academisch Zieken huis. HET WERK VAN BUURMAN toont een interessante ontwikkeling. Was het op zijn eerste tentoonstelling nog volledig decoratief, langzaamaan ging hij andere wegen volgen. De fi guratieve elementen in zijn werk ver vaagden tot bijna onherkenbaars toe en in zijn jongste schilderingen komt het nog slechts sporadisch en zeer zrwak aangeduid tot uiting. Uitsluitend in zwart en wit met tus senliggende grijzen componeert Buur man zijn werken met een onmisken baar eigen handschrift. Ogenschijnlijk wat grof en nonchalant op het vlak geworpen, zijn de composities bij na dere beschouwing transparant, de vlakken worden perspectivisch in het oog van de beschouwer. Buurman weet op geraffineerde wijze te spelen met rechthoeken, cirkels en balken. Door schilderingen op inklapbare lui ken komt hij tot steeds wisselende cf- Voormalige Pesthuis gesloten In verband met de toestand van het dak van het voormalige Pest huis, waarin een deel van het Leid se Legermuseum ls gevestigd. Is het gebouw voorlopig voor het pu bliek gesloten. Voorlopig blijft dus alleen het voorgebouw, de voorma lige Leidse vrouwengevangenis, voor het publiek geopend. Het oude Pesthuis, waarvan de restauratie ls aangekondigd, valt onder monumentenzorg. Het da teert uit 1658. Het ls nog niet bekend, wanneer men mpt de grote restauratiewerkzaamheden zal kunnen beginnen, maar de dakconstructie schijnt van dien aard te zijn dat de veiligheid van de bezoekers ln dat deel van het museum gevaar zou kunnen lopen. Waar de museumstukken tijdens de restauratiewerkzaamheden zul len worden ondergebracht (het voorgebouw ls reeds geheel bezet) is nog niet bekend. Het Pesthuis - in gebruik b|j de Stichting Ne derlands Leger- en Wapenmuseum „Generaal Hoefer" - ls eigendom van de stad Lelden. „Huisvesting" tijdelijk verhuisd Volgende week (21-26 augustus) kan het Bureau Hulsvesting geen bezoekers ontvangen. Wegens interne verbouwing van het pand Hooigracht 79 neemt het bureau tijdelijk zijn Intrek in bet pand Hooigracht 69. Tijdens de verhuizing zal volgende week het bureau telefo nisch bereikbaar zijn. De verbouwing van Hooigracht 79 komt hoofdzakelijk neer op vergroting en verbetering van de wachtruimte voor het publiek en uitbreiding van het aan tal spreekcablnes van twee naar drie. Gedurende de werkzaamheden, die naar schatting twee maanden gaan du ren, kan men voor huisvestingszaken met Ingang van maandag 28 augustus ln het pand Hooigracht 69 terecht. Het personeel zal trachten de ongemakken van de tijdelijke behuizing zoveel moge lijk weg te nemen. fecten door een, wat we zouden willen noemen "samensmeltend contrast" van het zwart en het wit. De beschouwer moet zelf trachten daar een boodschap in te zien, zegt Buurman zelf. Ik leg er geen bepaal de inhoud in, de ernstige kijker moet die onderkennen naar eigen gevoel en "De algemene zekerheden, die Im pliciet in dergelijke geometrische vor men verankerd liggen, worden in een aantal "kastjes" uit de jongste tijd weer gerelativeerd: luikjes blijken hun negatieve of positieve tegenhan gers te verschuilen. Zwart wordt wit of grijs, de cirkel wordt omgezet in een aantal balken", constateert dm. W. L. Wurfbain in de folder van de tentoonstelling. ryAT ALLES BIJ ELKAAR maakt het echter onmogelijk Buurman* werk in een bepaald "vakje" onder te brengen. De vormgeving staat dicht bü de zogeheten geometrische kunet. die echter zuiver optisch-plastisch is. Bij Buurman geen weloverwogen geo metrie, doch volledig uit het gevoel ontstaan. Naar de schilder zegt als een "boodschap", die de kijker per soonlijk moet onderkennen. Wij menen, dat Buurman het laatste woord in zijn kunst zeker nog niet heeft gesproken en evenmin is nog te zeggen waartoe ze uiteindelijk zal lei den. Zijn werk is echter belangrijk genoeg om de verdere ontwikkeling met interesse te blijven volgen. W. PRINS Wilt u iets weten Vrijstelling Abonnementsgeld. Over om veer een maand ga lk een grote rel» ma ken en bltJf dan 8 maanden van huls. deze periode? Zo ook voor het abonne- llng van luister- en ktJkgeld gedurende Kom lk dan ln aanmerking voor vrfletel- mentegeld van de telefoon T Antwoord: BtJ een afwezigheid van lan gere duur kunt u geen korting krtygen op uw telefoonabonnement. Wel bestaat de mogelijkheid om uw ra dio- en telefoontoestel gedurende die tfjd te laten verzegelen. Op het postkantoor kunt u daarvoor Invullen formulier L.V. 28 en daarop een postzegel van 2,50 plakken, terw(jl u tijdelijk uw radlokaart Inlevert. Voor het televisietoestel vraagt for mulier T.V. 4 aan en handelt als boven aangegeven is voor het radiotoestel, al leen kost u dat 7,50. Tevens kunt u als u de datum van terug keer nu al weet een kaart voor het ont zegelen aanvragen en Ingevuld aan het loket afgeven ook. Huls uitzetten. W(j bewonen een huls dat nu verkocht wordt. Kan nu degene die het huls koopt ons er uit zetten? Het ls een oud huis en doet momenteel 10,- aan huurprijs per week. Kan de koper ons dwingen om het huls te verlaten door de huur drastisch te verhogen T Antwoord: De nieuwe eigenaar zou n pas tot ontruiming kunnen dwingen als hij 3 Jaar eigenaar ls. H(J zou dan moe ten procederen, waarb(j de kantonrech ter de belangen van belde partijen b(J de bewoning van bet huis tegenover elkaar afweegt. De huur eigenmachtig sterk verhogen kan h(j niet. Wel kan h(j de huuradviescommissie Inschakelen om de Juiste huurprijs te laten vaststellen. Mocht het ooit tot een proces komen, voorziet u zich dan van een goede rechts kundige hulp om uw belangen te verde digen. Taplflex. Ik heb een half Jaar geleden taplflex gekocht en momenteel ls de kleur erg grauw. Ik heb van alles ge probeerd om de frisse kleur terug te halen, maar niets mocht helpen. Weet u raad? Antwoord: Na ingewonnen advies bloek ons, dat er over taplflex zelden of nooit klachten hebben bestaan. Als u zich (al of niet vla uw leverancier) wendt tot de importeur Soltex n.v„ Badhoevedorp (teL 02968-3253), dan komt er Iemand kflken en maakt u goede kans op alge hele vergoeding. Ziekenfondspremie. Ik ben een alleen staande en zou graag vernemen welke premies van het ziekenfonds men moet betalen voor bejaarden. Antwoord: De premies voor ziekenfonds verzekering voor bejaarden bedragen vanaf 1 Januari 1967: b(J een Inkomen niet hoger dan 4.782,- per week 2,72 of per maand 11,82; bij een Inkomen van 4.782,01 tot 5.792.- per week 5,44 of per maand 23,64; b(J een In komen van 6.792,01 tot 6.476,- per week 8,16 of per maand 85,46. voor Leiden en Omgeving Middeleeuws ridderharnas Lelden: Voor alle artsen die de week enddiensten waarnemen telefoon 22222 bellen. Tot zaterdag 12 uur eigen huls arts raadplegen. Apothekt-n Lelden: Apotheek „Tot Hulp der Menschheld", Hooigracht 48. telefoon 21060. Op zaterdag 19 augustus is in Lelden voor spoedeisende gevallen, 's morgens van 8 tot 12 uur, bovendien geopend Apotheek D. C, Kok, Rapen burg 9, tel. 24807. De zaterdag-, zondag avond- en nachtdienst van Apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt waargenomen door Apotheek „Tot Hulp der Menschheld". De Oegstgeestse Apotheek en Apotheek Voorschoten zijn de gehele week geopend. Voorschoten - Dkt J M. Barbanel. Chopinlaan 32. tel. 3875. Tandarts: G. M. Manschot. Pauwenstraat 1. 9.30 mei- i den Voorschotense Apotheek Leldseweg 66. tel. 2525. Wijkzuster Gezondhetds- I centrum W(jnganidenlaan 2. tel 2177. Alkemade en Lelmuiden: dkt. P. J. J M. Heynen, Noordelnde 166. Roelof- arendsveen, tel. 01713-329 en dkt. Brink horst, dkt. Stapenseastraat 6, Lelmui den, tel 01721-269. Alphen uun den RUn: zat. dkt. v. d. Steen. Wllhelminalaan 66, tel. 2738. Zon dag fikt. Stehouwer, Anna van Buren! 5, tel. 2472. Bodegraven: dkt. E. M. Bol, Wilhel minaatraat. tel. 2113, en zr. M. v. d. Werf. Prins Bernhardstraat 2. tel. 2086: Apotheek Grendel. Lange Tlendeweg Gouda. Boskoop: dkt. Pompe, tel. 2038. w(jk verpleging zr. de Haan. tel. 2805. Hazerswoude: zie Leiderdorp. Hlllegom: dkt. A. v. d. Kaaden, Hoofd-1 straat 14, tel. 5114. Tandarts Hal vei la. v. d. Endelaan 76. tel. 02520-6219. Apo theek Vierkant 223, Llsse. Kat\v(jk aan den IHJn: J. Bergman tel. 2921. Apotheek, Prlnceotraat 3, tel. 2755. Katwjjk aan Zee: dkt. J. J. W. Scho nenberg, tel. 2336. j Koudekerk aan den RUn: zr. van der Leer. B. G. Cortslaan 34. Leiderdorp, tel. 01710-23109. Ook voor Koudekerk, Hu- 1 zerswoude (Rijndijk), Zoeterwoude (HR D) en Leiderdorp. Bij ongevallen aan de RUnd(jk bellen tel. 01714-278. Langeraar, Nleuwveen en Woubrugge: dkt. A. M. van Dongen te Nleuwveen, tel. 01723-101 en zr. De Haan te Wou brugge. tel. 01729-22$}, b.g.g. 320. Leiderdorp: dkt. M. P. Hennlnk, Mau- ritssingel 166. Leiderdorp, tel. 33686. Leldsclundam: dkt. P. J M. van der Mee, Pr. Margrietlaan 10, tel. 4535. Tand arts voor spoedgevallen tel. 070-543035. WUkverpleglng Wlt-Gele Kruis. W. Plj- ocr'aan 49, tel. 4161. Ambulance bU RUkspolitle. tol. 3923. Lisne: Apotheek en tandarts onder Hlllegom. dkt. N. Bet. Nassaupark 43. tel. 3996. Nieuwkoop en Noorden: dkt. M. San ders. Nieuwkoop, tel. 01725-555. NdwQkerhoat: dkt H. de Onaf, Duindoorns!raat 1, lel. 02533-2910 Zllk. dkt. A. T. v d. Lugt, Hoogdulnweg 20. tel. 02521-5707. Tandarts: A. P. Sal- verda, v. d. Knilelaan 76. Hlllegom, tel. 02530-6219. WUkverpleglng: Wlt-Gele Kruis, Rusthof 1. tel. 2168. Oogst geestdkt. J. H. Melssncr, L, do Collgnylaun 19. Oegstgeest, tel. 51390, Wit Gele Kruis en Groene Kruis: zr. D« Jonge. tel. 54500. b.g.g. 22222. RUnsburg: zie Katwijk aan den Rijn. Susscnhclm: dkt. J. M. van Nes. Hoofd straat 156. tel. 7119. Voorhout en Warmond: dkt. Bots. prof. Aalberselaan 2. tel. 02532-7393. Zr. Muhlhaus, dr. Kuljperluan 3, Voorhout, tel. 02532-8122. Zwamnierdanc dkt. K. Olll, Zwam- merdam, tel. 01726-2527. De Zllk: zie NoordwUkerhout. Tand arts zie Hlllegom.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 3